Kleine woonvormen voor verstandelijk gehandicapten Politiek boos over open brief ziekenhuis "Noord-Limburg is de meest innovatieve regio" Wethouder Heidens: "krachten bundelen" Ballonactie Internationale Comenius Dag Hoe ziet agrarische sector er over tien jaar uit? Huldiging jubilarissen lannenkoor Seen rijbewijs Diefstal fietsen uit schuur ii EN MAAS donderdag 29 november 2001 - Pagina 9 Veehouderijen willen zich beter promoten Vorige week woensdag vond in ft parochiehuis in Tienray een iscussieavond plaats. Het CDA 'leerlo-YVanssum had als thema fkozen 'mens, dier en milieu', éertig belangstellenden, vrijwel Vernaai agrariërs, gingen met 'kaar en het panel in discussie ter de intensieve veehouderij. Pluimveehouder Noud Janssen uit iterlo, varkenshouder Toon van bof (Vredepeel), IToubensteyn- irecteur Eric Houben (Ysselsteyn), ÖA-statenlid Ger Koopmans Welden) en Meerlonaar Rob van Heijden bemanden het panel. De lierenbescherming, die ook was '(genodigd, liet verstek gaan. Een "(pressie van de discussie. Voorzitter Jan Hurenkamp typeer- 6} de anering van de agrarische iecior zo: "Een grote operatie die "a omvang te vergelijken is met !it deltaplan en qua banenverlies "et de mijnsluiting. Iedere boer die ophoudt is een milieuprobleem min der." De commissie-Wij fels kwam dit jaar met een aantal plannen, waarin dierenwelzijn en voedselvei ligheid veel aandacht kregen, om de sector weer op de rails te krijgen. "De mens heeft de grens van de exploitatie van dieren verkend. Door zijn ongebreideld streven naar een zo laag mogelijke kostprijs. Dat heeft geleid tot ontwaarding van het dier. De overheid heeft ingegrepen en de invloed van de consument wordt steeds groter", stelde Hurenkamp. "We moeten ons geen malaise aanpraten. Want Noord-Limburg is de meest innovatieve regio in de intensieve veehouderij", meende Noud Janssen die opmerkte dat het ei in twintig jaar tijd 90% in waarde is gedaald. Volgens Toon van Hoof zullen de varkens zich best prettiger voelen als ze buiten kunnen vroeten. "Maar voor de voedselveiligheid en ook economisch gezien is dit niet wenselijk. De consument wil een diervriendelijk product maar hij wil er wel geen cent extra voor uitge ven." Ook Eric Houben ziet een varken niet zo gauw meer buiten rondlopen. "Het vroeten is zoekgedrag naar voedsel. Dat is nu veel minder geworden omdat de varkens in de stallen onbeperkt voer krijgen. Het is slecht voor de gezondheid als een varken buiten loopt, het kan bijvoor beeld wormen krijgen, en dat wil de consument niet." Ger Koopmans vindt dat er veel te leren valt van de biologische bedrij ven. "Die zoeken naar nieuwe natuurlijke evenwichten. Daardoor hoeven in kassen veel minder beschermingsmiddelen gebruikt te worden." Op een biologische manier varkens houden betekent volgens Houben een groot conflict tussen voedselveiligheid en dieren welzijn. En een kilo biologisch var kensvlees kost 5,35 gulden terwijl het traditionele varkensvlees 3 gul den kost. "Dat is wel een groot gat dat de consument moet overbrug gen." Koopmans: "De Nederlandse dierhouderij kan de internationale toets met gemak doorstaan. We moeten ons inderdaad niets laten aanpraten. En economisch gewin is vanzelfsprekend. Hef is terecht dat de agrarische ondernemer naar de kostprijs kijkt." De veehouders waren het met elkaar eens dat de buitenwacht een verkeerd beeld heeft gekregen van de agrarische sector. Tijdens de MKZ-crisis waren iedere avond op tv beelden van gedode dieren te zien die met een hijskraan in vrachtwa gens werden gedumpt. Janssen: "Mensen weten helemaal niet hoe scharrelkippen worden gehouden. Ze denken dat die op het erf loslopen. De naam scharrelei is verzonnen door Albert Heijn. De agrarische ondernemers hebben dit probleem onderkent. Ze hebben niet aan het vermarkten van hun produc ten gedacht." Houben wijst op de oneerlijke concurrentie met het buitenland. Want in Nederland zijn de kosten hoger door de strenge regelgeving. Een pluimveehouder uit de zaal haalt uit naar de grootwinkelbedrij ven. "Bij Albert Heijn liggen vlees kuikens uit Thailand en Brazilië. Die komen door een achterdeur binnen en dat kippenvlees is niet traceerbaar. Terwijl wij aan alle eisen moeten voldoen." Van Hoof merkt op dat dat de consument 'geen fluit interesseert'. Houben vindt dat de overheid moet toezien op de basiskwaliteit van de produc ten. "En de sector moet voor een betere communicatie zorgen. We moeten uitleggen waar we mee bezig zijn." Janssen: "Wij doen al veel aan beeldvorming. Want 'blij met een ei' kent iedereen." De pluimveehouder zei dat straks door het aflezen van een code op het ei iedereen op de computer precies kan zien van wie het kuiken heeft gele verd tot wie het ei heeft verpakt. Jac Derikx, wethouder van Meerlo-Wanssum, vindt dat er een campagne op gang moet komen om de wantoestanden in het buitenland aan de kaak te stellen. "Daarbij moet de sector zichzelf veel beter promoten." Het gesprek komt op de overheid. Koopmans, die als 33e op de CDA- lijst staat voor de Kamerverkiezingen in mei, reageert op iemand uit het publiek die vertelt dat de overheid destijds met forse subsidies schaalvergroting en stal- lenbouw heeft gestimuleerd. "En diezelfde overheid draait het nu weer terug", aldus Koopmans. "Daarvan krijgen we nu de rekening gepresenteerd. Veel bedrijven wor den opgekocht maar de vakmensen zullen overblijven." Janssen meent dat de overheid het vertrouwen in de voedselproducent is kwijtgeraakt. "Die wordt door de poltiek steeds als de kwade afge schilderd. Terwijl het voedsel nog nooit zo veilig is geweest als nu. De consument eet alleen maar meer eie ren en vlees." Van Hoof: "Na de varkenspest is het gesodemieter begonnen. Toen viel heel Nederland over ons heen. Toen zijn die varkensvrije zones in de wet gekomen." Derikx reageert: "Want de politiek wilde een daad stellen. Maar varkensvrije zones die kunnen helemaal niet." De wethou der vindt dat er teveel regelgeving is en te weinig wetgeving. "Er moeten duidelijke wetten komen waar de sector nog jaren mee vooruit kan. Nu moet telkens de Raad van State een oordeel vellen. Die staat boven de wet maar wordt wel beinvloed door de publieke opinie." n Venray komen op twee loca- kleinschalige woonvormen r mensen met een verstande- t handicap. Naast Venray zijn lezelfde plannen voor derge- e woonvormen in Horst en den-Panningen. Stichting De ndel en woningstichting nen Noord-Limburg hebben rover eind oktober overeen- nniing bereikt. i phet terrein van het voormalige msvervangend tehuis Laterije dt een appartementengebouw vikkeld waar ook twaalf bewo- van Stichting De Wendel gehuisvest gaan worden. Op de plek van het inmiddels gesloopte gebouw Contrast zal naast enkele particulie re appartementen huisvesting gebo den gaan worden aan vijftien bewo ners van De Wendel. Naar verwachting zullen de bewoners in 2003 in de nieuwe huisvesting kun nen worden ondergebracht. In Venray wonen nu al zo'n 25 ver standelijk gehandicapten zelfstandig in zeven woningen in Landweert en het Franciscanderpark. Uiteindelijk moeten 70 gehandicapte mensen op zichzelf, onder begeleiding van De Wendel, gaan wonen. Van die 70 staan er voorlopig twintig op een wachtlijst. De Wendel is al enkele jaren bezig met de ontmanteling van bestaande gezinsvervangende tehui zen. Eind 2003 moeten alle gezins vervangende tehuizen van De Wendel in Noord-Limburg gesloten zijn. Dit heeft enerzijds te maken met veranderende opvattingen binnen de zorg, en anderzijds met de woonwensen van mensen met een verstandelijke beperking. Steeds meer kiezen zij voor een zelfstandi ge manier van wonen, alleen of met anderen. "Zelfstandig wonen moet ertoe bijdragen dat de kwaliteit van het leven van mensen met een ver standelijke beperking stijgt", zegt W. Kors, hoofd facilitair bedrijf van De Wendel. Om de kleinschalige woonvormen (met drie tot vier bewoners) te reali seren, heeft De Wendel een partner gevonden in Wonen Noord- Limburg. Uit het bestand aan koop- en huurwoningèn, maar ook binnen nieuwbouwprojecten, biedt de woningcorporatie aan De Wendel woningen te huur aan voor verstan delijk gehandicapten. "Deze samen werking vloeit voort uit onze maat schappelijke verantwoordelijkheid als woningcorporatie", aldus direc teur R. de Jong van Wonen Noord- Limburg. De open brief aan de Venrayse bevolking heeft veel ergernis gewekt bij de Venrayse politiek. In die brief verwijten de directie en de medische staf van het zie kenhuis dat de stichting Behoud Basiszorg Ziekenhuis Venray de Venraynaren een verkeerd beeld voorhoudt. "Dit is een oorlogsverklaring", zei Ike Busser. De fractievoorzitter van Samenwerking wilde dat de gemeente dit aan de kaak stelt in een brief aan minister Borst. Fractie van de Vorle en D66 steunden het idee van Busser. Frans van Hooft (VVD) wilde iets minder ver gaan. Hij vond dat er een gepeperde brief aan de ziekenhuisdirectie moest worden gestuurd. De stichting van initiatiefnemer Theo Michiels krijgt ook het verwijt dat het de Venrayse bevolking aan zet tot strijd. Dat is volgens het zie kenhuis niet realistisch omdat het tij toch niet meer te keren is. Want inoeder-en-kindzorg en een vol waardige Eerste Hulp zullen niet meer terugkeren in het St. Elisabethziekenhuis. De gemeenteraad stelde dinsdag 38.000 gulden beschikbaar voor de stichting. Deze subsidie is onder meer bestemd voor publicaties en juridsiche bijstand. Van Hooft merkte op dat dit geld zo op is als er via advertenties in de media een strijd gevoerd wordt. "Dit is toch te bizar voor woorden. Dat gaat zo wel tonnen kosten." Wethouder Heidens (CDA) had er echter geen trek in om met brieven zich te mengen in de 'mediaoorlog'. "Ik heb me er ook aan geergerd dat er zo gecommuniceerd wordt. Maar daar wil ik niet aan bijdragen. Er zijn zes werkgroepen gevormd en daar moet de discussie gevoerd wor den. Daarin moet geinvesteerd wor den." Heidens kreeg steun van zijn eigen partij en de PvdA. Van Hooft en Busser zochten naar raadsbrede steun voor hun acties. Burgemeester Waals ontraadde dit. "Als gemeen teraad moeten we heel terughou dend zijn met een oordeel over de communicatie van anderen. We moeten niet oordelen over de wijze waarop dit gebeurd. Alleen maar over de inhoud." Venray actief aan de slag met lokaal gezondheidsbeleid HCHTIUX Partycentrum de Witte Hoeve ndafgelopen weekend de jaarlijk- Cecilia-feestavond plaats van het nray's Mannenkoor met de huldi- g van de jubilarissen. Gouden ilarissen (50 jaar lid) waren iman Franssen en Sjeng Janssen, is Heijndermans was 40 jaar lid Michel Claessens en Frans idenhoven 25 jaar. Wim van iwick was 12,5 jaar lid van het :ay's Mannenkoor. Na een )tie werden de jubilarissen met jers door voorzitter Harrie Icfeen uitgebreid in het zonnetje jfc met respectievelijk de ^fsblauwe borden tot de gouden pIK-speld met briljant. Ook bracht In van Oscli, in zijn rol van voor- Jer van gewest Limburg van de (ZV hulde aan de jubilerende Igers door het opspelden van hel Klsinsigne. Diverse artiesten Jerden de avond op zoals Bart en Ihtje, Octetnog en Sinterklaas. De jjmisatie van de feestavond had aanwezigen zelfs verrast met lesten uit het buitenland. Samen Keen artiest uit het Limburgse 3 werd tot in de kleine uurtjes west waarbij ook de inwendige ins niets tekort kwam. je politie heeft afgelopen zondag j 28-jarige automobilist uit arlem staande gehouden op De juden Leeuw. De man was niet in Rbezit van een Nederlands rijbe- |jjs. Tegen dc man is proces ver- llopgemaakt. landagmiddag ontdekte een (oner van een woning aan de ondweg in Overloon dat onbeken- i ingebroken hadden in zijn 'uur. De deur van de schuur bleek ingebroken te zijn. De eigenaar Èteen dames- en herenfiets. De gemeente Venray moet een actieve rol spelen in de lokale gezondheidszorg. Dat is één van de (voorzichtige) conclusies die wethouder Heidens donderdag middag trok na afloop van de werkconferentie Lokaal Gezondheidsbeleid, een bijeen komst van zorgaanbieders, zorg vragers en de gemeente Venray in het Venrayse gemeentehuis. "Actiefin de zin van faciliteren, stimuleren, bemiddelen en/of con troleren. In goede samenwerking en in overleg met zorgaanbieders. Samen moeten we de krachten bun delen om die kwalitatief goede zorg waar de burger recht op heeft ook daadwerkelijk te kunnen bieden. Dit betekent de ene keer'praten over een thema waarbij we met het Vincent van Gogh Instituut om de tafel zit ten, de andere keer met Wonen Venray en/of de Seniorenraad. Overleg in wisselende samenstellin gen, samen met partners die je op dat moment nodig hebt. De gemeen te Venray kan als kartrekker funge ren, maar ook als faciliterende, sti mulerende en/of onafhankelijke bemiddelaar die partijen bij proble men bij elkaar brengt", concludeer de Heidens. SPEERPUNTEN Als eerste gemeente in de regio hield Venray donderdag een bijeen komst waarin zorgaanbieders, zorg vragers en de gemeente Venray aan de hand van vier stellingen met elkaar in discussie gingen over de doelstellingen en speerpunten van het lokale gezondsheidsbeleid en de rol die de gemeente Venray kan spe len in de zorg. Deelnemers aan de werkconferen tie waren onder andere vertegen woordigers van Stichting Synthese, Stichting Thuiszorg Noord- Limburg, Stichting Verplegen en Verzorgen Noord-Urn burg, Wonen Venray, Stichting Gehandicaptenplatform, CAD, GGD Noord-Limburg, Vincent van Gogh Instituut, huisartsen, tandart sen, Seniorenraad, gemeenteambte naren en politiek. Tot ergernis van de stichting Behoud Basisziekenhuis Venray en een aantal andere partijen was het ziekenhuisbestuur niet van de partij. "Het ziekenhuis speelt een spilfunc tie in de hele keten van de gezond heidzorg", stelde Charles de Vilder (Seniorenraad, Stichting Behoud Basisziekenhuis Venray). "Zonder behoud van de basisfuncties van het ziekenhuis in Venray vallen er gegarandeerd gaten in de hele zorg- keten. Dat is nu al duidelijk het geval. Het is onbegrijpelijk dat het ziekenhuisbestuur vandaag afwezig is." DISCUSSIE De bijeenkomst resulteerde in een levendige discussie tussen een lange reeks bestuurders en werknemers uit de gezondheidszorg én vertegen woordigers van gehandicapten, ouderen en het platform Behoud Basiszorg Ziekenhuis Venray. Er werd gedebatteerd over de toekomst van de gezondsheidszorg en de mogelijkheden en onmogelijkheden om de zorg in de regio Venray naar een hoger niveau te tillen. Ook de vraag op welke manier het zieken huis en de verpleeghuizen elkaar kunnen versterken in het belang van de patiënt stond in de diverse werk groepen centraal. "Dit is met name in Venray van belang omdat de zorg in onze regio steeds moeilijker op peil te houden is. Alleen samenwer king kan in onze dunbevolkte regio redding bieden. We moeten samen maatwerk bieden, zodat patiënten die zorg krijgen die zij op dat moment nodig hebben", stelde wet houder Heidens. Ook de deelnemende partijen én gedeputeerde Eurlings braken een lans voor maatregelen om die samenwerking in de (lokale) gezondheidszorg te bereiken, zoals allerlei soorten artsen die elkaar veel meer ondersteunen bijvoor beeld op het gebied van de zorg aan ouders en kinderen. "Lokaal gezondheidsbeleid is de kern van gemeentelijk beleid. Het is belangrijke om de zorg vanuit de behoeften van de mensen te organi seren en de mensen te betrekken bij het beleid. Daarbij moeten we de zorgorganisaties ook op hun verant woordelijkheden durven aanspre ken", stelde gedeputeerde Eurlings in zijn voorwoord, "maar ook de overheid nioet met een actievere instelling in de samenleving staan, mensen proberen te bereiken en pro blemen en kansen in de gezond heidszorg zien en er natuurlijk wat aan doen." Met de realisatie van de beleids nota Lokaal Gezondheidsbeleid 2002-2006 wil de gemeente Venray onder andere inzicht krijgen in de lokale gezondheidszorg, de visie op de rol van de gemeentelijke over heid in de gezondheidszorg vaststel len en speerpunten met betrekking tot gezondheidsbevordering, pre ventie en zelfstandig wonen van doelgroepen bepalen. Hoe ziet de agrarische sector er over tien jaar uit. Dat was de slot vraag van discussieleider Jan Hurenkamp bij het symposium 'mens, dier en milieu' van de CDA-afdeling Meerlo-Wanssum. Vier 'kenners' aan het woord. Noud Janssen (pluimveehouder): "Er komt een tweedeling in de pluimveesector. Aan de ene kant de kleinschalige of biologische bedrij ven. Maar het gros van de bedrijven zal grootschalig blijven. Door het verbod van de legbatterij in 2012 zal het aantal dieren halveren omdat er meer ruimte in de stallen moet komen. In de beeldvorming zouden we terug moeten naar een meer tra ditionele manier van werken. Maar dat kan niet in alsmaar moderner wordende maatschappij." Toon van Hoof heeft in Vredepeel een bedrijf van 500 zeugen. "De varkensflats die in Japan staan en die Brinkhorst wil zie ik over tien jaar hier nog niet komen. Nederland zal vooral kennis verkopen. Er zul len minder dieren en bedrijven zijn. Maar niet veel anders. Ze zullen wel allemaal Europees gecertificeer moeten produceren. Dan zijn we ver genoeg want dat dient het milieu, dierenwelzijn en voedselveilig heid." Eric Houben is algemeen direc teur van Houbensteyn holding in Ysselsteyn. Het bedrijf heeft 120 werknemers in dienst waarvan veer tig mensen werken voor de varkens productie en tachtig in de vleesver werking. "In de vleesindustrie komt nog meer schaalvergroting. De robotisering zal toenemen om de moeilijk invulbare arbeidsplaatsen op te vangen. De verkoop via groot winkelbedrijven zal toenemen want die hebben meer keuze. Slagers krij gen het moeilijker maar de trait- teurs, die wat extra's met het vlees doen. zullen blijven. De varkenshouders moeten in 2008 allemaal ammoniakarme stal len hebben waardoor de geur zal afnemen. De sterke familiebedrijven hebben een goede toekomst. De kleinere bedrijven zullen verdwij nen maar die zitten niet in deze regio maar elders in het land. Daarom zal er in Venray en Meerlo- Wanssum niet veel veranderen." Statenlid Ger Koopmans (CDA): "Ik ben er niet gerust op. Gezien de wereldvoedselvraag en de hoge kostprijsontwikkeling in Nederland. Er moet een omslag in denken komen. Want mensen zoeken steeds een alibi. Ook de politiek die teveel op incidenten gericht is. De overdre ven en overtrokken aandacht voor de excessen in de agrarische sector moet omslaan naar een 'normale' aandacht. De politiek moet zich ook niet met de markt bemoeien." De Petnis Bandenschool stond afgelopen dinsdag eventjes stil bij de Internationale Comenius Dag. De Venrayse basisschool neemt sinds drie jaar deel aan het Comenius- project, een uitwisseling tussen scholen over de hele wereld. In het kader daarvan wisselt Petrus Banden school- en leerervaringen uit met scholen in Engeland, Duitsland en Zweden. Groep 5 van juffrouw Marijke was gekozen om deel te nemen aan een internationale ballonactie van Comenius. Na een eerste uitleg van het project door juffrouw Lenie vulden de kinderen van groep 5 de kaartjes in en lieten de ballonnen vervolgens de lucht in. De winnaar van de ballonactie, die wordt gehouden door alle deelne mende scholen in alle landen, krijgt een mooie prijs.

Peel en Maas | 2001 | | pagina 9