I Kritische noten over begroting Harold LENSSEN w Jubilarissen Raayland College V oetgangersbrug pas in mei klaar Van gigantische doeken tot subtiele kunst De Vlaswei viert 20-jarig jubileum Zwangerschap en geboorte Gunhoek Is uw keukenapparatuur of werkblad aan vervanging toe? ="De Hoveniers Aankoop grond voor AZC nog niet rond "Bouwkavels uitgeven" KEUKENINRICHTING Derde prijs voor Van Gassel Controle Dronken Bijdrage voor euregionaal RAIL- onderzoek Pa JEL EN MAAS Paul Vriesekoop (PvdA) en piel Michiels (CDA) gingen ook i op het organisatie-ontwikke- igs-traject dat de gemeente (eft ingezet. Er wordt jaarlijks miljoen euro uitgetrokken om vastgelopen ambtelijke organi- ||je weer vlot te trekken. Omdat begroting voor 2002 met een g!1 egatief saldo kampte besloot het id) jllege deze investering voor vol len end jaar te halveren tot 840.000 vaiiro. 1 gij de begroting was een com- |eet boekwerk gevoegd dat deze ivesleringen moest onderbouwen, nesekoop sprak van een wollig uk met weinig concrete doelstel len. "De uitwerking van de mis- een visie zijn zwak. Ik vraag me taJfofhet management goed genoeg um uorbereid is om het verande- a; jugstraject succesvol in te gaan en rook succesvol uit te komen. Het (halen van snelle en goed zichtba- resultaten is noodzakelijk. Om de motiyatie op te bouwen het ver delingsproces door te zetten. Het lanagement moet de zeepkist op m het schip de juiste kant op te len gaan", oordeelde de PvdA'er. Michiels was van mening dat de oorzaak van de organisatieperikelen te gemakkelijk bij de beperkte amb telijke capaciteit gezocht werd. "Het managementteam heeft niet goed gefunctioneerd. Het was een komen en gaan van afdelingshoofden en managers. Er is geen noodzaak om capaciteit uit te breiden. Dat toont het PWC (PriceWaterhouseCoopers, red.) onderzoek ook aan. Door de scheve verhouding tussen externe en inter ne medewerkers zijn de loonkosten veel te hoog geworden. Waarom kunnen vergelijkbare gemeenten hun personeel wel vasthouden in dezelfde arbeidsmarkt", vroeg Wiel Michiels zich af. Wethouder Houba (WD) wenste niet in te gaan op het voorschot dat Vriesekoop en Michiels op de alge mene beschouwingen namen die eind oktober gehouden worden. "Het organisatieontwikkelingstra ject is iets wat in de commissie Algemene Zaken thuishoort", vond Houba. Veel commissieleden plaatsten kanttekeningen bij het bedrag van 3 miljoen gulden dat de gemeente van projectontwikkelaar 3W Vastgoed krijgt voor de bouw van een parke rgarage in De Gouden Leeuw. Het college wenst dit bedrag niet ten gunste te laten komen aan het par- keerbedrijf waar wil hiermee de oude tekorten van het grondbedrijf versneld aflossen. "Er is nog geen contract met de projectontwikkelaar en de raad heeft ook nog geen besluit genomen over een parkeer garage", aldus Vriesekoop. Martin Wijnhoven (Samenwerking) en Wiel Michiels (CDA) wezen erop dat onlangs de parkeertarieven met 50% zijn verhoogd. "Die discussie was heel anders gelopen als dit toen bekend was. Dit bedrag moet in de parkeervoorziening blijven", vond Wijnhoven. RESERVES Jan Houba zei het inderdaad ongelukkig te vinden dat de raad pas in november een besluit neemt over het contract met 3W Vastgoed over het Gouden Leeuwterrein. "Het bedrag van drie miljoen gulden is pas heel laat als onderhandelingsre sultaat eruit gekomen. 3W betaalt dit bedrag in 2002, een maand nadat dé bouw van de parkeergarage gestart is. Bij de zoektocht om de begroting dicht te maken kwamen we hierbij uit." Naast de halvering van de investe ring in de ambtelijke organisatie worden ook reserves aangesproken of niet aangevuld om de exploitatie voor 2002 rond te krijgen. Ron van den Heuvel (VVD) wees op de terugloop van reserves en voorzie ningen. "Dit is zorgelijk. Want het verslechterd alleen maar." Richard de la Roy (fractie Van de Vorle) vond de belastingstijging voor de burgers 'vrij fors met 25% in vier jaar'. Het CDA was het opnieuw niet eens met de stijging van het OZB-tarief. Want behalve de inflatie zijn tegenvallers in het gemeentefonds eveneens in het tarief verwerkt. "Hier kunnen we niet mee instemmen. Dat dit jaar lijks zomaar wordt gedaan. We wil len dit ieder jaar opnieuw kunnen beoordelen", zei Michiels. Wethouder Houba meldde dat bij de belastingtarieven slechts met een inflatiepercentage van 2% is reke ning gehouden terwijl dit nu al op 4% ligt. "We komen daarom al dik geld tekort. De jaarlijkse stijging is gematigd alhoewel de OZB relatief hoog is. De andere tarieven moeten kostendekkend zijn. Het is linksom of rechtsom. Want anders moet het geld uit de algemene middelen komen die we niet hebben." bezoek onze web-site www.gunhoek.nl Venray 0478-571800 Volgens de oorspronkelijke iilannen zou op 1 oktober het masielzoekerscentrum (AZC) zijn loorten hebben geopend. De ope- ing is nu voorzien op 1 juli 2002. Jet is echter de vraag of deze wel haalbaar is. Het laatste half jaar is het akelig il geworden rond de komst van het AZC. Nadat het gemeentebestuur net een versnipperde locatie in de /ijk de Brabander op de proppen wam, deed de klankbordgroep een tegenvoorstel. In dit alternatief kon kt AZC wel op een aaneengesloten jjfl |ocatie gerealiseerd worden. De gemeente nam het voorstel over en opende de onderhandelingen met de grondeigenaar. "We hebben nog steeds geen overeenstemming kun nen bereiken. Het is een moeizaam traject", zei wethouder Houba VVD) in de commissie Stedelijke Jntwikkeling. Volgens projectlei der Henk Verstegen wordt al enkele maanden bewust 'radiostilte' ehouden. "Zo lang de onderhande len nog lopen willen we niet met nieuws naar buiten komen", aldus Verstegen die niet kon zeggen of de Opening op 1 juli haalbaar is. De betreffende grondeigenaar in je Brabander kwam enkele jaren ;eleden al niet tot overeenstemming net de gemeente over grondver- i koop. En hij houdt sindsdien de gemeente buiten de deur. Vandaar dat het gemeentebestuur in eerste instantie dacht dat grondverwerving voor het AZC hier niet haalbaar was. Nadat klankbordgroeplid Jac Bastiaans afgelopen voorjaar een opening forceerde bleek grondver- toop toch weer bespreekbaar te zijn. Maar de onderhandelingen verlopen uiterst moeizaam. Dorpsraadvoorzitter Jan Classens van Vredepeel zwengdelde tijdens liet maandelijkse dorpsradenoverleg de discussie opnieuw aan. Want al enkele jaren liggen er bouwkavels in het dorp te wachten op verloting. Volgens Classens is er geen enkele belemmering en toch gebeurt er nog steeds niets. "We hebben alle wegen bewan deld die er te bewandelen zijn. We hebben brieven geschreven, inge sproken bij de commissie- en raads vergaderingen en twee keer alle 'olitieke partijen aangeschreven. 4aar er komt geen enkele reactie, lijkbaar telt Vredepeel niet mee", erzuchtte Classens die steun kreeg an de Veulense dorpsraadvoorzit- ?r. "Dit is echt schandalig. We boeten als dorpsradenoverleg initi- |ef nemen", vond Harry van tijswijck. Maar voor Jan Classens oefde er niet opnieuw een brief jeschreven te worden. "Hoe hard boeten we het spelen als de politiek :o met ons omgaat. Waar zijn we >ch mee bezig", vroeg de dorpsra- 'voorzitter van Vredepeel zich af. .Enkele dagen later in de commis sie Stedelijke Ontwikkeling stelde «arrie Holtackers, hij is voorzitter yan het dorpsradenoverleg, de 'estie aan de orde.. Wethouder fouba (VVD) bevestigde dat de Ouwkavels nog dit jaar verloot zul- jen worden. "Vredepeel heeft onze Jfflzondere aandacht. Het gebeurt ec"t in dit kwartaal." Binnenkort schenkt het Raayland College aandacht aan het 25-jarig dienstjubileum van negen gewaardeerde medewer kers. Ieder van hen heeft zich vele jaren op een eigen, specifieke wijze ingezet voor leerlingen en collega's. Op vrijdag 12 oktober van 15.00 tot 18.00 uur biedt het Raayland College familieleden, medewerkers en genodigden de gelegenheid om hun dank voor inzet, betrokkenheid en collegialiteit over te brengen. De namen van de medewerkers zijn Ben van Kessel (docent tech niek), Wiel Bovend'Eerdt (docent wiskunde), Gerrie van den Beuken- Keijsers (docente gezondheidskun- de), Walter van de Loop (docent aardrijkskunde), Jacques Pennings (roostercoördinator), Henk Bexkens (assistent-systeembeheerder, Harrie Francken (afdelingsleider VMBO bovenbouw), Astrid Biemans- Staarink (docent tekenen). Frits van Sintfiet (docent Duits) ontbreekt op deze foto. voor prijzen en meer informatie: Stayerhofweg 2B 5861 EJ Wanssum Tel. 0478-53 90 20 Fax 0478-53 90 21 Bel voor een afspraak Leerlingen en docenten van het Raayland College kunnen 'op z'n vroegst begin mei' veilig de Zuidsingel oversteken via een voetgangersbrug. Dat maakte Bart van Dijk, hoofd openbare werken van de gemeente Venray, maandagavond in de commissie Stedelijk Beheer bekend. De realisatie van de vandaalbe- stendige uitvoering van de voetgan gersbrug, die stond gepland voor januari 2002, is weer enkele maan den uitgesteld. Momenteel worden nog een aantal constructieve ele menten beoordeeld alvorens een bouwvergunning verleend kan wor den. "Pas na het verlenen van de vergunning wordt een opdracht uit gezet naar een aannemer. Een aantal voorstellen, om voor voetgangers- stromen op een andere wijze de vei ligheid te kunnen waarborgen, wor den uitgewerkt in overleg met het Raayland College, het buurtcomité en andere belanghebbenden. Door middel van deze tijdelijk te nemen maatregelen zal een periode over brugd moeten worden tussen het volledig operationeel zijn van het Raayland College, naar verwachting januari 2002, en de ingebruikname van de brug begin mei", aldus Van Dijk. Het Raayland College is door de gemeente van de vertraging op de hoogte gebracht. "In de tussengele- gen periode moeten we maatregelen op maat treffen om de verkeersstro men van de leerlingen in goede banen te leiden. De verkeersveilig heid moet gewaarborgd zijn", aldus wethouder Driessen. De gemeente Venray heeft van wege de uitstraling en de kwaliteit gekozen voor het ontwerp van de Bossche architect P. van Kempen. Uitvoering van het ontwerp kost Frankrijk vierde land in de serie 'De wereld volgens...' Op zondag 21 oktober wordt in het Odapark in Venray het eerste deel van de tentoonstelling 'De wereld volgens... Frankrijk' geo pend. Frankrijk is het vierde land in deze expositieserie waarmee de Stichting Odapark in en om het Theehuis, een beeld wil geven van de hedendaagse kunst in Europa. Het eerste deel van de Frankrijk tentoonstelling - die loopt tot 26 januari 2002 - is meteen een bij zondere: drie Franse kunstenaars, drie generaties, drie uiteenlopen de onderwerpen en drie uiteenlo pende kunstuitingen vormen samen een mooi geheel. Ongetwijfeld het meest indruk wekkend is de video-installatie van Dominik Barbier. Deze kunstenaar uit Marseille werkt veel met video en elektronica, vaak in combinatie met virtuele beelden. Ophelia (de vrouw die door het water werd geweigerd) is de derde installatie die Barbier onder de noemer 'La Cite de Morts' heeft gemaakt. Macbeth en Medea waren de twee eerste installaties. Barbier is tot dit thema gekomen na de dood van Pleiner Muller waarmee hij op dat moment samenwerkte aan een toneelproject, genaamd 'Hamiets Machine'. Het vele materiaal wat al voor deze productie was gemaakt, inspireerde hem tot 'La Cite de Morts'. Barbier maakt met Ophelia gebruik van video en het reflecte rende effect van water. GEORGES BADIN Indrukwekkend maar dan op een andere manier is het werk van Georges Badin. Hij is de oudste van de drie kunstenaars en maakt grote wandschilderingen. De doeken, ve- lal twee bij drie meter of nog groter, vormen een combinatie van heldere kleuren en tekst. Badin laat zijn doe ken meestel los in de ruimte hangen, dus niet of nauwelijks tegen wan den. Daarom beschildert hij ook de achterzijde van de doeken. De tek sten op de doeken variëren van losse woorden tot complete gedichten. Badin heeft in Frankrijk al een groot aantal exposities op zijn naam staan. STEPHANE CAUCHY De benjamin van de drie kunste naars is Stephane Cauchy. Cauchy heeft na zijn opleiding aan de Franse kunstacademie in Amsterdam een vervolgopleiding aan de Rijksacademie gevolgd. Die opleiding sluit hij dit najaar af met de exposities van twee kleine instal laties in het Odapark. In zijn werk maakt Cauchy veel gebruik van technische constructies en natuur kundige verschijnselen. Daarom vindt men ook veel water terug in zijn werk. Vaak lijkt het alsof er niets gebeurt maar zijn kunstwerken zijn wel degelijk, op zeer subtiele wijze, in beweging. De tentoonstelling 'De wereld volgens.... Frankrijk' zal op 21 oktober worden geopend door de culturele attaché van de Franse ambassade, mevrouw Farcon. Bij de opening, om 15.00 uur, is iedereen welkom. De tentoonstelling duurt tot 26 januari 2002. Dan wordt 'De wereld volgens.... Frankrijk' onder broken door de mega-manifestatie 'De Waan', waarin psychiatrie in de regio Noord-Limburg centraal staat. Deel 2 van 'De Wereld volgens... Frankrijk' zal aan het eind van 2002 te zien zijn. Tijdens een vlaaikeuring vorige week behaalde bakker Van Gassel een derde prijs voor zijn rijstevlaai. Verder behaalde hij nog een eervol le vermelding voor de linzevlaai en voor de appel-nogatinevlaai. Alle bakkers van Brabant en Limburg konden een rijstevlaai lin zevlaai en een vlaai naar keuze inzenden. De vlaai werd gekeurd door een consumentenjury en door een vakjury. De rijstevlaai is de moeilijkste vlaai voor bakkers. Er komen veel vaktechnische aspecten aan de orde, zoals vlaaibodem, rijstepap koken en de juiste manier van het verwerken van het eigeel en eiwit door de rijstepap. In de nacht van donderdag op vrij dag heeft de politie in Overloon op diverse locaties op alcohol gecon troleerd. Tien bestuurders ondergin gen een blaastest. Niemand had teveel gedronken. De politie Limburg-Noord heeft vorige week in totaal tien automobi listen betrapt die met drank op ach ter het stuur zaten. De dronken bestuurders zijn gecontroleerd in Venlo, Herkenbosch, Roermond, Helden, Kessel, Molenhoek, Horst, Blerick, Gennep en Weert. Op de Baarloseweg in Kessel is vorige week in de nacht van dinsdag op woensdag een 46-jarige automobi list uit Venray aangehouden. De politie trof de man na een melding van een getuige aan op de Baarloseweg bij zijn zwaar bescha digde auto. De man had met zijn auto een aanrijding gehad. Hij wist echter niet waar hij tegenaan had gereden. Bij controle bleek dat de man teveel had gedronken. De man kreeg een rijverbod van zeven uur opgelegd, het rijbewijs is ingevor derd en er is proces-verbaal opge maakt. ruim anderhalf miljoen gulden. De voetgangersbrug wordt straks gebruikt door de leerlingen van het Raayland die uit het zuiden komen en die op weg naar huis de drukke Zuidsingel moeten oversteken. Dezelfde weg moet worden overge stoken door circa 175 docenten die hun auto aan de overkant hebben staan en de honderden leerlingen die dagelijks gymles hebben in sporthal De Wetteling. PARKEREN Ook het parkeergedrag van het lerarenkorps kwam in de commis sievergadering aan de orde. Vorige week klaagden de buurtbewoners van de Berkenstraat in weekblad Peel en Maas over het feit dat veel leraren, tegen de gemaakte afspra ken in, hun auto's in de 'bomenb- urt' parkeren. "De leraren hebben een voorbeeldfunctie en moeten hun auto's op het terrein van sportpark De Wieën parkeren", zei wethouder Driessen. "Ik begrijp dat ze nu nog vaak moeten pendelen van de ene naar de andere locatie, maar deson danks dienen ze zich onverkort aan de afspraken te houden. We gaan dit gedrag deze week indringend met de directie van het Raayland College bespreken." Het college van B en W van de gemeente Venray stemt in met een bijdrage van 17.500 gulden voor het door het Etil uit te voeren euregionaal RAIL-onderzoek (Regionale Arbeidsmarktinformatie) als actiepunt uit het rayonplan 2000. De gemeenten Noord-Limburg, verenigd in het Regionaal Platform Noord-Limburg, hebben in 1999 samen met sociale partners, secto ren, uitvoeringsinstellingen en arbeidsvoorziening een start gema kt met het opstellen van een rayon plan. Het rayonplan kreeg in 2001 een vervolg met een onderzoek naar de Limburgse arbeidsmarktsituatie 2000-2004 (RAIL) en een RAIL- rayonrapportage Venray. Deze onderzoeksrapportage en de actuele ontwikkelingen op de arbeidsmarkt zijn nu aanleiding om het rayonplan Noord-Limburg uit 2000 bij te stellen. De centrumge meenten van de twee rayons Venlo en Venray fungeren als initiatiefne mers op het gebied van het rayon plan, het regionaal platform en het RAIL-onderzoek. VRAAG EN AANBOD In de notitie van de werkgroep rayonplan wordt verwezen naar oplossingsrichtingen, om de huidige arbeidsmarktproblematiek aan te pakken. De inspanningen zullen vooral gericht moeten zijn op het laten aansluiten van vraag en aan bod. Op basis van arbeidsplaatsen per sector per rayon kunnen kansrij ke clusters worden aangewezen. Voor Venray zijn dit zorg, de com merciële en niet-commerciële dien sten en de agrarische sector. Eén van de actiepunten uit het rayonplan 2000 was het bevorderen van de grensarbeid. Gezien de situa tie op de Limburgse arbeidsmarkt is er dringend behoefte aan meer inzicht in de euregionale arbeids markt. Op provinciaal niveau heeft het Vertrouwenspact Werkgelegenheid Limburg het initiatief genomen aan sluitend aan RAIL een euregionaal RAIL door Etil en Roa (Researchcentrum voor Onderwijs en Arbeidsmarkt, universiteit Maastricht) te laten uitvoeren. De zeven centrumgemeenten in Limburg participeren allen voor een gelijk bedrag van 17.500 gulden. Andere deelnemers zijn de ROC's, het bedrijfsleven, LIOF, Arbeidsvoorziening Limburg en de provincie Limburg. Basisschool De Vlaswei in Venray bestaat in 2001 twintig jaar. Dit jubileum gaat niet onge merkt voorbij. Vrijdag 12 oktober is het dan ook feest op school, 's Morgens verzorgen de leerlingen een bonte ochtend en 's middags is er een optreden van Mister Magic. Basisschool De Vlaswei werd op 18 oktober 1981 in gebruik geno men. Met huifkarren en koetsen kwamen de eerste 92 leerlingen op deze feestdag naar school. Nu telt de school 250 leerlingen in tien loka len. Toen besloten werd om de Ursulaschool aan de Raadhuisstraat af te bouwen gingen teamleden en bestuursleden aan de slag om in Landweert een nieuwe school voor te bereiden. Architect werd Ton Reichert en de aannemer was Bouwmij. Janssen. Ook nu nog zijn alle gebruikers tevreden over de indeling en opzet van het gebouw. In de Peel en Maas werd destijds een wedstrijd uitgeschreven om een naam te vinden voor de nieuwe school. De keus viel op de Vlaswei, een plaats waar vroeger het vlas werd gelegd. Op zo'n plek staat namelijk de school. Het kunstwerk tegen de gevel is v,an Piet Hermans. Het is een fleurige blikvanger met een structuur van bloemen, vogels en vissen. Intussen heeft de school ruim 600 leerlingen afgeleverd aan het voortgezet onderwijs. De Vlaswei is een school waar vooral hard gewerkt wordt door leerlingen, maar ook door de teamleden met hart voor de zaak. Metingen van Cito en de inspectierapporten tonen aan dat de resultaten goed zijn. Maar er wordt ook veel geinveste- rd in een goed pedagogisch klimaat en een goede werksfeer. De Venray se Vrouwenraad heeft in samenwerking met het Internationaal Vrouwencentrum een aantal thema-middagen opgezet rond bijzondere momenten in een mensenleven. De tweede bijeen komst rond zwangerschap en geboorte is op zondag 28 oktober in De Evenaar, Merseloseweg 96 in Venray. Ook deze gebeurtenissen worden in diverse culturen anders beleefd en ervaren. Naast informatie door een aantal deskundigen bestaat er deze middag voldoende gelegen heid voor een discussie. Deze bije nkomst is de tweede in de reeks van vier. Doel van deze middagen is een uitwisseling van ervaringen tussen vrouwen met uiteenlopende culture le achtergronden. Het project is een gezamenlijk initiatief van hel Internationaal Vrouwen Centrum en de Venrayse Vrouwenraad en wordl gesubsidieerd door de gemeente Venray. Het programma ziet er in grote lijnen als volgt uit: om 13.3C uur wordt er gestart met een wel komstwoord door mevrouw Oeshs Sanichar, coördinator van hel Internationaal Vrouwencentrum, gevolg door de opening door dag voorzitter Jos van Soesl-Linssen: om 13.40 volgt een inleiding dooi Mary Aitatus, arts en verloskundige: vanaf 14.00 uur is er een forumdis cussie. Na de pauze is er om 15.3C uur een demonstratie babymassage en het uitwisselen van ervaringen. srf*881

Peel en Maas | 2001 | | pagina 9