Extra veiligheidsmaatregelen hij prinseninstallatie "Raayland is geen fabriek "Peelbergen eerste keus voor Indycar-circuit *>,s kassakorting Venray betrekt minderheden J bij beleid Raayland verhuist Venray betrekt minderheden meer bij beleid LET OP! LAATSTE DAGEN il Sectordirecteur Wim Baken neemt afscheid f# vdeVeis Dronken AFGEPRIJSDE PRIJS. Topattracties op kermis Venray 'Stad van de maand' ia 2 ^peel en maas Donderdag 24 januari 2002 - Pagina 3 De installatie van prins Henk glanders is gepland op zaterdag 9 februari om 14.44 uur in de raad zaal van het gemeentehuis. Het programma is, in overleg Let carnavalsvereniging De Piël- Ihaas, ten opzichte van voorgaan de jaren iets aangepast, in het pro gramma is nu een pauze voorzien j(na de installatie van de prins). Hoor de pauze wordt er niet getapt, waardoor het consumptie- gebruik (in 2001 onder andere twaalf vaten bier) een beetje wordt getemperd. Deze aanpas sing vindt mede op verzoek van De Piëlhaas plaats. De gemeente wil verder een extra vluchtmogelijkheid creëren door tijdelijk de buitendeur van de fractie-ingang te verwijderen. Ook worden er maatregelen geno men om het aantal bezoekers te beperken en het toezicht te ver beteren. MEER MENSEN In 2001 bleken meer dan vier honderd personen in de zaal aan wezig te zijn. Volgens de gemeen te was het toezicht niet optimaal, omdat er meer mensen binnen waren, dan er kaarten waren vers trekt. Ook bleek de bewaking bij de buitendeur van de fractieruim te niet optimaal te worden uitge voerd door carnavalsvereniging De Piëlhaas. Bij meerdere tussen tijdse controles werd geconsta teerd dat er niemand van de car navalsvereniging bij de ingang aanwezig was. Dit jaar gaat de gemeente de genodigden screenen, zodat het maximum aantal toegestane aan wezigen niet boven de 320 komt. Ten tweede wordt het toezicht op het binnenkomen van de geno digden niet meer aan de commis sie Ceremonie en Protocol van De Piëlhaas overgelaten, maar aan Facilitaire Zaken als beheerder \'an het gebouw en verantwoor delijke voor de veiligheid van de aanwezigen. Daarmee wordt een meer 'onafhankelijke' controle mogelijk', aldus de gemeente Ven- ray. Ten derde wordt de toetre ding van het gebouw niet meer verdeeld over twee ingangen, zodat een betere en intensievere controle mogelijk is. De gemeente Venray heeft ook gekeken naar een alternatief van een andere locatie, maar zowel de gemeente als De Piëlhaas vond dat geen reële optie. De installatie van de prins hoort qua karakter thuis in het gemeentehuis vinden beide partijen. Wim Baken (61) trekt vrij- ir dag met gemengde gevoelens voor de laatste keer de school deuren van de locatie Oost van het Raayland College achter zich dicht. Hij gaat met pen- 1 'sioen, na een loopbaan van ruim 30 jaar in het onderwijs. "Ik ben in dit gebouw in 1968 als jeugdig leraar begonnen en neem hier vrijdag afscheid als 'sectordirecteur. Het is onvoor stelbaar hoe snel de jaren •voorbij zijn gegaan." t De 61-jarige Venraynaar kan zich zijn eerste schooldag op de toenmalige mavo nog goed voor de geest halen. Als jong en bevlo gen leraar begon hij vol enthou siasme, en ook nu nog, met het einde van zijn loopbaan in zicht, vertelt Baken vol passie over het onderwijs. "Ik ben met hart en ziel verbonden aan het onderwijs, waarin ik al die jaren met erg veel plezier heb gewerkt. Vooral het sociale contact met de collega's, de onderlinge teamgeest en de kinderen zal ik zeker gaan mis sen." 7 Na jaren zelf voor de klas te hebben gestaan, werd Baken in 1982 adjunct-directeur van de j mavo aan de Charles Ruysstraat en in 1989 directeur, om na de fusie in 1995 als sectordirecteur van de locatie Oost, waarin nu 1 onder andere de brugklasleerlin- gen verblijven, van het Raayland j College aan de slag te gaan. I De laatste jaren stond Wim Baken zelf niet meer zo veel voor de klas. Soms tot zijn grote spijt, i, - zegt hij met een brede lach op zijn gezicht: "Als sectordirecteur krijg je vooral leerlingen die te laat komen of uit de klas zijn gestuurd over de vloer. Sommige kinderen ken je dus goed en ande re minder. Het is vooral het bewa ken van de grote lijnen en veel vergaderen en overleggen. Maar het dagelijkse contact met de leer- lingen, is eigenlijk toch nog altijd het allermooiste." BEGELEIDING Ook de beoordeling en hele begeleiding van jeugdige leraren en leraressen vindt de Venraynaar interessant en vooral inspirerend om te doen. "Ik herken hun enthousiasme en prijs me geluk kig dat ik deze mensen mag bege- boordevol leiden. Ze komen vaak net van personeel, school, zijn leergierig en zitten natuurlijk nieuwe ideeën. Goed daar moet je als school ontzettend zuinig op zijn." 'D'n Tied mekt van 'n körrelke gerst op d'n duur 'n kan bier', is een Venrayse uitdrukking waarin Wim Baken, die tevens voorzitter is van dialectvereniging Veldeke Venray, zich helemaal kan vinden. "De ontwikkeling die mensen in de loop der jaren doormaken, is toch prachtig om te zien. Je hebt ze jong in de klas en ziet ze verder opgroeien. Van brugklasser naar eindexamenkandidaat naar echt genoot of echtgenote. Een paar jaar geleden kwam een moeder haar kind inschrijven. 'Ik heb nog bij u in de klas gezeten', zei ze trots tegen me." Lachend: "Ja, dan merk je inderdaad dat je toch al enige jaren in het onderwijs actief bent." In de afgelopen weken heeft Wim Bakens zich ook beziggehou den met het tot in de puntjes regelen van de organisatie van de verhuizing van materialen, leerlin gen en onderwijzend personeel naar de spiksplinternieuwe loca tie van het Raayland College aan de Zuidsingel. Want naast zijn eigen afscheid wordt er vrijdag ook afscheid genomen van de locaties Oost en Noord. "Vanaf maandag gaat de unilocatie voor 100% in bedrijf. We hebben een introductieprogramma opgesteld voor de nieuwe leerlingen van het eerste- en tweede jaar en de ISK- leerlingen. Ze maken kennis met de school, de fietsroutes en derge lijke. Want ze komen natuurlijk ineens in een totaal andere omge ving terecht, met veel meer leer lingen in een veel groter gebouw. Maar het Raayland College Ls geen fabriek, en een leerling geen num mer. Eén van de dingen die ik toe juich is de indeling van onder andere de brugklassers in kern teams. Drie of vier docenten krij gen drie of vier klassen onder hun hoede, zodat er een goede ver trouwensrelatie ontstaat tussen leerlingen en docenten. Een goed werkklimaat, waarin leerlingen en docenten zich erkend voelen, komt de kwaliteit van het onder wijs alleen maar ten goede." Vrijdag neemt Wim Baken afscheid. Van 15.00 tot 16.30 uur is er eerst een officieel gedeelte en daarna, van 16.30 tot 18.00 uur een receptie, waarbij iedereen van harte welkom is. Wim Baken wordt als sectordirecteur opge volgd door Lambert Manders. Vervolg pag. 1 Ziekenhuis gaat niet dicht Behalve zijn belofte dat het St. Elisabethziekenhuis niet gesloten wordt, zal het aantal operatieka mers worden verdubbeld. Er zijn nu twee OK's maar dat zullen er vier worden met het oog op het wegwerken van de wachtlijsten. Hij noemde de moeder-en-kind zorg 'een probleem Want ook Peeters ondervindt dat ziekenhui zen Noord-Limburg daardoor veel patiënten aan Boxmeer verliest. "Wellicht komt er een kraamho- tel. Zodat niet-complexe bevallin gen toch in Venray kunnen plaats vinden.' De directeur deed een klem mend beroep op alle aanwezigen. "Als u niet naar het Venrayse zie kenhuis komt dat gaat het ver dwijnen. Want als er geen patiën ten zijn dan heeft het ziekenhuis ook geen bestaansrecht. U moet blijven komen", zo luidde de noodkreet. Charles de Vilder hield een warm pleidooi voor behoud van de naam St. Elisabethziekenhuis. "Het is een heel slecht plan om die oude vertrouwde naam te ver anderen. Dat moet u niet doen. Ik moet er niet aan denken dat het straks 'locatie noord van Zieken huizen Noord-Limburg heet'. Dat verhoogt alleen maar de drempel voor de mensen", verzekerde De Vilder die een flink applaus kreeg. Een oudere dame merkte op dat het ziekenhuis in Venlo heel slecht bekend zou staan. "Want de verpleegsters die praten daar geen Nederlands maar alleen maar Venloos. En dat verstaan veel patiënten niet." Guy Peeters moest erkennen dat dat inderdaad een veel gehoorde klacht is. "Ik vind dat de patiënten in het Nederlands moeten worden aan gesproken. Mochten de patiënten het prettiger of vertrouwder vin den om dialect te praten dan kan de verpleging daar alsnog in over gaan." 's maandag gesloten Eindstraat 12, tel. 581553 De politie Limburg-Noord heeft in de afgelopen week 19 automo bilisten betrapt die met drank op achter het stuur zaten. De dron ken bestuurders zijn betrapt bij controles in Venray, Venlo, Kes- sel, Roermond, Weert, Venray, Nederweert, Heythuysen, Hom en Wanssum. De meeste alcoholongevallen (ongevallen waarbij alcohol in het spel is) gebeuren in de nacht van vrijdag op zaterdag en in de nacht van zaterdag op zondag. In de nachtelijke uren van die twee dagen gebeuren 27% van de onge vallen, terwijl de uren zelf maar 7% van de hele week uitmaken. Integratie van minderheden moet door participatie tot stand komen. Dat is één van de doelstellingen van notitie 'Integratie Participatie' die dinsdag door het college van B en W is vastgesteld. Van min derheden wordt voortaan meer eigen initiatief en het nemen van eigen verantwoor- j delijkheden verwacht, zo blijkt uit de notitie. Op basis van deze doelstelling wil de gemeente Venray samen met minderhedenorganisaties en lokale instellingen het beleid 1 voor de periode 2002-2005 vormgeven. De gemeente Venray heeft in 1995 de nota 'MinderQheden, meer toekomst' vastgesteld, waar- in het welzijnsbeleid ten behoeve van minderheden als uitgangs punt is genomen. De nu vastgestelde hoofdlijnen notitie is een herijking van de nota uit 1995. De maatschappij blijft aan veranderingen onderhe vig en deze veranderingen tonen zich ook in de nieuwe verhoudin gen tussen de partners die actief zijn op het terrein van minderhe den. De gemeente voert steeds meer een regierol en geeft het maatschappelijk veld alle ruimte om ideeën te ontwikkelen en uit te voeren. Van minderheden wordt daarom meer eigen initia- tief verwacht en het nemen van eigen verantwoordelijkheden. De gemeente Venray wil met het nieuwe minderhedenbeleid bereiken dat integratie van min derheden plaatsvindt door partici patie. Om dit te stimuleren zal de gemeente minderheden actief bij het beleidsproces betrekken. Het Multicultureel Platform (MCP), het Internationaal Vrouwencen trum (IVC) en Synthese zijn gevraagd om hun visie op het Venrayse minderhedenbeleid te geven. Tijdens de vergadering van 6 februari 2002 wordt de hoofdlij nennotitie 'Integratie= Participa tie' door de commissie Welzijn besproken. De actiepunten uit de beleids notitie zijn: herziening van de subsidiemethodiek, versterken van de positie van het Multicultu reel Platform, de vorming van een stuurgroep minderhedenbeleid (bestaande uit gemeente, NCP, IVC en Synthese) en tenslotte het inzetten op en monitoren van (preventieve) projecten. In het jaar 2002 is het de bedoeling om vanuit de gemeente Venray samen met de organisaties en instellin gen invulling te geven aan de hoofdlijnennotitie Tntegratie=Par- ticipatie'. Ff Voor de Ysselsteynse onder nemer Harrie Maessen is recreatiepark De Peelbergen de eerste keus voor een auto circuit voor Indycars. Zolang de gemeenten Sevenum en Horst aan de Maas nog geen uitsluitsel hebben gegeven blijft Maessen zoeken naar andere locaties. De Blakt in Oirlo, waar een toekomstig industrieterrein gepland is, en de omgeving van hjet Duitse vliegveld Laarbruch zouden de alternatieven zijn. Twee weken geleden hield Har rie Maessen een - besloten - pre sentatie voor de fractievoorzitters van de zes politieke partijen. Hier in ontvouwde de Ysselsteyner zijn plannen voor een Indycar-circuit. Een investering van ruim 30 mil joen euro. Het ovale stadion is ook voor andere evenementen te gebruiken zoals popconcerten. Het zou de gemeente veel geld kunnen opleveren. Ook schijnt Maessen zijn oog te hebben laten w v V«\fcw°u vallen op een locatie vlakbij het voormalige vliegveld Laarbruch vlak over de grens bij Bergen. Rogier Krebbekx is woordvoer der van de firma Maessen. Hij wil geen commentaar geven op de uitwijkmogelijkheid naar Laar bruch "We willen het project het liefst in Noord-Limburg tot stand brengen. Maessen is tenslotte een echt Limburgs bedrijf. En het zou ook goed zijn voor de economi sche ontwikkeling en uitstraling van de regio." Geruchten gaan dat Maessen de gemeente Venray 'gebruikt' om Sevenum en Horst onder druk te zetten. De optie voor een Indycarcircuit in Oirlo zou daarom niet geheel serieus genomen moeten worden. Toch heeft Maessen komende zaterdag weer een gesprek met de zes Ven rayse fractievoorzitters. Woord voerder Krebbekx geeft overdui delijk aan dat De Peelbergen bovenaan het lijstje staat. "Dat is onze eerste optie. Het is een per fecte locatie en daar gaan we voor. We hebben goede contac ten met de stuurgroep daar." Vol gens Krebbekx kwam het verzoek voor een gesprek van de Venrayse politiek. "Zij hebben ons uitgeno digd. De politiek vroeg zich af waarom zoiets niet in Venray zou kunnen. Het is inderdaad een mogelijkheid maar dan moet wel iedereen het willen." Een combi natie met het bestaande racecir cuit De Peel in Ysselsteyn ligt niet voor de hand. Burgemeester Waals laat in een reactie weten dat hij niet op de hoogte was van de besloten bespreking met Maes sen. Het college was daarbij ook niet aanwezig. Waals wil geen reactie geven voordat met alle betrokkenen gesproken is. Patrick van der Broeck, voorzit ter van Oirlose dorpsraad, moest het nieuws uit de krant lezen. "We worden er onderhand wel moe van. Dit is al het zoveelste bericht. Steeds moeten we weer zelf contact met de gemeente opnemen om te vragen wat er nu weer gaat gebeuren." Van der Broeck met Oirlonaren gesproken die in De Blakt en omgeving wonen. "De reacties zijn negatief. De mensen vragen zich af wat hun nu weer boven het hoofd hangt. De gemeente heeft hier totaal geen aandacht voor." Verle den jaar ontstond er onrust in Oirlo toen de gemeente het gebied tussen A73, Deurnseweg en Oirloseweg aanwees voor een nieuw grootschalig bedrijventer rein. Tijdens het bezoek van B en W aan het dorp, in juni vorig jaar, werd spoedig een masterplan met meer informatie beloofd. "We zijn ruim een half jaar later en we heb ben nog steeds niets gehoord. Het is heel vervelend dat er zo slecht gecommuniceerd wordt." Begin deze week heeft de dorpsraad huis-aan-huis een enquête gehou den. "We willen eens weten hoe de Oirlonaren er nu over denken. Of ze wel voor een industrieter rein zijn in dit agrarisch gebied en hoe ze over het idee van die Indy cars denken", aldus de dorpsraad voorzitter. De officiële opening van de nieuwbouw van het Raayland College vindt pas plaats op vrijdag 22 maart 2002, maar al vanaf maandag 28 januari krijgen alle circa 2600 leerlingen van het Raayland College onderwijs in de nieuwe unilocatie aan de ZuidsingeL Deze week werden de verhuisdozen, gevuld met boeken, schriften, lesmaterialen, pennen en andere spullen van de locaties Oost en Noord, door een groot aantal verhuiswagens voorzichtig naar de unilo catie vervoerd. Ruim 1000 leerlingen van deze twee locaties hebben deze week enkele dagen geen les. zodat de verhuizers en docenten de handen vrij hebben om de verhuizing zo vlekkeloos mogelijk te laten verlopen. Aangezien de brug over de Zuidsingel nog niet gereed is en de leerlingen vanaf maandag op één locatie gehuisvest zijn, treft de gemeente Venray een noodvoorziening tussen de school en De Wette- ling. Bij de kruising Sportlaan-Zuidsingel worden tijdelijk stoplichten geplaatst, zodat leerlingen en medewerkers veilig over kunnen steken. De gemeente Venray verwacht dat de brug begin mei geplaatst is. 20% op de reeds Ook geldig op tassen. /fyar-te Ac/wert&t ïoxf&p De gezelligste schoenwinkel van Venray Grotestraat 11 - www.capretto.nl Integratie van minderheden moet door participatie tot stand komen. Dat is één van de doelstellingen van notitie 'Integratie Participatie' die dinsdag door het college van B en W is vastgesteld. Van min derheden wordt voortaan meer eigen initiatief en het De Venrayse kermis, die in 2002 wordt gehouden van vrij dag 2 tot en met woensdag 7 augustus, telt ook dit jaar weer een aantal spectaculaire topat tracties, zoals de Tango, Reu zenrad Universe, hangende achtbaan Euro-Coaster en Dis covery. In totaal zijn in de ker mis week in Venray 53 attrac ties te bewonderen. De attracties worden wederom op het Henseniusplein, Schouw burgplein, Raadhuisstraat tussen de Hofstraat en de Stationsweg en de verharde parkeerplaats tussen de Grote Kerk en het gemeente huis geplaatst. Ook voor de topat tracties geldt een maximale rit prijs van 1,50 euro. De gemeente Venray vindt dat ze erin is geslaagd om voor 2002 een kwali tatief goede en gevarieerde opzet voor de centrumkennis te realise ren. Iedere laatste vrijdag van de maand staat een Limburgse stad centraal in het LI tv-pro- gramma Limburg Laat. Na Venlo, Heerlen en Weert is op vrijdag 25 januari Venray aan de beurt. Het programma wordt uitgezonden om 22.00 uur en wordt een uur later herhaald. Aan tafel is er een discussie met de fractieleider van de grootste coalitiepartij, Ton Teeuwen-Pee- ters (CDA), en van de grootste oppositiepartij, Gerrit Lemmens (fractie Van de Vorle). Daarnaast worden er eerder opgenomen interviews uitgezonden met bur gemeester Waals en journalist Bert Albers. "Als je in Kerkrade mensen op straat vraagt wat ze van Venray weten dan komen ze vaak niet verder dan 'enkeltje Venray'. Want het is vooral bekend om zijn instituten voor de geestelijke gezondheidszorg", ver telt programmamaker Robert Bou ten. Wat zijn de ambities van Ven ray? Hoe komt het dat er zo weinig over Venray bekend is? Wat is Venray eigenlijk voor een stad? Waarom heeft het zo weinig te bieden? Dit zijn enkele vragen die in het programma aan bod komen. Ton Teeuwen en Gerrit Lemmens geven commentaar en gaan in discussie over actuele zaken die in Venray spelen. "Dat gebeurt niet live want daarvoor hebben we het geld niet", zegt Bouten. "Het programma wordt twee uur van tevoren opgenomen in het gebouw van woningstich ting St. Servatius in Maastricht." De afbrokkeling van de gezond heidszorg, het Vincent van Gogh Instituut en het ziekenhuis, is een thema wat aan bod komt. Evenals de gevolgen voor de agrariërs van de Reconstructiewet. Het programma wordt zaterdag ochtend om 9.30 uur herhaald. En zondag overdag is Limburg Laat nog twee keer te zien in de nieuwscarrousel. nemen van eigen verantwoor delijkheden verwacht, zo blijkt uit de notitie. Op basis van deze doelstelling wil de gemeente Venray samen met minderhedenorganisaties en lokale instellingen het beleid voor de periode 2002-2005 vormgeven. De gemeente Venray heeft in 1995 de nota 'Minder(-)heden, meer toekomst vastgesteld, waar in het welzijnsbeleid ten behoeve van minderheden als uitgangs punt is genomen. De nu vastgestelde hoofdlijnen notitie is een herijking van de nota uit 1995. De maatschappij blijft aan veranderingen onderhe vig en deze veranderingen tonen zich ook in de nieuwe verhoudin gen tussen de partners die actief zijn op het terrein van minderhe den. De gemeente voert steeds meer een regierol en geeft het maatschappelijk veld alle ruimte om ideeën te ontwikkelen en uit te voeren. Van minderheden wordt daarom meer eigen initia tief verwacht en het nemen van eigen verantwoordelijkheden. De gemeente Venray wil met het nieuwe minderhedenbeleid bereiken dat integratie van min derheden plaatsvindt door partici patie. Om dit te stimuleren zal de gemeente minderheden actief bij het beleidsproces betrekken. Het Multicultureel Platform (MCP), het Internationaal Vrouwencen trum (IVC) en Synthese zijn gevraagd om hun visie op het Venrayse minderhedenbeleid te geven. Tijdens de vergadering van 6 februari 2002 wordt de hoofdlij nennotitie 'Integratie= Participa tie' door de commissie Welzijn besproken. De actiepunten uit de beleids notitie zijn: herziening van de subsidiemethodiek, versterken van de positie van het Multicultu reel Platform, de vorming van eeni stuurgroep minderhedenbeleid (bestaande uit gemeente, NCP, IVC en Synthese) en tenslotte het inzetten op en monitoren van (preventieve) projecten. In het jaar 2002 is het de bedoeling om vanuit de gemeente Venray samen met de organisaties en instellin gen invulling te geven aan de hoofdlijnennotitie 'Integratie=Par- ticipatie'. PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 e-mail: peelenm@tref.nl Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Op bovenstaand adres. Telefonisch, uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Advertentietarieven Op aanvraag verkrijgbaar. Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 Uur. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur.

Peel en Maas | 2002 | | pagina 3