G Multiplex lenzen Speeltoestellen nog dit jaar in orde Je snapt niet hoe laf mensen kunnen zijn" VMBO-leerling Raayland wint studiereis Samenwerking wil in het college CAI-gelden voor buitengebied Raad wijst extra verhoging OZB af Stembureaus een uur langer open Optreden Paolo Conté hoogtepunt jubileum unhoek Plannen De Brier in ijskast bestemmings plan bijna af Diefstal r~ C* N i /VC i LENz-EN Rapport Inspectie AANBIEDINGEN Onze nieuwe najaarscollectie is binnen KWALITEIT, SERVICE EN GARANTIE] agiiEL EN MAAS donderdag 8 november 2001 - Pagina 5 Jen 'kattenhater' is de laatste anden actief in de Venrayse k Landweert. Dat is de stellige rtuiging van Venraynaar Jan ijssen, die zijn zwarte kater ik vorige week doodziek onder jstruik in zijn eigen achtertuin ntrof. 'Vergiftigd', luidde de gnose van een inderhaast opge- cpen dierenarts. "Bink bleek giftigd te zijn met strychnine andbouwgif. Hij kreeg nog een pit met tegengif, maar had geen lijn van kans. In de vroege middag heeft de dierenarts hem doodsangst en tot het laatst toe ijsend laten inslapen en hem uit jn lijden verlost. Je snapt niet e laf mensen soms kunnen Volgens de Venraynaar is het niet eerste kat die in Landweert is srgiftigd. "Ik weet dat in de stra- p Hoefblad en Kamperfoelie in de gelopen maanden zeker vijf katten ideze verschrikkelijke manier zijn dood. Het vergif moet in vlees of ander voedsel hebben gezeten He dieren stierven na eerst nog ise pijnen geleden te hebben. De atste in deze reeks was helaas ïze driejarige kater Bink." Jan Thijssen kan zich nog enigs- jas voorstellen dat er mensen zijn :zich ergeren aan loslopende kat- I, bijvoorbeeld in hun eigen htertuin. "Daar kan ik nog inko- en. Natuurlijk is het zo dat som- ige mensen zich storen aan de verlast' die katten veroorzaken en ik zijn er mensen die gewoon niet in de dieren houden. Maar dat is ch absoluut geen reden om ze dan ir te vergiftigen. Een jaar gele- z^'De Hoveniers hovGNIB voor ontwerp tuinaanleg en onderhoud www.gunhoek.nl Dierenbeul vergiftigt katten in Landweert den liep in onze omgeving nog een behoorlijk aantal katten rond, maar de laatste tijd lijkt het hier wel uit gestorven." Ook de kat van zijn overbuur vrouw behoort tot de slachtoffers, weet Thijssen. "De dader moet in de buurt van de Hoefblad en/of Kamperfoelie wonen, want onze Bewoners in de wijk Landweert houden hun poezen binnen uit angst voor mishandeling kater Bink ging nooit ver van huis. Ik hoop dat de dader een einde maakt aan zijn ronduit laffe acti viteiten en misschien zelf tot inkeer komt. We houden ons hart vast voor onze tweede kat, die we zoveel mogelijk veilig thuis proberen te houden." Thijssen strijdvaardig: "We weten nog niet wie het is, maar dat is slechts een kwestie van tijd. Wel weten we inmiddels wat voor iemand hij of zij is!" Aangifte bij de politie heeft de Venraynaar niet gedaan. "Want dat heeft geen enkele zin." Venray 0478-571800 Door het afhaken van de abobank zet de gemeente de plan- ivoor bedrijventerrein De Brier irlopig in de ijskast. De abobank wilde een nieuw kantoor- ïd bouwen aan de Leunseweg. laar de bank kwam niet tot over stemming over de grondverwer- ing. De Rabobank heeft nu haar ouwplannen verlegd naar de Hulst .Omdat de prijs die de grondeige- aren in de Brier vroegen te hoog i-as. "De gevraagde bijdragen ont- legen de gemeentelijke grondprij- 5n ver", zei wethouder Houba VVD) die meldde dat het onder- oek naar de Brier 63.000 gulden eeft gekost waarvan de Rabobank helft heeft betaald. "We pakken Brier pas weer op als er een ïarkt voor is", aldus Houba. Bert inskens (PvdA) en Frans van looft (VVD) vroegen aandacht oor de al jarenlang voortdurende lachten van omwonenden van verf- puiterij Theuws. "We moeten deze nensen eindelijk eens duidelijkheid erschaffen." De stichting Werkgelegenheids- en scholingsprojecten (WESP) nodigt jaarlijks leerlingen uit om aan een door de stichting uitge schreven wedstrijd deel te nemen. Dit jaar is VMBO-leerlinge Marieke Jacobs uit de klas TM4F van het Raayland College uit Venray één van de tien hoofd- 'Mijn collega Verkoeijen en ik Itten samen zestien jaar in de aad. Daarvan hebben we vier sar raadswerk gedaan. De rest 3D de tijd hebben we alleen maar ewacht", stelde Ike Busser Samenwerking) tijdens de begro- iQgsbehandeling. Hij voegde raan toe dat zijn partij het colle- ein wil. Fractievoorzitter Busser wil dol- meeregeren. Maar dan wel onder het CDA. "Het moet een Het bestemmingsplan voor het buitengebied nadert eindelijk zijn Voltooiing. Omdat de gemeente «tevreden was over de werkzaam- «den van het ingehuurde bureau leP het bestemmingsplan opnieuw vertraging op. Het voorontwerp fördt vanaf 26 november acht 'eken lang ter inzage gelegd op het 'emeentehuis. Op 11 en 13 decem- $r zijn er inspraakavonden 'opland. De herziening van het 'ostemmingsplan voor de kerkdor- 'on - de dorpskernen- wordt in «aart 2002 in uitvoering gebracht. '°k deze klus wordt geheel uitbe leed. De dorpen -Merselo, jUstenray, Oirlo, Oostrum en eulen komen als eerste aan de !eurt. Het gehele traject voor de Kerkdorpen vergt driejaar. coalitie worden van evengrote part ners. Want met het CDA is het gebaseerd op macht en niet op meningen." Oppositiepartij Samenwerking heeft momenteel twee zetels. Ike Busser hekelde de uitspraken van CDA-wethouder Driessen die Samenwerking ver weet verantwoordelijkheid te ont lopen. "Dat is de hoogmoed van de macht", reageerde Busser. "U kunt niet tegen de prikkelende waarheid. We zijn ervoor gekozen om op te letten. We hebben al te lang blinde lings op het college vertrouwd. We zijn het wachten beu. Het wordt tijd dat er een andere coalitie komt." Bert Linskens (PvdA) merkte op dat Samenwerking geen deel van het college zal gaan uitmaken. "Gezien de afgebeelde grafiek op de voorpa gina van hun tekst van de algemene beschouwingen. Dat illustreert hun grondhouding." Samenwerking geeft in een grafiek met een gestaag dalende lijn 'het vertrouwen van de burger in de toekomst van Venray' weer. De lijn zakt zelfs ver door de bodem van het kader van de grafiek heen. Zaterdagmiddag is een 54-jarige vrouw uit Vortum Mullem bij een supermarkt aan de Vrijthof in Vierlingsbeek betrapt op winkel diefstal van een pak maandverband. De vrouw kreeg een geldboete van 250 gulden. Marieke Jacobs kreeg de prijs woensdagmorgen overhandigd door Tom Pieterse prijswinnaars. De prijs werd woensdagmorgen in het timmerlokaal van het Raayland College uitgereikt door de heer Tom Pieterse van de stichting WESP. De prijs bestaat uit een door Marieke Jacobs en docent Johan van den Broek te maken vierdaagse trip langs houthandels, bosexploitaties en bedrijven in de houtverwerkende industrie in Nederland en Duitsland. De wedstrijd bestond uit het oplossen van een prijsvraag. Met name de vraag welke houtsoorten in Nederland standaard verkrijgbaar zijn was erg belangrijk. De in het timmerlokaal aanwezige computer bezorgde de vierdejaars leerlingen via het zoeken op internet de oplos sing, namelijk dat lariks een in de handel verkrijgbare houtsoort is. RESPONS ENORM In augustus 2001 verspreidde stichting WESP onder 329 VMBO- scholen in Nederland een prijsvraag over hout en de houthandel. De uiterste sluitingsdatum was 1 okto ber van dat jaar. De respons op deze prijsvraag was weer enorm. Ruim driehonderd VMBO-leerlingen namen deel aan deze prijsvraag. Veel zelfwerkzaamheid werd gevraagd van de leerlingen om de juiste antwoorden te vinden. Deze inspanning heeft voor 71 leerlingen geleid tot een foutloze invulling van de zeven vragen. Uit de goede inzenders zijn vijftig leer lingen getrokken en zij ontvangen als tegenprestatie een overall met de tekst: 'de houthandel, een boeiende wereld om in te werken'. Daarnaast hebben de vijftig leer lingen meegedongen naar de tien hoofdprijzen, een rondreis door Nederland en Duitsland. De hout handel biedt deze reis aan en geeft hiermee blijk dat zij de inspanning van VMBO-leerlingen bijzonder waarderen. De reis start op 20 november en de deelnemers komen op 23 novem ber weer terug. Gekoppeld aan de winnende deelnemer mag een docent bouwtechniek ook gratis mee. Deze reis wordt georganiseerd door Study Project Timber uit Purmerend. Ook volgen jaar zal WESP in samenwerking met Study Project Timer deze prijsvraag uit schrijven. Dorpsraden: De dorpsraden volgen met argusogen de ontwikkelingen rond de stichting CAI Venray. Deze voormalige eigenaar van het kabelnet heeft nog twee miljoen in kas sinds de verkoop, zeven jaar geleden, aan MEGA. Het dorpsradenoverleg is bevreesd voor de statutenwijziging die CAI binnenkort wil doorvoeren. Daarvoor is wel toestemming van de gemeenteraad nodig. De dorpen vinden dat het geld in de eerste plaats aangewend moet worden om de blinde vlek, de drie dorpen Smakt, Veulen en Vredepeel en de rest van het buitengebied, op het kabelnet aan te sluiten. "We moeten er druk op uitoefenen om het buiten gebied te bekabelen. Als de statuten zijn gewijzigd dan is het hek van de dam. Dan ziet het buitengebied er niets meer van terug", zei Hay Heidens van de dorpsraad Leunen. Het. dorpsradenoverleg wil de poli tiek van hun zienswijze overtuigen en gebruik maken van het spreek recht bij de commissievergadering. Volgens Elly van Dijck, dorpsraad Smakt, is voor bekabeling van de drie dorpen voldoende geld in kas. "Een paar jaar geleden kostte dat nog acht ton." V CONTACTLENZEN OP MAAT, DUURZAAM EN GEZOND KURSTJENS VENRAY - NOORDERHOF 20 TEL. 0478 - 550630 De gemeenteraad wil niet dat de Onroerende Zaak Belasting (OZB) extra verhoogd wordt. Door de gestegen inflatie stelde het college voor het tarief voor volgend jaar niet met 5% maar met 7% te verhogen. In het OZB-tarief wordt jaarlijks een vast percentage van 2% inflatie verhoging verwerkt. De laatste cij fers wijzen echter op een dubbel zo hoog inflatiepercentage. Destijds is afgesproken dat de OZB niet ver hoogd wordt met uitzondering van externe oorzaken die de gemeente niet of nauwelijks kan beïnvloeden. "We moeten ons bezinnen over de hogere kosten die ontstaan door de inflatie. Als we de OZB niet extra verhogen dan laten we inkomsten liggen. Want nu is het meer een belastingverlaging dan een verho ging", verklaarde wethouder Houba. Een extra verhoging met 2% zou volgend jaar ruim 300.000 gulden in het laadje brengen. Fractie Van de Vorle diende bij de begrotingsbehandeling een motie in. De oppositiepartij vindt een totale stijging van de OZB met 3% al vol doende. Omdat de lastendruk al jarenlang bovenmatig toeneemt en dat van overheden een voorbeeld werking dient uit te gaan, zo meldde Van de Vorle in.de motie die geen enkele steun kreeg. Voor het eind van het jaar zijn alle speeltoestellen in de gemeente Venray van valondergronden voorzien. Nadat onlangs in Heide een tienjarig kind nekklachten overhield aan een val uit een speeltoestel, is de gemeente door de Keuringsdienst van Waren gesommeerd om alle speelplekken in orde te maken. Volgens wethouder Driessen (CDA) is hiermee een bedrag van 168.000 gulden gemoeid. De gemeente beheert in totaal 119 ter reinen. Door het nieuwe Attractiebesluit zijn veel 'onveilige' toestellen verwijderd en heeft er een ware kaalslag plaatsgevonden. Op verschillende plekken zijn nieuwe toestellen geplaatst maar werd de valondergrond (gele zand en/of houtsnippers) niet aangebracht. Driessen meldde tijdens de begro tingsbehandeling dat in januari 2Q02 aan 'de meest acute vraag wordt voldaan'. Op negen terreintjes, acht in Venray en een in Leunen, worden dan nieuwe toestellen geplaatst. Gerrit Lemmens (Van de Vorle) vroeg om speeltoestellen in kinder rijke buurten zoals in Desselke en bij het Kennedyplein waar geen speelvoorzieningen zijn. Bij de gemeenteraadsverkiezin gen van 6 maart 2002 zijn de stembureaus voortaan tot negen uur 's avonds geopend. Dit is een uur langer dan voorheen. De begintijd blijft ongewijzigd om acht uur 's ochtends. De Tweede Kamer is vorige week akkoord gegaan met een wijziging van de Kieswet. Met het uur extra wil de Kamer de kiezers beter in de gelegenheid stellen om te gaan stemmen: De opening van de stem lokalen van 8.00 tot 21.00 uur geldt ook bij de Tweede Kamerverkie zingen op 15 mei 2002. Volgend jaar is het nog niet mogelijk om thuis met de computer elektronisch een stem uit te brengen. De veilig heid is nog onvoldoende gewaar borgd. Persoonsherkenning (identi ficatie) en het gevaar van computervirussen die uitgebrachte stemmen kunnen 'veranderen' vor men de knelpunten. Bij de verkie zingen van de Provinciale Staten in 2003 gaat er wellicht een eerste proef van start met digitaal stem men. In de gemeente Venray zullen op woensdag 6 maart weer 22 stemlo kalen geopend zijn. Tien op de kerk dorpen, op ieder dorp een, en twaalf in Venrays centrum. Eind november is het eindrapport .van de Inspecties Ruimtelijke Ordening en Milieu eindelijk klaar. Dat meldde wethouder Houba tij dens de begrotingsbehandeling. De inspecties voeren voor het ministe rie van VROM een onderzoek uit op het gemeentehuis naar aanleiding van de bouwperikelen in Merselo. Het onderzoek had vooral vertra ging opgelopen op het gebied van milieu. Frans van Hooft (WD) drong erop aan het rapport nog dit jaar in commissie en raad te behandelen. "Want in januari zit iedereen met zijn gedachte teveel bij de verkie zingen." Houba zegde toe dat het rapport zo spoedig mogelijk in de commissie Algemene Zaken komt. De Stichting Bedrijf Cultuur viert zaterdag 10 november haar tienjarig bestaan. Dat gebeurt tij dens een concert van de ver maarde Italiaanse zanger Paolo Conté. Conté is slechts een van de vele voorbeelden van topvoorstel- lingen, die mede door de inbreng van de Stichting Bedrijf Cultuur op de Venrayse planken kon plaatsvinden. Zomaar een greep uit ruim vijfen twintig voorstellingen die de afge lopen tien jaar te zien zijn geweest in de Venrayse schouwburg. Vijfentwintig voorstellingen die niet mogelijk waren geweest zonder de inbreng van de Stichting Bedrijf en Cultuur. Tien jaar geleden ontstond in Venray vanuit de Industriële Club het idee om een netwerk op te bou wen rondom de schouwburg in Venray. De deelnemers zouden middels hun sponsoring een steentje bijdragen aan de verdere ontwikke ling van de schouwburg. Een groot scheepse verbouwing was noodza kelijk om het Venrayse culturele centrum uit te kunnen bouwen tot een multifunctioneel centrum. Stichtingen zoals Bedrijf Cultuur bestonden er natuurlijk meer, maar Lederen kleding voor dames en heren Jacks- Jassen- Broeken- Blazers- Mantels enz. de formule zoals die in Den Bosch werd gehanteerd stond de Venrayse initiatiefnemers wel aan. Die formu le is een ideale mix van netwerken en ontspannen. Bovendien profiteert ook de theaterliefhebber uit de regio van de inspanningen van Bedrijf Cultuur. De voorstellin gen, die gesponsord worden door Bedrijf Cultuur, worden bijna altijd voor twee avonden naar Venray gehaald. Op een avond kan het theaterpubliek terecht. De twee de avond is voor de sponsoren die ieder een aantal gasten mee mogen nemen. Voor, tijdens en na de voor stelling is er tijd voor een hapje, drankje, een zakelijk of juist een niet-zakelijk gesprek. Dat heeft ertoe geleid dat in de Venrayse schouwburg producties zoals Josephine, Carmen, Het Zwarhen- meer, My Fair Lady, André Rieux, Helmut Lotti, Spirit of the Dance te zien zijn geweest. Daarnaast heeft de Stichting Bedrijf Cultuur een essentieel steentje bijgedragen aan de verbouwing van de schouwburg, enkele jaren geleden, verzorgt Bedrijf Cultuur ook kleinschali gere avonden voor de sponsoren, en steunt het het Cultureel Platform Venray met het organiseren van activiteiten. De formule is in Venray en omgeving aangeslagen. Bijna vijftig bedrijven zijn momenteel lid van Bedrijf Cultuur. Bovendien staan enkele bedrijven op een wachtlijst. Dat komt omdat met de huidige leden, de capaciteit van de schouwburg optimaal wordt benut. Meer leden betekent meer bezoe kers wat weer ten koste gaat van de kwaliteit. Dat het goed gaat wil ove rigens niet zeggen dat het stichtings bestuur op haar lauweren aan het nisten is. Het bestuur wil binnenkort deze fonnule tegen het licht houden. Als blijkt dat de formule volledig door de leden wordt gesteund, zal er weinig veranderen, maar er zal ook naar de wensen van de leden geluisterd worden.

Peel en Maas | 2001 | | pagina 5