Contactlenzen? Gemeente Venray tast reserves aan voor sluitende begroting Provinciale commissie bekijkt daadkracht Venray (omst woonboulevard op losse schroeven Jac van Els wint Liedjesfestival Grotestraat 41 Oplossing Vredeskerk in zicht NTACTLENZEN ankoop deel ^feoschhuizen f0 Mille voor ie Zandhoek Aluminium- diefstal K U R S T J E N S AANBIEDINGEN Onze nieuwe najaarscollectie is binnen Boete winkeldief MAAb aonaeraag <li sepiemDer ^uu i - rayma o Pa:- Gemeenteraad weigert goedkeuring koopovereenkomst let is nog maar dè vraag of er I een hieubel- en woonboule- ITrc| komt in De Hulst. De nieenteraad weigerde dinsdag- ind in te stemmen met de koop- ireenkomst met 3W Vastgoed. Maastrichtse projectontwikke- wil een stuk grond vati ruim hectare aankopen voor 12,5 Ijoen gulden. Waarop een win- pand van 29.000 m2 vloerop- rvlak gebouwd wordt langs de 3 tussen Henri Dunantstraat en urneseweg. n de commissie Stedelijke (wikkeling vielen al enkele frac- over de inmiddels gewraakte age in artikel 1.3 uit de overeen- rost. Hierin staat dat indien 3W stgoed niet de volledige 29.000 kan verhuren, de gemeente voor ximaal 3.000 m2 financieel bij- ingt. Dit kan oplopen tot een adepost van wel 1.050.000 gul- i. Op 5 september beloofde wel ader Houba (VVD) in de com- isie dat hij met 3W Vastgoed zou Verhandelen om dit punt te irappen. Deze passage was mers achterhaald en overbodig en i min of meer onopgemerkt in de ■reenkomst zijn blijven staan, ct zal geen breekpunt zijn. Ik euzie geen problemen. Want ik ga an uit dat die 29.000 m2 in een !rgerealiseerd wordt. Wij lopen geen enkel financieel risi co", zei Jan Houba drie weken gele den. Maar de onderhandelingen met de projectontwikkelaar liepen toch niet zo voorspoedig als de wethouder wellicht gehoopt en gedacht had. Wat blijkt nu? 3W Vastgoed houdt wel degelijk vast aan artikel 1.3 in de koopovereenkomst. "Ik heb ze helaas niet kunnen overtuigen", moest Houba dinsdag bekennen. De wethouder probeerde de raad over te halen om desondanks de koopover eenkomst goed te keuren. Er is immers haast geboden. En omdat er in de beruchte passage geen tijdsli miet stond zou het wel loslopen met die schadevergoeding. "Als we de overeenkomst niet vaststellen dan leidt dit tot vertraging. We kunnen dit punt altijd nog aan de rechter voorleggen. Want bij een geschil is onze positie sterk", zo dacht Houba. NIET OVERTUIGD De fracties waren echter aller minst overtuigd en werden zelfs wantrouwend door de opstelling van 3W Vastgoed. "Het kan niet zo zijn dat de gemeente de rekening voor leegstand gepresenteerd krijgt", meende John Oosterbeek (VVD). Hans Teunissen (D66) was terug houdend. "Voordat de eerste spade de grond ingaat wordt er al gedreigd met een juridisch geschil. Dit baart zorgen en het is geen goede basis." Ike Busser (Samenwerking) eiste dat artikel 1.3 geschrapt werd. "Want als de raad deze overeen komst goedkeurt betekent dit hon derd procent zeker een geschil. Voor 3W Vastgoed is het namelijk interessant een gedeelte van het gebouw leeg te laten staan. Dit punt moet er daarom uit. Op partijen die er wel mee instemmen daar moet later de schade maar verhaald wor den", vond Busser. Ook Bert Linskens (PvdA) was huiverig. "We moeten hier heel alert op zijn. Als er nu op voorhand al een interpretatieverschil is dan gaat het feest niet door. Ondanks de ver traging en financiële consequen ties." Gerrit Lemmens (fractie Van de Vorle) vond dat de gemeente geen enkel risico moest nemen. "Artikel 1.3 hoort er niet in thuis. 3W Vastgoed toont zich een harde onderhandelaar die een miljoen gul den voordeel wil behalen. Zij zijn te kwader trouw. Daar doe ik liever geen zaken mee." Henri van de Ven (CDA) had eveneens zijn bedenkin gen. Wethouder Houba deed nog een ultieme poging om de zaak te red den. "Ik wil de overeenkomst onder tekenen en aan de gang gaan. Het is geen gelukkige situatie maar we zien wel waar we uitkomen. Er komen nog wel meer zaken waar we met 3W over komen te stoeien. Maar bij dit punt ben ik er niet bang voor dat we er onze broek aan scheuren." Bert Linskens merkte op: "De wethouder moet niet de raad over tuigen maar 3W Vastgoed". De PvdA'er stelde voor het voorstel terug te nemen en een hernieuwde poging te ondernemen bij de pro jectontwikkelaar. Hans Teunissen vroeg zich af of de wederpartij soms een dubbele agenda heeft. "Als 3W er geen belang bij heeft waarom willen ze dat artikel er dan per sé inhebben. Of zouden ze er andere bedoelingen mee hebben?". De raadsvergadering werd geschorst voor colïegeberaad. Nadat loco-burgemeester Driessen de zit ting heropende kwam Houba met de mededeling dat het college het voor stel terugnam. "Want als het wordt weggestemd is er helemaal geen voorstel meer. Ik treed zo spoedig mogelijk met de directie van 3W Vastgoed in overleg", zei Houba die nogmaals meldde dat haast geboden was omdat dezelfde projectontwik kelaar ook aan de slag gaat op het Gouden Leeuwterrein. De verhui zing van Leenbakker en Praxis naar de Hulst hangt hiermee nauw samen. Want zolang beide winkels op hun huidige plek blijven zitten kan er niet gestart worden met bouwwerkzaamheden op de Gouden Leeuw. pka' MsaeYeis Vanaf 14 augustus zijn wij voortaan op maandag gesloten Eindstraat 12, tel, 581553 )e provincie Limburg heeft 3,3 Ijoen gulden uitgetrokken om idaankopen voor natuurter- en van het Limburg idschap en de Vereniging lurmonumenten mogelijk te :en. Het gaat in totaal om 47 kopen die gezamenlijk 102 lare beslaan. Samen met eer- [e subsidies dit jaar, komt de 'erving uit op reeds 598 hec- |oor het Limburgs Landschap is er andere ruim drie hectare van [natuurgebied Boshuizerbergen /enray en vijf hectare van het lurgebeid Dorperheide in Arcen gekocht. De grootste aankoop de Vereniging luunnonumenten betreft het Igoed Elburg op de grens van nsel in Swartbroek-Weert. De lervlakte van dit gebied bedraagt Ware. Het landgoed is geheel :gen binnen de provinciale ho- jg|llructuur. Het te verwerven 1g(( )ied ligt langs de Tungelroyse uj eken is daarmee van onmisbaar te ang voor dit beekherstelproject. 3: let Juliana Welzijn Fonds heeft 000 gulden toegekend aan i"1 chting Gemeenschapshuis De dhoek in Wanssum. De bijdrage estemd voor de verbouwing, de reiding en de herinrichting van leenschapshuis De Zandhoek, et Juliana Welzijn Fonds vindt belangrijk dat mensen zelfstan- 1 zijn en blijven, zich kunnen red- k; a in de samenleving en in staat adaaraan deel te nemen: jonge- die hun draai moeten vinden in samenleving; mensen die zelf- 'adig in hun eigen huis en omge- 'g oud willen worden; buurtbe- ar 'aars die de handen ineen slaan en •ig h inzetten voor een leefbare rt; dak- en thuislozen een kans 'en op een menswaardig bestaan; tklozen en andere uitkeringsge- ïhtigden tot hun recht laten neu in de samenleving. Waar het al die situaties om gaat, is dat insen een volwaardig lid van de aenleving zijn, dat ze erbij horen n de nacht van woensdag op don- Mag is vanaf een bedrijfsterrein Do Hulst in Oostrum ongeveer "W kg aan aluminium profielen weemd. l Het in totaal om ongeveer profielen voor de kassenbouw. s profiel heeft een lengte van 3 tot "jeter. De totale waarde van de pelen is vooralsnog onbekend. Poor het forceren van de poort Rrd toegang verschaft tot het ter- Het Liedjesfestival in De Witte Hoeve is zaterdagavond ge wonnen door Jac van Els met het lied 'Mien pak'. De twe- de plaats was voor 'Wied Tied', gezon gen door 'Doet mar zes', en derde werd 'De pikke pikke laeste' van Jack van Els. Vierde werd het lied 'ik krieëg 't wér' van Mirjam Aarts. Er waren tien liedjes ingezonden, van oud gedienden en enkele nieuwe artiesten. Naast bovenstaande artiesten stonden ook Mengelmoes met 'He- Ho Vastelaovend', Zwart-Wit met 'D'n elfde van d'n elfde', Martien Jeuken met 'Same, mit ów', Jeanet Janssen en Jan Mulder met 'Muntjes Koeëpe' en Ellen van Osch en Herman Franssen met 'De Preens' op de planken. WIJ HEBBEN RUIME ERVARING EN HOOG OPGELEIDE CONTACTLENSSPECIALISTEN VENRAY - NOORDERHOF 20 TEL. 0478 - 550630 - V-X Eerste fase onderzoek naar herindeling afgerond Een onafhankelijke commissie van de provincie Limburg onder werpt momenteel een aantal Noord-Limburgse gemeenten aan een onderzoek naar de bestuurs kracht. Aan de hand van de uit komst van dit onderzoek, de bestuurskrachtmonitor, wordt bepaald of een gemeente zelfstan dig kan blijven of moet fuseren. Dit laatste is het geval indien blijkt dat een gemeente onvol doende daadkrachtig is om zijn wettelijke taken en ambities goed uit te voeren. Het zijn vooral de kleinere gemeenten, zoals Meerlo-Wanssum, die het meeste te vrezen hebben. Voor Venray zijn de mogelijkheden trouwens toch al fysiek beperkt. Want de gemeente ligt helemaal in een uithoek van de provincie Limburg. De noordelijke en weste lijke gemeentegrens ligt immers op de scheiding met de provincie Noord-Brabant. In zuidelijke rich ting zijn er evenmin mogelijkheden omdat Horst aan de Maas per 1 januari 2001 is ontstaan uit een fusie van Horst, Broekhuizen en Grubbenvorst. Deze nieuwe geme- nte neemt daarom ook niet actief deel aan het bestuurskrachtonder- zoek. De enige mogelijkheid ligt voor Venray dus aan de oostkant. Wethouder Jan Driessen liet zich enkele maanden geleden al ontval len dat een samenvoeging met Meerlo-Wanssum een wensbeeld is. Beide gemeenten werken al op veel terreinen samen (zoals reconstructie platteland, rabobanken, ontwikke ling bedrijventerrein, project Oostrumsche beek, beroepscommis sie, brandweer en muziekschool). Deze samenwerking zal in de toe komst alleen maar intensiever wor den. Meerlo-Wanssum wil uiteraard zo lang mogelijk op eigen bénen blijven staan. Maar de gemeente, met ruim 7.500 inwoners, weet ook dat een fusie op lange termijn niet te voorkomen is. Binnen Meerlo- Wanssum valt ook een tweespalt te Wethouder Houba (VVD) kon dinsdagmiddag toch nog een slui tende begroting voor het jaar 2002 presenteren. In de voorja- rsnota gaapte er nog een tekort van ruim 1,3 miljoen euro. "Het heeft wat moeite gekost maar we hebben het gat weten te dichten. Zoals we dat aan de raad hadden beloofd", verklaarde de portefeu illehouder van financiën. Daarvoor heeft de gemeente wel een greep in de reservepot gedaan die toch al niet al te goed gevuld was. Het enorme tekort in de voorjaars nota werd veroorzaakt door een ja- rlijkse verhoging van de loonsom van 15%. Het college denkt dit geld nodig te hebben om aan de hand van een 'organisatieontwikkelingstra ject' de bedrijfsvoering en de inter ne organisatie drastisch te verbete ren. Bovendien wordt extra personeel aangetrokken om knel punten op te lossen. Dit betekende vanaf 2002 jaarlijks een extra uitga ve van 1,6 miljoen euro. Dit bedrag is nu in de begroting 2002 gehalve- rd tot 840.000 euro. Volgens wet houder Houba zal in het eerste aan loopjaar nog niet het volle bedrag noodzakelijk zijn. In de jaren daarna is wel de volle investering van 1,6 miljoen euro meegenomen. NIET ECHT RIJK Opmerkelijk is dat het college de toch al zwakke reservepositie verder aantast om de exploitatie rond te krijgen. Zo wordt de jaarlijkse bij drage van 256.000 euro aan de bestemmingsreserve economische ontwikkeling volgend jaar niet gedaan. Bovendien worden een aan tal investeringen op welzijnsgebied (zoals jeugd- en jongerenwerk, min derheden, ondersteuning wijkraden en ouderenconsulent) betaald uit de reserve sociale vernieuwing. Jan Houba gaf toe dat de gemeen te Venray niet echt rijk is maar dat in de laatste jaren de reservepositie toch verbeterd was. Daarbij moet wel worden opgemerkt dat andere gemeenten nog veel meer profiteer den van de economische voorspoed en hun financiële reserves flink wisten te spekken. Om minder krap bij kas te zitten wordt een wat vreemde manoeuvre uitgehaald. Projectontwikkelaar 3W Vastgoed levert een bijdrage van bijna 1,4 miljoen euro voor de bouw van een parkeerkelder in de Gouden Leeuw. Dit bedrag wil het college nu gebruiken om de oude tekorten uit het grondbedrijf sneller af te los sen. Wethouder Houba: "Het par- keerbedrijf heeft dit geld niet direct nodig en het geeft ons structureel wat meer lucht." Maar juist door de bouw van de ondergrondse parkeergarage duikt de exploitatie van het parkeerbedrijf in het rood. Waardoor de parkeerre- serve, opgebouwd uit de jaarlijkse overschotten, jaarlijks flink afnee mt. Het lijkt erop dat B en W enkele kunstgrepen hebben uitgehaald om het financiële plaatje er nog redelijk te laten uitzien. Voor 2002 is de begroting in ieder geval sluitend geworden. Dat kan niet gezegd wor den voor de twee volgende jaren. Het jaar 2003 toont een tekort van 1,8 miljoen euro en in 2004 bedra- gt het financiële gat 570.000 euro. De meerjarenbegroting laat pas vanaf 2005 een positief beeld zien. Het investeringsprogramma van ruim 8,8 miljoen euro en de belastingdruk bleven onveranderd ten opzichte van de voorjaarsnota. De Venrayse burgers zien de gemeentelijke belastingen (OZB, rioolrechten en afvalstoffenheffing) de komende jaren ongeveer met 6% stijgen. VERBETERING ORGANISATIE Het belangrijkste punt is en blijft Tel. 0478 - 568 415 Lederen kleding voor dames en heren Jacks- Jassen- Broeken- Blazers- Mantels enz. normaal 299.- 399.- 399.- 599.- NU 199.- 250.- 299.- 399.- de verbetering van de ambtelijke organisatie. Bij de begroting 2002 is een lijvig boekwerk gevoegd dat moet aantonen dat de jaarlijkse extra investering van 1,6 miljoen euro bittere noodzaak is. PriceWaterhousêCoopers (PWC) deed een onderzoek op de afdeling Bouwen Milieu en de sector Stedelijke Ontwikkeling. Juist op deze afdelingen kampt de gemeente met het grootste personeelstekort. PWC kwam echter tot een andere conclusie. Na vergelijking met ver gelijkbare gemeenten als Weert, Rheden, Terneuzen en Heerenveen blijkt dat in Venray de personeels kosten per arbeidsplaats schrikba rend veel hoger liggen. Dit komt vooral door de inhuur van personeel en de uitbesteding aan dure advies bureaus. Bovendien analyseerde PWC het werkaanbod in Venray. Dat blijkt echter redelijk goed afge stemd te zijn op de personeelsfor matie. Het bureau concludeert dan ook dat het op het gemeentehuis vooral schort aan een goede interne organisatie in plaats van een tekort aan mankracht. De functie Planning Control wordt zelfs als zwak tot onvoldoende beoordeeld. bespeuren. De dorpen Ti enray en Swolgen zijn veel meer op Horst georienteerd en voelen zich ook meer aangetrokken tot Horst aan de Maas dan tot Venray. Terwijl Geijsteren, Wanssum, Blitterswijck en Meerlo meer op Venray zijn gericht. TAKEN Voordat een nieuwe herindelings ronde in Noord-Limburg aan de orde komt, moet eerst de uitkomst van de bestuurskrachtmonitor bekend zijn. Venray heeft de eerste fase inmiddels achter de rug. Er is als het ware een 'foto' van de gemeente gemaakt. Hierin is vastge legd wat de taken zijn en welke ambities de gemeente heeft. Dit zogenaamde opgavenprofïel wordt in een extra raadsvergadering op 1 oktober besproken met de visitatie commissie van de provincie. Daarna gaat de tweede fase van start waarin de provinciale commis sie onderzoekt of Venray zijn taken en ambities ook kan waarmaken. Het opgavenprofïel werd door de gemeente Venray zelf opgesteld. Het eerste gedeelte is een vastleg ging van de sociale, fysieke, econo mische en culturele structuur. Het is veelal een opsomming van cijfers of feiten. Bijvoorbeeld dat 26% van de inwoners jonger is dan 20 jaar, dat 33% van de huizen een huurwoning is, dat de gemeente 20.900 arbeids plaatsten bezit en dat 33% van de werknemers van buiten de gemeente komt. Voor insiders bevat het niet veel verrassingen. Soms komen er aardi ge nieuwtjes aan het licht. Zo wil de gemeente bij sporthal De Wetteling twee nieuwe gymnastieklokalen bouwen omdat er bij het voortgezet onderwijs een tekort is aan binnen sportaccommodaties. Ook staat ver meld dat uitbreidingsplan De Brabander op de lange baan wordt geschoven omdat de eerste voorkeur uitgaat naar inbreidingslocaties zoals het St. Annaterrem. Door middel van inkleuring van een van de vijf bolletjes wordt een gewicht toegekend aan iedere opga ve. Als het middelste bolletje zwart gekleurd is betekent dit 'normaal'. Rechts van het midden geeft een hoger belang aan het onderwerp ter wijl een zwart bolletje links van het De Vredeskerk in Venray wordt bijna zeker niet gesloopt. Projectontwikkelaar Nieuwenhuizen-Jongen en Thuiszorg Noord-Limburg zijn het vrijwel eens over de verkoop van de kerk. Thuiszorg Noord- Limburg wil in de Vredeskerk zijn hoofd- en regiokantoor onderbregen. Een haalbaarheidsonderzoek van Thuiszorg Noord-Limburg om het regio- en het hoofdkantoor, nu nog op twee verschillende locaties in Venray gevestigd, is positief uitge vallen. Een schets van de nieuwe inrichting van de kerk is inmiddels klaar. Thuiszorg Noord-Limburg zal als de verkoop definitief doorgaat niet veel veranderen aan de kerk. Wel komen er in het dak een aantal ramen om zo een lichtinval te creë ren op een binnenplaats. Er komt verder een tweede verdieping waardoor Thuiszorg Noord- Limburg na de verbouwing de beschikking krijgt over tweeduizend vierkante meter kantooroppervlakte. GAAT UW HART UIT NAAR DE ROMANTIEK IN DE BESTE ENGELSE TUINTRADITIES? Spiegelt u zich aan de Engelsen bij uw plannen voor een nieuwe tuin? Samen met'Rien van Mierlo komt u tot de uitvoering van een ontwerp waarin romantiek en melan cholie onmiskenbaar zijn terug te vinden. Compleet met vijvers en bestrating zo u wilL En onderhoud niet te vergeten. Rien van Mierlo geeft uw tuin een eigen signatuur 111 5751 PK Deur de Tel. 0493 31 4 593 PEEL EN MAAS on line www.yandenjmunckhof.iiiy nieuws midden minder gewicht betekent. Opvallend is dat in Venray allé 86 beoordelingen niet extreem uitval len want alleen de drie middelste bolletjes werden gebruikt. Geen enkele keer was er een uitschieter naar uiterst rechts of links om aan te geven dat een opgave uitzonderlijk aanwezig of geheel afwezig is. VERVUILDE GROND Het tweede gedeelte van het rap port beschrijft de opgaven die'voort- vloeien uit regionaal, provinciaal óf landelijk beleid. Hierin staat onder meer te lezen dat Venray 25 locaties met vervuilde grond heeft en dat Venrays grondgebied last heeft van verdroging. In totaal is al 350 hecta re verdroogd. Dat de gemeente der tig rijksmonumenten en 65 gemeen telijke .monumenten bezit. En dat de gemeente Venray momenteel 24 vacatures telt en dat iedere vacature gemiddeld vijfenhal ve maand vacant is. In het laatste gedeelte komen de politiek-bestuurlijke ambities aan bod. Allerlei nota's, samenwer kingsverbanden en hoe de burgers bij het beleid betrokken worden staan vermeld. De relatie tussen gemeentebestuur en ambtenaren blijkt niet optimaal te zijn. Zo wil het college beleidsmatig beter en slagvaardiger ondersteund worden door de ambtelijke organisatie. De ambtenaren op hun beurt vin den dat ze te weinig planmatig kun nen werken omdat ad hoc-zaken en steeds nieuwe vragen vanuit het col lege hun werk doorkruisen. Ook vinden zij dat de portefeuilles van B en W niet goed verdeeld zijn. De visitatiecommissie stelt 'een opvallend groot aantal inleenkrach- ten' vast. In het jaar 2000 werden 91 externen ingehuurd op het gemeen tehuis. Aan inleen van personeel, adviseurs en uitbesteding van werk werd in totaal 11,8 miljoen gulden besteed. De ambtenaren werken 31% van hun tijd aan beleid en 69% aan uitvoerende taken. De taken en ambities in het opga venprofïel werden op hoofdlijnen onderschreven door de zes fractie voorzitters in de commissie Algemene Zaken. Burgemeester Waals zei veel meer waarde te hech ten aan de uitkomst van de bestuurs kracht dan aan het opgavenprofïel. Thuiszorg Noord-Limburg is de la- tste jaren flink uit haar jasje gegroeid en is dringend toe aan een nieuw onderkomen. Het regiokan toor is op dit moment nog gevestigd in De Clockert, maar dit gebouw waar diverse instellingen zijn onder gebracht (onder andere ook Synthese) gaat op termijn tegen de vlakte. Als over enkele randvoor waarden overeenstemming wordt bereikt, wil Nieuwenhuizen-Jongen de Vredeskerk verkopen aan Thuiszorg Noord-Limburg. Zo wil Thuiszorg niet het onderhoud van het carillon verzorgen. De gemeente Venray is gevraagd die taak op zich te nemen. Verder zou de pastorie in handen dienen te blijven van de pro jectontwikkelaar. Nieuwenhuizen- Jongen weet op dit moment nog niet precies wat er met het carillon gaat gebeuren. De politie heeft vrijdagmiddag een 26-jarige inwoner van Leunen aangehouden op verdenking van diefstal uit een winkel aan de Burgemeester Coenegrachtstraat in Blerick. De man probeerde twee pakjes drum te stelen maar werd betrapt door een winkelmedewer ker. Hij werd overgedragen aan de politie en overgebracht naar het politiebureau. Met toepassing van snelrecht kreeg hij een boete van 250 gulden opgelegd.

Peel en Maas | 2001 | | pagina 5