Diamanten bruidspaar in Venray PEEL EN MAAS Ex-straatjongen Valdo Bonfïm dankt Venray Boekenmarkt in hartje Venray ƒ1." Blaaskapel Freunde Echo presenteert cd Lintje voor Jac Ver steegen Tinus P is weer binnen! Samenwerking SSK en reflexzonetherapeuten www.awillems.nl winterkriebels! 'etitToi, Poisson Blanc, Bampidano Artwork, Zazi, Bla Bla, Canoe, Cks onniskens Vlooienmarkt in Leunen Willems Tandtechniek Venray ontwikkelen en afdrukken alle formaten APS film Wim en Jo Rommen-Seijkens 60 jaar getrouwd DONDERDAG 27 SEPTEMBER 2001 - NR. 39 HONDERD TWEEËNTWINTIGSTE JAARGANG Jim en Jo Rommen zijn op ierdag 27 september (van- 0p de kop af zestig jaar kkig niet elkaar getrouwd, diamanten bruidspaar, dat al jaar in de Prinses grietstraat in Venray woont, op zaterdag 29 september m met zijn acht kinderen, j|f kleinkinderen en zeven «■kleinkinderen feestelijk uit- in Beukenrode, de plaats ,r jo na een ziekenhuisopname s enkele weken revalideert. en Wim (82) beloofden ar op 27 september voor de wet ip 29 september voor de kerk wige trouw', vertelt Wim, die de trouwdag nog goed voor de tkan halen. »t als het gouden bruiloftsfeest tien jaar geleden. "Dat was een eldige, ouderwetse bruiloft, met .dansen, drinken en feesten. Een htig feest» maar dit jaar doen we net het oog op onze leeftijd en radheid toch maar wat rustiger .diamanten bruidegom is gebo- jn getogen in Vlakwater, ging in iray naar school en nadat hij die dopen had, verhuurde hij zich de maalderij in Meerlo. it beviel hem eigenlijk maar ig en hij ging bij een bloembol- weker werken, totdat hij ook dat gezien hield. Vervolgens yaamde hij zich als bouwvak maar dan speciaal als stuka- I.Na in de crisisjaren en in de og tewerk te zijn gesteld, kreeg llle kansen na de bevrijding, bij lederopbouw van het verwoeste iray. Zijn grootste klus was het adoorwerk en de herbouw van klooster Jerusalem, nu het centehuis in Venray. Venray bleef hij stukadoren tot Toen ging hij in Duitsland ten als stukadoor. Daar kon hij rverdiend worden want bij het iende gezin was iedere gulden [inkomsten een welkome finan- aanvulling. Tot 1977 heeft in Duitsland gewerkt, totdat slepende spierziekte hem nood- te het werk neer te leggen. Hij min de WAO terecht. Maar dat itten en niets doen, dat beviel helemaal niet. Om iets te doen te hebben werd hij helper-medewer ker bij een begrafenisondernemer. "Mijn grootste hobby's zijn altijd mijn vogels in de volière en de ver zorging van de tuin achter ons huis geweest. Maar helaas kan ik deze hobby's nu niet meer uitoefenen. Ja, ik merk dat ik nu echt ouder begin te worden", zegt Wim, terwijl hij naar de lege volière in de tuin kijkt. "De kleinkinderen zeiden altijd dat ze naar 'opa vogels' gingen, maar voor mijn achterkleinkinderen ben ik nu 'opa stok'." BRUID De diamanten bruid Jo Seijkens is geboren en getogen in Helmond, waar ze ook de lagere school bezocht. Na Ijet verlaten van die school ging ze werken in een fabriek. Dat beviel haar weinig en ze ging een cursus voor dienstbode volgen aan de Huishoudschool. Dat kwam haar later goed van pas, want ze ging later onder andere als Het diamanten bruidspaar Wim en Jo Rommen-Seijkens dienstbode aan de slag bij de burge meester van Bakel en later bij de vroedvrouw. Doordat haar moeder op vrij jeug dige leeftijd kwam te overlijden moest ze naar huis komen om voor het gezin te zorgen, als vervanging van haar moeder. Op 20-jarige leeftijd trouwde ze met Wim en kwam naar Venray. Eerst woonde ze nog in bij familie van haar jeugdige echtgenoot, maar dat werd met de uitbreiding van haar gezin steeds moeilijker. Toch zou het nog tot 1956 duren eer ze konden verhuizen naar de huurwo ning in de Prinses Margrietstraat, waar ze nu nog steeds met veel ple zier wonen. Er kwamen negen kinderen, waar van er één op jeugdige leeftijd stierf. Hun acht andere kinderen zullen met hun twaalf achterkleinkinderen en zeven achterkleinkinderen zater dagmiddag hun diamanten feest meemaken. De grootste hobby van Jo was, zover haar vrije tijd dat toeliet, handwerken. Verder spande ze zich er tot voor kort altijd voor in dat haar huis 'de zoete inval' zou blij ven, waar kinderen, klein- en achterkleinkinderen haar steeds wisten te vinden, al was het maar voor troost en raad. "We vinden het altijd fijn als de kinderen en (achter)kleinkinderen op bezoek komen", zegt Wim, "een beetje ravotten met de kleinsten en zo. Jo en ik hebben een mooi leven achter de rug en hopen nog vele jaren bijeen te mogen blijven. Het geheim achter ons huwelijk? Simpel: ik heb geen drie vrouwen nodig. Ik kan er amper één bijhou den!" Baby- kinderkleding Patersstraat 24, Venray Kiwanisclub Schieëpersland ft inmiddels meer dan 10.000 ken verzameld, uitgezocht, electeerd, geordend, geprijsd gerubriceerd voor de vierde kenmarkt, die zondag 30 sep- tber wordt gehouden op het ouwburgplein in Venray. oor de organisatie tekent voor tweede keer de Kiwanisclub tray, die dit evenement heeft, teenomen van de Stichting tray Initiatief. Deze boeken wor- aangeboden bij vijftien kramen, worden bemand door leden van kiwanisclub en hun echtgenoten, oer worden er nog 25 kramen esteld, die worden bezet door amelaars, verenigingen en pro- «onele verkopers, zodat er op het ouwburgplein voor ieder wat ns. 'e boekenmarkt valt samen met open zondag, die in Venray er bet thema 'nazomeren' is ezet en die nog vele andere acti- 1 s t a 1 I a t i e Warming elektro ntilatie sanitair Conditioning fj;fekstraal35861 BMWanssum «8-532441fax 0478-532645 lililiJenniskensinstallatie@Jewa.nl viteiten kent zoals muziekshows, modeshows etc. De muziek bij de boekenmarkt wordt verzorgd door één van de oudste joekskapellen van Venray: 'Rats d'r Neve'. Een kleuri ge band, die al 22 jaar bestaat en uit circa twintig leden bestaat. Dit gezelschap treedt op tussen 12.00 en en 14.00 uur. Verder wordt in een speciale voorleestent de jongere jeugd beziggehouden. De opbrengst van deze boeken markt wordt door Kiwanis geheel besteedt aan een goed doel. Kiwanis steunde dit jaar al de Clinic clowns, de Stichting Groen voor de opzet van een schaapskooi in de Peel, het St. Nicolaasgilde, de scoutingclub voor gehandicapten in Venray, de bibliotheek voor aanschaf van grote letterboeken etc. Graszoden-Kweekb DIRECT GAZON v.o.f Ook particuliere verkoop eventueel thuis bezorgd. Tel. 0478-54 50 28 Rouwkuilenweg 11, Ysselsteyn www,directgazon.nl In het kader van de week van de kinderopvang (17 tot en met 22 september) en de week van de reflexologie (24 tot en met 28 sep tember) is gekozen voor een samenwerkingsproject tussen de Stichting Samenwerkende Kinderopvang (SSK) in Venray en reflexzonetherapeut Marjo Kuypers uit Venray. De groepsleidsters van kindercen trum Duimelot locatie Sint Anna volgden zaterdag op de 'dag van de kinderopvang' een lezing over reflexzonetherapie en kregen na afloop een cadeaubon aangereikt voor een kennismakingsbehande ling in de week van de reflexologie. Het accent in deze behandeling is Buurtvereniging d'n Tomp uit Leunen houdt op 7 oktober haar tweejaarlijkse vlooienmarkt. Op deze vlooienmarkt zijn spullen te koop die op zaterdag 6 oktober in heel Leunen worden opgehaald. De vlooien worden gesorteerd en per categorie uitgestald op tafels. De beste en meest waardevolle stukken worden 's zondags vanaf 13.45 uur per opbod verkocht. Op deze middag wordt er ook aan de kinderen gedacht, terwijl de ouderen op zoek gaan naar leuke hebbedingetjes, kunnen de kinderen zich elders in het gebouw vermaken. De entree voor deze vlooienmarkt is geheel gratis en wordt gehouden in gemeenschapshuis De Brink in Leunen van 13.00-16.00 uur. I) S15 6 U kunt zich nog 1 week inschrijven voor de wijnproeverij op 14-10-2001 met name gericht op het ontspan ningselement; dit is voor de leid sters heerlijke verwennerij. Verder bestaat in de toekomst de mogelijkheid een basiscursus reflexzonetherapie te volgen, die tevens toepasbaar is voor baby's en peuters. Reflexzonetherapie is een natuur geneeswijze die vanaf 1950 in Europa geïntroduceerd werd. Door middel van een specifieke drukpunt- techniek via voeten, handen en oren worden refiexzones behandeld, die corresponderen met alle systemen en organen in het lichaam. De therapeut kan blokkades opsporen die verantwoordelijk zijn voor diverse klachten. Deze therapie ondersteunt en bevordert verder het zelfhelend mechanisme van het lichaam en kan preventief werken. Er wordt aandacht gegeven aan de individuele verantwoordelijkheid met betrekking tot leef- en voe dingsgewoonten en het verminderen van stress en spanning. Verder kan deze therapie palliatief ingezet wor den (dat wil zeggen pijnbestrijding) bijvoorbeeld bij terminale patiënten. Reflexzonetherapie wordt door diverse zorgverzekeraars vergoed. Voor meer informatie kunt u zich wenden tot: VNRT (Beroepsvereniging Nederlandse Reflexzone Therapeuten), telefoon: 070- 3821618 of Marjo Kuypers, tel: 0478-513191. Voor informatie over kindercen trum Duimelot locatie Sint Anna kunt u zich wenden tot locatiemana ger Sandra Janssen, tel: 0478- 568111, of Stichting Samenwerkende Kinderopvang: 0478-587110. Ramen Deuren Serres Tel: Q478-571 481 slechts per foto SCHOOLSTRAAT 5 5801 BN VENRAY Tel. 0478-512567 Ook APS in 1 uur Freunde Echo uit Overloon pre senteert op zaterdag 29 september haar nieuwe cd. Het is een zeer gevarieerde cd waarop verschillen de stijlen te horen zijn, maar waarbij Freunde Echo toch haar eigen typi sche klank weet te behouden. De presentatie van de cd wordt in stijl gebracht. Het wordt een avond wa- rbij de blaasmuziek liefhebber zijn hartje op kan halen. De Stevens lander uit Stevensbeek en de Loeketaler Muzikanten uit Hegel- som zullen deze avond een bijzon der karakter geven. Twee blaaska pellen die in het verleden en nu nog steeds het publiek weten te boeien met hun muziek en show. Beide kapellen hebben zelf ook al een cd uitgebracht. Voor Freunde Echo is dit niet de eerste cd waarop ze te beluisteren zijn.De kapel is op cas sette, cd en verzamel cd van Omroep Brabant te horen. Het is verder de bedoeling dat in oktober van dit jaar Freunde Echo ook te beluisteren zal zijn op de verzamel cd Blaasmuziek op z'n best deel 5. De avond begint om 20.30 uur en het Gemeenschapshuis in Overloon. Loco-burgemeester Jan Driessen heeft vrijdagavond in zaal De Karklingel in Oostrum een koninklijke onderscheiding uitgereikt aan Jac Versteegen (58) vanwege zijn meer dan dertigjari ge inzet voor de Venrayse afdeling van de FNV. Jac Versteegen vervult binnen de FNV Venray diverse functies, zoals bestuurslid/penningmeester en beheerder/penningmeester van het Steunpunt van de FNV regio Venray. Hij heeft zich in deze func ties uitermate verdienstelijk gema kt ten behoeve van de belangenbe hartiging van werknemers, in het bijzonder voor de afdeling Venray van FNV Bondgenoten. Door zijn onafgebroken inzet heeft hij een betekenisvolle bijdrage geleverd aan de continuïteit van deze afde ling. Voor zijn verdiensten is hij benoemd tot lid in de Orde van Oranje-Nassau. Afgelopen weekend was een bij zondere dag voor de Braziliaanse ex-straatjongen Valdo Bonfim uit Rio de Janeiro. Hij logeerde enke le dagen in Meerlo-Wanssum, bezocht hij onder andere jonge rencentrum Merlin in Meerlo en was Valdo een van de gastspre kers op een groot straatkinder congres in het Brabantse provin ciehuis in Den Bosch. Tussen de bedrijven door had hij even tijd om Peel en Maas te woord te staan om zijn verhaal te vertellen én de inwoners van Venray en Meerlo-Wanssum dank te zeggen voor de straatkinderen in Rio de Janeiro. "Dankzij de mensen in deze regio hebben veel straatkinderen onder dak gekregen bij de hulporganisatie Sao Martinho in Rio en, wat nog belangrijker is, hebben straatkinde ren de kans gekregen om zich ver der te ontwikkelen", aldus de inmiddels 29-jarige ex-straatjongen Valdo. "De Brazilianen moeten zoveel mogelijk zelf doen om de straatkinderen te helpen maar het is fantastisch als er vanuit Europa steun wordt gegeven." Zoals bekend is in Venray in 1995 op initiatief van het bestuur van de Wielervierdaagse Venray een grote actie gehouden voor de bakkerij- school voor straatkinderen in Rio de Janeiro en werd twee jaar eerder in Meerlo-Wanssum door de Stichting Ontwikkelingssamenwerking actie gevoerd voor de bouw van een huis voor straatmeisjes die in verwach ting zijn of al moeder waren. "Beide projecten draaien nog steeds voor treffelijk", weet Valdo Bonfim. JEUGDAMBASSADEUR Valdo is een bijzondere ex-straat- jongen die vorig jaar is benoemd tot VN-jeugdambassadeur van de Verenigde Naties. Vorige week dinsdag zou hij in New York de Algemene Vergadering van de VN toe moeten spreken maar door de aanval op Amerika werd de wereld top voor kinderen uitgesteld. Wel was Valdo Bonfim afgelopen vrij dag een van de sprekers tijdens het straatkindercongres in Den Bosch dat was georganiseerd door het Centrum voor Internationale Samenwerking in Tilburg in samen werking met de in de regio Venray bekende stichting Sint Martinus voor hulp aan straatkinderen. Valdo was op verzoek van deze stichting in ons land. Hij maakte die dag zo'n indruk dat het jeugdjournaal 's avonds liefst vijf minuten aandacht schonk aan zijn verhaal en het con gres. Valdo werd geboren in een volks wijk in Belo Horizonte, een grote stad op enkele honderden kilome ters van Rio. Op tienjarige leeftijd ging hij zwerven omdat hij, zoals hij zelf zegt, nieuwsgierig was en er thuis weinig eten op de plank kwam. Zeven jaar zwierf hij door de grote steden van Brazilië waarvan de laatste in Rio de Janeiro. "Ik was zwaar aan de drugs. Stal om aan eten te komen en was geen lieverd je. Een keer belandde ik in de gevangenis maar zag kans te ont snappen", om naar een jeugdop- vangcentrum te gaan van Sao Martinho, de organisatie die vanuit Nederland wordt gesteund door de Stichting Sint Martinus waarvoor onder andere oud-Oostrummer Paul Raedts, Ten Duijf uit Oirlo- Eindhoven en de Meerlose journa list René Poels actief zijn. Al snel zagen de begeleiders dat Valdo zeer gemotiveerd is en enkele jaren later was hij in het jongenshuis Sao Pedro jongerenbegeleider. "Op eigen kracht is het me gelukt te stoppen met het snuiven van cocaï ne en ben ik een andere weg inge slagen", zegt hij. STUDIE Via een Italiaanse studentenorga nisatie werd hij in 1996 uitgenodigd om naar Europa te gaan in het kader van een Italië-Brazilië jongerenuit- wisseling. Hij kreeg in het stadje Perugia pleegouders die hem hiel pen bij de studie. Op dit moment studeert de ex-straatjongen aan de universiteit van Perugia en zet hij zich vanuit Italië in voor de straat kinderen van zijn Rio de Janeiro. Hij is door de jeugddienst van de Verenigde Naties benoemd tot jeugdambassadeur voor de kinder rechten. Vorig jaar augustus sprak hij de UNO in New York toe en ver leende hij medewerking aan repor tages voor de Noord-Amerikaanse pers. In december 2000 nam hij als VN-jeugdambassadeur van het Italiaanse team van jeugdwerkers deel aan de opening van het Jaar van het Kind bij de UNO in New York. Valdo Bonfim is een zeer bewogen jongen, een overtuigend verteller over zijn ervaringen op de straat en de wijze waarop hij andere straat kinderen heeft geholpen om de vicieuze cirkel te doorbreken. Hij heeft boeiende ervaringen te vertel len over het straatleven. De mensen hangen aan zijn lippen als hij aan het woord is, zo bleek afgelopen vrijdag tijdens het straatkindercon gres. SUPERMARKT Een anecdote van Valdo: samen met vijf jongens van het jongens huis kreeg hij geld als beloning voor de goede schoolrapporten. Ze beslo ten naar supermarkt Mesbla te gaan om ieder een t-shirt te kopen. De privé-bewakers van de winkelketen vertrouwden het niet en sloten de jongens op in de privé-cel van de supermarkt. Sommige supermarkten in Rio nemen het recht in eigen han den en hebben cellen waar ze zon der tussenkomst van de politie stra- tjongeren opsluiten en afranselen. Valdo protesteerde dat hij en zijn maten onwettig en op racistische motieven werden opgesloten. Tevergeefs. Ze werden door de bodyguards van de supermarkt geïn timideerd, opgesloten, geïsoleerd en geslagen. In het tumult zagen enkele jongeren de kans te vluchten en ver wittigden in het dagcentrum van Sao Martinho Roberto Dos Santos. De mensen van Sao Martinho heb ben Valdo ter plekke weer vrij gekregen waarna Sao Martinho met succes een proces heeft aangespan nen tegen de supermarkt. DROOM Valdo Bonfim heeft een droom dat er ooit een tijd komt dat alle straatkinderen over de hele wereld op een menswaardige wijze worden geaccepteerd en geholpen. "Alle. kinderen, ongeacht kleur en gods dienst, hebben recht op liefde, onderwijs en een toekomst", zegt Valdo. Hij heeft zichzelf de opdracht gegeven daaraan te werken en hoopt dat vanuit Europa en Nederland veel mensen het werk van onder andere de hulporganisatie Sao Martinho blijven steunen. Lezers van Peel en Maas die dat willen kunnen onder andere de. web site van de Stichting Sint Martinus bezoeken (www.sintmartinus.news- man.com) en/of een gift overmaken op bankrekeningnummer 17.74.12.089 van Stichting Sint Martinus, t.b.v. straatkinderproject.

Peel en Maas | 2001 | | pagina 15