Toppers in Schouwburg Kunst Cultuur Café Chantant in het Theehuis Venrayse Nacht van het Gedicht Expositie Dingus Soundmix Meerlo Venraynaar Mai Stevens wint Publieksprijs Raadselige Roos De kinderen van Oranje in beeld Bescherming weidevogels @RANJE De Evenaar Dansen Seniorenorkest speelt op Köpkesmert in Maashees Boekrecensie in Peel en Maas Vrijwilligers Winnaars kerstpuzzel De Vogelman Expositie MMSK de KINDEREN IN BEELD BETAALD PARKEREN IN VENRAY PEEL EN MAAS Donderdag 17 januari 2002 - Pagina 13 Averij, Gitanos de Granada en Björn Again Schouwburg Venray pre- senteert drie bijzondere voor- stellingen: Averij van Reinder van der Naait, Gitanos de i Granada en Bjprn Again. j In Averij gooit Reinder van der j Naait het over een andere boeg. Enge grenzen vervagen, nieuwe verten wenken! Deuren worden geopend die tot nu toe gesloten bleven. Voor iedereen want... Niemand mag uit de boot vallen! Maak kennis met nieuwe cultu ren. li gelooft uw ogen en oren niet. Zó speelde nog nooit iemand saxofoon. Horen en zien zal u ver gaan. Dan schalt een ander exo- tisch instrument. Want je moet i nooit te lang met hetzelfde door- gaan. daar komt vroeg of laat narigheid van. Averij! Zorg dat u het oploopt. De voorstelling is op dinsdag 29 januari in de Venrayse schouwburg te zien. Aanvang: 20.00 uur. Eén van de oudste en bekend ste flamencogeslachten uit Granada is dat van de Maya's. De zeker in Nederland bekendste telg van deze familie is zanger Tony Maya. Hij presenteerde in 1996 in de grote zaal van Muziekcentrum Vredenburg voor het eerst zijn 'drie generaties Maya'. Dit gezel schap bestond uit twaalf zangers, dansers en muzikanten. Pers en publiek reageerden uitzinnig, een succes dat twee jaar later in Duitsland werd herhaald. Het gezelschap uit Granada ver tegenwoordigt de flamenco in de meest pure vorm. Afkomstig uit de streek van de grotten van Scromonte (Granda) staat de fami lie Maya midden in de zigeuner- traditie waar deze regio beroemd om is geworden. Een van de jongste telgen uit het Maya-geslacht is de danser Juan Andrés Maya. Wereldwijk zet hij de zalen op hun kop. Als bij zondere gast zal hij deel uitmaken van dit gezelschap. De samenstelling van het gezel schap dat nu naar Nederland komt bestaat uit twee dansers, drie danseressen, vier zangers en zangeressen en drie gitaristen. De voorstelling is op woensdag 30 januari te bewonderen. Aanvang: 20.00 uur. They look like ABBA, dress like ABBA and sound like ABBA! Voor het tweede seizoen bestormt Björn Again de Nederlandse theaters! Sinds de Zweedse popgroep ABBA in 1974 het Eurovisie Songfestival won met het legendarische nummer 'Waterloo', zijn zij niet meer weg te denken uit onze popgeschiede nis. Zij behoren tot de meest suc cesvolle bands ooit. Helaas voor de fans stopte de groep in 1982. Talloze ABBA-imitaties volgden, maar slechts één wist het succes van ABBA te benaderen: de meest swingende en waarachtige ABBA- revue ter wereld wordt gepresen teerd door Björn Again. Sinds hun allereerste optreden in 1988 zijn zij één van de meest populaire musicalacts. Alle superhits van het Zweedse viertal worden door hun evenbeelden uit Australië op het podium tot leven geroepen. De muzikale en uiterlijke gelij kenis van Björn, Benny, Agnetha en Anni-Frid is verbluffend. Björn Again looks like ABBA, dresses lik ABBA and sounds like ABBA. De look- en sound-alikes van Björn, Benny, Agnetha en Frida ontkete nen zodoende een feest van her kenning. Meezingen met 'Mamma Mia', wegzwijmelen bij 'Fernando' en swingen op 'Dancing Queen'. Zaterdag 2 februari in de schouw burg. Aanvang: 20.00 uur. Overigens is de kassa van de schouwburg op vrijdag 18 januari gesloten. Vrijdag 25 januari, twee dagen voordat "De wereld vol gens Frankrijk... deel I" wordt afgesloten, is het in het Venrayse Odapark een beetje Frankrijk. In een uitgespro ken café chantant- ambiance kan het publiek een Frans avondje uit. Geert Pelzer, befaamd Venrays zanger die zich in het Theehuis eerder al verdienstelijk inliet met het repertoire van Jacques Brei, heeft een programma samenge steld voor deze avond, waarbij hij overigens zelf ook optreedt. Fernand Huard creëert met zijn trio (contrabas, accordeon, gitaar en zang) een uitgesproken Franse sfeer; de Theehuis-organisatie zorgt ervoor dat wijn en kaas niet ontbreken om deze sfeer te onderstrepen. Geert Pelzer waagt zich opnieuw aan Frans repertoi re van o.m. Gilbert Becaud en Charles Aznavour en laat zich hierbij begeleiden door Serge Koenen (piano) en Alex van Vliet (accordeon). Bij de opstelling van dit persbericht was de naam van een derde - vrouwelijke - deelne mer aan deze avond nog niet bekend. Kaarten zijn in de voorverkoop te bestellen of te kopen in het Theehuis (tel. 0478 513690) of in het VW ANWB kantoor aan het Henseniusplein te Venray. De avond begint om 20.00 uur. Er zijn maximaal 100 kaarten beschikbaar en de entree bedraagt twaalf euro. Op donderdag 31 januari 2002 vindt in Grand Café- Ristorante de Palatijn de derde Venrayse Nacht van het Gedicht plaats. Een viertal dichters uit Venray en omge ving geven acte de presence. Dit zijn Gerard Bastiaans met gedichten over de zelfkant van het bestaan, Hanny van der Borst met zogenaamde Haiku's, Truus Kunzler met gedichten in het Venrayse dialect en Myce Surminski, de kroegdichter met gedichten uit het dagelijkse leven. Tussen de dichters door zal live muziek ten gehore worden gebracht. Op deze avond, die voor iedereen - jong en oud - gra tis toegankelijk is, wordt ook de Na de succesvolle Thaise avon den staat a.s. zaterdag 'eten rond de evenaar' op het programma van 'de Evenaar'. Een buffet met gerechten uit diverse exotische keukens. Op een avond genieten van specialiteiten uit bv. Mexico, Indonesië, Thailand etc. Deze avond wordt verzorgd in samen werking met Culinair Creatief van Ruud Welbers. Dit alles natuurlijk in een exotische omgeving. Aanvang is 20.00 uur. Het is nood zakelijk te reserveren. De prijs voor het buffet bedraagt 20,50 euro. Het telefoonnummer van De Evenaar is: 0478-510036. Vrijdag 18 januari kunnen sing les en alleengaanden elkaar weer in een gezellige en ontspannen sfeer ontmoeten tijdens een spe ciale Single Party in Dans Partycentrum Janssen aan de Raadhuisstraat 6 in Venray. De avond begint om 21.30 uur. In verband met het 50-jarig bestaan van de kerk in Maashees en het jaar van de vrijwilligers in 2001, wordt er dit jaar, tijdens de 290e Köpkesmert, op zondag 20 januari extra aandacht besteed aan al het werk van de vrijwil li- gersbinnen het parochiegebeu- ren. Deze vrijwilligers zijn verdeeld over een groot aantal werkgroe pen. Zonder al deze mensen zou het onmogelijk zijn om de parochie draaiende te houden. Na de eucharistieviering in de parochiekerk van de H. Anthonius, die opgeluisterd wordt door de zangkoren van Maashees en Oostrum, onder lei ding van Wim Lakeman, gaan ze naar het gemeenschapshuis voor de traditionele Köpkesmert. Tussen de eerste ronden van de Köpkesmert door zullen de jubila rissen in het zonnetje worden gezet, waarna ook in het gemeen schapshuis de koren een optre den zullen verzorgen. In de loop van de middag zullen ook de kleinste chearleaders optreden en zal het Seniorenorkest uit Venray acte de presence geven. In het zijgedeelte van de zaal wordt een kleine tentoonstelling over de kerk gehouden. Tevens is men in de gelegenheid om onder de bezielende leiding van het Gilde, te barakken en het gewicht van schal vlees te raden. De ronden voor de koppenver koop zullen door Rüper René Franssen op een enthousiaste wijze dwars door het hele mid dagprogramma lopen. Omdat het dit jaar voor de kerk een jubileumjaar is speelt na afloop van de Köpkesmert het Seniorenorkest nog ruim een uur mogelijkheid geboden om zelf in de pen te klimmen en een gedicht te schrijven. De Palatijn zal op deze avond toepasselijk aangekleed zijn met kaarsen en wierook, geheel in Candlelight-stijl. De avond duurt van 22.00 tot 24.00 uur in de Palatijn, Henscheniusplein 14 in Venray, telefoon 0478-636165. De toe gang is gratis. De expositie 'Het Rijk van de Rat' van kunstschilder Frank Schaeffers is vanwege het overweldigende succes de hele maand januari nog in het café van OJC Dingus te bewon deren. Het café heeft in de dagen voor de kersttijd een ware metamorfo se ondergaan. Kunstschilder en oud-secretaris Schaeffers bor duurt met dit project voort op de themaweekenden die het jonge rencentrum jaren geleden organi seerde. Naast de min of meer vaste bezoekers, bezochten ook vele oud-bezoekers en vrijwilli gers OJC Dingus speciaal voor deze expositie. 'Het Rijk van de Rat' is voor Schaeffers, die ruim een jaar geleden zijn taak als secretaris neerlegde, ook een cre atieve afrekening. Hij vervaardigde zes schilderij en met gedichten erin verwerkt. Met als onderwerp de probleemsi tuatie van het jongerencentrum zoals dat vanuit Dingus wordt gezien. Vrijdag 15 maart zal er in zaal Brugeind in Meerlo wederom de jaarlijkse soundmix en playback- avonden worden gehouden. Deze avond wordt gehouden onder toe- zicht van SV Meerlo en wordt i georganiseerd door de afdeling veteranen Concordia. De avond begint om 19.00 uur. De zaal gaat open om 18.30 uur. Het is reeds voor de 16e maal dat dit festijn gehouden wordt in Meerlo. De aandacht van de loka le bevolking is groot, zowel door aantallen als deelnemers, maar ook als toeschouwers. Ook vele In het voorjaar van 2002 organiseert de stichting Instandhouding Kleine Landschapselementen (EKL) in Limburg een praktijkcursus vrijwillige weidevogelbescher ming in Nederweert. De cursus is bedoeld voor vrij willigers en boeren die in hun omgeving weidevogels willen beschermen. Tijdens vijf lessen (waarvan twee buitenlessen) wordt de deelnemers geleerd hoe ze het gedrag van weidevogels kunnen begrijpen en uiteindelijk de nesten kunnen vinden. Ook het werk van boeren op het land en de praktijk van het bescher men komt aan bod. Van de deel nemers wordt verwacht dat zij al tijdens de cursus met het bescher- mingswerk aan de slag gaan. Vrijwilligers en boeren werken samen aan de bescherming van nesten van weidevogels. Weidevogels als kievit, wulp, grutto en scholekster maken hun nest gewoon op de grond. Onbeschermde nesten op akker land overleven ploegen, zaaien of maaien dan ook niet. Dit tot teleurstelling van vogelliefheb bers en boeren. Door nesten op te sporen en te markeren is het mogelijk om er bij bewerkingen om heen te werken. Sommige nesten worden zelfs opgepakt en mensen van buiten Meerlo zijn jaarlijks aanwezig. Er worden wedstrijden georga niseerd in de volgende catego- riën: 5-8 jaar, 8-9 jaar, 10-12 jaar, 13 jaar en ouder; soundmix en elf tallen en bestuur. Hoewel het programma al ruim gevuld is, bestaat nog de mogelijk heid om je als deelnemer aan te melden bij Björn v.d. Mijl, Burgveldweg 18, 5864 AJ Meerlo of bij Pascal Rossel, tel. 0478- 690782, de Patrijs 1, 5864 BV Meerlo. Opgave graag voor 23 februari. verlegd. De nesten worden regel matig gecontroleerd en de bescherming wordt indien nodig met de boer doorgenomen. En vroeg of Iaat in het seizoen maakt de beschermer dan mee dat, ter wijl boven het hoofd de kieviten klagelijk roepen, het nest niet met eieren gevuld is maar met jonge kieviten. Niet zelden moet op dat moment ook gewerkt worden, de piepjonge kuikens worden dan opgepakt en als de trekker voorbij is weer teruggezet. Voor het beschermen van weidevogels is gedurende het broedseizoen (maart tot en met mei) minstens een halve dag per week nodig. Het werkgebied en de werktijden bepalen de beschermers zelf, eventueel in overleg met andere beschermers. Cursusprogramma 2002 1. Weidevogels, woensdag 6 februari 20.00 uur; 2. Landbouw, woensdag 27 februari 20.00 uur; 3. Bescherming, woensdag 20 maart 20.00 uur; 4. Vogelgedrag, zaterdag 23 maart 08.00 uur; 5. Bescherming, zaterdag 20 april 08.00 uur. De theorielessen op woensdag vinden plaats bij de Boerenbond Nederpeel, Staat 44 te Nederweert. De cursus kost 5,- euro. Aanmelding kan telefonisch, tel. 0475-386430, of per e-mail, ikl@ild-limburg.nl Voor het Halt-Bureau Venray vraagt Synthese Venray iemand voor het opzetten en bijhouden van de bibliotheek en voor het registreren en documenteren van gegevens en deze gegevens invoe ren in de computer. Men moet zelfstandig kunnen werken en ervaring met compu ters hebben. De werktijden zijn te bepalen in nader overleg. Meer informatie; Vrijwilligers- centrale, Marktstraat 8, 5801 BM Venray, tel. 0478-516995. Nieuws uit Venray en omgeving leest U in PEEL EN MAAS M.A.M, Steeghs-Hendriks, Gertrudisstraat 3 in Oirlo, is de winnaar van de kerstpuzzel in nieuwsblad Peel en Maas. Zij ontvangt een boekenbon ter waarde van 40 euro. De tweede prijs, een boeken bon ter waarde van 25 euro, gaat naar F. II.J. Jans Beken, Prinses Irenestraat 15 in Venray en de derde prijs, een boekenbon ter waarde van 12,50 euro is voor E. Rutten-Vervuurt, De Hoge Beek 81 in Venray. KABELKRANT De tien felicitaties ter waarde van 12 euro voor op de kabel krant. zijn gewonnen door Agnes Sijmons, Monikestraat 14 uit Venray, P.J. Thoone-Aarts, Deken Thielenstrat 10 in Venray, P. Schrooten-Hendrix, Prins Bernardstraat 68 in Venray, Henriëtte Cremers, Meerlosebaan 30 in Wanssum, P. Smits, Veltumse Kleffen 53 in Venray, J. Mariens, Boodenstraat 12 in Leunen, Van Wijlick, Pottenvenweg 16 in Ysselsteyn, G. Janssen, Serenadestraat 20 in Venray, H. van Hoof, Stationsweg 141 in Venray en Gerd v/d Sterren-Geerts, Lollebeekweg 72 in Castenray. De prijzen worden naar hen opgestuurd. De oplossing van de puzzel: 'Vrolijk kaarslicht en een glunde rend gezicht, brengen ons meer in evenwicht!' Venraynaar Mai Stevens heeft de Bty-prijs gewonnen, de Publieksprijs voor poëzie van de jaarlijkse schrijfwed strijd om de Raadselige Roos. Deze wedstrijd werd voor de negende maal georganiseerd door het Literair Café Venray- regio. Aan de wedstrijd namen 70 schrijvers uit Zuid- Nederland en een Belg deel. Stevens (58) won de publieks prijs met zijn gedicht 'Vesper', dat volgens de jury prachtig het ouder worden beschrijft. "Heel langzaam word ik nu de oude man die in mijn vaders spiegel stond." Vorig jaar won hij de tweede prijs met een gedicht over de Lorbaan. Ditmaal was uit 48 gedichten zijn inzending zonder meer de nummer een van de publieksjury, bestaande uit dona teurs van het Literair Café en deel nemers aan de maandelijkse dicht regelwedstrijd in Peel en Maas. De Venrayse dichter ontving zon dagmorgen in de Witte Hoeve de BIJ-prijs uit handen van jurylid André Leijssen. De overige prijzen van de Raadselige Roos werden uitgereikt door burgemeester J. Waals. De ING-trofee voor poëzie ging voor het derde jaar op rij naar een Brabantse dichteres, dit maal Karina Baggermans uit Nuenen. Tweede werd Cato van Kimmenade uit Weert en op de derde plaats eindigden Aria Verdonk uit Breda en Margreet Spoelstra uit Deume. De winnares van vorig jaar, Ans van Kessel uit Stevensbeek, behaalde nu een eervolle vermelding. Voor het eerst in de geschiedenis van de Venrayse schrijfwedstrijd werd de Raadselige Roos voor proza niet uitgereikt. De proza jury vond niet een van de beoordeelde 39 verha len een prijs waard. Wel kregen drie verhalen een speciale vermelding, waaronder het verhaal 'Woede' van de Venrayse schrijver Marc van der Sterren (30). De druk bezochte prijsuitreiking werd opgeluisterd door het Eindhovense cabaretduo Bas en Michiel, dat met liedjes, sketches en gedichten succes oogstte. Voor Michiel (21) was het een beetje een 'thuiswed strijd': zijn moeder komt uit Venray, waar zijn opa Van den Bekerom woont. In het Theehuis in het Venrayse Odapark speelt Jan Hoek op woensdag 23 januari De Vogelman. Vogelman zit boordevol ideeën. Hij leeft in zijn eigen keldertje. Daarin wil hij alles naar zijn hand zetten. Voor zijn twee raampjes staat een boom met wel honderd vogels. Hij groet ze iedere ochtend, praat met ze en observeert ze goed. Want hij wil, net als zij, vlie gen en zingen: helder en hoog. Zij buren vinden hem maar een vreemde vogel. Zij maken het hem niet gemakkelijk zijn planne tje uit te broeden. Gelukkig heeft hij een stil plekje om tot zichzelf te komen. Hij zet door, met ver rassend resultaat Als hij gans voor het ontbijt een ei wil laten leggen, legt hij per ongeluk zelf een ei. De voorstel ling Vogelpian is een zoektocht naar wat kan en niet kan. Het ver haal wordt in korte scènes ver teld. Elke scène heeft zijn eigen spanningsboog. Deze opbouw appelleert aan de belevingswereld van het jonge kind. Vogelman is een beeldende en muzikale voor stelling voor kinderen vanaf vier jaar. Kaartjes zijn verkrijgbaar bij het Theehuis, telefoon: 0478-513690 of bij het VW-kantoor in Venray. De voorstelling begint om 14.00 uur. Bij uitgeverij Strengholt ver scheen onlangs het fotoboek 'De kinderen van Oranje in beeld'. In deze uitgave wordt een hele generatie Oranjekinderen, van Willem- Alexander tot Juliana jr, door middel van schitterende foto's en onderhoudende bijschrif ten in beeld gebracht Jarenlang was onze koninklijke familie klein van omvang: zowel prinses Wilhelmina als haar doch ter Juliana bleven enig kind. Het voortbestaan van het Oranjehuis hing hierdoor ruim een halve eeuw af van één persoon. Dat ver anderde na het huwelijk van prin ses Juliana met prins Bernard. Zij kregen vier dochters, die op hun beurt ook weer kinderen kre gen: in totaal veertien. In 'Kinderen van Oranje in beeld' komt deze generatie uitvoerig aan bod. Naast herinneringen aan hun kinderjaren zijn er foto's van openbare optredens, zomer- en wintervakanties, hun studietijd en uiteraard van de recente koninklij- Vanaf maandag 14 januari tot en met donderdag 28 februari aanstaande is in het hoofdgebouw van het Vincent van Gogh Instituut aan de Stationsweg te Venray een expositie van het werk van Huub Crouzen te bewonderen. Deze Venrayse kunstenaar maakt kleurrijke, warme foto's. Huub Crouzen is echter veel meer beeldhouwer dan fotograaf. Hij werkt weliswaar met fotografi sche materialen maar het resultaat zijn 'beelden'. Hoewel de toe schouwer naar foto's kijkt ziet hij grote monumentale vormen. De expositie, bestaande uit een twintigtal grote en kleinere foto's, is tijdens kantooruren te bezichti gen in het hoofdgebouw van het Vincent van Gogh Instituut aan de Stationsweg te Venray. Namens dhr. Crouzen nodigt het Vincent van Gogh Instituut iedereen uit om een kijkje te komen nemen en zich te laten' verrassen door de beeldende werken. Tijdens het jaarlijkse Nieuwjaarsconcert van MMSK St. Petrus Banden zijn twee jubilarissen van de vereniging gehuldigd: mevrouw Anke de Klerk (10 jaar lid) en de heer J. van Toor (40 jaar lid). i VAN ke bruiloften. De teksten in het boek zijn van Fred Lammers, die meer dan zeventig boeken over het Koninklijke Huis schreef en bekend is al royaltykenner bij uit stek. De 'Kinderen van Oranje' in beeld- Fred J. Lammers. Uitgeverij Strengholtz's Boeken -Naarden ISBN: 9058601137 Prijs: 12,50 euro Voorkom wachtrijen bij de betaalautomaat Betaal met uw chipknip of chipper Snel en veilig Qw voor iedereen Gemeente Venray Informeer bij uw bank naar de gebruiksmogelijkheden De tijden van ABBA herleven met Björn Again in de Venrayse schou wburg

Peel en Maas | 2002 | | pagina 13