Diervriendelij ker nderkomen voor kippen OPENING c£e> Blijven knokken voor ziekenhuis Venray Henk Willemse wint afvalwedstrijd Alcast verhuist naar Leunen Intocht Sint Nicolaas Inalfa ziet af van nieuwbouwplannen Regioschool voor asielzoekers D A-leden willen toch ommissievergadering De Bleek 76 Venray Bacterie in waterleiding Paterslaan MsaeVeïs Irandweer PEEL EN MAAS LKE WEEK W NIEUWS Symposium CDA Volkstuinen Receptie Auto uitgebrand Hobby kerstmarkt [EN MAAS donderdag 15 november 2001 - Pagina 11 jmveebedrijf Colbers in gaat in een nieuw te bouwen e kippen een diervriendelij- nderkomen bieden. In de huisvesting delen achttien samen een ruim hok dat ien is van een legnest, zitstok larrelruimte. familie Colbers loopt hiermee it op het verbod van het batte - eem. Vanaf 2012 is de legbat- ïoor pluimvee in Nederland iaal verboden. Kippenhouders n naar nieuwe wegen om hun huisvesting te bieden die wel i nieuwe regels voldoet. De ie Colbers aan de Blakterweg louwen is een praktijkproject, jerland is er momenteel nog ndere kippenstal die op deze is ingericht. Vanuit de prak- varing wordt het systeem fectioneerd. Het initiatief ondermeer gesteund door de icie die een EU-bijdrage heeft Vorige week werd in Duitsland dit nieuwe systeem echter afge keurd. De regelgeving in Duitsland is strenger want daar is de legbatte rij al vanaf 2006 verboden. "Ze wil len in Duitsland dat alle kippen weer naar buiten gaan", vertelt Patrick Colbers. "Wij willen zo snel mogelijk verder met dit nieuwe systeem. Minister Brinkhorst zou in september een beslissing nemen maar dat is weer uitgesteld. Mocht het ook in Nederland niet worden toegestaan dan zoeken we naar een andere methode. Want er zijn nog meer mogelijkheden." BEDRIJVENTERREIN De gemeente wil het Oirlose pluimveebedrijf een bouwvergun ning geven ondanks dat op dit gebied in De Blakt de WVG (Wet Voorkeursrecht Gemeenten) rust. Hier komt namelijk een nieuw regionaal bedrijventerrein. Omdat de ontwikkeling tien tot vijftien jaar in beslag zal nemen en omdat de eerste fase helemaal aan de andere kant van het gebied langs de Oirloseweg voorzien is, ziet de gemeente geen belemmering. 'De uitbreiding van het pluimveebedrijf is noodzakelijk om in de toekomst continuïteit te garanderen. Bovendien vindt uitbreiding plaats tussen bestaande stallen en loodsen in waardoor het omliggende land schap gerespecteerd wordt", zo schrijft de gemeente in het voorstel. Naast het bouwen van een nieuwe stal wil Colbers een open midden stuk tussen twee bestaande stallen dichtbouwen. Ook de commissie Stedelijke Ontwikkeling had geen moeite met de uitbreiding. Bert Linskens (PvdA) merkte op dat de nieuwe stal, die evengroot is als de bestaande loodsen, groter is dan het bestemmingsplan toelaat en het nu al in strijdigheid is. Burgemeester Waals moest dit bevestigen: "Maar dat komt in het buitengebied wel vaker voor." Vanaf 14 augustus zijn wij voortaan op laandag gesloten ïdstraat 12, tel. 581553 het redactionele stuk over Bandsma, de nieuwe brand- ommandant van de gemeen- nray, is vorige week helaas telefoonnummer niet ver- De Venrayse brandweer is ek naar enkele nieuwe spuit- o. Vooral vrouwen worden odigd om lid te worden van rijwillige brandweer. Voor informatie, Peter Bandsma, 23520. In winkelcentrum Brukske vond afgelopen zaterdag op ludieke wijze de afsluiting plaats van de commu nicatiecampagne afvalscheiding. Bewoners werden uitgedaagd om een kleine 'afvalberg' in een zo kort mogelijke tijd zo goed mogelijk te scheiden. De winnaar, Henk Willemse uit Venray, kreeg een praktische prijs die bovendien goed is voor de portemonnee: zij hoeven een jaar lang geen vastrecht aan afvalstoffenheffing te betalen ter waarde van 267 gulden. De wedstrijd is de afsluiting van de communicatiecampagne die afgelopen twee maanden in de wijk Brukske is gehouden over afval scheiding en zwerfafval. De gemeente richt de campagne op deze buurt vanwege de vele vra gen die van de wijk uit worden gesteld. Om te meten of de campag ne effect heeft gehad, zullen er tele fonische enquêtes worden gehou den. el Michiels (CDA) snapte er van. De commissie nciële en Economische zaken afgelopen maandag niet 'ln verband met het ontbre- van voldoende agendapun- luidde de uitleg van de :nte. Daar namen Michiels (I partijgenoot Rein Dupont genoegen mee. dunkt dat er zeker wat te eken valt. Wethouder Houba notabene tijdens de begro- lehandeling met een winst- Khuwing van één tot twee mil- gulden. Daar willen wij wel leer van weten", zegt Michiels. 'ee commissieleden van het schreven daarop een brief naar thouder waarin ze verzoeken oor de volgende reguliere ver- ling van 3 december nog een commissiebijeenkomst in te CDA Meerlo-Wanssum top woensdag 21 november symposium met als thema is, dier en milieu'. Deze bij winst heeft als gespreksleider lurenkamp en is voor ieder- ratis toegankelijk. Aanvang: uur. ijdens de bijeenkomst komen le belangrijke thema's aan de zoals het belang van de agrari- sector voor de regio en de rol coverheid in de huidige maat- 'pij. Ook wordt gesproken over "welzijn en voedselveiligheid conflicten die binnen groepen menten over deze twee thema- tonen onstaan. Voor deze bij winst zijn deskundige sprekers tnodigd die dagelijks bezig zijn Wens, dier en milieu: agrarische nemers met verschillende en vertegenwoordigers van '"•organisaties. Zij komen kort wet woord. Vervolgens is het "laan het publiek. De bijeen bindt plaats in het parochie- wan de Bernadettelaan 10 in [wy. De zaal is open vanaf 'J uur. Want er zit het CDA nog iets dwars. De partij trok tijdens de behandeling van de begroting 2002 een amendement over De Gouden Leeuw weer in. Mede omdat wet houder Houba (VVD) aangaf dat het dekkingsvoorstel van het. CDA niet mogelijk was. De partij wilde de nadelige gevolgen van het amende ment betalen uit een extra verhoging van de Rijksuitkering. Volgens Houba was dat niet mogelijk omdat deze extra gelden van 708.000 gul den niet mogen worden doorge sluisd naar 2002. Wiel Michiels zet er zijn vraagtekens bij of de uitleg van Houba wel de juiste is. Navraag bij de provincie leert dat de achterdocht van Michiels niet ongegrond is. Want extra gelden uit het gemeentefonds van het Rijk hoeven niet per sé in de lopende begroting terecht te komen. Ze mogen ook pas volgend jaar worden besteed. "De gelden kunnen dan in de algemene reserve gestopt worden waar ze volgend jaar weer uitge haald worden", legt provincievoor- lichter Paul van Noorden uit. Hij voegt er wel aan toe dat er jaarlijks maximaal 1/30 deel van de algeme ne reserve besteed mag worden. De gemeente Venray gaat het ter rein achter de Haalakker in Oirlo weer inrichten als volkstuinencom plex. Vele jaren geleden was het ter rein ook al bedoeld als volkstuinen complex, maar in de loop van de tijd is er door de Oirlonaren steeds min der gebruik van deze mogelijkheid gemaakt. Om het terrein toch een 'net aanzien' te laten behouden, heeft het gedeelte dat niet in gebruik was, dienst gedaan als wei voor pony's. Uiteindelijk werd het terrein ook daarvoor niet meer gebruikt. De dorpsraad van Oirlo heeft er vanaf dat moment bij de gemeente op aan gedrongen dat er een duurzame bestemming moest komen voor de locatie, omdat niet-beheren volgens de dorpsraad leidt tot verwaarlo zing. Tijdelijk hebben er daarna nog enkele schapen gelopen. De gemeente heeft nu echter besloten dat het terrein opnieuw ingericht kan worden als volkstuinencom plex. Carola Smits gaat» de Stichting Blij met een Ei verlaten. Samen met haar man Gerrit gaat ze in Frankrijk een nieuwe uitdaging aan, een bio logisch legpluimveebedrijf. Omdat Carola het boegbeeld van Blij met een Ei is krijgt zij van de stichting een receptie aangeboden, op vrijdag 16 november van 19.30 tot 21.30 uur in zaal Roelanzia in Ysselsteyn. LI N Het bedrijf Alcast verhuist binnenkort van Castenray naar Leunen. Het bedrijf, dat alumini um kozijnen en profielen fabri ceert, is sinds 1979 gevestigd aan Horsterweg 31 in een voormalige kippenschuur. Het Castenrayse bedrijf blijft na de verplaatsing aan de Horsterweg gehuisvest. Alleen enkele kilome ters noordwaarts in Leiinen aan de overzijde van de straat. Daar betrekt Alcast het vrijgekomen pand van autobedrijf Van Gorp aan Horsterweg 10A. Voor voortzetting van het bedrijf op de huidige locatie in Castenray zou nieuwbouw noodzakelijk zijn. Dit is moeilijk omdat Alcast het bedrijfsgebouw huurt en dat de locatie niet bedoeld is voor niet- agrarische bedrijfsvoering. In Leunen komt het bedrijf in een ruimer jasje te zitten en kan ook gebruik maken van de showroom en het voormalige kantoor van Van Gorp. Alcast heeft nu 540 m2 vloeroppervlak ter beschikking. Na de verhuizing naar Leunen wordt dit uitgebreid tot 980 m2. De commissie Stedelijke Ontwikkeling had geen moeite met een wijziging van het bestemmings plan dat nu nog de bestemming 'garagebedrijf heeft. Bovendien heeft Alcast een lagere milieube lasting dan een garage. De vrijkomende locatie in Castenray krijgt als bestemming 'woondoeleinden'. Na de intocht in Nederland op zaterdag 17 november in Maastricht zal Sint Nicolaas Venray bezoeken op zondag 18 november. Vanaf ongeveer 13.30 uur start het pro gramma op de Grote Markt in Venray met medewerking van het jeugdorkest en de Bandelieren. Tevens wordt er vanaf 13.30 uuur gratis chocomel verstrekt. De Pieten van St. Christoffel en de Rowans zullen op de markt hun kunsten ver- Een gestolen personenauto isi afgelopen zaterdag vermoedelijk in brand gestoken en helemaal uit gebrand. De auto stond geparkeerd op de Hubenhof en bleek na onderzoek door de politie in september in Gemert te zijn gestolen De politie heeft de eigenaar op de hoogte gebracht en onderzoekt de brandstichting. tonen. De spreekmeester zal het geheel aan elkaar praten. De stoet vertrekt om 14.00 uur vanaf de Dr. Poelsstraat. De route is Dr. Poelsstraat, Julianasingel, Postraat, Grotestraat, Schoutenstraat, Schoolstraat en Markstraat. Sint zal bij het Upke afstappen De sapeurs van Schutterij 'Zandakker, Gilde St. Jan zullen Sint Nicolaas begeleiden naar het bordes. Op het bordes volgt een ontvangst door de burgemeester van Venray, Sint Nicolaas houdt een korte toespraak en vervolgens wordt er getrakteerd in het carré. De opge luisterd door muziek en zang en capriolen van de Pieten. Verder vraagt Sint uit te kijken naar een ondeugende Piet die de werkmijter van Sint heeft weggepakt. Na afloop zal Sint gaan rusten in het Sinterklaashuis. De stoet bestaat uit zes surveillancewagens van de poli tie, MMSK, koetsen, Koninklijke Harmonie Euterpe, Schutterij 't Zandakker, Gilde St. Jan, vele Pieten, het Rode kruis en Sint Nicolaas te paard. Op zaterdag 17 november zullen er zich 's middags vele Zwarte Pieten in het centrum van Venray bevinden om de jeugd te amuseren en alvast vooorberei- dingen te trefffen voor de intocht van zondag. De Stichting Behoud Basiszorg Ziekenhuis Venray informeert op dinsdag 20 november tijdens een bijeenkomst de bevolking van Venray en omgeving over de stand van zaken rond ziekenhuis Venray. De bijeenkomst wordt gehouden in Schouwburg Venray en begint om 19.30 uur. Belangstellenden zijn van harte welkom. De stichting brengt dan verslag uit van haar werkzaamheden tot nu toe en presenteert een strate gisch plan waarin zij haar doelen heeft vastgelegd. Ook geeft zij uit gebreid tekst en uitleg over de gang van zaken de afgelopen anderhalf jaar en de stand van zaken en open staande eisen van de regiobevol king. Spreker is onder andere Theo Michiels die vorig jaar mei de actie opzette die 30.500 handtekeningen opleverde. Daarnaast voert Charles de Vilder, schrijver van het strate gisch plan, het woord. Het complete stichtingsbestuur zal acte de presen ce geven. Stichting Behoud Basiszorg Ziekenhuis Venray is sinds de pro testacties en de manifestatie het gesprek met bestuur en directie van Ziekenhuizen Noord-Limburg blij ven zoeken. Er is intensief contact geweest met het bedrijfsleven in de regio, de gemeente Venray, de pro vincie Limburg, diverse Tweede Kamerleden en het ministerie van Volksgezondheid. Ook heeft de stichting zich aangesloten bij het landelijk Platform van kleine zie kenhuizen dat als eenheid zal optre den naar de landelijke politiek en pers. De resultaten van de activitei ten van de stichting zijn dat: er nu een goed strategisch plan voor volwaardige basiszorg in Ziekenhuis Venray ligt; de provincie Limburg onder zoek laat doen naar hoe en in welke mate die basiszorg gerealiseerd kan worden; minister Borst de directie opdracht heeft gegeven om alleen veranderingen door te voeren die maatschappelijk draagvlak hebben; de gemeente Venray actief betrokken is bij de acties en deze financieel steunt; het zin heeft gewoon door te knokken voor Ziekenhuis Venray. PLAN De stichting zet zich er nu voor in dat zij de doelen in haar strategisch plan kan verwezenlijken. Dat zijn: poliklinieken voor alle medi sche specialismen; een echte EHBO, dus ook in het weekeinde; levensreddende eerste opvang bij acute hartproblemen; volledige moeder- en kindzorg; een beddenhuis voor laagcom- plexe verpleging en het operationeel houden van het ziekenhuis. De plannen van de stichting heb ben de steun van alle maatschappe lijke groeperingen in de regio Venray. Ook de gemeente Venray staat volledig achter het streven van de stichting zich tot het uiterste voor behoud van Ziekenhuis Venray in te zetten. Daarnaast kan de stichting rekenen op de steun van de bevol king. Graag zou ze die ook vertaald zien in financiële steun. Zij heeft geld nodig voor publicitaire en juri dische acties om haar activiteiten kracht bij te zetten. De gemeente Venray heeft inmiddels toegezegd voor elke gulden van de bevolking ook een gulden in de kas van de stichting te storten. Steun daarom Stichting Behoud Basiszorg Ziekenhuis Venray door één gulden of 0,45 euro voor uzelf en ieder van uw huisgenoten te storten op reke ningnummer 50.94.11.957 ten name van de Stichting Behoud Basiszorg Ziekenhuis Venray. Meer mag natuurlijk ook. VERLIES Onderzoek heeft inmiddels uitge wezen dat bewoners van Venray en omgeving hun conclusies hebben getrokken uit het halsstarrige gedrag van bestuur en directie van Ziekenhuizen Noord-Limburg. Ze laten Ziekenhuis Venlo steeds meer links liggen. Alles wat in Venray verdwijnt, wordt nu dikwijls in Boxmeer en verder gezocht. En daarmee komt ook de kwaliteit van de zorg van Ziekenhuis Venlo in het gedrang. Zonder de regio Venray zal het Venlose ziekenhuis het ook moeilijk krijgen en dus is het van groot belang dat ook van die zijde beter naar de zeer duidelijke signa len uit deze regio wordt geluisterd. Daarom is belangrijk, ook voor Venlo, dat Ziekenhuis Venray een volwaardige basiszorg krijgt omdat dat de uitstroom van patiënten uit de regio naar ziekenhuizen elders kan voorkomen. Alleen dan is op ter mijn kwaliteitszorg voor héél Noord-Limburg te realiseren. Inalfa in Venray ziet definitief af van de nieuwbouwplannen bij NedCar in Born. De Venrayse toe leverancier van de Limburgse autofabriek wil geen tientallen miljoenen guldens in een nieuwe fabriek investeren omdat de hoe veelheid onderdelen die Inalfa straks mag leveren voor de stads auto's van DaimlerChrysler te gering is. De plannen voor nieuwbouw in Bom bestaan al drie jaar. Inalfa had voor de nieuwbouw een perceel grond ten noorden van de autofa briek gereserveerd. Dit leidde tot de nodige commotie in de gemeente raad van Bom en de rechtszaal in Maastricht. Bewoner Ben Paulidus van het nabijgelegen Kasteel Wolfrath wilde namelijk geen lelijke produc tiehal in zijn achtertuin. Na veel juridisch getouwtrek verkocht Paulidus zelfs voor enkele miljoe nen guldens zijn kasteel aan de Industriebank Liof. "De kwaliteit van het leidingwa ter in de Paterslaan in Venray is nog niet optimaal. Uit de monsters die onze medewerkers woensdag morgen hebben genomen, blijkt dat de grondbacterie nog steeds in het water aanwezig is. Bewoners mogen het kraanwater pas drin ken als de bacterie gedurende twee dagen spuien niet wordt aan getroffen. We hopen de proble men voor het weekend opgelost te hebben." Dat zegt woordvoerder Petit van De Reumavereniging Venray houdt haar jaarlijkse hobbykerst markt in De Witte Hoeve in Venray op 25 november van 11.00 tot 17.00 uur. Omdat er meer ruimte is, zijn er dit jaar meer kramen te bewonde ren. Rond 12.30 uur verzorgt de zanggroep A Dj ambo onder leiding van mevrouw A. Anderson een muzikaal optreden. Op de hobby kerstmarkt verkopen hobbyisten hun zelf vervaardigde artikelen. Voor verdere informatie: telefoon 0478-588534. PEEL EN MAAS 'n abonnement waard het hoofdkantoor van Waterleiding Maatschappij Limburg (WML) naar aanleiding van het feit dat bewoners van zes huizen aan de Paterslaan in Venray al anderhalve week geen kraanwater mogen drinken. Het gaat om een deel van de Paterslaan dat wordt gerenoveerd. "Het water is ongeschikt voor consumptie omdat er een zogenaamde grondbacterie in het water zit. We hebben de leiding twee dagen geleden nog gereinigd met chloor, maar deze maatregel is tot nu toe niet afdoende gebleken. Er zit nog steeds zand of modder vast in de leiding." Ook bij de apotheek en het HALT-steunpunt is het kraanwater omgeschikt voor consumptie, zegt Petit. "Met deze bacterie is het drinkwater niet langer betrouwbaar volgens de hoogwaardige normen van Nederland. Het kan bijvoor beeld medische klachten veroorza ken in bijvoorbeeld de darmen. Omdat de gezondheid van de men sen voorop staat, hebben we de lei ding nog niet vrijgegeven." Twee maanden geleden kwam ook al een baterie in de waterleiding terecht in de Paterslaan. "Maar toen betrof het een zogenaamde e-coli- bacterie die afkomstig is uit het rio leringswater en zich snel gewonnen gaf. Dit keer is het een hardnekkige bacterie die uit de grond afkomstig is. In de afgelopen dagen hebben we de bewoners van 15-liter flessen gezuiverd drinkwater voorzien, om ze zoveel te helpen. We doen er alles aan om de problemen zo snel mogelijk op te lossen." Deze week is officieel de Regioschool voor asielzoekers in Venlo geopend. De Regioschool is een segment van het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA). Het COA is verantwoordelijk voor de eerste opvang van vele tiendui zenden asielzoekers in Nederland. Daarnaast biedt het COA onderwijs aan asielzoekers. De cursisten die de Regioschool in Venlo bezoeken wonen in de regio Limburg Noord. Dit gebied strekt zich uit van aan vullende opvang voor asielzoekers in Mook tot en met het asielzoekers centrum in Venlo. De Regioschool heeft als missie: op provinciaal niveau gestandaardiseerd NT2- onderwijs bieden, binnen de kaders van het COA-beleid, dat aansluit bij de behoefte van de asielzoekers en hen prikkelt deel te nemen aan Nederlands taalonderwijs. In een beperkte tijd (120 lesuren) dient een zo hoog mogelijk niveau bereikt te worden zodat de asielzoeker zich in de Nederlandse samenleving kan redden gedurende zijn verblijf in Nederland. In het huidige taalonder wijs is gekozen voor lesmethoden, die aansluiting bieden bij de werk wijze van de Regionale Opleidingscentra (ROC's). Voor toekomstige inburgeraars betekent dit aansluiting tussen beide pro gramma's en wellicht een verkorte inburgering. De cursisten zijn zeer gediscipli neerd en volgen vol enthousiasme de lessen NT2. Het docentenkorps bestaat uit vrijwilligers; veelal met een pedagogische/didactische achtergrond, dit is overigens geen must. Op dit moment zijn ze nog op zoek naar enkele gemotiveerde vrij willigers die interesse hebben in het geven van lessen in diverse vakken aan asielzoekers. Voor meer infor matie kunt u contact opnemen met Simone Trusfull of Janina Skubisz van de Regioschool op het terrein van het Asielzoekerscentrum in Venlo. Het AZC is gevestigd aan de Weselseweg 53 in Venlo en is te bereiken onder het nummer (077)3213131. AfMft-ü! TTc/wetutt Taxren De gezelligste schoenwinkels van Venlo Venray Klaasstraat 28 Grotestraat 11

Peel en Maas | 2001 | | pagina 11