"Ghana zit voorgoed in ons hart" 1 Burgerlijke stand Geen wraak maar gerechtigheid Wonen Noord-Limburg breidt dienstenpakket uit Teatro Munganga met Mama Pia Hobby-kunstmarkt Overloon Opbrengst collecte Kankerbestrij ding Wandeling in De Paardekop Bonnenregen Opening accommodatie 51 EN MAAS donderdag 18 oktober 2001 - Pagina 13 in Ism; er is dan echt het allerlaatste |ag van 'Sanne Marcia Ghana', omdat ze nu allebei en wel terug zijn in ons kik- gndje. Zoals jullie misschien Lis Sanne een maand langer ;hana gebleven en stond zij 6 ,her pas weer op Nederlandse em. Marcia daarentegen is •er een dikke maand terug. Zij jde 7 september op Schiphol ieeft zich na een paar dagen ollcdig op het 'normale' tntenleven moeten storten. Bt of je wilt of niet... het rone' leven gaat verder als je terug bent in Nederland, al voelt het voor hen soms fde tijd hier even heeft stilge- Leest u zelf maar... lallo allemaal! Als eerste willen in dit allerlaatste afsluitingsver- onze sponsor A&A ountants en Adviseurs BV ray nogmaals ontzettend bedan- voor hun grote financiële steun, hebben namelijk een bedrag van irliefst 8000 gulden gesponsord, jdoor het voor ons mogelijk dom vrijwilligerswerk in Ghana ijan doen. Want geloof het of wanneer je wat wilt betekenen f mensen in een ander land of elddeel en je start de procedure een organisatie voor vrijwilli- swerk, dan kom je er al snel ach- dat dit veel geld kost. Wij had- het grote geluk met onze sor A&A Accountants en nseurs BV Venray, maar dit ak is jammer genoeg niet voor -reen weggelegd", zegt Sanne. VERRIJKING ir zijn een hele hoop mensen, arvan ook vele jongeren, die jeiis hebben nagedacht en hebben jwogen om net als ons vrijwilli- werk te gaan doen, weet Sanne, ensen. jong en oud, die graag wat willen betekenen voor men- een ander land of werelddeel in steentje bij zouden willen jen als ze de kans hadden, laast is een dergelijke ervaring aurlijk ook een verrijking van je en leven en verruimt het je den- lover bepaalde zaken enorm! ;wat vele mensen wel aanspreekt wat velen ook zouden willen aren! Eigenlijk zou het dus zo eten zijn dat alle vrij will igers- jeeten gesteund en gefinancierd iden moeten worden, zodat de nsen die deze stap serieus willen ken ook de mogelijkheid krijgen een dergelijke ervaring op te Verder willen wij langs deze weg ook nogmaals familie, vrienden en kennissen bedanken voor al hun steun en medelqyen voor en tijdens ons verblijf in Ghana. Het is fan tastisch hoe iedereen de afgelopen maanden met ons heeft meegeleefd! We denken hierbij onder andere aan al die lieve berichtjes en steunende boodschappen die jullie voor ons achterlieten op onze website. Dit heeft veel voor ons betekend ook al hadden we niet de mogelijkheid om iedereen een persoonlijk mailtje terug te sturen. Vooral op die momenten dat het soms wat moei lijk was, gaf dit net wat we nodig hadden om er weer vol goede moed tegenaan te kunnen gaan!" DOEL "Op 6 juli vertrokken we met z'n tweetjes naar Ghana met allebei het zelfde doel voor ogen, namelijk: om er vrijwilligerwerk te gaan doen in een weeshuis in Obuasi. Het was wel zo dat we allebei vanuit een andere persoonlijke overweging naar Ghana vertrokken. Voor mij, Sanne, was het een soort van 'droom' die ik al jaren koesterde, maar die ik al die tijd nooit echt heb durven waarmaken. Pas in oktober 2000 heb ik voor mezelf de defini tieve beslissing genomen om na zoveel jaar dubben en overwegen toch de stap te wagen. En het was voor mij geweldig om te horen dat Marcia, mijn nicht en vriendin, ook wel zin had om met me mee te gaan", vertelt Sanne. Haar redenen om mee te gaan naar Ghana waren iets anders. "Allereerst wilde ik graag wat meer ervaring opdoen in het werken met kinderen om te kijken waar mijn interesses lagen op dit gebied. Ik studeer nu pedagogische weten schap, richting orthopedagogiek. Dit houdt ongeveer in dat ik later aan de slag kan bij allerlei instellin gen, waaronder scholen, en daar kinderen met opvoeding- en leer moeilijkheden kan helpen", vertelt Marcia. "Nu staat het werk dat ik in Ghana heb gedaan erg ver af van mijn studie. Opvoedings- en leer- problematieken 'kennen ze daar niet'. Ze zijn er natuurlijk wel, maar voor een ontwikkelingsland als Ghana is het belangrijker om ervoor te zorgen dat het grote percentage kinderen wat nu nog niet naar school gaat naar school kan (en wil) gaan, dan na te gaan denken over (leer)problemen als bijvoorbeeld dyslexie en ADHD. Maar ondanks dat het werk niet aansloot op mijn Het college van B en W is akkoord met de benoeming van Edwin Kroon, June Meijer. Ruud Stevens en Marivi Claessens tot ambtenaar van de burgerlijke stand van de gemeente Venray. De afdeling publieksdiensten han teert bij het verstrekken van een groot aantal producten de klaar-ter- wijl-u-wacht'-service. Het gevolg daarvan is dat medewerkers van deze afdeling bevoegd dienen te zijn tot het verlenen van deze dienst. Met name het onderdeel 'akten en afschriften van de burgerlijke stand' is daarvan een voorbeeld: het mogen verstrekken van deze akten en afschriften was nog niet voor iedereen geregeld. Om deze taak op zich te nemen moeten de medewerkers namelijk benoemd en beëdigd ambtenaar van de burgerlijke stand zijn. Edwin, June, Ruud en Marivi zijn nu bevoegd de gevraagde service te leveren. Amnesty Venray: Naar aanleiding van de terroristi sche aanslagen in Amerika heeft Amnesty International de betrokken overheden opgeroepen tot gerech tigheid in plaats van het nemen van wraak. Het voorkomen en bestrijden IVN Geysteren-Venray Op zondag 21 oktober is er een publiekswandeling in De Paardekop. Het vertrek is om 09.30 uur vanaf het Kennedyplein. De wandeling begint om 10.00 uur; komend vanaf de Midden- peelvveg, afslag Paardekopweg, daarna eerste weg rechts, tegeno ver de Dorperpeelweg. Bij de bos rand begint de excursie. De Paardekop is een gebied van ongeveer 100 ha groot en is een oud Peelrestant. Het dankt zijn naam waarschijnlijk aan een verhoging in. het gebied, een bult, die de naam Paardekop kreeg. Het laagste punt is 32m NAP, het hoogste is 34.5m NAP. In het oude stukje Peel zijn ver schillende poelen, een goed biotoop voor o.a. gladde slang, levend barende hagedis en de heikikker. Er zijn nog restanten hei en er worden in het gebied open plekken gemaakt door middel van het kappen van berkenboompjes. Ook zijn er in het gebied plagwerkzaamheden uitge voerd, waaraan in de wandeling aandacht wordt besteed. Het is een zeer vogelrijk gebied, maar ook veel vlinders, libellen en waterjuffers. Het gebied omvat ook aangeplante bossen, die voorname lijk uit Amerikaanse eik, beuk en grove den bestaan. Het is dus een gebied dat door zijn variatie zeer de moeite waard is, maar wel een nat gebied dus laarzen of goede schoenen zijn nodig even als een verrekijker. van terrorisme is vo;gens Amnesty essentieel voor de naleving van mensenrechten. Burgers dienen door hun overheden te worden beschermd tegen schendingen van humanitair recht. Degenen die zich daarentegen schuldig maken aan mensenrechten schendingen hebben recht op een eerlijk proces. Amnesty Venray schaart zich achter de standpunten van Amnesty International. Schendingen van de rechten van onschuldige burgers mogen niet worden gewraakt met schendingen van rechten van onschuldige bur gers. Amnesty Venray stemt daarom niet in met de aanvallen van de Verenigde Staten op Afghanistan. Amnesty Venray is opgericht in 1978 als onderafdeling van Amnesty International. De Venrayse afdeling werkt nauw samen met andere regionale Amnestygroepen en met het landelijk secretariaat in Amsterdam. Met tal van acties brengt Amnesty Venray mensen rechtenschendingen en vooral de strijd daartegen onder de aandacht van de inwoners van de gemeente Venray. Daarnaast zet de groep zich actief in voor gewetensgevangenen en het behoud van mensenrechten overal ter wereld. De politie heeft woensdag bij een snelheidscontrole op de Puttenweg in Ysselsteyn 32 automobilisten bekeurd. Van de 203 gecontroleerde voorbijgangers was de hoogst gemeten snelheid 75 km per uur, terwijl 50 km per uur is toegestaan. Bij een snelheidscontrole op de Horsterweg in Castenray zijn 51 automobilisten bekeurd. Van de 278 gecontroleerde voorbijgangers was de hoogst gemeten snelheid 83 km per uur, terwijl 50 km per uur is toe gestaan. Bij een snelheidscontrole op de Lorbaan in Veulen zijn woensdagmorgen negen automobi listen bekeurd voor het overtreden van de maximumsnelheid. Sanne en Marcia terug in Nederland studie weet ik nu wel dat ik het leuk vind om met kinderen te werken en ook dat ik me meer interesseer voor gedragsaspecten van kinderen dan voor leersaspecten. Maar om dit te weten te komen had ik natuurlijk niet naar Ghana hoeven gaan, dan had ik me ook als vrijwilligster bij kindervakantiewerk of iets derge lijks kunnen opgeven. Mijn tweede reden om naar Ghana te gaan was dan ook 'het avontuur' en een avon tuur was het zeker." CULTUUR "Wat ons allebei is opgevallen, is dat de Ghanese cultuur op sommige gebieden verschilt van de Nederlandse cultuur. Nee, het is de cultuuruiting die zo ontzettend ver schillend is. Kijkje wat 'dieper' dan zie je natuurlijk dat de Ghanezen en de Nederlanders dezelfde ideeën hebben over wat goed en slecht is....", zegt Sannne. "Zoals jullie in een van onze verslagen hebben kun nen lezen is de Ghanese bevolking veel religieuzer dan de Nederlandse. Met religieuzer bedoelen we dat vele mensen in Ghana hun hele leven in teken stellen van God. Velen zijn dagelijks met het geloof bezig, omdat het een levenswijze is en je niet meer kunt praten over reli gie. Men draagt het geloof in God uit in zowel zang, dans en in gebe den. Het geeft vele mensen daar de kracht om zich, ondanks de armoede die er is, toch gelukkig en vrij te voelen en dagelijks te kunnen genie ten van het leven. Vooral de eerste paar weken vonden we het gewoon beangstigend en schrikwekkend, wanneer men vaak luidruchtig stond te bidden en te dansen met de han den in de lucht. Wanneer wij dit zagen of hoorden, dan maakten we er regelmatig grapjes over en zeiden we tegen elkaar: "Het lijkt wel één of andere sekte". tijd is voorbij dat woning- rporaties alleen woningen te ur aanbieden. Om de kwaliteit n hun dienstverlening te opti- iliseren, bieden de corporaties teds meer diensten op het bied van wonen aan. KELEN MAAS 'n abonnement waard De huurders van Wonen Noord- Limburg konden al langer gebruik maken van de mogelijkheid om de huur voor vijf of tien jaar vast te zet ten, kleine onderhoudsklussen uit te laten voeren door de woningstich ting of een woning geheel of gedeel te! ijk (de Eigen Huurwoning) van de corporatie te kopen. Ook konden huurders al langer een glasverzeke ring afsluiten. Om het woongemak nog meer te vergroten biedt Wonen Noord-Limburg nu een totaal verze keringspakket aan haar huurders aan. De Huurderspakketpolis omvat nagenoeg alle verzekeringen die een huurder nodig heeft. De lage pre mies zorgen voor een aantrekkelijk financieel voordeel. Bij afnapie van het complete pakket kan de huurder zelfs tientallen guldens besparen. Bijkomend voordeel is dat de pre mie per maand, tegelijk met de huur, betaald wordt. Wonen Noord- Limburg, met vestigingen in Venray, Horst en Helden, hoopt met deze uitbreiding haar huurders nog meer van dienst te kunnen zijn. ?zelf. Ze is alleen en bang voor de buitenwereld. Voor indringers die er helemaal niet zijn. En hoe meer zor gen ze zich maakt hoe dikker ze lijkt. Alsof ze haar zorgen opeet. Op een dag vindt ze tussen de bloemen een klein piepend vogeltje. Vanaf die dag zal alles anders zijn... Kaartjes voor deze voorstelling zijn verkrijgbaar bij het Theehuis aan de Merseloseweg of bij het VVV-kantoor, Henseniusplein, Venray. De voorstelling is geschikt voor kinderen vanaf 4 jaar. Munganga beeldend totaaltheater. De verhalen voor hun stukken komen meestal uit Brazilië, maar twee jaar geleden verraste de groep opeens met De blauwe stoel, naar een boek van Imme Dros. Naast de MTN Tournee d'Reigers speelt Munganga dit seizoen ook Mama Pia, waarvoor het boek Mevrouw Meijer, de merel van Wolf Erlbruch als inspiratie diende. Mama Pia blijft ook komend sei zoen op het repertoire. Wie zou er niet willen wonen waar Mama Pia woont. Zo'n schattig huisje. Een tuin vol prachtige bloemen. Bomen vol vrolijke vogels. In de wereld van Mam Pia is elke dag een zonnig feest. Maar niet voor Mama Pia Teatro Munganga, woensdag 24 oktober om 14.00 uur in het Theehuis in het Odapark in Venray. Woensdagmiddag 24 oktober [to 14.00 uur speelt in het tehuis in het Odapark Venray eatro Munganga de voorstelling 'lama Pia Teatro Munganga komt uit kazilië maar is al jaren actief in 'Ierland. Een deel van de bevol- van Brazilië heeft een 'fnkaanse oorsprong, vandaar dat liinganga helemaal geen Braziliaans, maar een Afrikaans [oord is. Het betekent onder meer toaffe gezichten trekken', en 'plot selinge komische bewegingen ■taken' om indruk te maken of te tokoeren. En dat kunnen ze goed "J Munganga. A' ruim tien jaar maakt GELOOF "Op de zondagochtenden ging vrijwel iedereen, jong en oud, naar zijn eigen 'kerkje'. Dit waren geen kerken zoals wij die in Nederland velen hebben, maar kleine lokaaltjes met wat houten bankjes en muziek instrumenten", zegt Marcia. "Er werd daar met elkaar gedanst, gela chen, gezongen en gebeden. Niemand leek er gevoelens van schaamte, angst of onzekerheid te hebben en niemand keek elkaar ook raar aan. Al deze mensen gaan let terlijk op in het geloof. Men geeft zich volledig over aan God en men vertrouwt er ook op dat God hen beschermt en voor hen zorgt... "Ja, dat is geloof' zegt men dan: "We walk by faith and not by sight"! Laat je deze manier van uiting geven aan het geloof even weg en vergelijk je Ghanezen met Nederlanders dan zie je al snel dat we allebei dezelfde waarden en nor men hebben: 'Doe een ander niets aan wat jezelf ook niet zou willen dat een ander jou aandoet', 'neem niets ongevraagd weg van anderen' en 'respecteer je medemensen' zijn waarden die daar en hier (en dat durven we met zekerheid te zeggen) en bijna overal op de wereld gel den." Naast de godsdienst is het Ghanese eten ook een heel avon tuur, weet Sanne uit eigen ervaring. "Zo'n dieetverandering is toch een hele aanpassing voor je lichaam. Wij zaten in een Australisch gastge zin waar we de keuze hadden in westers eten of in de lokale keuken, dus dat was voor ons gemakkelijk. We hebben natuurlijk wel alle mogelijkheden aangegrepen om even te proeven. In bijna alle gerechten worden tomaten, uien en chilipepers, veeeeel chilipepers gedaan. Nou is dat nog redelijk ver teerbaar, maar daarnaast worden in de stoofpotjes hele (gerookte) vis sen (met alles er nog op en aan) of kip of bushmeat (rat) gedaan... De laatste anderhalve week hebben we nog wat rondgereisd en was er soms geen restaurant dat continentale gerechten serveerde. Gelukkig voor ons stond gewone rijst met kip met apart geserveerde pepersaus ook op de menukaart. We zijn natuurlijk niet alleen voor het avontuur naar Ghana gegaan. In de eerste plaats gingen we natuurlijk om de kinderen in het weeshuis te helpen. Het werken met de kinderen was geweldig. Zoals jullie in het laatste verslag hebben kunnen lezen waren de kinderen erg blij dat wij er waren. Dat ze ons hadden om mee te knuffelen was voor hen volgens ons nog het fijnste. Daarnaast von den ze het leuk om spelletjes te doen en te lezen en schrijven. In het weeshuis krijgen ze praktisch alleen de lichamelijke verzorging die ze nodig hebben. Er is geen tijd voor extra knuffels, aandacht of leuke activiteiten. Daar zijn te weinig mensen voor. Normaal hangen ze maar een beetje de hele dag rond. We hebben een hoop liefde gegeven en een hele hoop liefde teruggekre gen. Het waren stuk voor stuk lieve kinderen, die je allemaal zo mee zou willen nemen naar Nederland. Zij zijn zeker alle moeite, geregel en geld dubbel en dwars waard geweest!" GASTGEZIN Twee maanden lang verbleven Sanne en Marcia in hetzelfde land, in dezelfde plaats, bij hetzelfde gast gezin en 'beleefden' ze dezelfde dingen. Maar toch hebben ze de twee maanden in Ghana op sommi ge gebieden allebei totaal verschil lend ervaren. Marcia zegt: "Ik heb een leüke tijd gehad, veel gezien en ervaren, maar zal niet meer terug gaan naar Ghana..." Sanne: "Ik zou de rest van mijn leven wel in Ghana kunnen wonen en Ghana zit voor goed in mijn hart! Wat we allebei hetzelfde hebben ervaren en waar we na onze terugkomst in Nederland hetzelfde over denken is het volgende: Wanneer je een tijd lang geleefd en gewerkt hebt in een land waar men niet de materiële luxe kent en heeft, zoals wij dit in Nederland en vele andere landen kennen en hebben, dan besef je ineens pas hoe gelukkig je eigenlijk mag zijn datje in Nederland woont en wat een rijkdom wij wel niet heb ben!" In Ghana hebben we allebei ervaren en met eigen ogen gezien dat het gezegde 'Geluk is niet te koop' ook echt niet te koop is! Wij hebben namelijk vele mensen ont moet en gekend die leefden in zeer armoedige omstandigheden, maar die tegelijkertijd wel 1000 keer gelukkiger en vrijer waren dan vele 'rijke' mensen hier in Nederland, die 'alles' lijken te hebben maar zich toch niet zo gelukkig en vrij voelen. AI met al hebben we het dus heel erg leuk gehad, veel gezien en meegemaakt en veel geleerd. Maar het is ook weer fijn om terug te zijn in het gewone, nuchtere maar vooral rijke en luxe Nederland!" Marcia en Sanne Mensen die belangstelling hebben voor creatieve hobbytechnieken in de breedste zin van het woord kunnen zondag 28 oktober van 11.00 tot 17.00 uur terecht in het gemeenschapshuis Overloon. 14 Oktober Plein in Overloon, waar een Hobby-kunstmarkt Wordt gehouden. De bezoekers worden volop in de gelegenheid gesteld om kennis te maken met de exposanten die gaarne bereid zijn de verschillende creatieve en kunstzinnige aspecten van hun hobby toe te lichten. Zo kan men zich onder meer laten informeren over de te gebruiken materialen en tot te passen tech nieken en bestaat voor geïnteresseerden ook de mogelijkheid van aanmel ding voor de diverse door de exposanten te verzorgen cursussen. De jaarlijkse collecte van de Nederlandse kankerbestrijding Koningin Wilhelminafonds heeft in Venray 31.547,50 gulden opge bracht. Overzicht collecteopbrengst: Venray 20.190,70 gulden; Met een feestelijk programma wordt op vrijdag 26 oktober de nieuwe Gemeenschappelijke Accommodatie Merselo geopend. In dit gebouw zullen verschillende ver enigingen die binnen Merselo hun basis hebben, een modern en pas send thuishonk vinden. Na de ope ning op vrijdagavond zijn er diverse activiteiten op zaterdag 27 en zon dag 28 oktober. In de nieuwe accommodatie vinden de leden van SV Merselo, Tennisvereniging Merselo, KBO afdeling Merselo, de jeugdsoos en wandelvereniging De Natuurvrienden onderdak. De gel den voor de realisatie zijn bij elkaar gebracht door bijdragen van de gemeente Venray (456.000 gulden), sponsors, fondsen en zelfwerkzaam heid van de gebruikers. Castenray 729,55 gulden; Heide 715,00 gulden; Leunen 1.556,00 gulden; Merselo 1.192,75 gulden; Oostrum 1.527,00 gulden; Oirlo 1.515,00 gulden; Smakt 815,25 gul den; Veulen 512,25 gulden; Vredepeel 267,00 gulden; Ysselsteyn 2.408,70 gulden. Vervolgens willen wij niet onver meld laten dat de afd. Venray afge lopen collectejaar 9.657,15 gulden mocht overmaken aan het Koningin Wilhelmina Fonds namens al dege nen die bij gelegenheid van begrafe nis of crematie in plaats van bloe men een bijdrage hebben gevraagd voor het KWF. Heeft u vragen over preventie, vroege ontdekking, behandeling of begeleiding, dan kunt u de KWF- Hulp- en informatielijn (gratis), tel. 088-0226622 of 0800-KWFKAN- KER. (ma-vrij. van 10.00-12.30 en 13.30-16.00 uur). De voorlichters zijn bereikbaar op ma-vr van 10.- 12.00 en 13.30-16.00 uur. Via een zogeheten voice response systeem kunnen op dat nummer 24 uur per dag brochures (kosteloos) worden besteld. Deze zijn ook verkrijgbaar via www.kankerbestrijding.nl onder ^Service' zijn folders en andere informatie verkrijgbaar. Contactpersoon voor de afd. Venray is mw. L. Stoks-Steijvers, tel. 0478- 586659.

Peel en Maas | 2001 | | pagina 13