ip weg naar Bert Kersten wil geen grijze muis zijn Verkeersbrigadiers voelen zich onveilig Negende verkiezingen voor Den Brok en Millen Deelnamelijst verkiezingen Teleurstelling over uitblijven rapport VROM-inspectie Van de Vorle wil betaalbare ouderenwoningen 7jrr Kersten: 'Het is goed dat ik eens iets van me laat horen.' Loopbaan drs. Bert Kersten in vogelvlucht "In de politiek worden altijd oude rekeningen vereffend" 4 PEEL EN MAAS Donderdag 17 januari 2002 - Pagina 5 Foto: Bert Kersten De verkiezingen naderen. Over zeven weken kunnen de inwoners van Venray weer naar de stembus om een nieu we gemeenteraad te kiezen. In deel 14 van de politieke rubriek 'Op weg naar 6 maart 2002' staat Bert Kersten cen traal. Hij is een opvallende afwezige nadat hij drie verkie zingen op rij de PvdA-lijst aanvoerde. Bijna een jaar geleden meldde de PvdA-wet- houder zich ziek en verdween zo geruisloos van het politie ke toneeL Twee maanden terug kondig de hij zijn definitieve vertrek uit de politiek aan. Verder bleef het stil rond Bert Kersten die met ruim twintig dienstjaren het langstzittende raadslid in Venray is. Ook ditmaal twijfelt hij of hij wil meewerken aan een inter view. Het liefste wil hij pas naar buiten treden als het rapport van de VROM-inspectie over de bouwkwestie in Merselo bekend is. Deze affaire kostte hem een jaar geleden de kop. Bovendien zit hij nog steeds thuis met ziekte verlof. Maar toch gaat hij over stag. "Het is goed dat ik eens iets van me laat horen", zegt hij aan de telefoon. De afspraak is dinsdagochtend om tien uur bij hem thuis. Bert Kersten heeft er dan al een uurtje fitness opzitten. Monter blikt hij terug op zijn politieke loopbaan die plotseling sneuvelde. Hij lijkt weer helemaal 'de oude' te zijn. Gedreven en enthousiast praat hij over 'zijn' Venray. Een plaats waar hij ruim 25 jaar geleden terecht kwam en waar de Maastrichtenaar aan gehecht is geraakt. Ook nu zijn rol in de Venrayse politiek is uitgespeeld, wil de 51-jarige Kersten in Venray blijven wonen. "Hoe ik in Venray terecht ben gekomen? Via Peter Jacobs. Die kende ik nog uit Tilburg en hij gaf al les op het Boschveld College. Hij belde me op en zei dat ze nog een econo mieleraar zochten. In 1976 ben ik in Venray les gaan geven. Ik heb BOUWKWESTIE Hij heeft geen behoefte om na te trappen. Alhoewel hij zich wel in de steek gelaten voelt. Toen de bouwkwestie in Merselo zo hoog opliep kwam hij er alleen voor te staan. Er waren ten onrechte elf bouwvergunningen afgegeven binnen een stankcirkel en dat was zijn verantwoording als porte feuillehouder van volkshuisvers- ting. Maar er speelde meer zoals de cumulatie van stankcirkels. Een probleem dat thuishoorde bij milieuwethouder Heidens (CDA). Een jaar geleden werd het hem allemaal teveel. "Je voelde je niet zo lekker en je wilde enkele dagen thuis blijven", vertelt zijn vrouw Annemie. Een paar dagen werden een paar maanden en ten slotte een heel jaar. "De eerste maanden heb ik echt in de put gezeten. Het was een harde perio de. Ik was teleurgesteld, had een burnout. Ik kreeg alle kritiek over me heen. Terwijl het een una niem collegebesluit was om in Merselo te gaan bouwen. Toen het misging was het geen 'samen uit, samen thuis' bij het college. Er was geen solidariteit. Het leek net of ik alles in mijn eentje fout gedaan had. Succes heeft vele vrienden. Maar als het een keer fout gaat dan leid je een eenzaam bestaan kan ik je verzekeren. Ik ben intensief gaan sporten en heb toen bewust de stilte opgezocht. Om weer een goed gevoel bij mezelf terug te krijgen. En sinds twee maanden kan ik zeggen dat ik weer boven tafel ben." Bert Kersten richt zich nu voor al op zijn toekomst. Die zal buiten de politiek liggen. Ook een terug keer als economieleraar sluit hij uit. Hij zegt 'met een paar dingen bezig te zijn'. In de richting van advieswerk en projectmanage ment. "De politiek zeg ik vaarwel. Het heeft zijn eigen wetten waar in je altijd in de publiciteit staat. Dat heeft een grote aanslag op mij en mijn omgeving gehad. Die prijs vind ik te hoog. Je bent een weer loos slachtoffer tegen niet te beïn vloeden krachten." het op school altijd reuze naar m'n zin gehad. Ik heb er met de leerlingen een fantastische tijd beleefd. Het vertrek twaalf jaar geleden was daarom moeilijk. De videoband van mijn afscheid heb ik nog altijd bewaard. Een leuke herinnering." 1950 geboren in Maastricht. 1973 afgestudeerd als econoom aan de Kath. Universiteit Brabant in Tilburg. 1974 eerste baan bij provinciaal opbouworgaan in Roermond. 1976 economieleraar aan het Boschveldcoliegeverhuist naar Venray. 1978 vijfde plaats op PvdA-lijst. 1982 januari, tussentijds in raad in na verhuizing jan Konings. 1982 tweede plaats op PvdA-lijst en fractievoorzitter. 1986 tweede plaats op PvdA-lijst. 1989 december, wethouder in plaats van Henk Willems die burgemeester wordt in Wouw, 1990 PvdA-lijsttrekker en wethouder. 1994 PvdA-lijsttrekker en wethouder. 1998 PvdA-lijsttrekker en wethouder. 2000 juni, uitbarsting schouwburgconflict; bestuur stapt boos op. 2000 oktober, omstreden woningbouw in Merselo stilgelegd. 2001 februari. Kersten meldt zich ziek. 2001 mei, Truus Kemmeiings benoemd tot vervangend wethouder. 2001 november, aankondiging vertrek uit politiek. Twintig jaar in de raad waarvan twaalf jaar als wet houder. Bert Kersten sluit binnenkort een belangrijk hoofdstuk in zijn leven af. De politiek heeft hem veel gebracht maar heeft ook veel genomen. Zijn laatste actieve jaar was zeker niet het fraai ste. Ondanks alle teleurstel lingen overheersen voor hem toch de mooie jaren. De politieke ster van Bert Kersten rees in de jaren tachtig snel in Venray. Van raadslid tot fractievoorzitter tot wethouder. Dat alles binnen een periode van nog geen acht jaar. De geboren Maastrichtenaar voldeed niet aan het 'stoffige' profiel dat destijds bij een wethouder scheen te horen. Kersten was vlot, eigen tijds en begaf zich gemakkelijk onder de mensen. Hij was enthousiast en durfde risico's te nemen. Hij zocht grenzen op en nam dart het risico over de rand te duikelen. Dat zou hem uitein delijk ook opbreken. "Ik wilde in Merselo jonge gezinnen helpen. Die al acht jaar stonden te wach ten op een kavekje. Daarvoor heb ik mijn nek uitgestoken. En trouwens ook het hele college. De politiek die smeekte ook al jaren om meer woningbouw op de dorpen. iMaar toen het misging stond ik er alleen voor. Nee, ik heb geen collega's om hulp gevraagd. Dat lig) niet zo in mijn karakter. Daarvoor was ik ook te kwetsbaar en ik had niet meer de energie." HULP BIEDEN Bert Kersten kijkt naar huiten. "Stel dat jij hier voor het huis vair met je fiets. En ik zie dat. Dan hoef jij toch niet aan te bellen. Dan kom ik toch als eerste naar buiten om hulp te bieden." Het gesprek komt weer op het colle ge. "We zaten niet op één lijn. Er was geen onderlinge cohesie", stelt hij vast. Toch noemt hij het eerste college van CDA, PvdA en VVD in 1998 een goede keuze. "Venray moet geen plaats wor den van politiek gooi- en smijt werk. Mensen die anderen pes ten of een hak zetten die worden teruggepakt. De eerste regel in de politiek luidt dat altijd oude rekeningen worden vereffend. En dat kan een jaar of nog langer duren. In zo'n grote coalitie moet gewaakt worden voor 'overkill'. Dan sluipt het erin dat gemakke lijker wordt tegengestemd. Omdat de meerderheid toch wel groot genoeg is. Zoals laatst bij de Gouden Leeuw gebeurde. Er moet daarom na de verkiezingen een coalitie komen die zich weer moet bewijzen. Met nieuw clan, ook qua collegialiteit." Het steekt hem dat Venray, nadat het in Merselo tegen de lamp liep, zo onevenredig hard is aangepakt door provincie en Rijk. "Die cumulatiewetgeving is al vijftien jaar oud en staat ter dis cussie. Het wordt nergens toege past. In geen enkele gemeente. Daarin was Venray echt geen uit zondering. Ik kan voorbeelden genoeg opnoemen." Maar in Merselo maakte veehouder Van Dijck bezwaar en kwam de zaak aan het rollen. "We hadden Van Dijck van tevoren moeten opko pen. Zoals we dat ook bij de laat ste boerderijen in Landwecrr en recent in Veulen hebben gedaan." Bert Kersten wil de vele 'goede en fijne dingen' vooral niet verge ten. Zoals het failliete grondbe drijf dat onder zijn leiding weer floreerde en miljoenen winst maakte, "Het kwaliteitsdenken bij nieuwbouwprojecten is inge voerd. De schouwburg staat er weer goed op. Het cultuurbeleid staat in Venray op de agenda zoals met het psychiatrieproject De Waan." "Ik heb me met hart en ziel voor Venray ingezet. Annemie zegt wel eens dat ik mijn eigen financiën niet zo goed regel. Maar als het om de gemeente gaat dan ga ik ervoor en word ik brutaal. Dan valt die bescheiden heid af. Ik wil geen ambtenaar zijn die alleen de regeltjes toe past. Maar een krachtig bestuur der. En dat is niet iemand die schippert of iedereen probeert te vriend te houden. Ik wil geen saaie grijze muis zijn. "Het wethouderschap wordt zo een baan die je leegzuigt. Het vergt heel veel. Contacten die ik in ai die jaren verwaarloosd heb ben ik weer aan het aanhalen. Het is nu zoeken naar een nieuw evenwicht." Kersten woont niet alleen 25 jaar in Venray, hij is ook al 25 jaar lid van de plaatselijke PvdA-afde- iing. Tijdens zijn studententijd in Tilburg rolde hij in de politiek. "Ik was idealistisch. In Venray was de PvdA nog een kleine dub maar wel met een goed kader. De sfeer binnen de partij is altijd goed geweest. Het hoogtepunt was het bezoek van Joop den Uyl. Die had toen al in de gaten dat Henk Willems politiek talent had. Den Uyl nam mij apart en zei 'jij moet ervoor zorgen dat hij wethouder wordt' Vlak daarna is dat ook gebeurd. PERS Gedurende zijn twaalfjarig wethouderschap vindt hij dat de rol van de pers veel belangrijker is geworden. "Het is een goede ontwikkeling dat het openbaar bestuur gecontroleerd wordt. Maar ik heb soms de indruk dat de media hun eigen nieuws creë ren. Dat ze te gemakkelijk allerlei stellingen betrekken. Als die niet blijken te kloppen dan volgt er nauwelijks een correctie. Maar dan is het leed wel geschied. De journalisten zouden zich meer op de inhoud moeten richten en er niet alleen op uit zijn om vuurtjes aan te wakkeren." Bert Kersten ergert zich dat politici zich daardoor gaan aan passen, "2e laten zich door de media leiden en worden angstha zen. Maar we zijn verdomme toch geen kleuterklas. We moe ten een groot gemeentelijk bedrijf runnen en ons niet afvra gen hoe we overkomen. Dan maar een keer onderuit gaan en lullig in de krant komen." Hij heeft er ook hinder van ondervonden dat de ambtelijke organisatie niet op ordewas. Allerlei managementfuncties waren niet of onvoldoende bezet. "Daarbij is de verhouding tussen politiek en ambtenarenapparaat niet goed. Die moet veel scher per en zakelijker worden waarbij ambtenaren op hun prestaties worden, aangesproken. Die cul tuur ontbreekt nu. Kijk maar hoe makkelijk de sectoren hun bud getten overschrijden." Volgens Kersten moet Venray zich nog veel meer gaan profile ren ten opzichte van de omliggen de gemeenten. "Venray zou meer trots op zichzelf moeten zijn. We hebben toch veel meer te bieden dan Deurne, Boxmeer, Horst of Sevenum. Venray moet opletten dat het geen suf stadje wordt. Heb maar het lef om anderen af te troeven. Zoals met het centrum want dat heeft zoveel potenties. Investeer met durf en visie in een kwalitatief en modern centrum met goede parkeervoorzieningen. Dat hoeft echt niet iedereen mooi te vinden. In het oude raadhuis moet horeca komen. En dat mag best wat kosten. De gemeente moet niet kiezen voor iets anders omdat dat meer geld opbrengt. Dat zou een enorme gemiste kans zijn. Kwalitatief goede horeca op de Grote Markt trekt vanzelf men sen aan en het verdient zich zo weer terug, hn natuurlijk moet er meer kunst in het centrum komen." rrm weg naar MAART 5 2 0 0 2 1998 Prognose Kerslen f CDA 10 10 i PvdA 4 4 I VVD 3 3 Van de Vorle 4 5 Samenwerking 2 3 D66 2 Toiaal 25 25 Opkomst 61% 58% Van de 112 personen die op 6 maart 2002 aan de verkiezin gen meedoen zijn er twintig die voor de vijfde keer of nog vaker deelnemen. Absolute koplopers zijn Toon den Brok en Toon Millen. Het worden voor hun al de negende ver kiezingen. Dit duo van Samenwerking Venray staat vanaf 1970 onafgebroken op de verkiezingslijsten. Toon Millen is een opvallende naam zo hoog op de lijst. Want hij is de enige tussen ervaren rotten als Den Brok, Cadirci, Houba, Janssen en Van de Vorle die nog nooit in de gemeenteraad heeft gezeten. Millen stond immers nooit op een verkiesbare plaats. "Ik heb ook niet de ambitie gehad om in de raad te gaan", zegt Toon Millen die zelf niet wist dat hij al voor de negende keer meedoet, "Daar heb ik helemaal niet bij stil gestaan. Nu blijkt maar weer hoe snel de tijd gaat. Ik ben in 1970 gevraagd door Grad Schols. Hij vroeg of ik als stemmentrekker op zijn lijst wilde komen staan." De oud-hoofdverpleegkundige van het St. Elisabethziekenhuis, hij ging in 1992 met de VUT, werd toen ook lid van Samenwerking. En dat is altijd zo gebleven. "Ik ben steeds op de achtergrond gebleven. Ik heb altijd de partij gesteund en nooit reclame voor mezelf gemaakt. In de achterban praatte ik mee over het wel en wee van Venray Ook dit jaar ben ik weer gevraagd voor de verkiezingen. Of ik over vier jaar de tien keer volmaak? Dat weet ik nog niet. Ik ben nu op een leeftijd dat je meer in het heden leeft dan in de toekomst." Samenwerking Venray is sinds de komst van het CDA in 1982 veroordeeld tot de oppositie. De lokale partij is wel het beste verte genwoordigd in de deelnamelijst met zes leden bij de eerste twin tig. Toon Millen hecht veel waarde aan de komende raadsverkiezin gen. "In de wandelgangen hoor je iedereen mopperen. Dat is ook wel te begrijpen na wat er alle maal gebeurd is. Maar het gaat er nu om wat de Venrayse mensen willen. Willen ze dat het op de oude voet doorgaat of willen dat er echt iets gaat veranderen." 1. Toon den Brok (Samenwerking) 9 Toon Millen (Samenwerking) 9 3 Ed Cadirci (CDA) 8 Jan Houba (WD) 8 5. Leo Janssen (VVD) 7 Joost van de Vorle (Van de Vorle) 7 7. Addy den Brok-Loonen (Samenw.) 6 LeonieCals (WD) 6 Jan Driessen (CDA) 6 Annie Janssen-Helmerich (Samenw.) 6 Jan Reintjes (CDA) 6 Jacques van Roy (Samenwerking) 6 Aartje Woltjer-Vaessen (PvdA) 6 14, AdHijl (Samenwerking) 5 André Leijssen (PvdA) - 5 Gerrit Lemmens (Van de Vorle) 5 Bert Linskens (PvdA) 5 Eddy Partridge (PvdA) 5 Jan Poels (CDA) 5 Fred Welschen (CDA) 5 In september vorig jaar zou de Inspectie voor Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu (VROM) zijn eindrapport gereed heb ben. Naar aanleiding van de bouwkwestie in Merselo kon digde minister Pronk een diepgaand onderzoek aan op het gemeentehuis. Het is inmiddels januari maar er ligt nog steeds geen rapport. De fractievoorzitters in de commissie Algemene Zaken spra ken woensdag hun teleurstelling uit. Want het rapport van de VROM-inspectie zal nu niet meer voor de raadsverkiezingen van 6 maart 2002 behandeld kunnen worden. Alhoewel burgemeester Waals nog een slag om de arm houdt. Hij wil zelfs een extra raadsvergadering inlassen indien het rapport binnenkort ver schijnt. De reden van de vertra ging is dat de Inspectiedienst 'andere prioriteiten heeft', zo luidt de uitleg. Waals heeft regelmatig contact met de leider van het onderzoek in Venray. "Behalve circuit De Peel heeft de inspecteur niets bij zonders gevonden. In elk geval niet iets dat afwijkt van wat ande re gemeenten ook doen. Wel heeft de inspectie het onderzoek uitgebreid. Ze gaan nu ook het bouwstoffenbesluit in het onder zoek meenemen." Evenals de fractievoorzitters reageerde Waals geprikkeld op de gang van zaken. "Dit toont de ongeloofwaardigheid van een hogere overheid aan." Een half jaar geleden wilden WD en Samenwerking Venray een eigen raadsonderzoek starten naar de bouwperikelen in Merselo. Dat ging toen niet door omdat de andere partijen eerst de uitkomst van het inspectieonder- zoek wilden afwachten. Pas dan zou bekeken worden of er nog een eigen aanvullend onderzoek nodig was. Het rapport werd toen spoedig verwacht maar dat blijkt nu een misvatting te zijn. Frans van Hooft (WD): "Met deze uit spraken van de inspecteur kun nen we niets. Het is zeer betreu renswaardig hoe het nu loopt. We sukkelen nu al een jaar zo door." Ike Busser (Samenwerking) vroeg zich af of er wel daadwerkelijk een onderzoek naar Merselo is gedaan. "Aan een politiek inhou delijke discussie komen we in deze raadsperiode in elk geval niet meer toe." Van Hooft vroeg aan Waals om in een brief 'op hoge poten' het ongenoegen aan de inspectie kenbaar te maken. De verkeersbrigadiers van basisschool De Bongerd voe len zich onveilig op de over steekplaats van de Zuidsingel naar de wijk Brukske. Onveilig, omdat sinds het Raayland College gereed is er veel meer fietsende leerlingen over de Zuidsingel komen, veel van deze leerlingen zich niet aan de verkeersregels houden, ze niet goed op de brigadiers letten en ze de ver keersbrigadiers soms ook nog uitschelden. Dat vertelde Jacky van den Munckhof, leerling van groep 8 en verkeersbrigadier van de Venrayse basisschool, maandag avond aan de leden van de com missie Stedelijk Beheer. Samen met enkele andere jeug dige en oudere brigadiers, de directeur van de school en Martien Wijnhoven van verkeers veiligheidsorganisatie 3VO, vroeg hij aandacht voor hun gevoel van onveiligheid en overhandigden ze aan wethouder Driessen een korte knelpuntenanalyse. De Stichting Venrayse Verkeersbrigadiers en basisschool De Bongerd willen, ter verhoging van de veiligheid, een versmalling van de ventweg langs de Zuidsingel ter hoogte van de voet gangersoversteekplaats. KNELPUNTEN Signalen van de verkeersbri gadiers met betrekking tot de ver keersveiligheid op de oversteek plaatsen Leunseweg en Zuidsingel zijn voor de stichting Verkeersbrigadiers Venray aanlei ding geweest voor het opstellen van een korte knelpuntenanalyse. De oversteekplaats Zuidsingel wordt dagelijks gebruikt door de leerlingen van de basisschool op hun weg van school naar huis. De oversteekplaats Zuidsingel is gelegen tussen het Brukske en de Plataanstraat in Venray. Het is een voetgangersoversteekplaats tussen de wijk Brukske, Door de toenemende krapte van betaalbare huurwoningen verhuizen veel ouderen naar een veel duurdere woning. Bijvoorbeeld een appartement in het centrum of een woon zorgwoning. Indien een van de partners komt te overlijden of naar een verzorgingshuis moet, onstaat er een pro bleem. De overgebleven part ner is dan vaak niet meer in staat de hoge woonlasten alleen op te brengen. In een brief aan het college van B en W vraagt fractie Van de Vorle om duidelijke regels. De partij wil weten welke mogelijkheden er zijn om in zulke gevallen financië le ondersteuning te bieden. Zoals een vangnetregeling of bijzondere bijstand. Want door de krappe woning markt is het voor ouderen vrijwel onmogelijk om opnieuw te ver huizen naar een goedkopere ouderenwoning die wel beneden de huursubsidiegrens ligt. Volgens fractie Van de Vorle krij gen ouderen in toenemende mate te maken met deze huisvestings problematiek. Zij weten vaak ook niet of zij een beroep kunnen doen op een of andere financiële bijdrage. Om veel ongerustheid weg te nemen vraagt Van de Vorle in de brief aan de gemeente om de regels en voorwaarden in een duidelijke handleiding ken baar te maken. Zodat de ouderen weten waar ze aan toe zijn. Ouverturestraat en de Kastanjestraat. De oversteekplaats wordt op verschillende tijden per dag gebruikt door de schoolgaan de kinderen van de basisschool aan de Eikenlaan. Tussen 8.10 uur tot 8.25 uur en van 15.15 uur tot 15.35 uur wordt de oversteek bemand door zowel jeugdige en volwassen brigadiers. De Zuidsingel is een drukke straat, maar in het verleden viel het met de problemen op deze weg wel mee. Sinds de aanleg van de rotonde Leunseweg-Zuidsingel is de situatie echter volledig ver anderd. Het aantal voertuigen op de weg is beduidend toegenomen. Tijdens de metingen werd gecon stateerd dat de automobilisten op de hoofdrijbaan zich over het algemeen goed aan de verkeersre gels houden en stopen voor het spiegelei van de brigadiers. Op een bijeenkomst van de vol wassen verkeersbrigadiers werd aangegeven dat de meest ver- keersonveilige situaties ontstaan bij de fietsers op de parallelweg van de Zuidsingel. Iets minder verkeersonveilig vond men de situatie op de hoofdrijbaan van de Zuidsingel. Er werd door de aanwezigen aangegeven dat de parallelweg zo breed is, dat twee verkeersbri gadiers niet voldoende overwicht hebben om de fietsers te stoppen. De fietsers wijken eenvoudig uit naar het trottoir en hinderen daar bij vaak de overstekende jeugd, of rijden de leerlingen van De Bongerd zelfs omver. De problemen doen zich vol gens de stichting Verkeersbriga diers en basisschool De Bongerd vooral voor op de ventweg langs de Zuidsingel. De fietsers fietsen op deze weg vaak met zes perso nen naast elkaar, negeren vaak het stopteken van de verkeersbri gadiers en schelden hen boven dien uit. Wethouder Driessen liet weten contact op te nemen met de directie van het Rayland College. De school heeft namelijk met de gemeente afgesproken dat de 'officiële' fietsroute voor de scholieren uit het oosten door de bomenbuurt loopt en niet via Zuidsingel en rotonde.

Peel en Maas | 2002 | | pagina 5