I c Bijeenkomst over toekomst veehouderij Kinderen verdwaald in bossen Merselo Prioriteitenlijst monumenten Lonneke wint Lagerhuisdebat Waardering voor Kees Roodnat Rode Kruis zoekt vrijwilligers Stichting Deportatie blikt terug en vooruit flyers Ernstig gewond PEEL EN MAAS BEZORGEN? Kerkbanken Vredeskerk naar Albanië Veest in Leunen Home-Start Venray start voorbereidende cursus nbe pEEL EN MAAS donderdag 27 september 2001 - Pagina U wilt een professionele website die uw doelgroep aanspreekt? Neem contact op met Flyers Internet Communicatie, voor: communicatieadvies ontwerp en bouw van websites actualisering en onderhoud van websites e-commerce providerdiensten domeinregistratie (uw bedrijf.nl) webpromotie Uw interne communicatie kan beter? Met behulp van een intranet optimaliseren wij uw bedrijfsprocessen. Bekijk alvast onze website: www.flvers.nl Flyers Internet Communicatie uw p@rtner in de virtuele wereld! Grootdorp 89 - 5815 AN Merselo Tel.: 0478-546293 - Algemeen@flyers.nl Op woensdag 10 oktober is er in het café D'n Terp in Oirlo een informatieavond voor alle onder nemers en de betrokken gezinsle den in de veehouderij. Onderwerp van deze avond is: 'Investeren in bewust kiezen voor uw toekomst'. Elk bedrijf in de veehouderij of met een tak veehouderij staat voor de keuze: Hoe kunnen we gezien de huidige omstandigheden verder met de veehouderij? Wat is voor ons bedrijf mogelijk en hoe kunnen we die mogelijkheden optimaal benut ten? De heer W. Engels van de LLTB zal voor de ondernemers de toe komst van de verschillende sectoren op een rij zetten. Daarna zal M. Vossen, die in het kader van Sociaal Economisch Plan Veehouderij (SEP-Veehouderij) begeleiding biedt, voor de aanwezigen uiteen zetten welke mogelijkheden SEP biedt en wat de ondersteuning inhoudt. In tijden van onzekerheid is keu zes maken lastig en vaak riskant. Gewoon doorgaan op de ingeslagen weg is niet altijd meer een optie. Hoe vind je de juiste weg om de eigen visie in overeenstemming te brengen met de actualiteit? Hoe ga je als gezin om met onzekerheid en veranderingen? SEP-veehouderij is in het leven geroepen om ondersteuning te bie den bij het maken van keuzes en het zetten van de eerste stappen op weg naar een betere toekomst. Deze avond is georganiseerd door SEP-veehouderij in samenwerking met LLTB, Synthese, gemeente, LVB en Rabobank Venray Meerlo - Wanssum. Ondernemers en betrokken gezinsleden uit de dorpen Meerlo, Oirlo en Castenray worden in het bijzonder voor deze avond uitgeno digd. Aanvang: 20.00 uur. Lotgenotencontact dwangarbeiders Maandag 8 oktober is het 57 jaar geleden dat de eerste massale razzia op de westelijke Maasoever plaatsvond. Enkele duizenden mannen werden gedeporteerd om voor de Duitse oorlogsindustrie dwangarbeid te verrichten. jarenlang lag er een taboe op het trieste lot van veel van de ex- dwangarbeiders, die vaak van colla boratie met de Duitsers beschuldigd werden. De laatste jaren echter heb ben de slachtoffers en hun naasten steeds meer kans gezien om dit leed te verwerken. De Stichting Deportatie 8 oktober Noord- en Midden-Limburg fungeert daarbij sinds 1994 als katalysator. Op 8 oktober organiseert de stich ting een nieuwe lotgenotencontact avond, onder het motto Stichting Deportatie blikt terug en vooruit. Een belangrijk deel van de avond krijgen ex-dwangarbeiders en hun naasten de kans om hun ervaringen met elkaar uit te wisselen. Het eerste deel van de bijeen komst staat in het teken van de bestuursoverdracht binnen de stich ting. Na jarenlang veel werk ver richt te hebben, treedt eerder die avond namelijk het huidige bestuur terug, om plaats té maken voor een nieuw bestuur, dat de activiteiten van de stichting zal voortzetten en waar mogelijk uitbreiden. Aan het woord komen de scheidende en de nieuwe voorzitter. In het tweede deel wordt een nieu we publicatie van de stichting gepresenteerd. Het boek Dwangarbeid en verzoening is voor het scheidende bestuur een soort eindbalans van de activiteiten in de jaren 1994-2001, en voor het nieu we bestuur een tussenrapport. Naast een overzicht van de activiteiten vaa de stichting in de afgelopen jaren, bevat het boek veel interessante wetenswaardigheden en de lang ver wachte uitbreiding op een eerdere publicatie van de stichting, namelijk Sporen die bleven van Fred Cammaert. Verder worden op 8 oktober de andere publicaties toege licht en enkele uitzendingen van LI over de dwangarbeid in Duitsland opnieuw vertoond. Het programma biedt aldus voldoende ingrediënten voor een geslaagde lotgenotencon tactavond. De bijeenkomst vindt plaats op maandag 8 oktober, van 20.00 tot 22.00 uur in zaal De Riehn, Nieuwstraat 9, Helden-Dorp. Bij een aanrijding tussen een pei sonenauto en een bestelbusje i woensdag rond de middag een 26 jarige man uit Venray emsti, gewond geraakt en per traumaheli copter overgebracht naar he Academisch ziekenhuis ii Maastricht. Het ongeluk gebeurd op de Midden Peelweg i> Evertsoord, vermoedelijk doorda de man uit Venray een verkeerd inhaalmanoeuvre uitvoerde. Hij bot ste daarbij frontaal op een tegemoet komende bestelauto waarin 2 man nen. Een 54-jarige man uit Swalmei en een nog onbekende andere ma? zijn per ambulance naar het ziekén huis in Venlo gebracht. Zij zijn min der ernstig gewond. Grootscheepse oefening politie en mobiele eenheid In de bossen aan de Testrik in Merselo vond donderdagmiddag een oefening plaats van politie en mobiele eenheid. Er was een oefe ning in scène gezet waarbij twee kinderen, die met hun moeder in het bos aan het spelen waren, ver dwaalden. Het ging om één van de elf oefe ningen die donderdag in de gemeen ten Venray, Horst en Sevenum pla- tsvonden. Na een zoektocht van een uur schakelde de moeder via een passant de politie in. Er werden ver schillende pelotons van de mobiele eenheid'ingezet om de kinderen in de bossen van de Testrik op te spo ren. 55 ME-ers kamden een bosge bied van 500 bij 300 meter uit. Bij alle acties in Noord-Limburg waren in totaal 200 politiemensen en hulp verleners (ambulance en brandweer) betrokken. TEVREDEN In totaal werden dgnderdag op 11 ■locaties in de gemeenten Venray, ■Horst en Sevenum geoefend met Juiteenlopende cases. Na afloop to- Inde de organisatie zich tevreden lover het verloop van de oefening die Isinds het voorjaar in voorbereiding Aan de praktijkoefening namen zo'n 55 leden van het ME-peloton Limburg-Noord deel, evenals hon- 'klc (dengeleiders, leden van de vrijwilli ge politie, agenten in opleiding en reguliere politie. In het begin waren kus» er enkele communicatieproblemen waardoor enkele oefeningen trager op gang kwamen dan de bedoeling Een verontruste moeder doet aangifte van vermissing van haar twee kinderen. was. Alle oefeningen (camping in Sevenum: gaslek met ontploffing, ontruiming van de camping; defen sieterrein in Ysselsteyn: bezetting legerterrein döor actiegroep; disco theek in Leunen: geluidsoverlast en verzet tegen de politie; woningen in Venray en Horst: inbraken en mis handelingen; tankstations in Venray en Horst: overvallen; grootwinkel bedrijf in Horst: overval; enkele kruisingen in Horst en Venray: ern stige verkeersongevallen) worden de komende weken geëvalueerd om er lering uit te trekken. Wil jij of andere bladen zoals E3 JOURNAAL WEEKENDLOOP DE TELEGRAAF Neem dan contact op met Verspreidingsburo "PERIODIEK" Tel. 582877 Noorderhof 6 Venray De kerkbanken van de Vredeskerk zijn binnenkort te bewonderen in een in aanbouw zijnde kerk in Adiratic in Albanië. Venraynaar Harrie Fijneman (61) is deze week begonnen met het demonteren en opstapelen van de banken in de Vredeskerk, in afwachting van voldoende finan ciële middelen om de reis te maken. "Albanië is het armste land van Europa, en was voorheen ook het strengst communistische land", ver telt Fijneman. "Al jaren ben ik actief met humanitaire hulp in de voorma- Oost-Bloklanden, waarbij het jaccent op Albanië ligt. jVoomamelijk werk ik als vrijwilli ger voor de organisatie Zusters van Moeder Teresa, die armen in de hele wereld de helpende hand biedt. In Albanië hebben de zusters zeven tehuizen. Na de vervelende burger oorlog van 1997 gaat de economie nu gelukkig langzaam vooruit. Hulp is echter nog steeds van harte wel kom." Ditmaal wil de Venraynaar de kerkbanken van de Vredeskerk naar Albanië brengen. "In Adiratic ver zorgt een Nederlandse priester, Henri Veldkamp, de diensten. Het restant van de banken zal ik in over leg met de aartsbisschop ergens anders bezorgen. Omdat ik net terug oen van een trip van zes weken naar Albanië, ben ik nu weer op zoek naar financiële middelen om deze Venrayse kerkbanken op de goede bestemming te krijgen." Voor meer informati e kunnen belangstellenden contact opnemen met Harrie Fijneman, tel: "4578, of een bijdrage storten op giro 3750990 inzake Albanië. De gemeente Venray heeft voor het Provinciaal Restauratie Uitvoeringsprogramma 2002- 2007 een prioriteitenlijst voor de restauratie van rijksmonumenten en MSP-monumenten bij de pro vincie Limburg ingediend. De provincie Limburg beheert de restauratiebudgetten van de meeste Limburgse gemeenten. Venray kan jaarlijks een prioriteitenlijst van restauratieplannen voor rijksmonu menten bij de provincie indienen, maar is verder afhankelijk van hoe de provincie daarmee omgaat. Gedeputeerde Staten kunnen op basis van een gemeentelijke priori teitenlijst zelstandig keuzes maken bij het jaarlijks op te stellen pro gramma, maar kunnen niet afwijken van de gemeentelijke prioriteiten- volgorde. Gemeentelijke prioriteitenlijst 2002-2007: 1) Boerderij Schoor 2 in Castenray, restauratie van de noord gevel met een kostenraming van 25.000 gulden. Maximale subsidie: 12.500 gulden; 2) Paterskerk, voor wat betreft de restauratie van. de afbrokkelende kloostermuur bij Beukenrode tot een bedrag van 10.000 gulden. Maximale subsidie: 7000 gulden; 3) St. Petrus Bandenkerk, restau ratie van de grote luidklok met een kostenraming van 75.000 gulden. Maximale subsidie: 52.500 gulden; 4) Het bisdom Roermond heeft een restauratieplan opgesteld voor de noodzakelijke reparaties aan de daken, steunberen, gevels, ramen, goten en regenpijpen van de St. Matthiaskerk in Castenray tot een bedrag van 915.000 gulden. Maximale subsidie: 604.500 gulden; 5) De restauratieplannen voor de St. Jozefkapel in Smakt blijven zeer globaal waarin monumentale en niet-monumentale aspecten door elkaar lopen. Er zit geen schot in de planontwikkeling, ondanks pogin gen van de gemeente Venray en het bisdom om daar verandering in te brengen. Raming: 365.000 gulden. Maximale subsidie: 255.500 gulden; 6) Na overleg met het kerkbestuur van St. Petrus Banden is voor het programma 2001-2006 aangedragen plan voor de restauratie van het altaar niet meer opgevoerd, omddt deze restauratie inmiddels al is uit gevoerd; 7) In het programma 200-2005 is 100.000 gulden subsidie opgeno men voor de restauratie van boederij Martieneplats in Merselo, ten laste van het jaar 2002. De eigenaar zal echter pas in de loop van 2003 het restauratieplan nader gaan uitwer ken. De gemeente wil de subsidie nu doorschuiven naar 2004. Ten laste van de oude budgetten van de gemeente Venray is voor het Petrusbeeld van de St. Petrus Bandenkerk 89.300 gulden over 2000 en 2001 toegekend en voor het molenwerk van de Rosmolen 119.725 gulden over 2001 en 2002. Vrijdagavond 28 september wordt voor de vierde keer in de geschiedenis 'Veest' gehouden. Vrijdag treden naast dj's, een uit Eindhoven afkomstige coverband en de bekende band Clover op. Kaartjes voor 'Veest' zijn verkrijg baar bij Texaco Leunen. 'Veest' wordt gehouden in gemeenschaps huis De Brink in Leunen. De 21-jarige Lonneke van Asseldonk is win naar geworden van het Lager huisdebat, dat vrijdagavond door de Venrayse Vrouwenraad voor de vijfde keer georgani seerd werd in de Schouwburg van Venray. Onder leiding van Ellis Wien- dels debatteerden veertien personen over zes verschil lende stellingen, die erg gevarieerd van samenstelling waren. Circa vijf tig toeschouwers zagen de jury, bestaande uit Joke Phillipson en Gerard Thijssen, Lonneke van Asseldonk als winnares aanwij zen. Het Lagerhuis leverde ook dit jaar weer een aantal aardige discussies op. Veertig jaar lid van fotografenvereniging De Amateur Fotografen Vereniging (AFV) Venray bestaat in 2001 40 jaar. Dit heuglijke feit wordt gevierd met een jubileum expositie van 23 september tot en met 7 oktober in Kunstencentrum Jerusalem in Venray. Tijdens de expositie zijn ruim 120 foto's te bewonderen. De werken zijn afkomstig van de leden van AFV Venray, twee oprichters van de vereniging, Peter Swenken en Jan van der Putten, le- rlingen fotografie van het kunsten centrum en bevriende fotoclubs uit de regio. De opening van de expositie werd zaterdagmiddag verricht door Gijs van Gent, coördinator van de foto- bond, die het één en ander vertelde over de voorgeschiedenis van de fotografie. Kees Roodnat van de tentoonstel lingscommissie las hierna een gedicht voor van Myce Surminski alias De Kroegdichter, waarna Peter van Ham, voorzitter van de foto- bond van de regio Limburg, hem huldigde als lid van waardering van de fotobond. Roodnat is al veertig jaar lid van AFS Venray. r "X Home-Start heeft de afgelopen weken in heel Noord-Limburg vrijwilli gers geworven. Mannen en vrouwen die als vrijwilliger een dagdeel in de week, tijd cn aandacht willen geven aan gezinnen met jonge kinderen, die extra aandacht en ondersteuning kunnen gebruiken. Wij bieden deze vrijwilligers een voorbereidende cursus. Deze cursus start op 2 oktober met een informatieve bijeenkomst. In de cursus wordt nandacht besteed aan vriendschap, vertrouwen, normen en waarden cn uit wisseling met andere ervaren .vrijwilligers. Met de opgedane ervaring kun- nen vrijwilligers gedegen aan de slag in de gezinnen/ - Heeft U nog interesse, bel dan voor inlichiingen naar Stichting Synthese lyVcnray: tel.: 0478-517317 en vraag naar Home-Start. i Tientallen belangstellenden brachten zaterdag een bezoek aan de open dag van het Rode Kruis Venray. Ze konden een kijkje nemen in de keuken van het Rode Kruis, zich laten voorlichten en zich op de hoogte laten brengen van de activiteiten van en de openstaande vrijwilligersvacatu- res bij het Rode Kruis. Een tien aspirant-vrijwilligers bleek daadwerkelijk te voelen voor het vrijwilligerswerk in één van de taakvelden die de afdeling Venray bezigt. Het Rode Kruis kan echter nog wel wat versterking gebruiken, en is op zoek naar enthousiaste mensen die opgeleid willen worden voor deze interessante manier van hulp verlening. Aspirant-vrijwilligers met een EHBO-diploma kunnen bij het Rode Kruis meteen aan de slag. Het Rode Kruis leidt vrijwilligers activiteitsgericht op en met de unie ke samenwerkingsovereenkomst met de EHBO-vereniging Venray kan dat ook leiden tot het behalen van het eenheidsdiploma EHBO en reanimatie. Voor de 'Opvang en Verzorging' verzorgt het Rode Kruis zelf korte aanvullende cursussen waarin nieu we vrijwilligers door middel van eenvoudige lesmethodes aangeleerd worden om om te gaan met situaties waarbij medemensen in nood 'Opvang en Verzorging' nodig heb ben. Ook deze opleidingen worden door de opleidingscoördinator van de afdeling in samenwerking met het district van het Rode Kruis des kundig begeleid. Voor jeugdige vrijwilligers met ambities richting hulpverlening in de toekomst heeft de afdeling Venray speciale groepen onder des kundige leiding van het jeugd- en jongerenwerk begeleidingsteam. Jeugd vanaf circa acht tot zestien jaar worden in verschillende groe pen in hun leeftijdsgroep de begin selen en opleidingen bijgebracht. Deze groepen zijn voor het Rode Kruis erg belangrijk omdat circa 60% hiervan uitgroeit tot de ware hulpverlener van de toekomst. Voor meer informatie, Rode Kruis afdeling Venray, telefoon 0478-583698 De jeugd van tegenwoordig De jeugd van tegenwoordig. Ho? vaak zeggen we dat? Op de dage! lijkse wandeling met mijn hon< vind ik op een vrijdagavond eei portemonnee. Terug thuis kijk ik o er eventueel een naam, dan we adres in zit. Ik heb eventjes gedub om de politie te verwittigen, maar il had een adres gevonden. Later op d< avond ben ik naar die mensen toege gaan. Nadat ik enkele vragen hat gesteld, om zeker te zijn dat ik bi de goede persoon ben, vertelde il dat ik de portemonnee had gevon den. Een vreugdedans in de ganj liet zien hoe blij de jongen was. E werd mij gevraagd naar mijn adres. Op zaterdagochtend vroeg al gaa bij mij de deurbel, en de jongen va? rond de twintig, staat daar met eei mooi boeket bloemen en een kaartjt eraan als bedankje. Dat ook dit dt jeugd is van tegenwoordig, wilde il graag eventjes kwijt. Genie Swaghoven. Tienerdisco in De Steeg Naar aanleiding van de publica ties van afgelopen week moet mi toch het een en ander van het hart Na jarenlang getouwtrek tussen dt gemeente en Dingus heeft dt gemeente Venray dan nu het ei var Columbus ontdekt voor de jeugt van 12 tot 16 jaar. Drie uurtjes oi vrijdagavond in een discotheek ir een kerkdorp! Zijn ouders hier bli mee? Ik denk van niet. Er zuller weinig ouders zijn die hun kindereil alleen die route terug willen lateij fietsen. Dus: kinderen moeteii gehaald en gebracht worden; Daarnaast schrijft de gemeente Venray dat zij streven naar een alcoi hol-ontmoedigingsbeleid voor d^ jeugd. Weliswaar wordt er in di^ drie uur geen alcohol verschonker maar de kinderen kunnen vast wen nen aan het 'professionele uitgaans circuit'. De gemeente Venray geefi weliswaar veel geld uit voor jonge ren, maar is dat wel zo doelmatig besteed? Take Two was bij vóórhe ld heel leuk, maar moeten de jonge ren nu weer twee jaar wachten? Eer leuke skatebaan moest na enkele weken 's avonds om 10.00 het lichi uitdoen vanwege overlast. Beste gemeente, waar moet de jeugd elkaar dan ontmoeten? Toch maar in de kroeg (vrijdagmiddag scholierencafé in Het Podium), gedoogbeleid, terwijl de politie var niets wist? Is dit Tienerdisco idee dan geen blikvanger om de ene groep jeugd zoet te houden eii de rest (vanaf 16 jaar) simpelweg te 'vergeten'? Al jarenlang is er naast hel Dingus-gebeuren onderzoek gedaan naar de vrijetijdsbesteding door jon geren in Venray. Zowel Synthese als de gemeente hebben daar stapels informatie over gekregen. Bekend is al lang dat jongeren niet uitsluitend consumptief geamuseerd willen worden (in de disco, de kroeg, de skatebaan of Take Two) maar da ze in een stukje zelfbeschikking hun eigen weg willen gaan. Bij het vrij komen van een gebouw (bijv. Een gedeelte van de oude middelbare school) staan er bovendien genoeg jeugdige en volwassen vrijwilligers klaar om aan de slag te gaan. Daarnaast heeft Pieter Gijsbers (Dingus) vaker gezegd dat hij Hoenderstraat 10 meteen zal verla ten als de deur van een nieuw Open Jongerencentrum open gaat! Dus gemeente Venray, wat let u? Is deze tienerdisco in Leunen niet een truc om onder jeugd en jongerenwerk uit te komen? Of hanteert u een do- rschuifsysteem tot na de gemeente- raadsverkiezingen van maart 2002? J Vooralsnog is mijn conclusie dat de gemeente Venray en Synthese praten en filosoferen en ijverig zijn als de bijtjes in ons gemeentewa penzolang het maar op papier of met de mond is. Dames en heren bestuurders: laat het papier en de loze beloftes nou maar en steken jullie nou maar eens de hand uit naar de jeugd en jongeren in Venray! Willem Marius, Venray.

Peel en Maas | 2001 | | pagina 9