Meldpunt voor klachten over bodemsaneringen ZON kijkt terug op ntensief 2001 New Events uit Leunen organiseert vrijgezellenfeest Litjens Ewalts als eerste gecertificeerd Praktijk voor osteopathie Atlas MKB-vacaturelijn zeer in trek Ouderenbonden starten belastingproject PEEL EN MAAS BEZORGEN? Workshops internet in de bibliotheek Belastingservice FNV Niets! PEEL EN MAAS Cursus imkeren voor beginners Cliëntenbond Gewond bij ongeval PEEL EN MAAS Donderdag 17 januari 2002 - Pagina 11 ZON in Venlo, afzetorganisa tie voor groenten, fruit, pad destoelen, bloemen en plan ten, heeft in 2001 een omzet behaald van 319 miljoen euro. In vergelijking met 2000 bete kent dit een daling van 2%. In 2000 bedroeg de jaaromzet van ZON 325 miljoen euro. De omzet in voedingstuinbouw- producten (groenten, fruit en paddestoelen) daalde in 2001 met De omzet in sierteeltproduc ten (bloemen en planten) ver toonde een stijging van 1,5%. ZON kondigde in december 2001 het voornemen aan om te komen tot de integratie van ZON Sierteelt in FloraHolland. ZON is zeer posi tief over de voorgenomen plan nen. Hiermee wordt namelijk een sterke basis gelegd voor continuï teit van de sierteeltactiviteiten van ZON. Bovendien past deze stap in het beleid van ZON om de marktplaats ZON Fresh Park ver der uit te bouwen en te verster ken. De bedoeling is dat de inte gratie van ZON Sierteelt in FloraHolland op 1 juli 2002 een feit is. GROEI OMZET De omzet van groente steeg licht met 0,67%. ZON verkocht in 2001 minder fruit en paddestoe len. Die omzetdaling was het onvermijdelijk gevolg van de samenwerking tussen ZON en Fruitmasters respectievelijk Heveco. ZON koos voor deze vor men van samenwerking vanuit de overtuiging dat daardoor de per spectieven voor de betreffende telers verbeteren. De fruit- en pad destoelentelers zijn enthousiast over deze keuzes. 2001 stond voor ZON in het teken van een aantal ingrijpende processen. Zo is in januari 2001 een nieuwe bedrijfsstructuur gelanceerd en is de oude vertrouwde 'Veiling ZON-structuur' overgegaan naar een holdingstructuur, waarbij de commerciële afdelingen van ZON zijn ondergebracht in aparte, zelf standige B.V.'s. In aansluiting op deze wijziging heeft ZON in 2001 ook een aanvang gemaakt met een professionaliseringstraject, met als doel haar diensten beter te laten aansluiten bij de markt vraag. Een onderdeel van de noodzakelijke professionalisering is een kostenbesparing. Op deze manier wil ZON zich verder ont wikkelen als moderne marktplaats van en voor professionele tuin- bouwproducenten, de basis van de ZON Fresh Park filosofie die ruim een jaar geleden geïntrodu ceerd werd. ZON is een dienstverlenende organisatie van en voor professio nele ondernemers in de tuin bouw. Ze levert aan ruim 1.500 tuinbouwproducenten - leden en niet-leden diensten rondom de verkoop van groenten, fruit, bloe men en planten. Zo'n duizend klanten kopen hun verse produc ten bij ZON. Er zijn zo'n 400 medewerkers werkzaam bij de ZON-organisatie. De verkoop waarde van de verse producten bedraagt ongeveer 320 miljoen euro. Wil jij of andere bladen zoals E3 JOURNAAL WEEKENDLOOP DE TELEGRAAF Neem dan contact op met Verspreidingsburo "PERIODIEK" Tel. 582877 Noorderhof 6 Veniay In januari start de bibliotheek weer met het verzorgen van workshops internet. Dit zijn prak tische workshops voor de echte beginners. Er worden twee ver schillende workshops gegeven: "Internet voor beginners" en "E- mailen". Tijdens deze lessen wordt uitgelegd wat internet is, hoe men op internet kan surfen en zoeken naar informatie. Met name het "surfen" komt uitvoerig aan de orde. Na de theorie kan men zelf meteen gaan oefenen aan de hand van praktijkopdrach- 1 ten. In de workshop "E-mailen" wordt het programma Outlook Express uitvoerig toegelicht, en worden de meest voorkomende handelingen van het e-mailen uit gelegd. Bij de workshops ont vangt men een reader boordevol informatie, aangevuld met leuke 1 internetsites. De kosten voor het volgen van een workshop bedragen 5,50 euro, inclusief reader en koffie. Er zijn nog plaatsen beschik baar op diverse data. Voor meer informatie en aanmelding kunt u terecht bij de medewerkers van het inlichtingenbureau in de bibli otheek. In de bibliotheek kunt u overi gens al gedurende enkele jaren terecht om te internetten, chatten en e-mailen. Voor het gebruik van internet betaalt u 0,55 euro per kwartier. Een printje kost 0,10 euro (zwart-wit) of 0,50 euro (kleur). Er zijn meerdere internet- pc's beschikbaar, zodat er geen lange wachttijden zijn. Sinds kort kent de bibliotheek, als extra aan vulling op de service van het inlichtingenbureau, een informa- tie-internet-pc die gratis gebuikt kan worden. Zoekt u informatie uit andere bibliotheekcatalogi, uit treksels, informatie over schrij vers, materiaal voor scripties en werkstukken, dit alles kan op deze informatie-pc. Men kan reserveren voor een half uur per persoon bij het inlichtingenbu reau. Voor meer informatie kunt u terecht in de bibliotheek tijdens de openingstijden van dinsdag t/m donderdag van 11.00-18.00 uur, vrijdag van 11.00-21.00 uur, en op zaterdag van 11.00-14.00 uur. Sinds 1 oktober van het vorig jaar is in Leunen het bedrijf New Events gevestigd. Initiatiefnemers zijn Jan-Hein Loonen en Will Hendriks. Het bedrijf richt zich hoofdzake lijk op het organiseren van grote business- en consumen tenbeurzen. Daarnaast willen de startende ondernemers zich ook op de amusements wereld richten. De organisatie van het vrijgezellenfeest van Alex en Maxima is daar een eerste exponent van. De Oostrummer van origine noemt het feest een vingeroefe ning. Als jonge ondernemers heb ben ze enige tijd nodig om diver se concepten te ontwikkelen met betrekking tot het organiseren van beurzen en evenementen. "We richten ons in principe niet alleen op Venray en omgeving maar meer op grotere locaties." vult Will Hendriks aan. Zo zijn er inmiddels al contacten met diver se grote beursgebouwen in het hele land. Loonen en Hendriks hebben ieder hun eigen capaciteiten en achtergronden. Jan Hein Loonen heeft jaren op de beurs in Amsterdam gewerkt en daarna bij diverse financiële instellingen. Hij is dan ook de commerciële man bij New Events. Will Hendriks heeft een logistieke achtergrond en houdt zich meer bezig met het organiseren zelf. "Die bundeling van krachten is een goede combi natie. We kijken wat we er van kunnen maken. We willen in ieder geval wel kwaliteit gaan leveren. Bij elk evenement gaat het ook om veel geld. Een goed en verantwoord businessplan is daarbij noodzakelijk. Het komend jaar willen we ons gaan richten op de organisatie van kleinere evenementen, waarna we ons geleidelijk aan op het grotere werk gaan toeleggen." En wat het vrijgezellenfeest betreft. New Events heeft "Onno en Theo" vast weten te leggen. 'Een lekkere feestband met een breed repertoire, die onlangs ook nog diverse carnavalsnummers hebben opgenomen. De band steekt ook regelmatig de draak met bekende artiesten, dus dat zit wel snor op 1 februari in de schouwburg" aldus Jan Hein Loonen. Voor meer informatie: New Events, tel. 0478-569386. BETAALD PARKEREN IN VENRAY Voorkom wachtrijen bij de betaalautomaat Betaal met uw chipknip of chipper Gemeente Venray Snel en veilig voor iedereen Informeer bij uw bank naar de gebruiksmogelijkheden Als eerste orthopedisch schoentechnisch bedrijf in Noord-Limburg heeft Orthopedische Schoentechniek Litjens Ewalts uit Venray de erken ning van de Stichting SEMH verworven. Litjens Ewalts is daarmee het tweede erkende bedrijf in Limburg en het zes tiende in Nederland. Per 1 januari 2001 is het Vestigingsbesluit bedrijven inge trokken. Daarmee zijn de tot die datum geldende eisen van algeme ne ondernemingsvaardigheden komen te vervallen.. Om de kwali teit te bewaken die orthopedisch schoentechnische bedrijven leve ren heeft de Stichting Erkenningsregeling voor Leveranciers van Medische Hulpmiddelen SEMH daarop een erkenningsregeling opgesteld. De nieuwe regeling is tot stand geko men in samenwerking met de zorgverzekeraars, de brancheor ganisatie van orthopedische schoentechnici NVOS, diverse patiëntenverenigingen, het oplei dingsinstituut Stichting Vakopleiding Gezondheidstechnische Beroepen SVGB en de organisatie van voorschrijvende artsen. Zorgverzekeraars hebben al bekendgemaakt dat vanaf 1 janu ari 2002 alleen nog maar verstrek kingen van erkende bedrijven voor vergoeding in aanmerking komen. VOORWAARDEN Om erkend te worden door de SEMH moet een bedrijf aan een groot aantal eisen voldoen die betrekking hebben op alle facet ten van de bedrijfsvoering. Limburg heeft een onafhan kelijk en vertrouwelijk meld punt gekregen waar burgers terecht kunnen met klachten en twijfels rond de uitvoering van bodemsaneringen. Het Meldpunt Uitvoering Bodemsaneringen is sinds begin januari operationeel. Door het instellen van dit meldpunt geven Gedeputeerde Staten van Limburg invulling aan een op 27 april 2001 door Provinciale Staten aangeno men motie naar aanleiding van het niet correct uitvoeren van enkele eerdere bodemsa neringsprojecten in Limburg. Provinciale Staten willen via het instellen van een dergelijk vertrouwelijk en onafhanke lijk meldpunt de bij burgers ontstane twijfel rond bodem saneringen wegnemen en het vertrouwen in de overheid op Vorig jaar zijn er voor de gepensioneerde leden en leden in de vut van de afdeling Noord-Limburg van de ABVAKABO FNV twee bijeen komsten georganiseerd, waarop informatie werd verstrek over de op 1 januari 2002 ingevoerde nieuwe Wet Inkomstenbelasting. Naar aanleiding van deze goed bezochte bijeenkomsten zijn aan de al'delingsgroep gepensioneerden en vutters diverse verzoeken gericht of het mogelijk is wederom voorlichting hierover te geven; dit in ver band met het (laten) invullen van het nieuwe belastingaangiftebiljet 2001. Naar aanleiding van het bovenstaande heeft het bestuur een belas tingdeskundige bereid gevonden de iedeil uitleg te geven over de laat ste stand van zaken betreffende de Wet Inkomstenbelasting 2001 en tevens over de in te voeren nieuwe wetgeving inzake Successie- en Schenkingsrecht. Aandacht zal onder andere zeker besteed worden aan de drie boxen (drie belastbare inkomens), de standaardheffings korting en de vermogensrendementsheffing. Gepensioneerde leden, leden in de vut en uitkeringsgerechtigde leden worden met hun partner/introducé uitgenodigd een van de hieronder vermeide middagen bij te wonen: 22 januari in café De Evenaar, Merseloseweg 98 in Venray of 23 januari in grand-café De Maagdenberg, Leutherweg te Venlo. Beide bijeenkomsten beginnen om 14.00 uur en eindigen om 16.00 uur. De leden kunnen zelf kiezen aan welke bijeenkomst zij deel willen nemen. Eventuele reiskosten worden vergoed. dit punt herstellen. Het Meldpunt Uitvoering Bodemsanering gaat vooral funge ren als een vertrouwelijk 'door geefluik' voor opmerkingen en klachten, Het begeleidt op die manier burgers bij de behandeling van een klacht over bodemsane ringen. Het Meldpunt heeft niet tot taak om toe te zien op de sane ring in kwestie, wel op de afhan deling van de melding of klacht. Het Meldpunt beoordeelt niet zelf of twijfels en klachten terecht zijn, maar leidt ze door naar het bevoegd gezag en treedt daarmee dus niet in de plaats van dat gezag. Het gaat daarbij om alle soorten bodemsaneringen in Limburg.,zowel de saneringen "in eigen beheer' - grote meerderheid van de projecten - als de - vaak omvangrijkere - budgetsanerin gen. Daarmee is ook getekend dat de instantie, op wie de melding of klacht betrekking heeft, kan varië ren. Dat kan het bevoegd gezag zijn (bijvoorbeeld het Zuiveringschap Limburg, de Provincie Limburg, of een van de 'zelf verantwoordelijke' gemeen ten: Venlo, Heerlen of Maastricht) of een bij de uitvoering betrokken organisatie of bedrijf (van advies- of ingenieursbureau tot de trans porteur). MELDINGEN Wat doet het Meldpunt Uitvoering Bodemsaneringen? Meldingen of klachten rond saneringsprojecten die in uitvoe ring zijn kunnen burgers vertrou welijk kwijt bij het Meldpunt Uitvoering Bodemsaneringen. Dat kan via een telefoontje, een brief of per e mail. De melding wordt - kosteloos - behandeld door de vertrouwenspersoon van het meldpunt. Die leidt vragen en klachten over de uitvoering van bodemsaneringen door naar de verantwoordelijke. Hij zorgt ervoor, dat meldingen worden behandeld of dat klachten wor den afgehandeld. Het Meldpunt houdt de klager op de hoogte van wat er gebeurt met de melding. Dan gaat het om zaken als: Wie is verantwoordelijk ('bevoegd gezag') voor het project? Verloopt de bodemsanering volgens het afgesproken saneringsplan? Is de veronderstelde misstand al bekend bij de verantwoordelijke instantie? Is er al een reactie bekend van het bevoegd gezag? Bij dit soort twijfels en meldin gen kan het Meldpunt Uitvoering Bodemsanering opheldering bren gen. Ook over rechtsbescherming en eventuele vervolgstappen kan het Meldpunt informatie geven. Het Meldpunt geeft geen namen en adressen door van mel ders of klagers, als zij zelf prijs stellen op vertrouwelijkheid. Burgers kunnen ook anoniem blij ven, al betekent dat wel dat het Meldpunt de afhandeling van de kwestie niet kan terugmelden. Wat doet het Meldpunt Uitvoering Bodemsanering niet? Het Meldpunt stelt zelf geen saneringsplannen op, kan ook geen saneringsplannen toetsen of toezicht houden of ingrijpen tij dens de uitvoering van een bodemsaneringsproject. Het Meldpunt kan of laat zelf geen technisch onderzoek uitvoeren. Het Meldpunt voert geen juridi sche procedures, ook niet namens klagers. Het Meldpunt bemiddelt niet namens klagers in procedures. Provinciale Staten van Limburg zijn de initiatiefnemers van het Wat gebeurt er als U niet adverteert Meldpunt. Op hun verzoek heb ben Gedeputeerde Staten het Meldpunt gerealiseerd en de heer H.M.M. (Tjeu) Kusters bereid gevonden om als vertrouwensper soon te fungeren. Over de precie ze werkwijze van het Meldpunt Uitvoering Bodemsanering ver schijnt binnenkort een folder voor het publiek. Informatie is ook te vinden op www.mw.lim- burg.nl (zoekwoord 'meldpunt'). Het Meldpunt is bereikbaar: Telefonisch (tijdens kantooru ren): (046) 4339479; schriftelijk (mag zonder postzegel): Meldpunt Uitvoering Bodemsa neringen, Antwoordnummer 10146, 6200 XS Maastricht of via e-mail: meldpuntbosa@prvlim- burg.nl Allereerst worden er natuurlijk eisen gesteld aan de deskundig heid van het personeel, de kwali teit van de productiemiddelen en de inrichting van de bedrijfs- en ontvangstruimtes. Verder is het uitermate belangrijk dat een bedrijf goed heeft vastgelegd hoe met cliënten om te gaan. Daarbij hoort het geven van goede voor lichting, aandacht hebben voor privacy, het vastleggen van cliënt gegevens, levertijden in acht nemen, producten controleren voor levering, een goede nazorg, een goede garantieregeling en een procedure voor de verwer king van klachten. Omdat een erkend bedrijf ieder jaar opnieuw wordt gekeurd heeft de cliënt de zekerheid dat het in alle aspecten aan de meest actu ele eisen voldoet. Het betreffende bedrijf wordt immers elk jaar op alle onderdelen aan de hand van de laatste standaarden getoetst. Maatwerk Een door de SEMH erkend bedrijf als Orthopedische Schoentechniek Litjens Ewalts zet dagelijks zijn kennis, kunde en jarenlange ervaring in om optima le oplossingen voor voetproble men te ontwikkelen. Dat gebeurt steeds in samenspraak met de cliënt en indien gewenst in nauwe samenwerking met de betrokken medisch specialist. Tal van oplossingen zijn mogelijk, variërend van orthopedisch schoeisel tot steunzolen en sport- steunzolen en van aangepast con- fectieschoeisel tot prothesen en binnenschoenen. Fraaie vormgeving Orthopedische schoenen heb ben nogal eens het imago er ouderwets en weinig modieus uit te zien. Natuurlijk is niet elke aan passing te verbergen, maar er is op het gebied van het uiterlijk van orthopedische schoenen veel meer mogelijk dan menigeen denkt. Orthopedische Schoentechniek Litjens Ewalts gebruikt een modellenboek, waar in voorbeeldschoenen staan waar uit de cliënt een keuze kan maken. Het is echter ook mogelijk een voorbeeldschoen mee te brengen. Die kan door onze spe cialisten perfect worden nage maakt. Ook voor wat betreft het materiaal en de kleur van de schoenen zijn de mogelijkheden legio. Staat u niet op goede voet met uw voeten en heeft u behoefte aan deskundig advies of wilt u meer informatie over orthope disch schoeisel in het algemeen of de erkenningsregeling in het bij zonder dan kunt u contact opne men met: Orthopedische Schoentechniek Litjens Ewalts V.O.F. Noorderhof 30 - 5804 BV Venray, telefoon [0478] 51 40 00, e-mail jewalts@worldonline.nl Dit voorjaar organiseert de Imkersvereniging Horst a/d Maas een cursus voor beginnende imkers. De cursus bestaat uit vier theorie-avonden en twaalf prak tijklessen, elk van twee uur. De praktische lessen lopen gelijk op met de natuurlijke ontwikkeling van het bijenvolk en wel van maart tot in september. In de cursus komen o.a. aan bod het maken van kunstzwer men, het slingeren van honing en honingbereiding en het herken nen van de belangrijkste dracht- planten, die nectar en stuifmeel leveren. Ook wordt aandacht geschonken aan hommels, vlin ders en wilde bijen. Kortom, de plaats van de fascinerende wereld van de insecten in onze natuurlij ke omgeving. De lessen vinden plaats op de modelbijenstand 't Zoemhukske gelegen in de Kasteelse Bossen te Horst. De kosten voor de cursus zullen ca. 100,- euro bedragen. Uw belangstelling gewekt of heeft u nog vragen? Neem dan gerust contact op met het secreta riaat: Imkersvereniging Horst a/d Maas e.o., secretaris J. v. Meijel, tel. 0478-589002, email: Zoemliukske_Horst@hetnet.nl De Cliëntenbond is voor cliën ten in de GGZ gestart met een cursus 'Herstellen doe jezelf. De cursus bestaat uit tien bijeen komsten en wordt begeleid door twee ervaringsdeskundigen. Het doel van de zelfhulpgroep is om de cliënten weerbaarder en ster ker te maken door met elkaar ervaringen uit te wisselen en feedback te geven. Tijdens elke bijeenkomst staat een bepaald onderwerp centraal Het bijzon dere aan de cursus is dat de bij eenkomsten door ex-patiënten zijn bedacht. In de Cliëntenbond delen en ondersteunen mensen hun ervaringen in de GGZ met elkaar. Aanmelding/ informatie, tel: 0478-569069. Vanaf januari 2002 is in Venray aan de Klaproos 104 de praktijk voor osteopathie Atlas gevestigd. De praktijk wordt gerund door Geert Franssen en Maarten Linders. Op zondag 27 januari is er van 14.00 tot 17.00 uur een open dag. Osteopathie is een complemen taire geneeskunde, welke bewe gingsbeperkingen in het lichaam oplost. De osteopathie gaat uit van de gedachte dat het menselijk lichaam een eenheid is. Dat lichaam bestaat uit verschillende systemen die elkaar in evenwicht houden en heeft een natuurlijk vermogen om storingen te verhel pen. Als het lichaam gezond is, gebeurt dat ook. Maar als het evenwicht verstoord is geraakt, bijvoorbeeld door een ongeluk, een ziekte, blessure, ojperatie, stress of slechte voedingsgewoon ten, heeft het lichaam vaak hulp nodig om het evenwicht te her stellen. Een osteopaat kan het lichaam daarbij helpen. De osteo paat is in staat om te herkennen welke organen, bindweefsels, bot ten, zenuwen, of wervels klem zijn geraakt. Bij een behandeling neemt hij of zij die delen onder handen, die de klacht veroorza ken. De osteopaat gebruikt altijd zijn handen, hij gebruikt geen apparatuur. Met zijn handen kan hij het beste voelen wat hij doet. Een osteopaat is opgeleid om op zoek te gaan naar de oorzaak van de klacht. Het lichaam functio neert als een fietsenketting; beweegt één schakel, dan moeten de andere schakels ook bewegen. Beweegt één schakel slecht (lees gewricht), dan heeft dit invloed op het functioneren van het gehe le lichaam, doordat alles door middel van bindweefsel met elkaar verbonden is. De klacht bevindt zich vaak op een andere plaats in het lichaam dan de oor zaak. Zo kan bij rugpijn de oor zaak liggen in een vastzittend gewricht in schedel, wervelkolom of voet. Een voetletsel kan bek kenklachten geven. Halswervelblokkades kunnen een tennisarm geven. Fixaties hoog op de borstwervelkolom geven vloeistof terugvloed stoornissen wat drukverhoging kan geven in buik (opgeblazen gevoel), bekken (aambeien) of bijvoorbeeld benen (spataderen). Een osteopaat onderzoekt niet alleen de regio waarin de klacht optreedt, maar het hele lichaam en gaat daar aan het werk waar hij de oorzaak aan treft. Vele mensen leven met klachten die niet gemakkelijk te behandelen zijn. Uitstralende pijn in arm of been. migraine, whi plash, slechte darmfunctie, buik- pijn, 'te korte spieren', tennisarm, chronische liesblessures. Ze zijn de hoofdpijn, rugpijn, of bijvoor beeld het urineverlies als 'nor maal' gaan beschouwen. De oste opaat ervaart geen enkele klacht of pijn als 'normaal'. De Nederlandse vereniging voor Osteopathie heeft zichzelf beschermd, door alleen osteopa- ten toe te laten die aan de oplei dingseisen voldoen. Zij hebben achter hun naam osteopaat MRO of DO en MRO staan. Voor meer informatie kunt u contact opne men met Geert Franssen osteo paat MRO en Maarten Linders osteopaat MRO, praktijk voor osteopathie Atlas, telefoon (0478)631063- Maar liefst 55-000 vacature meldingen en bijna 41.000 plaatsingen: dat is begin 2002 de stand van zaken in Tiet MKB-minderhedenproject. Hieruit blijkt eens te meer dat de MKB-vacaturelijn succesvol is. MKB-werkgevers uit Limburg profiteren er het meest van. Van de tien vacatu res werden er ruim zeven ver vuld. Op de tweede en derde plaats komen de regio's Rijnmond en Flevoland. Hier werden voor zes van de tien vacatures geschikte (allochtone) kandidaten gevon den. Landelijk gezien werd iets minder dan de helft van de vaca tures vervuld. De werkgevers meldden hun banen bij de MKB- vacaturelijn 0800-8001. In Limburg werden de meeste banen in de zakelijke dienstverle ning doorgegeven (751), gevolgd door de metaal (356), horeca (280) en groothandel (224). Binnen de zakelijke dienstverle ning werden ook de meeste vaca tures vervuld, dik acht op de tien. In de metaal werden bijna zeven op de tien vacatures vervuld, in de horeca en groothandel circa zes op de tien. Alhoewel de transportsector slechts 148 vacatures meldde, werden daarvoor relatief gezien veel werknemers gevonden: 122. En op de acht vacatures voor hoveniers reageerden zes geschik te werknemers, die meteen aan de slag konden. De MKB-vacatureliijn 0800- 8001 is een gezamenlijk initiatief van MKB-Nederland, CWI (voor heen arbeidsbureau) en de over heid om het personeelstekort in het MKB aan te pakken door plaatsing van - bij voorkeur - allochtone werknemers. De ouderenbonden ANBO, PCOB en Unie KBO zijn gestart met een bijzonder project. In Nederland zijn meer dan 500 senioren actief worden als belastingconsulent. Deze con sulenten zullen in hun eigen regio ouderen helpen bij het invullen van de belastingaan gifte. De invoering van het nieuwe belastingstelsel - het zogenaamde boxenstelsel - was voor de oude renbonden aanleiding om de voorlichting én de ondersteuning naar de achterban aan te pakken. Bij een eenzijdig verkeersonge val op de A73 ter hoogte van de afrit Horst is een 49-jarige inwoonster van Blerick gewond geraakt. Zij werd ter observatie opgenomen in het ziekenhuis. De vrouw reed met haar bestel wagen in de richting Venray en raakte de macht over het stuur kwijt. Hierna kwam zij tegen de middengeleiding van de snelweg terecht en sloeg ze met haar auto meerdere malen over de kop, waarna zij rechts in de berm belandde. Er waren geen andere voertui gen bij dit ongeval betrokken. Door de wijzigingen in het belas tingsysteem zijn ook de aangifte formulieren veranderd. Het invul len van het formulier of de vragenlijst op de diskette is wel licht niet eenvoudiger geworden. Bovendien biedt het nieuwe stel sel aan partners de mogelijkheid zelf te bepalen hoe zij bepaalde posten onder elkaar verdelen. Het gaat hier om bijvoorbeeld het saldo van eigenwoningforfait, het gezamenlijk vermogen en bijzon dere uitgaven in verband met ziekte en overlijden. Hiermee valt mogelijk belastinggeld te bespa ren. De consulenten geven gratis advies aan senioren en helpen hen desgewenst met het invullen 1 van htm aangifte. Hoe belangrijk goede voorlich ting op het terrein van belastin gen is, bleek afgelopen jaar. Veel ouderen met alleen AOW lopen jaarlijks enkele honderden gul dens aan belastingteruggave mis, doordat ze de buitengewone las ten - waaronder de ouderdomsaf- trek - niet benutten. Een intensie ve voorlichtingscampagne leidde er toe dat een grote groep senio ren het geld waar zij recht op had den, toch nog terug hebben gevraagd en gekregen. Ook in het project dat nu gaat lopen, zal aim het onderwerp 'buitengewone lasten' zeker aandacht worden besteed. De ouderenbonden zijn van mening dat nog steeds veel ouderen ten onrechte geen gebruik maken van de aftrekpost 'buitengewone lasten'.

Peel en Maas | 2002 | | pagina 11