ip weg naar 'Ik sta nog steeds achter de ideeën van de PSP" Personeelsbeleid gemeente over andere boeg Milj oeneninvestering ter discussie "Dualisme hoort in begroting" 1000 gulden voor gehandicapten 6 MAART 2002 wek Het verkiezingsjaar 1982 Gepromoveerd V olksuni ver siteit Venray ^"De Hoveniers'^ I Ingezonden ,EN MAAS donderdag 18 oktober 2001 - Pagina 7 20 weken zijn er gemeen- Isverkiezingen in Venray. In erie artikelen blikt Peel en wekelijks vooruit naar de arlijkse lokale verkiezingen, komende weken komen il historische gebeurtenissen eorde. Richting 6 maart zijn Üerwerpen meer toegespitst actualiteit. Deze week staat lendriks centraal. Hij zat 984 tot 1986 voor de PSP in meenteraad. Hij was de laat- r Mohikanen want sindsdien ein links' niet meer actief in nraysc gemeentepolitiek. landelijke partijen als iLinks en SP nemen in 2002 ens aan de verkiezingen deel. eft weliswaar een plaatselijke ng met vijftig leden terwijl aLinks, toch de vierde partij in rland, in Venray niet eens miseerd is. was twintig jaar geleden heel 'Klein links' was toen volop fin Venray. Niet alleen in de ck maar ook in het maatschap- veld. Naast de PSP fistisch Socialistische Partij) en ook de PPR (Politieke Partij alen) en zelfs de CPN imunistische Partij Nederland) enrayse afdeling. 974 nam de PPR nog als enige raadsverkiezingen deel. Met ekker Harrie van der Locht ilden de 'radicalen' een zetel, jaar later kwam ook de PSP een lijst. Maar zowel PPR b) als PSP (2,1%) scoorden in te laag voor een raadszetel. In spanden PSP, PPR en CPN ïin de hoop wel een plek in de enteraad te bemachtigen, rekker Amo Cools (PSP) werd ren. Na twee jaar haakte hij af m Jan Hendriks, het boegbeeld ePSP, het stokje over. 1978 wilden we al de handen aar slaan. Maar dat ketste toen af. Alhoewel er duidelijke verschil len tussen de drie partijen beston den, waren we in Venray heel prag matisch. We wisten dat we het alleen toch niet zouden halen. En we kenden elkaar goed. Want bij aller lei acties zoals in de vredesbewe ging kwam je steeds dezelfde men sen tegen", vertelt Jan Hendriks die toen als nummer vier op de lijst stond. Volgens afspraak werd iedere PSP'er op de lijst gevolgd door iemand van de PPR en CPN. Toen Cools stopte kwam eerst de nummer twee Jettie van Zutphen ("zij wilde niet") en daarna ae nummer drie Moniek Strieker ("zij was inmiddels verhuisd") in aanmerking voor de vrijgekomen raadszetel. Dat Hendriks destijds in de raad kwam ging niet echt van harte. "Ze wilden me lijsttrekker maken maar dat heb ik geweigerd. Want ik had geen zin om dikke nota's en ambte lijke taal te lezen. Ik stond liever op de barricaden." De uitslag: partij .lijsttrekker stemmen CDA 6. Schols55,8% ...14 PvdAH. Willems 13,8% 3 WDJ. Houba 11,5% ...3 Samenwerking T. den Brok8,9% 2 PSP-PPR-CPN A. Cools 5,7% 1 D66H. Knol3,8% KAP .G. Strijbösch .0,5% - an Hendriks heeft geheel afstand genomen van de gemeentepolitiek n Hendriks (46) voelt zich nog dseen pacifist. Alhoewel zijn ij PSP eind jaren tachtig ng in GroenLinks lijkt deze raing geheel uitgeroeid. Dat fcnLinks onlangs in de Tweede oer unaniem voor militaire stegen Afghanistan stemde is leggend. Het voormalige ■ayse PSP-raadslid noemt het fhme nu een utopie, twijl hij nog in de Venrayse eenteraad zat stapte hij uit de In 1986 begon de samensmel- van PSP, PPR en CPN tot r inks steeds meer gestalte te "Landelijk stapten er toen leden uit de partij. Daarbij ler ook een tiental uit Venray. wij waren heel principieel en l|hig. Echte pacifisten waren MAVO. Toen GroenLinks later beperkte NAVO-steun was, we 'zie je wel'." »lgens de Dikke Van Dale is fisme een stroming die duurza- vrede nastreeft en die tegen apening en oorlog is. "Ik sta nog is achter de grondideeën van de Maar ik moet realist: zijn. De sheid blijkt er niet voor gescha- ,beseft Jan Hendriks. "Want rtfe Tweede Wereldoorlog is er geen dag geweest zonder oor- Tijdens de kerstbestanden in nam werd er wel weer ergens gevochten. Het is heel raar. Hde enige die er baat bij heeft is óriögsindustrie." !?t is toch onvoorstelbaar dat Mö zich met een vliegtuig in het 'boren om er mensen te doden. er nu met de militaire acties Ifebanistan nog meer doden val dij demonstraties in het land zie b slechts een handvol mensen. Mig jaar geleden kwamen er ;e*t half miljoen naar Den Haag ^sterdam om te protesteren n kernwapens. Toen kon je re week wel ergens naar een Ktostiatie toe." r Hendriks denkt dat het nu ttn te goed gaat. "Want idea- wordi gevoed door 'honger', nvoordig krijg je de mensen ïfecr op de been." naar zijn korte periode in Öffayse gemeenteraad. In 1984 Arno Cools zich vanwege per- ijke redenen tenig. De uit klsteyn afkomstige Hendriks maakt de laatste twee jaar van de combilijst PSP-PPR-CPN af. Hij kwam op de stoel naast Joost van de Vorle te zitten, "ik heb eerlijk gezegd niet zoveel tijd in het raads werk gestoken. Ingewikkelde zaken als de grondpolitiek die Hel ik lig gen. Ik was liever buiten dan binnen de raad actief. Toch was het een leerzame periode. Ik'hield me voor al bezig met punten over vrede en veiligheid. Zo heeft de gemeente raad zelfs een motie van ons aange nomen. Dat ging over de jaarlijkse komst van neo-nazi's naar de Duitse militaire begraafplaats in Ysselsteyn. Daar was ook de 'zwarte weduwe' Rost van Tonningen bij. Want een broer van haar ligt er begraven. Sindsdien zijn die bijeen komsten verboden." Begin jaren tachtig was de 'klein linkse' beweging enorm actief. Op politieke bijeenkomsten in Venray lieten de aanhangers van PSP, PPR en CPN zich het meeste horen. Het was een generatie jongeren die overliep van de idealen. "We had den een paar enthousiaste mensen die de kar trokken. Dat had een sneeuwbaleffect. Ed Stevens en ik behoorden daar ook bij. We kwa men veel in soos Puree in Leunen. De PSP had veel leden. Uit het onderwijs, verpleging en de vrou wenbeweging." Het enthousiasme van de beginpe riode in de gemeenteraad in 1982 ebde langzaam weg. "Bij de verga deringen kwamen er eerst wel vijf tig tot zestig mensen. Dat werden er steeds minder. Door de dreiging van de kruisraketten gingen veel leden zich alleen daarmee bezig houden." Vlak voor de verkiezingen van 1986 stapte Hendriks over naar PSÖ, de afsplitsing van de PSP. "Die partij heelt niét lang bestaan. Want de naam werd verboden omdat er ook een studentenorgani satie zo heette." De Venray naar zat daarna nog in het landelijke bestuur van de RSP (Revolulionaire Socialistische Partij). Maar ook die partij was geen lang leven bescho ren. Als erkend dienstweigenaar deed hij in die jaren maatschappelijk werk bij het MASJ (Maatschappelijk Advies Sentrum voor Jongeren) in Venray. Daarna werd hij beroeps-politicus. Later maakte hij veel werkreizen naar Cuba ('ik ben er zeven keer geweest') en Nicaragua. Samen met Linda Hazeu haalde hij in Nederland geld op voor een gezond heidsproject in het dorp Nagarote. Hij heeft nog lang het Nicaragua- comite in stand gehouden. Inmiddels werkt Jan Hendriks alweer veertien jaar bij Frans Maas. Een kantoorbaan die hem best bevalt. De gemeentepolitiek volgt hij totaal niet meer. Hij leest ook geen regionale bladen of kranten. De lan delijke politiek volgt hij daarente gen nog wel. Hij is nog een jaartje lid geweest van de SP. "Maar dat sprak me toch minder aan." Hij wil wel een gokje wagen voor de Venray se stembusuitslag. Opvallend is de verdubbeling die hij voorziet voor de VVD. "Die partij doet het landelijk goed en is hier toch wat ondergewaardeerd. Ik ga zelf ook stemmen. Op de PvdA. Niet op de lijsstrekker maar bewust op een bepaalde persoon." Over de opkomst is hij niet optimistisch. "Politiek spreekt de mensen i meer aan. Ze komen alleen n< actie als het hun eigen voo betreft. Wat er een straat ven gebeurt interesseert ze al niet meer." CDA 10 PvdA 4 VVD 3 Van de Vorle 4 Samenwerking 2 D66 2 Totaal 25 Opkomst 62% Suzanne Lijklema uit Oostrum is op 9 oktober gepromoveerd aan de Wageningen Universiteit, vakgroep Communicatie en Innovatie Studies, op het onderwerp: Water beheren en 'communiceren. Opfriscursus Nederlands: bent u ook zo'n enthousiast deelnemer aan het Nationaal Dictee en baalt u er ook zo van als u weer een onnodige fout hebt gemaakt? Dan is hier uw kans om daar iets aan te doen. In een korte cursus worden de vaste onderdelen aangepakt van het Dictee: bepaalde werkwoordsvor men, de nieuwe spelling (c of k, wel of geen n in bessensap), oude naam valsvormen (te zijner tijd) en pro blemen als alle(n)/sommige(n). Er is natuurlijk ook de mogelijk heid om zelf onderwerpen in te brengen. Elke bijeenkomst zal bestaan uit een dictee/oefening met daaraan gekoppeld de behandeling van de betreffende spellingsregel. En bent u niet van plan om aan het Nationaal Dictee deel te nemen, dan kunt u evengoed tijdens deze cursus in korte tijd een hoop opste- ke! Van u wordt drie kwartier huis werk per week verwacht. Deze cursus van 5 lessen start op dinsdagavond 23 okt. In Venray. Voor informatie kunt u contact opnemen met de Volksuniversiteit Venray e.o. tel. 0478-580185. De gemeente Venray vaart een andere koers met het personeels beleid. Als onderdeel van de 'kwa liteitsimpuls' in de ambtelijke organisatie gaat de gemeente wer ken volgens het Human Resource Management (HRM). Hierin wordt de mens centraal gesteld in de organisatie en wordt de mede werker als de succesfactor gezien. Gemeentesecretaris Piet Lucassen verklaarde in de commissie Algemene Zaken dat de afdeling Personeel Organisatie (P&O) in het verleden teveel op 'beheer' gericht was. "Dat de salarissen betaald werden en dat de rechtsposi tie goed geregeld was. De organisa tie en de ontwikkeling van de mede werkers hebben te weinig aandacht gekregen. P&O zal op deze gebie den veel meer ondersteunend wor den." HOV0NIER bezoek onze web-site www.gunhoek.nl Venray 0478-571800 Het college vraagt jaarlijks 1,7 miljoen euro voor de financiering van het organisatie-ontwikkelings traject (OOT) dat wordt ingezet. Het personeelsbeleid en de invoering van het HRM zijn hierin belangrijke pijlers. "Het personeelsbeleid is aan herziening toe. Het HRM zien we zeker niet als modebegrip. Het is nodig voor een verbetering van de bedrijfsvoering en dienstverlening", zei Lucassen die een onderzoek aan kondigde om inzicht te krijgen in de kwaliteit van de bedrijfvoering. "De resultaten van het onderzoek maken deel uit van het beleidsplan OOT dat in april 2002 komt. Dan weten we welke bedragen daadwerkelijk nodig zijn om de bedrijfsvoering te verbeteren." Ook de 'benchmark', het vergelijken van de personeels formatie met andere gemeenten, wordt hierin meegenomen. Ike Busser (Samenwerking) vond het vreemd dat de raad nu nog een halfjaar moet wachten op een plan van aanpak. "Ik stel voor het investeringsbedrag dan ook pas in de begroting voor 2003 op te nemen." Ton Teeuwen-Peeters (CDA) plaatste kanttekeningen bij de cul tuuromslag in het gemeentehuis. "Want het blijkt dat veranderingen in de organisatie en de cultuur moei zaam verlopen. Het zal komend jaar extra tijd vergen om alle problemen op te lossen. Het lijkt daarom ook niet haalbaar om voor 30 miljoen gulden aan investeringen uit te voe ren. Want normaal gesproken is 25 miljoen per jaar al moeilijk genoeg. Het ambitieniveau moet wel in balans zijn met de mankracht." Bert Linskens (PvdA) en Frans van Hooft (VVD) merkten op dat de begrotingsbehandeling dit jaar voor al in het teken zal staan van het organisatie-ontwikkelings-traject. Gerrit Lemmens (fractie Van de Vorle) vond dat er iets ontbrak in het HRM-beleid. "Dat de organisa tie meer door de ogen van de bur gers kijkt. Dat de ambtenaren zich dat ook afvragen. Want dat vinden wij er niet in terug." Volgens burgemeester Waals heeft het college destijds onvol doende nagedacht over de negatieve effecten van de bezuinigingsopera tie Keerpunt dat als speerpunt een afgeslankte organisatie had. De vele werkzaamheden bij Openbare Werken werden bijvoorbeeld geheel uitgevoerd door het externe PIW (projectgroep infrastructurele wer ken). "Daarin zijn we te ver doorge schoten. Het heeft de afdeling OW leeggezogen. Daarin zijn fouten gemaakt", constateerde Waals die toegaf dat veranderingen in de orga nisatie moeilijk verlopen. "Maar de externe omgeving verandert pijl snel. Burgers en bedrijven worden steeds mondiger. Dat vraagt snel heid en openheid van de gemeente. En een organisatie die dienstbaar is en die levert wat de omgeving vraagt. Want we zitten hier niet voor onszelf maar voor de burgers." CDA: wel geld voor inhaalslag maar niet structureel De kans is groot dat op woens dag 31 oktober de begroting 2002 het niet haalt in de gemeen teraad. De meeste partijen plaat sen grote vraagtekens bij de noodzaak van een miljoenenin vestering in het ambtelijke appa raat. Het college wil met ingang van volgend jaar jaarlijks 1,7 miljoen euro in de eigen organi satie pompen om de bedrijfsvoe ring en dienstverlening naar een hoger plan te tillen. Om de begroting sluitend te krijgen is de investering voor 2002 gehal veerd tot 840.000 euro. Tijdens de behandeling van de Voorjaarsnota in juni vroeg de gemeenteraad om een goede onderbouwing. Bij de begroting 2002 verscheen daarom een lijvige bijlage die de miljoeneninveste ring moest rechtvaardigen. Het boekwerk wordt echter groten deels in beslag genomen door twee, enigszins gedateerde, rap porten van externe bureaus. Zo deed PriceWaterhouseCoopers (PWC) een onderzoek naar de afdeling Bouwen en Milieu (BM) en de sector Stedelijke Ontwikkeling (SO). Het rapport, van 15 december 2000, biedt wel interessante gegevens. Er worden harde conclusies getrokken over de veel te hoge loonkosten door de inhuur van externe medewerkers. Tevens spreekt PWC tegen dat de gemeente op de onderzochte afde lingen onderbezet zou zijn. De problemen die Venray ondervindt komen voort uit een slechte interne organisatie in plaats van capaci teitsgebrek, zo concludeert PWC. Bij de afdelingen BM en SO, waar ruim vijftig mensen werken, zou zelfs jaarlijks 1,7 miljoen gulden bespaard kunnen worden. Het tweede rapport, van 11 augustus 2000, is van Buitenhek Van Doom Consultancy uit Nijmegen dat probeert het niveau van de ambtelijke organisatie in beeld te brengen. "Een positieve formule ring van negatieve feiten", zo omschreef Ike Busser (Samenwerking) het rapport. De fractievoorzitters toonden zich in de commissie Algemene Zaken allerminst tevreden. "De onderbouwing is onvoldoende", stelde fractievoorzitter Busser van Samenwerking. Burgemeester Waals en gemeentesecretaris Lucassen haastten zich te zeggen dat dit pas de eerste aanzet was. Want in april 2002 komt het colle ge met een gedetailleerd plan van aanpak. "Dan weten we precies hoe het geld uitgegeven wordt en is het meer inzichtelijk", beloofde Waals. Omdat het college er niet in slaagde de begroting 2002 sluitend te krijgen, werd de investering in het ambtenarenkorps gehalveerd. Er is voor volgend jaar 840.000 euro uitgetrokken. Ton Teeuwen-Peeters (CDA) liet blijken dat haar partij aller minst overtuigd is. "We willen alleen geld uittrekken voor een inhaalslag. Maar daarna niet meer. Het mag niet structureel worden." Als de grootste partij het CDA zich al tegen de plannen keert, dan lijkt de miljoeneninvestering het niet te halen. Het is trouwens wel opmerkelijk dat deze partij zich zo kritisch opstelt vooral omdat twee van de vier wethouders van CDA- huize komen. Fractievoorzitster Teeuwen ging in de commissie Algemene Zaken uitgebreid en kritisch op de begro ting in. Zij noemde de onderbou wing in de bijlage 'algemeen en vaag' en vond dat de oorzaak van het onvoldoende functioneren ook bij het bestuur en management gezocht moest worden. Tevens stelde zij de portefeuilleverdeling binnen het college aan de kaak. "Dit schept onduidelijkheid in het beleid." Bert Linskens (PvdA) vond de bijlage 'een zeer alge meen verhaal dat fors geconcreti seerd moet worden'. De PvdA'er zag echter wel de noodzaak van de investeringen in. "Het extra geld is gerechtvaardigd voor een kwanti tatieve en kwalitatieve impuls in de organisatie." Frans van Hooft (VVD) vroeg opnieuw naar een vergelijking met andere gemeenten. "Want het lijkt of we meer ambtenaren hebben. Maar ik wil eerst die feiten zien." Na de raadsverkiezingen van 6 maart 2002 wordt het duale stelsel bij alle gemeenten ingevoerd. De wethouders zitten dan niet meer in de gemeenteraad. In Venray betekent dit dat de raad met vier stoelen wordt uitgebreid. Tevens hebben alle raadsleden recht op ambtelijke ondersteuning om hun controlerende taak te kunnen uit voeren. De fractievoorzitters, verzameld in de commissie Algemene Zaken, vonden het merkwaardig dat met de extra kosten voor de invoering van het duale stelsel geen rekening was gehouden. In de begroting 2002 staat de dualisering wel genoemd in de risicoparagraaf maar er staan geen bedragen bij vermeld. "Dualisering is geen risico. De getallen zijn bekend en die moeten worden aangepast in de begroting", vond Frans van Hooft (VVD) even als de PvdA. Fractie Van de Vorle vroeg hoe het zit met wethouders van buiten de raad. "Stel dat het hal verwege misloopt. Dan heeft ie geen politieke status meer en de wethou der mist dan de rechtspositie", aldus Gerrit Lemmens die geen hoge pet ophad van de dualiseringsvoorstel- len van de commissie Elzinga. "Het lijkt steeds grotere onzin te worden. Dat Elzinga op maandag maar eens bij ons op de markt komt staan. Dat weet hij hoe de mensen erover den ken." Volgens burgemeester Waals krij gen de gemeenten voor nieuwe taken ook nieuw geld van het Rijk. "De grootste kostenpost wordt de ambtelijke ondersteuning van de raad plus de fracties. Daarbij komt mogelijk nog de instelling van een Rekenkamer en een griffier. We moeten eerst weten wat we zelf wil len. Het is onze taak om de lokale politiek te faciliteren met ondermeer aparte fractiekamers. Op dezelfde manier als de ambtelijke organisatie gefaciliteerd wordt", stelde Waals. Gerrit Lemmens (fractie Van de^ Vorle): "Er zijn heel wat bokken geschoten. De gemeente is veel te duur geworden. In 1999 zijn nog alle werkplekken gemoderniseerd. En nu zou alles alweer hopeloos verouderd zijn. Wie bedenkt zoiets", vroeg Lemmens zich af die constateerde dat Venray 'tegen de grens van de mogelijkheden zit'. Ook hij vroeg om vergelijken de cijfers met andere gemeenten. Ike Busser (Samenwerking) vond het te vroeg om nu al finan ciële middelen beschikbaar te stel len voor de investering in de amb telijke organisatie. "Er is nog niets onderbouwd. De bijlage is toege schreven naar een bedrag van 840.000 euro", concludeerde hij. Ook Busser wees erop dat Venray veel hogere kosten maakt dan ver gelijkbare gemeenten voor dezelf de taken. Volgens burgemeester Waals gaat het college zich eerst bezin nen welke omvang de organisatie nodig heeft om al het reguliere werk te doen. Daarbij komt er een omslag van uitbesteed naar inbe- steed werk. Waals stipte het PWC- rapport aan dat zonder nieuw per soneel er toch 'efficiencyslagen te maken zijn'. De burgemeester vond dat de bedrijfvoering op een veel hoger peil moet worden gebracht. "We gaan eerst de orga nisatie op orde brengen in plaats van een blik ambtenaren open te trekken. In april 2002 komt er een definitief voorstel inclusief de 'benchmark' met andere gemeen ten." Secretaris Lucassen, hij is de directeur van het ambtelijke appa raat, hield een gloedvol betoog om de fractievoorzitters alsnog over de streep te trekken. "Ik vraag vooraf het vertrouwen van de poli tiek. Dan mag u mij achteraf op de resultaten afrekenen." Lucassen wilde echter niet zeggen of hij opstapt indien de kwaliteitsimpuls mislukt. INTERNATIONALE COLLECTIE IN SEMI-KLASSIEK EN MODERN DESIGN LICHT Lilt l DE DOKCISIRUI 18 SEVEHUU IEL 077-4671555 Tienerdisco Venray (Leunen) Half september maakte de gemeente Venray bekend dat er nu wel een tienerdisco komt, maar wel in Leunen. Zowel Leunen als alle andere kerkdorpen zijn tegen deze locatie van de tienerdisco. In eerste instantie lijkt het een goed idee van de gemeente Venray want Leunen is niet bovenwijks. Destijds hebben de leden van de groep Bovenwijkse Tienerdisco alles in Venray afge lopen voor een goede plaats. Als er dan al een plaats gevonden werd, dan werd die plaats niet goed genoeg bevonden. Daarbij kwam dat groepsleden elkaar belazerden waardoor de groep B.W.T. uiteinde lijk zichzelf ontbond. Nu zou vanaf 26 oktober 2001 in de Steeg Leunen de tienerdisco gaan starten voor de jeugd van 12 t/m 15 jaar; met als uitgangspunt: gratis entree! Nu blijkt dat gedurende deze eerste avond al ƒ2,50 entree geheven zal worden! Dat is NIET GRATIS. Bovendien was dit niet volgens afspraak! Of is deze avond de drank of het ijsklontje dan gratis? Ton Jans, Venray Venrayse autodealers steunen VOGG asöPOBËI CH6QU6 Fl. 1.000,- VOGG (Vereniging van ouders en verwanten van mensen met een verstan delijke handicap) vierde a/gelopen zaterdag voor alle mensen met een ver standelijke handicap uit Venray en omgeving haar 40-jarig jubileum met een discoavond in Hotel Asteria. Bij die gelegenheid kreeg de VOGG als financieel steuntje in de rug van de Vereniging Venrayse Auto Dealers (VAD) een cheque van 1000 gulden over handigd.

Peel en Maas | 2001 | | pagina 7