Betontesten in Venray: BAS "Techniek blijft een interessante werkomgeving" Niet één maar twéé Doe-Dagen! Opel Ghielen doet alles aan een Opel Spin in het web Autotechniek, een mooie techniek Een reden om als gastbedrijf op te treden tijdens de Manifestatie Kies Techniek is het communiceren van het mooie vak van autotechniek. "We hebben een nieuw pand en een moderne werkplaats, maar het wordt steeds moeilij ker om medewerkers te krijgen. Zeker de goede.Toch is het een boeiend vak en je moet er net zoveel voor leren als een dokter. Het imago van vieze handen en een smerige werk plaats heerst nog steeds en dat is allang niet meer actueel. Bovendien moet je ook in ons vak met een computer kun nen omgaan, anders kom je er niet uit." Rob is erg benieuwd naar de Manifestatie. "Ik heb het nog nooit meegemaakt, dus ik ben benieuwd. Ik hoop dat er veel bezoekers de weg naar het Keizersveld vinden.We zullen de bezoekers waarschijnlijk niet alles kunnen laten zien, maar we hopen dat ze een goede indruk krijgen van het autovak." verwerking van beton." De onderzoeken worden uitgevoerd volgens internationa le standaarden met behulp van de modernste apparatuur. Niet alleen in Venray, waar een compleet hoogwaardig labo ratorium is ingericht, maar ook ter plekke met mobiele laboratoria. In opdracht van zowel overheden als uitvoeren de paitijen verzorgt BAS testen, controles en registraties op locatie. Daar worden ook kalibraties uitgevoerd aan labora- toriumapparatuur, meetgereedschap en doseerinrichtingen. BAS is in zijn soort het enige instituut in Nederland. Het werkgebied beslaat tevens België en Duitsland. "En hoewel vanuit de betonbranche opleidingen tot betontechnoloog worden gegeven, leiden wij onze mensen verder op tot spe cialisten. Momenteel hebben we tien mensen in dienst. In principe leiden we iedereen op tot betontechnoloog, omdat de markt dat eist." Kies Techniek in beton Opel Ghielen is het derde gastbedrijf van Kies Techniek 2002. Aan Keizersveld 55 verrees vorig jaar april een prachtige nieuwbouw van het auto bedrijf, dat al sinds 1962 in Venray opereert (des tijds Atebe). Over autotechniek en de digitale opmars. Rob Kamerman, hoofd Technische Dienst: "Drie jaar geleden zijn we opgegaan in Opel Ghielen in Panningen, maar we zijn altijd al hoofdzakelijk Opel- dealer geweest. Momenteel hebben we ongeveer 15 mensen in dienst, waarvan acht in de technische sfeer." Want naast de verkoop en verhuur van automobielen, bestaat een belangrijk deel van de werkzaamheden uit techniek. "Alles wat aan een Opel gedaan kan worden voeren we uit, met uitzondering van schade-herstel. Vijf van onze monteurs zijn dan ook echte Opel-specialis- ten. Ze hebben een opleiding gehad in Sliedrecht (hoofdkantoor van Opel Nederland - red.), die heel spe cifiek gericht is op Opel. Zelf ga ik ook elke maand een keer naar Sliedrecht en bij de introductie van nieuwe modellen krijg je daar ook weer een aparte opleiding voor." Wat gaat BAS bieden tijdens de Manifestatie Kies Techniek? "Men mag zelf onderzoek doen aan materialen. Om het ook veilig te houden laten we de jeugd onder bege leiding van onze mensen drukproeven aan beton uitvoeren en trekproeven aan betonstaal. Beton wordt getest door middel van een drukproef: met een bepaalde kracht wordt druk uitgeoefend op het beton, waarmee je de druksterkte van beton vaststelt. Bij betonstaal wordt een soortgelijke test uitgevoerd, maar dan door middel van trekkrachten. Tijdens deze proef wordt de treksterkte, de rek en de vloei- grens van het materiaal vastgesteld. En uiteraard bieden we de bezoekers een kijkje binnen ons bedrijf: wat is BAS en wat doen wij hier." Electronics neemt toe Nog zo'n bedrijf dat weliswaar in Venray is geves tigd, maar hier nauwelijks bekendheid geniet is BAS, instituut voor Betontechnologie, Advies en Schade- expertise. BAS is eveneens gastbedrijf tijdens de komende Manifestatie Kies Techniek Venray-Regio en is gevestigd op Keizersveld 38. Beton? Wat doet Opel Ghielen nu pre cies aan auto's? "Nu, een groot deel is te vangen in onderhoud: motorrevisie, ban den, ruiten (die we zelf vervan gen). electrische storingen, AFK. inbouw van accessoi res etcetera." I)e mensen die aan de auto's werken komen doorgaans van de l.TS of MTS, waar ze de basisop leiding autotechniek hebben gevolgd Vervolgens worden ze intern verder opgeleid via Opel Nederland. "We hebben ook regel matig stagiaires van de MTS of van Gilde Opleidingen." De laatste jaren is de elcctronica enorm toegeno men. met name door alle digitale foefjes "De mechanica is nauwelijks veranderd door de jaren heen. maar heel veel functies van een auto wor den tegenwoordig clcetronisch bestuurd. Dat heeft ook tot gevolg dat de nadruk steeds meer op die eléctronica komt te liggen. De oplei ding bij Opel bestaat voor 80% uit electronica. Gelukkig wordt dit ook op de basisopleidingen al goed opgepakt." Anders dan bij Argowil wordt bij BAS geen product gemaakt. Het is een onderzoekslaboratorium voor de bouw nijverheid, de betonbranche in het bijzonder. Directeur ir. Toine van Casteren: "Het bedrijf is ooit in 1978 begonnen als adviseur van betonfabrieken en is uitgebreid door de steeds ingewikkelder productieprocessen, de toename van normen en voorschriften en de toenemende behoefte aan specifieke kennis in ontwikkeling. Thans voeren we werk zaamheden uit voor met name producenten van prefab beton, maar ook voor betoncentrales, projectontwikkelaars en aannemers." Alles van beton wordt getest Wat doet BAS voor die klanten? "in principe zijn we heel breed bezig, maar wel binnen de betonbranche: we leveren betontechnologische adviezen en voeren systematische procescontrole uit tijdens de productie en verwerking van betonspecie. Daarnaast doen we onderzoek aan grondstof fen, aanmaakwater, verse specie, staalvezelbeton, spuitbe- ton, gewapend beton en wapeningsstaal. Ook ontwikkelen we nieuwe productietechnieken en mengsels voor bijvoor beeld hoge sterkte beton en verdichtingsvrij beton. Ook zijn we actief op het gebied van praktijkgerichte opleidin gen en instructie aan direct betrokkenen bij productie en Afgelopen jaar werd Lucia door de stichting Kies tech niek Venray-Regio benaderd met de vraag of zij het secreta riaat van de stichting op zich wilde nemen. "Op zich is zo'n secretariaat hier ook op zijn plek, aangezien het TOC door gaans het centrale aanspreekpunt is voor de stichting en haar activiteiten zoals de Manifestatie zelf en de Doe- dagen." Sindsdien is Lucia bedolven onder de verschillende werkzaamheden voor de stichting. "Het notuleren van de bestuursvergaderingen, het adressenbestand up to date maken, het verzorgen van de correspondentie, de mailingen dochter in 1981 ben ik langzaam weer tot het arbeidspr ces toegetreden. Echter slechts voor enkele uren per weel de boekhouding van kleine bedrijfjes bijhouden." Ha zal menigeen wellicht niet opvallen, maar het centra le zenuwstelsel van de stichting Kies Techniek Venray-Regio bevindt zich in het TOC aan de Smakterweg. Daar zit Lucia Druiven als 'spin in het web' om alle contacten met de stichting in goede banen te leiden. Lucia vormt het secreta riaat van de stichting en zij is het eerste aanspreekpunt. Een kort gesprekje met Lucia ter introductie van een niet te mis sen kracht. Lucia begon in 2000 als ondersteuning aan directie en leerlingadministratie bij het Technisch Opleidingen Centrum in Venray. Hoewel van huisuit verpleegkundige heeft zij zich de laatste jaren omgeschoold tot administra tief medewerkster. Bij het TOC mocht zij meteen flink aan de slag. "Toen ik hier kwam was er geen administratie.Alles werd door de docenten bijgehouden. In samenwerking met Hans van Oosterhout (directeurTOC - red.) heb ik vervol gens een administratie opgezet. Nu staat er een compleet systeem, waarin de leerlingadministratie volledig in is opge nomen." en het onderhouden van de contacten tussen de diver bestuurders en werkgroepen. Het was allemaal kort dag we zijn nog steeds aan het zoeken naar een juiste invullii van de activiteiten." Het is hectisch, maar leerzaam. "De overgang van h secretariaat naar het TOC was hectisch, omdat het op kor termijn gebeurde. Dit jaar zullen we proberen het een i ander voor de langere termijn wat beter in te planne Wellicht dat er voor een aantal uren per jaar iemand ing huurd wordt, dat zijn we nog aan het bekijken. Wel leer door deze hectiek iedere dag weer wat bij." De Stichting Kies Techniek regio Venray heeft sinds dit jaar een nieuwe voorzitter. In de technische sec tor in Venray is zij geen onbekende, maar bij deze toch even voorstellen: Wilma Manders-Gommans. Een leven in de techniek Wilma Manders-Gommans heeft haar hele werkende leven doorgebracht in de techniek en is derhalve goed bekend met de sector. "Ik ben mijn loopbaan begonnen in 1970 als administratieve kracht bij Intermatic, destijds nog in Venray. Dit bedrijf maakte verpakkingsmachines. Een technisch bedrijf dus. In de avonduren en zaterdags ging ik naar school en haalde mijn secretaresse- en boekhouddiplo- ma.Toen in 1979 onze eerste dochter werd geboren ben ik gestopt met werken. Na de geboorte van onze tweede Manders Machines en Kies Technie In 1985 kwam de loopbaan van Wilma weer in ee stroomversnelling. "Toen is mijn man, Louis Manders, a zelfstandig ondernemer gestart met het bouwen van spec aalmachines. Weer een technisch bedrijf. Ik deed alle voo komende administratieve en boekhoudkundige zaken.Toe er medewerkers bijkwamen heb ik me ook verdiept in cl personele en organisatorische kanten van het bedrijf. Ma; het bedrijf groeide en groeide en daar ik geen meer dan 4i urige werkweek ambieerde heb ik voor en na mijn werl zaamheden afgebouwd." 74 Toen de landelijke Kies Technie een tiental jaren geleden van sta: ging was Manders Machines van de eerste bedrijven die hieraa meedeed. "De eerste jaren heb ik d in Venray mede georganiseerd. B het afbouwen van mijn werkzaan heden heb ik ook deze taak uit hai den gegeten aan een van medewerkers. Ik ben het altijc t en volgen cn vindt het een goed zaak om de techniek bij kindere cn hun ouders ieder jaar wet onder de aandacht te brengen." Bestuurlijke ln al die tijd heeft Wilma zich ecl ter ook ingezet voor lijkc doelen en bekleedde zij se bestuurlijke functies bekleed o scholen en bij verenigingen. "Vori jaar werd ik gevraagd om zitting t nemen in het bestuur van d Stichting Kies Techniek. Toen w onlangs zonder voorzitter kwame te zitten werd er gevraagd of i taak op mij wilde nemen. Daa ik inmiddels iets meer vrije tijd heb, heb ik hierop uiteinde lijk dus "ja" gezegd. Het is niet zozeer dat speciaal het voo: zitterschap me aantrekt. Het is meer de bestuurlijke kant ei het maatschappelijk bezig zijn." De toekomst in de techniek ziet Wilma niet somber in. "E v zijn altijd golfbewegingen in de economie. Dit geldt nie alleen in de techniek. We zitten nu even in een neergaand- beweging maar dit trekt vanzelf weer op. Techniek blijl altijd een interessante werkomgeving. Groot geworden ii de techniek kan ik iedereen aanbevelen om een studie o opleiding te gaan volgen in deze richting." Vanwege de grote deelname in voorgaande jaren is besloten de Doe-Dag uit te breiden naar twee Doe-Dagen: donderdag 17 en vrij dag 18 januari. Op donderdagmiddag komen twee groepen aan bod, op vrijdag volgen vier groepen. 43 Basisscholen uit de regio Horst-Sevenum, Venray, Bergen en Overloon hebben zich dit jaar aangemeld, in totaal ruim 1200 leerlingen (vorig jaar waren dit er 800). De locatie is het TOC-Limburg aan de Smakterweg, waar tent aangebouwd zal wor den voor de bouw- en aanverwante secto ren. Scholen die verder dan 3 km moeten rei zen naar het TOC worden gratis met een bus vervoerd. Scholen hebben inmiddels lesbrief ontvangen, inclusief de voorwaarden voor deelname aan de ontwerpwedstrijd. De opdracht dit jaar: "Ontwerp en maak je eiger strandhuisje". Per klas kan één ontwerp, eindproduct ingezonden worden voor deel name aan de ontwerpwedstrijd, waarvoor ir elk geval drie prijzen beschikbaar zijr gesteld (waardecheques voor aanschaf var techniekmaterialen door de school van resp 500,300 en 200 gulden). Bedrijven kunnen zich aansluiten bij hei I Technisch Onderwijs (VMBO Raayland er Dendron, MBO Gilde Opleidingen, HBO I Fontys Hogeschool, Bedrijfsscholen TOC SPG, Innovam, ROI en Vocar) om samen mei hen de doe-activiteiten aan te bieden vooi de jeugd (zowel op donderdag, vrijdag aki zaterdag!). Organisatie van dit (klassikale gebeuren) I Stg. Maak het in de Techniek.

Peel en Maas | 2002 | | pagina 23