Plan voor racecircuit Ieërepries voor Twan van Els w W I "Verbetering technisch onderwijs" "Beter toezicht op overlast centrum" WEEKEND AANBIEDING 20% korting Fun nieuwe vorst De Piëlhaas Matige opkomst vergadering fanfare Dorpsklank Autobrand v Dronken bestuurder Alleen vrijdag, zaterdag en zondag alle lange laarzen Doctor Diefstal parfum Vogels in beslag genomen pas EEL EN MAAS donderdag 22 november 2001 - Pagina 9 3B VA ieki W! ige 721 Maessen Bedrijven Ysselsteyn richt pijlen op Sevenum De gemeenten Horst aan de [aas en Sevenum zijn op dit loment bezig met een onderzoek •--1 aar de haalbaarheid van een icecircuit voor Indycars in park Peelbergen, op het grondge- ied van de gemeente Sevenum. keilet P'an 's enkele vveken geleden bad igediend door de Ysselsteynse rjv ndernemer Harrie Maessen, der meer eigenaar van circuit Peel en een recyclingbedrijf. et ga Medio oktober heeft Maessen ging ledrijven BV zich tot de stuurgroep 'mei ark De Peelbergen, samengesteld it bestuurlijke en ambtelijke vër- igenwoordigers van de gemeenten lelijlorst en de Maas en Sevenum, ewend met de vraag of de vesti ng van een stadion waarin ndycar-races plaatsvinden in park 'a8« )e Peelbergen mogelijk is. De ovale is in principe bedoeld voor toi aan races met Indycars, de populaire Amerikaanse tegenhanger van de Formule 1. Amerikaanse investeer ders zouden bereid zijn zo'n zeven tig miljoen gulden te investeren in een stadion voor Indycars. De stuurgroep park De Peelbergen heeft dinsdagmiddag gesproken over dit initiatief. De vraag die aan de orde kwam is of een dergelijk initiatief inpasbaar is in park De Peelbergen, laat de stuur groep in een persbericht weten. 'Het vraagstuk van de inpasbaarheid is complex omdat meerdere aspecten aan de orde zijn, zoals planologie, verkeer en milieu (onder andere geluid), maar ook de aansluiting bij de karakteristiek van park De Peelbergen. Gezien de complexiteit en de grote belangen die met het ini tiatief gemoeid zijn, is de stuurgroep nog niet tot een principebesluit gekomen. Nader overleg met onder andere de provincie wordt door de stuurgroep wenselijk geacht om tot een weloverwogen besluit te komen. Bovendien is een aantal van boven genoemde punten nog in studie'. De stuurgroep neemt nu op 11 decem ber een besluit over de eventuele komst van een racecircuit in park De Peelbergen. CIRCUIT DE PEEL De mogelijke komst van het sta dion maakt deel uit van de toekom stige invulling van het gebied tussen Horst en Sevenum, waarin onder andere ook het attractiepark Toverland is gevestigd. De gemeen ten willen met De Peelbergen een rol van betekenis gaan vervullen op de internationale recreatieve markt. Eerder onderzocht Maessen de mogelijkheid om de spectaculaire Indycars naar circuit de Peel in Venray te halen, maar dit plan lijkt door problemen met de milieuvoor schriften en het bestemmingsplan definitief van de baan. Uit onder zoek van de inspecties voor Ruimtelijke Ordening en Milieuhygiëne is namelijk gebleken dat het auto-, motor- en kartcircuit De Peel al jaren zonder de vereiste vergunningen in het buitengebied in werking is. De Ysselsteynse onder nemer heeft zijn pijlen nu gericht op De Peelbergen. Omdat het wereldklassement Indycars wordt uitgebreid met races buiten de Verenigde Staten is Noord-Limburg in beeld gekomen voor de racebaan. Mocht Maessen het groene licht krijgen dan gaat hij samen met een organisatie van Amerikaanse investeerders de race baan, naast de circuits in Engeland en Duitsland het derde racecircuit voor Indycars in Europa, bouwen. ceul !°°Pi FESTO MAKITA DEWALT HITACHI BOSCH METABO DUSS PANASONIC FEIN Alle topmerken op voorraad Óók voor inspectie electrische gereedschappen NEN 3140 BOUWBESLAG GEREEDSCHAPPEN MACHINES [KEIZERSVELD 61 VENRAYTEL. 0478 - 55 33 55 18® e. It can* (f7"' Op 19 november omstreeks 17.10 uur ontstond brand in een sukt auto, die geparkeerd stond in een iapk loods aan de Oploseweg te uer; Overloon. De brand is vermoede- "k,: lijk ontstaan door kortsluiting. Ook de loods liep schade op. Twee personen zijn met ademha lingsmoeilijkheden onderzocht in het ziekenhuis Boxmeer. Fun Sijbers is de nieuwe vorst van vastelaovesvereniging De Piëlhaas in Venray. Tijdens de jaarlijkse Hazepaeper, zondagmiddag in De Witte Hoeve, nam vorst Tenny (Tonen) afscheid en werden Henk Raedts als senator en Fun Sijbers als vorst geïnstalleerd. Vorst Tenny nam na zes jaar afscheid en gaf de scepter vol vertrouwen over aan vorst Fun. Sijbers was al lid van de Raad van Elf van De Piëlhaas. In 1992 was hij adjudant van de toen malige prins Ton. Daarna werd Sijbers ceremoniemeester en later voorzitter van de commissie cere monie en protocol. De Piëlhaas benoemde de scheidend vorst zon dag tot grootvorst van de vereni ging- Veldeke Venray^ heeft bekend gemaakt dat de Aid Venrodsen Ieërepries 2002 is toegekend aan Twan van Els. De ereprijs zal op iterdag 6 april 2002 worden uit gereikt in De Witte Hoeve in "'enray. Twan van Els krijgt de Aid Venrodsen Ieërepries 2002 vanwege zijn grote verdiensten voor het behoud en bescherming van het cul turele erfgoed en monumentaal igroen alsook de waardevolle land schappelijke cultuurhistorische zaken. De Aid Venrodsen Ieërepries nl werd in 1976 door Veldeke Venray ingesteld. De vereniging wil met de toekenning daarvan personen of instanties eren, die zich inzetten of hebben ingezet voor het behoud van *"de Venrayse volkscultuur. De prijs wordt voor de veertiende keer uitge- :ikt. Twan en Els is een geboren en [etogen Venraynaar met een grote 'oorliefde voor zijn woonplaats. De [eigen (streek)geschiedenis en cultu reel erfgoed vormen de basis van de ïlturele identiteit van de mensen, let is van belang om hen daar (ewust van te maken. Daarom is ikendheid geven aan al die monu- ienten, monumentjes, relicten, 'storische gebouwen en landschap- n van groot belang. Venray heeft een rijke geschiede nis, maar mensen zijn zich daar niet "altijd van bewust. Dat is een van de drijfveren van Twan van Els om zit ting te nemen in het bestuur van Stichting Stadspark Venray en van bet Lokaal Historisch Platform Venray. De Stichting beijvert zich voor bescherming en behoud van stads- en landschapsgezichten met een hoge cultuurhistorische waarde. Het Lokaal Historisch Platform is een samenwerkingsverband van veertien organisaties op het gebied van streekgeschiedenis, volkscul tuur en het cultureel erfgoed in het algemeen, ook daarvan is Twan bestuurslid. Twan van Els was ruim 50 jaar actief muzikant en lid van de Koninklijke Harmonie Euterpe. Hij speelde in verschillende bands en orkesten en was diverse jaren als trompettist verbonden aan het Venrays Symfonieorkest. Meer dan 42 jaar werkte hij in de psychiatri sche inrichtingen Sint Servatius en Sint Anna. Aanvankelijk als ver pleegkundige en later vele jaren als organisatiemedewerker en beleids- adviseur. Een groot aantal jaren was hij als bouw coördinator belast met het bouw- en huisvestingsbeleid en hij leerde daardoor de inrichtingen Twan van Els (foto: Jos Faessen). door en door kennen. Hij was voorts de Algemeen Manager van de loca tie Sint Anna en was tenslotte op het eind van zijn loopbaan werkzaam als Coördinerend Manager voor Noord- en Midden-Limburg in welke hoedanigheid hij de eerste bakens uitzette voor het regionalisa- tiebeleid dat thans in uitvoering is. In 1992 werd hij benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Zijn kennis en ervaring komen hem nu goed van pas. Hij wordt veelvuldig geraadpleegd aan gaande Sint Anna en de op handen zijnde herbestemming en herinrich ting van dit unieke gebied. Zijn voorliefde voor Sint Anna krijgt ook gestalte in de vele werkzaamheden die hij verricht: de publicatie sin Peel en Maas, het verzorgen van rondleidingen en lezingen, het voor zitter zijn van een werkgroep die een haalbaarheidsonderzoek instelt voor het behoud van de Sint Annaschouwburg. En zo zijn er nog vele activiteiten waar Twan van Els zich mee bezighoudt. Gemiddeld wel twee tot drie dagen per week. Veldeke Venray eert met de toeken ning van de Aid Venrodsen Ieërepries aan Twan van Els een persoon, die zich op voortreffelijke wijze inzet voor het behoud van het historisch erfgoed van Venray. 44 Castenraynaren namen vori ge donderdag de moeite om naar de openbare dorpsvergadering te komen. Deze noodvergadering was uitgeschreven door fanfare Dorpsklank omdat door het dalende ledenaantal het voortbe staan ernstig in gevaar komt. De meeste aanwezigen waren leden van de fanfare of de dorps raad. Voorzitter John Versteegen vindt het te vroeg om nu al conclu sies te trekken. Evenmin is te zeg gen of Dorpsklank, die in 2002 zijn 25-jarig jubileum hoopt te vieren, voorlopig van de ondergang is gered. "We hebben de discussie op gang gebracht. Er zijn enkele sug gesties gedaan hoe we de fanfare weer op het goede spoor kunnen zetten. Zo gaan we onderzoeken waarom zoveel leden zijn afgehaakt. Ligt het aap de muziek, het bestuur of de dirigent? Daar kunnen we voor de toekomst van Ieren." Tevens wordt er een commissie gevormd die op pad gaat om nieuwe leden te werven. Pas over een aantal maanden zal blijken of dit daadwer kelijk vruchten afwerpt. Versteegen: "Het blijft heel moeilijk. We zijn hier niet zomaar een-twee-drie uit. Maar iedereen is ervan overtuigd dat de fanfare in Castenray moet blijven." Ook de dorpsraad hoopt vurig dat Dorpsklank voor de Castenrayse gemeenschap behou den blijft. Dorpsraadvoorzitter Louis Vroemen had zaterdag een lang gesprek met fanfarevoorzitter Versteegen. Vroemen wil niet op details ingaan. "Het is in de eerste plaats een zaak van de fanfare zelf. Maar wij als dorpsraad willen graag meedenken over de toekomst." Bij een verkeersongeluk op de Kempweg is zaterdagochtend rond één uur een 25-jarige man uit Venray met zijn auto tegen een boom gereden. De automobilist reed vanaf de Langeweg rechtsaf de Kempweg op richting centrum, ver loor de macht over het stuur en reed tegen een boom aan de linkerkant. De automobilist en een inzittende, een 21-jarige man uit Venray, raak ten licht gewond. Een onbekende derde inzittende ging er vandoor. De politie nam beide mannen na behan deling in het ziekenhuis mee naar het bureau. Daar werd de bestuurder een ademanalyse afgenomen. Hij bleek teveel te hebben gedronken en kreeg een rijverbod van twee uur.. GAP /{parte-etc/wetten' fr fc&refp De gezelligste schoenwinkel van Venray Grotestraat 11 www.capretto.nl Leontien Kremer (39) uit Venray is vrijdag aan de Universiteit van Amsterdam gepromoveerd tot doc tor. De Venrayse is als kinderarts ver bonden aan het AMC in Amsterdam en deed onderzoek naar de late effecten en bijwerkingen van behan deling van kirfderen met kanker. De studies uit haar proefschrift zijn opgezet om meer inzicht te krijgen in de omvang van het probleem en te ontdekken welke kinderen het grootste risico lopen op klinische of subklinische hartschade. Daarbij is er gezocht naar mogelijkheden om kinderen, die het grootste risico lopen op hartschade, eerder op te sporen tijdens de behandeling met anthracyclinen. Het onderzoek werd ondersteund door de Stichting Kindergeneeskundig Kankeronder zoek. Bij een drogisterij aan de Grotestraat is in de nacht van dins dag op woensdag een grote partij parfum gestolen van allerlei mer ken. De inbrekers zagen kans via het dak in de winkel te komen en namen daar uit de vitrinekasten de parfums mee. Hoeveel en wat daar de waarde van is, kan pas na inventarisatie worden gezegd. De Limburgse Werkgevers vereniging (LWV) vindt dat het beroepsonderwijs in Venray onvoldoende aansluit op de regio nale arbeidsmarkt. De werkge vers zouden graag een middel baar technisch beroepsopleiding naar Venray willen halen. Dat vertelde J. Feuth van de LWV woensdag in de commissie Algemene Zaken. De LWV heeft voor de komende vijfjaar de werkgevensspeerpunten voor Limburg op en rijtje gezet. "Venray heeft een monocultuur met veel metaalbewerkende bedrijven. Die zitten allemaal in dezelfde per- soneelsvijver te vissen. Terwijl er in Venray weinig of geen opleidingen in de metaaltechniek zijn. Er wordt weliswaar aan gewerkt door het Technisch Opleidingscentrum maar we zouden graag een MTS willen hebben. We vragen de gemeente daar druk achter te zetten", zo licht te Feuth toe. Van de 45.600 arbeidsplaatsen in de regio Venray is 32% werkzaam in de industrie, vooral in de metaal- electro branche. Er staan nu 360 vacatures open in de industriële sec tor. Er is momenteel vooral vraag naar personeel voor lagere techni sche beroepen. De Limburgse werkgevers maken zich zorgen over de bereikbaarheid. De volledige aanleg van de A73 en een goede verbinding met het achterland dwars door Limburg hebben de hoogste prioriteit. "De noord-zuid verbinding is een crime. Venray is weliswaar goed ontsloten met de komst van de A73. Maar verder richting het zuiden is het hemeltergend. Nu is er weer een dis cussie of de A73 een oost of west trace langs de Maas moet krijgen. We moeten samen met de gemeen ten druk uit oefenen dat de aanleg in 2006 toch gehaald wordt", aldus Feuth. De LWV is van mening dat de bereikbaarheid van belangrijke eco nomische eentra in Limburg de komende jaren verslechterd. Door de toenemende internationalisering van de economie groeit het grens overschrijdende verkeer sterk. Het grootste deel van dit verkeer (Randstad- Ruhrgebied-Antwerpen) gaat via Limburg. Voor Venray is de oost-west ver binding een punt van zorg. De route Venray-Eindhoven nadert de komende jaren de grens van de maximale capaciteit. Een oplossing zou zijn het aanleggen van een omleiding rond Helmond. In Noord-Limburg is tot 2010 behoefte aan circa 300 hectare nieu we industriegrond. Waarvan een belangrijk deel, ongeveer 100 hecta re, in Venray gerealiseerd zal wor den. De gemeente gaat tussen de A73, Deurneseweg en Oirloseweg een regionaal bedrijventerrein ont wikkelen. Rijk en provincie stellen ook bud getten beschikbaar om bestaande bedrijventerrein op te knappen. Volgens de LWV heeft Venray uit de landelijke TIPP-regeling een mil joenensubsidie toegewezen gekre gen. De kosten van het revitaliseren van bedrijventerreinen zijn hoog, dit kan oplopen tot een miljoen gulden per hectare. De werkgevers wijzen ook op het herinrichten of het uitplaatsen van bedrijven waardoor veel ruimte winst geboekt kan worden op de industrieterreinen. Wijkplatform centrum: Het wijkplatform centrum wil dat de politie beter toezicht houdt in het centrum. Sinds de slui tingstijden voor de horeca zijn losgelaten is er veel meer overlast gekomen voor de bewoners van het centrum van Venray. Ook de vele 'wildplassers' wekt ergernis op bij de omwonenden. Het wildplassen gebeurt niet alleen door het uitgaanspubliek. Ook mensen die de winkels verlaten en op weg naar hun auto zijn maken zich er regelmatig schuldig aan. Het wijkplatform pleit daarom niet alleen voor openbare toiletten maar wil ook de grootwinkelbedrijven vragen om te zorgen voor een toilet voorziening in hun winkels. In februari 2001 is het sluitings uur voor de horeca van twee uur 's nachts opgeheven. Gemeente en politie dachten dat door een regel matigere spreiding van het uitgaan- In een schuur aan de Breevennenweg in leunen heeft de politie maandagmiddag samen met de Algemene Inspectie Dienst drie kwartels en twaalf steeluilen in beslag genomen. De vogels werden gehouden door een 47-jarige man uit Leunen. Na onderzoek kwam de politie de man op het spoor en bij het onderzoek in de schuur bleken de kwartels niet te zijn geringd, twee steenuilen te zijn geringd voor wetenschappelijk onderzoek in de vrije natuur en kennelijk gevangen en tien steenuilen wel te zijn geringd maar niet met de juiste rin gen. De verdachte heeft geen ver gunning of ontheffing voor het hou den van de roofvogels. De vogels zijn overgebracht naar een asielhou der en tegen de verdachte is proces verbaal opgemaakt. spubliek in de nachtelijke uren de overlast in het centrum juist zou verminderen. Maar die ervaring hebben de bewoners niet. "Eerst werden we alleen tussen twee en drie uur wakker. Maar nu worden we om het half uur gewekt door her rie op straat. Want het maakt midden in de nacht niet zoveel uit of een groepje van vier of van veertig personen over straat loopt. Er zijn cafe's bij die wel tot 's ochtends zeven uur open blijven", zegt secre taris Tineke Lamers van het wijk platform. Zij is er verbaasd over dat het wijkplatform niet betrokken is bij de tussentijdse evaluatie van de sluitingstijden die onlangs plaats vond. In februari 2002 is het proef jaar om en vindt er een eindevalua tie plaats. Voor het wijkplatform hoeven de vrije sluitingsuren niet te worden teruggedraaid. "Maar er zou wel beter toezicht moeten komen. Voor de politie heeft dit schijnbaar geen prioriteit." In De Bleek ondervinden de bewoners veel last van herrie. Vooral op het pleintje rond het kunstwerk met de boot waar rond hangende jongeren vertoeven. En er wordt regelmatig met winkelwagen tjes van de Edah over het parkeer terrein gereden. "Ze gaan dan tik kertje spelen met die wagentjes. We willen Edah daarom vragen om op vrijdag en zaterdag de winkelwa gentjes voortaan binnen te zetten", aldus Tineke Lamers. De 'vergrijzing' van het centrum vindt het wijkplatform geen goede ontwikkeling. De nieuwbouw is vaak alleen bestemd voor 5 5-plus sers. Juist omdat in het centrum alle activiteiten plaatsvinden, die veelal lawaai veroorzaken, kan de komst van alleen maar oudere bewoners spanning veroorzaken. De apparte menten op het Jerusalem-terrein kosten al gauw 1450 tot 1500 huur per maand. "En daar komen nog huurkosten voor de parkeerplaats en servicekosten bij. Dat is voor star ters niet op te brengen. Vooral oude ren zullen daar gaan wonen omdat die veelal kapitaalkrachtiger zijn", zegt de secretaris Lamers die acht sociale woningen op het Gouden Leeuwterrein veel te weinig vindt. Het wijkplatform, opgericht in oktober 1999, heeft in de afgelopen twee jaar zijn bestaansrecht bewe zen. De bewoners worden regelma tig op de hoogte gehouden van alle vorderingen en plannen. Het plat form moet er veel moeite voor doen om door alle partijen als een vol waardige gesprekspartner gezien te worden. Het wijkplatform wil graag actiever betrokken worden, door deelname aan de klankbordgroep, bij de plannen die het Centrum Management voor het winkelcen trum ontwikkelt.

Peel en Maas | 2001 | | pagina 9