Mogelijk aangepaste maatregelen Henseniusstraat Harold LENSSEN Diamanten bruidspaar Poels Thuistrombolyse verbetert kwaliteit van zorg voor patiënten met hartinfarct Eerste thuistrombolyse succesvol verlopen Spreekuur seksuologe in Maasziekenhuis e Bijdrage Algemene Hulpdienst Niets! IlBijdrage voor IKies Techniek Venraynaar aangehouden Is uw keukenapparatuur of werkblad aan vervanging toe? KEUKENINRICHTING »EEL EN MAAS Donderdag 17 januari 2002 - Pagina 7 BETAALD PARKEREN IN VENRAY Voorkom wachtrijen bij de betaalautomaat Betaal met uw chipknip of chipper Snel en veilig voor iedereen Gemeente Venray Informeer bij uw bank naar de gebruiksmogelijkheden Venraynaar Thijs Waals (foto) en Marco Cremers uit Maasbracht hebben de eerste prijs behaald bij de landelijke kennisquiz van de Horeca vakbeurs in Amsterdam. De bewoners van de lenseniusstraat en Paterslaan :ijn het absoluut niet eens met j H le door de gemeente Venray voorgestelde aanpak voor de jH] ïerinricbting van deze twee Wm itratcn. Dat bleek tijdens de -ommissievergadering Stede- Sr| ijk Beheer, waarin de maatre- jelen die de gemeente Venray vil nemen, na de reconstruc ts ie van de Henseniusstraat en j H iet kruispunt van deze straat net de Paterslaan, besproken j verden. j I De bewoners denken dat de verkeersonveiligheid in de henseniusstraat toeneemt als de iertien verspringende parkeer- ?akken zijn verdwenen. De auto's zullen harder gaan rijden en er ontstaan problemen door het fietsverkeer in beide richtingen, ook in combinatie met het vracht verkeer. De buurt wil verkeers- remmende maatregelen zoals drempels of een wegversmalling. Tevens moet het bevoorradend verkeer naar het centrum uit de Henseniusstraat geweerd worden. Een route via de Kempweg en Langstraat naar de winkels op het Gouden Leeuwterrein zou vol gens de bewoners de juiste oplos sing zijn om de verkeersveiligheid in de straten te vergroten. PARKEERPLAATSEN Ook het gebrek aan parkeer plaatsen in de omgeving van de twee straten is de bewoners een doorn in het oog. De bewoners zijn voor een parkeerplaats name lijk op de openbare weg aangewe zen. De fracties uitten maandag avond eveneens hun grote twijfels over de voorgenomen maatregelen, waarna wethouder Driessen besloot het voorstel (gedeeltelijk) opnieuw te gaan bespreken met de werkgroep Verkeersmaatregelen, die bestaat uit politie, verkeersveiligheidsor ganisatie 3VO en de verkeerskun digen van de gemeente Venray. Dit betekent dat de Henseniusstraat voorlopig geen 30-kilometergebied wordt, de aan leg van eventuele snelheidsrem mers opnieuw wordt bekeken en ook het gebruik van de straat door vrachtwagens die de grote winkels op het Gouden Leeuwterrein bevoorraden op nieuw onder de loep wordt geno men. Ook is de uitgebreidere par- keervergunning voor de bewo ners aan het parallelweg langs de Paterslaan nog bespreekbaar. De bewoners van de Hen seniusstraat en de Paterslaan vin den het namelijk erg zuur dat de gemeente Venray geen rekening met hen houdt. De bewoners zijn voor het parkeren volledig aange wezen op de openbare weg. Zij hebben geen mogelijkheid om op eigen terrein te parkeren en willen graag parkeerplaatsen voor vergunninghouders, exclusief voor de bewoners van de twee straten. Wethouder Driessen gaat nu, onder druk van de politiek partij en, bekijken of er behalve 30-kilo- meterborden ook drempels of andere maatregelen noodzakelijk zijn om de snelheid van het ver keer te verminderen. Hij gaat ver der praten met de grootwinkelbe drijven, zoals Albert Heijn, Basismarkt, LeenBakker en Praxis, over de bevoorradingstijden en een eventuele alternatieve route via de Kempweg en de Langstraat. Het parkeerverbod voor de Henseniusstraat en fietsers toe staan in beide richtingen door de straat te fietsen, blijven wel over eind. Rectificatie Vorige week is in het artikel over Francesca een deel van een zin weggevallen. Het betrof daar bij de naamswijziging van Francesca in Barto's Ijs. Door het wegvallen zou de indruk kunnen ontstaan dat Barto Hulleman het verdwijnen van de naam Francesca als belangrijk zou erva ren. Belangrijk is echter dat het ver vaardigen van ambachtelijk ijs voor Venray behouden blijft. Het Juliana Welzijn Fonds heeft 750,- euro toegekend aan I Stichting Algemene Hulpdienst Venray. De bijdrage is bestemd voor de aanschaf van gereed schap voor deze hulpdienst. Het Juliana Welzijn Fonds vindt het belangrijk, dat mensen zelf- nstandig zijn en blijven, zich kun nen redden in de samenleving en in staat zijn daaraan deel te 'C nemen; jongeren die hun draai I moeten vinden in de samenle- I ving, mensen die zelfstandig in hun eigen huis en omgeving oud willen worden, buurtbewoners, die de handen ineenslaan en zich inzetten voor een leefbare buurt, dak- en thuislozen een kans geven ;pp een menswaardig bestaan, werklozen en andere uitkerings gerechtigden tot hun recht laten komen in de samenleving. Waar het in al die situaties om gaat, is dat mensen een volwaardig lid van de samenleving kunnen zijn, dat ze erbij horen. Het Juliana Welzijn Fonds is een onafhankelijk fonds dat zijn geld ontvangt uit onder andere de BankGiroLoterij, de Lotto en gif ten van particulieren en bedrij ven. Wat gebeurt er als U niet adverteert PEEL EN MAAS w De gemeente Venray gaat akkoord met een bijdrage van 5673 euro voor de organisatie en uitvoering van de manifes tatie Kies Techniek. Voor de jaren 2003 en 2004 wil Venray jaarlijks een bedrag van 6000 euro voor het evenement reserveren. De manifestatie vindt dit jaar plaats op 17, 18 en 19 januari. ISinds 1997 wordt jaarlijks in Venray Kies Techniek gehouden. 'Deze manifestatie is specifiek gericht op leerlingen van basis scholen en wil het werken in technische beroepen promoten en de beeldvorming daarvan ver beteren. Op 17, 18 en 19 januari 2002 vindt de volgende editie plaats met als centrale thema i innovatie. De bijdrage van de gemeente wordt beargumenteerd door te 'Wijzen op het tekort aan tech- nisch geschoold personeel, dat ondanks de minder gunstige eco- nnomische ontwikkeling van de afgelopen tijd zich onverminderd voordoet. Daarnaast draagt de manifesta- tie bij aan de promotie van Venray als industrie- en techniekstad. In - Venray wordt ruim 25% van het totaal aantal arbeidsplaatsen gege- j.i nereerd door de industrie, die f daarmee de belangrijkste econo mische factor in de gemeente is. Ook ligt er een relatie met het Sociaal Plan Venray (SEP), waarin staat dat de gemeente mikt op handhaving van het beeld van Venray als techniekstad. Concreet betekent dit dat Venray zich richt op het versterken en aantrekken van hoogwaardige midden- en kleinbedrijf. Belangrijke voor waarde hiervoor is de beschik- l: baarheid van voldoende goed :o opgeleid personeel. Thijs Waals uit Venray is winnaar geworden van de kennisquiz tijdens de Horecavakbeurs in Amsterdam. Hij maakte samen met Marco Cremers uit Maasbracht deel uit van het winnende team van de hore- caopleiding van Gilde Opleidingen in Venlo. Thijs en Marco zijn beiden der dejaars studenten van de oplei ding horeca-ondernemer/ manager. Tijdens de quiz wordt de parate kennis van de deelne mers op het hele horecagebied getoetst. De kennisquiz is een jaarlijks onderdeel van de landelijke Horecavakbeurs De kennis wordt getoetst door middel van vragen. De vragen betreffen ken nis over wijnen, grondstoffen, herkomst van producten, berei dingswijzen en bestrijken het hele horecagebied. Na diverse afvalrondes bleven er twee scholen over die streden om de eerste prijs. De tweede prijs ging naar het Mondriaancollege uit Den Haag. Gilde Opleidingen in Venlo krijgt dankzij de heren een beker. De twee studenten krijgen ieder en een restaurantbon van tweehon derd gulden. Aan de beurs namen tien scholen deel. Op vrijdag 30 januari 1942 voltrok de ambtenaar van de burgerlijke stand in Venray het burgerlijk huwelijk van Piet Poels en Griet Vissers. De kerkelijke inzegening vond plaats op dinsdag 3 februari. Tot voor enkele jaren terug heeft het diamanten bruidspaar in Castenray gewoond. Piet en Griet Piet en Griet Poels zijn op 30 januari zestig jaar met elkaar getrouwd deelden in het door hen zo gelief de Venrayse kerkdorp lief en leed met elkaar en voedden zes kinde ren op. Het zilveren én niet te ver geten, het gouden huwelijksfeest, waren mijlpalen waar soms met weemoed aan wordt terugge bracht. Piet (86) en Griet (82) geden ken hun diamanten huwelijk op 30 januari: hun trouwdag. Zij doen dat, wegens omstandighe den, in besloten familiaire kring, samen met hun kinderen, klein kinderen en achterkleinkinderen. Bij een ruzie in Bergen heeft de politie een 24-jarige Venraynaar aangehouden. De aanleiding van de vechtpartij was een ruzie tussen de verdachte en een 23-jarige vrouw uit Bergen. De twee mannen, 54 en 27 jaar uit Well, kwamen haar te hulp. De man, die haar mishandelde en vernie lingen in haar woning aanrichtte, werd achtervolgd door de twee. Bij de sporthal in Bergen kwant het tot een handgemeen waarbij de Venraynaar een handwapen gebruikte en beide tegenstanders aan het hoofd verwondde. De vechtenden konden door aanwezige sporters in de haf worden gescheiden De politie hedi de verdachte iu er/e lering, gesteleen maakt proces-verbaal op van. het gebeuren. voor prijzen en meer informatie: Stayerhofweg 2B 5861 EJWanssum Tel. 0478-53 90 20 Fax 0478-53 90 21 Bel voor een afspraak Cardioloog van de Zieken huizen Noord-Limburg Joan Meeder is zeer tevreden. Onlangs werd zijn voorstel voor de invoering van thuis trombolyse in de regio Noord- Limburg door de Raad van Bestuur overgenomen. Met dit besluit wordt de zorg voor de patiënten met een hartinfarct op een hoger kwaliteitsniveau gebracht Thuistrombolyse staat hoog op de aandachtsladder van het car diologisch vakgebied. Intussen is de sZNL het zesde ziekenhuis die deze nieuwe ontwikkeling toe past en behoort daarmee tot de koplopers in Nederland. Wat is thuistrombolyse en waar om is het nu zo bijzonder? Om daar een antwoord op te kunnen geven, vertelt Meeder eerst wat meer over het ontstaan en de behandeling van een hartinfarct. "Iemand krijgt een hartinfarct omdat een bloedstolsel, ook wel trombus genoemd, de kransslag ader verstopt", legt Meeder uit. "Om dit bloedstolsel direct op te lossen, waardoor het bloed weer kan gaan stromen, krijgt de patiënt stolseloplossende medica tie -de zogenaamde trombolytica- toegediend. Snelheid is een essen tiële factor bij deze behandeling. Een half uur na de eerste klachten begint beschadiging op te treden van dat gedeelte van het hart dat door de verstopte kransslagader van bloed wordt voorzien. Is men er snel bij, dan kan de schade voor het hart van patiënt worden beperkt. Normaliter krijgen patiënten met een hartinfarct de medicatie pas in het ziekenhuis toegediend. Met de thuistrombo lyse voeren we nu een methode in waarbij de medicatie aan de patiënt al thuis kan worden gege ven. De ambulanceverpleegkundi- ge speelt hierbij een cruciale rol Donderdag 3 januari heeft het ambulancepersoneel van de Ziekenhuizen Noord- Limburg voor de eerste maal een patiënt behandeld vol gends de pas ingevoerde behandeling van de thuis trombolyse. Het ging hier om een Venrayse patiënt, de heer Van Hoof van 62 jaar, die met hevige pijn op de borst het alarmnummer 1-1-2 had gebeld. De ambulance arri veerde na vijf minuten bij zijn huis in het centrum van Venray, alwaar de ambulance- verpleegkundige volgens pro tocol de patiënt onderzocht Toen uit het klachtenpatroon bleek dat er sprake zou kunnen zijn van een hartinfarct, werd met behulp van de nieuwe geavan ceerde apparatuur een volledig ECG gemaakt. Hieruit bleek dat het inderdaad ging om een groot Het komt steeds vaker voor dat patiënten met gynaecologische klachten in het Maasziekenhuis komen, die een seksuologische oorzaak hebben. Daarom houdt seksuologe Leny Wientjes elke dinsdagmiddag spreekuur in het Maasziekenhuis. Een seksuoloog een hulpverlener die is geschoold in het begeleiden van mensen die om welke reden dan ook problemen hebben met hun seksualiteit. Seksuologe Leny Wientjes houdt spreekuur in het Maasziekenhuis, elke dinsdag van 12.30 tot 16.30 uur. Patiënten kunnen via hun specialist naar haar worden doorverwezen. Niet alleen gynaecologische patiënten komen bij een seksuoloog. Ook mensen met een onbevredigend seksleven of mannen die verwe zen worden door de uroloog. Bijvoorbeeld diabetespatiënten bij wie de bloedvaten zijn aangetast, wat erectieproblemen veroor zaakt. Een aanpak van een seksu eel probleem is vaak multidiscipli nair. Als de gynaecoloog een vrouw doorverwijst met vaginisti- sche klachten (het samentrekken van de spieren rondom de vagina) schenkt de seksuoloog extra aan dacht aan de oorzaak van dit pro bleem. De fysiotherapeut zal deze vrouw leren de bekkenbodem- spieren te ontspannen. ONCOLOGIE Sinds 1 januari houden twee transmurale oncologieverpleeg- kundigen, Mariët ter Woord en Annemieke Janssen, spreekuren in de polikliniek van het Maasziekenhuis. Zij begeleiden kankerpatiënten in het ziekenhuis én daarbuiten. Kankerpatiënten hebben vaak een lang traject voor de boeg, waarin ze te maken krij gen met verschillende behande laars en zorgverleners in het zie kenhuis en daarbuiten. Omdat de transmurale oncologieverpleeg- kundigen de patiënt volgens tij dens het hele ziekteproces, zijn zij goed op de hoogt van de medi sche en psychische situatie van de patiënt. Wanneer een patiënt op de polikliniek te horen krijgt dat hij kanker heeft, zijn de transmurale oncologieverpleegkundigen meestal bij dat gesprek aanwezig. De patiënt krijgt tijdens dat gesprek veel te verwerken. De transmurale oncologieverpleeg- kundige vangt de patiënt na zo'n gesprek op en vertelt wat zij voor de patiënt kan betekenen tijdens de ziekte, behandelingen en daar na. Een belangrijke taak van de transmurale oncologieverpleeg kundigen is die van vraagbaak, bij voorbeeld over een behandeling en de gevolgen daarvan. De trans murale oncologieverpleegkundi gen hebben daarnaast regelmatig contact met behandelaars: huis artsen, behandelaars in de eerste lijn en specialisten in het zieken huis en bieden hen ondersteuning in de vorm van informatie. infarct, waarop de start werd gemaakt met de behandeling met stolseloplossende medicijnen. Vervolgens werd de patiënt klaar gemaakt om naar het ziekenhuis in Venlo te worden vervoerd. Al met al duurde de zorg en de behandeling in de thuissituatie een half uur. Op de hartbewa- kingsafdeling in het Venlose zie kenhuis verbeterde de toestand van de patiënt, die overigens snel weer naar de 'gewone' hartafde- ling kon worden overgeplaatst. Op dinsdag 8 januari kon deze patiënt weer naar huis en voor de nacontroles bij de cardioloog kan hij in het Venrayse ziekenhuis terecht. Groot voordeel van de thuis trombolyse is de tijdswinst. Bij een hartinfarct gaat het erom dat er snel wordt gehandeld. Hoe sneller de behandeling start, hoe meer de schade aan het hart kan worden beperkt. Met de succes volle behandeling is dat voor deze patiënt ook duidelijk bewezen. De mogelijkheid om patiënten met een groot hartinfarct in de thuissituatie al medicatie toe te dienen, die zij anders pas in het ziekenhuis zouden krijgen, bestaat sinds 1 januari van dit jaar. Hiervoor is geavanceerde appara tuur aangeschaft, die meegaat in de ambulance. Hiermee kan het ambulancepersoneel een volledig ECG maken. Wanneer een groot tot middelgroot hartinfarct wordt geconstateerd en wanneer er geen contra-indicaties zijn, start de behandeling thuis. Aan de ingebruikname van de nieuwe apparatuur voor de thuistrombo lyse ging een gedegen opleidings traject voor het ambulanceperso neel vooraf. PEEL EN MAAS een abonnement waard en maakt gebruik van geavanceer de medisch technologische appa ratuur die speciaal voor dit pro ject wordt aangeschaft." De tijdswinst is het grote voor deel van de thuistrombolyse en dat betekent dus minder verlies van hartspierweefsel en hartfunc- tie en een grotere overlevingskans voor de patiënt. Nadat de ambu- lanceverpleegkundige onder meer met behulp van de nieuwe apparatuur heeft vastgesteld of de patiënt daadwerkelijk een hartin farct heeft, en in welke mate, kan direct met de behandeling wor den gestart. Bij twijfel kan de car dioloog worden gebeld, die door het doorseinen van het diagnostisch onderzoek onmid dellijk kan beschikken over de gegevens van de patiënt. KWALITEITSVERHOGING Volgens Meeder heeft de dis cussie rond de concentratie van de spoedeisende hulp in Venlo de beslissing over de komst van de thuistrombolyse vergemakkelijkt. Er is immers een aanzienlijke investering mee gemoeid. Maar de keus voor kwaliteitsverhoging van de zorg aan patiënten met een hartinfarct gaf de doorslag. "Noord-Limburg leent zich door zijn uitgestrektheid bij uitstek voor de thuistrombolyse. Alhoewel je in vergelijking met bijvoorbeeld Zeeland een stuk sneller in het ziekenhuis bent, is iedere minuut meegenomen die je eerder aan de behandeling kunt beginnen. Nu denk ik persoonlijk niet dat de tijdwinst zit in het ver voer van huis naar het ziekenhuis, ook al gaat het om patiënten in de regio Venray die naar Venlo toe moeten. Wetenschappelijke onderzoeken hebben uitgewezen dat er veel meer tijd verloren gaat op de eerste hulp, het stellen van de diagnose aldaar en het vervoer van de patiënt naar de afdeling hartbewaking. In dat verband zijn er ook wel suggesties geweest om de behandeling al op de eerste hulp te starten. Echter in elk zie kenhuis waarbij dit getracht werd, registreerde men nog steeds een aanzienlijke vertraging in het beginnen met de stolsel oplossende behandeling. De thuistrombolyse is duidelijk een veel betere oplossing." SCHOLING Voordat de thuistrombolyse start -naar verwachting begin oktober- wordt een uitgebreide scholing verzorgd voor het ambu lancepersoneel. Ook de huisart sen zullen in twee sessies ver trouwd worden gemaakt met deze nieuwe ontwikkeling. Het plan werd in projectvorm ontwik keld. Hierbij zocht Meeder samen werking met verschillende disci plines. Vanuit het ziekenhuis waren medewerkers en leidingge venden betrokken van de ambu lancedienst, het cluster spoedeis ende hulp, de apotheek, dienst aanschaffingen en de unit medi sche apparatuur en technologie. Ook de kwaliteitsfunctionaris was deelnemer in dit project. Van bui ten het ziekenhuis namen twee huisartsen en een vertegenwoor diger van Zorgverzekeraar VGZ zitting in de projectgroep. VGZ heeft daarnaast ook nog financieel bijgedragen aan dit kwaliteitspro ject. bosch rrrrm mm siemens Pelgrim 's maandag gesloten Eindstraat 12, tel. 581553

Peel en Maas | 2002 | | pagina 7