Alle jassen/jacks HALVE PRIJS Wakkere Piëihaas voor St. Christoffel Geert II heerser Jeugdzitting De Hazekeutel Aid Prinse Plak voor Guus Spelbos Joekskapellenfestival opwarmer vastelaovend De Pielreuzen Duthler Venray Jos Loonen prins van Spurriemökke €0.50 Orde van de Hazekeutel voor Lei Swinkels Joos I regeert de Schanseknuppels Ut Dartele Veulen DUTHLER FINALE UITVERKOOP Zagewetters Circus Mök vur Kiender Niets! Brand in parkje Lang Zök Honderddrieëntwintigste jaargang - donderdag 10 januari 2002 MAAS dames-, heren- en kids teens mode BLIJFT JE VERRASSEN Grotestraat 93-Tel 0478-581214-vrijdag koopavond Voor actuele Info: www.duthler.com Ramen Deuren Serres Jenniskens installatie verwarming elektro ventilatie sanitair airconditioning Oude Kerkstraat 3 5861 BM Wanssum Tel. 0478-532441, la* 0478-532645 Email; Jennlskenslnstallalle@Jewa.nl Zondagavond vanaf 18.00 uur zal in d'n Tommes in Merselo de Orde van verdienste uitgereikt worden aan Frans Janssen voor al zijn verdiensten voor ons dorp Merselo, op veler gebied. Ook zal op deze middag het boerenbruidspaar uitkomen. Dit gebeurt altijd op spectaculaire wijze, voor dit jaar is gekozen voor het thema: Volkscultuur van alle werelddelen. Spannend is dit ook omdat alleen het bruidspaar het van elkaar weten. De familie etc. weten niks van elkaar; altijd wreer verrassende personen wor den zo aan elkaar gekoppeld. Voor de eerste keer zal ook 'Het Stertje' uitgereikt worden. Dit wordt uitgereikt aan een persoon, of personen, die in het afgelopen jaar een blunder, een flater, een misser begaan heeft, of hebben wat nóg wel "n stertje' kan heb ben. Dit wordt gepresenteerd door de Remissie Vastenaoveskrant. Wat er nog meer te gebeuren staat is altijd verrassend. Gymnastiekvereniging St. Christoffel wordt op zaterdag 12 januari door vastelaoves- vereniging de Piëihaas onder scheiden met de Wakkere Piëihaas. De Wakkere Piëihaas voor een vereniging die al 80 jaar menig Venraynaar lenig en soepel gehouden heeft en nog houdt. Het is de trotse voorzitter, Jan van Daal, die de positief reageert op het verzoek van VV de Piëihaas om de Wakkere Piëihaas in ontvangst te nemen. Hij heeft ook alle reden om trots te zijn op zijn vereniging. Al 80 jaar heeft deze vereniging een vaste plaats binnen de Venrayse gemeenschap die uniek is en niet meer weg te denken is. Met een ledental van ruim 400, waarvan zo'n 80 pro cent jeugdlid is, behoort St. Christoffel tot de grotere vereni gingen in Venray. Het ledenbe stand van de vereniging is zeer gemêleerd. Het merendeel van de leden is weliswaar jeugd, maar er zijn ook leden die al 70 jaar zijn. Enkele leden zijn al meer dan 50 jaar lid. De gemêleerdheid van het ledenbestand geeft ook aan dat er binnen Christoffel veel en diverse activiteiten worden georgani seerd. Belangrijk is natuurlijk het wedstrijdturnen voor dames en heren. Óp dit gebied heeft de ver eniging diverse malen Limburgse kampioenen gehad. Daarnaast is de recreantensport een belangrijk onderdeel. Lekker gymmen en trampolinespringen voor wie dat wil. Bovendien vormt de groep herintredende ouderen, zowel dames als heren, een belangrijke groep binnen de vereniging. Vaak zijn dit mensen die reeds eerder lid waren van de vereniging en die na een tijd te zijn weg geweest het turnen toch weer op Iedereen heeft de laatste weken beslist iets gehoord over Circus Mök vur Kiender. Het is geen echt circus met tijgers, leeuwen, maar een carnavaleske show voor kin deren in de lagere schoolleeftijd. Tijdens deze middag treden aller lei artiesten op zoals, een acro baat die gevaarlijke capriolen uit haalt, een buuttereedner die leuke grappen vertelt, een groep kinderen die leuke liedjes zingt, een drumband, kinderen die dan sen en ook Meneer-Meneer, Mevrouw-Mevrouw. Deze artie sten doen allerlei spannende en gekke dingen samen met de kin deren uit de zaal. Tot slot is er nog een medley van allerlei bekende liedjes waar je lekker mee kunt zingen en swingen. Kaartjes zijn te koop bij Thetru en Makelaardij Peelrand aan de Schoolstraat. De kaartjes kosten 2,25 euro. De show in de Schouwburg van Venray begint op zondag 20 januari om 14.11 uur. Circus Mök vur Kiender is alleen voor kinderen, grote men sen mogen niet binnen de in de schouwburgzaal. Om nu te zor gen dat er geen gekke dingen gebeuren is er toezicht in de zaal en ook tijdens de pauze. Ouders kunnen hun kinderen met een gerust hart alleen naar Circus Mök vur Kiender laten gaan. Je ouders kunnen overigens wel in de foyer blijven kijken naar de show op televisie. Circus Mök vur Kiender is een initiatief van Vastelaoves- vereniging de Piëihaas. Jos Loonen is in Oirlo uitgeroe pen tot prins Jos d'n Urste van de Spurriemökke. Jos is getrouwd met zijn prinses Petra. Samen heb ben ze drie zonen: Leon, Luuk en Niek. In het dagelijks leven werkt Petra in de horeca en is Jos mede werker op een pluimveebedrijf. Ze gaan tijdens de vastelaovend voorop met het motto: 'Carnaval ien Oeldere dat is un fiëst mit pit, de prins mit gevolg göt veurop en alle Spurriemökke doen mil'. Auke Classens is dit jaar in Oirlo gekozen als de nieuwe jeugdprin- ses Auke d'n Urste. In Oirlo is Auke actief lid bij de fanfare; ze zingt bij het Jonge Garde Koor en ze tennist. Auke zal samen met vorst Luc Jacobs en nar Wendy Nabben Oirlo wel eens laten zien dat ze graag carnaval vieren. Haar motto is 'Spurriemökskes en mök- kinnekes, vastenaovend viere hoeve wej ollie niet te Here, doe gezellig mit os mit, dat geft ollie wer veul neje pit'. Prins Jos d'n Urste en jeugd- prinses Auke d'n Urste houden receptie op zondag 3 februari van 14.11 tot 15-11 uur in de Mökkestal aan de Hoofdstraat. Als boerenbruidspaar van 2002 is in Oirlo uitgeroepen Heino Baltussen en Maria Claessens uit de buurt GeGuHoOi. Op carna valsdinsdag zullen zij in het onecht verbonden worden, om 14.49 uur in de Mökkestal. Ter ere van prins Jan II en zijn prinses Elly is er op zaterdag 19 janu ari van 20.11 tot 22.11 uur een receptie in de.Perdstal van 't Viiöle, Veulenseweg 49 te Veulen. Om 23-11 uur wordt het boerenbruidspaar 2002 bekend gemaakt. 'T GAOLDE PAERD 't Gaolde Paerd, de hoogste onderscheiding van 't Dartele Veulen, zal worden uitgereikt aan Mia Geurts-Slangen voor haar bijdrage aan de Veulense gemeenschap. De uitreiking vindt plaats op vastelaovesdins- dag 12 februari, ook in de Perdstal Jeugdvastelaovendvereniging De Hazekeutel heeft zaterdag 12 januari de jeugdzitting in de foyer van de Schouwburg Venray. De zitting begint om 19.11 uur en de zaal is open om 18.33 uur. De entree bedraagt twee euro en de garderobe is voor kinderen gratis. De avond staat in het teken van het aftreden van prins Loek en zijn adjudanten. Bovendien wach ten ze vol spanning op het uitko men van de nieuwe jeugdprins 2002. Om de spanning er goed in Deze maand alle APS formaten bij ontwikkelen en afdrukken per foto i-H-UW SCHOOLSTRAAT5 5801 BN VENRAY Tel. 0478-512567 Ook APS in 1 uur te houden zijn er eerst verschil lende artiesten die optreden.Verder wordt het nieu we boerenbruidspaartje bekend gemaakt. Om al een beetje in de camavalsfeer te komen, vragen ze je de' kleurplaat (die via de lagere scholen wordt verspreid) zo mooi, gek of origineel mogelijk in te kleuren en deze uiterlijk vrij dag 11 januari voor 18.00 uur in te leveren bij het VW/ANWB kan toor op het Henseniusplein in Venray. Bij inlevering van de kleurplaat krijg je bovendien nog een kleine tractatie. De jeugd prins zal de mooiste kleurplaten belonen met spetterende prijzen. Wat gebeurt er als U niet adverteert PEEL EN MAAS Venraynaar Lei Swinkels krijgt dit jaar de Orde van de Hazekeutel, de hoogste onder scheiding van jeugdvastelaovend vereniging. De orde wordt ieder jaar uitgereikt aan personen die zich meer als twintig jaar belange loos voor de Venrayse jeugd heb ben ingezet. De kandidaat voor dit jaar voldoet eens te meer aan dit criterium want hij is meer als dertig jaar werkzaam voor de Venrayse jeugd. Als geboren en getogen Venrayse jong werd Lei in 1972 gevraagd door Harry Goossens, toenmalig hoofd bos sen van de gemeente Venray, of hij geen zin had om lid van de Jeugdnatuurwacht afdeling Venray te worden. Die afdeling was opgezet om het vandalisme in de bossen te minderen en de jeugd meer in aanraking met de natuur te brengen en wordt gesubsidieerd door de gemeente Venray en valt tevens onder de landelijk stichting Jeugdnatuurwacht. Lei heeft toen meteen ja gezegd. Vanaf die tijd is Lei volop actief voor de Jeugdnatuurwacht, samen met vele vrijwilligers, ook van het eer ste uur. Zodra de jeugd in groep 7 zit, worden ze benaderd om lid te worden. Wordt men lid, dan ont vangt men een klapper en vier keer per jaar het nieuwsblad de Natuurvriend, waarin vele tips en nieuws staat over de natuur. De inhoud van deze kwartaaluitgaven worden door Lei en diverse ande re vrijwilligers geheel verzorgd. Dit geldt ook voor de webside die te vinden is onder www.jnwven- ray.nl Zes keer per jaar wordt er door Lei en Piet Arts een puzzel wandeltocht uitgezet. Piet en Lei doen dit al jaren met veel plezier. Afgelopen Kerstmis hebben onge veer 350 mensen hieraan deelge nomen. Tijdens deze tochten wordt er op warme chocomel of een appel getrakteerd. Vroeger werd deze warme chocomel ver zorgd door de keuken van St. Anna maar door het wegvallen hiervan, hebben Lei en zijn men sen dit nu zelf ter hand genomen. Ook worden er jaarlijks ongeveer 250 bouwpakketten voor vogel huisjes gemaakt. Na de carnaval, start Lei weer met het zagen daar van. Daarnaast zit Lei al vele jaren in het bestuur. Op dit moment is hij de penningmeester en is hij eveneens verantwoordelijk voor de totale ledenadministratie. Voor al dit vrijwilligerswerk wil het bestuur van de Hazekeutel Lei Swinkels en daarbij ook de gehele afdeling van de Jeugdnatuurwacht afdeling Venray in het zonnetje zetten door hem de Orde van de Hazekeutel toe te kennen. De uit reiking vindt plaats in de foyer van de schouwburg tijdens de jeugdzitting op 12 januari. De uit reiking is om 21.00 uur, waarna iedereen vanaf 21.40 uur de gele genheid heeft om hem te felicite ren. In een dierenparkje bij het Vincent van Gogh Instituut aan de Stationsweg in Venray is zondag middag een houten schuur geheel in vlammen opgegaan. Daarbij raakten geen mensen of dieren gewond. Het vuur is naar alle waarschijnlijkheid aangestoken. pakken om lijf en leden soepel te houden. Uniek is de regiofunctie die Christoffel inneemt voor het turnen voor jongens. Deze regio functie spreidt zich uit van het land van Cuijk tot en met Venlo. Deze groep jongens turnt op lan delijk niveau. Om op dit hoge niveau te kunnen presteren moet er veel getraind worden. Daarvoor beschikt de vereniging sinds een jaar over een eigen zaal, aan de Langeweg. De wedstrijd- groepen binnen de vereniging trainen gemiddeld zo'n 7,5 uur per week. Dit vraagt uiteraard veel ondersteuning en begelei ding. Echter zoals tegenwoordig helaas voor veel verenigingen geldt is het ook voor Christoffel moeilijk om kaderleden te vinden, zowel binnen de leiding als bin nen het bestuur. Desondanks slaagt Christoffel er in om dankzij de grote inzet en betrokkenheid van de beschikbare leiding een bloeiende vereniging te vormen. Om dat te onderstrepen is er bin nen Christoffel regelmatig aan dacht voor een feest. Elk jaar krijgt een feestelijke afsluiting en iedere vijf jaar wordt een lustrum feest'georganiseerd. De unieke plaats die Christoffel inneemt wordt binnen de Venrayse gemeenschap wordt onderstreept door de vele activiteiten die de vereniging op talrijke andere gebieden onderneemt. De veren ging heeft geregeld meegedaan aan Circus Mök en zij verzorgt jaarlijks demonstraties bij de tradi tionele koninginnedag viering. Ook verzorgt de vereniging regel matig demonstraties op Beukenrode. De intocht van Sint Nicolaas wordt jaarlijks door Christoffel ondersteunt doordat de vereniging zorg draagt voor de opleiding van 35 tumpieten die allerlei capriolen uit kunnen halen. Tevens levert de vereni ging een bijdrage aan de versprei ding van de vastelaoveskrant en dragen zij zorg voor de begelei ding van de prinsenwagen tijdens de optocht zodat deze veilig door de straten kan trekken. Dankzij al die inspanningen en de grote inzet en betrokkenheid van haar leden vormt Christoffel al 80 jaar een stabiele vereniging die een begrip binnen Venray vormt. Alle reden om aan deze actieve en ondernemende vereniging het predikaat Wakkere Piëihaas te verlenen. De uitreiking vindt zaterdag 12 januari plaats, aan het begin van het Ondertrouwbal in de Witte Hoeve in Venray. Vanaf 19-30 uur wordt er voor alle vas- telaovesvierders een feestelijk programma gepresenteerd waarin ook de uitreiking van de Wakkere Piëihaas een plaats heeft. De Aid Prinse Plak 2002 gaat naar Guus Spelbos. Spelbos (45) is bijna 28 jaar actief betrokken bij de Venrayse vastelaovesviering. Van 1974 tot 1980 werkte hij mee aan de jeugdzitting en de jeugd- bals in de tent van de Venrayse jeugdcarnavalsvereniging De Hazekeutel. Van 1980 tot 1996 was hij bestuursUd (penningmees ter) van De Hazekeutel. Hij is sedert 1977 werkzaam bij de gemeente Venray. Sinds 1980 ver vult hij de functie van bestuursas- sistent. Door zijn werk bij de gemeente Venray is hij vanaf 1981 intensief betrokken bij de jaarlijk se prinseninstallatiein het Venrayse gemeentehuis. In de jaren '80 verleende hij ook mede werking aan evenementen als de Venrayse Kennedymars en de Taptoe Venray. In 1986 werd hij adjunct-secretaris en in 1992 secretaris van het Oranjecomité Venray, een functie die hij nog steeds vervult. Vanaf 1999 is hij tevens secretaris van de stichting tot behoud en restauratie van de Grote Kerk van Venray. In 1999 en 2000 was deze stichting zeer actief om gelden bijeen te bren gen voor de restauratie van de kerktoren, die eind 2000 werd opgeleverd. Kortom, een man. die aan alle criteria voor de APK Plak voldoet en dan ook met unanieme stem men door de APK-leden als Plakkendrager 2002 is voorgedra gen. De APK reikt de onderschei ding uit tijdens een feestelijke brunch op zondag 3 februari in De Witte Hoeve aan de Gasstraat 5 in Venray. De brunch begint om 11.30 uur.' In Partycentrum De Witte Hoeve in Venray wordt zon dag 13 januari het joekskapel lenfestival gehouden. Deze traditionele smaakmaker voor het volkscarnaval begint om 15.11 uur en duurt tot onge veer 22.00 uur. Dit jaar treden er vijftien joekskapellen. Het festival wordt, nu al voor de 23e keer, georganiseerd door Venray's Koninklijke Harmonie Euterpe. Het joekskapellenfestival is een niet meer weg te denken evene ment op de Venrayse caranavals- kalender. Elk jaar weer geven de kapellen weer acte de présence. "We kennen een grote trouw onder de deelnemende gezel schappen, die elk jaar weer met enorm enthousiasme hun functie vervullen als aanjager voor het carnaval, zegt Jacques Lamers die het festival voor de harmonie organiseert. Het festival heeft qua deelnemers ook een gestage groei meegemaakt. Lamers: "Toen Euterpe in 1979 begon deden er zes kapellen mee. Twee jaar later waren dat er al tien, en de laatste jaren kennen we een gestaag groeiend aantal inschrijvingen". Ook de publieke belangstelling groeit sterk. De organisatie ver wacht zondag zo'n 700 bezoe kers. "Dat is niet zo verwonder lijk," vervolgt Jacques Lamers. "Je moet niet vergeten dat de joekska pellen de laatste jaren een nieuwe impuls hebben gegeven aan het echte straatcarnavalHet aantal kapellen is sterk toegenomen en elk gezelschap brengt ook weer zijn eigen pubhek mee." Het belooft zondag, net als andere jaren, weer een groots en gezellig muziekfeest te worden. Onder leiding van anènpraoter' Noud Gielens zullen alle kapellen weer hun beste beentje voorzet ten om het publiek in de goede stemming te krijgen en te hou den. Bruno Lucassen heeft alle tot nu toe gehouden festivals aan elkaar gepraat en is er vorig jaar mee gestopt. In Noud vindt hij een waardig opvolger, want die is een goede bekende in het Venrayse carna- valsgebeuren. Enkele jaren géle- den figureerde Noud namelijk als de bruidegom op de Venrayse boerebrulleft. Er zijn veel mensen betrokken bij het festival. Het totale aantal musicerende deelne mers beloopt zo'n 250, en het organiserende Euterpe heeft al haar ruim 100 leden ingezet om er voor te zorgen dat alle gladjes verloopt. "Iedereen moet op tijd van een natje en een droogje kun nen worden voorzien, en ook voor de bewaking en natuurlijk de veiligheid hebben wij de nodi ge mensen paraat", zegt Lamers. Entreekaarten voor het joekska pellenfestival zijn voor aanvang verkrijgbaar bij de Witte Hoeve in Venray en kosten 3.50 euro per stuk. Lang Zök speelt zondag 13 janu ari op het joekskapellenfestival in de Witte Hoeve. Dit festival is een van de hoogtepunten gedurende de winterperiode. Lang Zök is een muziekgezelschap bestaande uit elf enthousiaste muzikanten. Het programma bestaat uit Braziliaanse, Duitse en Nederlandstalige muziek. Optredens worden verzorgd in binnen en buitenland. Onder des kundige leiding wordt er iedere woensdag van 20.30 tot 22.30 uur gerepeteerd. Iedereen die zin heeft om muziek te maken is van harte welkom op een van de repe titieavonden. Van beginnende muzikant tot gevorderde, (eventueel instru ment beschikbaar). Meer informa tie nodig? Neem dan contact op met Toon Creemers, telefoon 588048. Op een goed bezocht prinsen- bal bij de Schanseknuppels in Castenray is afgelopen zaterdag Joos Classens uitgeroepen tot prins Joos 1. Jos kwam uit met verschillende stukjes muziek, veel rook- en lichteffecten, want hij is een echte muziek liefhebber. Ieder jaar steekt hij veel tijd in het zoe ken en gaan luisteren van beken de maar ook veel onbekende muziekbandjes die hij dan con tracteert voor de Castenrayse ker mis en de bierfeesten. Dit werk is dan ook bij hem in goede handen. Joos is in het dagelijks leven werk zaam bij zijn broer in de komkom merkwekerij waar hij het perso neel regelt. Vandaar luidt zijn leus die hij voor de eerste keer uitriep in de Wis 'Vergaet alle (köm)köm- mer en kwel, dan kumt de schik vanzelf wel'. De receptie van prins Joos wordt gehouden op zaterdag 19 januari in gemeen schapshuis de Wis in Castenray, aanvang 20.11 uur. In zaal De Smelebof is afgelopen zaterdag Geert Vollenberg uitge roepen tot prins Geert II van de Pielreuzen in Ysselsteyn. Geert II wordt terzijde gestaan door prinses Rian, Voor bet bekendmaken van de nieuwe prins namen de oude prins en prinsesHenk III en Christien, afscheid van bet publiek. Geert Vollenberg is in bet dage lijks leven varkenshouder en actief binnen de handboogvereniging en de wagenbouw bij de Pielreuzen. Zijn leus is De boog kan nie allied gespanne staon, Durrum laot ow mar lekker gaon.

Peel en Maas | 2002 | | pagina 13