p weg naar 'De kinderen zeiden: mama gaat weer naar Samenvechting toe" "Grootheidswaanzin verpest dorpsbeeld" Gezamenlijke aanpak uitgaansgeweld Harold ISi LENSSEN Sloop woning Langstraat opnieuw bekeken ^Op Ik was gelukkig financieel niet afhankelijk van het wethouderschap. Het CDA Henriëtte Poels-Peters: "Het was vanzelfsprekend dat een vrouw voor de koffie zorgde" Stayerhofweg 2b Wanssum Pa( EL EN MAAS donderdag 15 november 2001 - Pagina 7 ti' )ver zestien weken zijn jieenteraadsverkiezingen. eekblad Peel en Maas besteedt die tijd wekelijks aandacht li de Venrayse politiek. In deel /en staat Henriëtte Poels-Peters het CDA centraal. Zij zat 24 ir in de gemeenteraad en was jhoofdrolspeelster in de meest surde wethoudersverkiezing uit Venrayse historie. Iin 1980 werd het CDA landelijk gericht. In Venray was er in 1978 rake van dat de KVP, één van de orlopers, aan de verkiezingen zou sedoen. Dat moment kwam nog ste vroeg. In 1982 was het CDA het eerst van de partij, lortgekomen uit het overgrote sl van Samenwerking en de rkdoipenfractie. Henriëtte Poels iers was een fervent voorstander ode komst van het CDA. In 1982 men drie wethouders (Loonen, ilten-Tielen en Schols) gelijktij- w afscheid. Alleen Jo van Oers efzitten. De PvdA trad voor het jst tot de coalitie toe met Henk llems als wethouder. Henriëtte «Is en Wim Claessens debuteer- ovoor het CDA in het college. IIii de raad botste zij geregeld met dA'er Willems. "Dat was ook wel js uitgelokt. Maar onze aanvarin- hielden de zaak levendig. Dat Ite anderen ook aan tot nadenken, en het er door was dat de PvdA in college kwam zijn we naar de tisk in Brukske gegaan om ze te iciteren. Daar zat de PvdA bij aar. Ik heb Henk toen een rode js gegeven." Indanks de drie wethouders wis ingen marcheerde het goed men de CDA-PvdA coalitie. Zo d zelfs dat vier jaar later het hele college in dezelfde samen- Hing, onder leiding van burge- ester Defesche, wilde doorgaan, wethoudersverkiezing op 29 lil 1986 liep echter heel anders iedereen had gedacht. CDA- ;tievoorzitter Joos Truijen stelde die avond Poels-Peters opnieuw lidaat. Maar de twaalfkoppige fractie was intern verdeeld. Foto: Henriëtte Poels-Peters Henriëtte Poels zat 24 jaar in de gemeenteraad en was een hoofdrolspeelster in de meest absurde wethoudersverkiezing uit de Venrayse historie. Daar hadden de andere partijen lucht van gekregen. Marlies de Loo aasde namelijk eveneens op het wet houderspluche. Toon den Brok (Samenwerking) en PvdA-fractie- voorzitter Bert Kersten wakkerden het vuurtje aan. Den Brok vroeg De Loo openlijk of ze 'in' was voor een wethouderspost. Dat wilde zij niet ontkennen. Bert Kersten zat als coa litiepartij wat moeilijker. "Maar als het CDA verdeeld is dan houden wij het recht voor om de kandidaat te kiezen die op zakelijke gronden de beste voor Venray is", verklaarde Kersten. Joost van de Vorle betuig de als enige openlijk steun aan Poels. SPANNING De vergadering werd geschorst en er werd schriftelijk gestemd. De spanning was om te snijden in de bomvolle raadzaal. Het vermoeden bestond dat het CDA op hef aller laatste moment nog wel zou bij draaien. Met 12 van de 23 zetels had die partij het immers voor het zeg- gen. Bij het voorlezen van de stem briefjes steeg de spanning tot een kookpunt. Het werd een nek-aan- nek-race tussen De Loo en Poels die uiteindelijk eindigde in 12 tegen 11. Vijf PvdA'ers, twee WD'ers, twee maal Samenwerking en drie dissi dente CDA'ers stemden voor De Loo. Van de Vorle, met twee man in de raad, plus negen CDA'ers steun den Poels. Achteraf werd duidelijk dat naast Marlies de Loo ook wethouder Van Oers en raadslid Jan Poels niet op de Poels-Peters hadden gestemd. Deze 'wethoudersaffaire' richtte veel schade aan binnen het CDA en enkele leden werden zelfs geroy eerd* Henriëtte Poels-Peters moest weer terug in de raadsbankjes. Ze bleef daar nog acht jaar zitten tot haar afscheid in 1994. "Tijdens de begro tingsbehandeling in 1985 kreeg ik nog van alle partijen lovende woor den. En een jaar later lag ik eruit. Daags na de wethoudersverkiezing verschenen er grote koppen in de krant. Burgemeester Defesche kwam langs. Hij was helemaal ont daan. Ook de kinderen vonden het verschrikkelijk en ze wilden dat ik stopte. Maar ik liet me niet klein krijgen. Ik was gelukkig financieel niet afhankelijk van het wethouder schap. Ik had een slag verloren. Dat was heel moeilijk maar in de poli tiek kun je ook verliezen." "Ik bleef in de raad zitten. In de eerste fractievergadering zaten er sommigen heel ongemakkelijk op hun stoel. Vooral het eerste jaar was moelijk. Voor iedereen. Maar ik heb zonder haat toch nog leuke jaren als raadslid beleefd'. In 1994 was Marlies de Loo lijsttrekker. En het CDA verloor toen flink, van veer tien naar negen zetels. Ze was er helemaal vanaf op die verkiezings avond en ze moest ook nog haar zegje doen. Achter de wanden van de raadzaal heb ik haar toen gehol pen met wat ze moest gaan zeggen. Ik heb haar niet laten vallen en ik gunde het Marlies toen zij in 1997 burgemeester van Gennep werd." wethouders 2 2 2 2 3 3 jaar lijsttrekker stemmen zetels 1974 .Grad Schols (Samenw.)38,3% 10 Johan Loonen (Kerkd.)28,5% 7 1978 .Grad Schols (Samenw.)35,7% 10 Johan Loonen (Kerkd.)26,6% 7 1982 .Grad Schols55,8% 14 1986 .Joos Truijen50,5% 12 1990 .Joos Truijen54,4% 143 1994 .Marlies de Loo35,3% 92 1998 Jan Oriessen 37,4% 102 k Henriëtte Poels-Peters en poli- k zijn onlosmakelijk met eikaar v* rbonden. Zij was van 1970.'.'tot' 94 raadslid. Eerst voor de lijst trroeulen, daarna voor menwerking en vanaf 1982 or het CDA. Tussen 1982 en 86 was zij tevens wethouder, ie bijna een kwart eeuw in de ad heeft gezeten kan veel vertel- )at blijkt wel in het interview Henriëtte Poels-Peters (73). Ze laatschappelijk nog steeds actief, lermeer als voorzitster van de deratie van Muziekgezel-schap- o, de Hartstichting en de bridge- ib. Het was zoeken in haar volle fnda om een paar vrije uurtjes te iden. Meewerken aan deze Hen, heeft voor een groot gedeelte ar leven bepaald, wi In 1970 raakte ze in de gemeente- 'litiek verzeild. Zij stond tweede s! i Lijst 6, de lijst van Toon smeulen die al 21 jaar in de raad ennf.Vermeulen was schilder, koster 1 de Grote Kerk en iemand van jéwone volk. Lijst 6 was een ankelijke centrumlijst met cn uit allerlei groeperingen. >n wilde graag wethouder wor- iaar werd door de anderen hui- loten. Hij kwam voor ieder- zoals Joost van de Vorle dat >k doet." de hand van de ervaren rot uien zou zij als tweede vrouw Venrayse raad het vak moeten Maar twee weken voor de patie van de nieuwe raad over- Toon Vermeulen aan een hart- TI. Waardoor de nummer drie Oudenhoven eveneens als ie in de raad kwam. De nvee- 'actic van Lijst 6 sloeg zich »r heen, "We hadden niet eens >rogramma. Dat was in die tijd niet. Toon vond dat ook niet Ik heb toen op een zondag- j ons pari ij programma •even," VERTRÖl WEN «n Toon overleed vroeg ik me _e run ik het'. Maar ik heb nooit feld. Want mensen hadden op gegeven. Dat vertrouwen moest je waarmaken. Dat had ik van hui suit meegekregen. Oni voor je zaak te staan en eerlijke politiek te bedrij ven." Haar vader was van 1946 tot 1959 lid van Provinciale Staten. Zij groeide op in Oirlo in een gezin van elf kinderen. "Daar heb ik geleerd flexibel te zijn. Maar niemand raad de me aan in de politiek te gaan. Daar hadden we tnuis genoeg van gezien. Want er waren altijd wel problemen." Henriëtte Poels heeft er voor moe ten knokken om mee te mogen pra ten bij de wethoudersverkiezing en bij de verdeling van de commissies, "ik heb me vanaf het begin laten gelden. Ik wist eigenlijk helemaal niets. Terwijl anderen dachten dat ik het wei allemaal wist. Ik heb ze maar in die waan gelaten. Dat is achteraf mijn redding geweest. Hein van Valkengoed, die voor de lijst Schols in de raad zat, heeft me veel gesteund. Hij nam me voor de eerste keer mee naar het gemeentehuis en wees me waar alle stukken lagen." De allereerste raadsvergadering kan ze zich nog goed herinneren. "Ik heb toen iets gevraagd over de Laterije. Want ik wilde per se het woord gevoerd hebben. Een maand later was er begrotingsbehandeling. Ik had nog nooit een begroting gezien. Manden papier heb ik ver scheurd voordat ik mijn beschou wing klaar had. Ik zag van anderen dat ze voor de vuist weg praatten. Maar ik had alles hoofdstuk voor hoofdstuk opgeschreven. Die methode hebben anderen later over genomen." VROUWEN Vrouwen telden in die tijd nog niet volwaardig mee. "Er werd van mij verwacht dat ik als enige vrouw in een commissie voor koffie zorg de. Dat was vanzelfsprekend. Ik wilde daar een keer vanaf. Tóen vroeg Grad Schol,s 'krijgen we van daag geen koffie' ïk antwoordde 'als je 'm zelf niet inschudt niet nee'." Gedurende de eerste raadsperiode kwam zij er in de tweemansfractie steeds meer alleen voor te staan. Hans Oudenhoven was lid van de WD en zou bij de verkiezingen in 1974 ook voor die partij op de lijst gaan staan. "Dat was voor mij best een struikelblok. Vooral het laatste jaar kwam Hans nooit meer op de fractievergadering. Ik zag nem alleen nog in de raad." Lijst 6 had toen een actieve achterban met Jan Verhagen, Harry Hendriks, Gerrit Hendriks, Henk de Vries, Joos Truijen, Wim Buijs, Rien de Graaf en Frans van Opbergen. "Ik woonde aan de Leunseweg en om de twee weken vergaderden we bij mij thuis. Mijn man Ber bemoeide zich er op het einde ook altijd even mee. Want hij kende Venray van haver tot gort. Zo probeerden we de belangen van Venray te behartigen." In 1974 verdween de partij en ging samen met drie andere plaatse lijke lijsten op in Samenwerking Venray. "Het initiatief kwam van ons af. We hebben aansluiting gezocht met anderen omdat in een groter verband meer te bereiken was. Maar Samenwerking kende een heel moeilijke start. Er is nooit zoveel gevochten als in die beginpe riode. Mijn kinderen zeiden steeds 'mama gaat weer naar Samenvechting toe'. Henriëtte Poels is trots op dingen die /ij bereikt heeft. Zo is op haar aandringen het eerste zebrapad in Venray aangelegd. Dat was voor de ingang van Beukenrode op de Oude Oostmmseweg. Want veel kinderen staken daar over om naar de Franciseus- en Claraschool te gaan. "Ik heb me altijd voor verkeersvei ligheid ingezet. Wellicht omdat ik zelf een kind m het s crkc-er er toren heb. Toen ik in de Staten zat zijn er in Ysselsteyn op dat gevaarlijke kruispunt op de Deurnescweg de eerste stoplichten geplaatst." 15 mei 1979 is oen dag die ze nooit meer vergeet. Haar echtgenoot was ernstig ziek. hij leed aan kan ker, Op dié dag zou in Tegeïen ook het voortbestaan van de Kruuze, heen'; Dat waren achteraf zijn laat ste woorden. Tijdens die vergade ring in Tegelen werd ik weggeroe pen. Ik moest direct naar het ziekenhuis toe. Ik wist toen niet dat Ber was overleden. Met dokter Tan ben ik naar Venray gereden. Later hoorde ik dat de meerderheid in Tegelen toch voor het openhouden, van de Kruuze had gekozen. Dat heelt me veel voldoening gegeven." Henriëtte Poels is nog altijd lid van het CDA, Zc volgt de gemeen telijke politiek op enige afstand. "De grootste fout is gemaakt bij het personeelsbeleid. Vroeger moesten wonen. Zij kregen zo een band met de plaats. In mijn tijd was er een geweldig ambtenarenapparaat Sinds de \erim- Bij de verkiezingen ziet zij PvdA, VVD en Samenwerking niet win- Eer;. Kersten (PvdA-wethonder, red,) is gebeurd, Hij wilde wat voor de Terwijl het ro, ;i co ik an het Hi ■:z:g - zich beter bij een landelijke partij stijgen. "Want die zijn er altijd voor de mensen." fgugifa extra. een ?n>- LH owe èoefi. 17ïp weg naar draadje. "Ik had de hele nacht niet geslapen en durfde niet alleen naar Tegelen tc rijden. Maar ik moest ernaar loc en had iemand gevonden die me zou brengen. Toén die niet kwam opdagen zei Ber tegen mij 'pak de auto en rijdt er toch zelf ^^6 M AART 2 0 0 2 1998 Prognose Poels-Peters CDA 10 11 PvdA 4 4 VVD 3 3 Van de Vorle 4 6 Samenwerking 2 D66 2 Totaal 25 25 Opkomst w Fel verweer oppositie tegen plannen De Gouden Leeuw Het was vuurwerk vorige week in de commissie Stedelijke Ontwikkeling. Samenwerking en fractie Van de Vorle veegden de vloer aan met de bouwplannen voor De Gouden Leeuw. Toen Gerrit Lemmens (Van de Vorle) opperde dat de 164 woningen alle maal voor de sociale sector moesten zijn, vielen zowel WD, CDA als PvdA over hem heen. De aanpak van het Gouden Leeuwterrein, ingeklemd tussen Kempweg, Langeweg en Langstraat, wekt veel weerstanden op. De komst van een woöntoren van elf etages, een ondergrondse parkeergarage voor 750 auto's en bovenal een miljoenenverlies op het project maken de politiek huiverig. Want de gemeente gaat voor 6 mil joen gulden het schip in, terwijl de provinciale subsidie van 4,3 miljoen nog helemaal niet zeker is. Eind dit jaar denkt de gemeente duidelijk heid te krijgen van de provincie. "Als we die 4,3 miljoen gulden niet krijgen dan gaat het plan niet door. We willen geen groter tekort op De Gouden Leeuw", stelde Waals. De provincie laat in een reactie weten pas in de loop van 2002 een beslis sing te kunnen nemen. "We missen nog gegevens die de gemeente moet aanleveren. En daar wachten we nu op. Het is een fors project waarvoor het subsidiebedrag nog niet vast staat", aldus persvoorlichter Paul van Noorden. VERKEERD De woorden van Jacques Lamers (Samenwerking) vielen helemaal verkeerd bij Waals. "Volstrekte onzin. Goedkope tendentieuze praat. Ongezond populisme. Dit stoort me mateloos", waren de reac ties van de burgemeester op de uit latingen van Lamers. Het commis sielid van Samenwerking wees erop dat het eerste plan uit 1998 veel beter was. Er waren toen minder woningen gepland, het was financi eel haalbaar en het was bovenal acceptabel voor de omgeving. "Grootheidswaanzin verpest nu het dorpsbeeld en mensen worden uit hun huizen verjaagd. Dit maakt wel wat los in de buurt", orakelde Lamers. "Het centrum zou juist autoluw worden en dan komt er zo'n grote parkeergarage. Wij wil len geen grootse en stadse wijken." Gerrit Lemmens vond acht woningen voor de sociale sector veel te weinig. "Want er is woning nood bij de laagstbetaalden. Slechts mondjesmaat komt er ruimte aan de onderkant van de woningmarkt. Alle 164 woningen zouden daarom onder de huursubsidiegrens moeten vallen." John Oosterbeek (WD) en Toon Theeuwen (CDA) vielen over Lemmens heen. "Dan wordt het tekort nog veel groter", riepen zij in koor. Bert Linskens (PvdA) hekelde de manier waarop Lemmens over de plannen sprak. "Het is geen speeltje waarin blokjes gestapeld worden. Die versimpeling doet geen recht aan de stedenbouwkundige achter grond van het plan." Lemmens noemde het 'een slecht plan'. Geen aandacht voor het ver keer, de toren van elf hoog mag er niet komen en projectontwikkelaar 3W Vastgoed schuift alle risico's af naar de gemeente. "Laat het gebied maar liggen zoals het er nu bijligt. Voor ons hoeft het niet ontwikkeld te worden." Op aandringen van CDA, PvdA en VVD zegde burgemeester Waals toe dat er minstens acht goedkope woningen zullen komen. "Dat is de ondergrens en dat ligt vast. We stu deren nog op meer sociale wonin gen." Henri van de Ven (CDA) had moeite met de hoge woontoren. "De steenkeuze is grauw en donker. Het moet speelser met meer variëteit. De toren moet een lust worden om naar te kijken." Het CDA vond de invloed van 3W Vastgoed te groot. "De projectontwikkelaar kijkt meer naar het aantal woningen dan naar de fraaiheid. De belangen van 3W zijn anders dan die van de gemeen te. Het streven naar onbrengst-maxi- malisatie is ook strijdig met het doel van de gemeente", oordeelde Van de Ven. Bert Linskens (PvdA) vroeg om een onderscheid in bouwstijl. "De Gouden Leeuw moet een heel ande re kwaliteit krijgen. Niet zoals Jerusalem en Franciscanenpark want die lijken wel erg veel op elkaar." Evenals andere partijen zette de PvdA vraagtekens bij de communicatie rond het plan. De eer ste informatieavond op 9 augustus was middenin de kermisweek en in de vakantieperiode. "Miscommunicatie", vond Linskens. "Ik heb er geen goed gevoel over hoe met inspraak en reacties is omgesprongen." John Oosterbeek (VVD) toonde zich behoudens enkele kanttekenin gen 'positief over de planontwikke ling'. TORENFLAT Burgemeester Waals legde uit dat het idee voor een torenflat niet afkomstig was van 3W Vastgoed. Het terugbrengen van elf naar vier bouwlagen zou een verlies beteke nen van 21 woningen. Uitgaande van een opbrengst per woning van 70.000 gulden voor de gemeente, met wel een hogere bijdrage van de provincie, zou het verlies daardoor met 800.000 gulden oplopen tot 6,8 miljoen. "De torenflat hebben we er zelf ingebracht. Om het financieel tekort binnen de perken te houden. Met de bezwaren van bewoners van de Kempweg zijn we redelijk omge gaan. Uit schaduwdiagrammen blijkt dat de schaduwwerking meer dan acceptabel is. En het wonen in het centrum kan ook betekenen dat je buren krijgt. Ook al heb je die jarenlang niet gehad", zei Waals. Volgens Waals is 'het streven naar opbrengst-maximalisatie' niet ten koste gegaan van de kwaliteit van het bouwplan. Er zullen vijf verschillende architecten worden ingezet die De Gouden Leeuw in deelplannen uitwerken. "Om vol doende differentiatie te waarbor gen", aldus Waals die aangaf dat de risico's verantwoord gespreid zijn tussen 3W Vastgoed en de gemeen te. Volgens planning start de bouw eind 2002 en zullen de bouwplan nen begin 2006 helemaal voltooid zijn. Waals zegde toe dat de com missie Stedelijke Ontwikkeling regelmatig een werkbezoek aan De Gouden Leeuw zal brengen om op de hoogte te blijven van de vorde ringen. De gemeenteraad neemt op dins dag 27 november een besluit over De Gouden Leeuw. Voor de realisatie van een appartementencomplex op de hoek Langeweg-Langstraat moe ten de eerste drie woningen van de Langstraat wijken. Burgemeester Waals zegde in de commissie Stedelijke Ontwikkeling toe te bekijken of sloop van de derde woning, Langstraat 20, voorkomen kan worden. Ido Michiels, bewoner van Langstraat 20, kreeg in november 2000 op het gemeentehuis te horen dat de plannen voor de Gouden Leeuw voorlopig niet doorgaan en dat sloop van zijn woning niet meer aan de orde was. Hij zette daarna zijn verbouwingsplannen door en investeerde 100.000 gulden in zijn woning. Het viel Michiels dan ook koud op het dak toen hij tijdens de inspraakavond op 9 augustus 2001 vernam dat zijn huis toch moest wij ken voor de uitbreidingsdrift in De Gouden Leeuw. Op de hoek Langeweg/Langstraat, waar nu een grasveld ligt, verrijst een flatge bouw van vier of vijf verdiepingen. Op 22 augustus diende de familie Michiels een bezwaarschrift in waar tot op heden nog geen antwoord is gekomen. Zij voelen zich op een dwaalspoor gezet door de gemeente. EIGEN BÉLANG Ook Henri van de Ven (CDA) verbaasde zich over de uitbreiding van het plangebied. "De indruk bestaat dat 3W Vastgoed hierin heeft gestuurd in hun eigen belang. Want de kosten zijn hoog voor deze hoek. Daar legt de gemeente veel geld op bij terwijl de projectontwik kelaar er garen bij spint." Ook ande re partijen plaatsten vraagtekens bij de noodzaak van de sloop van drie woningen. "Die hoek moet nog eens opnieuw goed bekeken worden. Er dient serieus met bezwaren van bur gers worden omgegaan", zei John Oosterbeek (VVD). Volgens burgemeester Waals had Michiels verbouwd op eigen risico., "Ik zal laten doorrekenen of Langstraat 20 buiten het plan kan vallen. Dit moet financieel en ruim telijk wel haalbaar zijn. Het planolo gisch concept moet overeind blij ven. Dat mag niet verstoord worden door een individueel belang. De ste denbouwkundige kwaliteit is nu niet hoog in deze hoek. Anders volgt de normale onteigening en zullen de bewoners op een redelijke manier schadeloos gesteld worden." KEUKENINRICHTING (0478)539020 op afspraak, ook 's avonds Politie, horeca en gemeente ondertekenen convenant Het college van B en W van de gemeente Venray heeft dinsdag ingestemd met de tekst van het convenant 'Veilig uitgaan'. De ondertekening van het convenant door de deelnemende partijen vindt plaats op maandag 10 december om 16.00 uur in het gemeentehuis. Namens de gemeente Venray zal burgemeester Waals, portefeuille houder Openbare Orde, zijn handte kening zetten onder het convenant, waarin de gemeente Venray, politie en justitie en de plaatselijke noreca beloven hun uiterste best te doen om overlast en geweld in de cafés van Venray en ae kerkdorpen tegen te gaan. AFSPRAKEN Beperking van happy hours en andere kortingsacties in cafés, van- dalismebestendig straatmeubilair en 'themazittingen' bij de rechtbank zijn slechts drie van de vele afspra ken in het convenant 'Veilig uit gaan', dat gezien kan worden als een concrete invulling van het inte grale horecabeleid. In het convenant 'Veilig uitgaan' zijn afspraken tussen de gemeente Venray, politie, openbaar ministe rie, Koninklijke Horeca-afdeling Venray en niet-georganiseerde horeca in Venray vastgelegd over de wijze van overleg, zorg voor de openbare orde en de leefomgeving, toezicht in en rondom de horecage legenheden, verantwoord alcoholge bruik en strafrechtelijke handha ving. 'Deze afspraken worden gemaakt omdat een veilig en gezellig uit gaanscentrum ook een gezamenlijke verantwoordelijkheid is', aldus de gemeente Venray in een persbericht. 'Hoe meer deelnemers de samen werking ondersteunen des te zinv- coller een convenant is'. De deelnemende exploitanten ont vangen een sticker zodat ook voor het publiek zichtbaar is en dat zij het convenant ondertekend hebben. Ook plaatst de gemeente Venray een advertentie Peel en Maas waarin de deelnemers met naam genoemd worden. De kosten voor onder ande re het produceren van stickers en advertentiekosten bedragen ƒ6000,-.

Peel en Maas | 2001 | | pagina 7