51-^L Rabobank Nieuwsbrief Ingezonden Barto neemt activiteiten Francesca over Harmonie Oostrum in nieuw uniform Duitsers zoeken contact met ex-dwangarbeiders Carola's Slender Salon nieuw in Venray Winnaar prijsvraag wijkinformatiepunt Veltum 'T VENROJS LAEVE GETAEKEND Veel interesse voor Limburgs dialect Venrayse ligt half uur gewond voor de deur van ziekenhuis. Een kwestie van tijd en..... Verkeers ongeval PEEL EN MAAS Donderdag 3 januari 2002 Carola van den Brandt heeft deze week de deuren geopend van een nieuwe aanwinst in Venray: Carola's Slender Salon, gevestigd aan de Stationsweg 7. "Er bevinden zich al meer dan 200 Slendersalons in Nederland waar men terecht kan voor beweging en ontspanning. Slenderen geeft een andere kijk op bewegen", aldus Carola. In Slendersalons wordt gebruik gemaakt van bewe gende banken, in totaal zes stuks. Een behandeling duurt een uur, oftewel tien minuten per bank. Op iedere bank wordt een andere spiergroep behandeld. De bewe ging van de banken verstevigt de spieren en stimuleert de bloed somloop. "De toestellen zijn te vergelijken met onderwatergvm- nastiek', trekt Carola van den Brandt een vergelijking, "Ook hier wordt het lichaam grotendeels gedragen door het water- Voordeel hiervan is, dat de zwaar tekracht niet overwonnen hoeft te worden. Een reden te meer waarom mensen met min of meer Carola van den Brandt heeft deze week haar Slendersalon in Venray geopend ernstige rug-, wervel- of gewrichtsklachten, bijvoorbeeld reuma of hernia, ook gebruik kun nen maken van de salon. Al met al is met een behandeling van een uur hetzelfde resultaat te behalen als met zeven uur grondoefenin- gen." In principe is slenderen voor iedereen geschikt, maar met name* voor mensen die een dieet volgen (of gaan volgen) en hun huid en spieren niet willen laten verslappen; last van cellulitis heb ben (sinaasappelhuid); om medi sche redenen niet kunnen of mogen sporten; gewoon een uur tje willen bewegen en ontspan nen; ouder en/of minder sportief zijn of pas bevallen zijn. Daarnaast kunnen mensen die willen afslan-: ken tevens gebruik maken van een figuuranalyse. De bewegings- banken bieden meer energie en ontspanning, zonder het lichaam te belasten. "Maar ook het afbou wen van Stress en het vergroten van beweeglijkheid en uithou dingsvermogen behoren zeker tot de voordelen van het slenderen. Men verlaat de salon niet moe en gespannen maar uitgerust en ont spannen". zegt Carola. Bel voor vrijblijvende informatie of het maken van een afspraak met: Carola's Slender Salon, Stationsweg 7, tel. 0478-510459- 's maandag geslo- Eindstraat fê^tel. 581553 Begin maart zal Barto Hulleman naast zijn broodjes zaak in De Bleek Barto's IJssalon openen.De jonge Venrayse ondernemer heeft de activiteiten van IJssalon Francesca overgenomen. Enkele maanden geleden maak te Sies Liebrand van Francesca bekend met het ijs te stoppen. Door deze overname blijft het ambachtelijk ijs voor Venray bewaard. De naam Francesca gaat verdwijnen. @all-mag- inspr:Dat laatste is voor Barto Hulleman heel belangrijk. "Francesca heeft een goede naam op dit gebied, waarbij de kwaliteit hoog in het vaandel staat. Die kwaliteit wil ik continueren", laat Barto Hulleman weten. Hij had al eerder plannen om naast zijn broodjeszaak iets met ijs te gaan doen, maar was van mening dat tegen Francesca moeilijk op te boksen was. Hulleman heeft de apparatuur en recepten van Francesca overgenomen. IJsbereider Paul de Jong zal in de nieuwe zaak aan De Bleek voor de kwaliteit van het ijs moeten zor gen. "Het is ook de kwaliteit die we bij de consument onder de aandacht willen brengen. Goed ambachtelijk ijs, maar ook ijssma- ken voor diabetici of voor mensen met een koemelkallergie. Mensen gaan er te vaak vanuit dat dat er niet is. Wij hebben dat in ons assortiment", stelt Hulleman. Maar de jonge ondernemer gaat meer doen. In de nieuwe salon, ongeveer 50 m2, komen ook zit plaatsen, wordt er koffie geser veerd maar ook ijscoupes. Naast het ambachtelijk ijs zal ook softijs verkocht worden. "Daarnaast blij ven we ook ijstaarten maken en gaan we mogelijk ook kinderfeest jes organiseren". Thans wordt de ruimte voor de ijssalon verbouwd. Barto hoopt begin maart te kunnen openen, met een schuifdeur tussen de broodjeszaak en de ijssalon. In het najaar staat een doorbraak gepland, zodat in drukke periodes de broodjeszaak en ijssalon als een ruimte benut kunnen wor den. Sies Liebrand is blij dat het ambachtelijk ijs voor Venray behouden blijft. "Ik heb er ook alle vertrouwen in dat Barto dezelfde kwaliteit kan leveren als dat wij in het verleden gedaan hebben" aldus Liebrand. De interesse voor een onder zoek naar het spreken van het Limburgs dialect is groot. Dat blijkt uit de response op de enquête van de Provincie Limburg in samenwerking met de Katholieke Universiteit Leuven. Sinds de start van het onderzoek hebben bijna achthonderd men sen gereageerd. De enquête kan nog tot en met maart 2002 via de website van de Provincie Limburg (www.lim- burg.nl) worden ingevuld. De enquête is ook via openbare bibli otheken of bij de afdeling Cultuur en Sociale Ontwikkeling van de Provincie Limburg op te vragen. De Duisburgse initiatief groep Erinnern gegen Rechts zoekt contact met Nederlanders die tijdens de Tweede Wereldoorlog met geweld naar Duisburg en oms treken versleept werden om daar slavenarbeid voor de oor logsindustrie te verrichten. De Duisburgers willen de beleve nissen en ervaringen van deze ex-dwangarbeiders onderzoe ken en documenteren. Daarmee willen ze dit stuk onderbelichte geschiedenis bij hun stadgenoten onder de aandacht brengen in de vorm van manifestaties, boeken, films en tentoonstellingen. De groep hoopt zo deze jaren lang vergeten en verdrongen geschiedenis vast te houden en aan de Duisburgse jeugd door te geven. Het ligt in de bedoeling hen een zo levendig en realistisch mogelijk beeld over te brengen. Inmiddels is er in de archieven al het een en ander aan informatie boven water gekomen, maar zon der de verhalen van de slacht offers zelf - die zoveel onrecht ondergingen, maar ook af en toe hulp van individuele Duitsers ont vingen - kan deze geschiedenis niet voldoende aan de plaatselijke jeugd worden overgebracht. Daarom nodigen de initiatiefne mers de ex-dwangarbeiders harte lijk uit naar Duisburg te komen om over hun ervaringen te pra ten. Uiteraard zijn zij ook bereid om naar Nederland af te reizen en de ex-dwangarbeiders thuis te bezoeken. Wellicht helpt dat hen om de geleden pijn te verzachten, zoals de ervaring van de Stichting Deportatie oktober 1944 Noord- De euro In de eurolanden heeft de consument de euro enthousiast verwelkomd. Ook in ons land stonden er op nieuwjaarsdag lange rijen mensen bij de geldautomaten. Bij onze geld automaten is verder alles vlekkeloos verlopen. en Midden-Limburg leert. Deze stichting - die zich van harte ach ter het Duisburger initiatief schaart - heeft reeds meermalen ex-dwangarbeiders begeleid op reizen naar hun voormalige Duitse werkplaatsen. Wiedergut- machen kan niet. noch met geld, noch met woorden. Maar de terugkeer naar Duitsland en het contact met Duitsers die in het reine willen komen met het nazi verleden van hun land blijkt een louterende werking te hebben. De Duisburgers hebben nog een tweede wens: ze willen ook de geschiedenissen van de verant woordelijken voor de criminele 'arbeidsinzet' in nazi-Duitsland vastleggen. Een voorbeeld. In het noorden van Kreis Duisburg is een straat genoemd naar Dr. Wilhelm Roeien. Hij was onder andere SA- en NSDAP-lid en Wehrwirtschaftsführer (was bedeutet das genau?). Hij ontving 'van Hitier' liet Oorlogskruis van Verdienste. Als bedrijfsleider van de mijn in Walsum (in de toenma lige Kreis Dinslaken) en de Thyssen Gas- und Wasserwerke GmbH in Duisburg-Hamborn ron selde Roeien massaal buitenland se arbeidskrachten, en buitte hen uit in naam van de oorlogsdoel einden. Als 'gevolmachtigde van de energievoorziening in de bezette gebieden' had hij voorna melijk contacten in Nederland. De Duisburger initiatiefgroep wil graag via ex-dwangarbeiders of Nederlandse historici meer over de handel en wandel van deze belangrijke nazi-econoom te ach terhalen. Uit eerdere onderzoe kingen van de groep blijkt dat een aanzienlijk aantal Duisburgse tegenstanders van Hitier en ande re vervolgden naar Nederland gevlucht is en daar enkel wist te overleven dankzij de hulp van Nederlandse vrienden. Bovendien was Duisburg een centrum van het grensoverschrijdende verzet tegen de nazi-heerschappij. Geregeld werkten Duitse en Nederlandse nazi-tegenstanders samen in de illegaliteit., zowel vóór als tijdens de oorlog. Over dat thema heeft de groep reeds met succes een aantal grensover schrijdende ontmoetingen geor ganiseerd. Voor meer info: de Stichting Depoitatie oktober 1944 Noord- en Midden-Limburg, tele foon 077-3074776. Geld wisselen Het is de laatste dagen erg druk met mensen die guldens komen wisselen. U kunt nog gratis wisselen tot 1 april. Om grote drukte te vermijden raden we u aan om pas vanaf 1 februari langs te komen voor het wisselen van uw geld. Chipknip en de euro Rabobank Venray Meerlo-Wanssum Harmonie Oostrum presen teerde tijdens het nieuwjaars concert op ludiek wijze haar nieuwe uniformen aan de Oostrumse gemeenschap. Onder grote belangstelling werd de nieuwe outfit voor dames en heren in het gemeenschapshuis aan het publiek getoond. Door een goed financieel beleid, elk jaar werd een bedrag gereserveerd voor nieuwe unifor men, diverse acties om extra geld in te zamelen en door een beroep te doen op fondsen die subsidies geven voor dit soort doeleinden, kon de harmonie de uniformen aanschaffen. Na vee] wikken en wegen, en gesteund door een aan tal uniformenshows, besloot het: uniformencomité om de firma Ceeso de nieuwe uniformen te laten maken. Streektaalfunctionaris Pierre Bakkes: "Met deze enquête krij gen we een goed inzicht in hoe mensen over Limburg en het Limburgs dialect denken. Het aar dige is bovendien dat een soortge lijke enquête op dit moment ook in Belgisch Limburg wordt uitge voerd. De uitkomsten kunnen dus straks met elkaar vergeleken wor den." Over de reacties die tot nog toe zijn binnengekomen wil Pierre Bakkes nog niet veel kwijt. "Dat zoiir een momentopname zijn. Wat wel opvalt is dat met name hoger opgeleide mannen tussen de 35-45 jaar reageren. Ik zou graag jongeren, vrouwen en senioren willen oproepen te reageren. Wij zijn overigens niet alleen geïnteresseerd in de mening van mensen die het Limburgs een warm hart toedra gen, ook andere geluiden horen wij graag." De uitkomsten van het onder zoek zijn medio deze zomer bekend. Het onderzoeksresultaat zal door de Provincie Limburg gebruikt worden voor het ontwik kelen van toekomstig beleid. Bij een verkeersongeval op de kruising Westsingel Veltumse Kleffen is zondagavond een 42- jarige fietser uit Venray gewond geraakt. De man is met een sche- delbasisfractuur opgenomen in het ziekenhuis. Een 30-jarige auto mobiliste uit Merselo verleende op het kruispunt geen voorrang aan de fietser omdat ze hem niet zag. De fietser voerde geen ver lichting en werd niet opgemerkt. Uw Chipknip kunt u vanaf 1 januari naar euro's omzetten. U steekt de pas in een willekeurig Chipknip-oplaadpunt en uw saldo wordt vanzelf omgezet. Op de display worden de uit te voeren handelingen vermeld. Omzetten kan niet op de Chipknipper thuislader! Nadat het saldo is omgezet kan de Chipknipper wel normaal gebruikt worden voor opladen. De Chipknipper blijft echter het 'F'-teken tonen. Er wordt in euro's opgeladen en het getoonde bedrag is een eurobedrag ondanks het guldenteken. Actie: Wanneer u vanaf 1 januari minimaal €20 op uw Chipknip zet, maakt u kans op een digitale camera of bioscoopbon. De actie loopt tot en met 27 januari. Tip: Maak maximaal gebruik van elektronisch betalen via uw pinpas.en chipknip. Handig voor uzelf en de winkeliers. Snel en gemakkelijk! In tie rubriek Ingezonden krijgt U als lezer de kans om uw mening te ventileren over actuele nieuwszaken. De redactie behoudt zich het recht voor brieven te weigeren of in te korten. De lengte van de brie ven wordt beperkt tot maximaal 200 woorden. Brieven zonder naam en adres worden niet geplaatst. Pronken? Naar aanleiding van uitlatingen van Samenwerking Venray menen wij, als kern van de actiegroep 'Behoud Vredeskerk', toch te moeten reageren Uit het artikel: 2001, jaar van tegenstellingen (Peel en Maas, 3 januari 2002) citeren wij: 'Wachten op een oplossing voor de Vredeskerk, die, als wij (Samenwerking Venray) er ons in den beginne niet sterk voor had den gemaakt, nu al plat had gele gen...' Met deze uitlatingen wordt de suggestie gewekt dat met name Samenwerking Venray zich als enige sterk gemaakt heeft om de Vredeskerk te redden. De fractie heeft zich inderdaad enige moeite getroost om het gebouw te behouden, niet kijkende naar de ideologische basis waarop dit monument gefundeerd was. Bovendien: was het niet zo dat op 28 maart 2001 middels spreekrecht door leden van ons actiecomité in de gemeenteraads vergadering, de totale Vredeskerk- affaire aan het rollen kwam? Wat wij, als kern van het actie comité Vredeskerk een zeer kwa lijke zaak vinden, is dat Samenwerking Venray met de eer wil gaan strijken als zouden zij de Vredeskerk van sloop hebben gered. Wij nemen dan ook nadrukke lijk afstand van de bovengenoem de uitlatingen van Samenwerking Venray en wij zijn nooit van zins geweest om met onze actiegroep 'Behoud Vredesmonument' een gemeentelijke politieke partij te steunen. Actiecomité 'Behoud Vredesmonument': Louis Rutten, Ton Jans, Hans Derks Tijdens de opening van het wijkinformatiepunt in Veltum is een prijs uitgeloofd voor het mooiste ontwerp van een logo voor het informatiepunt. Daarbij konden buurtbewoners hun ont werp inleveren. De gelukkige winnaar is de heer J. Cuijpers uit de Haammakerstraat geworden. Hij heeft een schitterend logo ont worpen dat officieel gebruikt gaat worden door het informatiepunt. Cuijpers kreeg daarvoor een cadeaubon overhandigd. Het Ger Damen van Synthese (links) reikt de cadeaubon uit aan winnaar J. Cuijpers. Rechts op de foto staat Corine Crayé, de ■gastvrouw van het wijkinfonna- tiepunt. informatiepunt, dat gevestigd is in het wijkcentrum van Veltum, wordt goed bezocht door de buurtbewoners. Vooral op de woensdagmiddagen, wanneer er ook medewerkers van politie, Synthese en Wonen Venray zijn. komen er veel bezoekers. Bewoners hebben bijvoorbeeld vragen of problemen met betrek king tot het verkeer, parkeren, rondslingerend afval, etc. Maar ook dragen ze oplossingen en ideeën aan: "Geef ons maar een paar prikstokken en we gaan wel met een aantal mensen vuilprik- ken op een vast tijdstip". De aan dacht voor de leefbaarheid in de wijk groeit dus, waar het informa tiepunt uiteindelijk ook naar streeft.

Peel en Maas | 2002 | | pagina 9