'Het ondeugende logeetje' Een huis bouwen in project 'Laagheide'? Nicolaas Matsier te gast bij Literair Café Expositie in De Lochting Def P. in Jera'70 Uitslag kleurwedstrijd Rabobank Getuigschrift Natuurwerkdag UW. eel en maas donderdag 15 november 2001 - Pagina 3 Programma Schouwburg Venray Een theaterconcert en cabaret p één avond en familietheater het gehele gezin, ichouwburg Venray pakt komen- e week uit met Fay Lovsky, lark v.d. Veerdonk en theater- loppenkast Tierelijn. het vierde theaterconcert liedjes van Fay Lovsky en begeleiders Rob, Cok en terug voor een reprise, een verrassing, want met weet je het maar nooit. Er zaag op het podium. En In galerie De Lochting, ,aagheidseweg 16 in Venray, gaat onaag 18 november een nieuwe ipositie van start met drie kunste aars: Bowien Wijffels, Geert de Iruyn en Theo v.d. Werff. De ope- ingsmiddag wordt muzikaal bege- eid door Trivaal uit St. Anthonis. )c kunstenaars zijn tijdens deze niddag aanwezig. Sinds Bowien Wijffels zich uit het nderwijs heeft teruggetrokken heeft ij de tijd om zich te concentreren op en onderzoek naar de wetmatighe- en, grenzen en mogelijkheden van aar eigen beeldtaal: wat is de beteke- js van ieder element (lijn, kleur, itme, kader enz.) in hun onderlinge amenhang; hoe zijn de steeds op de oer liggende cliches te vermijden; 10e is ae zuiverste toon te vinden; wat de emotionele zeggingskracht; wat iide betekenis van net eigen kleurpa- eten het eigen handschrift. In de catalogi over zijn werk, die Geert de Bruyn in de loop der jaren aitgaf, beschrijft hij zijn fascinatie over het thema dat hem bijzonder boeit en stimuleert tot hard werken. De Moedergodin is zijn alomvattende anpuls. Een onuitputtelijke bron van inspiratie die op vele manieren in zijn werk terugkomt. Op dit moment is ae moedergodin enigszins op de achter grond getreden. Dit wil echter niet leggen dat ze uit zijn blikveld is ver dwenen, integendeel. Wat op de voor- trond is getreden, heeft ook zeker met e moedergodin te maken, namelijk de oerknal. Het begin van alles. De geboorte van de dualiteiten zoals wit- zwartjong-oud, man-vrouw, en yin en yang, om er een aantal te noemen. In vele culturen is de oerknal in de sfeer van de mythologie terecht geko men. De bovenstaande thema's (oer knal-dualiteit) worden visueel gemaakt in assenblages of objecten. In de assemblages worden verschil lende materialen verwerkt zoals: leer, lood, lijm en verf. Hetzelfde materiaal wordt ook gebruikt voor de objecten. Tijdens de leertijd/beginperiode van Theo v.d. Werff stond ae realistische mensfiguur centraal, maar zijn voor keur ging steeds uit naar de abstractie. Nog steeds heeft elk beeld twee uit gangspunten, waarvan het ene geheel abstract is, het ander zuiver rea listisch. De abstractie heeft voorrang; het begin van elk beeld is een formeel concept, dat ook als abstract zou kun nen worden uitgevoerd. Door zijn werkwijze moeten tegenstrijdigheden als realisme en abstractie met elkaar verzoend worden. De mens, vooral de vrouw, in al zijn verschijningsvormen is zijn belangrijkste inspiratiebron. Een beweging, een ontroerende gestalte, met weinig middelen vast leggen in de vonn die hij zoekt is zijn grootste uitdaging. Het zoeken naar een vonn die tegelijkertijd voorstel ling en ordening is, blijft een gevecht. Het vinden van een juiste balans tus sen realisme en abstractie blijft hem boeien. Galerie De Lochting is open: zater dag en zondag van 13.00 tot 17.30 uur en na telefonische afspraak. Exclusie! bij SamdTome Badkamermeubel no cm breed met mineraal gegoten wastafelblad. leverbaar in wit, perqamon of beuken. Voor de droomprijs van f3.698,- (€1.681,-) (excl. kraan en handdoekhouder) Keijsers-Manders Sanidröme Keizersveld 40, Venray Tel.: (0478) 55 06 70 www.sanidrome.nl S anidröme Theaterpoppenkast Tierelijn speelt 'Het ondeugende logeetje' (Foto: V.d. Berkt Fotografie) een theremin - een instrument datje niet aan hoeft te raken om het te bespelen. En een lapsteel gitaar. Een Indiaas harmonium. En behalve een gewoon, ook een cocktail drumstel. Elektrische gitaren. Basgitaren. Een bloemenvaas, die ineens ook instru ment blijkt te zijn. Een jaren zeven tig wurlitzerpiano. Een wasbord. Een djangogitaar. Een banjo. Een glockenspiel. Zelfs een viool. Je kijkt je ogen uit: dit viertal weet overal raad mee. En je oren krijgen liedjes voorgeschoteld over alle daagse en lyrische onderwerpen, in het Engels en in het Nèderlands, in verschillende muzikale stijlen. De voorstelling op vrijdag 16 november begint om 20.00 uur. Het zevende cabaretprogramma van Mark v.d. Veerdonk gaat over 'soul', of eigenlijk meer over het gebrek hieraan. Over 'de jongen die niet kon dansen'. Een knurft dus. Uiteindelijk ontdekt dé jongen dat toch ook hij een ziel heeft. Een hila risch verhaal dat zijn climax vindt in de plotselinge dood van soulzanger Marvin Gaye. Met zijn nieuwe voorstelling Knurft gaat Mark weer terug naar af: alleen op het podium. Een microfoon, een dansvloer en een barretje. Natuurlijk is de vorm nog wel belangrijk - niet voor niets heeft hij een halfjaar gezwoegd om de authentieke soulpasjes onder de knie te krijgen - maar deze keer graaft Mark v.d. Veerdonk dieper. Hij laat zijn ziel spreken. Althans dat probeert hij, want 'praten over gevoel valt niet mee voor een knurft'. Ook Mark v.d. Veerdonk is op vrijdag 16 november te gast in Venray, aanvang 21.30 uur. TIERELIJN Theaterpoppenkast Tierelijn speelt dit theaterseizoen 'Het ondeugende logeetje' met Jan Klaassen en Katrijn. Het kleine clowntje Spokie, dat bij Jan Klaassen en Katrijn logeert, raakt door zijn ongehoorzaamheid in grote moeilijkheden, heeft de eigenaardige Edna Prikkeldraad hier misschien iets mee te maken? De dorpsagent kan helaas geen kijkje gaan nemen, want om Edna's huis loopt een grote sloot zonder brug. Hij is totaal in paniek, want hij heeft nooit leren zwemmen en daar schaamt hij zich wel een beetje voor. Gelukkig wil het lieftallige tover- meisje Tierelijntje, het geadopteerde dochtertje van Jan Klaassen en Katrijn, de agent helpen om Spokie weer veilig thuis te krijgen. Tierelijn heeft er weer een zeer intrigerende voorstelling van gemaakt met een heel boeiend en afwisselend verhaal. De prachtige grote poppenfigu- ren, de humoristische en spannende, maar ook ontroerende scènes, die dynamiek van de voorstelling en de afwisselende muziek en effecten zullen jong en oud een kleine twee uur (inclusief pauze) volledig in de ban houden. Deze familievoorstel ling op woensdag 21 november begint om 14.30 uur. De kleurwedstrijd van de Bibliotheek Venray die in de Kinderboekenweek van start ging is een groot succes geworden. Veel kinderen hebben een kleurplaat ingeleverd. Die waren allemaal zo mooi, dat alle deelnemers een leuk verrassingsprijsje krijgen. Iedereen die een kleurplaat heeft ingeleverd, krijgt een kaartje van de jeugdbibli otheek thuisgestuurd. Bij inlevering van dit kaartje bij het bureau van de jeugdbibliotheek, kan dan de verras- singsprijs worden afgehaald en ook de kleurplaat worden meegenomen. Alle inzendingen zijn gedurende' de openingstijden te bewonderen in de jeugdbibliotheek. Ook hangt er een lijst met de namen van de prijs winnaars. De openingstijden zijn dinsdag tot en met donderdag van 11.00 tot 18.00 uur, vrijdag van 11.00 tot 21.00 uur en zaterdag van 11.00 tot 14.00 uur. U bouwt een huis, wij leggen de basis. Plannen om een huis te bouwen in Venray, project 'Laagheide'? Neem dan contact op met de hypotheekadviseur van Rabobank Venray Meerlo-Wanssum. Die kan u niet alleen alles vertellen over het project en uw woonomgeving, maar ook wat er allemaal bij het kopen van een woning komt kijken. En welke financiering het beste bij u past. Zo vindt onze hypotheekadviseur moeiteloos de ideale combinatie van minimale woonlasten en maximaal woongenot. Wij leggen voor u de basis. Aantrekkelijke rente is van toepassing. Onze hypotheekofferte heeft een bijlage van 160 pagina's Lekker wonen begint met rekenen en tekenen Venray Meerlo-Wanssum Tel. (0478) 530 350 Eerste schrijversochtend in het Venrayse Theehuis Het Literair Café Venray-regio heeft op zondag 25 november de eerste schrijversochtend in de sfeervolle ambiance van het Theehuis in het Odapark te Venray. Te gast is dan niemand minder dan de 56-jarige schrijver en vertaler Nicolaas Matsier. Het programma begint om 11.30 uur en wordt muzikaal opgeluisterd door salonorkest Romance. De keuze voor de zondagochtend en het Theehuis is gedaan naar aan leiding van een onderzoek onder donateurs en oud-donateurs van het Literair Café Venray-Regio. Een grote groep pleitte voor zon dagochtendprogramma's in het Theehuis. Matsier is geboren in Krommenie in een gereformeerd onderwijzers gezin. Hij volgde het Christelijk Gymnasium te Den Haag en stu deerde in Amsterdam klassieke talen en filosofie. De in Amsterdam woonachtige schrijver werkte als leraar oude talen aan een Hilversums Lyceum en als redac teur filosofie bij de grote Spectrum Encyclopedie. Op dit moment is hij redacteur van het Bezige Bij-tijd- 170 leerlingen van de Muziekschool Venray ontvangen zaterdag 17 november het IVM- getuigschrift. Ook een leuke gele genheid voor kinderen die niet op de Muziekschool zitten om eens een uitvoering bij te wonen. Iedereen is van harte welkom om tussen 9.30 tot 13.00 uur een kijkje te komen nemen in de aula van het Kunstencentrum, Heuvelstraat 4 in Venray. Het nieuwe (korte) cursus jaar loopt van januari tot zomervak antie 2002. Daarna loopt het cursus jaar bij de Muziekschool voortaan gelijk met het reguliere onderwijs. Inschrijven voor een opleiding/cursus kan tot 6 december. Op meer dan 100 locaties in Nederland kunt u zaterdag 17 novem ber een handje komen helpen bij het werken in de natuur. Een groot aantal organisaties, waaronder het Staatsbosbeheer en Natuurmonu-men- ten nodigt heel het Nederlandse publiek uit om kennis te maken met een aantal bijzondere natuurgebieden en deel te nemen aan het beheer daar van. Speciale handigheid of ervaring is niet nodig. Een van die gebieden in deze regio is de Peel. Stichting Werkgroep Behoud de Peel, met Staatsbosbeheer als opdrachtgever, verzorgt hier het vrijwillig beneers- werk. Het beheerswerk is vooral zo belangrijk omdat de Peel vanouds een weids en open, bijna boomloos land schap was. De planten en dieren in de Peel, zoals veenbessen en kraanvo gels, zijn helemaal ingesteld zijn op ruimte en zonlicht. Het is dus jammer is dat de Peel door verdroging lang zaam dreigt dicht te groeien met ber kenbomen. Maar gelukkig: met knip tangen, spanzaagjes en enthousiasme valt daar stukje oij beetje heel goed iets aan te doen. Verzamelen zaterdag 17 November om 10.00 uur bij de kerk van Liessel. De werkdag duurt tot (uiterlijk) 17.00 uur. Ze raden de deelnemers aan een laarzen, koffie en een lunchpakket mee te nemen. Men wordt verzocht zich even per telefoon te melden (0492-515683 of 0493- 319610) schrift Raster. DEBUUT Halverwege de jaren zeventig begon Matsier met het schrijven van verhalen in het literaire tijdschrift De Revisor. In 1976 verscheen zijn debuut, de verhalenbundel Oud- Zuid. Driejaar later lag zijn bundel Onbepaald vertraagd op de toon bank. In 1982 verscheen de novelle De eeuwige stad, het verhaal van een schrijver die in Rome verblijft in de tijd dat Aldo Moro werd ver moord. Driejaar later gaf Matsier de bundel Een gebreid echtpaartje uit met daarin opgenomen veertien schetsen over het vaderschap. Twee jaar geleden verscheen deze bundel weer opnieuw met zeven extra schetsen onder de titel Elke dag vaderdag. Zijn best verkochte boek is de autobiografische roman Gesloten huis (1994) met als ondertitel Zelfportret met ouders. Dit werk wordt omschreven als een 'ontroe rend, geestig en tot nadenken stem mend boek over ouderschap en kindzijn, over waanzin en rouw'. Het werd genomineerd voor de AKO-literatuurprijs, de Gouden Uil, de Libris-prijs en de Europese Aristeion-prijs. Gesloten huis werd bekroond met de Mekka-prijs 1995 en de F. Bordewijkprijs. In 1996 publiceerde Matsier Dicht bij huis, een bundel met beschrijvingen van het alledaags bestaan en in het bij zonder de kleine voorvallen hierin. Essays over architectuur, taal, schil derkunst en literatuur die eerder in dag- en weekbladen verschenen zijn bijeengebracht in het zogeheten Rasterboek onder de naam Een slui merend systeem. Naar aanleiding van een Rasternummer over een soort 'literaire familie', die van meneertjes, ontstond het personage van meneer Kortom, een huis-, tuin en keukenfilosoof wiens overpein zingen in 2000 gebundeld werden in Meneer Kortom kijkt uit het raam. TOONAANGEVEND Matsier is in ons land een toon aangevende vertaler. Hij vertaalde onder meer werk van Xenofoon, Alfred Ayer en Stefan Therson. Veel lof oogstte hij met zijn verta ling van De avonturen van Alice in Wonderland (1989) van Lewis Caroll. Men sprak van 'vloeiend en levend Nederlands' en vond dat Matsier 'de juiste toon, het zinsrit me, de poëzie en de sfeer' uit het Nicolaas Matsier, zondag 25 november te gast bij Het Literair Café. oorspronkelijke boek wist te treffen. Niet voor niets werd deze vertaling onderscheiden met de IBBY- Honour Award 1990 en genomi neerd voor de Aristeion-prijs. Matsier vertaalde ook het vervolg, Achter de spiegel. Essays over Carroll, diens werk en het vertalen daarvan verschenen in 1996 onder de titel Alice in Verbazië. Hij ver taalde verder onder meer boeken van Leon Carfïeld en Edward Blishen: de Griekse mythen-bewer kingen De god beneden de zee en Slangen in de kinderkamer. De entree bedraagt 15 gulden (6.80 euro), donateurs krijgen een korting van 2,50 gulden (1.13 euro) De Amsterdamse schrijver heeft ook twee kinderboeken achter zijn naam staan: A is van aardappel (1985) en Ida stak een zebra over (1986). Verder schrijft hij geregeld in Vrij Nederland, NRC- Handelsblad en De Volkskrant. Donderdagavond 22 november verzorgen enkele leden van het Literair Café Venray-regio een spe ciale avond met muziek, gedichten en verhalen voor de bewoners van het verzorgingstehuis Schutterveld te Venray. Om te onthouden: zon dag 16 december is er traditioneel weer een kerstmorgen in samenwer king met de Geijsterse volksmu ziekgroep Mallemoer. Deze vindt plaats in De Witte Hoeve en begint om 11.30 uur. Def P. (bekend van Osdorp Posse) treedt samen met The Beatbusters zaterdag 17 november op in de Jera'70 in Ysselsteyn. De Osdorp Posse, grondleggers van de Nederhop, en de Beatbusters, de meest succesvolle zaal-op-zijn-kop SKA-band, staan bekend om hun explosieve optredens. Door de bij drage van Def P. (rapper Osdorp Posse) op het derde album van de Beatbusters en diverse ontmoetin gen later zijn goede contacten ont- PEEL EN MAAS WEEKBLAD staan. Daardoor kwam men op een idee om een gezamenlijk album te maken dat sinds enkele weken ver krijgbaar is in de platenzaken. De cd Aangenaam bevat dertien nummers waarvan Stad en Land als single is verschenen. De muziekstijl wordt door de band zelf omschreven als skank-hop, combinatie van neder hop en ska. In het voorprogramma spelen De Uitverkorenen, een nieu we nederhopsensatie in Nederland. Kaarten in de voorverkoop kosten vijftien gulden en aan de kassa 17,50 gulden. Voorverkoopadressen zijn: Muziekfontein Deume, Mikroshop Horst, Van Bree Muziekinstrumenten Venray en de Jera'70 Ysselsteyn. Zaal open om 20.00 uur en toegang vanaf 14 jaar en ouder. HUISARTSENDIENSTEN Voor spoedgevallen waarneming door de Noord-Limburgse HuisArtsenPosten. Via de telefoon van uw eigen huisarts krijgt u te horen bij welke post u terecht kunt. ZJEKENVERVOER Tel. 077-3575757 ONGEVALLEN Tel. 112 APOTHEKEN VENRAY Openingstijden van Apotheek St. Oda, Apotheek De Monnikskap en Apotheek Antoniusveld Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.30 uur. Op zaterdag is Apotheek Antoniusveld tevens geopend van 17.00 tot 18.00 uur. Stationsweg 60d, tel. 584877 Uitsluitend voor spoedgevallen kunt u buiten deze openingstijden bij Apotheek Antoniusveld terecht via het dienstloket TANDARTSEN WEEKENDDIENST VENRAY-YSSELSTEYN Voor spoedeisende gevallen uitsluitend na telefonische afspraak neemt waar: G. VALLEN, tel. 586605 WEEKENDDIENST DIERENARTSEN DIERENARTSENPRAKTUK VENRAY Oude Oostrumseweg 26. Voor spoedgevallen zijn wij dag en nacht bereikbaar, tel. 581336 of 586457 J.M. van Winden, W.H. de Vocht, R.C. Goedegebuure, V. Geurts, R. Eelderink, G. Gelling en mevr. H. Loonen G. GELLING en R. GOEDEGEBUURE DIERENARTSENPRAKTIJK OOSTRUM W. LOONEN Mgr. Hanssenstraat 42, Oostrum tel. 582690 DIERENAMBULANCE NOORD LIMBURG 24 uur per dag bereikbaar, tel. 077- 3522088 WEEKENDDIENST VERLOSKUNDIGEN voor de verloskundige praktijk Venray. Vanaf vrijdag 19.30 tot maandag 07.30 uur T. TIGGELOVEN, tel. 06- 22922151 WEEKDEENST VERLOSKUNDIGEN De weekdienst van de verloskundi ge praktijk Venray worden vanaf maandag 07.30 tot vrijdag 19.30 uur waargenomen door: L. SPAN en T. TIGGELOVEN, tel. 06-22922151 Afspraken maken ma t/m do tussen 18.00 en 19.00 uur, tel. 06- 22722996 INFORMATIECENTRUM GEES TELIJKE GEZONDHEIDSZORG Tel. 0478-527066 maandag-donderdag 09.00-17.30 uur MELDPUNT ALGEMENE HULP DIENST VENRAY Tel. 0478-584444 Bereikbaar elke werkdag van 09.00 tot 12.00 uur. Buiten deze tijd is het meldpunt via voice-mail bereikbaar voor hulpvragen van de Algemene Hulpdienst en het Gehandicaptenplatform. VRIJWILLIGE TERMINALE ZORG 24 uur per dag bereikbaar via tel. 06-55790271 SLACHTOFFERHULP Dinsdag van 10.00-12.00 en don derdag van 10.00-12.00 uur Venray tel. 0478-565155 BUREAU VOOR RECHTSHULP Venlo-Venray, gratis spreekuur op afspraak, tel. 077-3209191 PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801: BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 e-mail: peelenm@tref.nl Redaktie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Herik "Willemssen Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Op bovenstaand adres. Telefonisch, uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Advertentietarieven: Op aanvraag verkrijgbaar. Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. vlakkere °°msanitaiT

Peel en Maas | 2001 | | pagina 3