Veiligheid staat in Venray hoog in het vaandel" PEEL EN MAAS ƒ25.- Jubilarissen bij De Peelklank Jack Literatuur om van te smullen Sint Nicolaas op bezoek Extra koopavonden in Venray Nieuwe horecamunt www.awillems.nl s 55 retour kodak kamera Winterschilder 'korting Creemers gaat veel verder Jenniskens Parka/lang model adviesprijs alleen bij Corridor Peter Bandsma, brandweercommandant gemeente Venray DONDERDAG 8 NOVEMBER 2001 - NR. 45 HONDERD TWEEËNTWINTIGSTE JAARGANG Bijlmerramp van 1992 in crdam staat bij Peter sma (41), sinds 15 oktober jweercommandant in de nte Venray, voor altijd in iheugen gegrifd. De opvolger brandweercommandant I e van Oosterhout is name- fkomstig van de brandweer chthaven Schiphol, een vol- icroepskorps met een A-, B- sectie van 105 personen, hij verantwoordelijk was een sectie met 35 mannen en iven. "Als brandweerman je zulke rampen nooit mee te in. Ik zie het onbestuurbare tuig van El-Al nog die bocht >nin de richting van de tlats de Bijlmer, met de fatale als gevolg. Je bent ervoor leid, maar vergeten kun je erschrikkelijke beelden niet." afgelopen achttien jaren zijn ch geweest, beaamt Bandsma, eens was belast met de uitvoe- an het opleidings- en oefenbe- ,Ur oor het totale korps. "Schiphol iinternationaal bedrijf, waar op :bied van veiligheid alles uit de /ordt gehaald om calamiteiten 1 mogelijk uit te sluiten. De heid van de klant staat voorop, gatieve publiciteit moet abso- voorkomen worden. Als 'air lire officer', de operationeel (woordelijk officier in geval Een calamiteit op een luchtha- je constant te maken met g en nacht. Ik vond het na lien jaar welletjes, wilde wat gaan doen in een wat rustige- igeving." VERHUIZING samenspraak met zijn vrouw en fcinderen, die nu nog in Nieuw- ep wonen, maar te zijner tijd aar de regio Venray willen izen, besloot Bandsma zijn richten op een nieuwe func- ;t liefst in Brabant of Limburg. :n enige maanden zijn oog viel vacature 'brandweercomman- de gemeente Venray' besloot jlliciteren. slogan 'bouwen aan de toe ft van Venray' sprak me erg wil met mijn kennis en erva- (ag een bijdrage leveren om jge ambitieniveau van Venray jte maken. Verder kennen we van onze campeer-uitjes en ihwe altijd in ons achterhoofd iden hoe prachtig Noord- :g is. Ik woon voorlopig in luurhuis op pare De Witte in in Oostrum, maar we kijken ir een koophuis in de omge ving van Venray. Voorlopig zie ik mijn vrouw en kinderen vooral in de weekenden." Veiligheid is na de cafébrand in Volendam en de vuurwerkramp in Enschede ook een belangrijk item in de gemeente Venray, weet Bandsma. "Maar eigenlijk was het dat al voor de rampen. De gemeente Venray is immers al enige jaren geleden begonnen met de afgifte van gebruiksvergunningen. Veel gemeenten zijn dat pas gaan doen na de ramp in Volendam. In de gemeente Venray is circa zeventig procent van de circa vijfhonderd 'gebruiksvergunningplichtige' bedrijven al aangeschreven en bezocht. Bij een positieve beoorde ling ontvingen ze een vergunning. De overige dertig procent die is aan geschreven wordt voor het eind van het jaar bezocht. Dit betekent dat medio volgend jaar de gemeente volledig up-to-date is. De gemeente Venray vervult hierin een voortrek kersrol, want de meeste gemeenten zijn nog lang niet zover. Veiligheid stond en staat hier erg hoog in het vaandel." VEILIGHEID Verdere professionalisering van Brandweercommandant Peter Bandsma: "Veiligheid is een belangrijk item in de gemeente Venray. het korps door het aanstellen van twee extra beroepskrachten, samen werking met andere korpsen, betere communicatie. Het zijn siechts enkele taakgebieden waarmee Peter Bandsma zich al enkele weken bezighoudt. "Het is natuurlijk niet zo dat de brandweer alleen kan zorgen voor een veilige omgeving. Samen met onder andere particuliere bedrijven, gemeenten, politie én burgers moe ten we werken aan veiligheid. Op dat vlak valt nog veel winst te beha len. Zo hebben we enige weken terug, tijdens de Nationale Brandpreventieweek, aandacht gevraagd voor veiligheid in en om het huis. 'Brand in huis overkomt ons niet' is de gedachtengang bij de meeste mensen. De gevaren en gevolgen van brand worden daar mee schromelijk onderschat. En om die reden laten mensen belangrijke voorzorgsmaatregelen zoals het plaatsen van rookmelders of het vrijhouden van vluchtwegen vaak achterwege. Daarom is het belang rijk dat het duidelijk is dat de brand weer een partner wil zijn op het gebied van veiligheid, geen c'oncur- rent. We kunnen tips geven en spre ken uit eigen ervaring. (Brandvei ligheid is immers een gedeelde gemeenschappelijke verantwoorde lijkheid tussen brandweer én bur gers." Bandsma heeft een hoge pet op van het vrijwillige brandweerkorps in de gemeente Venray. "Ik heb in mijn leven al met heel wat professi onele en vrijwilligerskorpsen te maken gehad, maar ik moet zeggen dat ik versteld sta van het hoge niveau en de professionele instelling van de veertig vrijwilligers. Deze mensen zijn volledig met hun 'vak' bezig. De minimale inzet voordat een tankautospuit kan vertrekken, is zes personen. Nou, die zijn er altijd, binnen een mum van tijd. De betrokkenheid van de brandweerlie den is erg groot." De Venray se brandweer is op zoek naar enkele nieuwe spuit gasten. Vooral vrouwen worden uit genodigd om lid te worden van de vrijwillige brandweer. Voor meer informatie, Peter Bandsma, tel: In de sfeervolle ambiance van restaurant Tante Jet aan de Maas bij Blitterswijck vinden op don derdag 15 en vrijdag 16 november twee bijzondere literaire en culi naire avonden plaats. De lekker ste gerechten worden omlijst met bijpassende verhalen, columns en gedichten. De organisatie is in handen van het jubilerend Literair Café Venray- regio in samenwerking met Jan en Kitty Bartels van restaurant Tante Jet. De afgelopen tien jaren heeft het literair café zich ontwikkeld tot een bloeiende vereniging, dat diep geworteld is in de regio Venray. Hoog tijd voor een feest, dat wordt gevierd tijdens de twee culinaire literaire avonden. Tussen de vier gangen worden verhalen, columns en gedichten voorgedragen door bekende columnist Jo Wijnen uit Heythuysen, volksverhalenverteller Peter Surminski uit Blitterswijck en Paul van Doesum, Paul Reiniers en René Poels van het Literair Café Venray-regio. Er wordt ook een ode gebracht aan tante Jet die haar leven lang de uitbaatster is geweest van het naar haar genoemde bruin huis kamercafé dat tegenwoordig dienst 'doet als restaurant. De muziek wordt geserveerd door allround musicus Ad Haans uit Venray. Beide avonden beginnen rond de klok van half acht. Gezien de grote belangstelling voor deze twee avon den is het gewenst om zo snel mogelijk te reserveren. Dat kan tele fonisch bij tante Jet (tel: 0478- 532942) of mailen tante.jet@wxs.nl Nadere informatie over het literair Café Venray-regio: www.literair- cafe-venray.nl Na de intocht in Nederland op zaterdag 17 november in Maastricht zal Sint Nicolaas Venray bezoeken op zondag 18 november. Vanaf ongeveer 13.30 uur start het programma op de Grote Markt in Venray met medewerking van het jeugdorkest en de Bandelieren. Tevens wordt er vanaf 13.30 uuur gratis chocomel verstrekt. De Pieten van St. Christoffel en de Rowans zullen op de markt hun kunsten ver tonen. De spreekmeester zal het geheel aan elkaar praten. De stoet vertrekt om 14.00 uur vanaf de Dr. Poelsstraat. De route is Dr. Poelsstraat, Julianasingel, Postraat, Grotestraat, Schoutenstraat, Schoolstraat en Markstraat. Sint zal bij het Upke afstappen De sapeurs van Schutterij 'Zandakker, Gilde St. Jan zullen Sint Nicolaas begeleiden naar het bordes. Op het bordes volgt een ontvangst door de burgemeester van Venray, Sint Nicolaas houdt een korte toespraak en vervolgens wordt er getrakteerd in het carré. De opge luisterd door muziek en zang en capriolen van de Pieten. Verder vraagt Sint uit te kijken naar een ondeugende Piet die de werkmijter van Sint heeft weggepakt. Na afloop zal Sint gaan rusten in het Sinterklaashuis. De stoet bestaat uit zes surveillancewagens van de poli tie, MMSK, koetsen, Koninklijke Harmonie Euterpe, Schutterij 't Zandakker, Gilde St. Jan, vele Pieten, het Rode kruis en Sint Nicolaas te paard. Op zaterdag 17 november zullen er zich 's middags vele Zwarte Pieten in het centrum van Venray bevinden om de jeugd te amuseren en alvast vooorberei- dingen te trefffen voor de intocht van zondag. Nog eventjes en het is zover. Dan komt Sint Nicolaas weer naar Nederland. De winkeliers zorgen tij dens de Sinterklaastijd voor extra gezelligheid met kleurrijk versierde etalages en sfeervolle achtergrond muziek. Bovendien maken zij het inkopen doen in Venray extra gemakkelijk. Op 25 november kunt u tijdens de koopzondag uitgebreid winkelen van 12.00 tot 17.00 uur. Parkeren in het centrum is die dag gratis. Op vrijdag 30 november, maandag 3 en dinsdag 4 december zijn de winkels extra lang open tot 21.00 uur. voor uw oude kamera bii aankoop van een SCHOOLSTRAAT 5 5801 BN VENRAY Tel. 0478-512567 Ook APS in 1 uur Natuurlijk brengt Sinterklaas ook een bezoek aan Venray. Op 18 november wordt de goedheiligman feestelijk onthaald in het Venray se centrum. De intocht begint om 14.00 uur. Via de Julianasingel, Poststraat, Grotestraat, Schoutenstraatje, Schoolstraat gaan de Sint en zijn Pieten naar de Grote Markt. Bij slecht weer is er een alternatief programma in de Grote Kerk. Voor het eerst is er ook een Sinterklaashuis in Venray. Op de begane grond van het oude Raadhuis zijn op gezette tijden Pieten aanwezig. Kinderen kunnen er hun tekeningen voor Sinterklaas en hun verlanglijstjes inleveren. Bel voor meer informotie; 0478-632044 Ruim 150 jaar ervaring. Grotestraat 57. Postbus 9 5820 AA Vieriingsbeek JÊ Telefoon: 0478-632044 Telefax: 0478-632046 crecmers Vakbekwaam personeel Prettige bediening Goede service Ramen Deuren Serres De horecamunt wordt met ingang van 1 januari 2002 vervangen door een nieuwe munt. Die krijgt een iets groter formaat waarbij de vertrouw de kleuren geel en blauw wel gehandhaafd blijven. De nieuwe horecamunt wordt nu donkerblauw met een gele opdruk. Bij de huidige munt is de kleurstel ling precies omgekeerd. Achttien Venray se horeca-ondememers gebruiken op dit moment de horeca munt. De horecamunt werd in 1997 gelanceerd door negen Venrayse horecazaken. De munt, met een waarde van drie gulden, is inmiddels een doorslaand succes als betaalmiddel. De nieuwe munt krijgt een waarde van 1,40 euro en wordt met ingang van 1 januari 2002 verkocht. De oude munt kan nog tot maart van het volgend jaar worden gebruikt. installatie verwarming elektro ventilatie sanitair airconditioning Oude Kerkstraat 3 5861 BM Wanssum Tel. 0478-532441fax 0478-532645 Email: Jenniskensinstallatie@Jewa.nl Ijf jubilarissen van fanfare en mband De Peelklank worden rijdag 9 november tijdens de lijkse feestavond vanwege langdurige staat van dienst izet voor de Ysselsteynse ver- jng in het zonnetje gezet. Het eft Jac Spreeuwenbcrg, Wim ders, Wiet v/d Hoff en Peter <eo van Soest. Spreeuwenberg mag zijn vijf- arig lidmaatschap vieren. Hij is af de oprichting met een onder- ting van een viertal jaren lid van vereniging. Er was zelfs een peri- dat hij helemaal vanuit Zuid- - iburg naar Ysselsteyn kwam om repetities bij te wonen. Inmiddels icniet meer actief als muzikant, 'oor zijn veertigjarig lidmaat- ap wordt Wim Sanders in de smetjes gezet. Gedurende meer [dertig jaar liep Wim bij de vere nig voorop als tamboer-maï tre en zette zich altijd voor meer dan iderd procent voor de vereniging BOEGBEELD De tweede veertigjarige jubilaris Wiet v/d Hoff. Voor zijn lidmaat- I'ap van De Peelklank was Wiet Snlang één van de drijvende Phten van de fanfare in de Rips. Salve de fanfarewereld heeft ook ^askapel De Smeleblaozers jaren- 'gvan Wiet zijn capaciteiten kun- ngenieten. Als zingende sheriff 15 Wiet. het boegbeeld van deze tot groot vermaak en plezier "tal van toehoorders. Gedurende laatste vijftien jaar heeft Wiet de Dit laatste ondanks het feit dat hij i vele jaren niet meer in Ysselsteyn loot. Daarnaast verzorgde Wim vele jaren de jeugdopleiding d® ide drummers. De huidige harde ax ra van de drumband leerde de eer beginselen van het drummen bij }m. Behalve drummen bracht lm de leerlingen ook de nodige Ïpline bij; zonder dat waren de 'successen van de drumband mogelijk geweest. Tijdens de stavond draagt Wim de tamboer- u'trestok officieel over aan de ffl 'uwe tamboer-maïtre van De elklank: Rob Janssen, een neef pauken bespeeld bij de fanfare. Bij afwezigheid van de dirigent fungeert Wiet met veel verve als tweede dirigent van de vereniging. Daarnaast heeft Wiet sinds vorig jaar zitting genomen in het bestuur. Naast deze jubilarissen zijn er ook Jac Spreeuwenberg, Wim Sanders, Wiet v/d Hoff en Leo en Peter van Soest worden vrijdag in de bloemetjes gezet. nog twee drummers die hun zilveren jubileum bij de vereniging mogen vieren, te weten de gebroeders Peter en Leo van Soest. Gedurende de tijd dat zij bij de vereniging zijn, zijn zij altijd erg actief geweest. Niet alleen op muzikaal gebied maar ook op tal van andere fronten zoals bij de orga nisatie van de diverse activiteiten in de afgelopen 25 jaar. Zo zat Peter in het bestuur en heeft Leo deze func tie inmiddels van Peter overgeno men.

Peel en Maas | 2001 | | pagina 15