Verhuizing De Keg stuk duurder Alom tevredenheid over verbouwplannen Vredeskerk A&A Huisvesting buitenlandse werknemers groot probleem De Nissehoff zoekt tijdelijke ruimte drom e GROEP Vervolg pag. 1 Geen raadsmeerderheid statutenwijziging CAI Kerstkindje gestolen Informatie avond TBS-kliniek Aanhouding verdachten SlfimDn Samenmeteen kJCIllIVl 1 ulvl JV deskundige partner PEEL EN MAAS Donderdag 17 januari 2002 - Pagina 3 minimalistische badkamer met maximale invulling Compleet met bad-, douche-, wastafel-, en closetcombinatie en voorzien van accessoires en aansluitmaterialen, in wit voor 4482,-. nu met gtati S Kermi designradiator t.w.v. €284,-* ('of de helft in contanten) De actie loopt tot 1 april 2002. Keijsers-Manders Keizersveld 40, Venray, Tel.: (0478)550670 ACCOUNTANTS EN ADVISEURS ACCOUNTANCY - BEDRIJFSKUNDIGE ADVISERING - FISCAAL ADVIES - JURIDISCH ADVIES - LOONSERVICE - PZ-CONSULTANCY AUTOMATISERING REGIOKANTOOR VENRAY LEUNSEWEG 51, POSTBUS 60, 5800 AB VENRAY, TEL.: (0478) 5825 56, FAX: (0478) 51 15 66 OVERIGE KANTOREN: HEERLEN - HORST - MAASTRICHT PANNINGEN - ROERMOND - SITTARD VALKENBURG - VENLO - WEERT Limburgs grootste! LU ww. aagroep. nl Volgens burgemeester Waals heeft niet alleen Horst aan de Maas maar ook de gemeente Venray te kampen met veel buitenlandse werknemers. In Brukske en de flats in Veltum vormt de huisvesting 'een heel groot probleem'. Het gaat vooral om illegale werkne mers, veelal Polen zonder een Duits paspoort. Dat meldde burgemeester Waals vorige week in de commis sie Algemene Zaken op vragen van CDA-fractievoorzitter Ton Teeuwen-Peeters. In Noord- Limburg verblijven acht tot tien duizend buitenlanders die perma nent werkzaam zijn in de agrarische sector, de schoon maakbranche en industrie (piek pack-afdelingen). Waals verklaarde dat zelfs tien tot twintig procent van de econo mische bedrijvigheid in de regio draait op buitenlandse werkne mers, waarvan er ook velen legaal werkzaam zijn. De stichting Wonen Venray is ingeschakeld om de woningen in Brukske en Veltum te controleren. "Want deze mensen verblijven met veel te veel personen in een huis onder geen goede omstandighe den. Dat leidt tot onveiüge situ aties", zei Waals die aankondigde dat de gemeente samen met Horst aan de Maas de problemen gaat aanpakken. De commisie-Curfs heeft in opdracht van de gemeente Horst aan de Maas een onderzoek inge steld naar de huisvestingsproble matiek van buitenlandse werkne mers die vaak in schuren of caravans verblijven. De commis sie stelt dat de gemeente ervoor verantwoordelijk is dat de legale buitenlandse werknemers over goede en adequate huisvesting kunnen beschikken. De gemeenten sluiten een cove nant met onder meer Arbeidsinspectie en politie om illegale tewerkstelling aan te pak ken. Kindercentrum De Nissehoff gaat in de loop van dit jaar nieuwbouw plegen. Op de huidige locatie aan de Bosweg komt parkeergelegen heid met een verharde weg naar het nieuwe gebouw toe. Begin volgend jaar hoopt De Nissehoff het nieuwe onder komen te kunnen betrekken. Bert Achten maakte donderdag bij de commissie Cultuur, Onderwijs en Sport gebruik van het spreekrecht. Hij vroeg of De Het CAI-bestuur voelt er dan ook niets voor om de dorpen Vredepeel, Veulen en Smakt plus alle overige panden in het buiten gebied op het kabelnet aan te slui ten. "Het zou ook niet reëel zijn om geld te sluizen naar burgers die daar nooit toe hebben bijge dragen", aldus Weijs. PROJECTEN In de afgelopen negen jaar is het vermogen van CAI nauwelijks gegroeid. Bestuurslid Hans Schaeffers verklaarde dat er de laatste jaren enkele projecten gefi nancierd zijn. Zoals apparatuur voor Omroep Venray en internet toepassingen voor basisscholen. Met de statutenwijziging wordt CAI een subsidiebedrijf in plaats van een kabelexploitant. In de komende vijf tot acht jaar wil de stichting de mini een miljoen euro weggegeven hebben. Niet- commerciële verenigingen en stichtingen kunnen een aanvraag indienen voor subsidie op het gebied van multimedia, onder wijs/educatie, cultuur, sport en recreatie. Zo zou de koppeling tussen de openbare bibliotheek de bibliotheek van het Raayland College (kosten 50.000 euro) gefinancierd kunnen wor den. Omroep Venray wil haar zendtijd uitbreiden en het hand matige systeem automatiseren. Waardoor nieuws- en reclame blokken gemakkelijker kunnen worden ingevoegd. Ook dat is een project dat in aanmerking komt. Namens het dorpsradenoverleg deed secretaris Toon Ewals een klemmend beroep op de zes frac tievoorzitters om de niet-aangeslo- ten dorpsbewoners niet te verge ten. Ton Teeuwen-Peeters (CDA) vond ook dat uitbreiding van het kabelnet het eerste doel moest zijn. Zij wilde weten wat de kos ten hiervan zijn. Daarnaast zou aan de burgers een eigen bijdrage gevraagd kunnen worden. Bestuurslid Schaeffers had het over duizend aansluitingen voor een bedrag van liefst 20 miljoen gulden. Na afloop van de vergade ring gaf hij toe dat deze gegevens sterk verouderd zijn. Navraag bij Essent kabelcom leert namelijk dat het om ruim 900 woningen gaat voor een totaalbedrag van nog geen 6 miljoen gulden. EIGEN BIJDRAGE PvdA, WD en D66 konden zich goed vinden in het voorstel van CAI. Hans Teunissen (D66): "De gelden worden zo ook terugge bracht naar waar ze vandaan komen. Brede lagen in de bevol king hebben er zo iets aan. Frans van Hooft (WD), voormalig voor zitter van CAI, wees erop dat in het verleden de bereidheid in de dorpen minimaal was om met een eigen bijdrage over de brug te komen. Ike Busser (Samenwerking) vond de statutenwijziging even wel overbodig. "De stichting moet gewoon meer aansluitingen creëeren. Die verantwoording is nog niet weg want het staat nog steeds in de statuten. Die behoort de stichting na te leven." Gerrit Lemmens (fractie Van de Vorle) was faliekant tegen het CAI-voorstel. "Er wordt voorbij gegaan aan de gevoelens van de burgers. Die hebben in het verle den een solidariteitsheffing van een gulden extra betaald voor onrendabele gebieden. Die moe ten nu als eerste in aanmerking komen." Lemmens wilde ook de financiële stand van zaken van CAI-vermogen weten. "Want er moet toch ook een flink bedrag aan rente zijn bijgekomen." Na afloop van de discussie kwam burgemeester Waals tot de conclusie dat er geen brede steun voor het CAI-voorstel was verkre gen. Waals zegde toe een onder zoek in te stellen naar de werkelij ke kosten van kabeling van het buitengebied. Hij wees erop dat er meer kabelaanbieders zijn dat Essent en dat ook 'meegelift' kan worden met het bestaande kabel net in de omliggende gemeenten. Zo grenst Vredepeel aan Rips en Smakt aan Holthees die beiden wel bekabeld zijn. Waals denkt twee maanden nodig te hebben om alle mogelijkheden te onder zoeken. Desondanks verschijnt het voorstel tot de statutenwijzi ging in februari op de raadsagen- da. Nissehoff tijdens de bouw gebruik zou kunnen maken van De Keg. Dit schoolgebouw komt vanaf de zomervakantie leeg te staan omdat De Keg dan intrekt bij Coninxhof. De commissiele den en wethouder Houba (WD) wilden wel hun medewerking geven. Anita Achten vertelt dat het om een periode van een half jaar gaat. "De Nissehoff ligt nu aan een onverharde weg. We willen graag uitbreiden en de blokunits vervangen door een nieuw gebouw dat even verderop komt te liggen. Daarvoor moet tussen de Bosweg en de Spurkterweg een weg worden aangelegd." De Nissehoff telt momenteel negentien plaatsen voor dagop vang en zeventien voor buiten schoolse opvang. Wethouder Houba juicht de nieuwbouw toe. "Dit is een ideale locatie zo dicht bij industrieterrein Sraakter- heide." Het kerkbestuur Sint Petrus Banden heeft bij de politie aangif te gedaan van diefstal van het kerstkindje uit de kribbe uit de kerk aan de Grote Markt. Het feit moet zijn gepleegd op vrijdag morgen 11 januari tussen 09.30 uur en 10.00 uur. Het kerstkindje heeft een waarde van enkele honderden euro's. PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken i Grotestraat 88 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel 0478-582727 Fax 0478-510916 e-mail: peelenm@tref.nl Redaktie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen Bezorging Donderdagmiddag/avond B e zor gklachten Op bovenstaand adres. Telefonisch, uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Advertentietarieven: Op aanvraag verkrijgbaar. Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Aanleveren kopij: Sport- en veremgingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. De verhuizing van de open bare basisschool De Keg naar Coninxhof stuitte op veel kri tiek in de commissie Cultuur, Onderwijs en Sport. Niet alleen omdat het budget met 250.000 euro wordt overschre den. Vooral de wijze waarop dit tekort gefinancierd wordt riep veel vraagtekens op bij de commissie. Wethouder Kemmelings (PvdA) wist amper hoe ze met alle kritiek- moest omgaan. Met behulp van de twee aanwezige ambtenaren en wethouder Houba (VVD) wer den de kritische commissieleden van antwoorden voorzien. Met uitzondering van PvdA'er Mathieu Emonts ("de uitleg was helder") gebeurde dit niet tot ieders tevre denheid. Vragen moesten twee of drie keer worden gesteld voordat er een enigszins bevredigend ant woord kwam. Komende zomer tijdens de schoolvakantie verlaat De Keg haar schoolgebouw aan de Blauwververstraat in Veltum om in te trekken bij het nabijgelegen Coninxhof. De Keg neemt bezit van de westvleugel en er wordt een nieuwe vleugel bijgebouwd. Voor de renovatie en uitbreiding van Coninxhof was destijds 794.115 euro uitgetrokken. De verbouwing blijkt nu 1.134.450 euro te kosten. Het schoolbestuur betaalt hiervoor een eigen bijdra ge van 90.756 euro. Resteert een tekort van 249.579 euro dat de gemeente wil halen uit de bestem mingsreserve voor de nieuwe basisschool in de toekomstige wijk De Brabander. HOGERE KOSTEN Er was daar rekening gehouden met een nieuwbouw met 24 loka len voor een bedrag van bijna 1,6 miljoen euro. De verwachting is echter dat de school in De Brabander veel kleiner wordt. Vandaar dat het college de hogere kosten voor De Keg uit deze reserve wil halen. Eerder werd een tekort bij de renovatie van De Meent in Leunen, van 176.974 euro, ook op deze wijze gefinancierd. Dat de verbouwing zoveel duurder uitvalt, wekte irritaties op bij de commissieleden. Onderwijskundige vernieuwin gen (meer behoefte aan kleinere ruimten), prijsstijgingen, aanpass ingen op advies van de Welstandscommissie en andere verbeteringen zouden eraan ten grondslag liggen. "Ik verbaas me over deze afwijkingen. Want die onderwijskundige vernieuwingen waren twee jaar geleden toch ook al bekend. Het is allemaal ondui delijk", zei Mia van het Reve (D66). Fran Janssen (WD) vond het vreemd dat zonder onderbou wing zomaar geld uit de pot voor de school in De Brabander gehaald wordt. Mathieu Emonts (PvdA) vroeg zich af of er straks bij De Brabander geen problemen ontstaan en er daar weer veel geld bijmoet. Ook verbaasde Janssen zich erover dat er nog geen bestemming voor De Keg was. "Ik wil de handelswaarde van dat schoolgebouw weten. Het bedrag dat verkoop van De Keg opbrengt moet ook voor de financiering gebruikt worden." SLECHTE STAAT Wethouder Kemmelings ant woordde dat het gebouw van De Keg in een zeer slechte staat ver keert en dat de boekwaarde nog ruim 450.000 euro bedraagt. Wethouder Houba vulde aan dat verhuur van oude schoolgebou wen nagenoeg niets oplevert. "Daarvan hebben we er al enke len. Dat is financieel een blok aan het been. Want de verenigingen die er gebruik van maken betalen geen commerciële huur. Bij ver koop ten behoeve van woning bouw moet er wel rekening gehouden worden met hoge sloopkosten." Peter van der Velden (Samenwerking) en Tom van den Hoek (fractie Van de Vorle) veeg den de vloer aan met de calcula ties. "Het lijkt wel natte vinger werk", zei Van den Hoek. Van der Velden: "Het wordt meer dan 25% duurder. Iedere keer blijken de kosten weer te laag te zijn inge schat. We begeven ons op gevaar lijk terrein om dat geld bij De Brabander weg te halen. De argu menten daarvoor zijn ook zwak." Frans Franken (CDA) meende dat de architectonische aanpassingen op advies van Welstand te duur uitvallen. "De kosten mogen niet de pan uitrijzen. Kan het gebouw niet soberder", vroeg Franken zich af. De CDA'er hamerde ook op een veel nauwkeurigere begro ting. Ondanks de onopgeloste vra gen over de mogelijke verkoop van De Keg, de financiering van de nieuwe school in De Brabander en de krakkemikkige onderbouwing besloot de com missie toch maar akkoord te gaan met het gevraagde krediet. De geplande verhuizing tegenhou den, dat ging de politici toch net een stap te ver. overleg met Thuiszorg en het kerkbestuur is hiertoe besloten om het financiële gat te dichten. Dit doen we liever dan dat de gemeente er geld in moet stop pen", zei burgemeester Waals die de bijeenkomst voorzat. GEVOELSWAARDE Hennie Oudenhoven, ambte naar van de gemeente Venray, legde uit dat niet iedere gebruiker in aanmerking komt vanwege de gevoelswaarde van het kerkge bouw. Met de komst van Thuiszorg krijgt de kerk een pas sende bestemming waarmee ook het bisdom akkoord is gegaan. Evenals met de voorgestelde ver bouwplannen. Het carillon en de gedenkzuilen blijven als monu ment voor de kerk gehandhaafd. Het ligt in de bedoeling om de gedenkplaten, die nu nog aan de gevel bevestigd zijn, daar ook een plek te geven. Het groen rond de kerk krijgt een flinke snoeibeurt. Veel struiken zullen verdwijnen evenals enkele bomen waardoor het monumentale kerkpand een betere uitstraling krijgt. HOOFDKANTOOR H. Lichteveld van Thuiszorg Noord-Limburg vertelde dat de stichting al langer op zoek is naar een nieuw hoofdkantoor. Het- heeft nu in Venray twee kantoren: aan de Westsingel en een rayon kantoor in de Clockert. Thuiszorg oriënteerde zich op een plek op bedrijventerrein Keizersveld toen vorig jaar de discussie rond de Vredeskerk losbarstte. "Dat heb ben we met grote interesse gevolgd. We hebben een archi tect ingeschakeld om eens naar het gebouw te kijken. In het begin verwachtten we er niet veel van. Maar de architect keerde heel enthousiast terug. Het is voor ons ook een uitermate geschikte locatie in een woonomgeving die goed bereikbaar is. Veel beter dan op een bedrijventerrein." THUISZORG Thuiszorg Noord-Limburg bestrijkt het gebied tussen Mook en Reuver. De stichting is groeien de en heeft nu 1100 medewerkers in dienst plus ongeveer 1000 alfa hulpen. In het nieuwe hoofdkan toor worden de stafafdelingen, administratie, personeelszaken en directie ondergebracht. Architect Theo Verheijen legde uit dat besloten kerkgebouw het grootste obstakel vormde vanwe ge de arbo-eisen voor lichtinval. Er wordt daarom middenin de kerk, in een soort driehoekige vorm, een grote glazen patio gebouwd die van boven open is. Een tuinarchitect gaat straks aan de slag om er een tuin in te richten met onder meer een vij ver. Rondom de patio komen de kantoren. De hoofdingang wordt naar rechts verplaatst net om de hoek van het gebouw waar nu de biechtstoelen staan. Er komt bij de ingang een open entree met balie. In de sacristie komt een keukenblok en op de plek waar het altaar heeft gestaan komt een kantine. Vlakbij de ingang wor den ook toiletten en een trap en een lift gebouwd. Op de eerste verdieping komen eveneens rond om de patio werkplekken met halfhoge wanden. Er is ook plaats voor uitbreiding en voor verga derruimten. Er wordt ook een tweede verdieping aangebracht. Daarvoor moeten wel het plafond en de overspanning aangepast worden. De tweede verdieping dient voor een mogelijke toekom stige uitbreiding en zal daarom alleen ruwbouw worden. OUDE BOERDERIJ Verheijen vergeleek het geheel met oude boerderij in een U- vorm. Met openheid rond de bin nenplaats en beslotenheid aan de buitenkant. Enkele buurtbewoners maakten zich zorgen over een gebrek aan parkeergelegenheid in de straten rondom de Vredeskerk. Met de Gilde-opleidingen, medisch kleu terdagverblijf en ouderencentrum De Kemphaan trekt de buurt nu al veel verkeer aan. Ook zou er in enkele straten zoals Whisderstraat en Reekgraafstraat veel te hard gereden worden. Burgemeester Waals verklaarde dat over een paar jaar, nadat de Oranjebuurt helemaal gerenoveerd is, de wijk onder handen zal worden geno men en ingericht wordt als 30 kin- gebied. "Mochten voor die tijd de verkeersproblemen en onveilig heid groot zijn dan moet er een tussenoplossing komen", beloof de Waals. TBS-kliniek De Rooyse Wissel organiseert op donderdag 17 janu ari (vanavond) een informatie avond in het gemeenschapshuis in Oostrum. De bijeenkomst begint om 19.00 uur. De directie van De Rooyse Wissel zal dan tekst en uitleg geven over de komst van een verlofwoning voor zes bijna uitbehandelde TBS'ers. Deze woning zal buiten het hek van de instelling aan de Wanssumseweg in Oostrum gebouwd worden. De politie heeft zondagavond op de Albionstraat een auto met daarin drie mannen uit de Oekraïne aangehouden van 24, 29 en 31 jaar op verdenking van heling. De mannen hadden geen van allen een paspoort bij zich en werden meegenomen naar het politiebureau. Na controle bleek de auto te zijn gestolen op 26 december in het Belgische Maaseik. De mannen zijn voor verder verhoor in verzekering gesteld. De belangstelling was maandagavond groot in een zaal van conferentiecentrum De Witte Hoeve. Honderd belangstellenden kwamen lui steren naar de verbouwplan nen van de Vredeskerk. In juni 2002 wil de stichting Thuiszorg starten met de ver bouwing van de kerk tot een nieuw hoofdkantoor waar 55 medewerkers gaan werken. De consternatie over een mogelijke sloop van de kerk is nu helemaal geluwd. De emoties lie pen in het voorjaar van 2001 hoog op toen bleek dat de gemeente een sloopvergunning had afgegeven nadat de kerk aan de eredienst was onttrokken. Er werd een actiecomité opgericht dat een felle campagne voerde voor behoud van het kerkgebouw en het Vredesmonument waar vele Venraynaren hun financiële steentje aan hebben bijgedragen. WAARDERING Het actiecomité en de andere belangstellenden toonden maan dag veel waardering voor de plan nen. Het belangrijkste is uiteraard dat de kerk en het monument helemaal behouden blijven. Daarnaast liet architect Theo Verheijen doorschemeren dat ook de glas-in-loodramen, de kruis wegstaties en de afbeeldingen in de tegelvloer behouden blijven. Dat werd door de zaal met applaus begroet. De buitenkant van de kerk blijft zo goed als intact. Om de plannen ook financieel haalbaar te maken wordt de pastorie verkocht. Hier is ruimte voor een particuliere woning met kantoorruimte. En aan de achterzijde van de kerk langs het Molenpad worden nog twee woningen gebouwd. "In Krachten worden gebundeld. bepaalt u de strategie. irrvrvp Wij kennen het spel, V VJ V/l öULLCO de regeis. Weten dat winnen of verliezen afhangt van een nauwe samenwerking. Het resultaat: uw bedrijf op voorsprong.

Peel en Maas | 2002 | | pagina 3