Sint Anna, een psychiatrisch monument Boerenbruidspaar 't Knölleke Jeugdprinses Auke I Jeugdprins Thomasl Receptie prins Jan III Joep I jeugdprins Hazekeutel René Vloet prins bij De Kaevers Wijzigingen bij het Bureau Rechtshulp Jeugdprins de Vöskes Prinsenbal Zagewetters Merselo Aostrumse Zangkompeneej Gregoriaans Koor Ars Musica Het Zonnelied De Bandelieren Zangers van St. Frans Symfonie Orkest Venray Inschrijven Optocht 2002 Euterpe Venrode Venrays Mannenkoor Niets! Stichting Stadspark Venray (51) PEEL EN MAAS In Leunen zijn Ans Stevens- Willerase en Frank Stevens uitge roepen tot boerenbruidspaar 2002. Ans en Frank zijn alom bakenden in het Leunse gemeen- schaps- en verenigingsleven. Ans is lid van de plaatselijke LVB en parttime werkzaam in de horeca. Frank is werkzaam bij de Roovse Wissel en in zijn vrije tijd actief in de Leunse voetbalwereld. Zo is hij lid van FC De Steeg, jeugdbe- stuurslid bij SV Leunen en coach van het eerste team van ZW Leunen. Ans en Frank willen op camavalsdinsdag in aanwezigheid van hun kinderen Linsey en Kevin elkaar in het gemeenschapshuis int Leunen nogmaals het ja-woord gtjven. Toto: Hoedemaekers Venray Jeugdprins Wiljan I (de Ruyter) en Jeugdprinses Anne (van Els) zullen het komende jaar regeren over het rijk van de Vossekeutels in Meerlo. Op zondagmiddag 27 januari zal er in café Oud Meerlo van 14.11 uur tot 16.11 uur een réceptie worden gehouden ter ere van het nieuwe jeugdprinsen- paar. Heieen Verbeek en Karei Goumans vormen het Meerlose jeugdboerenbruidspaar. Als hun getuigen zullen optreden Luc Hartingsveldt en Annette Gerrits. Zij zullen tijdens de komende carnavalsdagen het middelpunt zijn van de jeugdboerenbruiloft, met de trouwerij op carnavals maandag. Programma aankomende wéken: i* Vrijdag 18 januari: Aid Wieverbal (uitkomen boeren bruidspaar) om 20.30 uur in zaal 't Brugeind. Zondag 20 januari: Prinsenreceptic om 14.11 in zaal t Brugeind. Zondag 27 januari: Jeugdprinsenreceptie om 14.11 uur in café Oud Meerlo Vrijdag 1 februari en Zaterdag 2 februari om 20.00 uur: Revue. Auke Classens is dit jaar in Oirlo gekozen als nieuwe jeugd prinses Auke I. In het SjJurriemökkeland is Auke actief lid bij de fanfare, ze zingt in het Jonge Garde Koor en tennist. Auke zal samen met vorst Luc Jacobs en nar Wendy Nabben OÏrlo laten zien dat ze graag vaste- naovend vieren. Hun motto: Spurriemökskes en Mökkinnekes, vastenaovend viere hoeve wej ollie niet te liere, doe gézellig mit os mit, dat geft ollie wer veul neje pit'. Prins Jos I en jeugdprinses Auke I houden receptie op zondag 3 februari van 14.11 tot 15.11 uur in de 'Mökkestal' aan de Hoofdstraat. Heino Baltussen en Maria Claessens uit de buurt GèGuHoOi vormen het boeren bruidspaar 2002. Op carnavals dinsdag worden zij in de onecht worden verbonden om 14.49 uur in de Mökkestal. Jeugdprinses Alike I (foto Hoedemaekers) Jeugdprins Thomas I (Thomas Litjens) is de nieuwe jeugdprins van de Knöllekes uit Leunen. Hij woont samen met zijn ouders, Hay en Mia Litjens en broer Jaap aan de Steegse Peelweg. Thomas is-geboren op 10 augustus 1987 eq zit in de derde klas HAVO van hét Raayland College. In zijn vrije tijd voetbalt hij in de Cl van SV Léunen. Ook is hij regelmatig op de tennisbaan te vinden. Verder kijkt hij graag televisie en houdt hij van computerspellen. Een andere hobby van Thomas is natuurlijk carnaval vieren. Jeugdprins Thomas I wordt tij dens deze carnaval bijgestaan d?or jeugdvorst Roy (Hellegers). Samen met hun gevolg zullen zij er een kei-gave carnaval van irfaken, want 'Kom mit prins Thomas camavalvier dan kunde Wer hosse, springe en zwiere!' Op zaterdag 2 februari krijgt iedereen de kans de nieuwe heerser te komen feliciteren met zijn benoe ming. De receptie vindt plaats in zaal Martens vanaf 19 00 uur. Aansluitend disco. Foto: Hoedemaekers Venray De receptie van prins Jan III bruidspaar uit. (Poels) en prinses Elly vindt plaats op zaterdag 19 januari van 20.11 tot 22.11 uur in de Perdsstal aam de Veulenseweg 49 in Veulen. Om 23.11 uur komt het boeren- Het jeugdtrio bestaat uit jeugd prins Jan (Bosgoed), jeugdprinses Loes (Thissen) en jeugdnar Suzan (Reintjes). Donderdag 17 januari 2002 - Pagina 16 PI Tijdens een gezellige jeugd- zitting is Joep Linssen zater dagavond uitgeroepen tot nieuwe jeugdprins van de Hazekeutel. Prins Joep I wordt bijgestaan door zijn adjudan ten Tom Limpens en Jaap Kateman. De drie schoolkame raden hebber er ontzettend veel zin in en hun motto voor de vastelaovend is: 'Mit de euro in de gand, drie daag dur het Hazekeutelland'. De jeugdprins houdt zijn receptie op zondag 10 februari om 16.00 uur, na de prijsuitrei king van de kinderoptocht, in de jeugdtent De Hazehut op het Henseniusplein. Het jeugdboeren bruidspaar van de Hazekeutel is Lotte Leenen en Mitchel Fleurkens. De receptie voor dit paar is op dinsdag 12 februari om 19.30 uur, eveneens in de Hazehut op het Henseniusplein. foto boven: Prins Joep Linssen krijgt van vorst Ron de prinsenmuts opgezet. foto onder: Lotte Leenen en Mitchel Fleurkens vormen het jeugdboerenbruidspaar van Venray foto Hoedemaekers) Prins van de Keavers is René Vloet. In het dagelijks leven is René vrachtwagenchauffeur. Zijn leus: 'Eb of vloed, carnaval vierde beej de Keavers, doar is ut pas goed!' Ruud Siebers en Anita Ebben vormen het boerenbruidspaar. De receptie van de prins is op carnavalszaterdag in De Blauwe Druif. De boerenbruiloft is op car navalsdinsdag, ook in De Blauwe Druif. Zaterdag 19 januari vindt in feestzaal 't Anker, wat dan omge doopt is tot Verkeshuus, het 45e Prinsenbal plaats. Telkenjare een spektakelstuk. Ook dit jaar is het weer spannend want wie volgt prins Jo II op, die in het begin van de avond zal aftreden, samen met zijn prinses Mien, nar Mark en narinneke Joyce. Zij kunnen terugkijken op een fantastisch jubileumjaar en ze waren een prachtig stel in dit 4x11 jaar. Om 11 over half 11 zal vorst Frans 'zijn eerste' prins presente ren en installeren. Samen met zijn zelf gekozen nar zullen ze De Zagewetters voor gaan in het 45e seizoen. De Fidelen Rosentaler zullen hun medewerking verle nen bij het aftreden van de prins en het uitkomen van de nieuwe prins. De muziek wordt verzorgd door Total Enjoy. Als alle voor spellingen kloppen wordt het weer een knalfeest voor alle Zagewetters en Zagewetterinnekes in het Verkeshuus. De Aostrumse Zangkompeneej is een zangkompeneej van circa 20 leden. Wekelijks wordt er gerepeteerd in 't Allemanscafé in Oostrum en wel van 21.00 tot 23 00 uur. Zijn er mannen die belangstelling heb ben om ook eens zo'n repetitie avond mee te maken. U bent van harte welkom. Meer informatie nodig? Neem de telefoon en bel 0478-511251. Zondag 20 januari: 11.00 uur repetitie Annakapel Maandag 4 februari: 18.45 uur Repetitie Beukenrode Zondag 17 februari: 11.00 uur Repetitie Annakapel Repetitie; dinsdagavond van 20.00 tot 22.15 uur, in de Opmaat, Oostsingel 37. Afmelden bij Lia' Oostdam, tel. 514214, graag tussen 18.00 en 19.00 uur. Nieuwsgierig naar koorzang? U bent van harte welkom op dins dagavond om eens te komen lui steren en kennis te maken. Informatie: Marjo Kuypers, tel. 513191. Oud papier: op het terrein van St. Anna staat de oud-papiercontai ner. Elke dag open van 9 00 tot 18.00 uur, op zondag gesloten. Algemene informatie: www.ars- musica.nl Repetities: Maandag om 20.00 uur in het Parochiehuis Paterskerk, Leunseweg 5, Venray. Zondag 27 jan.: 10.30 uur Paterskerk. Een nieuw zangschema voor het eerste halfjaar van 2002 zal bin nenkort bekend gemaakt worden. De jaarlijkse ledenvergadering is op maandag 28 januari. Bij verhindering afmelden bij Iny Kuypers, tel. 585226. Bij ieder optreden gelieve een kwartier voor aanvang aanwezig te zijn. U bent altijd welkom op onze repe titieavonden voor een kennisma king. Voor meer informatie, aan melding, afmelding kunt u bellen: Trees Douwes, tel. 0478-584494 of Toos v.d. Heuvel, tel. 0478- 583884. 17 januari: repetitie in het zaaltje van de Paterskerk om 18.00 tot 19.00 uur. 24 januari:, repetitie in het zaaltje van de Paterskerk om 18.00 tot 19.00 uur. Zondag 27 januari: kennisma kingsmis met de communicanten om 11.00 uur in de Grote Kerk. Kinderkoor de Bandelieren is een kinderkoor voor kinderen vanaf 8 jaar. Wij repeteren op de donderdagavond van 18.00 uur tot 19.00 uur in het zaaltje van de Paterskerk. Heb jij eventueel inte resse om mee te zingen kom dan eens gerust kijken op zo'n avond. Voor informatie kun je contact opnemen met Hannie Ghielen tel.: 0478-587142. Tomorrow People, 17 januari: repetitie in het zaaltje van de Paterskerk om 19.30 tot 21.00 uur. 24 januari: repetitie in het zaaltje van de Paterskerk om 19-30 tot 21.00 uur. Jeugdkoor Tomorrow People is een koor voor de jeugd vanaf 12 jaar. Wij repeteren op de donder dagavond van 19 30 uur tot 21.00 uur in het zaaltje van de Paterskerk. Heb jij eventueel inte resse om mee te zingen kom dan eens gerust kijken op zo'n avond. Voor informatie kun je contact opnemen met Annette Bouten tel: 0478-588327. Vrijdag 18 januari: 19.00 uur repe titie jongens; 20.00 uur repetitie hele koor. Zaterdag 19 januari: Tussen 10.00- 12.00 uur oud papier inleveren in de papiercontainer bij Eurodump aan de Nieuwhuisweg. Dinsdag 22 januari: 19.00 uur repetitie jongens Repetitie op woensdagavond, olv Laurens Boogaarts, in De Hommel, aanvang 20.00 uur. Afmelden bij fam. Grootemaat, 580358. Het programma luidt: P.van Anrooy: Piet Hein Rhapsody, B. Marlinu: Rhapsody voor altviool en orkest, solist: Sander Hendrix, C. Saint-Saens: Symfonie nr. 2. Het concert vindt plaats op zon dag 26 mei in Venray. Staat het ook in uw lijstje van goede voornemens: mee doen aan de carnavalsoptocht 2002? Nou dat kan want de inschrijvingen staan er alweer aan te komen. U heeft al jaren langs de route staan kijken of al eerder meegedaan en het begint nu toch echt weer te kriebelen. Maandag 11 februari zal namelijk iedereen weer in de startblokken staan om de titel mooiste carnavalsoptocht van Noord-Limburg te verdedigen. Heeft u ideeën of nog niet, het maakt niet uit. Iaat u in ieder geval inschrijven op een van de dagen. De eerste inschrijfzondag is 20 januari tussen 11.30 en 13.00 uur in café 't Upke aan de Grote Markt in Venray. Deelnemers uit de kerkdorpen kunnen zich opgeven bij de verte genwoordiger uit hun eigen dorp (zie ook de advertentie elders in dit blad). Harmonieorkest: 17 jan 20.00 uur repetitie, afmel den 582539. 10 febr.: Camavalsmis. Jeugdorkest: 17 jan.: 18.45 uur repetitie; afmel den 588545. Drumband: 22 jan.: 20.30 uur repetitie; afmel den 514415. Eerstvolgende repetitie woensdag 23 januari a.s. van 19.00-20.00 uur. bij zaal Thiclen op het Kennedyplein. Afmeldingen bij Marjo Weijers, telefoon 584768. Concertagenda: 3 februari: Opstoekmatinee 13 februari: Jaarvergadering Wil je meer weten over de vereni ging, neem dan gerust contact op met ons op! Nellie Thomassen, telefoon 588586 of bezoek onze website www.venrode.nl Repetities: Donderdag 17 jan.: 19 30 uur Repetitie Tenor 1+2; 20.00 uur Repetitie gehele koor. Donderdag 24 jan.: 19 30 uur Repetitie Bas en Bariton; 20.00 uur Repetitie gehele koor. Programma: 3 febr.: vanaf 11.00 uur: Opstoekmatinee Schouwburg. 10 febr.: Vastelaovesmis Grote Kerk. Afmelden: Tijdelijk bij H. Francken. Oud papier: kunt u afleveren bij de VMK-container aan de Molenhofweg. (De weg tegenover de voormalige zuivelfabriek) (Staat aangegeven!) Niet na 22.00 uur. Repetitielokaal: Partycentrum De Witte Hoeve, Gasstraat te Venray. Wat gebeurt er als U niet adverteert PEEL EN MAAS Gebouwen en parkland schap van Sint Anna weerspie gelen de bewogen geschiede nis van dit instituut en de ontwikkeling van de klinische zorg voor psychiatrische patiënten. Voordat in 1841 de eerste krankzinnigenwet tot stand kwam, was hei in ons land met die zorg bedroevend slecht gesteld. Krankzinnigen werden opgeborgen in stedelijke dolhui zen en tuchthuizen en opgesloten in dompige cellen, vaak geketend aan handen en voeten. In 1825 werden in Nederland in totaal 1828 krankzinnigen geregistreerd waarvan het merendeel in een instelling verbleef. Dat zijn er van daag de dag heel wat meer. In 1975 hadden alleen al de Venrayse inrichtingen Sint Anna en Servatius tezamen meer dan 1850 patiënten. Anno 2002 is dat aantal gereduceerd tot minder dan 800 en dat aantal zal nog ver der afnemen. Deze capaciteitsre ductie ligt ten grondslag aan de op handen zijnde sluiting van Sint Anna dat in opzet en vormgeving een gaaf en authentiek voorbeeld is van een traditionele Nederlandse psychiatrische inrichting uit de 20e eeuw. GENEESKUNDIG GESTICHT VOOR KRANKZINNIGE VROUWEN De meeste instellingen van vroeger waren niet meer dan bewaarplaatsen van krankzinni gen en waren niet gericht op genezing en behandeling. De krankzinnigenwet van 1841 bracht daar verandering in. Er werd onderscheid gemaakt in geneeskundige gestichten, "bepaaldelijk ingericht met het doel herstelling te bevorderen en bewaarplaatsen, bestemd om "ongeneeslijken" af te zonderen van de maatschappij. Sint Anna (evenals Sint Servatius) behoorde tot de eerste categorie. De volledi- Paviljoen Notre Dame anno 1910, afdeling voor le en 2e klas patiënten. Dit paviljoen werd in de oorlog zwaar getrof fen en moest worden gesloopt ge titel luidde: Geneeskundig Gesticht voor R.K. Vrouwelijke Krankzinnigen en Zenuwlijders". Deze omschrijving is in de loop der jaren diverse malen gewijzigd. De term "Zenuwlijders" moest al spoedig worden geschrapt omdat deze categorie volgens de wet niet thuis hoorde in een krankzin nigengesticht. Daarna werd het woord "Krankzinnig" angstvallig vermeden en vervangen door de medische term "Psychiatrie". Krankzinnigengesticht werd Psychiatrische Inrichting, Psychiatrisch Ziekenhuis, Psychiatrische Kliniek en Psychiatrisch Centrum. Ook de namen Sint Anna en Sint Servatius verdwenen van het officiële naambordje en vervangen door "Vincent van Gogh Instituut, voor Geestelijke Gezondheid". Deze aanpassingen van de nomencla tuur weerspiegelen de maatschap pelijke ontwikkeling van de psy chiatrische zorg. ELEKTRISCH LICHT, STROMEND WATER EN CENTRALE VERWARMING Einde 19e eeuw en begin 20e eeuw werden er in ons land maar liefst twintig nieuwe geneeskun dige gestichten gebouwd waaron der de inrichtingen in Venray. Een groot deel van deze gestichten werd gebouwd volgens het z.g. paviljoenensysteem. Ook bij ons was dat het geval. Sint Servatius werd gebouwd naar voorbeeld van het beroemde gesticht Sainte Anne in Parijs. De gebouwen wer den geordend in strakke symme trische rastervorm en boven gronds en ondergronds door middel van gangen met elkaar ver bonden. Sint Anna daarentegen kreeg een lossere vormgeving waarbij de paviljoens werden ver-J spreid over een groot terrein in' een parkachtig landschap. Dat? was het ideaalbeeld van eenJ geneeskundig gesticht. Een idyl-fl lisch parklandschap met veelj natuur, rust en ruimte wat welda-| dig en heilzaam zou zijn voor de. geesteszieken. Het paviljoenen-| systeem bood mogelijkheid tot, differentiatie en segregatie) Allereerst werd onderscheid»1 gemaakt in betalende en armlastig ge patiënten. Voorts werd gedif-; ferentieerd naar rustige en onrus-»; tige en naar zindelijke en onzindelijke patiënten. De beta lende patiënten verbleven op klasse afdelingen die rijk en com fortabel waren ingericht. Armlastigen woonden op pavil joenen waarvan de inrichting veel eenvoudiger was. Maar doorgaans genoot men ook op deze afdelin-' gen van een comfort dat de mees te bewoners voordien nooit gekend hadden. Alle afdelingen hadden elektrisch licht en er was warm en koud stromend water, een luxe die men in Venray en ver» daar buiten niet kende. Daar moest men zich nog altijd behel pen met de petroleumlamp en water uit de put of van de pomp De geschiedenis van de Venrayse4 psychiatrische inrichtingen zal l komend jaar te boek worden j gesteld, maar reeds deze zomer kunt u nader met Sint Anna ken- nis maken. Onder de titel j "Wandeling door Het Gesticht"; I zal een speciale wandelroute wor den uitgezet. In een begeleidende. brochure zullen vele wetenswaar- digheden in woord en beeld wor den opgenomen. Voor informatie over Sint Anna en het werk van Stichting Stadspark Venray: Twan van Els. Gasstraat 6, 5801 CT Venray, telefoon 581191, e-mail: tw.els@wxs.nl De eetzaal van paviljoen Eugène, afdeling voor Je klas patiënten Met ingang van 1 januari 2002 zijn de inkomens- en vermogen snormen en de eigen bijdragen gewijzigd. Mensen met juridische vragen kunnen de hele week bij het Bureau Rechtshulp terecht. Aan de telefoon of balie geven ervaren medewerkers advies of verstrek ken informatie over bij wie men met zijn of haar probleem het beste terecht kan voor een oplos sing. Deze voorziening is er voor iedereen. De medewerkers van het Bureau Rechtshulp zorgen ervoor dat de burger voor hulp bij de juiste instantie of persoon terecht komt. Dat kan bij een notaris, een advocaat, het maat schappelijk werk, maar ook bij de juristen en advocaten van het Bureau Rechtshulp zelf. Het Bureau Rechtshulp biedt makkelijk bereikbare, gratis pro fessionele rechtsbijstand. Verspreid over de hele week zijn er spreekuren, waar juristen en advocaten hun cliënten met raad en daad bijstaan. Bij het maken van een afspraak voor het spreek uur vraagt het Bureau Rechtshulp naar uw netto inkomen. Er wordt dan met u een afspraak gemaakt als u een juridisch probleem heeft en uw inkomen beneden de hier na genoemde inkomensgrenzen ligt. Verdient u meer, dan vers trekt het Bureau Rechtshulp zoda nige informatie dat u weet hoe u verder moet handelen en waar u elders met uw probleem terecht kunt. Het Bureau Rechtshulp is een door de overheid gesubsidieerde instelling. De overheid heeft bepaald, dat de spreekuren van het Bureau Rechtshulp alleen toe gankelijk zijn voor de minder draagkrachtigen Per 1 januari 2002 zijn deze bedragen gewij zigd in voor gezinnen en samen woonrelaties een netto maandin komen tot 2.000,- euro en voor alleenstaanden een netto maand inkomen tot 1.424,- euro. Het totale vermogen mag voor gehuwden/samenwonenden/een oudergezinnen 9.100,- euro en voor alleenstaanden 6.370,- euro bedragen. Voor 65-plussers geldt een speciale tabel met hogere vrij stellingsbedragen. Het Bureau Rechtshulp vers trekt in eerste instantie gratis juri disch advies en informatie. Het verleent ook verdergaande rechts bijstand, waaronder bijstand in juridische procedures. De juristen en advocaten van het Bureau Rechtshulp richten zich vooral op burgers met juridische problemen op het gebied van werk, uitkerin gen, huur, consumenten- en vreemdelingenrecht. Het Bureau rechtshulp voor alle zekerheid. Het bureau Rechtshulp is ook bij u in de buurt. Het Bureau heeft spreekuren op afspraak in Venlo en in Venray aan de Bergweg 4, viatel. 077-3209191. PEEL EN MAAS een abonnement waard

Peel en Maas | 2002 | | pagina 16