PEEL EN MAAS G "Moeder Theresa is mijn inspiratiebron" Meerlo-Wanssum steunt kindertehuizen Kerstmis met tenor Dolf Drabbels "We zijn nog heel ij gelukkig met elkaar" 1 Harmonie Oostrum in nieuwe uniformen Toneelgroep Vondel speelt Sygma Bestelbusje voor Chili vJ Jenniskens MsiieYeis unhoek HONDERD TWEEËNTWINTIGSTE JAARGANG Tr i i i .1 DONDERDAG 13 DECEMBER 2001 -NR. 50 Steven Vidyakar wijdt zijn leven aan arme medemens Steven Vidyakar is tijdens zijn bezoek aan Venray te gast bij dhr. van Dee van de stichting Ontwikkelingshulp Derde Wereld Landen Op het Raavland College in Venray staat de jaarlijkse ker stactie in het teken van het pro ject Udavum Karangal (Helpende Handen) in India. De opbrengst gaat naar dit goede doel dat wordt geleid door Steven Vidyakar die deze weken in Nederland is om zijn project onder de aandacht te brengen. Vidyakar, een weldoener die zijn leven opoffert om de medemens die het minder goed vergaat te helpen. Steven Vidyakar komt uit een arm gezin aan de westkust van India. Als bloemenventer in Chennai voorkwam hij een dode lijk ongeval en het 'slachtoffer', de rijke Ramakrishnan, gaf hem de mogelijkheid om te gaan leren. Na de lagere en middelbare school stu deerde hij aan enkele universiteiten en behaalde diploma's in psy chisch sociaal werk, raadgevende Na drie jaren met groot succes in de gemeente Meerlo-Wanssum actie te hebben gevoerd voor de projecten van de organisatie Yamaru op het Indonesische eiland Sulawesi gaat de Stichting Ontwikkelingssamenwerking Meerlo-Wanssum de komende jaren de schijnwerpers richten op een nieuw project in Chili. In het stadje Chillian heeft SOS Meerlo- Wanssum gedurende drie jaren drie kindertehuizen geadopteerd. Dit stadje ligt op 400 km ten zui den van de hoofdstad Santiago. In totaal werden bij de stichting maar liefst twaalf projecten inge diend die afkomstig zijn uit zeer uit eenlopende landen: India (onder houd scholen), Ethiopië (gehandicapte kinderen), Ghana (boomplantproject), El Salvador (hulp na aardbeving/bouw eethuis je), Senegal (vrouwenproject), Tibet (project voor blinde kinderen), Flores-Indoncsië (kindertehuis), Bolivia (milieuproject, coöperaties). Chili (drie kindertehuizen), Sudan (oorlogskinderen) en Kenia (school voor straatkinderen). Aan de hand van de Meerlo- Wanssumse criteria is na twee bij- psychologie en administratie en arbeidsrecht. Vervolgens werkte hij driejaar in de psychiatrie en even- zovele jaren in een leprahospitaal. In 1983 kreeg zijn leven een ingrij pende wending toen hem de zorg voor een baby werd toevertrouwd, die in slechte conditie in een bio scoop was gevonden. Sindsdien zet hij zich in voor de onderkant van de samenleving in Chennai, het vroe gere Madras. "Moeder Theresa is mijn inspiratiebron. Haar levens werk is een groot voorbeeld voor mij", zegt Vidyakar. In datzelfde jaar startte met zijn liefdadige orga nisatie Udavum Karangal. "Het was geen gemakkelijke start, zeker omdat veel mensen me niet kenden. En het bijzonder moeilijk was om geld bij elkaar te krijgen. Toen de mensen uiteindelijk zagen wat voor werk we deden, ging het project lopen." Nu, achttien jaar na de start, zorgt eenkomsten besloten door de acht tien leden van de stichting om het door de familie Theo en Marianne Denissen uit Well/Meerlo ingedien de project in Chili te steunen. Dat project wordt geleid door de Belgisch Limburgse zuster Lucienne Hardy uit Bilzen. Het betreft tehuizen voor opvang van kwetsbare kinderen, verkracht en/of mishandelt, te vondeling gelegd, straatkinderen en kinderen uit zeer arme families die woonachtig zijn in krotten. De steun die SOS Meerlo- Wanssum de komende jaren samen met de inwoners van Meerlo- Wanssum wil geven betreft de drin gende renovatie van de huizen, de aanschaf van een bestelbusje en hulp bij de opvoeding en het onder wijs aan de kinderen. ADOPTIEKINDEREN Een van de vele bijzondere kanten van dit project is dat SOS Meerlo- Wanssum de komende jaren verze kerd is van inbreng van een aantal Chileense adoptiekinderen/jongeren die in deze regio zijn opgegroeid. Ook de uit Meerlo afkomstige fami lie Denissen in Well heeft twee Chileense adoptiekinderen, Linda Udavum Karangal voor bijna 2000 inwonenden, waaronder ruim 200 kinderen beneden vijfjaar, meer dan 400 schoolgaande kinderen, 500 volwassen mannen en 450 vrouwen, 150 geestelijk gehandicapte of zieke kinderen, 60 aids-patiënten en chro nische zieken. Vidyakar: "We wer ken inmiddels met meer dan vijftig vrijwilligers, dertig service perso neelsleden, vijftig onderwijzers en een fysiotherapeut." STICHTING Steven Vidyakar verblijft in Venray bij de heer Van Dee, waar mee hij al meer dan vijftien jaar contacten onderhoudt. Van Dee is een van de drijvende krachten ach ter de Stichting Ontwikkelingshulp Derde Wereld Landen die de projec ten van Vidyakar sinds jaren onder steunt. De Stichting heeft al enkele projecten voor Udavum Karangal kunnen realiseren zoals de bouw en Ilona. In België en Nederland zijn in totaal zo'n tweehonderd Chileense adoptiekinderen. Elk jaar wordt in België een Chili-dag gehouden voor deze kinderen en hun adoptiefamilies. Het ligt in de bedoeling om zo'n dag ook in Meerlo-Wanssum te organiseren. De komende maanden wordt een plan de campagne uitgewerkt. Zo wordt alle mogelijke informatie over het land Chili verzameld. Het is de bedoeling dat in september 2002 het officiële startsein wordt gegeven en dat in de zomer van 2004 weer een grote Derde Wereldmanifestatie in Meerlo plaats vindt onder de naam: Chili-dag. Meer informatie is te vinden op de website: www.sos-meerlowans- sum.nl De Stichting Ontwikkelings samenwerking Meerlo-Wanssum wordt bemenst door: René Poels (voorzitter), Karin Vestjens (secre taresse), Chris Cuppen (penning meester) en de leden: Patrick Beterams, Karin Euwals, Karin Koopmans, Peter Surminski, Ina de Schipper, Ben Minken, Ellie Hesen, Riny Claassens, Agnes Vennekens, Antoinette Otterlooi, Gabriële Volleberg, Wies Hamstra, Harrie Smits en Joep Hahn. van een huis voor 30 kinderen met begeleiding, het Venray House voor 85 geestelijk gehandicapte jongens, een electrische waterpompinstallatie en het Solidarity Home, een huis voor 40 jongens van 10 tot 16 jaar. Dit wordt één dezer dagen opgele verd. Voor de bouw daarvan leverde de stichting een bijdrage van 70.000 gulden. Naast het bezoek aan Venray gaat Vidyakar nog naai scholen en stichtingen in Schoonhoven, Gouda en Santpoort die Udavum Karangal (financieel) ondersteunen. Om aandacht te vra gen voor zijn organisatie en het nieuwste project in India. Vidyakar: "We zamelen geld in voor een schoolbus waarmee kinderen uit omliggende dorpjes en slums naar onze school in Chennai kunnen worden gebracht. Zonder de inzet van zo'n bus kunnen die kinderen niet naar school en hebben ze geen kans op 'a better place to live'." De eerste acties voor de zojuist door SOS Meerlo-Wanssum geadopteerde kindertehuizen in Chili zijn al van start gegaan. Zuster Luciënne Hardy heeft namelijk laten weten dat ze drin gend een bestelbusje moet aan kopen voor het vervoer van de kinderen en jongeren naar en van scholen in de regio Chillian. Het busje wordt ook ingezet ais kinde ren en jongeren in crisissituaties op straat of in krottenwijken moe ten worden opgehaald. Zo'n bestelbusje kost ruim 26 mille. SOS Meerlo-Wanssum heeft onlangs de MIVA (nationale actie voor vervoersmiddelen in de derde wereld) bereid gevonden om de helft van dit bedrag op tafel te leggen. Het resterend bedrag moet dan door Meerlo-Wanssum worden ingebracht. SOS-Meerlo- Wanssum doet een beroep op de mensen in de regio om een bijdra ge te leveren voor de aanschaf van het bestelbusjeWie wil de andere helft schenken of een gedeelte daarvan? Elke bijdrage, groot of klein, is welkom. Maak uw kerst gift nog voor kerstmis 2001 over op bankrekening 13.25.91.189 l.n.v. SOS Meerlo-Wanssum, bestelbusje Chili. Dank namens de ontheemde kinderen van Chili. Harmonie Oostruni presenteert tijdens het Nieuwjaarsconcert op 6 januari 2002 op ludieke wijze haar nieuwe uniformen aan de Oostrumse gemeenschap. Als het weer dat toelaat zal de harmonie en de drumband aansluitend een rondgang door het dorp maken in vol, en nieuw, ornaat. De presen tatie vindt plaats in het gemeen schapshuis aan de Watermolen straat en begint om 11.30 uur. Gelukkig heeft Harmonie Oostrum al jarenlang een gezond financieel beleid gekend. Zo is elk jaar een bedrag gereserveerd voor nieuwe uniformen. De harmonie plukt daar nu bij de aanschaf van nieuwe uniformen de vruchten van. Naast de bijdragen in het unifor menfonds zijn er aparte acties op touw gezet om extra geld in te zamelen: een pop in (oud) uniform met een collectebus; het inzamelen van muntgeld. Daarnaast is een beroep gedaan op fondsen die subsidies geven voor dit soort doeleinden. Dit alles resul teerde in een goed gevulde unifor menspaarpot waarmee een nieuw gevormd uniformencomité aan de slag kon. Na veel wikken en wegen, en gesteund door een aantal unifor menshows, heeft het huidige unifor mencomité besloten om de firma Ceeso uit Keijenborg een nieuw uniform te laten maken. Het resul taat mag er zijn. Toneelgroep Vondel uit Castenray presenteert dit jaar Sygma en het geheim van de Bremheide. Het stuk is geschreven door Jan Kerkhof. Op zaterdag 15 en op zondag 16 december zal een uitvoering gegeven worden in het gemeenschapshuis De Wis in Castenray. Beide voorstellingen beginnen om 20.00 uur. Nadat Toneelgroep Vondel uit Castenray vorig jaar een eigentijds familietragedie met veel succes opgevoerd heeft, is het nu weer tijd voor een blijspel. Toneelgroep Vondel heeft dit jaar gekozen voor Sygma en het geheim van de Bremheide. Kaarten, 7,50 gulden per persoon, zijn te koop in café Het Doelhuis in Castenray Ook kunt U telefonisch reserveren (0478-571308). Een korte inleiding op het verhaal: Mina van Kol leidt een rustig boerenbestaan op haar boerderij, samen met dochter Janske, knecht Rinus en meid Nel. Hieraan komt op een zomerse dag éen einde als er voor haar deur enkele ongelukken gebeuren. Zo komt eerst waarzegster Sygma binnen en even later nog een zwer verstype, Sjefke genaamd. Deze twee brengen al aardig wat leven in de brouwerij en het wordt pas echt geheimzinnig als knecht Rinus opeens met een heus bruidje binnenkomt die op de vlucht is voor haar verloofde In de Mariakapel in Holthees vindt zondag 16 december vanaf 15.30 uur het derde concert uit de serie van vier Decemberconcerten plaats. De Venrayse tenor Dolf Drabbels zal een liederenrecital ver zorgen. aan de piano begeleid door Otto Kooien. De recital valt uiteen in twee delen. Voor de pauze ver tolkt Dolf Drabbels een aantal liede ren, die niet direct met Kerstmis van doen hebben, maar die wel behoren tot de meest beroemde liederen uit de muziekliteratuur, van meest beroemde componisten. Het Largo van G.F. Handel, Caro mio ben van Giordani, liederen van Schubert en Fauré, het zijn liederen die de luiste raar keer op keer kunnen ontroeren. Na de pauze zingt Dolf Drabbels kerstliederen, en ook daarbij zijn een aantal absolute bestsellers te beluisteren. Bach, Adam, Reger, maar ook I. Berlin met zijn wereld beroemde White Christmas staan op het programma. Dolf Drabbels is een in de regio inmiddels bekende tenor, die ondanks zijn nog jonge leeftijd al een goede reputatie heeft opgebouwd. Geregeld is hij als solist gevraagd medewerking te ver lenen aan concerten van diverse fan fares en koren in de regio. Zijn optreden in het bekende en door de liefhebbers zeer gewaardeerde tele visieprogramma Una Voce Particolare heeft zeker bijgedragen aan zijn bekendheid en reputatie. Vanaf eind 2000 treedt hij regelma tig op met Otto Kooien, die hem bij zijn concerten op de piano bege leidt. Otto Kooien is een muzikale duizendpoot, die behalve de piano ook de trompet en de accordeon bespeelt. Daarnaast heeft hij al veel composities op zijn naam staan, en heeft hij verscheidene arrangemen ten geschreven. Hij studeerde aan het conservatorium in Maastricht, en is inmiddels dirigent van een drietal koren. De samenwerking tussen de tenor en de pianist is in het afgelopen jaar sterk gegroeid, en dat leidt tot liede- renrecitals waarin de nuancering van beider talenten goed tot haar recht komt. Kaarten voor dit concert kosten vijftien gulden per persoon. De kaarten zijn te verkrijgen en te; reserveren via de website van dej Mariakapel, www.mariakapel.nl, eni bij de bekende voorverkoopadres-J sen in Holthees, de fa. Ermers,j Kapelstraat 3, tel. 0478 - 636480, en bij de fa. Wijenberg, Gildestraat 6, tel. 0478 - 636390. Kaarten worden ook vanaf een half uur voor aanvang van het concert verkocht aan de ingang van de kapel, voor zover de voorraad strekt. installatie verwarming elektro ventilatie sanitair airconditioning Oude Kerkstraat 3 5861 BM Wanssum Tel. 0478-532441fax 0478-532645 Email: Jenniskensinstallatie@Jewa.nl Gouden bmiloft Mat en Ria van Opbergen Het gebruikelijke presentje van de gemeente Venray heeft het gouden bruidspaar ai binnen. In het bijzijn van kinderen, kleinkinderen, familie, vrienden en bekenden vieren Mat en Ria van Opbergen-Hendriks op vrij dag 28 december het 50-jarig huwelijksfeest in 't Pelgrimshuis in Sinakt. Precies één dag eerder dan dat zij 50 jaar geleden in het huwelijksbootje stapten. Mat van Opbergen (76 jaar) was in 1950 net terug na 3,5 jaar als dienstplichtig militair in Nederlands-Indië te hebben gediend, toen hij Ria Hendriks (73) ontmoette. In een danstent in Boxmeer, tijdens de carnavalsda gen, sloeg de vonk over tussen de stoere ex-militair en het 'megje' uit Boxmeer. "Ik ben in die tijd heel wat keertjes op de fiets gestapt rich ting Boxmeer. We konden tijdens dansavonden niet zo lang van elkaar genieten, want Ria moest altijd om negen uur 's avonds thuis zijn. Ja, zo ging dat in die tijd", kijkt Mat terug op zijn eerste schreden op het liefdespad. Na anderhalfjaar schar relen gaven zij elkaar in december 1951 het jawoord. Mat en Ria woonden vervolgens zes jaar in bij de ouders van de bruidegom aan de Maasheseweg in Venray. "Dat was in die dagen helemaal zo gek niet, er waren gewoon geen huizen voor pasgetrouwde paartjes", weet Ria zich nog als de dag van gisteren te herinneren. Na terugkomst uit Indië ging Mat van Opbergen weer aan de slag als fietsenmaker bij Jan Poels. Na twee jaar stapte hij over naar de technische dienst van de PTT in Venray. Bij de PTT hield hij het 33 jaar lang vol. Hij kreeg er zelfs de bronzen eremedaille in de Orde van Oranje Nassau voor. "Dat was destijds echt uniek. Normaal gesproken kwam je toen alleen voor een koninklijke onderscheiding in aanmerking bij 40 dienstjaren." VETPOT Mat en Ria hadden het met hun twee kinderen Wilma en Hans niet breed. Ieder dubbeltje moest worden omgedraaid. Op vakantie gaan was er niet bij. Toen het paar 30 jaar was getrouwd, was Mallorca de eerste vakantiebestemming. "Het was beslist geen vetpot", zegt Ria, "45 gulden per week. Het was vaak moeilijk om de touwtjes aan elkaar te knopen." Desondanks sloeg Mat, die al op zijn zestiende jaar in het eerste elftal speelde van het voetbal team van Servatius (waar na de bevrijding SV Venray uit voort kwam), aanbiedingen van drie prof clubs af. Sittardia, Helmondia en VVV klopten tevergeefs aan bij de talentvolle linkerspits. "Ja, Venray was jouw cluppie. Die liet je niet zomaar in de steek." Ria had in de beginjaren een gruwelijke hekel aan het voetballen, later werd ze een enthousiaste liefhebster en de groot ste fan van haar man. Venray trekt Mat niet meer zo, hij gaat nog wel geregeld naar zijn kleinzoon Roel kijken die bij derdeklasser Wittenhorst in het vaandelteam staat. "Hij heeft genoeg talent, maar niet het karakter van zijn opa. Anders zou het beslist hogerop kun nen", beoordeelt hij de voetbalkun sten van zijn oogappel. Mat en Ria verhuisden enkele keren tijdens hun 50-jarig samenzijn. Na de Landweertweg, Tolstraat en Bingelkruid hebben ze nu hun stek kie gevonden in een gezellig appar tement in 't Liene, in het winkelhart van Venray. Met wandelen, winke len ("zeg maar gerust geld opma ken") en zeker in de zomermaanden een terrasje pikken krijgen zij de tijd makkelijk vol. Iedere dinsdag gaan ze steevast op bezoek bij dochter Wilma in Horst. Dansen, hun vroe gere passie, doen ze niet meer. Mat en Ria genieten nu van andere din gen in het leven. "We hebben vroe ger heel wat afgedanst. In La Paloma, later Amusement en Den Hoender. Maar dat is er nu niet meer bij. We zijn gelukkig met elkaar en de kinderen en kleinkinderen. Dat is voor ons heel veel waard." 's maandag gesloten Eindstraat 12, tel 581553 nEy'De Hoveniers c,*e/j q NOV(gNIER voor het winterklaar maken van uw tuin www.gunhaek.nl Venray 0478-571800

Peel en Maas | 2001 | | pagina 15