V i vf i i Het Donor register; een veilig systeem Wachtlijsten Wie geen donor wil zijn, laat 'nee' registreren Openheid over keuze is belangrijk Ziek en toch donor Onterechte ontvangst informatiepakket Verdere informatie PEEL EN MAAS donderdag 11 oktober 2001 - Pagj Donorregister start nieuwe actie in Venray 'enray is een van de vier gemeenten waar het Donorregister een nieuwe actie start om donorregistratie te stimuleren. De actie richt zich op de inwoners van Venray van 19 jaar en ouder die tot voor kort nog niet in het Donorregister stonden ingeschreven. Drie jaar geleden ontvingen alle inwoners van Nederland van 18 jaar en ouder een brief, een formulier en een brochure van het Donorregister. Doel van die actie was om mensen ertoe te brengen hun keuze ten aanzien van donatie van organen en weefsels te laten vastleggen in het Donorregister. Meer dan een derde van de aangeschreven mensen staat inmiddels in het Donorregister ingeschreven. Het gaat om maar liefst 4,6 miljoen mensen. En meer dan de helft daarvan - 2,5 miljoen mensen - is bereid na overlijden als donor van organen en/of weefsels op te treden. Toch is dat niet voldoende om de wachtlijsten voor orgaan- en weefseldonatie weg te werken. Minister Borst van Volksgezondheid, Welzijn en Sport heeft daarom in overleg met de Tweede Kamer besloten iedereen die nog niet staat ingeschreven te wijzen op de registratiemogelijkheden. Alvorens daarvoor een landelijke campagne te starten, vindt in vier verschillende gemeenten een informatieactie plaats. Venray is een van de gemeenten waar dat gebeurt. Daarbij wordt ook onderzocht welke manier van benadering de mensen het meest aanspreekt. Daarom krijgt niet iedereen hetzelfde informatiepakket. De reden voor deze aanpak is dat het effect van de actie kan worden geëvalueerd en zo nodig kan worden aangepast alvorens een uitgebreidere campagne te beginnen. W Veel mensen zijn huiverig voor het registreren van persoonlijke gegevens in een computersysteem. Zij willen het risico niet lopen dat gegevens onjuist worden geregistreerd. Ook allerlei berichten over systemen die toegankelijk zouden zijn voor derden, weerhouden hen ervan gegevens te laten vastleggen. In het geval van donorregistratie is er geen reden tot ongerustheid. Het Donorregister legt alleen vast welke keuze mensen zelf op het donorformulier invullen. Die registratie wordt schriftelijk bevestigd aan degene die het formulier heeft ingevuld. Op deze wijze kan men (eenvoudig) controleren of de opgegeven keuze juist is geregistreerd. Het is altijd mogelijk een eerder gemaakte keuze te veranderen. Dat kan simpelweg door het opnieuw invullen van een donorformulier. Die zijn af te halen bij huisarts, apotheek of stadhuis. Ook van de veranderde keuze volgt weer een bevestiging. Het Donorregister is onderdeel van het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport en geen particuliere instelling. Dat betekent dat zeer strenge regels op het gebied van privacy in acht worden genomen. Het systeem is uitsluitend toegankelijk voor daartoe bevoegd medisch personeel. Zij mogen het register alleen raadplegen in geval van overlijden van iemand die medisch gezien een potentiële donor kan zijn. In de ziekenhuizen gelden daarvoor strenge regels. Die gelden trouwens voor de hele donorprocedure. Sinds de instelling van het Donorregister in 1998 hebben 4,6 miljoen mensen zich daarin laten registreren. Hiervan verklaarden bijna 2,5 miljoen mensen zich bereid als orgaan- of weefseldonor te fungeren. Dat is op zich een aanzienlijk aantal. Veel mensen die nu opnieuw aangeschreven worden, zullen daarom mogelijk denken dat hun registratie vanwege dit hoge aantal niet nodig is, want 'er is toch al voldoende aanbod'. Schijn bedriegt hier echter. Om als orgaandonor in aanmerking te komen, moet men onder heel specifieke omstandigheden overlijden. Orgaandonatie is over het algemeen alleen mogelijk nadat iemand op de intensive care afdeling van een ziekenhuis is overleden bij wie 'hersendood' is vastgesteld. Bij hersendood is er sprake van overlijden door onherstelbaar hersenletsel ten gevolge van bijvoorbeeld een hersenbloeding, een ernstig verkeersongeval of een primaire hersentumor. Dergelijke omstandigheden komen echter zelden voor. Dankzij recente medische ontwikkelingen is het echter steeds vaker mogelijk om ook in het geval van overlijden na een acute hartstilstand organen te gebruiken voor transplantatie. De meeste mensen komen bij overlijden dus simpelweg niet als orgaandonor in aanmerking, ook al hebben ze zich daarvoor aangemeld. Dit is een van de redenen waarom er maar liefst 1500 mensen (van wie 1300 nierpatiënten) op de wachtlijst staan voor een donororgaan. Ook voor sommige weefsels bestaan wachtlijsten. Een groot misverstand is dat 'niet registreren' gelijk staat aan 'geen donor willen zijn'. Uitsluitend en alleen als iemand 'nee' laat registreren, is er honderd procent zekerheid voor alle betrokkenen dat die persoon geen donor wil zijn. Er zijn ook mensen die denken dat je automatisch donor bent als je niets laat vastleggen. In sommige andere landen is dat het geval, maar de Nederlandse wet- geving bepaalt dat iedereen in volledige vrijheid een keuze kan maken over het al dan niet beschikbaar stellen van organen en/of weefsels na het overlijden. In Nederland wordt men dus alleen donor als daartoe toe- stemming is verleend. Er zijn meerdere keuze- mogelijkheden. Naast de 'ja' of 'nee' registratie kan de keuze voor al of niet doneren ook aan de nabestaanden of aan een daartoe zelf aangewezen persoon worden ovengelaten. In dat geval is het wel belangrijk daar met die mensen over te praten. Het Nederlandse registratie-systeem biedt nog meer mogelijkheden. Want wie zich als donor laat registreren kan op het donorformulier desgewenst kenbaar maken welke organen of weefsels na overlijden niet gebruikt mogen worden. Welke keuze iemand ook maakt, het is belangrijk dat deze wordt vastgelegd. Niet registeren betekent dat nabestaanden automatisch de verantwoordelijkheid dragen en dat zij over de eventuele donatie van organen en/of weefsels moeten beslissen. Dat kan tot gevolg hebben dat iemand die graag donor had willen en kunnen zijn, dat niet wordt. Andersom kan natuurlijk ook. Veel mensen vinden het moeilijk om te praten over onderwerpen die met de dood te maken hebben. Toch is het uitermate belangrijk dat de betrokkenen weten welke keuze iemand heeft gemaakt als het gaat om het al of niet doneren van weefsels en/of organen. Zeker als iemand van plan is de beslissing aan anderen over te laten, is het van belang dat die anderen op de hoogte zijn van de wensen van de overledene. ledereen kan zich, ongeacht gezondheid of leeftijd, als donor laten registreren. Of iemand ook daadwerkelijk medisch geschikt is om als donor te fungeren, hangt af van moment, oorzaak en plaats van overlijden. Ook de lichaamsconditie en de kwaliteit van de organen zijn medebepalend voor het antwoord op de vraag of iemand donor zou kunnen zijn. Ook iemand die aan een ernstige ziekte lijdt, kan zich als donor laten registreren. Niet alle organen hoeven immers door de ziekte te zijn aangetast. Er kunnen organen of weefsels zijn die toch voor transplantatie geschikt zijn. Ongeacht de mate van gezondheid is het dus belangrijk dat iemand zijn of haar keuze registreert. Ondanks alle zorgvuldigheid die bij het versturen van het in deze gemeente verspreide informatiemateriaal in acht is genomen, kan het toch gebeuren dat mensen onterecht een informatiepakket hebben ontvangen. Alle gegevens van de geadresseerden zijn tot 30 dagen voor verzending nog gecontroleerd, maar uiteraard kunnen er ook in een dergelijke korte periode nog veranderingen optreden. Het is bijvoorbeeld mogelijk dat iemand in deze periode overlijdt of verhuist. Het Donorregister verontschuldigt zich bij voorbaat voor enig verdriet of ongemak dat hierdoor zou kunnen ontstaan. Wie behoefte heeft aan meer informatie over deze actie of over orgaan- en weefseldonatie in het algemeen kan terecht bij: de informatielijn van de Stichting Donorvoorlichting, Tel. 0900 - 8212166 (22 cent of 0,10 per minuut). Ook is het mogelijk een e-mail te sturen naar info@donorvoorlichting.nl of te kijken op de website www.donorvoorlichting.nl Op die manier kunt u ook een donorformulier aanvragen, U kunt het ook gewoon ophalen bij uw huisarts, apotheek of in het stadhuis.

Peel en Maas | 2001 | | pagina 14