Cabaret, flamencodansen en vastelaovesmuziek Kunst Cultuur aanzien Mariaconcert in kapel Holthees Peter Pan in Gryphus Nederlandse Kinderjury Muziekschool heeft wachtlijsten Maskers in de bibliotheek Geert Pelzer in het Theehuis Reflexy in finale Nu of Nooit 'Het aanzien van 2001' te koop van 2001 "Programma Schouwburg Venray Whiffit in De Bonte Koe Artery live Expositie Filmkring Venray Boekrecensie in Peel en Maas PEEL en maas Donderdag 24 januari 2002 - Pagina 11 Reinder van der Naait loopt (averij op, flamenco met een van de bekendste flamencoge slachten uit Spanje en vastela ovesmuziek met het LSO. Schouwburg Venray gaat komende week op de muzika le toer met een klein vleugje cabaret en dans. In Averij gooit Reinder van der Naait het over een andere boeg. Enge grenzen vervagen, nieuwe verten wenken! Deuren worden geopend die tot nu toe gesloten bleven. Voor iedereen want... Nie mand mag uit de boot vallen! .Maak kennis met nieuwe cultu- rep, IJ gelooft uw ogen en oren niet. Zó speelde nog nooit iemand saxofoon. Horen en zien zal u ver gaan. Dan schalt een ander exo tisch instrument. Want je moet nooit te lang met hetzelfde door gaan. daar komt vroeg of laat narigheid van. Averij! Zorg dat u het oploopt. De voorstelling is op dinsdag 29 januari in de Venrayse schouwburg te zien. Aanvang: 20.00 uur. Eén van de oudste en bekend ste flamencogeslachten uit Grana da is dat van de Maya's. De zeker in Nederland bekendste telg van deze familie is zanger Tony Maya. Hij presenteerde in 1996 in de grote zaal van Muziekcentrum Vredenburg voor het eerst zijn 'drie generaties Maya'. Dit gezel schap bestond uit twaalf zangers, dansers en muzikanten. Pers en publiek reageerden uitzinnig, een succes dat twee jaar later in Duits land werd herhaald. Het gezel schap uit Granada vertegenwoor digt de flamenco in de meest pure vorm. Afkomstig uit de streek van de grotten van Sacromonte (Gra nada) staat de familie Maya mid den in de zigeunertraditie waar deze regio beroemd om is gewor den. Een van de jongste telgen uit het Maya-geslacht is de danser Juan Andrés Maya. Wereldwijd zet hij de zalen op hun kop. Als bij zondere gast zal hij deel uitmaken van dit gezelschap. De voorstel ling is op woensdag 30 januari te bewonderen. Aanvang: 20.00 uur. Na 48 keer door vele gastdiri- genten te zijn voorgegaan, zal nu in 2002 het LSO onder leiding staan van een bijzondere vatelao- De Maya's zorgen in Venray ongetwijfeld voor een wervelen de show (Foto: Yvonne van der Bijl). vendskenner bij uitstek nl. Jan Dols. Jan zelf heeft voor de goede 'Vastelaovendsju' gezorgd! Zoals u dat trouwens van hem gewend bent. Het wordt een 'boetege- woen vastelaovendskonsèr' met Jan en zijn Lso-ers. Ze zijn zelfs door het Dol(s)lle heen. U zult kunnen genieten van carnavals muziek van hoog muzikaal niveau met vele pikante muzikale 'oets- jievelkes', hetgeen ons niet ver baasd. LSO en Vastelaovend. Zowas het, zo is het en zo blijft het. Donderdag 31 januari in de schouwburg. Aanvang: 20.11 uur. Kamerkoor Contrast uit Venray brengt zondag 3 februari onder leiding van dirigent Ad Voesten een concert met voornamelijk Marialiederen in de Mariakapel in Holthees. Het concert begint om 15.30 uur. Vele grote componis- 1 ten hebben zich laten inspireren door de figuur van Maria, en vele composities zijn aan haar gewijd Zo brengt het koor in dit concert onder andere 3 verschillende Ave Maria- composities, en staan ver der op het programma liederen met bekende titels als: Mater Maria, Ave Regina Coeloaim, Ave Maris Stella en Sancta Maria. Het kerkelijk feest van Maria Lichtmis is een uitstekend kader voor dit concert. Kamerkoor Contrast heeft al vele jaren zijn sporen verdiend in de regio Noord Limburg. Het uit ;j 16 vrouwen bestaande koor kent I een gevarieerd programma, en I gaat een uitdaging op zijn lijd niet uit de weg. Het koor verzorgt I graag concerten rond een cen- traal thema, en zo is ook het idee ontstaan om rond de figuur van Maria een concert samen te stel- len. In 1999 behaalde het koor een eerste prijs met promotie op j het "Nederlands Korenfstival" in de Doelen in Rotterdam. In okto ber 2000 heeft het koor meege werkt aan het Festival Religieuze Muziek in Venray met een bijzon dere productie, "Requiem voor een vrouw alleen...", een indruk wekkende voorstelling. Dirigent Ad Voesten is geen onbekende meer in de wereld van de klassieke muziek in onze regio. Hij studeerde af aan het conserva torium in Maastricht in 1987 als docerend musicus kerkorgel, en in 1989 werd het diploma koordi rectie behaald. Hij geeft leiding aan diverse koren, groot en klein, en met verschillende begelei- dingsvormen. Verder houdt hij zich bezig met compositie. De al eerder vermel de muziektheater productie "Requiem voor een vrouw alleen..." is een compositie van zijn hand. Verder is hij nog als organist verbonden aan de Alde- gundiskerk in Maasbree. Kaarten voor dit concert kosten acht euro per persoon, inclusief een kop koffie, en zijn te bestellen en te reserveren via de website van de Mariakapelwwwmariakapeln 1 of bij de bekende voorverkoop adressen in Holthees, de fam. Ermers, Kapelstraat 3, tel 0478 - 636480, en de fa. Wijenberg, Gil- destraat 6, tel. 0478 - 636390. Kaarten worden ook verkocht bij de entree van de Mariakapel, vanaf een half uur voor aanvang van het concert. Zondag a.s. speelt de Venrayse band Whiffit in café De Bonte Koe. De band is vanaf 1997 bezig en', er werd vaak van formatie gewisseld en geëxperimenteerd met verschillende muziekstijlen. Uiteindelijk werd er besloten om met de huidige bezetting door te knokken, Naast enkele eigen nummers zal de band covers spe len van o.a. MetaUica, Radiohead, Soulwax. Red Hot Chilli Peppers, Therapy en Pearl Jam. Whiffit bestaat uit Floor Crijns (vocals, guitar en keys); Stijn Albers (bas); Bram van Langen (lead guitar, vocal en keys) en Frank Jennes- kens (drums). Aanvang 20.00 uur en de entree is 2 euro. PEEL EN MAAS een abonnement waard De groepArtery is zondag 27 januari live te gast in het café van de Evenaar in Venray. De spil van Artery is muzi kant/poëet Yankov Brekov uit Pomorie aan de kust van de Zwar te Zee in Bulgarije. Hij schrijft nummers met roe rende engelse teksten onder steund door een stevige Balkan beat. Artery bespeelt ritmes uit hun geboorteland Bulgarije, sterk beïnvloedt door Griekse tradities. (De muzikale vader van Yankov die wel eens als gastzanger in de- band speelt, komt uit een Griekse familie). De muziek is een combinatie van ervaringen uit het westen en Balkan-roots. Artery bestaat uit: Yankov Brekov: bouzouki, gitaar en zang; Nicolay 'Hubie' Hube- nov: bas en zang en Deian 'Chico' Monev: drums en percussie, Het optreden van Artery in de Evenaar begint om 16.00 uur. De entree bedraagt 2,50 euro. Op zondag 27 januari aanstaan de vindt er in jongerencentrum Gryphus te Vierlingsbeek een concert plaats van Peter Pan Speedrock. Na verpletterende shows in Gryphus en tijdens Op De Toffel is hei driekoppige rock 'n' roll monster weer terug in Vierlings beek. Terug van nooit wegge weest eigenlijk. Want op haar nieuwe, vierde album Premium Quality... Serve Loud! gaat het trio uit Eindhoven Rockcity gewoon verder waar het met het voorlaat ste album Killermachine gebleven was: het maken van explosieve kick-ass-over-the-top-speed- rock'n'roll. Smerige en ruige rock 'n' roll a Ia AC/DC en Motörhead, gespeeld in de hoogste versnel ling. Premium Quality... Serve Loud! wordt alom luid bejubeld en laat wederom horen dat Peter Pan Speedrock tot de besten in zijn soort behoort. Peter Pan Speedrock was ook een van de hoogtepunten van de jongste edi tie van het prestigieuze Noorder slag-festival, begin januari in Gro ningen. Gryphus is geopend vanaf 17.00 uur. De entree bedraagt 6,00 euro. Op Ut Tuffelke Gryphus organiseert in samen werking met stichting Op De Töf- fel op zondag 21 april een open podium: Op Ut Tuffelke. Regiona le muzikanten krijgen tijdens dit open podium de kans zich te pre senteren. De band of artiest die op het podium als 'beste' uit de bus komt wordt uitgenodigd om als openingsact te fungeren van het popfestival Op De Toffel 2002, dat gehouden wordt op zondag 23 juni op het Vrijthof in Vierlingsbeek. Bands die interesse hebben om deel te nemen aan dit open podi um kunnen vóór 15 maart een demo met biografie sturen naar: Gryphus, onder vermelding van Op Ut Tuffelke, postbus 15, 5820 AA Vierlingsbeek. Meer weten over Peter Pan Speedrock of Op Ut Tuffelke? Surf naar www.giyphus.nl 'Ik schilder zoals ik wil, zon der mee te waaien met een modebeeld. Ik hanteer m'n eigen stijl, los van trends en grillen. De mensen vinden het mooi of niet, dat moeten ze zelf maar zien!' Dat is het credo van de Ven rayse kunstenaar Harrie Schreine- machers. Zijn werk kan worden getypeerd als impressionistisch- realistisch met een neiging naar het abstracte. Een expositie van zijn aquarellen is t zien tot 1 maart in de poliklinieken van het Maas- ziekenhuis. KUNSTACADEMIE Op 12-jarige leeftijd werd Har rie Schrcinemachers leerling van Sef Moonen, op zijn 18e ging hij naar de kunstacademie van Laren, waar hij een privé-opleiding kreeg. Hij rondde zijn studie af aan de Academie voor Beeldende Vor ming in Amersfoort en werd ver volgens leraar tekenen en hand vaardigheid. De overstap van het leraarschap naar hei bestaan van vrij kunste naar maakte tevens de weg vrij voor een nieuwe uitdaging: zeef drukken maken. PEEL EN MAAS een abonnement waard Filmkring Venray vertoont de komende weken Flarry Potter the philosopher's stone; een phantasy-film met o.a. Daniel Rad- cliff, Alan Rickman, Maggie Smith en John Cleese. Natuurlijk heb ben de meeste 'Harry Potter-fans' de film inmiddels gezien. Toch bleef de vraag naar deze geweldi ge film groot en hebben we beslo ten hem alsnog in de serie te plaatsen. Het is onmogelijk om dure films als deze, die voor een groot deel van de inkomsten moe ten zorgen voor de filmwereld, in een vroeg stadium voor de Film kring in te zetten. Toch zullen velen die de film in eerste instan tie wel erg duur vonden of die aanvankelijk niet zo geïnteres seerd waren, de film alsnog willen zien. Deze film (A-serie) draait op vrijdag 25 en zaterdag 26 januari, vrijdag 1 en 8 en zaterdag 2 en 9 februari, telkens om 18.30 uur. Er staan dit voorjaar twee verkiezingen voor de deur. Die van de Tweede Kamer en die van de Nederlandse Kin derjury. Voor beide verkiezin gen geldt: hoe hoger de opkomst, hoe beter. Om te bereiken dat zoveel mogelijk jongens en meisjes hun stem uitbrengen, krijgt de Kinderju ry 2002 het karakter van een echt verkiezingsspektakel. In de stijl van grote, landelijke verkiezingen. Tot dusver beoordeelden de leden van de Kinderjury nieuwe kinderboeken. Vanwege het jubi leum kan nu gestemd worden op alle kinderboeken die ooit zijn verschenen. De stemperiode loopt van 1 februari tot 1 mei 2002. Er zijn leeftijdsgroepen: 6 t/m 9 en 10 t/m 12 jaar, dus twee winnaars van de Prijs van de Nederlandse Kinderjury. Ze wor den bekendgemaakt tijdens een speciale 'verkiezingsbijeenkomst' op woensdag 15 mei, de dag van de verkiezingen van de Tweede Kamer. Alle kinderboeken doen mee. Dat is een onafzienbare berg. Van daar een speciale selectie, in de vorm van twaalf kandidatenlijs ten. Zij vermelden in totaal 137 titels. Stemmen kan overigens per stemformulier (die de basisscho len, bibliotheken en boekhandels hebben ontvangen, red.), en digi taal op www.kinderjuiy.nl. Vorig jaar brachten maar liefst 45.000 kinderen hun stem uit op hun favoriete boek. Ook op televi sie wordt dit jaar extra aandacht besteed aan de Kinderjury. Z@ppelin zal bij de start op 1 februari en tijdens de stemperio de regelmatig een spotje uitzen den. Traditiegetrouw wordt de uitslag van de Kinderjury bekend gemaakt in een uitzending van de NPS op Nederland 3. De site www.kinderjury.nl is vernieuwd en aangevuld met tal van tips en suggesties hoe u mee kunt doen aan de Kinderjury. Het nieuwe korte schooljaar op de Muziekschool Venray is volop in beweging. Vanaf september 2002 loopt het muziekschoolsei zoen gelijk met het reguliere onderwijs. Er is nu sprake van een overgangsperiode van een half cursusjaar (januari tot septem ber). Het aantal leerlingen dat per januari is gestopt is opvallend laag, terwijl er ontzettend veel nieuwe inschrijvers zijn. Dit heeft als gevolg dat er sinds lange tijd weer wachtlijsten zijn voor ver schillende instrumenten, met name voor de vakken slagwerk, gitaar, zang en saxofoon is de toe loop van nieuwe leerlingen erg groot. De basis TVM-klassen zitten nagenoeg allemaal vol, er is slechts nog plaats in een enkele klas. De Muziekschool heeft nu ruim 900 instrumentale leerlingen en ruim 300 kinderen voor in de IVM-klassen. Terwijl er nog tallo ze deelnemers op dit moment geplaatst moeten worden bij korte of lange cursussen en bij de ensembles. De Muziekschool wil het daar niet bij laten, de school heeft ambities om in de nabije toekomst het aantal deelnemers, vooral in de breedte, uit te brei den. Met ingang van september 2002 wordt ook een vernieuwd lessysteem gehanteerd, waarbij tarief en lestijd meer met elkaar in overeenstemming zijn. Wat de les- vorm betreft wordt er meer reke ning gehouden met het niveau van de leerling. De tarieven stij gen in september als gevolg van alsmaar toenemende kosten. Ook voor de harmonie en fanfare ver zorgt de Muziekschool opleidin gen inclusief de examens. Hoewel er een lichte daling valt te consta teren in het aantal verenigingsle den, zijn er nog zeer velen die een instrument willen Ieren bespelen in verenigingsverband. Mensen die in verenigingsverband een koperinstrument, klarinet, dwars fluit of hobo willen bespelen, kunnen bij de Muziekschool dan ook direct geplaatst worden. Men krijgt dan een gedegen opleiding tot een goede verenigingsmuzi kant. De Muziekschool hoopt ook in de loop van 2002 de integratie met de Vrije Academie en de Bal letschool te realiseren. Dit is voor het komend seizoen wellicht de belangrijkste opdracht. Vooral om in staat te zijn een zeer breed aan bod te hebben voor bijvoorbeeld het regulier onderwijs. Er zijn momenteel al intensieve samenwerkingsverbanden, zoals het project Kunst maakt school voor de basisschool en het CKV-project voor het Raaylandcollege. Met name wat de basisscholen betreft heeft het Kunstencentrum de ambitie als een geïntegreerde instelling het aanbod kunsten menu aanmerkelijk te verbeteren. Aanmelden voor muzieklessen, voor informatie, of de prospectus Kunstencentrum Jerusalem, kunt u bellen met de administratie van de Muziekschool, telefoon 0478 585320. Of kijk op website www.kunstencentrumjen.isa- lem.nl Vanaf deze week is in de biblio theek Venray een tentoonstelling te bezichtigen over maskers. Op de afdeling voor volwassenen is een selectie maskers uit een privé collectie te zien. Op de jeugdafde ling hebben leerlingen van groep 7 van basisschool De Bongerd hun steentje bijgedragen om de tentoonstelling tot een succes te maken. De maskers zijn gemaakt van papier maché, waarna ze zijn beschilderd en soms ook beplakt met stukjes stof of leer. Tijdens de les handvaardigheid zijn foto's gemaakt die een idee geven van hoe de maskers tot stand zijn gekomen. Iedereen is van harte welkom om te tentoonstelling te komen bekijken tijdens de ope ningtijden van de bibliotheek: dinsdag t/m donderdag van 11.00 tot 18.00, vrijdag van 11.00 tot 21.00 en zaterdag van 11.00 tot 14.00 uur. Twee dagen voordat de wereld volgens Frankrijk deel I wordt afgesloten, is het in het Venrayse Odapark-Theehuis een beetje Frankrijk. In een uitgesproken café chantant-ambiance kan het publiek op vrijdag 25 januari een Frans avondje uit. Geert Pelzer, befaamd Venrays zanger die zich in het Theehuis eerder al verdien stelijk inliet met het repertoire van Jacques Brei, heeft een pro gramma samengesteld voor deze avond, waarbij hij overigens zelf ook optreedt. Fernand Huard creëert met zijn trio (contrabas, accordeon, gitaar en zang) een uitgesproken Franse sfeer; de Theehuis-organisatie zorgt ervoor dat wijn en kaas niet ontbreken om deze sfeer te onderstrepen. De uit het Belgische Hasselt Geert Pelzer afkomstige Hilde Vanhove zingt - onder begeleiding van een gita- rist- chansons, verpakt in een! jazzy jasje. Geert Pelzer waagt zich; opnieuw aan Frans repertoire van onder anderen Gilbert Becaud en Charles Aznavour en laat zich hierbij begeleiden door Serge Koenen (piano) en Alex van Vliet (accordeon). Kaarten zijn in de voorverkoop te bestellen of te kopen in het Theehuis (telefoon 0478-513690) of in het VW/ANWB-kantoor aan het Henseniusplein in Venray. De avond begint om 20.00 uur. Er zijn maximaal 100 kaarten beschikbaar en de entree bedraagt twaalf euro. De Venrayse Rap/hip hop for matie Reflexy heeft de voorronde van Nu of Nooit in Horst gewon nen. SPL (Stichting Popmuziek Limburg) houdt eenmaal per jaar de talentenjacht Nu of Nooit aan de hand van ingezonden demo's worden 19 bands geselecteerd die in de voorrondes strijden om de eerste plaats om vervolgens een plaats in de finale te bereiken die op zondag 10 maart in Maasland centrum Elsloo plaats zal vinden. De Venrayse Hip-hop-rappers gin gen in Horst de muzikale strijd aan met D-Coid uit Venlo, Liftid uit Linne, Opiate uit Weert, en Sun Caged uit Sittard. Het was, volgens SPL, een kwalitatief hoog staande voorronde. De Venrayna- ren traden op als tweede band en de adrenaline liet dan ook niet lang op zich wachten. Sequences en metal werden gecombineerd met Nederlandstalige raps, die vaak aardig in de buurt van Def-P (Osdorp Pösse) wist te komen. De band werd in het begin van de set geteisterd door een erg slech te geluidskwaliteit. Gelukkig kon. de jury hier doorheen prikken en kozen Reflexy uit als winnaar. Er; was geen punt van discussie: meldde Stan Novacek, juryvoorzit-' ter van de avond. Er wras een groot puntenverschil en zo was; de winnaar al vlug duidelijk.: Reflexy7 zal 10 maart in Esloo een. sterk beentje voor moeten zetten want de concurrentie zal groot zijn. Vorig jaar haalde, het inmiddels opgeheven, Noord-Limburgse SIN de finales in Esloo. Zij behaalde uiteindelijk de vierde plaats. Mocht Reflexy een eerste plek weten te veroveren in Esloo staat' hun een prijs te wachten van. 3410 euro aan studiotijd bij Mar kant Recording Studios waarbij ze keuze hebben uit twee opties:, opname van een volledig album! eindproduct op CDR of opname en fabricage van 500 maxi singles (maximaal vier liedjes, 21 minu ten). Bij uitgeverij Het Spectrum verscheen onlangs het boek 'Het aanzien van 2001'. In deze uitgave wordt twaalf maanden wereldnieuws, met onder andere de aanslagen van 11 september, Osama Bin Laden, mond- en klauwzeer en Wil- lem-Alexander en Maxima, door middel van onderhou dende teksten en schitterende foto's in beeld gebracht. Alles gaat voorbij. Dat gold in 2001 zeker voor het gevoel van vrede en veiligheid in de westerse wereld, dat op 11 september wreed verstoord werd door terro ristische aanslagen in New York en Washington. In het boek ver der ook aandacht voor de aftocht van een aantal dictators, zoals Estrada (Filippijnen), Slobodan Milosevic (Servië) en Laurent Kabila (Congo) en de monarchie. De monarchie deed zich nog altijd spreken, met geboorten (Eli sabeth en Aiko), verlovingen (Wil- lem-Alexander en Maxima) en huwelijksen (Constantijn en Lau- rentien, Haakon en Mette-Marit). wereldnieuws het Een greep uit de inhoud: Wahid afgezet, Starmaker, Herman Brood, Noord-Ierland, Berlusconi, aidsmedicijn, Dance Valley, Milos evic opgepakt, prinses Elisabeth geboren, Oranje uitgeschakeld, miltvuur, Koersk gelicht, Maxima- toer, Sylvia Millecam, Bush beë digd en laatste gulden geslagen. Het boek is te koop bij Boek handel Van den Munckhof, Grote straat 68 in Venrav ISBN: 9027474281

Peel en Maas | 2002 | | pagina 11