ip weg naar Van de Vorle wil meeregeren G 'Bij dit college telt het getal meer dan argumenten' Minder vrouwen op verkiezingslijsten H 'Ik vond de PvdA te behoudend en star' D66 in de verkiezingen D66 in de gemeenteraad Hans Teunissen zal de politiek niet missen unhoek Deelname aan verkiezingen Opening unilocatie PEEL EN MAAS Donderdag 10 januari 2002 - Pagina 5 Foto: Hans Teunissen Tjry Na een onderbreking van twee weken is de politieke rubriek Op weg naar 6 maart 2002 weer terug in Peel en Maas. Over acht weken zijn er gemeenter aadsverkiezingen. In aflevering dertien staat D66-fractie- voorzitter Hans Teunissen cen traal. Acht jaar lang was hij het boegbeeld van D66 in Venray. Na de verkiezingen keren de democraten niet terug in de Venrayse gemeenteraad. Door een gebrek aan opvolgers besloot D66 niet meer aan de verkiezingen mee te doen. Het is niet de eerste keer dat D66 in Venray van het politieke toneel verdwijnt. In 1978 en 1982 ondernam de partij twee vergeefse pogingen om in de raad te komen. Beide keren greep D66 net naast een raad- szelel. De twee volgende verkiezingen van 1986 en 1990 liet de partij schieten. In 1994 maakte D66 een ijzersterkte comeback. Uiteraard profi teerde de Venrayse afdeling toen van het landelijke succes. Want bij de TWeede Kamerverkiezingen van 1994 verdubbelde D66 het aantal kamerzetels van 12 naar 24. Ook in Venray boekte D66 in het voorjaar van 1994 een his torische verkiezingszege. De democraten maakten met drie zetels een verrassend debuut in de gemeenteraad. Hans Teunissen (38) is arbeids- deskundige bij adviesbureau Tredin in Lelystad. Hij is de enige die allebei de raadsperi odes zal meemaken. Van het eerste trio keerdeit Marcel Tonen en Ans van Oers vier jaar later niet terug. D66 moest bij de verkiezingen in 1998 een zetel inleveren en sindsdien vormt Teunissen met Mia van het Reve de fractie. Teunissen, geboren en getogen in Ysselsteyn, werd eind jaren tachtig politiek actief. Hij was weliswaar landelijk lid van D66 maar omdat de partij in Venray niet actief was besloot hij zich aan te melden bij de PvdA. "Omdat de Partij van de Arbeid het dichtst bij mijn ideeen stond. Ik had geen politieke ambities. Ik was wel geïnter esseerd en wilde er meer van weten hoe de politiek werkt." In 1990 stond hij als negende op de PvdA-verkiezingslijst die werd aangevoerd door Bert Kersten. De partij haalde vier zetels, De flirt met de socialis ten duurde nog geen twee jaar. Na de verkiezingen zat Hans Teunissen nog een poos in de commissie Economische Zaken. Eind 1991 keerde hij de partij weer de rug toe. "De manier van politiek bedrijven sprak me niet aan. Ik miste het 'D66-gevoeI'. Ik vond de PvdA te behoudend en star. De verant woordelijkheid voor het college zat als een strak keurslijf om de partij heen. Er was daardoor geen ruimte voor frisse ideeen." Een jaar later werd D66 nieuw leven ingeblazen. Op initiatief van de Venlose afdeling werd in zaal In Den Engel een bijeenkomst gehouden. Daar werd besloten D66 opnieuw van de grond te tillen. "Maar de oude garde was terughoudend. Zij hadden de decepties van de vorige twee verkiezingen nog in gedachten. Maar landelijk vloog D66 omhoog in de peilingen. We dachten als het nu niet lukt, dan lukt het nooit meer. We wer den steeds enthousiaster en had den als doel om in 1994 in de raad te komen. We wilden daar bij zoveel mogelijk mensen actief krijgen om echt iets te bereiken in de Venrayse poli tiek." Hans Teunissen werd lijst trekker. Niet omdat hij dat zo graag wilde. "Degene die het hardste liep die is het gewor den." De partij was onzeker of het ditmaal wel zou lukken. Op woensdag 2 maart 1994 waren er verkiezingen, "'s Middags zaten we met z'n allen bij mij thuis. 'Als we er maar inkomen. Al is het maar met een zetel', hoopten we toen." Het zou voor D66 een prachtige verkiez ingsavond worden. De partij verbaasde vriend en vijand. Liefst 2064 Venraynaren hadden op de democraten gestemd. Dat was bijna 12,5% en goed genoeg voor drie zetels. Het was een bizarre verkiezingsavond waarop PvdA en vooral het CDA klappen kregen. "Daarvan hebben wij ook geprofiteerd. Het verlies van het CDA van 14 naar 9 zetels was zelfs drama tisch. Voor veel mensen is D66 toch een tweede keus. Daarbij waren wij iets nieuws in Venray. Het was een aangename verrass ing dat wij groter werden dan de VVD en bijna zo groot als de PvdA." jaar lijsttrekker 1978 John Marks 1982 Henk Knol geen deelname geen deelname 1994 Hans Teunissen 1998 Hans Teunissen 2002 geen deelname stemmen perc. zetels periode jaren 449 3,2% 0 Hans Teunissen 1994-2002 8 545 3,8% 0 Marcel Tonen 1994-1998 4 Ans van Oers 1994-1998 - 4 Mia van het Reve 1998-2002 4 2064 12,4% 3 1395 8,1% 2 Een echte oppositiepartij is D66 in Venray nooit geworden. Dat lieten de democraten liever over aan de lokale fracties Van de Vorle en Samenwerking. "We hebben acht jaar lang politiek bedreven op basis van argu menten", zegt Hans, Teunissen die wars is van politieke achterklap. D66 vervulde vaak een wat vreemde rol tussen het college en de oppositie in. Het gebeurde ook dat D66 de coali tie - weliswaar ongewild - te hulp schoot. Zoals eind novem ber bij de stemming over De Gouden Leeuw. Omdat D66 voor het collegevoorstel stemde, samen met PvdA, VVD en de helft van het CDA, haalde het plan een krappe meerder heid. Indien D66 met de beide oppositiepartijen, plus de andere helft van het verdeelde: CDA, had tegen gestemd dan was er wellicht een flinke rel uitgebroken. Want nu bleef het tegenstemmen van ondermeer CDA-wethouder Jan Driessen zonder consequenties. De VVD schréel' wel een brief op poten en stelde de geloofwaardigheid van Driessen ter discussie maar daarbij bleef hel "Het verbaas de mij ook dat Driessen tegen stemde. Daar had hij nooit iets van laten merken. Als ik dat van tevoren geweten had, dan had den we er toch anders tegen aan gekeken", zegt Teunissen die besclt dal hij ïiet college en hel CDA een flinke hak had kunnen zetten. "Maar zo wil ik geen politiek bedrijven. We vonden het stedenbouwkundig ontwerp voor De Gouden Leeuw een goed plan. Inclusief die hoge woontoren. En daarom hebben wc voo) gestemd." "Het manco van D66 is dat we te weinig politiek hebben bedreven. Wc hebben steedW' voor ogen gehouden wal goed was voor Venray. Op basis van argumenten waren wc ergens voor of tegen. Het stond ei- hele maal los van vyat het college daarvan vond. Aan spelletjes heb ik nooit meegedaan. Daar ben ik ook op afgeknapt. Ik wilde me niet aanpassen aan anderen maar onze eigen D66- koers varen. Al was die voor de buitenwacht vaak minder uitge sproken." Hans Teunissen heeft de twee raadsperiodes als totaal verschillend beleeft. Bij de start in 1994 telde de CDA-PvdA coalitie drie wethouders en bezat met 13 van de 25 raadsze- tels een krappe meerderheid. "Dat was heel aangenaam. Want het college moest steeds zoeken naar een gezamenlijke basis. En daarbij telde iedere stem. Er werd serieus onderhan- deld om een groot draagvlak te krijgen." D66 verkeerde toen in een overwinningsroes en begon vol enthousiasme. Het onder handelde zelfs mee over een wethouder. "Achteraf maar goed dat dat niet doorging. Want we hadden geen enkele raadservaring." Teunissen beschrijft de eerste vier jaar als 'interessant en leerzaam'. "We hadden veel landelijke con tacten. De lijnen naar de D66- kamerleden waren kort. Ik ben toen veel in Den Haag geweest. Dat gaf een geweldige prikkel." Voor de verkiezingen in 1998 ging het bergafwaarts met de partij. Landelijk viel D66 terug van 24 naar 14 zetels. In Venray moesten de democraten eert zetel inleveren. "De schade viel nogal mee. Naar verhouding deden we het zelfs goed. Met twee zetels kregen we een meer natuurlijke omvang."Het col lege werd uitgebreid met de VVD. De coalitie kon daardoor bogen op een grote meerderheid met 17 van de 25 zetels. "Vanaf toen telde hel getal meer dan de argumenten. Politiek werd het vee! minder interessant," Het effect van de verkiezingswinst van 1994 was uitgewerkt. De van !D6o3 dunde uit. De partij was niet langer in staat om alle cora- rai'-sics te bezetten. Twee jaar geleden, halverwege deze raadsperiode, hield de partij zichzelf een spiegel voor. Hans Teunissen zag D66 afglijden. "Er moest daarom wat gebeuren. Het belangrijkste was om meer mensen te krijgen. Dat. was nodig om onze boodschap uit te dragen en contacten met de samenleving te onder houden." Ook het landelijke imago speelde de plaatselijke afdeling parten. Teunissen kwam met het voorstel om een lokale koers te varen los van de landelijke D66. Hij had zfjn licht opgestoken bij de Progressieve Kombinatie die in Meerlo-Wanssum al heel lang succesvol is. Een verzamelpartij van D66, Groen Links en SP. Allemaal partijen die lokaal te klein zijn om zelfstandig een sterke vuist te maken. Teunissen erkent dat het prak tische probleem van onvol doende menskracht zwaarder woog dan de ideologische ver schillen tussen de partijen. De poging om op deze manier de basis te verbreden werd niet ent housiast ontvangen door de ledenvergadering. "Zij wilden onder de vlag van D66 blijven. En het nog een jaar aankijken. 'Terwijl ik ook mensen die lan delijk geen lid waren erbij wilde hebben. Want vele kleinen maken ook een grote." Een jaar laler bleek er niet veel veran derd. Het bestaansrecht van de partij;, ra'akie steeds, meer in tiet geding, flans Teunissen en Mia van het Reve kondigden aan niet meer beschikbaar te zijn na 6 maart 2002. Opvolgers bleken niet voorhanden. Martinet Roling koos voor de provinciale staten en do beoogde opvolger Theo Jeurissen vond het na acht. jaar commissiewerk ook wellet jes. "Na acht jaar waren elan cn passie verdwenen. D66 staat ook; voor vernieuwing en dan zou het niet goed zijn indien ik was gebleven. Alhoewel ik zeker niet uitsluit dar ik ooit terugkeer, Dit hoeft niet het ei idg- v a piif i r po 1 i ft c k; e li loop- dTajvA ;te bjlTfekerteir," H-ahsg ITuaTseH Tekent:dat :hi|ibéstg had willen doorgaan. Als com missielid en zelfs ah raadslid. Maar niet' meer ah fraci iel ei der in m mee! in ck a wie Ik wil per sc niet meer zelf de kar trekken. Daarvoor mis ik ook de profileringsdumg en haantjes gedrag wal andoren, vooral richting verkiezingen, wel hebben. Ik opereer het liefste op de achtergrond." De perikelen van de laatste twee jaar, zoals de bouwkwestie in Merselo en het ziekenhuis, hebben hem aan het denken gezet. De D66'er begint steeds meer afkeer te kri jgen van het politieke bedrijf. Daarbij moest D66 allerlei onderwerpen laten schieten omdat de menskracht ontbrak. Alhoewel Hans Teunissen beweert dat het best te doen is om als eenmansfractie in de raad te zitten. "Maar dan moeten wel alle acht com missies door goede en deskundige mensen bezet zijn. Maar hei. werkt niet als je als fractievoorzitter zelf de helft van de commissies moet nemen en de rest moet laten schieten. Ook andere partijen krijgen die problemen op den duur. Want de politiek is weinig vernieuwend en niet wervend. Hef komt vooral door het negatieve imago. En er is meer keuze om maatschappelijk actief te zijm Zo heeft de oud erenvereniging nu meer invloed dan als ze in de gemeenteraad had gezeten." Teunissen hoopte ooik vaT partijte naairen die betvpaebiele factor in de raad zou worden. Dat blijkt achteraf een illusie te zijn alhoewel de Venmyre afdeling gewoon blijft bestaan. "Het is niet moeilijk om over vier jaar weer opnieuw te beginnnen. In 1992 haddpn we de partij ook in twee vergaderingen weer opgericht," Hans Teunissen kijkt uit naar de periode na b maait. Dan krijgt: bij weer meer tijd voor z'n hobby's sport en muziek. Concerten bezoekt hij de laatste j tijd weer steeds vaker en muziekkrant Oor wordt beter gelezen. "Als fractievoorzitterj ben je er eigenlijk 24 uur per dag mee bezig. Je komt er nooit j echt van los. Vooral de laatste twee jaar met enkele hectische situaties was het druk. Nu het chicle nadert.; hoef ik niet meer zo nodig! Ha goed z zorgelozer gevoel Ik kijk er nu ook anders tegen aan. Vooral nu do O-Me.'ine.-campagnes beginnen denk ik 'daar heb je- z,e weer'. Ik ben blij dat ik niet meer aan dat circus hoef mee te doen." Hij vindt niet dat zijn gezin met drie jonge kinderen tekort is gekomen. "Ondanks m'n beperkte vrije tijd. De oud ste is nu twaalf en de jongste is zes. Als ik 's avonds de deur uit ging lagen ze meestal al in bed. En de weekeinden hield ik zoveel mogelijk vrij. Lk beu nu 38 en dat is een leeftijd dat de meesten pas met politiek begin nen. Terwijl ik het nu al heb gehad." Dat er na acht jaar nog steeds geen jongerencentrum is, noemt hij de grootste teleurstelling. "Onbegrijpelijk dat het gestrand is op persoonlijke vetes. Want inhoudelijk T het probleem Dingus -simpel oplosbaar. Ook had er in zo'n grote plaats ais Venray een speeltuin moeten zijn. Van het jeugd- en jongeren werk is weinig terécht gekomen. Sinds het debat over De Gouden Leeuw twijfel ik ook aan de rol van wethouder Driessen. Heeft hij niet meer van'die spelletjes gespeeld? Mijn wantrouwen in politici is toegenomen. Ik heb mensen belet Ieren kennen." f;; Hij zegt de politiek niet te zullen missen. !Vrk-nden of kennissen heeft hij er niet aan over gehouden. "Tuiten 1de; raadzaal om bestond er geen band. Er was nauwelijks informeel contact. We weten ook héél weinig van elkaar. Laatst vroeg een raadslid of ik nog s eed. hij he. (1 \k werk. Terwijl ik duw :d acht jaar weg ben. Daarom zal Ik ook nie mand missen.,." p weg naar 6 MAART 2002 1998 Prognose Teunissen CDA 10 9 l PvdA 4 4 VVD 3 4 Van de Vorle 4 5 Samenwerking 2 3 066 2 Totaal 25 25 Opkomst 61% 55% jaar partijen kandidaten vrouw man Venray dorpen 1990 5 103 28 75 77 26 1994 6 127 34 93 100 27 1998 6 129 30 99 100 29 2002 5 112 23 89 78 34 maken van uw tuin www.gunhoek.nl Venray 0478-571800 voor het winterklaar In café De Klokkenluider presenteerde de fractie Van de Vorle vrijdag de kandidaten lijst en het verkiezingspro gramma. De locatie was niet per toeval gekozen. "Want we hebben vier jaar lang in de gemeenteraad de klok geluid", zei lijsttrekker Joost van de Vorle. De 70-jarige Van de Vorle voert voor de vijfde keer zijn zelf opge richte politieke groepering aan. Met wederom in zijn kielzog op nummer twee Gerrit Lemmens die opnieuw beschikbaar is als fractievoorzitter. Joost van de Vorle heeft zich voor de raadsver kiezingen twee doelen gesteld. De partij hoopt een zetel te win nen om zo op vijf raadsleden uit te komen. Bovendien wil de frac tie eindelijk eens meeregeren na steeds in de oppositie te hebben gezeten. "Als we een zetel win nen dan staan we sterker. Dan hebben we nog meer kans om in het college te komen. Want ik hoop dat we nu wel een wethou der kunnen leveren. Dat is m'n grootste wens. Vooral omdat dit m'n laatste periode zal zijn", hield Joost van de Vorle zijn achterban voor. "Maar ik zeg nooit nooit", voegde hij er direct aan toe. De lokale partij houdt drie kan didaat-wethouders achter de hand. Volgens Van de Vorle zijn dat alledrie serieuze en capabele kandidaten. De namen wil hij nog niet prijsgeven. "Want ik wil geen personen op voorhand beschadi gen. Maar het zijn drie kandidaten die goed bij ons passen." Gerrit Lemmens verduidelijkt: "Het ligt niet alleen aan ons of we in het college komen. Andere par tijen moeten ons ook accepete- ren. We willen de namen pas bekend maken als het inderdaad vaststaat dat we daadwerkelijk een wethouder leveren." VERKIEZINGSPROGRAMMA Volgens Joost van de Vorle is het verkiezingsprogramma door allerlei groeperingen positief ont vangen. Gerrit Lemmens vertelde dat er bewust geen keiharde standpunten instaan. Maar dat wel alle onderwerpen aan bod komen. Het verkiezingsprogram ma dient immers als basis voor onderhandelingen over deelname aan het college. Door te uitge sproken meningen te ventileren zou de partij opnieuw in de oppo sitie kunnen belanden. En dat wil Van de Vorle ditmaal zien te voor komen. Ouderen, veiligheid, verlaging van woonlasten en behoud van het ziekenhuis zijn vier thema's die in het verkiezingsprogramma veel aandacht krijgen. Fractie Van de Vorle wil een partij zijn die echt rekening houdt met de bur gers. 'Midden tussen de burgers staan, er goed naar luisteren en proberen uit te voeren wat de burgers van ons verlangen', stelt de partij als doel. De houding van B en W moet veranderen. 'Het college moet zich meer openstellen voor de oppositie en meer sturing geven aan de ruimtelijke kwaliteit. Grote fouten zoals die in Merselo zijn gemaakt mogen nooit meer voor vallen'. Van de Vorle is tegen een groot scheepse verbouwing van het gemeentehuis. Het moet een sober gebouw zijn dat geen luxe uitstraalt. Ambtenaren in vaste dienst zouden zich in Venray In totaal 112 personen din gen op woensdag 6 maart naar de gunst van de Venrayse kie zers. Dat zijn er minder dan bij de twee vorige verkiezin gen toen D66 nog meedeed. Opvallend is dat het aantal vrouwen op de verkiezingslijs ten fors is afgenomen. In 1998 stelden zich nog 30 vrouwen kandidaat, dat zijn er nu nog slechts 23. Het aantal kandidaten uit de kerkdorpen is daarentegen toege nomen. Bij de vorige verkiezingen stonden 29 personen (22%) uit de dorpen op de lijst. Dat zijn er nu 34 oftewel 30%. Dit komt vrijwel overeen met de verdeling van het aantal inwoners. 28% van de gemeentelijke bevolking (10.819 inwoners) woont op de tien kerk dorpen en 72% (27.690 inwoners) woont in Venray, In de huidige gemeenteraad zijn acht van de 25 raadsleden (32%) uit de dorpen afkomstig. Dat waren er bij aan vang van deze raadsperiode nog negen (36%) maar wethouder Driessen is inmiddels van Oirlo naar Venray verhuisd. Het CDA is van oudsher de partij waar de dor pen het best vertegenwoordigd zijn. Het is de enige partij waar de dorpsbewoners zelfs de meerder heid vormen met 14 van de 25 kandidaten. WD en Samenwerking hebben ieder zes dorpskandidaten, fractie Van de Vorle vijf en de PvdA drie. De ver deling per kerkdorp is nogal ver schillend. Oostrum springt met negen kandidaten er verreweg als beste uit. Ysselsteyn en Oirlo leve ren elk vijf personen gevolgd door Leunen met vier. Merselo, Veulen en Heide hebben ieder drie dorpsbewoners op de lijsten staan. Castenray en Smakt moeten het doen met een kandidaat ter wijl Vredepeel als enige dorp helemaal niet vertegenwoordigd is. Het aantal vrouwen in de Venrayse politiek neemt verder af. In 1994 stonden 34 vrouwen (27%) op de verkiezingslijsten. In 1990 waren dat er nog 30 (23%). En nu is het aantal vrouwen afge nomen naar 23 oftewel 20,5%. Dit is overigens wel een juiste afspie geling van de samenstelling van de gemeenteraad waar vijf van de 25 leden (20%) een vrouw is. Joke Philipson, voorzitter van de Vrouwenraad, betreurt de cij fers. "Dat is slecht. Ontzettend jammer dat bijna een kwart vrou wen minder meedoet. Het is een drastische daling." De Vrouwenraad heeft geen bemoei enis gehad met de samenstelling van de verkiezingslijsten. "Politiek blijkt vrouwen minder aan te trek ken. Het heeft er vooral mee te maken dat zij toch voor het gezin kiezen. Mannen kunnen makkelij ker weg omdat ze een thuisfront achter zich hebben. De emancipa tie is nog niet zover dat er een gelijke taakverdeling is. De zorg voor het gezin, dat de kinderen van school worden gehaald en het eten op tafel staat gebeurt meestal i door de moeder." Het CDA (zeven) en fractie Van de Vorle (zes) hebben de meeste vrouwen op de lijst staan. De WD-lijst telt slechts twee vrou wen. moeten vestigen om betrokken te raken bij wat leeft binnen de gemeente. Het openbaar vervoer moet ver beterd worden. Niet alleen naar het winkelcentrum toe maar voor al om instellingen en instanties bereikbaar te houden. Ouderen en gehandicapten moeten mobiel blijven om hun sociale contacten te onderhouden. De dienstregelin gen van alle openbaar vervoer moet beter op elkaar worden afgestemd. Fractie Van de Vorle wil een onderzoek of afvalscheiding (dif- tar) in de toekomst nog wel haar- baar is. Ouderen en alleenstaan den zouden minder vasttrecht moeten betalen. Kleine hóeveel heden afval die per fiets naar het milieustation worden gebracht moeten gratis ingeleverd kunnen worden. Nog voor de verkiezingen moe ten er garanties komen dat het ziekenhuis en de Eerste Hulp blij ven bestaan. Want in een regio van 70.000 inwoners is dit een basisvoorziening. De miljoenenpot van het voor malige kabelbedrijf CAI dient te worden ingezet om alle kerkdor pen op het kabelnet aan te slui ten. Er zouden meer betaalbare seni orenwoningen in het centrum moeten komen. Dit bevordert de doorstroming op de woning markt. De eensgezinswoningen die daardoor vrijkomen helpt de woningnood onder jonge gezin nen op te lossen. De verkiezingslijst 1. Joost van de Vorle 2. Gerrit Lemmens 3. mr. Victorine Derks 4. Richard de la Roy 5. Tiny Grebenjak 6. Tom van den Hoek 7. Hennie Olde Daalhuis 8. drs. Leon Janssen 9- Leny Tromp (Oostrum) 10. Martien Manders 11Leo Alaerds (Oirlo) 12. Matt Klaasens (Veulen) 13- Fred Pelzer 14. Margo Hermsen-Smits 15. Ton Mulders 16. Mart Kessels (Oostrum) 17. Hans Hendriks 18. Mia Voermans (Heide) 19. Toos Snijders 20. Math van den Bekerom 21. Ben Phiüpsen Nieuws uit Venray en omgeving leest U in PEEL EN MAAS De unilocatie van het Raayland College wordt op vrijdag 22 maart tijdens een besloten bijeenkomst officieel geopend. Een aantal spre kers wordt hiervoor uitgenodigd en ook levert een aantal leerlin gen een creatieve bijdrage aan de opening. Nadat de openingshan deling verricht is, krijgen de aan wezigen de gelegenheid om het schoolgebouw te bezichtigen. Aansluitend is het de beurt aan ouders, buurtbewoners en andere geïnteresseerde bezoekers. Zij zijn welkom tussen 17.00 uur en 21.00 uur. Jjyj'De Hoveniers

Peel en Maas | 2002 | | pagina 5