Boogprieel blijvende herinnering aan Zusters van St Anna Afvalbak in drie jaar bijna helft duurder Rooys Dance Event Silversterparty Eurocadeau Gala nieuwjaarsparty Bijzonder kerstprogramma Mallemoer Punkrock Academy in Oirlo Expositie kunstenaar Roos nu Bedrijfs- diefstal Werkgroep Filmkring Dikke Mik's laatste Koopavonden Vrij williger s- centrale Vrijuit spreken gins "EEL EN MAAS donderdag 6 december 2001 - Pagina 17 Stichting Stadspark Venray (48) Onlangs zijn een aantal onder- ai elen van Sint Anna voorgedra- eni en als rijksmonument. We had- lan en verwacht dat ook de mooie 0 (erceau of boogprieel nabij pavil- P® oen Eugène als monument zou te orden aangemerkt omdat het 1 en plaatsje had verworven op de :n electielijst. Maar de beoordee laars waren zeer streng en slechts 7 k| iet allerbeste kwam door de selec- ie heen waaronder niet minder in ti^n objecten op Sint Anna. at zijn het hoofdgebouw inclu- ef het voorterrein en de kapel, •t mortuarium, de 4 villa's, het hele middenpark, de boerderij, muziekkiosk en de carrousel- lods. Toch een mooie score, niet- aar? De gemeenteraad dient de oordracht nog te bekrachtigen we nemen aan dat dit ïchts een formaliteit zal zijn. aarmee genieten deze monu- enten dan een beschermde sta- is, wat naar onze mening ook iu moeten gelden voor de mooie i unieke berceau die in het oosterleven van de zusters een '.onder plaatsje innam. Een piek om te bidden en te verpozen Het prieel was bij de nonnen erg iefd. Zodra na de maaltijd de ecreatie was aangebroken, repten ele zusters zich naar het prieel, niet n Jleen om te bidden, maar vooral lok om te "kwekken". Allerlei ieuwtjes en wederwaardigheden ■verden dan uitgewisseld. Het was èn plek om te verpozen en om te W' landwerken, maar ook om te medi- jren. Tegenover het prieel stond jen groot Mariabeeld, dat thans bij ;.eIj looster Terhage staat in 'jndhoven. Met name de oudere *"r listers spraken voor dit beeld vaak 'et gebed uit van Vader Triest, de lichter van de congregatie. Het liidde als volgt: "Oh en i De berceau is dringend toe aan een opknapbeurt. Stadspark hoopt in samenwerking met de APK Veulen daar een begin mee te maken Eerbiedwaardige Vader Triest, die nu zonder twijfel de eeuwige geluk zaligheid smaakt als loon voor de brandende ijver waarmede gij hier op aarde het liefdeveld hebt bewerkt. Verkrijg van God meer zegen over uw stichtingen. Bid voor uw geestelijke kinderen opdat zij voortdurend uw voorbeeld navolgen en in deugd en getal mogen aan groeien. Amen". Wat de deugd zaamheid betreft hebben de gebeden ongetwijfeld hun doel bereikt, maar de getalsmatige aangroei is op den duur uitgebleven zodat ons momen teel nog slechts de herinnering rest en een bijzonder mooie expositie in 't Freulekeshuus waar u ongetwij feld moet gaan kijken. Het is alles zins de moeite waard. U kunt er terecht iedere woensdag, zaterdag en zondag van twee tot vijf. En gaat u dan ook eens kijken naar de fraaie paardenhamen die door de heer van Well in bruikleen aan het museum zijn afgestaan. Zoiets treft u nefgens anders aan. Waarvan akte. Terug weer naar onze berceau. Stadspark en Veulen gaan prieel restaureren De Aid Prinsen Kompeneej van Veulen bracht onlangs een bezoek aan Sint Anna en de leden van dit nobele gezelschap waren laaiend enthousiast over de schoonheid van het park en zijn geschiedenis. Spontaan zegde men alle medewer king en hulp toe indien er in de toe komst iets aangepakt zou moeten worden. Dat vond meteen weer klank bij Stichting Stadspark waar men graag een begin wil maken met de restauratie van de berceau die ernstig in verval dreigt te gera ken. Er moet gesnoeid en gekapt worden en de ijzeren draagconstruc tie is dringend aan herstel toe. Alle hulp is welkom en mocht u daar iets voor voelen, meld u zich bij onze Stichting. Het prieel werd aangelegd in 1936. Het technisch jaarverslag van dat jaar vermeld: "Tussen de beide klasse-paviljoenen Notre Dame en Saint Eugène werd op een geaccidenteerd terrein een recreatie plaats met basaltine vloer aange legd, terwijl een ijzeren boogcon structie kapbedekking mogelijk maakt". Omdat het prieel op een hoogte was gelegen, noemden de zusters deze plek ook wel Op den Thabor. Genoemd naar de berg Thabor in Galilea Israël. Reeds in de 6e eeuw waren op deze berg kloosters en kerken gevestigd om welke reden de naam Thabor een speciale klank heeft bij de klooster lingen. We hopen u volgend jaar tijdens de kunstmanifestatie De Waan een fraai opknapt boogprieel te kunnen presenteren. En er staat nog meer op stapel. Daarover een volgende keer. Voor informatie: Stichting Stadspark Venray, p.a. Twan van Els, Gasstraat 6, 5801 CT Venray, telefoon 581191. E-mail: tw.els@wxs.nl Het boogprieel anno 1950. Op de achtergrond het Mariabeeld dat thans in Eindhoven staat Het afvalophaalsysteem diftar valt voor de Venrayse burgers alsmaar duurder uit. Toen in 1999 het diftar- systeem werd ingevoerd kostte het aan de straat zetten van een grote afvalbak (140 liter) nog 8,40 gul den. Een jaar later werd dit variabe le tarief verhoogd tot 9,35 gulden. Dit jaar betalen de burgers al 10,50 gulden. En in 2002 bedraagt het tarief 5,60 euro oftewel 12,34 gul den. Binnen drie jaar betekent dit een verhoging van 46,9%. Het vaste tarief, dat ieder woonhuis betaalt ook al wordt er geen gebruik gemaakt van de ophaal dienst, is in dezelfde periode van 222 naar 252 gulden gestegen. Een verhoging van 13,5%. Bij de nieuwe tarieven van 2002 streeft de gemeente nog meer naar het principe 'de vervuiler betaalt'. In september werden aan de gemeenteraad vier varianten voorgesteld. Met uitzondering van Samenwerking Venray gingen de andere fracties accoord met vari ant drie. Dit hield in een lichte daling van het vaste tarief en een extra verhoging van het variabele ophaaltarief. Wellicht dat het rekenvoor beeld, dat bij de varianten was gevoegd, de raadsleden zand in de ogen heeft gestrooid. Want het tarief voor 2002 werd toen niet in de bereking meegenomen. In het rekenvoorbeeld zou het vaste tarief dalen van 267 naar 259,29 gulden. En de kosten van een afvalcontainer zou stijgen van 10,50 naar 10,96 gulden. Deze cij fers waren gebaseerd op 2001 maar blijken nu verre van reeel. De gemeente komt nu met een nieuw vast tarief van 252 gulden, een verlaging van 5,6%, en ver hoogt het variabele tarief met liefst 17,6% naar 12,34 gulden. In de begroting 2002 is afge sproken dat de afvalstoffenheffing met 4% mag stijgen. Er wordt daarbij aangenomen dat een gemiddeld huishouden achttien keer per jaar de groene of de grij ze bak aan de straat zet. Dan blijft de stijging inderdaad tot 4% beperkt. Hoe vaker de afvalcon tainer wordt aangeboden des te duurder de burger uit is. De Geijsterse volksmuziekgroep Mallemoer verzorgt traditioneel weer een bijzonder kerstprogramma samen met het Literair Café Venray-regio. Het muzikaal en lite rair kerstprogramma 'Ziet wat men u zingen zal' vindt plaats op zondag 16 december, aanvang 11.30 uur in de grote zaal van conferentiecen trum De Witte Hoeve aan de Gasstraat in Venray. De entree bedraagt slechts f. 7,50. Donateurs krijgen een korting van f. 2,50. Het kerstprogramma staat in het teken van de middeleeuwse beleving van het kerstfeest en de afbeeldingen van het kerstgebeuren. Aan de hand van een aantal dia's en tekstfrag menten wordt meer inzicht gegeven in de betekenis ervan. Veel van de Nederlandse kerstliederen en afbeeldingen hebben een middel eeuwse oorsprong. Ook als ze pas later ontstonden grijpen ze veelal terug op middeleeuwse tradities. Omdat zowel bij afbeeldingen als liederen als gedichten dezelfde bronnen gebruikt worden spreken ze in feite dezelfde taal. Mallemoer zingt en speelt over de Annunciata, de geboorte van het Kindje Jezus, de driekoningen en de vlucht naar Egypte. Er worden kerstliederen gezonden afkomstig uit Nederland, Engeland, België, de Provence en de Kempen. De muzikanten van Mallemoer brengen deze liederen op hun bijzondere wijze met onder steuning van veel verschillende muziekinstrumenten. De gedichten die tussen de liede ren door worden voorgedragen slui ten aan op de thema's van de liede ren. OJC Watjang in Oirlo presenteert op zaterdag 8 december Punkrock Academy met optredens van drie bands. De support act is nog niet voor de volle 100% zeker, maar het wordt in ieder geval een beginnende regionale band. De band One In A Million zag zijn eerste levenslicht in 1999. De bandleden kwamen uit verschillende Tilburgse punkband jes zoals NT-Social en Product X. Deze bands vielen uit elkaar en ver volgens konden de leden zich volle dig gaan richten op One In A Million en daar zullen ze tot dusver geen spijt van hebben. Ze doken vervolgens namelijk de studio in met de producers van stadgenoten Krezip en Travoltas om hun eerste demo getiteld 'Start of a Legend' op te nemen, en al snel waren er 250 exemplaren van verkocht. Ook de tweede demo, die eind 2000 ver scheen onder de titel 'The original Soundtrack', doet het goed. Ze behaalden de titel 'demo van de maand' in het magazine 'Fret'. Inmiddels wordt de band veelvuldig gevraagd voor voorprogramma's in jwil i ini JTot 25 januari 2002 exposeert de ekl '5-jarige N. Roos, wonend in anh Venray, zijn werk in de polikliniek Milan het St. Elisabeth Ziekenhuis in 'enray. Eerst maakte hij vooral Dintekeningen, maar al gauw begon pi lij ook met andere materialen te n (Experimenteren. Daarbij was vooral uitl le aquarel bij hem geliefd. Maar het erke iltieme genot voor een kunstenaar mi is toch wel het werken met echte hu 'erf. Ook zijn bijna alle lijsten door >r e< hem zelf vervaardigd, Zijn meeste I berken zijn momenteel in olieverf, naar daarnaast gebruikt hij zo nu en ian ook andere materialen, zoals 'etkrijt. anl 20: 111 De bedrijfsbeveiliging van een ledrijf aan de Energieweg zag 1 Maandagmorgen dat een 24-jarige 32 medewerker van het bedrijf uit Venray een oplader wegnam, daar mee naar buiten liep en het apparaat onder zijn auto verstopte. Hierop is de man door de beveiligingsdienst aangehouden en aan de politie over dragen. De waarde van de oplader zo'n honderd vijftig gulden. De man is door de politie verhoord en oris proces-verbaal opgemaakt. Na overleg met de officier van justitie kreeg hij een boete van 750 gulden. S« tis. hi die niet betaald moet de man op 25 februari voor de rechter ver in schijnen. Door het bedrijf is de ver- li dachte op staande voet ontslagen, elf iflo m PEEL EN MAAS on line 1 www.vandenmunckhof.nl/ Café Hulsman en Feestcafé De Koets organiseren dit jaar in sport hal De Wetteling een tweedaags jaarwisselingsevenement. De sporthal wordt wederom omgetoverd in een mega( feest)dis- cotheek met een geluid- en lichts how; nog nooit eerder te zien .en te horen geweest in Venray. Met voor het eerst een mega dansfestijn. In Venray was er al enige tijd vraag naar een spetterend feest zodat Paul Hulsman en Twan van Bussel wel zo'n feest willen organi seren en wel op zondagavond 340 december. Er zullen een aantal bekende dj's hun platen naadloos aan elkaar mixen in een ambiance die uniek genoemd mag worden. Op het podium achter de draaitafels zul len staan: dj Sprinkle, dj Meus-Q-to on (he move, dj Cor (bekend van veel grote discotheken in Amsterdam, Spanje en Griekenland) en dj Chase (de dj van de IT in Amsterdam). De eerste Rooyse Dance Event begint om 22.00 uur en stopt om 17.00 uur en is toegankelijk voor personen van 18 jaar en ouder. Op oudjaarsdag wordt in dezelfde sporthal alweer de Mega Silvesterparty gehouden. Om 22.00 uur gaat de hal open waarna een kanteest zal beginnen tot heel ver in de nacht. Wat is er mooier dan oud en nieuw te vieren waar al je vrien den en bekenden bij elkaar zijn, in de sporthal dus. De hele avond zal je worden geëntertaind door artiesten en dj's. Waar je snel je drankje en hapje kunt krijgen. Hulsman cn De Koets garanderen een super feestavond waar nog lang over nagepraat zal worden. Vandaag, donderdag 6 december start de voorverkoop van allebei de feesten bij Hulsman en De Koets. De kaarten kosten aan de kassa 35,- (€15,90) maar in de voorver koop zijn ze maar 30,- (€13,60; maar als je ze als combikaart koopt kosten ze ƒ50,- (€22,70). Dat is dus meet 25 piek per stuk (maar alleen als je ze samen koopt). Ben er snel bij want OP OP. Voor meer info bel naar 06-53397682. Legally Blonde Filmkring Venray vertoont de komende weken Legally Blonde; een komedie met Reese Withèrspoon, Luke Wilson en Selma Blair, Sommige dingen kan je zien aankomen. Dat Reese Withèrspoon een ster zou worden bijvoorbeeld. Ze debuteerde al op haar veertiende in hel ont roerende eersteliefdedrama 'Man in the moon. Nu vertolkt ze Elle Woods, het stralend blonde, typisch Califomische middelpunt van Legally Blonde. Legally Blonde is een echte 'good, clean, fun film'. De ster is sympa thiek, de bijrolspelers geven haar het ene leuke voorzetje na het andere en Withèrspoon kopt ze allemaal in. Dit alles met een aangeboren flair, waar bij oprecht enthousiasme en oprechte spot hand in.hand.gaan. Het verhaal steekt weliswaar de draak met flashy blondines met 'big hair' maar het is geen neerbuigende of nare humor. Deze film draait op Vrijdag 7 en zaterdag 8 december om 18.45 uur en zondag 9 december om 16.15 uur. Na het intieme en familiaire feest van de sint en de kerstman moet je eigenlijk het jaar afsluiten met een echt knalfeest; een galafeest wel te verstaan. Dit zijn de gedachten van de horeca-exploitanten van Tennishal de Schaapskooi, De Heeren van Aemstel en Theatercafé De Artiest. Na de vraag naar een galafeest op oudjaarsavond meerde re malen gehoord te hebben zal het er dit jaar dan eindelijk van komen. Het zal een avond worden vol met glitter en glamour rond de jaarwis seling, waar de knallende kurken zeker niet zullen ontbreken. Mét een tot balzaal omgetoverde foyer van de schouwburg, een spectaculaire Dikke Mik, een joekskapel die ruim 22 jaar actief is geweest binnen de Venrayse gemeenschap, stopt. In het jaar 2000 werd nog het 22-jarig jubileum gevierd in de Witte Hoeve. Zoals echter ook bij elke joekskapel, of muziekvereni gingen, is er verloop van leden. Het lukte Dikke Mik niet meer om vol doende muzikanten binnen te halen. Na rijp beraad van de overige leden is men tot de conclusie gekomen om te stoppen als joekskapel. Het laat ste officiële optreden van Dikke Mik is zaterdag 8 december om 14.00 uur in de St. Petrus Banden Kerk. Hier zuilen zij tijdens een heilige mis, van een van de leden die 25 jaar getrouwd is, voor de muzikale noot zorgen. Fliermee wordt een actieve periode binnen Venray, maar ook zeer zeker daar buiten, afgesloten. Overigens heb ben enkele leden van Dikke Mik te kennen gegeven om muzikaal door te gaan, Hebt u interesse, of zijn er nog joekskapellen die leden nodig hebben, neem dan gerust contact op met de leden van Dikke Mik. licht- en geluidsshow, een verras sing om 00.00 uur, zullen de gasten worden geëntertaind met de meest heerlijke dance classics tot de huidi ge swingende toppers. Ook zal in deze nacht een fonkelend liveoptre den plaatsvinden van een zeer spet terende zangeres die het Schouwburgplein tot trillen zal brengen. Voor een entreebedrag zal de gast de gehele avond voorzien zijn van vrij drank (excl. buiten lands gedestilleerd), diverse warme en koude gerechten, gratis bewaakte garderobe en vrije toegang tot Venrays grootste en gezelligste nieuwjaarsborrel op 1 januari. De avond start om 22.00 uur 2001 en eindigt om 04.00 uur 2002. Leeftijd 20+; feestelijke kledij verplicht; Vol Vol. Voorverkoop van de kaarten a 110 gulden per stuk: zaterdag 8 december van 16.00 tot 19.00 uur aan de kassa van de schouwburg. Aansluitend zal op nieuwjaarsdag Venrays grootste en gezelligste nieuwjaarsborrel plaatsvinden van 15.00 tot 20.00 uur. Een ware fami liehappening waarbij de kids abso luut niet vergeten zullen worden. Zo is er voor alle kinderen een speciaal afgesloten kinderspeelpaleis vol met video, schminken, spelletjes en kin dershows. Dit alles uiteraard onder deskundige begeleiding. Voor de ouderen zal dan de gelegenheid zijn om onder het genot van een drankje elkaar een goed nieuwjaar te wen sen en tevens swingend en feestend de avond in te gaan. Ook voor deze middag is er gezorgd voor uniek entertainment: 'Fred Lorett en zijn Copacobana's'. Dat Fred en zijn vriendinnen bekend staat als een groot zanger van het Hollandse lied met Zuid-Amerikaanse invloeden. Entree 2,50 euro; kinderen gratis. Bij vertoning entreekaart '70's 80's galaparty' gratis toegang. Voor informatie: Tennishal De Schaapskooi, Kempweg, Venray, tel. 0478-5854189; De Heeren van Aemstel en Theatercafé De Artiest, Schouwburgplein tel. 0478-580600. popzaal 013 met als voorlopig hoogtepunt een optreden met Therapy? vorige maand. Ook gevor derde collega bands vroegen de heren om hen te supporten. Zo waren er de optredens in de grotere Brabantse zalen met Undeclinable en Green Lizard. Het betrekkelijk onbekende Facing Down kun je eigenlijk niet meer bestempelen als aanstormend talent. Al sinds 1994 timmeren deze heren uit het Brabantse Cuijck aan de weg. Sindsdien hebben ze al drie albums uitgebracht, waarvan de laatste twee lovende recensies ontvingen. Volgens popcritici let het grootste punklabel 'Epitaph' niet goed op en verklaren ze hen voor gek dat ze deze heren geen platencontract aan bieden. Deze band kan zich name lijk makkelijk meten met bands als No Use for a Name en NOFX en weten een geheel eigen draai te geven aan punkmuziek. Heel aan stekelijk is de tot punk getransfor meerde houseplaat 'Children of the Night", die zij enkele jaren geleden ook ten gehore brachten op het Merlinpop-festival in Meerlo. Sinds de laatste plaat die vorig jaar uit kwam staat heeft de band een pla tencontract bij een klein bescheiden Belgisch punklabel wat hen daar flink wat optredens heeft opgele verd. Dat dit hun kwaliteit alleen maar ten goede is gekomen komen ze ongetwijfeld ook in Watjang laten horen. De zaal is open om 20.00 uur. In de dagen voor kerst openen de ondernemers van Winkelcentrum Venray hun deuren voor maar liefst twee koopzondagen. Op 16 en 23 december bruist het centrum van gezelligheid en gastvrijheid. Op woensdag 19 en donderdag 20 december zijn er extra koopavonden tot 21.00 uur. Met sfeervol versierde etalages vol cadeautips en gezellige achtergrondmuziek is het goed toe ven in Venray. Bovendien is gezorgd voor live entertainment om alvast in de kerststemming te komen. Op 16 december is er in Schouwburg Venray een kerst-in. Het Venrayse Mannenkoor brengt dan kerstliederen ten gehore. Op het Schouwburgplein is een schaapsher der te zien met zijn schapen. En de kerstman rijdt op zijn arrenslee door het centrum. Ook op 23 december zorgt Winkelcentrum Venray voor muzikale opluistering van de koop zondag. Verder is er van 21 decem ber tot en met 6 januari de traditio nele kerststal op de Grote Markt. Parkeren in het centrum is op beide koopzondagen gratis. Voor de Sociaal Pedagögische Dienst vraagt men een Vrijetijds Coach. De functie houdt in: het hel pen/begeleiden van een verstande lijk gehandicapte van een woonsitu atie naar en vrijetijdsactiviteit in Venray. Men moet affiniteit met de doel groep hebben en enthousiast en gemotiveerd zijn. De werktijden zijn in overleg. Meer informatie: Vrijwilligers- centrale, Marktstraat 8,Venray, tel. 0478-516995 Iedereen kan zijn mondelinge uit drukkingsvaardigheid en persoon lijke presentatie verbeteren. Tijdens de cursus van Moderne Praktijkopleidingen Communicatie (MPC) wordt aandacht besteed aan het versterken van het zelfvertrou wen, helder formuleren, voor jezelf opkomen, kritiek geven zonder andere te kwetsen en actief aan gesprekken deelnemen. De cursus telt vijf lesavonden van elk tweeënhalf uur en is praktijkge richt. De cursus start in Venray op maandagavond 21 januari. Voor een brochure: MPC 078-6127119. Alleen mensen die de afgelopen jaren op een onbewoond eiland heb ben doorgebracht, weten het nog niet. Verder kan het niemand ont gaan zijn dat vanaf 1 januari 2002 in 12 Europese landen met de euro betaald gaat worden. De grootste monetaire operatie uit de geschiede nis is dan een feit. De Rabobank is inmiddels klaar voor de overgang naar de euro. Om ook u optimaal voor te bereiden, krijgt u in decem ber alvast een voorproefje op de euro: de Eurokit. Begin december krijgt elke inwo ner van Nederland van 6 jaar en ouder een waardecoupon in de bus. Met deze coupon kan vanaf 14 tot en met 31 december 2001 de gratis Eurokit ter waarde van 3,88 euro worden afgehaald. Een leuk cadeautje want de Eurokit bevat een exemplaar van alle acht 'Nederlandse' euromunten. Zo went u alvast aan de euro. De Eurokit kunt u met de coupon afhalen bij uw eigen Rabobank. Helaas is de voorraad beperkt. Ze hebben namelijk niet genoeg Eurokits toegewezen gekregen van de overheid voor alle klanten. Daarom kunt u voor de Eurokit ook terecht bij andere banken, Shell tankstations, Hema en Combi Foto vestigingen. Van iedere euromunt een exem plaar is misschien een beetje weinig om gepast te kunnen betalen vanaf euro-day. En misschien wilt u de Eurokit wel bewaren. Daarom zijn er vanaf 14 december bij alle ban ken zogenaamde consumentenpak ketten met euro's te koop. Deze pakketten kosten 25 gulden. In zo'n pakket zitten vier munten van 1 eurocent, drie van 2 eurocent, vijf van 5 eurocent, vijf van 10 eurocent, vijf van 20 eurocent en vijf van 50 eurocent. Daarnaast zitten er drie munten van 1 euro en twee van 2 euro in. Bij elkaar dus 32 munten met een waarde van 11,35 euro. U dient de pakketten wel contant af te rekenen. Tevens kunnen winkeliers deze pakketten als wisselgeld terug geven, als u dat wilt. Koop dus gerust meerdere pakketten munten zodat u in januari gepast in euro's kunt betalen. Uiteraard kunt u tot 28 januari 2002 ook nog met guldens betalen. Wilt u vanaf 1 januari 2002 gepast betalen met de euro, zonder contante euro's? U maakt het uzelf nog gemakkelijker door vanaf 1 januari te chippen, te pinnen of met uw creditcard te betalen. Aan deze manieren van betalen verandert helemaal niets. Het enige verschil is dat de bedra gen voortaan (uiteraard) in euro's worden afgeschreven. Iets waar u al aan gewend was, want op uw reke ningafschriften staan de bedragen al sinds langere tijd in euro's vernield. Er zijn dus genoeg mogelijkheden om te betalen met de euro. En u betaalt op de manier die u het pret tigst vindt. Zo is iedereen snel gewend aan de euro, een fluitje van een eurocent.

Peel en Maas | 2001 | | pagina 17