C Wel ruimte voor villa's in dorpen Prijzen bij Pius G. van Dijck Bezwaren tegen milieuvergunning Cox Metaal 'Woningen in Laagheide van bedenkelijk peil' Alle wegen krijgen inspectiebeurt Welstand stelt te hoge eisen HELE WINTERCOLLECTIE Mogelijk windmolens in Venrays buitengebied Limburg wint prijs voor aanpak handhaving 9 XPS bekroond met tweede prijs Sportbestuur van het Jaar Flyers Gewonden Winkeldiefstal PEEL EN MAAS donderdag 6 december 2001 - Pagina 9 De bouw van luxe woningen op grote kavels van circa 1.000 m2 kan nu wel in de dorpen plaats vinden. Onlangs is de tweede tranche van de ruimte-voor-ruim- te regeling afgesloten. Ook in Venray was de belangstelling voor de opkoopregeling bij de agra riërs groot. Om de sloop van de stallen van stoppende boeren in het buitenge bied te kunnen financieren worden er bouwkavels uitgegeven. In de eerste tranche van de ruimte-voor ruimte regeling ging het in de gemeente Venray om 35 woningen. Daarvan worden er zeven op het eigen erf gebouwd zodat de gemeente nog voor 27 kavels een plek moest vinden. Een zoektocht langs de dorpen leverde toen geen resultaat op. Daarom worden de 27 villa's in Venray aan de westkant van De Brabander gebouwd. Het is nog niet bekend over hoe veel woningen het in de tweede ronde gaat. Maar het zullen er veel meer zijn dan de vorige keer, waar schijnlijk twee of drie keer zoveel. Burgemeester Waals verklaarde in de commissie Stedelijke Ontwikkeling dat het wellicht nu wel gaat lukken om de meeste woningen in de dorpen te bouwen. De gemeente sluit hiervoor een overeenkomst met Rabobank Vastgoed. "We onderzoeken de mogelijkheden in Leunen, Veulen, Ysselsteyn en Oostrum", zei Waals. Leunen en Oostrum zijn de enige twee dorpen waar nog bouwmoge lijkheden zijn. In Veulen is na de sanering van de stankcirkel van Spreeuwenberg nu ook weer nieuw bouw mogelijk. Ysselsteyn, dat bedolven ligt onder de stankcirkels, ligt daarentegen helemaal op slot. Volgens Waals doet een bedrijf uit Ysselsteyn mee aan de opkooprege ling en wordt een ander bedrijf ver plaatst zodat er toch weer gebouwd kan worden. Commissielid Harrie Holtackers (CDA) sprak zijn vrees uit dat Veulen nu in een keer hele maal volgebouwd wordt. "Dat zou een slechte zaak zijn. Want dan zou er in de eerste tien, vijftien jaar weer niet gebouwd kunnen worden. Nieuwbouw moet over meerdere jaren verspreid worden", vond Holtackers. Burgemeester Waals: "In de vier dorpen kunnen we wel wat ruimte voor-ruimte woningen kwijt. Maar we moeten ook van Ysselsteyn geen Wassenaar maken. Het moet in combinatie gebeuren met andere woningen." Xerographic Print Service (XPS) uit Venray is er niet in geslaagd de Oost-Europa Prijs in de wacht te slepen. XPS was een van de vier kanshebbers voor de Oost-Europa Prijs voor ondernemers 2001. Winnaar werd Stentor Yachts uit Sneek. De bedrijven XPS, Grosso Moda uit Veenendaal, Stentor Yachts uit Sneek en Van der Wal Internationaal Transport uit Utrecht hadden hun nominatie te danken aan activiteiten in respectievelijk de lan den Litouwen, Roemenie en Rusland. De prijs werd uitgereikt tijdens een symposium in Amsterdam. Winnaar Stentor Yachts uit Sneek haalde ook de Publieksprijs binnen. Het Venrayse bedrijf XPS werd door het publiek goed gewaardeerd met een fraaie tweede prijs. 40 Mille voor verenigingen en scholen In danscentrum Janssen in Venray mochten 58 verenigingen en scho len vorige week donderdag ruim 40.000 gulden verdelen. Dat was het totale resultaat van de sponsoractie van Plus G. van Dijck in Landweert. Na de zomervakantie ging er bij alle Plus supermarkten in Nederland een spectaculaire sponsoractie van start waaraan iedere club of vereniging in de directe omgeving van de Plus supermarkt kon meedoen. Plus G. van Dijck gaf twaalf weken lang bij iedere tien gulden besteding aan boodschappen een gratis sponsorbil jet weg ter waarde van tien cent. Deze sponsorbiljetten moesten door de klant ingeleverd worden bij de deelnemende clubs en verenigingen. Binnen de verenigingen en scholen werden alle krachten gemobiliseerd om zoveel mogelijk geld te sparen. Het resultaat: van enkele tientjes tot als klapper 3840,20 gulden voor basisschool De Kruudwis. De Raad van State in Den Haag behandelde gisteren de bezwaren tegen de nieuwe milieuvergunning van metaalverwerkingsbedrijf Cox Metaal aan de Smakterweg in Venray. De aandacht ging daarbij voornamelijk uit naar een juridisch foutje. De wet stelt vergaande eisen aan juridische correctheid. En ter verdediging van de door haar in 1999 verleende milieuvergunning wees de gemeente Venray dan ook nadrukkelijk op een formele fout van de bezwaarmaker. T. Haffmans uit Utrecht laat zich vertegenwoor digen door milieu-adviesbureau Het Groene Schild. Naar mening van de gemeente is echter niet op de juiste manier vastgelegd dat het bureau namens Haffmans optreedt. En alleen al daardoor zou de zaak geen kans van slagen hebben. De Raad van State liet doorschemeren de kwestie minder zwaar op te nemen dan de gemeente. En tijdens de hoorzitting bleek ook de Raad zelf wel eens fouten te maken. Zij heeft haar vaste adviseurs om advies gevraagd over de vergunning van Cox Metaal, maar is vergeten het rapport daarvan toe te zenden aan Het Groene Schild. De Raad van State besloot dan ook om het milieu-adviesbureau alsnog tijd te geven om op het rapport te reageren. Woordvoerder M. Middelkamp liet echter weten dat niet nodig te vin den. Middelkamp voert namens Haffmans een lange lijst bezwaren aan tegen de nieuwe vergunning van Cox Metaal, met als voornaamste punt het hoge energieverbruik van het metaalverwerkingsbedrijf. Volgens Haffmans biedt de vergun ning kort gezegd te weinig bescher ming van het milieu. En daarom eist hij dat deze wordt vernietigd. Middelkamp: "Je zou hem een idea list kunnen noemen." Uitspraak volgt over een paar maanden. De gemeente Venray is ontevre den over de kwaliteit van de woningen die gebouwd worden in plan Laagheide. In dit deel van De Brabander worden kavels uitge geven voor particuliere bouw. De gemeente gaat de beeldkwaliteits eisen flink aanscherpen vanwege het bedenkelijke niveau van woningen. De gemeente erkent dat het bij de eerste uitgifte te weinig aandacht heeft besteed aan de beeldkwali teitseisen bij de kopers van kavels. Onlangs zijn er kavels verloot voor de tweede uitgifte. Kwaliteitsmanager Gijs Frencken wil de eisen voor de toekomstige bouwaanvragen vooraf duidelijk maken aan de kopers. Want geble ken is dat veel individuele bouwers geen gekwalificeerde architect inschakelt. Ze kiezen voor een zoge naamde 'cataloguswoning'. Maar ook het werken met een gere gistreerde architect is volgens Frencken geen waarborg voor kwa liteit. 'Gezien het bedenkelijke peil van het geleverde werk'. Het heeft de afdeling Bouwen Milieu en de Welstandscommissie heel veel moeite gekost om de belabberde ontwerpen nog naar een middelmatig niveau te tillen. Dit heeft tot veel onvrede geleid zowel bij de bouwers als de ambtenaren. De kopers van kavels in Laagheide worden vanaf nu beter voorgelicht. Ze krijgen duidelijke architectonische en ruimtelijke richtlijnen mee en er wordt gewezen op het belang van het inhuren van een goede architect. Kwaliteitsmanager Frencken stelt tevens vast dat de uitwerking van het bestemmingsplan Brabander met het beeldkwaliteitsplan binnen het gemeentehuis niet vlekkeloos is gelopen. Hij pleit daarom voor het aanstellen van een supervisor. Nominatie bestuur SV Merselo Het bestuur van SV Merselo behoort tot de acht genomineerden voor de verkiezing van 'Het Sportbestuur van het Jaar', dat gehoord wordt door het vakblad JSportbestuur en Management in samenwerking met de Lotto. In totaal waren er 41 inzendingen waaruit na uitvoerige discussies een voor selectie is gemaakt van acht sportbesturen die in aanmerking komen voor de titel. Op 16 januari zal staatssecretaris Margo Vliegenthart 'De Lotto-Cup' aan het winnende bestuur overhandigen. De directeur van De Lotto zal aan dit bestuur een cheque schenken ter waarde van 10.000 gulden. De jury prijst het bestuur van SV Merselo vooral voor zijn inzet bij de realisatie van het nieuwe, gemeenschap'., 1 j -portcompiex. 'Hel bestuur van SV Merselo neemt het voortouw voor ae organisatie en uitvoering van het project en wordt daarbij goed geholpen door de ruim 200 leden van de club; allen verplichten zich om minimaal acht dagdelen als vrijwilliger aan de bouw van dc nieuwe accommodatie te werken', aldus de jury. Volgens het wegenbeheersplan worden alle straten in de gemeente Venray eens in de twee jaar gein- specteerd. De laatste inspectie vond plaats in oktober 1998. In 2001 kon het niet uitgevoerd worden vanwege capaciteitsproblemen op de afde ling. Volgend jaar komt er wel weer een inspectieronde waarbij de kwa liteit van alle wegen actueel in kaart wordt gebracht. Wegen die niet vol doen aan de minimaal vereiste kwa liteit worden het eerste geselecteerd voor onderhoud. De tweejaarlijkse inspectie wordt uitgevoerd door een extern bureau. De kosten bedragen circa 150.000 gulden. Volgens commissielid Henri van de Ven (CDA) stelt de gemeente lijke Welstandscommissie veel te hoge eisen aan nieuwe bedrijven die zich in Ysselsteyn op het agrarisch bedrijventerrein (ABY) willen vestigen. Op het ABY is nu alleen nog de firma Keijsers-Manders gevestigd. Van de Ven kende twee bedrijven 'die zijn stuk gelopen' op de Welstandscommissie. Burgemeester Waals antwoordde in de commissie Stedelijke Ontwikkeling dat de verhuizing van de Boerenbond uit het centrum van Ysselsteyn naar het nieuwe agra risch bedrijventerrein nog steeds de bedoeling is. "Maar we willen er geen betonnen silo van tachtig eta ges", stelde Waals die aangaf dat er spanning was tussen de kwaliteitsei sen die de gemeente stelt en het kostenplaatje dat de Boerenbond daar tegenover stelt. Bovendien heeft de sanering van de veehoude rij ook z'n invloed op de mengvoe- derbedrijven. "Het is een moeilijk probleem", bekende Waals. "Wij stellen eisen aan de vorm en inpas sing van het gebouw. Want het agra risch bedrijventerrein ligt kritisch bij de entree van Venray. Het is voor de Boerenbond een miljoenen investering en een belangrijke beslissing voor de toekomst. Dat heeft nu eenmaal tijd nodig." /{parte 3c/wett&p Ta&sm- De gezelligste schoenwinkel van Venray Grotestraat 11 - www.capretto.nl Uit een onderzoek in Noord- Limburg blijkt dat de gemeente Venray een kansrijke locatie is voor windenergie. Naast Venray worden ook Venlo, rondom Trade Port, en de Middenpeelweg in Horst aan de Maas en Sevenum als geschikte plekken genoemd. Na overleg met de reconstructie- groep Venray /Meerlo-Wanssum, die bezig is het buitengebied opnieuw in te delen, werd duidelijk dat de windmolens moeten komen in of naast een^gebiejl Waar land bouwontwikkeling is toegestaan. De aan te wijzen landbouwontwikke- lingsgebieden zijn in de toekomst de enige locaties waar de intensieve veehouderij nog mag uitbreiden. De windturbines moeten wel afgestemd zijn op de omliggende bebouwing en ze mogen geen hinder opleveren voor de omgeving. Windenergie op andere plaatsen in het Venrayse bui tengebied wordt uitgesloten. De Nederlandse overheid heeft als doel om in 2020 voor tien procent van de energievoorziening gebruik te maken van energie uit duurzame bronnen. Rijk, provincie en gemeenten hebben afgesproken om in 2010 gezamenlijk 1500 megawatt op te wekken met windenergie. Hiervan moet Limburg, als een de 'windarme' provincies, 30 mega watt produceren. Negen gemeenten in Noord-Limburg: Helden, Horst aan de Maas, Kessel, Maasbree, Meerlo-Wanssum, Meijel, Sevenum, Venlo en Venray behoren tot de pilot Regionaal Locatiebeleid Windenergie in Noordoost- Limburg. Op twee of drie locaties moet deze regio 10 tot 20 megawatt windenergie opwekken. Aan de hand van criteria als waardevolle landschappen, parken, bos, stiltegebieden, woningen en recreatie rolden de drie kansrijke locaties uit de bus. Deze worden nu op hun haalbaarheid beoordeeld waarna op 13 december 2001 het eindrapport gepresenteerd wordt. In de gemeente Venray lopen al een aantal particuliere initiatieven, ondermeer in Veulen en Ysselsteyn, voor oprichting van windmolens. De Provincie Limburg heeft een prijs van 100.000 gulden gekregen namens de Minister van Justitie voor de gestructureerde aanpak van de handhaving. Gedeputeerde Staten zien in de toekenning van deze bijdrage een bevestiging van de lijn die zij hebben ingezet rond handhaving, na rapportages van de Commissie voor Onderzoek uit Provinciale Staten en van het adviesbureau BMC. Deze lijn houdt een meer gestructureerde aanpak van de handhaving in. In de vorm van een reeks actiepunten is deze aanpak in juni aan Provinciale Staten voorgelegd. Het gaat in deze aanpak vooral om de samenhang van administratieve processen, kwa liteitszorg, automatisering, bestuur lijk-ambtelijk samenspel, herijking van het handhavingsbeleid en com municatie. Al deze activiteiten samen bevorderen de transparante programmatische aanpak van de handhaving. In mei van dit jaar heeft de U wilt een professionele website die uw doelgroep aanspreekt? Neem contact op met Flyers Internet Communicatie, voor: communicatieadvies ontwerp en bouw van websites actualisering en onderhoud van websites e-commerce providerdiensten domeinregistratie (uw bedrijf.nl) webpromotie Uw interne communicatie kan beter? Met behulp van een intranet optimaliseren wij uw bedrijfsprocessen. Bekijk alvast onze website: www.flvers.nl Flyers Internet Communicatie uw p@rtner in de virtuele wereld! Grootdorp 89 - 5815 AN Merselo Tel.: 0478-546293 - Algemeen@flyers.nl minister van Justitie, mr. A.H. Korthals, een prijsvraag aangekon digd voor de beste aanpak van de programmatische handhaving door gemeenten, waterschappen en pro vincies. Hij deed dit tijdens een werkconferentie over 'De handha vende bestuurder'. Deze conferentie was een van de activiteiten van de landelijke stuurgroep 'Handhaven op Niveau' onder leiding van dr. R.W. Welschen, de burgemeester van Eindhoven. In totaal stelde de minister in mei tien prijzen van 100.000 gulden in het vooruitzicht als stimulering voor het verder con cretiseren van de aanpak van de handhaving. Zeven prijzen waren bedoeld voor gemeenten, twee voor waterschappen en een voor provin cies. Het College van Gedeputeerde Staten van Limburg heeft eind sep tember een projectprogramma inge diend, waarmee de voor de provin cies bestemde prijs van 100.000 gulden voor Limburg nu in de wacht is gesleept. Een 59-jarige vrouw uit Horst is dinsdagmiddag gewond geraakt nadat zij met haar personenauto van de weg raakte en over de kop ging. De echtgenoot van de vrouw liep eveneens letsel op. Komend uit de richting Nijmegen raakte zij met haar auto van de weg, slipte en sloeg over de kop. De auto van het echtpaar belandde in het talud en vernielde over een lengte van 25 meter het dassengaas langs de weg. Beide inzittenden werden overge bracht naar het ziekenhuis, waar de vrouw een verwonding aan haar voet bleek te hebben en de man ver schillende kneuzingen. Een 21-jarige automobilist uit Hegelsom is afgelopen vrijdag gewond geraakt bij een verkeerson geval op de Overbroekseweg. De man werd met verwondingen naar het ziekenhuis vervoerd. Het onge luk gebeurd toen een trekker met oplegger, bestuurd door een 26-jari- ge man uit Uden, achteruit een oprit wilde oprijden. Hij moest hiervoor de rijbaan van het tegemoetkomend verkeer oversteken. Tijdens deze manoevre reed het slachtoffer tegen de flank van de oplegger aan en schoot eronder. Hij zat bekneld in het wrak en moest door de brand weer worden bevrijd. Vorige week woensdag is een 63-jarige Poolse man door de politie aan gehouden op verdenking van winkeldiefstal, Het personeel van een winkel aan De Bleek zag dat de man die op slip pers de winkel binnenkwam met een paar nieuwe schoenen (ter waarde van 99,95 gulden) de winkel uitliep. Hierop waarschuwden ze de politie die de man aanhield. De man betaalde de boete van 250 gulden direct. Baldadigheid Tijdens het afgelopen weekend, vooral in de nachtelijke uren, is;er twee keer geprobeerd om een poort te rammen. De bewoners van die betreffende appartementen zijn dit onderhand wel zat. Het kost de bewoners kapitalen geld. De poort is aangebracht om vandalisme en ongewenst bezoek tegen te gaan. De sluitingsuren van de cafés en uit gaansgelegenheden dienen daarom ook weer terug gedraaid te worden naar eerdere sluitingstijden. De nachtelijke uren zijn ook zéér sto rend voor de bewoners rondom de uitgaansgelegenheden. Uit navraag is gebleken dat alle bewoners klach ten hebben. J. Kusters, Venray We worden vergeten Eric moet eens goed nadenken. Hoe ontstond de zo sterk, op export gerichte landbouw. Dertig jaar gele den ondergingen we de propaganda van LLTB en het ministerie óm maar raak te bouwen. Deze propa ganda was gebaseerd op de regels die EEG commissaris Mansholt had ontworpen. Maar Rotterdam mocht geen poort voor van buiten de EEG ingevoerde voeders worden, Mansholt heeft al lang gelecfpn erkend dat hij met zijn Marxistisch ingestelde regels fout zat. De boe renbonden en overheid keken met liberale kapitalistische ogen naar deze regels. En een mestberg die ik dertig jaar geleden al aanzegde daar mocht geen rekening mee worden gehouden. Met varkens, kippen en koeien konden we de EEG geld stroom overvloedig richting Nederland laten vloeien. Nederland moest exporteren was de kreet. Als in de EEG de productie zo groot werd dat daardoor de prijzen belaagd werden, dan gingen ide overschotten de koelhuizen in ol werden met EEG-subsidies naar derde landen geëxporteerd. Hel waren niet de boeren die exporteer den maar de belastingbetalers van de EEG. Het was geen economische export. In Duitsland en België beta len boeren geen inkomstenbelasting. In Nederland vond men dat dë boe ren ondernemers waren en werden dus onder de inkomstenbelasting gebracht. Hier werden nu inkomens- aftrek en subsidies het middel onrde boeren te pressen uit te breiden. Minister Braks onderhandelde in Brussel en vertolkte daar het stand punt van de varkensboeren die wil den exporteren naar Japen, er mochi dan niet geënt worden tegen pest er mond- en klauwzeer. Het enten van de rundveestapel werd stopgezel met als gevolg de gebeurtenissen van dit jaar. Rundveestapels ont staan uit generaties fokkersarbefd. werden vernietigd. Ik dacht dai Houben weinig last zal hebben var de regionalisering. Hij heeft de Var kens tot en met de slacht en verwer king tot vleeswaren in handen. £ijr vleeswaren hoeven niet in de régie opgegeten te worden. Hij kan expor teren. Als zijn kostprijs te hoogiis door het mestprobleem dan is dai zijn zaak, hij had het kunnen bere kenen. Kapitalistisch economise! inspelen op Marxistisch economi sche regels is wel heel gevaarlijk. Het vervoer van levende dierer door Europa en nog verder is altijc gevaarlijk geweest voor het over brengen van besmettingen. Moet dt belastingbetaler dan altijd klaai staan om de veehouderij overeind tc houden bij ziektenuitbraken. In de biologische landbouw zuller evenzeer ziektenuitbraken zijn. II weet nog van de mond- en klauw- zeeruitbraken in de 60er jaren. De varkens lagen nog in het stro. En de gewassen, Albert Heyn zegt nu a dat de producten nagenoeg nie duurder mogen worden. Er zal vee te veel personeel nodig zijn voor de teelt van gewassen. Ik weet 't no£ uit m'n jeugd. Het kabinet Lubbers kwam met de WIR. Te Heide in een LLTB verga dering protesteerden we en wel orr de mestberg die nu zeker komer zou. Daarna 'De wet van Braks' waar naar ik meen hij zelf niet goec de hand gehouden heeft. Een buur man zegt 'nu heb je je zin, maar we zes jaar te laat'. Ook aan de laatste verkiezingslijst voor de Provinciale Staten zat een luchtje. Th. Droesen, Venray 'Oostrum voelt zich verraden' Deze patiënten zijn ziek var geest, hebben recht op behandelin gen, alhoewel moeilijk te genme zen, hebben ze recht op woonruim te, op bezoek en verlof, zelfstandige woonruimte om te leren weer in d< maatschappij te worden opgeno men. En opgenomen worden? Dai volgt in veel gevallen uitstoting! O ze vluchten uit het aangeboden pan< omdat ze gedomineerd worden door in onvrede levende medebewo ners. En de begeleider met knikken de knieën hoopt het beste er uit tt halen, zodat het kansen heeft tot sla gen! Ooit een normaal mens gezien' En beviel het! Zolang er bejaardei en ernstige zieken zijn, die we uitbe handeld noemen, die teruggegooic worden op zichzelf, die slecht wór den aangehoord en in stilte crepe ren, vanwege overheidsbezuinigin gen, waar de euthanasie discussit voor in het leven geroepen werd, da kan een misdaad genoemd worden Zieken en bejaarden die straf je af die produceren niet, die investerei alleen. En om dat geld ook door dt overheid maar één keer kan wordei uitgekeerd beloon je de misdadi gers! De onrechtvaardige dit onrecht voortbrengt, is wel diegent die ook verdrukking voortbrengt ei zelf er goed van leeft! N.R. Wind, Venra]

Peel en Maas | 2001 | | pagina 9