Venray start pilot met grasfalt If s Steun voor dorps- en wijkraden Meer doden in het verkeer "O Harold öf LENSSEN Politieman een prachtig vak BETAALD PARKEREN IN VENRAY WW Budget voor dorpen 'Politiek negeert dorpsraden' Boete Controle Gewond Uitbreiding programma's Wonderland (0478)539020 Stayerhofweg 2b Wanssum ff ff PEEL EN MAAS Donderdag 10 januari 2002 - Pagina 3 Voorkom wachtrijen bij de betaalautomaat Betaal met uw chipknip of chipper Snel en veilig Qw voor iedereen Gemeente Venray Informeer bij uw bank naar de gebruiksmogelijkheden Op de Houbenweg en de Zeilbergseweg is de gemeente Venray in het afgelopen jaar begonnen met een proef met grasfalt, een open deklaag als bescherming van de verhar ding langs de weg. Dit in plaats van grasbetonstenen. "De kosten van grasfalt zijn circa de helft ten opzichte van het aanbrengen van grasbe tonstenen en de kwaliteit is minimaal gelijk", zegt Erik Weyzen van de gemeente Venray. "De aanleg van gras betonstenen vereist een behoorlijk vakmanschap, veel meer tijd en is dus duurder. Voor één meter grasbeton kunnen we nu ruwweg twee meter grasfalt aanleggen. De ervaringen die we tot dusver hebben opgedaan met grasfalt langs de Houbenweg zijn erg positief." De dorpsraden willen een bud get toegewezen krijgen waarover ze zelf kunnen beschikken. Louis Vroemen, voorzitter dorpsraad Castenray, pleitte voor invoering van een leefbaarheidsbudget. "Buiten de organisatiesubsidie van de gemeente om kunnen de dorpen niets. We willen graag een budget waarmee we zelf iets aan de leefbaarheid kunnen doen. Bijvoorbeeld voor activiteiten tij dens de kermis", zei Vroemen. Er bestaat wel een gezamenlijke 'dorpenpot' waarvan bijvoorbeeld het dorpsplein verfraaid kan wor den. Wethouder Driessen (CDA) kwam met het idee om de criteria voor de dorpenpot te verruimen. "Want als het dorpsplein verfraaid is met een beeld dan hoeft er geen tweede beeld bij te komen," Ook zei hij wel te voelen voor invoering van een leefbaarheids budget. Mathieu Emonts, beoogd PvdA-wethouder, verwoordde het zo mooi. "In het kader van de dualisering zou het goed zijn als de politiek de dorpsra den vaker gaat bezoeken. Dat weten we ook wat er leeft in de dorpen en wijken." Harrie Holtackers, voorzitter van het dorpsradenoverleg, reageerde onmiddellijk. "De poli tiek krijgt een uitnodiging maar we zien nooit iemand." Secretaris Toon Ewals bekende zelfs dat hij daarom al was gestopt met het sturen van uitnodigingen. Maandagavond vergaderden de dorps- en wijkraden samen met de commissie Welzijn. De geringe betrokkenheid van de politiek met de dorpen en wijken kwam meerdere keren ter sprake. Er werd beterschap beloofd. Maar daarvan bleek maandagavond nog heel weinig. Nadat om 20.30 uur de gezamenlijke bijeenkomst was afgelopen hield het dorpsraden- overleg zijn maandelijkse openba re vergadering in de raadzaal. Welgeteld een lid van de commis sie Welzijn bleef op de tribune achter. Dat ontlokte bij Patrick van der Broeck, voorzitter dorps raad Oirlo, de opmerking "kijk, er is nog een persoon blijven zitten" al wijzend naar de verder lege tri bune. Die ene persoon was Leonie Cals vah de WD. Een 22-jarige automobilist uit Meerlo kreeg afgelopen weekend een geldboete van 227 euro opge legd nadat hij een aanrijding had veroorzaakt en daarna was door gereden. De jongeman raakte op de rotonde Brugstraat - Burg. Ponjeestraat van de weg en ramde daarbij een verkeersbord. Na de botsing reed de verdach te door zonder de aanrijding te melden. Een ooggetuige meldde de aanrijding bij de politie die een onderzoek instelde. Tijdens dat onderzoek in de buurt controleer de de politie een auto waarin de verdachte als passagier zat. Hij had zijn auto inmiddels thuis geparkeerd staan. De verdachte had geen echte verklaring voor de doorrijding, hij bleek in elk geval geen alcohol te hebben gedron ken. Grasfalt, een product dat niet op beton maar op asfalt is geba seerd, heeft een open karakter. "Grasfalt is niet sluitend en bestaat grotendeels uit hele dikke grindstenen. Normaliter wordt het niet gebruikt in asfalt; het is bij de grindproducenten bijna een restproduct en daardoor natuur lijk een redelijk goedkoop mid del." In maart gaat de gemeente Venray het gras inzaaien en zal snel blijken of de constructie ste vig genoeg is. "Het zand en het gras moeten dichtgroeien, zodat het grasfalt stevig, duurzaam én veilig is. Komt het gras eruit, dan is grasfalt het ei van Columbus", zegt Weyzen, "De onderhouds kosten van de wegen in het bui tengebied vormen toch een behoorlijke kostenpost. Door met een strook van een halve meter grasfalt langs het "normale' weg Moorden, ongelukken, in braken, opstootjes, ontvoerin gen en branden. Anne Beuving, inspecteur van de politie in Venray, kan er uren en uren kleurrijk over verha len. Tot in de details kan hij de feiten, gebeurtenissen en ach tergronden van de honder den, misschien wel duizenden 'zaken' die hij in de afgelopen veertig jaar onder ogen kreeg, onder woorden brengen. En zo niet, dan bieden de drie dikke klappers die hij tijdens zijn loopbaan minutieus heeft aangelegd, uitkomst. Nog enkele dagen en dan is Beuving politieman-af. Op woensdag 16 januari gaat de besnorde inspecteur de orga nisatie verlaten en tegelijker tijd viert hij dan zijn veertigja rig ambtsjubileum. "De jaren zijn oipgevlogen", vertelt de in Oostrum woonachti ge Beuving, terwijl hij een vluchti ge blik werpt in één van zijn omvangrijke dossiers met foto's, krantenknipsels, politierapporten en talloze brieven. "Het is werkelijk niet te gelo ven. Veertig jaar in dienst, zater dag word ik zestig jaar jong, en nu mag ik. wegens functioneel leef tijdsontslag gaan genieten van mijn vrije uurtjes. Ja, dat zal even wennen zijn, maar gelukkig heb ik genoeg hobby's waarin ik mijn ei nog goed kwijt kan. Ik verzamel bijvoorbeeld postzegels en strip boeken van kapitein Rob. En ver- Het aantal ongelukken met dodelijke afloop is in het jaar 2001 gestegen. Vorig jaar stier ven 68 mensen in het verkeer, drie meer dan in 2000. Die cij fers maakte korpschef Burg van Baarle van de politieregio Limburg Noord bekend in zijn nieuw j aarstoespraak. "Veiligheid in het verkeer is voor onze regio een belangrijk thema. Het afgelopen jaar zijn er 18% minder verkeersongelukken met letsel geweest. Daartegenover staat wel het tries te feit dat er 68 mensen in onze regio zijn verongelukt. Voor ons speciale verkeershandhavings- tearn dat het komend jaar aan de slag gaat ligt daar nog een belang dek te werken, kunnen we op deze post behoorlijk bezuinigen. Na een grondige evaluatie wordt een besluit genomen over het wel of niet structureel gebruiken van grasfalt in het buitengebied van de hele gemeente Venray." ONDERHOUD In het afgelopen jaar heeft de gemeente Venray de wegen In de Wieën, De Hees, Feldbergweg, Etnalaan, Haag, Hansenberg, Molenhofweg en Op den Kamp gerepareerd of van een nieuwe deklaag voorzien en is in de omgeving van de Bach-, Beethoven-, Chopin, Handel- en Griegstraat, de Haalakker, St. Machutusstraat, Bergkwartier en het Groene Hart, de verlichting verbeterd. Ook zijn de wegen zo vormge geven dat het gebied is ingericht als 30 km-zone. In Oirlo en Smakt der krijg ik nu meer tijd voor mijn vrouw, kinderen en kleinkinde ren. Nee, bang dat de verveling toeslaat, ben ik absoluut niet." Anne Beuving werd geboren in Roden in Drenthe. "Als kleine jon gen droomde ik al van een baan als politieman. Waarom? Ik zou het niet weten. Mijn vader was tuinder. Wat ik wel weet is dat het werken bij de politie een prachtig vak is. De afwisseling, de spanning, maar vooral ook de humor tussen de collega's onder ling. Als je aan een dag begint, weet je absoluut niet wat je later op de dag te wachten staat. Elke minuut kan je agenda veranderen, door een ongeval of een familier uzie waar je naartoe wordt gestuurd. Treurig zijn natuurlijk de mededelingen die je aan fami lies moet doen bij het overlijden van één van hun naasten. Die gesprekken blijven je altijd bij." BEGIN LOOPBAAN Op 1 november 1964, Beuving weet het nog als de dag van giste ren, ging de agent aan de slag bij de Venrayse politie. "Onder dis trictscommandant majoor Hulsman", zegt Beuving met een grijns op zijn gezicht. "Ik kwam toen in de kost bij de bakker van Sint Servatius: Toon Voesten en zijn vrouw Nelly. Daar kwam ik niks tekort en maakte ik voor de eerste keer kennis met de Limburgse vlaaien. Een jaar heb ik rijke taak. We zullen de komende jaren streng optreden tegen ver keersovertredingen, maar daar naast zullen we ook samen met anderen verkeersonveilige situ aties in kaart brengen en samen naar structurele oplossingen zoe ken", aldus Van Baarle. De korps chef wees er op dat de regio in de afgelopen jaren veiliger is gewor den en de criminaliteit niet toe neemt. Ondanks een lichte bevol kingsgroei, ligt het aantal aangiftes al vier jaar rond de 30.000. Bijna 40% van de aangif tes betreft fietsendiefstallen en auto-inbraken. Dat aantal is vrij wel stabiel. Wel is liet aantal gestolen auto's met zo'n 20% afge nomen. Burg van Baarle: "Dat komt zeker ook dankzij onze zijn de drempels door de gemeen te Venray aangepast, zodat ze gebruiksvriendelijker zijn voor de gebruiker en aan de verkeersvei- ligheidsnorm voldoen. Volgens de gemeente Venray is het program ma planmatig onderhoud voor het jaar 2001 volledig gerealiseerd. Daarnaast zijn er in het dagelijks onderhoud van de wegen twee noodreparaties uitgevoerd: aan het trottoir langs de Kempweg en het trottoir langs de Heuvelstraat (kosten: 25.865,47 euro). De wegen Randenrade Goetzenhof, Vlasakker, (herbe- straten trottoir en rabatstroken), Stationsweg en Gildestraat (herbe- straten trottoir, rabatstroken en gedeelte rijbaan) in Oostrum zijn opgenomen in het onderhouds- programma 2002. Ook het trot toir langs de rondweg tussen de Aubadestraat en de Polkastraat in Brukske wordt aangepakt en in de bij Toon en Nelly in de kost geze ten." Anne Beuving klom in de afge lopen veertig jaren op naar de functie van inspecteur, maar func ties, rangen en decoraties zeggen hem niet zoveel. "Een mens is een mens en een agent een agent. Voor mijn bazen ben ik lang niet altijd de gemakkelijkste geweest. Door mijn betrokkenheid heb ik regelmatig met ze in de clinch gelegen over zaken die in mijn ogen niet goed geregeld waren of verbeterd konden worden. Ja, ik ben behoorlijk kritisch op het functioneren van de politie en op het werk van mijn eigen persoon tje. Iedereen maakt fouten, en die heb ik in mijn periode ook zeker gemaakt. Acht, van fouten kun je alleen maar Ieren." SOCIALE CONTACT Anne Beuving vindt het sociale contact één van de belangrijkste taken van een agent. "Agenten moeten de straat op. Met mensen die je kent is het eenvoudiger afspraken maken. Kenmerkend voor Venray is natuurlijk de aan wezigheid van (ex-)psychiatrische patiënten in het openbare leven. Sint Servaes, Sint Anna, het Vincent van Gogh Instituut: de psychiatrie drukt een stempel op Venray en collega's van buitenaf moeten ook erg aan de situatie in Venray en de werkwijze van de Venrayse politie wennen. Soms inspanningen op dat gebied. In 2001 is verder 4000 keer aangifte gedaan van vernieling en vandalis me. Dat is 10% minder dan het jaar daarvoor. Ik denk dat onze actieve benadering van de jeugd en de samenwerking met de diverse partners op dit gebied daaraan heeft bijgedragen. Wel zijn er zo'n 160 meer aangiftes van bedreiging of mishandeling. Dat is een toename van 8% ten opzichte van 1998. Dat is wel een zorgpunt. Extra inzet in Weert, Venlo, Venray en Roermond op de uitgaansavonden, hebben wel vaak escalatie van het geweld voorkomen." De Vreemdelingendienst heeft in 2001 grote vooruitgang Mozart-, Ravel-, Verdi-, Vivaldi- en Wagnerstraat worden de rijbaan en de rabatstroken herbcstraat. In Ysselsteyn wordt het trottoir op de Immenhof aangepakt. Ook de Van Montfortstraat krijgt een opknapbeurt, met een herbestra ting van het trottoir en het weg dek, een aanpassing van de open bare verlichting en de komst van nieuwe bomen. De Castenrayseweg wordt opnieuw geasfalteerd en er wor den fietssuggestiestroken aange bracht. De wegen Den Tiel, De Hees, Op den Ries, Rozendaal, Vreedeweg, Ysselsteynseweg en het fietspad langs de Horsterweg worden gerepareerd en/of ver nieuwd. De gemeente Ven ra}' heeft voor het planmatig onderhoud wegen 2002 een budget beschikbaar van 1.142.159 euro. ben je wel een half uur kwijt voor een praatje met bijvoorbeeld een ex-psychiatrische patiënt, maar dat hoort bij ons werk, vindt ik. De mensen op straat moeten je kennen én vertrouwen, dat praat een stuk eenvoudiger." Een kruisje met een bos bloe men langs de weg, ter nagedach tenis aan een slachtoffer van een dodelijk ongeval. Anne Beuving knikt: "In mijn loopbaan ben ik met grofweg 70-80 dodelijke ongevallen in Venray geconfron teerd. Ik kan me bijvoorbeeld nog goed een ongeluk op de Castenrayseweg herinneren, waarbij een vertegenwoordiger van muziekinstrumenten de dood vond. Het was mijn eerste dodelij ke ongeval. Altijd als ik daar in de buurt kom, moet ik weer aan die dag denken." Maar ook de moord in de zesti ger jaren op verpleegster Hanny van de Vorst, de moord op dorps smid Sjang Zeegers in de jaren zeventig en de moord op een Pool in 1995 bij De Diepeling in Klein Oirlo, blijven (onder ande re) voor altijd in het geheugen van Anne Beuving gegrifd. Net als zijn contacten met de medewerkers van de Explosieven Opruimings Dienst (EOD). Anne Beuving is namelijk nogal zwaar geïnteresseerd in explosieven, bommen en granaten. "Hier in Venray slingert nogal wat oorlog stuig uit de Tweede Wereldoorlog geboekt. Door betere afstem ming, meer capaciteit en meer structuur zijn de wachttijden in een jaar tijd van drie tot vier maanden teruggebracht naar gemiddeld drie tot vier weken. Ook is de regiopolitie Limburg Noord nu weer in staat om vanaf 1 februari 2002 de wettelijke meldplicht van een week weer te handhaven. Van Baarle wees erop dat er in 2001 door de recherche, regionaal en in de basiseenheden, goede resultaten zijn behaald. Dat betekent niet dat het recherche werk minder aandacht gaat krij gen. "Onze regio zal bepaalde specialismen verder versterken, al dan niet in samenwerking met andere regio's. Daarbij moet u ondere andere denken aan de ver De politie heeft bij een contro le op de Oostsingel acht proces sen verbaal uitgeschreven. Er zijn zeven boetes opgemaakt voor het niet gebruiken van de ver plichte autogordel, terwijl een bestuurder is geverbaliseerd voor het onjuist voeren van een kente kenplaat op de aanhanger. Op de Kruidenlaan werden eveneens zeven bestuurders geverbaliseerd voor het niet gebruiken van de autogordel. Bij een verkeersongeval op de kruising Westsingel Veltumse KJeffen is zondagavond een 42- jarige fietser uit Venray gewond geraakt. De man is met een sche- delbasisfractuur opgenomen in hét ziekenhuis. Een 36-jarige automobiliste uit Merselo ver leende op bet kruispunt geen voorrang aan de fietser omdat ze hem niet zag; De fietser voerde geen verlichting. in de omgeving rond. Als jong broekie kreeg ik te maken met een ernstig ongeval van een jonge loonwerker op de Bakelsedijk in Merselo. Die jongen reed met zijn tractor op een Duitse Tellermijn die ontplofte. Door de gesprek ken met de experts en die tragi sche gebeurtenis was ik diep onder de indruk geraakt en besloot ik me te gaan verdiepen in bommen en granaten." Anne Beuving volgde een korte opleiding van de EOD en het Ministerie van Binnenlandse Zaken en dook regelmatig met zijn neus in de boeken om zijn kennis over de materie steeds maar verder uit te breiden. "Ik heb nog een fotomap aangelegd met vondsten in het Venrayse die nu nog gebruikt wordt door de EOD. Met foto's van verroeste Engelse en Duitse vliegtuigbom men, brisantgranaten, noem maar op. Het is eigenlijk een beetje een uit de hand gelopen hobby geworden, want ik verzamel tegenwoordig bijvoorbeeld ook oude munitie en ontstekingsme chanismen." Op woensdag 16 januari wordt Anne Beuving tijdens een afscheidsreceptie in het zonnetje gezet. Deze receptie vindt plaats van 16.00 tot 18.00 uur in het dis trictsbureau van de politie Limburg -Noord aan de Leunseweg 4 in Venray. ledereen is van harte welkom om de poli tieman de hand te komen schud den. sterking van de technische recherche, de financiële recher che en digitale recherche. Verder hebben we besloten de inspan ningen op het gebied van de milieudelicten te bundelen in een apart milieuteam voor Limburg- Noord." In zijn nieuwjaarstoe spraak deed de korpschef een beroep op gemeenten en maat schappelijke instanties om de gezamenlijke verantwoordelijk heid voor integrale veiligheid ook waar te maken. "We moeten ook de politieke wil hebben om veilig heid vanzelfsprekend mee te wegen tegen andere belangen. En als we kiezen voor integrale vei ligheid. dan kiezen we dat samen, met ons volle verstand, en niet vrijblijvend." Ambtenaren van de gemeen te Venray gaan de dorps- en wijkraden weer zelf onder steunen. Dat verklaarde wet houder Driessen (CDA) maan dag in de commissie Welzijn. De gemeente heeft deze taak nu nog uitbesteed aan Synthese. Maar de uurtarieven van de welzijnsinstelling zijn zo hard gestegen dat steeds minder uren kunnen worden ingezet. Zo daalt dit jaar de ondersteu ning van dorps- en wijkraden door Synthese van 2000 naar 1300 uur. Bovendien maken slechts vier wijkraden gebaiik van de diensten van Synthese. Dat zijn Brukske, Veltum, Zuid en Centrum. De overige wijkraden en alle dorpsraden moeten hun eigen boontjes doppen. Ook blijkt dat de wijkbeheerders van Synthese niet altijd efficient wor den ingezet. Het maken van ver slagen van wijkvergaderingen zou bijvoorbeeld niet tot hun taak moeten behoren. Maandagavond vond in het gemeentehuis een dis cussieavond plaats met vertegen woordigers van alle dorps- en wijkraden en de commissie Welzijn. Diverse dorpen gaven aan het zinvol te vinden als een gemeenteambtenaar de dorps- raadvergaderingen zou bijwonen. Welzijnsambtenaar Ger Last legde uit dat er voor de dorpsraden bij Synthese geen uren beschikbaar zijn. "Het is historisch zo gegroeid dan alleen de vier wijkraden hier van gebruik maken", zei Last. Theo Zegers, voorzitter dorps raad Merselo, zwengelde de dis cussie aan. Hij stelde dat de amb tenaren op het gemeentehuis ervoor zijn om de dorps- en wijk raden te ondersteunen. "Daar hebben we Synthese niet eens bij nodig", vond hij. Wethouder Driessen moest Zegers gelijk geven. "Want dit is inderdaad regulier werk dat op het gemeen tehuis uitgevoerd moet worden. Er moet een omslag komen dat deze basistaak weer in onze eigen organisatie plaatsvindt. Vanwege personeelsgebrek is de laatste jaren heel veel bij Synthese neer gelegd. We hebben nu met Willy Sassen slechts een ambtenaar die er voor de wijken en dorpen is. Dat moeten er eigenlijk twee of drie worden." Theo Zegers pleitte ervoor dat deze ambtenaren 'dwars door de organisatie heen' hun werk moe ten kunnen doen. Dat ze op alle afdelingen terecht kunnen om zaken voor de dorps- en wijkra den voor elkaar te krijgen. "Dat is van wezenlijk belang willen we er daadwerkelijk iets aan hebben. Er zal ook een cultuurshock bij de ambtenaren moeten komen. Dat ze er zijn ten dienste van de bur gers en niet de houding hebben van 'we vinden dat het zo moet"', vond de dorpsraadvoorzitter van Merselo. Wijkplatform centrum is pas enkele jaren geleden opgericht. Het actieve platform heeft met veel zaken van doen die het cen trum aangaan, zoals horeca, win kels, parkeren en grote bouwpro jecten. De wijkraad maakt dan ook gretig gebruik van de dien sten van Synthese. Tineke Lamers, secretaris van het platform, vindt dat er niet bezuinigd mag worden op het wijkbeheer. "We krijgen steeds meer bevoegdheden en er wordt ons steeds meer advies gevraagd. Daarvoor hebben we ondersteuning en know-how van anderen bij nodig. Het zou daaorm onverantwoord zijn hier in te snijden." Ook Cor Bijl, voor zitter wijkraad Bnikske, wil graag meer hulp in plaats van minder. "We krijgen nu twee dagen per week ondersteuning. Dat zouden er eigenlijk vijf moeten zijn." Toon Ewals, secretaris dorps raad Oirlo, merkte op dat Oirlo en het dorpsradenoverleg tevergeefs een beroep op Synthese hebben gedaan. "Met twee uur in de week zouden we al flink geholpen zijn. Voor het voorbereiden en op papier zetten van zaken die ons aangaan." Frans Wilms, directeur maat schappelijke diensten bij de gemeente, leidde de discussie avond. Het was een van zijn laat ste klussen in Venray omdat hij per 1 februari burgemeester wordt in zijn woonplaats Maasbracht. "Er moet een wijkco ördinator komen die snel en slag vaardig binnen de ambtelijke organisatie aan de slag kan", con cludeerde hij. Ook vond Wilms dat zowel politiek als ambtenaren zich meer moeten laten zien bij de dorps- en wijkraden. Radio Wonderland is alweer enkele maanden in de lucht maar staat nog in de kinderschoenen. De voormalige piratenzender uit Veulen is te beluisteren op de kabel op frequentie 90.4. Na een afwezigheid van tien jaar stond radiomaker Bert Muijsers aan de basis van de comeback van het commerciële station. Veulenaar Muijsers is nog de enige die is overgebleven van het oude team. Samen met Gerrit Baten, die onlangs opstapte bij Omroep Venray en terugkeerde bij Wonderland, trekt Bert Muijsers nu de kar. Er is nog veel werk aan de winkel wil Radio Wonderland weer uitgroeien tot het populaire station dat het eind jaren tachtig was. Tot nu toe draait de zender alleen non-stop-muziek. "We wil len zo snel mogelijk met eigen programma's beginnen. Hopelijk kunnen we daarmee half januari in de weekenden alvast starten. Nee, het zullen nog geen actuali teitenprogramma's worden want dat is voor ons twee teveel werk. Het worden muziekuitzendingen zoals een verzoekplatenprogram- ma", vertelt Muijsers. Radio Wonderland is op zoek naar uit breiding van het team. Daarnaast moet het station adverteerders gaan werven om de zender betaal baar te houden. Bovendien wil Muijsers niet alleen op de kabel te beluisteren zijn. "We kijken uit naar een middengolf-frequentie en willen het liefst ook in de ether op FM te beluisteren zijn. Bij de eerstvolgende veiling hopen we erbij te zijn." KEUKENINRICHTING op afspraak, ook 's avonds Politieman Anne Beuving neemt op woensdag 16 januari afscheid in het districtsbureau van de poli tie Limburg-Noord aan de Leunseweg in Venray

Peel en Maas | 2002 | | pagina 3