Houba wuift verantwoording financiële malaise weg Industriegrond verkoopt goed s=»r VVD hekelt stemgedrag wethouder Driessen Fietsen voor Oeldershof LEESBRIL ZOEK??? Gemeente akkoord met verhuizing De Steeg CONTACTLENZEN Gigantische achterstand woningbouw Dodelijk ongeluk n Ysselsteyn i AANBIEDINGEN Onze nieuwe wintercollectie is binnen KWALITEIT, SERVICE, GARANTIE EN NIET DUUR! Pai !L Ml IM 1H e EN MAAS donderdag 6 december 2001 - Pagina 5 l rti21 de commissie Financiën uit- dcly maandag alle fracties stevige iek op de uit de hand gelopen ieentelijke financien. De bild en worden dit jaar met ruim miljoen gulden overschreden, j begrotingsdiscipline is ver te ken waardoor de gemeente- 11 e spaarpot geplunderd moet erv| den om de exploitatie enigs sluitend te maken, dat lukt zelfs niet want het loitatietekort in 2001 schommelt ind 370.000 gulden. Terwijl de ;ente dit jaar al 1,7 miljoen kreeg van het Rijk. Bovendien uit de reserves en voorzienin- al een greep van 2,2 miljoen Jen gedaan om de grootste gaten dichten. Waardoor de toch al ikele financiële positie van iray verder verzwakt is. e kritiek vanuit de politiek is nieuw. Wethouder Jan Houba T3) is er in zijn ambtsperiode jo i in geslaagd het tij te keren. U3Ï igendeel. In de commissieverga- ng maakte de portefeuillehouder financien een machteloze le|uk. Hij gaf ook ruiterlijk toe dat de talloze kostenoverschrijdin- niet in de hand kan houden, is voor de wethouder financiën ;ekt onmogelijk dat ie even regelt dat 't goed gaat. Want ik krijg niet op de tijd de informatie om in te grijpen. Slechts twee keer per jaar wordt ik via de marap (manage mentrapportage, red.) geinformeerd. Dan word ik achteraf geconfron teerd met dingen die we liever anders hadden gezien", verklaarde Houba. "Het is bar moeilijk er een vinger achter te krijgen en het snel om te buigen", ging hij verder. Jan Houba, die als wethouder toch politiek verantwoordelijk is, schoof zelfs die verantwoordelijkheid van zich af. "De sectoren zijn primair verantwoordelijk en niet de wethou der financiën. Daar zitten de kosten- overschrijdingen en daar hoort ook de kritiek thuis." Martin Wijnhoven (Samen werking) hoorde het relaas van Houba met verbazing aan. "Dit is onvoorstelbaar. Het mandaat voor de sectordirecteuren moet worden ingetrokken. Dat de wethouder zo'n politiek risico loopt door maar twee keer per jaar geinformeerd te wor den. Hij kan er zo toch onvoldoende grip op houden." Paul Vriesekoop (PvdA) vroeg zich af waarom Houba niet eerder heeft ingegrepen. "Het ziet er slecht uit voor de financiën van Venray. We moeten steeds weer hetzelfde constateren. Ik houd m'n hart vast voor volgend jaar als we minder meevallers krijgen. We kunnen zo niet blijven doorhobbelen. Er zal iets aan gedaan moeten worden met duidelijk beleid voor het manage mentteam en de politieke top." Ron van den Heuvel (VVD) hamerde op een strakkere budget discipline en hij vond dat het geen gewoonte mag worden dat meeval lers niet als meevallers gebruikt worden. Wiel Michiels (CDA) sprak van 'een uiterst belabberde budgetbewa king'. "Ongelooflijk dat het tekort van drie miljoen gulden nu pas bekend wordt." Michiels vroeg zich af of er nog wel grip was op het financiële beleid. "Kan het manage mentteam wel financiële leiding geven en is er voldoende know-how in huis?" Wethouder Houba had weinig verweer tegen de kritiek. "Het zal snel anders moeten want dit kan inderdaad niet meer. Het aantrekken van de budgetdiscipline is meer dan hard nodig." Tijdens de begrotingsbehandeling van eind oktober kwam Houba met z'n winstwaarschuwing van een tot twee miljoen gulden. Daarvoor is inmiddels negen ton uit de algeme ne reserve geplukt. Om de reserve- pot weer aan te vullen wordt een bestemmingsreserve van 624.000 gulden ernaar overgeheveld. Dit bedrag van ruim zes ton had Venray destijds van het Rijk gekregen van wege de extra kosten die gepaard gingen met de komst van militairen uit Duitsland. Achteraf heeft de gemeente dit geld niet nodig gehad en daarom is het nu beschikbaar voor de algemene middelden, zo redeneert Houba. De meerderheid van de commissie was hierop tegen. In de raadsvergadering van 18 december wordt een besluit geno men. "Want de raad beslist", zei de wethouder. Maar wel met het mes op tafel, vond Richard de la Roy (fractie Van de Vorle). "Want zo gaat het altijd. Wat hebben wij te beslissen als er toch geen geld is." Wiel Michiels stelde het enorme personeelsverloop aan de orde. De CDA'er stelde vast dat het aantal medewerkers van 267 in 1998 was gestegen naar 327 in 2001. In die periode van drie jaar waren 158 nieuwe medewerkers aangetrokken wat duidt op een grote leegloop. "Dit houdt geen enkel bedrijf of organisatie vol. Dat moet dringend opgelost worden." FESTO MAKITA DEWALT HITACHI BOSCH METABO DUSS PANASONIC FEIN Alle topmerken op voorraad Óók voor inspectie electrische gereedschappen NEN 3140 jfj0[ IOUWBESLAG GEREEDSCHAPPEN MACHINES EIZERSVELD 61 VENRAY TEL 0478 - 55 33 55 Bij een verkeersongeluk op de e urneseweg, ter hoogte van de Touwkuilenweg, is afgelopen '1*«8 om 16.00 uur een 12- rige jongen uit Ysselsteyn om 1 leve» gekomen. W01 Hij storid met acht andere scho nen te wachten om óver te ste- I. Om onverklaarbare redenen ik hij plotseling over, waarbij gegrepen werd door een achtvvagen, bestuurd door een -jarige man uit Wanfoijl Dit speelde zich af voor de ogen rtzijn acht leeftijdgenoten. De litie heeft samen met het bureau ichtofferhulp opvang voor deze iep scholieren georganiseerd. 3911 J. Dolman, directeur van de stich ting Maatschappelijke Opvang Voorzieningen Limburg (Stichting MOV), vijf fietsen aangeboden voor de bewoners van het pension Oeldershof in Oirlo. De fietsen zijn gekocht met het beschikbaar gestel de bedrag dat de stichting Wonen Noord-Limburg cadeau deed aan een van de afscheid nemende com missarissen. Op uitdrukkelijke wens van de commissaris werd het bedrag van 5000 gulden beschikbaar gesteld voor de doelgroep die is aangewezen op de maatschappelijke opvang.Met name voor de bewoners van pension Oeldershof wordt gestart met een resocialisatie dat gericht is op (opnieuw) deelnemen aan het verkeer door middel van fietstochten, boodschappen doen etc., om zo de zelfstandigheid en het leggen van externe contacten te bevorderen. De relatie tussen MOV en pensioen Oeldershof bestaat al enkele jaren en is gebaseerd op de wederzijdse intentie om binnen afzienbare tijd samen te gaan. ;el£? Venray raakt zijn industrie- !5'' ond onverminderd goed kwijt. ivendien blijven de vooruitzich- n gunstig vooral als de A73 Kft raks wordt doorgetrokken, eig kijven stellen steeds hogere e do len stellen aan presentatie en '»9tn (straling van hun bedrijfspand, aarom gaat de gemeente meer indacht schenken aan haar drijventerreinén. 'Representa- l£ ive uitstraling' en een 'kwalita- f hoogwaardige omgeving'' zijn J larbij de toverwoorden. Hl De Venrayse bedrijventerreinen orden onderverdeeld in drie nive- businesspark, gemengd terrein grootschalig terrein. Een busines- 7 iark (kantoorpanden en show- ioms) heeft een hoogwaardige ;aliteit en ligt nabij de snelweg lis de Hulst II. Een gemengd ter- n (Keizersveld, kantoren en ïdrijfshallen) heeft een modern- presentatieve kwaliteit. En een ootschalig terrein (bedrijfshallen i procesindustrie) zit in de laagste itegorie met een functionele kwa- eit en ligt op afstand van woonge- eden (Smakterheide I en II). Om alle toekomstige bedrijven in goede plek te bieden wil de ïmeente op alle drie niveaus vol- oende industriegrond in voorraad inl hebben. Het nieuwe bedrijventerrein ('De Blakt') ten zuiden van de Deumeseweg tussen Oirlo en Venray, zal in de komende 10-15 jaar in twee fases ontwikkeld wor den. Van de in totaal 70 hectare zijn 40 ha bestemd voor een bedrijven park. Dit levert 2000 nieuwe arbeidsplaatsen op. Op de overige 30 hectare komen logistieke en industriële bedrijven die samen aan 600 mensen werkgelegenheid bie den. De gemeente Venray heeft een beroepsbevolking van 17.900 perso nen. Maar in Venray werken 19.930 mensen vooral in de industrie, han del en agrarische sector. De gemeente heeft een werkgelegen- heidsgraad van 111; in Noord- Limburg ligt dit cijfer op 98. Metaal- en handelsbedrijven zijn van oudsher in Venray gevestigd. Zij trekken vooral werknemers met een lager opleidingsniveau. De gemeente probeert deze ontwikke ling om te buigen. Enerzijds wordt arbeid steeds kennisintensiever en anderzijds verdwijnt laagwaardige werkgelegenheid naar 'lage lonen landen' in Oost-Europa of Zuid-oost Azie. Het aantrekken van hoger opge leid personeel vergt niet alleen aan- A an bod bedrijventerreinen (in hectare) defcc Hulst 11 PKs&ipRlfiiH omvang verkocht ujtgeefbaar fiizersveid nakterheide II sselsteyn e Blakt Totaal 26 32 25,7 8.6 70 162,3 im 29,5 11,2 5,3 0 52 20 2,5 14,5 3,3 70 110,3 w.v. direct 10 2,5 14,5 3,3 0 30,3 De grondprijzen worden met ingang van 2002 ook aangepast aan het ype bedrijventerrein. Kantooruimte in de Hulst II is met 130 euro per m2 iet duurste. Een bedrijf op een A-locatie moet 77 euro betalen en op een B- dcatie 73 euro per m2. Op Keizersveld kost een A-locatie en B-locatie res pectievelijk 71 en 66 euro. Het grootschalige terrein Smakterheide II is het goedkoopste met een grondprijs van 64 euro per vierkante meter. trekkelijke bedrijventerreinen maar ook kwalitatief goede woonruimte. Op middellange termijn dienen zich voor Venray nieuwe kansen aan. Doortrekking van de A73 van Venlo richting Roermond met een aansluiting op de A2 betekent de komst van extra bedrijvigheid. Want de noord-zuid corridor zal dan niet meer alleen via Utrecht, Den Bosch, Eindhoven en Maastricht lopen maar ook over de A73 als oostas. Dit moet niet alleen productie- en logistieke bedrijven aantrekken maar ook zakelijke dienstverlening. Aan deze laatste sector heeft Venray vooral behoefte. Door de ligging op de as Rotterdam-Venlo-Duisburg zien veel bedrijven in transport en logistiek Venray al als een ideale 'uitvalsbasis'. Voorwaarde voor economische groei is zowel kwantitatief als kwa litatief aanbod van bedrijventerrei nen. Verouderde terreinen als de Hulst I en De Brier moeten worden opgeknapt omdat ze geen aantrek kelijk vestigingsmilieu meer heb ben. De vraag naar bedrijfsruimte ver schuift van productieruimte naar kantoorachtige huisvesting in een omgeving met een moderne uitstra ling. Venray wil daarom kantoren en zakelijke dienstverlening dicht bij elkaar plaatsen zodat ze elkaar versterken. Het liefst rond een ver keersknooppunt omdat deze bedrij ven veel bezoekers trekken. In de afgelopen jaren gaf de gemeente jaarlijks gemiddeld 10 hectare bedrijfsgrond uit. De netto voorraad bedraagt momenteel ruim 110 ha waarvan 30 ha direct uitgeef- baar is. Dit is voldoende voor de komende tien jaar. In de Hulst II is 6 ha verkocht aan 3W Vastgoed voor de bouw van een PDV-locatie. Volgens wethouder Houba (VVD) scoort Venray nog altijd goed met de gronduitgifte. "Daarbij streven we naar een goede verhou ding tussen verkoopoppervlakte en arbeidsplaatsen. Dit moet ongeveer op dertig werknemers per hectare liggen." Op Smakterheide II zijn nu nog ruim 14 hectare uitgeefbaar. Als dit terrein is volgebouwd komt het regionale bedrijventerrein in De Blakt in beeld. "We moeten daarom op tijd met dit nieuwe terrein op de markt komen. Want als er twee grote vissen komen dan is Smakterheide II zo vol. De over gang naar het nieuwe bedrijventer rein moet daarop naadloos aanslui ten", verklaarde Houba. BIJ ONS VINDT U BIFOCALE CONTACTLENZEN MET EEN VERAF LEESDEEL KURSTJENS VENRAY - NOORDERHOF 20 TEL. 0478 - 550630 Discotheek De Steeg vertrek defi nitief uit Leunen. De gemeente maakt door wijziging van het bestemmingsplan de Hulst II de komst van de discotheek naar Venray mogelijk. Eigenaar Ton van Dijck denkt in Venray-oost een ide ale locatie gevonden te hebben. De nieuwe plek ligt dichtbij het NS-sta- tion en de A73 en is dus zpwel met de trein, bus of per auto goed bereikbaar. Ook fietsers kunnen De Steeg via de Henri Dunantstraat gemakkelijk bereiken. De disco theek krijgt een capaciteit van 3.500 bezoekers en bestaat uit twee ver diepingen. Van Dijck legt een eigen parkeerterrein aan dat plaats biedt aan tachtig auto's. Tevens kan gebruik worden gemaakt van de nabijgelegen grote parkeerplaats van de PDV-locatie. De discotheek lag in Leunen aan de St. Catharinastraat danig in de knel. De vele discogangers veroorzaakten overlast in de buurt alhoewel De Steeg veel maatregelen heeft getrof fen dit te voorkomen. Ook kon de horecagelegenheid op die plek niet meer uitbreiden. Na de verhuizing naar Venray zal De Steeg in Leunen haar deuren sluiten. Er komt geen nieuw horecabedrijf voor terug omdat het bestemmingsplan dat niet toestaat. Leunen vindt deze plek dichtbij de dorpskern een ideale locatie voor een woon-zorg-complex (wozoco) voor ouderen. Tijdens het bezoek van B en W aan Leunen kwam dit voorstel ook ter sprake. De spanningen binnen het colle ge zijn verder opgeiopen. De WD stelt in een brief aan CDA-wet- houder Driessen de gewetens vraag of hij zichzelf en het college nog wel geloofwaardig vindt. Oorzaak is het stemgedrag van Jan Driessen vorige week in de raadsvergadering toen hij tegen het collegevoorstel over De Gouden Leeuw stemde. Dat is bij coalitiepartner VVD helemaal in het verkeerde keelgat geschoten. Met een krappe meerder heid van dertien tegen elf werd het plan De Gouden Leeuw toch door de raad aangenomen. Het CDA was zwaar verdeeld. Vijf leden stemden voor maar ook vijf leden keerden zich tegen het plan. Onder wie Jan Driessen die als enig collegelid tegen zijn eigen voorstel stemde. VVD-fractievoorzitter Frans van Hooft schrijft in zijn brief het vreemd te vinden dat Driessen zon der enige kanttekening tegenstemde. Terwijl de CDA-wethouder nooit eerder had geuit tegen de plannen te zijn. Zelfs in de notulen van B en W vergaderingen kon de VVD geen bezwaren van Driessen ontdekken. "Daarmee heeft u bewust het risico genomen dat in de gemeenteraad een zo belangrijk voorstel zou sneu velen", aldus Van Hooft. De VVD wijst erop dat er al veel ambtelijke uren en externe kosten gemaakt zijn, mede onder verant woordelijkheid van Driessen. Als de plannen niet waren doorgegaan was dit 'weggegooid geld' geweest. "Hoe denkt u dit aan de burgers van Venray uit te leggen", luidt een van de zeven vragen in de brief. Bij de presentatie van het CDA- verkiezingsprogramma liet Driessen onlangs weten tegen nieuwe groot schalige bouwprojecten te zijn. De WD vraagt zich af of hij nog wel als wethouder van Stedelijk beheer kan aanblijven. Omdat Driessen openlijk heeft uitgesproken tegen De Gouden Leeuw en andere grote projecten te zijn. Terwijl hij als por tefeuillehouder wel bij de uitvoering betrokken is^ Jan Driessen wilde zelf niet op de brief reageren. Wel liet hij via een woordvoerster weten dat het college binnen enkele dagen met een reactie naar buiten komt. Burgemeester Waals gooide woensdag in de commissie Stedelijke Ontwikkeling de knup pel in het hoenderhok. De gemeente Venray is gigantisch achterop geraakt met haar woningbouwprogramma. De achterstand bedraagt bijna 600 woningen en dit tekort loopt alleen maar verder op. "Ik schaam me als portefeuillehouder volkshuisvesting om deze cijfers te presenteren. Ik ben ervan geschrokken. Het woningbouwbe leid is danig in het slop geraakt", stelde Waals die direct maatrege len aankondigde. Het uitbreidingsplan De Brabander zal voortvarend worden aangepakt. De looptijd wordt inge kort van vijftien tot tien jaar. Ook de terreinen van de voormalige biolo gische school, marianum en lts wor den versneld onder handen geno men om de vastgelopen huizenproductie weer vlot te trek ken. Desnoods met inhuur van extern personeel, verkondigde Waals die ook de bouwmogelijkhe den in Ysselsteyn, Leunen en Oostrum optimaal wil benutten. Doordat er veel minder woningen worden gebouwd loopt de gemeente veel inkomsten mis. Niet alleen uit de OZB maar de uitkeringen van het Rijk zijn grotendeels gekoppeld aan Lederen kleding voor dames en heren Jacks- Jassen- Broeken- Blazers- Mantels enz. normaal 299.- 399.- 399.- 599 - NU 199.- 250.- 299.- 399.- het aantal woningen en inwoners. Het verlies loopt op tot enkele ton nen per jaar. Het ziet er voorlopig niet naar uit dat Venray de achter stand kan inlopen. Want de progno ses voor de jaren 2002 tot en met 2006 zijn zorgwekkend. Venray zou de komende vier jaar jaarlijks 400 nieuwe woningen moeten opleve ren. Volgens een prognose worden slechts 250 woningen per jaar gehaald. Dan zou de bouwachter- stand over vier jaar verdubbeld zijn tot 1200 woningen. "Dit is maat schappelijk niet acceptabel. We hebben een groot politiek probleem. Deze cijfers zijn pas recent duidelijk geworden. Ik vind dat dit niet kan", aldus Waals die een halfjaar gele den de portefeuille volkshuisvesting overnam van de zieke wethouder Kersten. De burgemeester verklaarde dat het college zich 'maximaal zal inspannen' om de bouwproductie voor 2002 en de volgende jaren wel te halen. Zodat de achterstand niet nog groter wordt. De oorzaak van de bouwmalaise ligt in de geringe daadkracht bij de gemeente. Dit wordt niet alleen veroorzaakt door personeelsgebrek. Waals had het over een 'spanning tussen kwali teitsdenken en snelle planvorming'. Hij noemde als voorbeeld het terrein van de biologische school in de hoek tussen Eikenlaan en Zuidsingel. "We zijn hierover al vijf jaar lang aan het bakkeleien. Waar precies die rotonde bij de ingang van Brukske moet komen. Dit kan dus niet. Op deze open plek zo dichtbij het centrum moet met spoed gebouwd worden. Ook al ligt die rotonde dan niet helemaal goed. Dan trappen de automobilisten maar een keer vaker op de rem..." Waals was overduidelijk. Hij wil met grote kracht de nieuwe bouw plannen ter hand nemen. "En niet alleen omdat we nu zoveel geld laten liggen. Maar ook de woning markt is erdoor verstoord geraakt. Er is nog amper doorstroming. Mensen met hoge inkomens houden de goedkopere woningen bezet. Er dient dringend ruimte te komen op de woningmarkt." Een andere oor zaak van de vertraging ligt in vele inbreidingsplannen die Venray momenteel heeft. Want bouwen in het centrum, zoals Franciscanerpark, St. Jozefklooster en Jerusalem, is ingewikkelder en vergt veel meer tijd en mankracht dan huizen bouwen in de open ruim te. Daarom kiest Waals voor een 'tweesporenbeleid'. Enerzijds inbreiaingslocaties als St. Anna, St. Servatius en de Marktstraat en aan de andere kant 900 woningen bou wen in de nieuwe wijk De Brabander. Waals denkt dat de inzet van extra personeel zich vanzelf terugverdient. Ondermeer vanwege de lagere rentekosten door een kor tere looptijd van bouwplan De Brabander. Venray heeft de komende jaren om verschillende redenen extra woningen nodig. Voor de komst van 1100 militairen naar vliegbasis De Peel denkt de gemeente minimaal 150 huizen nodig te hebben. Het nieuwe bedrijventerrein tussen Oirlo en Venray levert straks 2600 arbeidsplaatsen op. Daarvoor moe ten 250 woningen gerealiseerd wor den. De behoefte aan seniorenwonin gen loopt tot 2010 met 500 wonin gen op. Door de afbouw van het Vincent van Gogh Instituut (VvGI) en doordat zorginstellingen licha melijke en verstandelijke gehandi capten steeds meer in gewone woonbuurten onderbrengen is er een grote behoefte aan 'zorgwoningen'. Door sloop en verkoop (herstructe- ring) van delen van Brukske en Veltum zijn de komende tien jaar 395 woningen extra nodig voor de herhuisvesting van de huurders. "Ik word hier niet vrolijk van", zei Frans Janssen (CDA). "Het is vooral een intern probleem door gebrek aan mankracht. Het zal veel inzet kosten om met tijdelijk extra personeel dit probleem op te los sen." John Oosterbeek (VVD) was dit laatste niet met Janssen eens. De VVD'er wilde de oorzaken weten en drong erop aan zo spoedig moge lijk aan de slag te gaan. Gerrit Lemmens (fractie Van de Vorle): "Onverteerbaar. Dit mag niet voorkomen. Door een gebrek aan zorgwoningen komen de VvGI- bewoners op straat te staan. Alle reden om er een zwaar speerpunt van te maken." Lemmens vroeg ook om meer vaart in de afwikkeling van bouwplannen. D66 was afwezig terwijl PvdA en Samenwerking niet of nauwelijks inbreng hadden in de commissie. "Ik ben het met Lemmens eens", reageerde Waals. "Woningbouw moet inderdaad een speerpunt van beleid worden. Venray profileert zich ook als 'zorgstad'. Dan moeten we ervoor zorgen dat de voormalige bewoners van het VvGI in Venray kunnen blijven wonen." De burge meester zei dat met Wonen Venray wordt overlegd om de lts aan de St. Jozefweg om te bouwen tot een locatie voor zorgwoningen. Gerrit Lemmens deed nog de sug gestie om het braakliggende terrein vooraan in Landweert, bij de krui sing Noordsingel-Oostsingel, te benutten voor woningbouw. Waals vond dit geen goed idee. "Als we daar gaan bouwen komt er een stadsoproer en krijg ik de halve wijk op mijn nek. Want dat is het enige stuk groen in de wijk. Ik zoek liever naar een andere locatie."

Peel en Maas | 2001 | | pagina 5