theatervoorstelling over pesten Schapen vinden weer een stek in Venray Senior service Venray viert tienjarig jubileum Kennismakingsproj eet van start CAPRETTO Boos op wethouder Junhoek "De Hoveniers ri Opsporing SVerzocht: 41 tips Mode- oopzondag in Venray Toont u de nieuwste mode in dames- en herenschoenen, laarzen en tassen. Zondag 30 sept. tijdens de modeshows op de Grote Markt, en uiteraard in onze gezellige winkel. Vraag gestuurde zorg Poolse autokrakers gepakt het laatste lis zonoag0?.of Francesca 'ag, MAAÖ donderdag 27 septemoer 2ü(Ji - Hagina t De Landweert besteedt extra aandacht aan waarden en normen initiatief van de GGD fQiLLimburg wordt op woens- j oktober op de openbare school De Landweert in ay een theatervoorstelling 0erd rond het thema pesten, deze theatervoorstellingen EGGD haar anti-pestproject onder de aandacht van [ineens h tn te brengen. ten is een fenomeen dat veel eral voorkomt. Ieder school- dli [ebben zo'n 3200 basisschool- ogen in Noord-Limburg hier temaken. Pesten kan gevolgen ln:tnvoor de ontwikkeling van J2 ind, zelfs tot ver in de volwas- «ftijd- probleem dus dat vraagt om tructurele aanpak op scholen, actieve rol voor leerlingen, jten en schoolleiding, is 1999 biedt de GGD als deel van het project ilgezondheidsbeleid onder- jng aan scholen die pesten b natisch aan willen pakken. De stelt samen met de school een iat gesneden antipestplan op; itaalprogramma om pesten aan akken en te voorkomen. Iels zijn bijna 25 scholen in r-Limburg samen met de GGD !t project aan de slag gegaan, het pestproject opnieuw nè> de andacht te brengen heeft bui ;D een eenmalige theatervoor- ig laten ontwikkelen rondom Pesten. Deze voorstelling wordt vertoond op woensdag 3 oktober aan alle leerlingen van groep 7 en 8 van openbare basis school De Landweert in Venray. Deze school was één van de eerste scholen die het antipestproject heeft uitgevoerd. Naast de theatervoor stelling heeft de GGD ook een thea terworkshop laten ontwikkelen. Deze workshop wordt eind oktober aangeboden aan alle leerkrachten uit het primair onderwijs. Belangstellenden kunnen zich ech ter nu al aanmelden bij de GGD Noord-Limburg (077-3598888). GROOT PROBLEEM 'Pesten is (met name voor scho len) een groot probleem', laat basis school De Landweert in een persbe richt weten. 'Van groot belang hierbij is dat alle betrokkenen: leer krachten, leerlingen en ouders pesten als een bedreiging zien voor de veiligheid en het welbevinden van de leerlingen en bereid zijn het te voorkomen of te bestrijden. Het vereist een serieuze aanpak'. Met deze aanpak is De Landweert twee jaar geleden begonnen. Vanuit het team, de ouderraad en de mede zeggenschapsraad is een antipest- werkgroep 'Hou nou 's op' tot stand gekomen. Deze werkgroep houdt zich bezig met het organiseren van ouderavonden rondom het thema, het informeren van het team en het opstellen van een antipestprotocol. Wanneer pesten ondanks de vele inspanningen nog doorgaat of opnieuw de kop opsteekt, dan kan overgegaan worden tot een directe aanpak. Hiervoor maakt de school gebruik van het zogenaamde anti pestprotocol. 'Pesten is een onder deel van het sociaal-emotioneel welbevinden van kinderen. We wil len kinderen dan ook meer meege ven. We willen dat onze leerlingen goed zijn, goed zijn in de betekenis van tolerant en vriendschappelijk, weten wat ze willen en zich bewust zijn van hun eigen mogelijkheden. We willen ook dat de kinderen, wanneer ze de school voor vervolg onderwijs verlaten, de verantwoor delijkheid kunnen dragen en betrok ken kunnen zijn bij het lief en leed van anderen'. De school wil de kinderen laten kennismaken met de meest wezen lijke elementen in de omgang met anderen, door bijvoorbeeld te probe ren de kinderen respect bij te bren gen voor andere culturen, geloofs overtuigingen en tradities. NORMEN Naast onder andere taal, rekenen en wereldoriëntatie wordt op school ook extra aandacht geschonken aan de ontwikkeling van normen en waarden. 'Hierin staan de waarden repect, zorg en verantwoordelijk heid centraal. Het aanleren en omgaan met deze waarden gaat niet vanzelf. Ook hiervoor zijn metho den en regels nodig. Luisteren naar elkaar is zo'n regel, niet voor je beurt praten ook. Lichamelijk geweld gebruiken om een menings verschil uit de wereld proberen te helpen is een andere. Heel belang rijk vinden we ook dat kinderen leren samen te werken, oog krijgen voor anderen en elkaar kunnen en willen helpen. Gedurende het schooljaar besteden we extra aan dacht aan normen en waarden', aldus de directie van de school. Dat kan zijn: eerlijkheid, recht vaardigheid of behulpzaamheid. Er worden verhalen voorgelezen die op deze zaken betrekking hebben, (rol- len)spelletjes worden gedaan en tekeningen of werkstukken gemaa kt. In school is dit duidelijk herken baar door de ingelijste 'Gouden Waarde' in de klassen en algemene ruimtes. Wanneer de 'gewone' les aanlei ding geeft om normen en waarden ter sprake te brengen dan gebeurt dat ook. In de wekelijkse nieuws brief 'de Landweerter' houdt de school ouders op de hoogte welke 'Gouden Waarde' de school aan de orde stelt. Zo kunnen de ouders er bij hun kind(eren) eens naar vragen en er ook thuis aandacht aan geven. Het bewust omgaan met normen en waarden levert ook iets op voor de sociale acceptatie waardoor pesten, als fenomeen, kan afnemen. Dit gaat echter allemaal niet vanzelf en daar om is basisschool De Landweert er hard mee aan het werk. .O**"? hovQnier wek onze web-site ww.gunhoek.nl Venray 0478-571800 politie heeft naar aanleiding e uitzending van Opsporing icht in totaal 41 tips binnenge- i. Na de uitzending van maan- ond kwamen 25 tips binnen en herhaling op dinsdagmiddag cns zestien. Ie uitzending werd aandacht igd voor een viertal snelkra- ie sinds half augustus zijn K-igd bij tankstations in het t Venray. In alle zaken zijn iteris drie gemaskerde mannen toegangsdeur van een tank- forceren om er vervolgens :en buit, die voornamelijk at uit rookwaren, vandoor te In de studio was een woord- er van de politie Horst aanwe- 5 ie een toelichting gaf op de J In het regiobureau in Venlo n telefoonteam van vijf perso- laar om de tips van kijkers te reren. De binnengekomen tips inader onderzocht worden. kinkels open van 2.00 tot 17.00 uur ndag 30 september zetten de memers van Winkel- rum Venray hun deuren gastvrij open. Van 12.00 tot uur bent u van harte wel- in het winkelhart van 'ay. Daarnaast vinden er op fse centrumpleinen activitei- 'laats. Ook kunt u voor een e of een drankje neerstrijken van de horecagelegenhe- modekoopzondag is uiteraard compleet zonder bruisende shows. Modellen van het 'ovense bureau Cachet laten de cmode zien. De shows op het uiusplein beginnen om 13.00, 115.00 en 16.00 uur en duren 'eer een half uur. De modellen de allernieuwste najaars- en lode voor jong en oud uit de '•■es van Lifestyle, Berden Spetters, Iris Mode, Olympic Amigo Kindermode en jto Schoenmode. uet Schouwburgplein houden ccn van Kiwanis hun jaarlijkse nmarkt. Hier kunt u uw hart aan tweedehandsboeken, bidprentjes en allerhande Wie even bij wil komen van hviteiten kan voor een hapje drankje terecht in een van de utecagelegenheden in het cen- j-ombineer mode, cultuur en genot tijdens een zondagje venray! Parkeren in het cen- tijdens de modekoopzondag Begrazing zorgt voor behoud en herstel van heide Op het heideterrein van Zwartwater in Vredepeel werden maandagmiddag de eerste 45 van 125 Kempische heideschapen geplaatst om het gras terug te dringen en zo de heide weer een kans te geven. Wethouder Jan Driessen van de gemeente Venray en Gerard de Baaij van Stichting De Marke lieten de schapen op hun nieuwe plek los. Stichting De Marke beheert sinds 1997 de gemeentebossen van Venray en is in de sas met dit pro ject. De heide krijgt nu geen kans om te groeien vanwege het gras. De schapen die maandag werden geplaatst, zullen het gras opeten, waardoor de heide zich weer kan ontwikkelen. Met de nieuwe heide komen ook de oorspronkelijke rep tielen, amfibieën, vlinders, libellen en andere insecten als vlinders en libellen weer terug op Zwartwater. De 125 ooien komen van De Wassum, een landschapsbeherend bedrijf uit Venlo dat in schapenbe- grazing is gespecialiseerd. In de Op Zwartwater in Vredepeel gra zen sinds maandag 125 Kempische heideschapen wintermaanden zullen er 25 schapen op de heide lopen, omdat er dan minder voedsel te vinden is. Het Kempische heideschaap kwam oorspronkelijk in grote aan tallen voor op de heidevelden in oostelijk Noord-Brabant en Limburg. Omstreeks 1900 waren er ongeveer 40.000 Kempische heide schapen. Door de komst van de kunstmest en de concurrentie met de bevleesde Texelaars, was het ras rond 1960 vrijwel uitgestorven. Dierenarts Jan Wille wist echter nog op tijd een tiental Kempen te achterhalen en richtte in 1967 de Stichting 'Het Kempische Heideschaap' op. HISTORIE Venray is van oudsher een scha pengemeente. Voordat er kunstmest was en de ontginning van de Peel ter "Ik wil punt 15, 16 en 17 op de B-agenda geplaatst zien", zei Ike Busser (Samenwerking) bij aanvang van de raadsvergadering. Deze drie agendapunten stonden bij onderdeel C wat betekent dat het slechts een hamerstuk is. De bedoelingen van Busser werden pp eind van de raadsvergadering duidelijk. Samenwerking Venray was onlangs niet van de partij bij de commissie Financiële en Economische Zaken (Finecza). De fractie had over de agen dapunten Fanray, onderzoek naar de Floriade en de gewestrekening een schriftelijke reactie ingeleverd bij wethouder Ilouba (WD). Die liet in de commissie weten er niet veel trek in te hebben de bijdrage van Samenwerking mee te nemen in de discussie. "Dan hadden ze maar moe ten komen", vond Houba die tevergeefs viste naar een reactie van de wel aanwezige commissieleden. "I-ïet heeft me mateloos gestoord wat er in Peel en Maas en op de Kabelkrant stond. Het is schandalig zo om te gaan met een serieuze inbreng. Wie is de wethouder wel niet om ons rechten te ontzeggen. Dat slaat het vertrouwen weg", zo haalde Busser fel uit naar Houba. De fractie leider van Samenwerking vond het bovendien vreemd dat van dc schrifte lijke bijdrage geen letter stond vermeld in het commissieverslag. "Onze inbreng had toch daarbij gevoegd kunnen worden." Wethouder Houba ver dedigde zich dat hij aan de commissie had voorgelegd hoe hij ermee moest omgaan. "Daarop is niet of nauwelijks gereageerd. De mening van de com missie was ook van 'wat moeten we ermee". Als iemand niet verschijnt dan kan het niet zo zijn dat de schriftelijke reactie wordt voorgelezen. Ik vind dat dat niet hoeft. De commissieleden moeten maar komen." Loco-burge meester Driessen (CDA) stelde voor de kwestie na te zoeken in de regle menten om er in de commissie Algemene Zaken op terug te komen. hand kon worden genomen, behoor de Venray tot één van de grootste regionale schapencentra van Nederland. De economie van de gemeente was voor een groot deel afhankelijk van schapen. Vanuit cultuurhistorisch belang is de herintroductie van schapen, en bij voorkeur het Kempische heide schaap, van grote betekenis. "Het herinnert ons aan de geschiedenis van de regio", vertelt Gerard de Baaij. "De herintroductie van scha- penbegrazing levert niet alleen het dier maar ook het bijbehorende landschap van weleer. De begrazing zorgt immers voor het herstel en het behoud van de heide die hier begin 1900 zo ruimschoots aanwezig was." Zwartwater leetjt zich volgens De Baaij uitstekend voor de herintro ductie van schapenbegrazing "Maar er zijn meerdere plaatsen waar het schaap gewenst is. De Paardekop in Ysselsteyn is natuurlijk favoriet. Er wordt naar gestreefd om op diverse plaatsen binnen de gemeente Venray een schaapskudde te doen herleven. Er wordt gestart met een kleine kudde op Zwartwater. Nu nog even achter een raster. Na onderzoek en planning wordt beoor deeld of het mogelijk is een routing te vinden waarbij een kudde onder begeleiding door het Venrayse land schap kan trekken en op diverse plaatsen de oorspronkelijke heide weer doet terugkomen. Kleine heid- eterreintjes op de Ballonzuilbossen, Testrikbossen, Boschhuizerbergen en andere kleine heidegebieden kunnen dan met een rondtrekkende kudde bezocht worden." Wethouder Driessen vindt ook het recreatieve aspect van belang. "Het oog wil ook wat. Schaapskudden zijn aantrekkelijk om te zien. De schapen spreken tot de verbeelding van jong en oud. Zeker op de momenten dat de lammeren nog klein en dartel zijn, beleven bezoe kers veel plezier aan het kijken naar de dieren. Bezoekers hoeven niet bang te zijn voor de dieren en kun nen zodoende gewoon in de terrei nen vertoeven zonder gevaar te lopen of het ecologisch beheer geweld aan te doen. Gekoppeld aan de historie van het gebied past dit prima in het plaatje wat De Marke en de gemeente Venrau voor ogen hebben." /{parte ctcAoea&p DÉ GEZELLIGSTE SCHOENWINKEL VAN VENRAY GROTESTRAAT 11 www.capretto.nl Naar aanleiding van het 40- jarig bestaan van de VOGG (Vereniging van Ouders en ver wanten van mensen met een ver standelijke handicap) is er op vrijdag 5 oktober een mini-sym posium 'Vraag-gestuurde zorg gestuurde zorg-vraag'. De bijeen komst in Hotel Asteria in Venray begint om 14.30 uur. Een forum van deskundigen zal de problematiek zowel vanuit de politiek, de zorgaanbieders als de zorgvragers belichten. Naast korte inleidingen en het forum van spre kers wordt het symposium muzikaal omlijst door de cabaretgroep Spijker en Hamer. Het programma begint om 14.00 uur met de ontvangst met koffie. Op het programma staan vanaf 14.30 uur inleidingen door deputé zorg en welzijn van de pro vincie Limburg, M. Eurlings, direc teur J. Terlouw van de landelijke VOGG, directeur Th. Oerlemans van de SPD Noord- en Midden- Limburg, J. Hendriks van de Raad van Bestuur van De Wendel in Venlo, wethouder L. Heidens van Venray en A. Kleijnen, partner gehandicaptenzorg van het Zorgkantoor Noord- en Midden- Limburg. Na de pauze (van 15.45 tot 16.00 uur) is er een forumbespre king onder leiding van journalist Jos Bouten. Om 17.30 uur wordt het mini-symposium afgesloten. Seniorservice Venray viert op zaterdag 29 september het tienja rig jubileum met een open dag. Het thema is Seniorservice - tien jaar jong. Iedereen is die dag tus sen 10.00 en 17.00 uur welkom in het Hobby- en Creativiteiten- centrum aan de Prins Bernhardstraat 12a in Venray. De eerste jaren waren voor Seniorservice Venray niet de meest succesvolle. Na een moeizame start waarin het Gildeproject in Venray van de grond diende te komen, ken merkten deze jaren zich als weinig hoopvol en enthousiasmerend. De ommekeer kwam ongeveer vijf jaar later. De oorzaken waren onder andere: een nieuwe zienswijze in het door hun gestelde gildegebeuren en een meer praktische invulling daarvan; een positieve 'bestuursont- wikkeling' waarin eenheid en prak tische daadkracht zich steeds meer gingen ontwikkelen; het kunnen enthousiasmeren en mede verant woordelijk maken van alle leden van de vereniging (aanbieders/team leiders) en het kunnen beschikken over een fantastische accommodatie en onderkomen. De doelstelling par ticipatie van ouderen in het maat schappelijk samenlevingspatroon in Venray en vooral het in de praktijk realiseren is sindsdien alleen maar toegenomen. De doelstelling is zeer duidelijk en overtuigend aanwezig wanneer men ziet dat wekelijks 350 personen het centrum van Seniorservice bezoeken en actief bezig zijn door gebruik te maken van een of meer der activiteiten die daar geboden worden, een 40-tal team/assistent teamleiders een of meerdere malen per week hun kennis, kunde en erva ring belangeloos aan samengestelde groepen ter beschikking stellen en een grote verscheidenheid aan hob by's en activiteiten het gildeprincipe dagelijks nieuw leven inblazen. Enkele van deze bijzondere acti viteiten zijn: genealogie, korte ver halen schrijven, stoelen matten, omgaan met de computer, houtmo delbouw, conversatie Engels en/of Frans, conversatie actuele onder werpen, boekbinden, houtsnijwerk, papiersnijkunst, Noors borduurwerk (Hardanger), het maken van wens kaarten en creatieve kaarten, het werken met theezakjes, schilderen en pastelleren, glasgraveren, muziek maken en tot slot het Toffe Meiden Team, waarin enkele van de vrijwil ligers aan 11- en 12-jarige meisjes van diverse basisscholen uit Venray eenmaal per week in het centrum de elementaire technieken van onder andere houtbewerking, electra en fietsonderhoud onderrichten. De diensten zijn geheel belange loos en informeel. De kosten zijn op basis van het gildeprincipe nihil en hebben uitsluitend betrekking op de bestrijding van de onkosten. Zeventien sportclubs openen hun deuren voor de jeugd Vanaf komende maand kan de Venrayse jeugd weer op bezoek bij een groot aantal sportclubs. Zeventien verenigingen bieden jongeren tot veertien jaar de kans om gratis een training of bijeen komst bij te wonen. Het doel is om de jeugd kennis te laten maken met verschillende spor ten die zij leuk vinden. De voorbe reidingen zijn inmiddels in volle gang. Op alle basisscholen in de gemeente en in de eerste twee klas sen van het voortgezet onderwijs zijn 6000 folders verspreid. Daarop staat aangegeven op welke tijdstip pen de verenigingen hun deuren voor de jeugd openen. Dit is het vijfde jaar van het 'jeugdkennismakingsproject'. En de belangstelling, zowel vanuit de clubs als van de Venrayse jeugd, is alsmaar groeiende. Frans Jenniskens, van volleybalvereniging Rooyse VK, en Peter Bouwmans, van tafeltennisvereniging Red Stars, zijn vanaf het begin bij het project betrokken. De gemeente Venray en welzijnsinstelling Synthese bieden ondersteuning. SPORT IS GAAF De sportkennismakingsdagen zijn een vervolg op de actie 'sport is gaaf. Frans Jenniskens: "Helaas heeft de gemeente dit project aan de kant gezet. Daar heb ik me toen nog heel boos over gemaakt. Samen met Peter Bouwmans heb ik de draad weer opgepakt en zijn we begonnen met de kennismakingsdagen." Inmiddels nemen al zeventien verenigingen deel zodat er een heel ruim aanbod van sporten is: atletiek, triathlon, sjoelen, badminton, hand bal, hockey, korfbal, tafeltennis, handboogschieten, honkbal, judo, tennis en volleybal. "Het doel is de jeugd kennis te laten maken met sporten die ze graag willen beoefe nen. In de breedste zin van het woord. Ze kunnen in drie of vier bij eenkomsten proeven aan een sport. Daar zijn ook de verenigingen mee gebaat. Het is een promotie voor hun club en meestal houden ze er nieuwe jeugdleden aan over", zegt Frans Jenniskens. Ook de scholen zijn blij met deze aanpak want voor heen 'bestookte' vrijwel iedere sportclub de onderwijsinstellingen met folders of ander wervend mate riaal. Jenniskens: "De scholen zijn geen doorgeefluik. Maar nu zijn ze met één actie klaar. De gemeente ondersteunt het project financieel en De politie heeft in de nacht van donderdag op vrijdag een 25-jarige inwoner van het Poolse Oleszu :n - er va» het Poolse Niedoradz aangehouden op verdenking van een vijftal inbra ken in auto's. Politieagenten kregen rond 02.15 uur een melding dat er zou worden ingebroken in een personenauto op het parkeerterrein aan de Stationsweg. Ter plaatse gekomen zagen zij dat bij één van de auto's een raam was inge slagen. De daders waren inmiddels gevlucht. Even later kregen de agenten een melding dat een autoinbreker was overlopen in Geijsteren, waarbij een signalement van de vluchtauto was gegeven. Rond 02.55 uur zagen ze een auto rijden die aan het signalement voldeed en lieten de bestuurder stoppen voor een controle. Op de achterbank lagen diverse goederen die, naar wat later bleek, verkregen waren via auto-inbraken. Beide inzittenden zijn aangehouden en overgebracht naar het politiebureau voor nader onder zoek, Hieruit bleek dat de mannen in verband kunnen worden gebracht met vijf auto-inbraken die diezelfde nacht plaatsvonden in Venray, Geijsteren eh Leunen. De Polen zijn inmiddels in bewaring gesteld en zullen dat blij ven tot de zitting. Zodra ze aan hun strafeis hebben voldaan, worden ze overgedragen aan de Vreemdelingendienst, aangezien ze illegaal in Nederland verblijven. Ze zullen vervolgens in afwachting op de uitzet tingsprocedure m vreemdelingenbewaring worden gesteld er komt ook een brief van de wet houder bij. De gemeente zorgt tevens voor het drukken en de ver zending van het materiaal." ALLOCHTONEN Synthese neemt aan het project deel vanuit het oogpunt van de all ochtonen. Want gebleken is dat kin deren uit deze groep niet zo snel lid worden van een sportclub. "Het is daarom van belang dat vooral all ochtone jongeren meer aan sportac tiviteiten gaan deelnemen. Het idee achter dit project is dat zij, na de kennismaking, bij een sportvereni ging blijven 'hangen'. Want hope lijk zijn de ouders dan bereid om de contributie te betalen. Daarom breng ik dit ook onder de aandacht van het multiculturele platform", vertelt Kees Moerkerk die de bro chure voor het project heeft ontwor pen. Volgens Peter Bouwmans kan tafeltennisvereniging Red Stars ja- rlijks zo'n vijf a tien nieuwe leden verwelkomen. "Maar dit is niet onze enige activiteit. We organiseren ook al een scholierentoemooi en zelf geef ik gastcolleges op diverse scholen." Voor sommige sportclubs zijn de kennismakingsuren ware publiekstrekkers gebleken. "Bijvoorbeeld bij de badmintonclub was het vorig jaar hartstikke druk. Er waren veel te veel deelnemers. Mijn zoon heeft er toen aan deelge nomen en is daarna ook lid gewor den van BC Venray", zegt Peter Bouwmans. IJssalon Pr. Bernhardstraat 30a

Peel en Maas | 2001 | | pagina 7