p weg naar l 1 "Over vijf jaar zal Meerlo-Wanssum wellicht niet meer bestaan" Gerard Thijssen verrassende wethouderskandidaat Bewoners kampen met wateroverlast Ike Busser lijsttrekker Samenwerking Venray 6 MAART 2002 0 Burgemeester Hahn voorziet het einde van zijn gemeente n Gemeente Meerlo-Wanssum WÊIemÊi<^Ê Burgemeester Hahn weet dat de gemeente zijn zelfstandigheid moet prijsgeven IT^z?'De Hoveniers Gunhoek ag PEEL EN MAAS donderdag 6 december 2001 - Pagina 7 II Foto: Joep Hahn Al meer dan vijftien jaar burgemeester van Meerlo- Wanssum Over precies drie maanden zijn er gemeenteraadsverkiezingen. In deel 10 van de politieke rubriek Op weg naar 6 maart 2002 staat de buurgemeente Meerlo- Wanssum centraal. Burgemeester Joep Hahn (57) gaat in een inter view uitgebreid in op de voors en tegens van een kleine gemeente van 7500 inwoners. Nu het herin- delingsspook rondwaart lijkt Meerlo-YVanssum zijn zelfstan digheid te moeten prijsgeven. Voor de oudere inwoners van Meerlo-Wanssum is een gemeente lijke herindeling niets nieuws. Want in 1969 werden Wanssum en Geijsteren, die een aparte gemeente vormden, samengevoegd met de gemeente Meerlo waartoe ook Blitterswijck, Tienray en Swolgen behoorden. Die samensmelting gebeurde toen vrij geruisloos onder toenmalig burgemeester Rene Dittrich. Hij is de vader van Karl, de beoogde nieuwe burgemeester van Maastricht. In 1985 ging Dittrich met pensi oen en werd hij opgevolgd door mr. Joep Hahn die eveneens van VVD- huize is. Hahn is geboren in het Zuid-Limburgse Amstenrade, onder de rook van de Emmamijn in Hoensbroek. ('Als ik dialect ga pra ten verstaat niemand er wat van1). Hij begon zijn ambtelijke loopbaan in Heerlen en via Breda (3 jaar), Leeuwarden (3 jaar) en Almere (8 jaar) keerde hij in 1985 in Limburg terug. Meerlo-Wanssum was zijn eerste job als burgervader. En zoals het er nu naar uitziet zal hij de geschiedenis ingaan als de tweede en tevens laatste burgemeester van Meerlo-Wanssum. Zestien jaar zetelt hij al op hel nog vrij nieuwe raadhuis aan de Beatrixstraat in Meerlo. In 2003 loopt zijn derde termijn af. Joep Hahn wil er graag nog een vierde periode van zes jaar aan vastplak ken. "Als ik die termijn ook hele maal volmaak dan ben ik 65 jaar. Of ik haal hier m'n pensioen of ik ben eerder weg omdat Meerlo-Wanssum er niet meer is. Ik denk dat het laat ste het geval zal zijn. Ik blijf in elk geval net zolang tot de herindeling helemaal achter de rug is." Toen hij in 1985 in Meerlo neer streek had hij absoluut niet het idee dat dit zijn eindstation zou worden. "Ik was begin veertig en ik had zeker niet gedacht dat ik hier zou blijven. Het was ook een behoor lijke overgang van Almere naar Noord-Limburg. Maar het bevalt ons hier goed. We hebben nog nooit ergens zolang gewoond dan in Meerlo. Na mijn pensionering keer ik ook niet terug naar Zuid- Limburg. We blijven hier want dit is toch een mooie streek om te wonen." In Almere werkte hij voor de rijksdienst IJsselmeerpolders die daar een nieuwe stad moest ontwer pen. Hahn was er de rechterhand van Han Lammers, de eerste burge meester van Almere. "Lammers is twee jaar geleden gestorven. Hij en andere vrienden uit Almere kwamen ieder jaar hier naar toe om asperges te eten. Maar eerst gingen we altijd bij Tante Jet aan de Maas in Blitterswijck een borrel drinken." Hij houdt van buitenbeentjes in de politiek. In de jaren zestig zat hij op het puntje van zijn stoel als boer Koekoek aan het woord was. "Prachtig vond ik dat hoe hij praatte met dat dialect van hem. Daar raakte ik altijd door geboeid. Tegenwoordig hebben we Pim Fortuin. Het is goed dat er iemand is die eens flink aan de boom schudt en de zaak wakker maakt." De gemeenteraad in Meerlo- Wanssum telt dertien zetels die alle maal door mannen worden bezet. Het CDA is met zes raadsleden de grootste partij en levert een van de beide wethouders. De Progressieve Kombinatie, de tweede grootste par tij met drie zetels, levert de andere wethouder. Alle zes dorpen zijn in de raad vertegenwoordigd. Meerlo is met vijf raadsleden het sterkste bezet. Gemeente Meerlo-Wanssum Inwoners: Blitterswijck 1108 Geijsteren 456 I Meerlo 1687 I Swolgen 1258 Tienray 1068 Wanssum 1970 Totaal 7547 Gemeenteraadsverkiezingen 1998 1994 CDA 6 6 GP'94 2 4 PK 3 3 PvdA 1 VVD 1 Opkomst 68% 72% Het gemeentebestuur J. Hahn (burgemeester/WD) L. Beterams (wethouder/PK) J. Derikx (wethouder/CDA) Raadsleden CDA (6 zetels) J. Derikx (Geijsteren), B. Derksen (Meerlo), P. Hendrix (Swolgen), G. Janssen (Blittersw.), J. Kuijpers (Wanssum), A. Snellen (Tienray PK Meerlo-Wanssum (3 zetels) L. Beterams (Meerlo), J. van Dijk (Meerlo), T. Francken (Wanssum) GP'94 (2 zetels) H. Janssen (Meerlo), A. Holl (Meerlo) PvdA (I zetel) L. Nabben (Swolgen) VVD (1 zetel) P. Verstegen (Wanssum) Afgelopen zomer raakte Meerlo-Wanssum in rep en roer. De Venrayse wethouder Jan Driessen (CDA) liet onomwonden weten dat die gemeente bij Venray gevoegd moet worden. "Een wensbeeld dat realiteit zal worden", verklaarde Driessen. De politiek en de bevolking van Meerlo-Wanssum vielen over hem heen. 'Zelfstandig blijven zolang het nog kan', luidde het motto. Burgemeester Hahn was toen met vakantie. Als geen ander weet hij hoe gevoelig dit onderwerp bij de bevolking ligt. Maar op het gemeen tehuis wordt Hahn dagelijks gecon- Ifronteerd met de sores van een klei ne gemeente waar slechts vijftig mensen werken. "We zijn kwets baar. Dat merk je als er iemand ziek is. De mensen die hief werken moe ten van alles en nog wat doen. We kunnen niet overal specialisten voor hebben. Ze komen hier wérken omdat ze het leuk vinden. De men sen zijn ook heel gemotiveerd en de meesten blijven ook lang." Joep Hahn herinnert zich een onderzoek uit 1996 dat werd uitge voerd door de universiteit Brabant en een extem bureau. Daaruit bleek dat herindeling een goede zaak zou zijn. "We moesten flink investeren in de ambtelijke organisatie om onze taken goed te blijven doen. Dat zou een miljoen gulden extra kosten. De OZB moest daarom in vier jaar ti jd met 40 tot 50% ver hoogd worden. Met die boodschap zijn we alle dorpen langs gegaan. En «niemand die bezwaar had tegen de belastingverhoging. De mensen hadden dat er graag voor over om zelfstandig te blijven." De tijden zijn ondertussen veran derd. In alle provincies wordt herin deling opgelegd. Ook in Limburg. Net als in Venray loopt ook in Meerlo-Wanssum momenteel een onderzoek naar de' bestuurskracht. Een onafhankelijke commissie van de provincie bekijkt of de gemeen ten wel sterk genoeg zijn om hun taken en ambities uit ie voeren. J .Hahn is niet bang voor,de uitkomst daarvan. "Ik denk dat de commissie tot de conclusie kómt dat het voor lopig nog wel gaat, Maar Meerlo- Wanssum heeft niet de eeuwigheid. De gemeenteraad wil zolang moge lijk de broek zelf ophouden. We kunnen de inwoners immers nog goed bedienen. Maar het moet financieel ook kunnen. Minister De Vries wil dat de provincie serieus werk maakt van de herindeling. Het wordt echter niet alleen van bovenaf opgelegd. Hel kost ons steeds meer moeite en energie om de zaken goed te doen. Je weet 't nooit zeker maar over vijfjaar zal Meerlo-Wanssum wellicht niet meer bestaan." Een samenvoeging met de gemeente Venray ligt het meest voor de hand. Beide gemeenten werken al op véél terrein enen samen. Zoals rftet het milieustation, brandweer, muziekschool, recon structie buitengebied, project Oostrumsche Beek, regionaal volks huisvestingsplan, Rabobank en niet te vergeten de ontwikkeling van de Wanssumse haven. "Het is zo gegroeid. We doen steeds meer samen met Venray. Met Horst aan de Maas is dat veel minder, alleen de sociale dienst hebben we samen. Samenwerking is noodzakelijk want we zijn te klein om alles zelf te doen. Het zou ook inefficient zijn. DU is een goede oplossing." Meerlo-Wanssum maakt, in tegenstelling tof Venray, weinig gebruik van ingehuurde arbeids krachten. "Alleen als het niet anders kan of voor eenmalige projecten. Maar het dagelijks werk houden wc in eigen hand." Volgens Hahn is zijn gemeente voor de burgers niet veel goedkoper dan Venray, Financieel is Meerlo-Wanssum vvel gézond. Het kost weinig moeite om de begroting sluitend te maken en de reserves zijn goed op peil. "Onze zwakte is tevens onze kracht. De lijnen zijn kort, Inwoners, bestuurders en ambtena ren staan dichtbij elkaar. We kunnen daarom snel zaken doen. Dat vinden de 'burgers en het bedrijfsleven prachtig." De afgelopen jaren heeft de gemeente flink geinvesteerd. In een nieuwe sporthal, wegen, fietspa den en riolering. "De komende tijd zijn er geen grote projecten meer. Hel wordt vooral zaak alles goed te beheren en de organisatie op peil te houden." Toen hij in 1985 burgemeester werd was er nog geen sprake van een samenvoeging met Venray. "Het speelde wel dat Broekhuizen bij ons zou komen.; Een gemeente van 10.000 inwoners was toen groot genoeg. Maar de provincie heeft dat niet doorgezet." Binnen Meerlo-Wanssum is een tweedeling zichtbaar. Tienray en Swolgens zijn van oudsher op Horst georienteerd. Inwoners van beide dorpen laten ook weten liever met Horst aan de Maas te willen fuseren dan met Venray. Maar een splitsing van de gemeente acht Hahn ondenk baar; "Dat levert veel te veel com plicaties en dubbel werk op. Dit is niet wenselijk en Binnenlandse Zaken wil het ook vermijden. Je moet het fusieproces niet onder schatten. Het vergt ontzettend veel overleg en het duurt altijd langer dan je wilt. Het ambtelijk apparaat loopt ondertussen leeg want mensen zoeken elders zekerheid. Dat moet opgevangen worden met externen en dat kost weer veel geld. In Grubbenvorst was er op het laatst niemand meer over op de afdeling financiën. Eigenlijk zou zo'n proces binnen een half jaar moeten zijn afgerond" Joep Hahn denkt dat een ophef fing van Meerlo-Wanssum niet zal leiden lot een volksopstand. Want in hun achterhoofd welen de bewoners dat de zelfstandigheid ooit zal wor den prijsgegeven. "Als de gemeen teraad net besluit neemt zullen er echt geen actiegroepen opstaan. Alhoewel het zeker emoties oproept. Zoals bij die uitspraken van Driessen. Dat roept weerstand op en dan gaan ze zich verzetten. Maar de mensen zijn er tegelijkertijd ook heel nuchter in. Ze zullen erin berusten", vermoedt hij. Het duale stelsel, met oen schei ding tussen college en raad, gaaf na 6 maart ook in Meerlo-Wanssum in. "De gemeenteraad komt meer op afstand te staan en dat zal wennen zijn. Want veel raadsleden zijn nog een soort ombudsman in hun dorp." Het gemoedelijke zal blijven, als het aan burgemeester Hahn ligt. Zo staat hij toe dat bij commissieverga deringen burgers op de tribune mogen meepraten. "Als dat zo uit komt is dat geen enkel probleem. Wij kunnen ook ons voordeel doen met inbreng van de burgersDe commissie mag best informeel en wat losjes zijn. Regels zijn er om te gebruiken als je ruzie hebt." Wat voorlopig niet veranderd zijn de ouderwetse stembriefjes, het rode potlood en de stembussen in de ver kiezingslokalen. Het college deed onlangs het voorstel aan de raad om voor de komende verkiezingen maar eens stemcomputers aan te schaffen. "De raad was erop tegen. Ze vonden 't zonde van hot geld. Die investe ring zou ons 7.000 gulden per jaar kosten," Meerlo-Wanssum is daarmee een van de laatste gemeenten waar nog handmatig gestemd wordt. Hahn. ziet het al voor zich: "Tja, hoe kom je dan over. Als op een verkiezing avond heel Nederland voor de b\iis zit en om tien uur alle uitslagen binnenkomen. Behalve die van Meerlo-Wanssum. Daar zitten we met een hertelling en zijn om half twaalf nog stemmen aan het tellen. Met een tv-ploeg er bovenop, als laatste der Mohikanen..." p weg naar 6 MAART 2002 1998 Prognose Hahn CDA 10 10 PvdA 4 4 VVD 3 5 Van de Vorle 4 4 Samenwerking 2 2 D66 2 Totaal 25 25 Opkomst 61% 60% De VVD heeft met oud-raadslid Gerard Thijssen een zeer verras sende wethouderskandidaat naar voren geschoven. De 64-jarige advocaat was van 1974 tot 1979 raadslid voor de WD. Officieel is hij samen met de huidige wethou der Jan Houba 'in' voor het wet houdersambt. Maar in de wandelgangen is het al langer bekend dat Houba na 6 maart 2002 niet meer zal terugkeren op zijn post. De top vier van de VVD- verkiezingslijst John Oosterbeek, Rene Francken, Leonie Cals en Fran Janssen is evenmin kandidaat voor het college. "Zij zijn nog niet beschikbaar. Toen heb ik aangege ven over dit probleem na te den ken", zegt Thijssen die volgend jaar de pensioengerechtigde leeftijd bereikt. "Bij de Romeinen was het ook al zo dat de ouderen aan de bak moesten in het bestuur van de stads raad", lacht Thijssen die bij de ver kiezingen in 1974 en 1978 VVD- lijsttrekker was. Hij staat nu op de negentiende plaats van de kandida tenlijst in goed gezelschap van andere VVD-kopstukken als Frans van Hooft, Leo Janssen en Jan Houba. In tegenstelling tot dit jon gere trio heeft Thijssen nog wel de ambitie om wethouder te worden. "Het valt samen met de afbouw van mijn advocatenpraktijk. En omdat ik dan 65 jaar ben val ik ook buiten alle regelingen. Dat is ook een voor deel voor de gemeente." Ondanks dat hij al 22 jaar niet meer politiek actief is zegt Thijssen nog altijd geboeid te zijn door de verrichtingen van college en raad. "Ik verheüg mij er al op. Ik hoop op aangename debatten en een vrucht bare samenwerking met college en ambtenaren. De mensen in het colle ge kennen wij ook goed." De VVD maakt sinds 1998 deel uit van het college. De democraten hebben momenteel drie raadszetels. "We verwachten een goede verkie zingsuitslag en hopen er nog een zetel bij te krijgen. Dan is het een reeele verwachting dat VVD opnieuw in de coalitie komt", aldus Thijssen. De Venrayse advocaat kwam een jaar geleden in het nieuws toen hij door de gemeente werd gevraagd een nieuw bestuur voor jongeren centrum Dingus te formeren. In januari gaf Thijssen na een conflict met de gemeente zijn formatieop dracht weer terug. Verkiezingslijst VVD 1John Oosterbeek (Venray) 2. Rene Francken (Venray) 3. Leonie Cals (Merselo) 4. Fran Janssen Venray) 5. Rogier Krebbekx (Venray) 6. Niels Borst (Venray) 7. Ron Schmidt (Venray) 8. C. Loozen-Meulendijks (Oostrum) 9. Erik Peters (Leunen) 10. Leo Verhaegh (Oostrum) 11. Jeu de Wit (Ysselsteyn) 12. Wim Buijs (Venray) 13. Ton Hendriks (Venray) 14. Ad Steverink (Venray) 15. Lambert Janssen (Oirlo) 16. JohnNiessen (Venray) 17. Leo Janssen (Venray) 18. Frans van Hooft (Venray) 19. Gerard Thijssen (Venray) 20. Jan Houba (Venray) Ike Busser voert opnieuw de verkiezingslijst van Samenwerking Venray aan. De lijsttrekker is tevens fractievoor zitter van de lokale partij die momenteel twee zetels heeft in de gemeenteraad. Raadslid Gerrit Verkoeijen staat ook deze keer op de tweede plek. Op nummer drie staat met Theo Mulders een nieuwkomer. De Veulenaar ontpopte zich in de com missie Agrarische Economie en Milieu als een landbouwspecialist. De kandidatenlijst van 25 namen, die op 29 november door de leden vergadering werd vastgesteld, telt verder weinig echte verrassingen. Martin Wijnhoven staat onveran derd op de vierde plaats. Oud-raads lid Peter Van der Velden, die vorige keer net buiten de boot viel, duikel de van de derde naar de zevende plaats. Nieuwkomers zijn de com missieleden Cor Vervoort op zes en Tineke Lamers-Vorst op acht. Haar echtgenoot Jacques Lamers staat drie plaatsen hoger op de lijst. De rest van de verkiezingslijst telt vele oude bekende namen. Ad Hijl, Toon Millen, Hub de Bruijn, Annie Janssen-Helmerich, Jacques van Roy en Toon en Addy den Brok staan al sinds mensenheugenis op de lijst van Samenwerking. Verkiezingslijst 1Ike Busser (Venray) 2. Gerrit Verkoeijen (Heide) 3. Theo Mulders (Veulen) 4. Martin Wijnhoven (Venray) 5. Jacques Lamers (Venray) 6. Cor Vervoort (Venray) 7. Peter van der Velden (Venray) 8. Tineke Lamers-Vorst (Venray) 9. Ine v.d. Munckhof (Oostrum) 10. Jan Verkoeijen (Venray) 11Johan Zegers (Merselo) 12. Lambert Manders (Oirlo) 13. Bemie van Lierop (Venray) 14. Ad Hijl (Venray) 15. Jan van Daal (Venray) 16. Leo Willems (Leunen) 17. Toon Millen (Venray) 18. Hub de Bruijn (Venray) 19. Annie Janssen (Venray) 20. Jacques van Roy (Venray) 21Toon den Brok (Venray) 22. Harrie Terhaag (Venray) 23. Jan van Goch (Venray) 24. Addy den Brok (Venray) 25. Theo Schrooten (Venray) Opnieuw problemen in nieuwe wijk Leunen De bewoners van de nieuwe wijk Korenmolen in Leunen heb ben het deze dagen niet gemakke lijk. De wijk staat nl. dermate onder water dat het aanleggen van opritten een crime is en van tuinaanleg überhaupt nog geen sprake is. Oorzaak is de hoge waterstand in deze wijk. Nagenoeg alle kavels die in sep tember en oktober zijn opgele verd door projectontwikkelaar <r*er"r HOV0NIEI w uw specialist in boomverzorging! www.gunhoek.nl Venray 0478-571800 Hurks, hebben hetzelfde pro bleem. Water in de kruipruimten en water in de tuinen dat nergens heen kan. Deze week hebben de bewoners bij de gemeente en de projectontwikkelaar aan de bel getrokken. De woningen zijn gebouwd op een voormalig weiland. Dat stuk land, ten noorden van Leunen, heeft altijd al laag gelegen. Voor de bouw is de grond ongeveer een meter ver hoogd waarna de woningen gereali seerd konden worden. "Al voordat de woningen opgeleverd werden, hebben velen van ons geconstateerd dat er flink wat water in de kruip ruimten stond. Door de projectont wikkelaar werd dit als normaal omschreven en de drainage die rondom het huis was aangelegd, zou voor een goede afvoer moeten gaan zorgen" zo schrijven de buurtbewo ners in een brief aan gemeente en Hurks. De waterproblemen werden dui delijker toen de grond voor de opler vering met zwarte zand verhoogd werd. Bij de minste of geringste regenbui veranderen de tuinen in grote modderpoelen. Het water zakt niet op een natuurlijke manier de grond in en blijft staan. De bewo ners hebben bovendien hun twijfels over de drainage die aangelegd is1 Een van de bewoners moest bij de oplevering van de woning, via dé kavel van zijn buurman naar de voordeur om de sleutel in ontvangst te nemen. Inmiddels heeft het bureau Oranjewoud grondboringen gedaan. De resultaten daarvan zijn nog niet' bekend. Volgens een woordvoerder, van de gemeente zullen de bewo ners in ieder geval zo spoedig mogelijk worden ingelicht. Toch zijn de bewoners er nief gerust op. Zij willen niet alleen dui delijkheid maar vooral een oplos sing voor de problemen, zonder dat zij de dupe worden van onenigheid tussen gemeente en projectontwik kelaar, over wie verantwoordelijk is voor dit probleem. "Want een tuin aanleggen op deze moerassige bodem is onmogelijk" sluit de briel van de bewoners af. De bewoners van de nieuwe wijk in Leunen wonen momenteel in een zeer drassige omgeving.

Peel en Maas | 2001 | | pagina 7