Twaalf stenen uit de stroom C 3 Zin in zingen Doe mee met het Literair Café Beachparty Jera'70 Dansdag Internationaal UW Sylvester Party Expositie Erik Kierkels Schola Cantorum Russian- Belcanto Hardrijder Janidröme East of the Sun in De Evenaar Vogelshow Stanke For Danke Dance Classics in 4t Podium Kidnapping naar de Hel •eel en maas donderdag 29 november 2001 - Pagina 3 Nieuwe expositie in museum 't Freulekeshuus De tentoonstelling Twaalf ste nen uit de stroom - De twaalf kloosters van Venray van vrijdag )0 november 2001 tot en met zon- jag 3 maart 2002 in Museum 't 'reulekeshuus te Venray, is ewijd aan de aanwezigheid van e kloosters in Venray en hun betekenis voor de gemeente. Deze expositie vormt het slotstuk van een drieluik dat als een blijvende jerinnering dient aan de kloosters n hun inwoners - zusters, broe ders en paters - die eeuwenland in Venray hebben gewoond en gewerkt. De kloosters hebben in belangrijke mate aan de groei en doei van de plaats bijgedragen. Vis eerste onderdeel van het drie luik werd in 1998 reeds een boek uitgegeven dat de geschiedenis van de kloosters beschreef; in 999 vond de onthulling plaats van een monument ter nagedach- lenis aan het Venrayse kloosterle ven. Net als het boek draagt de tentoonstellin de titel 'Twaalf ste- nen uit de stroom'. De makers van het boek en de tentoonstelling wil- en met het langzaam vervagende ueeld van de kloosterlingen hun aanwezigheid levendig houden en de fakkel van herinnering door ;even aan een jonger publiek. De tentoonstelling Twaalf stenen uit de stroom speelt aan de hand van een aantal aspecten nader in op de functie van de kloosters en de acti viteiten die zij ontplooiden. Zo wordt stil gestaan bij de rol die de broeders en zusters hadden bij de zielzorg, het onderwijs dat werd gegeven door Ursulinen en •ranciscanen (Jerusalem en Boschveld) en de grote psychiatri sche inrichtingen die werden geleid door congregaties als de Zusters en Broeders van Liefde (sint Anna en Sint Servatius). Door een grote overzichtskaart wordt daarnaast een beeld gegeven van de verschillende kloosters en hun geschiedenis en wordt enige achtergrondinformatie gegeven bij de ordes waar zij deel van uit maakten. Tenslotte wordt door middel van een foto-impressie in het kort aandacht besteed aan de overblijfselen van de kloosterge bouwen en zal teruggeblikt worden op de onthulling van het klooster- monument. Tot de getoonde voorwerpen behoren enkele religieuze kunst stukken die de kloosters sierden, voorwerpen die gebruikt werden binnen de liturgie, ziekenzorg en het onderwijs en afbeeldingen van het Rijke Roomse Leven. Tegelijkertijd met de tentoonstel ling kan een door het VVV uitge stippelde wandelroute langs de ver- Zusters op St. Anna (foto: Peter Swenker) schillende kloosters of de plaatsen waar deze kloosters stonden gelopen worden. Omdat de exposi tie zich ook richt op een jeugdig publiek is tevens een lesbrief voor de tweede en derde klas van het middelbaar onderwijs opgesteld. De opgave voor de maand november is als volgt: "en. vroeg de huisvriend aan het lang getrouwde paar vertel eens, hoe hebben jullie elkaar ■eigenlijk leren kennen? Wie is de auteur van bovenstaande versregels en uit welk gedicht zijn ze. Antwoorden op deze vragen kunt u voor vrijdag 21 december a.s. sturen naar het Secretariaat, Rochusstraat 1. 5801 RR Venray. Telefoon: 0478- 582948. Elke laatste donderdag van de maand zal er een citaat van een of meer dichtregels verschijnen op het speciale plekje in Peel en Maas. Aan elke poëzieliefhebber of poëziekenner wordt dan de vraag gesteld van welke dichter en uit welk gedicht de aangehaalde dichtregels afkomstig zijn. Elke maand zijn er zo 10 punten te verdienen: 5 voor de juiste naam van de dichter en 5 voor dc juiste titel van het gedicht. Elke maand wordt ook het klassement gepubliceerd. De uiteindelijke win naar daarvan wordt tijdens de feestelijke zitting rond de uitreiking van de Raadselige Roos gehuldigd. Met deze opgave sluit de 9e reeks gedichten in de serie "Doe mee met het literair café" in Peel en Maas af. In december volgt de uitslag en de eind stand van dit jaar. In januari a.s. verschijnt dc 100e opgave, dc eerste in de 10c reeks!. Weer een memorabel moment in het bestaan van het Literair Café Venray-regio! Doe mee en geniet van de aangeboden poëzie! Na de opgave van oktober is de stand als volgt: mevrouw R. van Daal 90 punten, de heer J. Craghs 80 punten, mevrouw L. Colsen 60 punten, mevrouw H. van Beek en dhr. A. Leijssen 50 punten, mevrouw R. van Dommelen en de heer A. Kroft 30 punten en mevrouw L. Geurts 10 pun- ten. Degenen die dc 10 punten verdienden, herkenden in het gepubliceerde fragment het gedicht "Je lippen, die ik heb gekustvan de hand van J. Pressor. De inhoud van het gedicht is niet moeilijk In het kwatrijn wordt de ;herinnering aan de geliefde besproken. ïn het distichon (de tussenliggende 2 regels) wordt het onvermijdelijke van het gescheiden zijn aangegeven en het ver verwijderd zijn. Tenslotte wordt in de afsluitende regel verwezen naar het verdriet dat zij meegemaakt hebben: voordat zij weer samen zul len zijn. Het gedicht is van 1.943! J. Pressor - Je lippen, die ik heb gekust Je lippen, die ik heb gekust. Je haren, donker en verward. En dan je hart, je jonge hart, Waaraan 'k zo heerlijk heb gerust,.. Ik denk: her heeft zo moeten zijn: Soms is 't alsof je bent gestorven. VV7e weet. hoe ver. in leed en pijn, Wij zullen hebben rondgezworven, Voordat wij weer tezamen zijn. Om te onthouden: zondagmorgen T 6 december om 11.30 uur brengen Mallemoer en het literair café in het kader van Kerstmis: "Ziet wat men u zingen zal". Plaats: de Witte Hoeve. Het is een speciaal programma, waar in de kerstuitbeelding in de Middeleeuwen centraal staar. Dia's met Kerstafbeeldingen, liederen met dezelfde thema's door Mallemoer en aan sluitende poëzie door het literair café vormen de hoofdmoot van het pro gramma! Dat mag u niet missen. Op zondag 13 januari 2002 worden de Raadseligc Rozen voor proza en poëzie uitgereikt. Nu al voor de 9e keer. Het volledige jaarprogramma is gratis op te vragen bij het secretariaat. U kunt zich daar ook melden als doflateur. Voor 35,- per jaar steunt u het lite rair café en krijgt u bovendien reductie op de cntrcekosten van de bijeen komsten. In formal ie over het bovengenoemde of over het werk van het literair café kunt u verkrijgen bij het secretariaat: Rochusstraat 1, 5801 RR \^Venray. telefoon: 0478-582948. Zaterdag 1 december is er een Beachparty in de Jera'70 in Ysselsteyn. De beachparty is gratis te bezoeken zorg wel datje gepaste kleren aan hebt want de kachel staat vol open en dat betekent dat het warm is in de Jera dus dat je in je korte broek en hemdje of Hawai shirt of rokje en topje of helemaal niks naar de Jera kan komen om te genieten van een heerlijk koel drankje Onder het genot van een tropisch muziekje door de zand bag geren en denken dat je toch op vakantie bent in Hawai waar je eigenlijk niet naar toe kan omdat het te duur is of omdat je niet meer durft te vliegen. Dus gewoon genoeg redenen om te komen. The Potion (punk) Operiation Irie (Ska) op zaterdag 15 december in de Jera'70. Aanvang 20.00 uur, entree tien gul den. Tweede Kerstdag: Hollandse Avond. Op zaterdag 8 december houdt volksdansvereniging Opanka uit Venray een dansdag internationaal o.l.v. Loes Eysens en Tanja Jager. Deze dansdag vindt plaats in het gemeenschapshuis te Oostrum, Watermolenstraat 1, van 13.00 uur tot 17.00 uur. Voor nadere informa tie en of opgave kan men bellen naar Gerry Penris tel. 0478- 585364, Hanny Cuppen tel. 0478- 587315 of Gerda Nabuurs tel. 0478- 569223. PEEL EN MAAS WEEKBLAD Beleef met familie, vrienden en bekenden een spetterende jaarwisse ling tijdens de Euro Sylvester Party bij Partycentrum Janssen op 31 december a.s. In een bijzonder sfeervol aange klede omgeving wordt u op deze langste nacht van het jaar vanaf 22.00 uur verwacht voor een vijf uur durende happening. Naast een fee stelijke avond kunt u gaan genieten van een uitgebreid luxe warm en koud buffet, een spectaculaire jaar wisseling in het teken van de Euro om 24.00 uur en een speciaal optre den van een buitenlandse artiest. Kaarten voor deze all-in avond inclusief eten en drinken kosten 85,- en zijn te reserveren tot 15 december of zolang de voorraad strekt. Voor verdere info tel. 0478- 510500. Erik Kierkels exposeert van 25 november 2001 tot 1 februari 2002 bij Thomassen Interieurs. De in Panningen woonachtige beeldend kunstenaar is bekend van wege zijn abstracte schilderijen (acryl op doek) van landschappen en figuren, afgewisseld met fraaie beelden in brons. De in 1958 gebo ren Kierkels volgde zijn opleiding aan de Academie voor Beeldende Kunsten in Maastricht. Na zijn opleiding richtte Kierkels zich vol ledig op de ontplooiing van zijn talenten in zijn schilderijen en bron zen beelden, waarmee hij inmiddels zowel nationaal als internationaal bekendheid heeft verworven door diverse grote exposities in onder andere Den Haag, Sittard, Cadier en Keer en het Belgische Knokke. De beelden van Erik Kierkels her bergen een enorme passie, emotie en dynamiek. Ze lijken anoniem doordat het gelaat en het lichaam verpakt zijn. De met draperieën bedekte figuren zijn kenmerkend voor het werk van Kierkels. De dra perieën worden gemodelleerd naar een voorbeeld of direct in de was aangebracht. Doordat de beelden gedeeltelijk met schijnbaar transparante doeken zijn bedekt is de uitstraling soms licht provocerend, de golvende doe ken wekken nieuwsgierigheid op en creëren een zekere spanning. Als inspiratiebron voor de beel den, vaak als danseressen of engelen omschreven, beperkt Kierkels zich niet tot een specifiek onderdeel van ons culturele erfgoed of de nieuwste ontwikkelingen in de kunst. Hij staat midden in het heden maar han teert een klassieke 'notatie'. De hedendaagse indrukken die tot ons komen via de media en het leven van alledag, een pose bij een ballet uitvoering of een documentaire vor men vaak de aanleiding tot het maken van een bepaalde houding in de beelden van Erik Kierkels. In navolging van zijn beelden, zijn ook de schilderijen van Kierkels geïnspireerd door figuren. Vrouwelijke naakten worden op een abstracte wijze weergegeven in acryl op doek, afgewisseld met dynamische taferelen met onder andere het paard als thema. Landschappen vormen eveneens een van de thema's van de kleurrij ke schilderijen en grafieken van Kierkels. In de Mariakapel in Holthees vindt zondag 2 december om 15.30 uur een bijzonder concert plaats. De Schola Cantorum Karolus Magnus uit Nijmegen zal Gregoriaanse gezangen zingen, die door de grote Italiaanse dichter Dante worden aangeduid in zijn goddelijke kome die. La divina commedia gregoria- na, zo zou de inhoud van het concert het best aangeduid kunnen worden. Tijdens de gezangen worden kunst werken geprojecteerd die door de eeuwen heen zijn gemaakt door kunstenaars die zich door Dantes gedicht hebben laten inspireren, van Botticelli tot de hedendaagse schil deres Juke Hudig. Kaarten voor dit bijzondere con cert kosten vijftien gulden per per soon en zijn te verkrijgen en te reserveren bij de bekende voorver koopadressen in Holthees: de fami lie Ermers, Kapelstraat 3, tel. 0478 - 636480 en bij de familie Wijenberg, Gildestraat 6, tel. 0478- 636390. Kaarten kunnen ook besteld worden via de website van de Mariakapel, www.mariakapel.nl. Op zondag 9 december brengt het koor Russian-Belcanto een bezoek aan Oostrum. Dit op uitnodiging van de Aostrumse Zangkompeneej. Dit koor bestaat uit een acht topso- listen - studenten en oud-studenten - van het Rimskij Korsakov Conservatorium in St. Petersburg, Rusland. Meerdere malen was het grote solistenkoof Neue Stimmen Russlands te gast in Oostrum. Een select gezelschap van dit koor (Russian-Belcanto) zal die zondag een gevarieerd kerstconcert verzor gen in de parochiekerk in Oostrum. De aanvangstijd is bepaald op 20.00 uur. Voor de liefhebber van Russische muziek is het een mooie gelegenheid om te komen luisteren. Op het programma staan koorzang en solo's, Russische Kerstliederen, kerkelijke liederen, operetteliederen en Aria's uit opera en Russische volkliederen. De entree bedraagt twintig gulden en in de voorverkoop slechts 17,50 gulden. Voor het bestellen en afhalen van toegangs kaarten kunt u terecht bij P.Bom Henri Dunantstraat 35 in Oostrum telefoon (0478)583444. Bij een snelheidscontrole heeft de politie vorige week woensdag een 30-jarige automobilist uit Venray aangehouden die onder invloed veel te hard reed. De man werd binnen de bebouwde kom (op de Noordsingel) betrapt terwijl hij 109 km/u reed. Na ademanalyse kreeg de man een rijverbod van twee uur en in overleg met de officier van justitie een boete van 1140 gulden die hij direct betaalde. Exclusief bij Sanidrome Badkamermeubel 110 cm breed met mineraal gegoten wastafelblad. Leverbaar in wit, peroamon of beuken. Voor de droomprijs van 3698 - téjlpv) (exd kraan en handdoekhouder) Keijsers-Manders Sanidrome Keizersveld 40, Venray Tel.: (0478) 55 06 70 www.sanidrome.nl r°°msanitait v QOt makkere Zondag 2 december is East of the Sun te gast in het café van De Evenaar. East of the Sun speelt gypsy-jazz en hot club de France muziek van Django Reinhart. In hun repertoire klinkt jazz uit alle tijden door, waarbij zij de traditie met eigen arrangementen doorbreken. Bovenal blijft duidelijk hoorbaar dat de muziek van dit trio als doel heeft te swingen als een trein in een mini male bezetting. Voor liefhebbers een uitgelezen kans kennis te maken met deze topmuzikanten die al jaren in deze bezetting spelen. Zij speelden o.a. tijdens de Amsterdamse Uitmarkt. Ze zijn te zien en te horen in de film Les Belles die haar première had tijdens het Rotterdams filmfestival waar zij tevens de soundtrack voor schreven. De leden van East of the Sun: Friedmar Hitzer, viool; Pieter Klaassen, gitaar en Dion Nijland, contrabas. Het optreden van East of the Sun begint om 16.00 uur en de entree bedraagt ƒ5,-. De Evenaar, Merseloseweg 96, Venray, tel. 510036. Op zaterdag 1 en zondag 2 decem ber wordt er door Vogelvereniging De Gevleugelde Vrienden Wanssum e.o. weer een braderie in kerstsfeer gehou den. De braderie wordt dit jaar gecombineerd met de vogelshow van Kring Peel en Maas. Op deze tentoon stelling worden zo'n 1000 vogels ver wacht: kleur-, postuur en zangkana ries, tropische vogels, papegaaien en parkieten, Europese vogels, kwartels en duiven. De vogelshow opent haar deuren op vrijdag 30 november van 19.30 tot 22.00 uur. Op de vrijdag avond is de braderie nog niet geo pend. Door kleindierensportvereniging KSV Venray wordt een prachtige kleindierenshow gehouden. Voor de kleintjes wordt een knuffelhoek inge richt waar ze onder andere cavia's, konijntjes en hamsters mogen vertroe telen. Openingstijden braderie én vogelshow: zaterdag 1 december van 12.00 tot 20.00 uur zondag 2 decem ber van 10.00 tot 18.00 uur. Entree 3,50 gulden (voor braderie én vogels how). Kinderen onder 12 jaar gratis toegang. Wilt u alles goed meebeleven op zondag 2 december? Bemachtig dan tijdig een goede plaats. Er is weer veel te beleven tijdens de 'Night of the Proms' in Partycentrum Dé Witte Hoeve aan de Raadhuisstraat. De avond beleeft zijn hoogtepunt als de zeer populaire artiest, speciaal uit Spanje, met zijn vaste begelei der, zijn opwachting komt maken! Aan spanning zal het niet ontbre ken! Laat dit feest niet aan u voorbij gaan, dan behoedt u zich voor een grote teleurstelling. Zangbundels zijn te koop. De zaal is open om 19.00 uur. Op 1 en 2 december speelt Crescendo het blijspel Stanke For Danke in gemeenschapshuis de Smelehof in Ysselsteyn. Op 9 december krijgt U de laatste kans om de spelers nog één maal op de planken van de schouwburg te Venray aan het werk te zien. Alle voor stellingen beginnen telkens om 20:00 uur. Wilt U zeker zijn van een plaats raden we U ten zeerste aan om te reser veren bij Willie Koonings (tel. 0478- 545105) of Joke van Asten (tel. 0478- 541667). Zaterdag 1 december staat er weer een dance classics avond op het pro gramma van café 't Podium in Venray. De zaterdag staat regelma tig in het teken van muziek uit de jaren 70 en 80. Deze avond staan de dansklassiekers uit dit tijdperk op het programma. Wat te denken van Cool and the Gang, Earth Wind and Fire, The Tramps, Gloria Gayner, en andere disco-soulhits, in Venray ook wel bekend onder de naam 'Pentagonmuziek'. Een avond dus waar je naar hartelust kunt dansen en waar met weemoed op deze tijd wordt teruggekeken. Aanvang 22.00 uur en de entree is gratis. Deze week verscheen het vierde deel van de spraakmakende serie misdaadromans over het leven en werk van Meesterdetective Ben Zuidema. De boeken worden geschreven door Leon Zoeteman. Ben Zuidema werkt al ruim dertig jaar als burgerinfiltrant voor de geheime politiediensten. Hij ope reert in de schemerwereld tussen justitie en de georganiseerde mis daad. Voor zijn talrijke successen moet hij een hoge prijs betalen: leven in voortdurende angst. Vijfentwintig van zijn informanten zijn in de loop der jaren vermoord. Een groot aantal politiemensen waarmee de detective samenwerkte, werd het slachtoffer van het falende justitiële apparaat. Op dit moment worden er nog steeds processen gevoerd tegen undercovers. In 'Kidnapping naar de Hel' krijgt Ben Zuidema te maken met twee ontvoeringen. Hij gaat op zoek naar het losgeld dat betaald is voor vrijla ting van de Duitse zakenman en Olympisch springruiter Snoek en naar het lichaam van de verdwenen Belgische baron. Verder wordt hem uit onverwachte hoek informatie toegespeeld over de Zuid- Limburgse heroïnehandel. Voor de Duitse politie lokt de Limburgse premiejager een drugshandelaar uit Dordrecht in de val en stuit al snel op een internationaal netwerk van georganiseerde misdaad. Ondertussen voltrekt zich een ramp. De detective wordt voor een fooi verraden door één van zijn mede werkers. Het boek 'Kidnapping naar de Hel' is verkrijgbaar bij boekhandel Van den Munckhof in de Grotestraat. HUISARTSENDIENSTEN Voor spoedgevallen waarneming door de Noord-Limburgse HuisArtsenPosten. Via de telefoon van uw eigen huisarts krijgt u te horen bij welke post u terecht kunt. ZIEKENVERVOER Tel. 077-3575757 ONGEVALLEN Tel. 112 APOTHEKEN VENRAY Openingstijden van Apotheek St. Oda, Apotheek De Monnikskap en Apotheek Antoniusveld Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.30 uur. Op zaterdag is Apotheek Antoniusveld tevens geopend van 17.00 tot 18.00 uur. Stationsweg 60d, tel. 584877 Uitsluitend voor spoedgevallen kunt u buiten deze openingstijden bij Apotheek Antoniusveld terecht via het dienstloket TANDARTSEN WEEKENDDIENST VENRAY-YSSELSTEYN Voor spoedeisende gevallen uitsluitend na telefonische afspraak neemt waar: P. WASSER, tel. 584504 WEEKENDDIENST DIERENARTSEN DIEREN ARTSENPRAKTIJK VENRAY Oude Oostrumseweg 26. Voor spoedgevallen zijn wij dag en nacht bereikbaar, tel. 581336 of 586457 J.M. van Winden, W.H. de Vocht, R.C. Goedegebuure, V. Geurts, R. Eelderink, G. Gelling en mevr. H. 1 Loonen R. GOEDEGEBUURE en W. de l VOCHT DIERENARTSENPRAKTIJK j OOSTRUM 1 W. LOONEN Mgr. Hanssenstraat 42. Oostrum t tel. 582690 DIERENAMBULANCE NOORD LIMBURG 24 uur per dag bereikbaar, tel. 077- 3522088 WEEKENDDIENST VERLOSKUNDIGEN voor de verloskundige praktijk Venray. Vanaf vrijdag 19.30 tot maandag 07.30 uur R. v.d. REIS, tel. 06-22922151 WEEKDIENST VERLOSKUNDIGEN De weekdienst van de verloskundi ge praktijk Venray worden vanaf maandag 07.30 tot vrijdag 19.30 uur waargenomen door: H. v. EERTEN en R. v.d. REIS, tel. 06-22922151 Afspraken maken ma t/m do tussen 18.00 en 19.00 uur, tel. 06- 22722996 INFORMATIECENTRUM GEES TELIJKE GEZONDHEIDSZORG Tel. 0478-527066 maandag-donderdag 09.00-17.30 MELDPUNT ALGEMENE HULP DIENST VENRAY Tel. 0478-584444 Bereikbaar elke werkdag van 09.00 tot 12.00 uur. Buiten deze tijd is het meldpunt via voice-mail bereikbaar voor hulpvragen van de Algemene Hulpdienst en het Gehandicaptenplatform. VRIJWILLIGE TERMINALE ZORG 24 uur per dag bereikbaar via tel. 06-55790271 SLACHTOFFERHULP Dinsdag van 10.00-12.00 en don derdag van 10.00-12.00 uur Venray tel. 0478-565155 BUREAU VOOR RECHTSHULP Venlo-Venray, gratis spreekuur op l" afspraak, tel. 077-3209191 PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 e-mail: peelenm@tref.nl Redaktie Ron koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof HenkWillemssen Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Op bovenstaand adres. Telefonisch, uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Advertentietarieven: Op aanvraag verkrijgbaar. Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur, Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur.

Peel en Maas | 2001 | | pagina 3