Pandeigenaren Marktstraat zijn het wachten beu Ultieme reddingspoging fanfare Dorpsklank Feestelijke presentatie Fanray Éénrichtingsverkeer op Langeweg Venray verhoogt grondprijzen Bouwkavels in Den Hoebert toch gelijk behandeld 'T VENROJS LAEVE GETAEKEINTD Sloop- aanvraag Ingelse Tuin Beroving Bobo's moeten bonnen zelf betalen Aanhouding bekdriMYAK klturot^cuctsom (iiitjtrkai tt bui-tot jjfiiM rnnno uuiiueiucty io iiovemubf ^uu i - rctynid o negen jaar wordt er tussen pandeigenaren in de ktstraat en de gemeente jat- Enkele politieke partijen gen erop aan om eindelijk vaart te zetten achter de nen. Maar onlangs is het pro- opnieuw op de lange baan [hoven omdat de Marktstraat je lijst staat van uitgestelde kzaamheden. ikkerij Pierre Pijpers, uitzend- jM Dactylo (eigendom van Van yenburg), cafe 't Upke en vide- ek A la Carte (eigendom van hiels) en Jos Arts kindermode en zich aan het lijntje gehouden, hebben al jarenlang niet meer /esteerd in hun panden, wach- op de ontwikkelingen die ;en gaan. In 1992 hebben de jrnemers al de eerste plannen diend voor nieuwbouw met m2 commerciële ruimte met boven achttien appartementen. toen stilgezet omdat de eente geen tijd had. Ze hadden te druk met andere plannen", ItWiel Michiels. "Daarna heeft jemeente tot drie keer toe zelf 'initiatief genomen. In 1994, 1996 en de laatste keer in april 1999. Toen zijn er plannen ontwik keld die we in De Witte Hoeve heb ben besproken. Maar steeds weer laat de gemeente het doodbloeden." VERTRAGING Tijdens de begrotingsbehandeling verklaarde wethouder Houba (VVD) dat de Marktstraat pas wordt aangepakt als het plan Jerusalem helemaal af is. De Marktstraat zou dan in samenhang met het stads park, tussen Grote Kerk en gemeen tehuis, worden ontwikkeld. De gemeente geeft als reden voor de vertraging aan dat de eigendomsver houdingen moeilijk liggen, de grote kwetsbaarheid van het gebied dat zo dicht in het centrum ligt, het hoge financiële risisco voor alle betrok kenen en het beperkt aantal nieuwe woningen dat het oplevert in combi natie met een onevenredig beroep op de ambtelijke capaciteit. De vier pandeigenaren zijn het wachten onderhand meer dan beu. Om alle onderhandelingen, die iedereen apart met de gemeente voert, op elkaar af te stemmen heb ben ze advocaat Strijbosch als advi seur in de arm genomen. Op 14 sep tember faxt Strijbosch een gepeper de brief naar de gemeente. Hij hekelt het opnieuw in de ijskast zet ten van het plan waarover geen enkel overleg is geweest. "Ik acht dit volstrekt onacceptabel en beschouw dit namens mijn clienten als het eenzijdig afbreken van de lopende onderhandelingen", schrijft de advocaat die erop wijst dat zijn cliënten al veel kosten hebben gemaakt voor taxaties en juridische bijstand. FOUTE FAX Strijbosch verzoekt zijn brief voor de raadsvergadering van september, toen de projectenlijst behandeld werd, aan alle fracties te zenden. Dan gaat er iets mis op het gemeentehuis. De fax komt welis waar in het reguliere postcircuit terecht maar bereikt niet de juiste plaats van bestemming. Dat gebeurt pas-na de raadsvergadering van sep tember. Strijbosch kondigt namens zijn cliënten aan de gemeente aanspra kelijk te stellen voor de geleden en de nog te lijden schade. Wiel Michiels: "Dit lijkt nergens op. De gemeente houdt ons aan het lijntje. Terwijl de Markstraat aan alle crite ria voldoet om een hoge prioriteit te krijgen. Het ligt in het centrum en er kan subsidie van de provincie voor worden verkregen." Michiels, tevens raadslid van het CDA, hield vanwege zijn 'twee petten op' in de raadsvergadering zijn mond. In de commissie Stedelijke Ontwikkeling zei burgemeester Waals 'niet wakker te liggen' van de brief van Strijbosch. "Er zijn ver antwoorde keuzes gemaakt in pro jecten. De brief is tendentieus. Het plan is wel noodzakelijk volgens de detailharidelsnota en staat hoog op de lijst voor 2002." Gerrit Lemmens (Van de Vorle) noemde het onzorgvuldig hoe de brief op het gemeentehuis behan deld is. "We kunnen schadeclaims verwachten. Daar moeten we niet te licht over doen." Frans Janssen (CDA) tilde er niet zo zwaar aan. "De brief is niet goed terechtgekomen. Dat kan gebeuren. Het plan is echter niet van tafel. Maar het duurt wel allemaal heel erg lang terwijl er ook verwachtin gen zijn geschept. Dit geeft een ver- inds alle toestanden rond de leende sloopvergunning van de deskerk publiceert de eente voortaan wekelijks alle gevraagde en verleende sloop- gunningen. Jacques Lamers, imissielid van Samenwerking ray, ontdekte dat er een sloop- vraag voor de Engelse tuin binnengekomen, let slopen van een bedrijfsge- v aan de Raadhuisstraat la en e Venray', stond een paar weken den vermeld in de gemeenteru- k in Peel en Maas. Lamers ging plekke op onderzoek uit en im toen bij de Engelse tuin cht. In de commissie Stedelijke wikkeling uitte hij zijn bezorgd- 'Dit betekent toch niet dat het ouw Mere Ancille helemaal loopt gaat worden", vroeg hij "Want er zou eerst een goed komen voordat er mogelijk loopt wordt." urgemeester Waals bevestigde er inderdaad eerst een plan moet 'Want dit gebied ligt gevoelig, sloopvergunning is alvast aange- igd maar die hoeft nog niet ruikt te worden. Dit bijt elkaar en 55-jarige inwoonster van iray is maandagavond door twee men van haar fiets geduwd en oofd van haar handtas en bood- ippen. De vrouw kwam van de 1 ih waar zij inkopen deed en fiet- omstreeks 19.15 uur via de ken Thielenstraat naar huis. Ter igte van de behangzaak werd zij irde twee op één fiets rijdende t men ruw van haar fiets geduwd kwam ten val. De daders in de ftijd van ongeveer 19 jaar trok- ihaar tas van haar schouder en sten haar volle boodschappentas g, waarna zij in onbekende rich- Iwegreden. De vrouw liep letsel en raakte danig overstuur. De itie zou graag in contact komen tdrie mannen die getuige waren i de beroving op de Deken ielenstraat. Zij kunnen mogelijk er informatie geven. De politie iVenray is bereikbaar onder het lelijk telefoonnummer politie W- 88 44. Fanray, het nieuwe kwartaalblad voor Venray en omgeving, zag donderdagavond het levenslicht. De initiatiefne mers van Fanray, Jansen Houbiers, OHHO Vormgevers en Van den Munckhof (o.a. uitgever van Peel en Maas), presenteerden vol trots het eerste nummer in het Theehuis van het Odapark. Het eerste exemplaar van Fanray werd door Frans Linssen, voorzitter van de Stichting Centrummanagement, over handigd aan burgemeester Jos Waals van de gemeente Venray. Beide bestuurders waren zéér te spreken over het initiatief van de Venrayse ondernemers. Het blad werd door de ongeveer vijftig aanwezigen zéér positief ontvangen. Het blad wordt verspreid in 80.000 brievenbussen, van Cuijk tot Sevenum en van Deurne tot de Duitse grens. Indien U een Nee-Nee sticker heeft, kunt U Fanray gratis afhalen bij boekhandel van den Munckhof in de Grotestraat De gemeente wil éénrichtings verkeer instellen op de Langeweg. Met de komst van een onder grondse parkeergarage in De Gouden Leeuw vreesde de poli tiek een verkeerschaos op de Langeweg. Want de enige in- en uitrit Voor 750 auto's is gepland aan deze straat in de buurt van van kunstgalerie Toro. Aanvankelijk dacht de gemeente dat verkeersopstoppingen zich zou den beperken tijdens piekmomenten op zaterdagmiddag. Burgemeester Waals onderkende in de commissie Stedelijke Ontwikkeling mogelijke verkeersproblemen. Waals ver klaarde dat éénrichtingsverkeer op de Langeweg de voorkeur heeft boven een tweede in- en uitgang en verkeerscirculatie in de parkeerga rage. "De ambtenaren zoeken uit wat de gevolgen hiervan zijn. Stagnatie en filevorming op de Langeweg moet zoveel mogelijk beperkt worden." De eerste grote parkeerkelder in Venray wordt toch in een keer aan gelegd en kost 30 miljoen gulden exclusief btw. Het plan om de par- Baron van Voorst tot Voorst er» de directeur van de Vereniging van sderlandse Gemeenten dienen zelf hun parkeerbon te betalen." Dat 'burgemeester Waals donderdagavond tijdens de presentatie van uiray in het Theehuis van het Venrayse Odapark. Beide bestuurders kregen vorige week woensdag tijdens hun bezoek aan en. In eerste instantie werd door de gemeente de indruk gewekt ais zou iemeente Venray voor deze kosten opdraaien. Waals maakte aan die uidelijkheid donderdagavond een einde. Wij hebben de parkeerwachters in hel verleden opdracht gegeven om name fout parkeerders op de pleinen aan te pakken. Dat geldt voor burger, dus ook voor bobo's. Wij hadden speciaal voor hen een par aats ingericht waar-ze konden parkeren", aldus Waals. Volgens hem nooit sprake van geweest dat de gemeente Vem-av die bonnen zou ilêiiv 'TVit rnn m-"»it" /"vViT •laats ingericht waar-ze konden parkeren", aldus Waals. Volgens hem nooit sprake van geweest dat de gemeente Venray die hom ilen, "Dat zou maatschappelijk ook niet geaccepteerd worden.' keergarages in twee fases te bou wen, om zo eein tijdelijke parkeer voorziening te treffen tijdens de bouwperiode, zou enkele tonnen duurder uitvallen. De gemeente zoekt nog naar alternatieve parkeer ruimten tijdens de bouwwerkzaam heden. PARKEERTARIEVEN Het huidige parkeerterrein in de Gouden Leeuw, met 280 boven grondse plaatsen, verdwijnt. De kosten van 259 ondergrondse parkeervakken (van 40.000 gulden per stuk), bestemd voor de nieuwe bewoners en de commerciële ruim ten, komen ten laste van de exploita tie van De Gouden Leeuw. De ove rige 491 parkeerplaatsen (19,6 miljoen gulden) worden betaald uit de reserve van het parkeerbedrijf. Daarvoor zijn ondermeer de par keertarieven op 1 september met 50% verhoogd. Hieronder vallen de huidige 280 parkeervakken die ondergronds verdwijnen plus nog een uitbreiding van 211 parkeer plaatsen om de toekomstige par- keerbehoefte op te vangen. Veel partijen in de commissie Stedelijke Ontwikkeling stelden vragen over de financiële afwikke ling van de parkeergarage. Zij wil den duidelijk op papier gezet zien wat de gevolgen zijn voor zowel het parkeerbedrijf als de exploitatie van De Gouden Leeuw. Waals verklaarde dat een parkeerr garage voor 750 auto's noodzakelijk is. "Dit is van wezenlijk belang voor de economische activiteit in het cen trum. Zowel voor de detailhandel als de horeca. Het betekent een flin ke kwaliteitsimpuls." De kosten van 259 parkeervak ken, bestemd voor de nieuwe woningen en bedrijven, worden doorberekend in de bouwkosten. "Het juridische eigendom van de parkeergarage blijft bij de gemeen te. Mensen die er wonen kopen het recht om er te parkeren", aldus Waals. Bij grondgebonden wonin gen worden ook inpandige parkeer plaatsen gebouwd. 'Wanhopig bestuur' doet laatste oproep aan inwoners Castenray Eind vorige week kregen alle inwoners van Castenray een brief in de bus. Daarin doet het 'wan hopige bestuur van fanfare Dorpsklank' een laatste oproep aan alle Castenrayers. In een ultieme poging de fanfare van de ondergang te redden heeft het bestuur een openbare dorpsver gadering uitgeschreven. Deze wordt vanavond (donderdag) in gemeenschapshuis De Wis gehou den. Aanvang 20.00 uur. Een paar maanden geleden hiel den leden van Dorpsklank nog een huis-aan-huis-actie om nieuwe leden te werven. Dat leverde slechts drie leden op. "Maar die moeten eerst nog een muzikale opleiding volgen. Daar hebben we pas over twee jaar iets aan", zegt voorzitter John Versteegen. "Erger is dat we op 1 januari weer drie of vier leden verliezen. Waaronder drie bugèlspe- lers. Vooral bij het kleine koper zit ten we zwaar in de problemen. Er zijn in totaal nog slechts 25 muzi kanten over." In 2002 bestaat de ooit zo succes volle dorpsfanfare 25 jaar. "Ik denk niet dat we het jubileum nog halen. We hebben al veel oud-leden tever geefs persoonlijk benaderd. Het bestuur ziet het duister in. We zien ons genoodzaakt het nog een keer te proberen via deze dorpsvergadering. Dit is onze laatste hoop", aldus Versteegen. AFNAME LEDEN Het aantal actieve leden is de laat ste jaren drastisch afgenomen. Onder de Castenray se jeugd bestaat er weinig animo om een muziekin strument te leren bespelen en in ver enigingsverband te musiceren. Dorpsklank zit in een neerwaartse spiraal. Nog minder leden werkt demotiverend op de groep die wel doorgaat. "Het moment is aangebro ken om met alle kracht de alarmklok te luiden", zo schrijft het bestuur in de brief aan de inwoners. In 1977 ging Dorpsklank van start met 33 actieve leden. Dat groeide al snel uit naar 55 muzikanten. Er wer den grote successen geboekt bij bondsconcoursen en eenmaal werd het landskampioenschap behaald. In eigen dorp is de fanfare inmiddels niet meer weg te denken. Het luisterde vele activiteiten op zoals Sint Maartenviering, Sinterklaasintocht, Kerstconcert, kampioensfeesten, j eugd vierdaagse. Eerste Communieviering en talloze kerkdiensten, jubilea en recepties. "En dit alles dreigt nu weg te val len. Of is er nog hoop voor onze dorpsfanfare die zo'n wezenlijke bijdrage levert aan de leefbaarheid in onze kleine gemeenschap. Wat zullen we ze missen als ze er niet meer is", aldus de brief. Vandaar dat het bestuur met de inwoners van avond van gedachten wil wisselen over de toekomst van Dorpsklank. "Kom in uw eigen en ons aller belang en denk mee over een oplos sing", luidt de uitnodiging van het fanfarebestuur.. De gemeente Venray gaat de grondprijzen voor particulieren en bedrijven vanaf 2001 verho gen. De grondprijs voor woningen in de vrije sector wordt met 10 procent verhoogd van 340 gulden naar 375 gulden per vierkante meter bouwgrond. De toename varieert van 7 tot 17 procent. De gemiddelde toename van de woningprijzen bedraagt vol gens vastgoedgegevens in 2001 ongeveer 10 procent, laat de gemeente Venray in een nota weten. 'Alhoewel de druk op de woning markt verminderd lijkt blijft de vraag naar grond prominent aanwe zig, zoals onlangs weer is gebleken bij de loting van bouwkavels. Mede als gevolg van landelijk en provinci aal beleid worden gemeenten steeds meer beperkt in het ontwikkelen van nieuwe uitbreidingslocaties met als gevolg dat bouwgrond en schaars artikel blijft waardoor de prijs ver der oploopt. Aangezien de waarde vermeerdering grotendeels het gevolg is van marktontwikkelingen is het gerechtvaardigd dat de gemeente de prijs van bouwgrond aanpast aan de ontwikkelingen op de markt'. Ter vergelijking: de gemeente Boxmeer hanteert voor 2002 een prijs van 300 gulden per vierkante meter particuliere bouwgrond, Deurne 360 gulden, Gennep 383 gulden, Helden 350 gulden. Horst 350 gulden en Venlo 400 gulden. ONDERSCHEID Voor bouwgrond van bedrijven- Bouwbedrijf Fleuren gaat op zes kavels in het uitbreidingsplan Den Hoebert vrijstaande wonin gen bouwen. Met een totale oppervlakte van 2.880 m2. Gerekend met een grondprijs van 265 gulden per m2 betaalt Fleuren 763.200 gulden aan de gemeente. Naast de bouw van een nieuwe huisartsenpraktijk, aan de Langstaat, zijn er nog twee bouwka vels in het plan. Deze zijn volgens een afspraak uit het verleden bestemd voor oud-medewerkers van opleidingsinstituut Den Hoebert, de voormalige grondeigenaar. Van Kempen, één van de twee bouwers, wachtte onlangs een onaangename verrassing op het gemeentehuis. Hij had een brief uit november 1996 van de gemeente waarop stond dat hij, evenals Fleuren, de grond voor 265 gulden per meter exclusief btw kon kopen. Ambtenaren vertelden hem echter vorige maand dat hij de grondprijs van 2001 moest betalen. Die is inmiddels opgelopen tot 340 gulden. Aangezien Van Kempen een kavel koopt van 515 m2 kost dat hem bijna 50.000 gulden extra. Hij rea geerde vol ongeloof dat de gemeen te zich niet houdt aan eerder gemaakte afspraken. Maar inmiddels zijn alle plooien weer glad gestreken. "Deze partij had een brief waarin hem een vaste grondprijs wordt toegezegd", zei burgemeester Waals in de commis sie Stedelijke Ontwikkeling. "De brief is ondertekend door het voor malige hoofd Economische Zakken. Ik kan nu niet anders dan die oude prijs hanteren. Alhoewel het eigen lijk niet juist is omdat de grondprijs van 2001 zou moeten gelden." PEELENMAAS 'n abonnement waard terreinen maakt Venray vanaf vol gend jaar een duidelijker onder scheid in de prijzen op basis van de ligging, aanwezige infrastructuur en zichtbaarheid vanaf de omliggende wegen. Grofweg worden drie seg menten onderscheiden: busines- spark (de Hulst II), gemengde terrei nen (Keizérsveld) en grootschalige terreinen (Smakterheideril). De gemeente Venray gaat uit van een verschillend kwaliteitsniveau van zowel de openbare als de priva te ruimte op de terreinen. Hoe hoger de kwaliteit des te hoger het prijsni veau ligt van de kavels op het betreffende terrein. Deze financiële differentiatie draagt er volgens de gemeente Venray toe bij dat 'het juiste bedrijf op de juiste plek' komt. De grootste stijging voor bedrij ven, 17 procent, betreft de Hulst 2. Voor een A-locatie langs de snel weg betalen ondernemers hier straks 169 gulden per vierkante meter. De grondprijs op een A-locatie op bedrijventerrein Keizersveld wordt verhoogd van 145 naar 156 gulden per vierkante meter bouwgrond en op een B-locatie van 130 naar 145 gulden. De grondprijs op het goed koopste industrieterrein, Smakterheide II, wordt verhoogd van 130 naar 141 gulden, een stij ging van 8,5 procent. De grondprijzen voor Venray- centrum worden ook met 10% ver hoogd. De prijzen per deelgebied zijn vastgesteld op 1815 gulden, 660 gulden en 400 gulden. De prijs van groenstroken wordt van 75 gulden verhoogd naar 94 gulden. De gemeente Venray haalt met de prijsverhogingen miljoenen guldens meer binnen. Alleen al met de grondverkoop voor de Brabander: strijkt de gemeente vier miljoen gul den meer winst op. Met de oude prijzen zou de gemeente Venray vijf miljoen gulden winst behalen. De politie van Venray heeft vrij dagmorgen een 34-jarige inwoner van Venray aangehouden op de Stationsweg. De man wordt ervan verdacht in de afgelopen twee weken minderjarige meisjes te heb ben lastiggevallen op en bij de Stationsweg. Na enkele concrete meldingen besloot de politie om vrijdagmorgen een onderzoek in te stellen. Enkele agenten zagen tij dens een surveillance een man die zich verdacht ophield in de omge ving en die voldeed aan het opgege ven signalement. De man werd door de agenten voor onderzoek meege nomen naar het politiebureau. Uw. voorliefde voor geuren en kleuren vertaalt Rien van Mierlo in een adembenemend schouwspel: Een tuin zó ingericht dat u zich in oosterse sferen waant. Via een uitgekiend onderhoudsplan bent u er desgewenst van verzekerd dat dit lustoord tot in lengte van jaren z'n ultieme bekoring behoudt. Rien van Mierlo geeft uw tuin een eigen signatuur Helmondseweg 111 5751 PH Deurne 'Tel. 0493 314593

Peel en Maas | 2001 | | pagina 5