Waals: "Gemeenteraad controleert nauwelijks" Het moet spannender worden in de raadzaal Amateurfotografen 40 jaar in beeld Opknapbeurt kerkhof Leunen Top Support Dakwerken bestaat tien jaar Landelijke fietsdag Onder invloed Ramkraak Flyers Illegale Pool Gewonde Francesca VANILLE PagrkEN MAAS donderdag 20 september 2001 - Pagina 7 jct college maakt de begro- en bepaalt zo haar eigen bud- limte. Ik weet nu al hoe de Dtingsbehandeling in oktober verlopen. Er komen een stuk jrie amendementen, waarvan ajfv E van de fractie ken,! lenwerking. Ik lig er niet wak- iin r* van want de begroting wordt volgens gewoon aangenomen." ■-wwt eze uitspraken deed burgemees- jkenr Waa's vor'ge week donderdag inpons een partijbijeenkomst van ie va CDA. Hij is een warm voorstan- t'baifa van de invoering van het duale toileli sel, met een scheiding tussen dakras e§e en raa(^' 'n gemeente ite. a!j iray. "De raad van Venray con- atie,bfi eert nauwelijks en maakt geen loervtf ruik van het budgetrecht. Er ien geen initiatieven uit de raad. politieke agenda wordt voor I% door het college bepaald", jde burgemeester Waals, jay neemt, onder voorzitter- ip van Jos Waals, deel aan het laamde Vemieuwingsnetwerk iij de gemeenten alvast kennis i met de voorstellen van de lissie-Elzinga. Waals kraakte meer kritische noten over de gemeentelijke begroting. Hij doelde ondermeer op grote nieuwbouwpro jecten die niet in de begroting voor komen. Pas als een project geheel is afgesloten wordt het resultaat, posi tief of negatief, via het grondbedrijf in het jaarrekening verwerkt. Waals: "De ontwikkeling van het St. Annaterrein kost 70 of 80 miljoen gulden. Dat staat niet in de begro ting. We geven zelfs het meeste geld uit buiten de begroting om. Grote geldstromen blijven zo buiten het zicht van de raad. Dit is niet goed omdat de gemeente hierbij wel financiële risico's loopt." SCEPSIS Jos Waals bespeurt veel scepsis over de vernieuwingsvoorstellen. Het betekent een andere manier van werken voor zowel college, raad als ambtenaren. "Wethouders vinden het een bedreiging dat ze anders moeten functioneren. Dat ze losser van de partij komen staan. Ze zijn terughoudend", aldus de burge meester. "Ook de raadsleden vinden het moeilijk. De meesten vinden het maar niks. Ik bespeur weinig enthousiasme. Vooral de lokale par tijen zijn afwachtend." Wat Waals zorgen baart is de geringe betrok kenheid van de politieke partijen. "Er was lang een houding van 'het gaat toch niet door'. Maar nu het wel doorgaat moet de politiek zich goed realiseren dat zij het voortouw moet nemen. Dat de burgers weten dat zij straks een andere raad kiezen dan vier jaar geleden. Deze belangrijke staatkundige wijzigingen zouden tot een lokaal debat moeten leiden. Ik merk daar nog niets van. De raad gaat door met besturen en stuurt nauwelijks." In de begroting voor 2002 wordt 200.000 euro uitgetrok ken voor de veranderingen na de verkiezingen van 6 maart. Het gemeentebestuur wordt uitgebreid en de raad en de fracties krijgen ambtelijke ondersteuning. Waals stipte nog de andere werkwijze van de raadscommissies aan. Naast dat het voorzitterschap door de wethou der wordt overgedragen naar een raadslid vervalt ook de adviesfunc tie. "De commissie bereidt het beleid niet meer voor. Er wordt geen advies meer gegeven aan het colle ge. De commissie toetst alleen nog maar het gevoerde beleid. De wet houder zit erbij om toelichting te geven." Venrays burgemeester schetst ook een andere rol van het raadslid. "De fracties moeten meer initiatieven nemen. De raadsleden weten immers wat er speelt in de samenle ving. Het recht van onderzoek of enquete is een waardevol element. Vooral bij grote politieke of maat schappelijke vraagstukken." De gemeentesecretaris krijgt een min der politieke en een meer ambtelijke rol. Hij maakt geen deel meer uit van het college. Waals stelde voor een bijzondere commissie in het leven te roepen die het dualisme in het Venrayse gemeentebestuur gaat voorbereiden. Tweede Kamerlid Maria van der Hoeven vond dat de gemeente alle vernieuwingen goed bekend moet maken bij de burgers. Burgemeester Waals zag hierin ook een taak voor de politieke partijen. De gemeente zal een themanummer van de gemeentekrant 'Burgers bij de tijd' wijden aan het duale stelsel. :'iry>AN\e\eis a. 14(1 "nachr^ /VU v Vanaf 14 augustus zijn wij voortaan op maandag gesloten ïndstraat 12, tel. 581553 inieten van het Noord- en llden-Limburgse landschap, op jjle bij een kaasboerderij, paar- ®Jnelkerij of ander agrarisch keMlrijf en lekker uitwaaien op de J? Dat kan op zaterdag 22 sep- z^fber tijdens de ANWB/VVV ;teiï#elijke Fietsdag. Dan stappen in 1 Nederland duizenden mensen {Ie pedalen. Op meer dan 388 sen in het hele land kan worden irt met een van de 236 routes peciaal voor dit evenement zijn zet. it thema van de Landelijke dag dit jaar zijn bedrijven die bezig houden met natuur en ;u. Tijdens de route kunt u dus ïzoek bij verschillende agrari- of milieuvriendelijke bedrij- Kidi Onderweg is er volop gelegen- ^Jom af te stappen en een kijkje Hpemen, want de Landelijke fsdag is geen wedstrijd. Op ver- van de afgestempelde routebe- jgllrijving krijgt u tot 17.00 uur bij leindpunt een medaille als aan- |ken. In Noord- en Midden- )urg zijn bij elkaar maar liefst ilf startplaatsen. In Venray lt gestart vanaf de 'ANWB Venray, ïseniusplein 13, telefoon 18)510505. In Venray kunt u tij de landelijke fietsdag een tocht maken van 33 kilometer geti- Peelroute Venray. jenswaardig tijdens deze route is {der geval de rustpost Herberg Morgenstond, wiens locatie en lukaart bij iedereen een gevoel nostalgie oproepen. Daarnaast u onder andere langsgaan bij museum De Peelstreek, het Is militair kerkhof en geiten- femakerij De Bokkesprong. Aan einde van de tocht arriveert u t Venray, waar het Seniusplein alle gelegenheid om eens lekker uit te rusten. |e politie Limburg-Noord heeft afgelopen week in totaal veer- bestuurders betrapt bij het rij- onder invloed. De dronken ituurders zijn betrapt bij controles Ittervoort, Venlo, Venray, lermond, Melderslo, Maasbracht, - nek en Meterik. |i,i een bedrijf aan De Bleek heeft ?|e week een ramkraak plaatsge- 1(ien. Enkele minuten na de mei- gom 05.00 uur was de politie ter a,se maar waren de daders niet fir aanwezig. De rode Opel dett die was gebruikt voor de waak stond nog tegen de pui. de kraak werden voor een nog bekend bedrag foto- en videoap- atuur meegenomen. De politie is zoek naar getuigen van het voor- 1 of naar hen die meer informatie "oen verschaffen. Zij kunnen 'Jact opnemen met de politie van basiseenheid Venray-Centrum, 'toonnummer 0900 - 88 44. faPEELENMAAS" "abonnementwaard De werkgroep 'Kerkhof is vori ge week in Leunen begonnen met het verfraaien van de plaatselijke begraafplaats. Het grootscheepse onderhoud aan de paden en krui sen wordt verricht door een werk groep die bestaat uit een groep van vijftien vrijwilligers, vertelt initiatiefnemer Thei Hendrix. "We hebben aan alle nabestaan den toestemming gevraagd of we de graven op dezelfde lengte mogen brengen en de kruisen recht mogen zetten. Veel kruisen waren scheef en de paden ongelijk en niet verhard. We hebben geen Enkele vrijwilligers knappen de begraafplaats in Leunen op enkele negatieve reactie op ons voorstel gehad. De mensen zijn juist vol lof." Vorige week is de werkgroep begonnen met de renovatie van de paden. "We hebben in de afgelopen dagen veel boomstronken verwij derd, zeven kuub puin en 25 kuub zand afgevoerd en de gaten met 25 kuub nieuwe zand opgevuld. Nu zijn we bezig met het leggen van 700 grindtegels en 440 trottoirban den", zegt Hendrix. Deze week is de werkgroep begonnen olgende met het leggen van 175 m2 klinkers. "Ik ben trots op de tien mensen die deze week de handen uit de mouwen heb ben gestoken. We hebben samen al ontzettend veel werk verzet. Zeker gezien de leeftijd van de meeste vrijwilligers, die voor het merendeel de zestig gepasseerd zijn. We heb ben zelfs een vrijwilliger van 82 jaar." De werkgroep, die het kerkhof in de toekomst wil verfraaien met nieuwe beplanting, hoopt over enke le maanden de opknapbeurt van het kerkhof afgerond te hebben. Heropening verbouwde bedrijfspand Op 1 oktober a.s. is het tien jaar geleden dat Frank en Petra Schaeffers met hun bedrijf Top Support Dakwerken zijn gestart. In die tien jaar heeft het bedrijf zich een goede plek weten te ver werven in de Noordlimburgse en Zuid-oostbrabantse markt. In deze periode hebben ze een aan tal fraaie en aansprekende projec ten afgerond, met name in de renovatie van platte daken, zink en leibedekkingen. Frank en Petra startten in 1991 met een medewerker in een cham- pignonloods in Oostrum. Na een verhuizing naar de Zuivelweg in Leunen groeide het bedrijf wederom uit zijn jasje. Na de laatste verhui zing is het bedrijf, sinds ruim een jaar, gevestigd in het voormalig pand van veevoederbedrijf Jans- Verheggen in Oostrum. Tien jaar Top Support dakwerken en de verbouwing van het huidige bedrijfspand afgerond, is Frank en Petra Schaeffers wel "EEN FEEST OP HOOG NIVEAU" waard. De 6 medewerkers van Top Support Dakwerken hebben hier, met een ballonvaart, al een voorproefje van gehad Voor relaties en bekenden is er vrijdagmiddag a.s., in het bedrijfs pand aan de Stationsweg 124b, een receptie van 17:00 uur tot 19:00 uur. Voor de buurtbewoners houden Frank en Petra op zaterdagmiddag een open dag. Voor een bezoekje op het internet: Http://www.topsupportdakwerken.nl cssrs^" U wilt een professionele website die uw doelgroep aanspreekt? Neem contact op met Flyers Internet Communicatie, voor: communicatieadvies ontwerp en bouw van websites actualisering en onderhoud van websites e-commerce providerdiensten domeinregistratie (uw bedrijf.nl) webpromotie Uw interne communicatie kan beter? Met behulp van een intranet optimaliseren wij uw bedrijfsprocessen. Bekijk alvast onze website: www.flyers.nl Flyers Internet Communicatie uw p@rtner in de virtuele wereld! Grootdorp 89 - 5815 AN Merselo Tel.: 0478-546293 - Algemeen@flyers.nl De politie heeft donderdagmiddag een 31-jarige Pool aangehouden. Na controle bleek de man illegaal in Nederland te verblijven. Hij werd overgedragen aan de vreemdelin gendienst en in bewaring gesteld in afwachting van uitzetting. Bij een eenzijdig verkeersongeval op de Vliegert in Castenray is dins dagavond een 27-jarige automobi list uit Oostrum gewond geraakt. De man raakte door nog onbekende oorzaak met zijn auto van de weg, sloeg over de kop in een sloot en belandde uiteindelijk in een bouw land. De automobilist werd met diverse verwondingen aan rug, bui en ribben naar het ziekenhuis gebracht en daar opgenomen. Vernieuwingen gemeentepolitiek gaan in maart 2002 in Minister De Vries van Binnenlandse Zaken heeft er haast achter gezet. Hij vindt de gemeenteraadsverkiezingen van 6 maart 2002 een uitgelezen moment om alle vernieuwingen door te voeren. Deze week beslist de Tweede Kamer over de advie zen van de Commissie-Elzinga. Deze Groningse hoogleraar nam het functioneren van de gemeen tepolitiek onder de loep en kwam met enkele ingrijpende voorstel len. Hoofdpunt is de dualisering: een stricte scheiding tussen het college en de raad. Wethouders zijn niet langer raadslid en de gemeenteraad krijgt een sterk controlerende taak. Dit moet de spanning en het echte politieke debat weer terugbrengen in de raadzaal. Vorige week donder dag hield het CDA afdeling Venray een themabijeenkomst over het duale stelstel. Sprekers waren Tweede Kamerlid Maria van der Hoeven en burgemeester Jos Waals. Het blijkt dat de politieke partijen amper weten wat hun te wachten staat. "Er is veel te doen. Maar hoe gaan we hier mee om. Ik bespeur bij andere politieke partijen ook nog weinig actie", merkte afdelings voorzitter Jan Loonen op. ONTVLECHTING Het belangrijkste onderwerp is de ontvlechting tussen raad en college. Neem het Venrayse CDA als voor beeld. De partij heeft tien zetels en levert twee wethouders. In de huidi ge situatie maken de beide wethou ders deel uit van het college terwijl ze tevens raadslid zijn. Dus het CDA heeft acht personen die puur raadslid zijn. Stel dat na de verkie zingen het CDA opnieuw tien zetels behaalt en dat Driessen en Heidens wethouder blijven. Zij maken dan geen deel meer uit van de raad zodat het CDA de fractie met twee perso nen moet aanvullen om tot tien raadsleden te komen. Dus in plaats van twee wethouders en acht raads leden nu heeft het CDA, uitgaande van dezelfde situatie, straks twee wethouders en tien raadsleden. Want de 25 gekozen raadsleden komen straks allemaal tegenover het college van B en W te zitten. De wethouders komen daar nog getals matig bovenop. Voor de oppositie partijen betekent dit minder macht. Want de partijen die wel een wet houder leveren zijn niet alleen op twee fronten actief maar zij mogen ook nog hun fractie aanvullen voor iedere geleverde wethouder. Een wethouder mag voortaan ook van buitenaf komen. Net zoals landelij ke partijen na de verkiezingen iemand 'wegplukken' uit het bedrijfsleven om een ministerspost op te vullen. Terwijl hij of zij niet eens op de verkiezingslijst stond. Het gemeentebestuur gaat ook meer op de landelijke politiek lijken. Daar is al een duidelijke scheiding tussen regering (ministers en staatssecreta rissen) en parlement met de 150 Tweede Kamerleden in een contro lerende rol. Het college van B en W wordt tegelijkertijd bestuurder en uitvoerder met de raad als contro leur. Om de controlerende taak goed te kunnen doen krijgen de raadsle den meer bevoegdheden. Ze hebben ieder 'recht op ambtelijke ondersteu ning en het recht van onderzoek (enquete) naar het collegebeleid. De bestaande rechten van initiatief en amendement worden aangescherpt en gelden zonder drempel voor ieder raadslid. Iedere gemeente krijgt ook een lokale rekenkamer. POLITIEKE KLEUR Een ander belangrijk punt is het functioneren van de raadscommis sies. Venray telt nu acht commissies die worden voorgezeten door de betreffende portefeuillehouders. In de nieuwe situatie mag de wethou der geen voorzitter meer zijn van de commissies. Deze rol is voortaan weggelegd voor een raadslid. De wethouder is uiteraard wel aanwe zig om tekst en uitleg te leggen. Maria van der Hoeven: "Dit heeft een groot voordeel. Want nu bepaalt de wethouder nog wie het woord krijgt en maakt ie ook zelf uit of hij wel of niet antwoordt. Straks is dat niet meer. De commissievoorzitter kan de wethouder dan dwingen vol ledige informatie te geven." Voor sommige gemeenten, waaronder Horst aan de Maas, is dit niet nieuw omdat zij al langer op deze manier werken. De positie van de raadsle den wordt versterkt. Zij kunnen meer als echte volksvertegenwoor digers gaan opereren. De gedachte van de commissie-Elzinga is dat de raadsleden zich meer profileren en zich onafhankelijker en kritischer opstellen tegenover het college ook al heeft het de eigen politieke kleur.- De almachtige wethouder die nu in het college zit, tevens raadslid is, voorzitter is van de commissies en ook nog de fractievergaderingen bij woont bestaat straks niet meer. De wethouder moet zich dan geheel toeleggen op het besturen van de gemeente en het uitvoeren van het beleid. De Amateur Fotografen Vereniging (AFV) Venray bestaat in 2001 40 jaar. Dit heuglijke feit wordt gevierd met een jubileum expositie van 23 september tot en met 7 oktober in Kunstencentrum Jerusalem in Venray. 1 mei 1961 werd AFV Venray officieel aangemeld bij de Bond van Nederlandse Amateur Fotografen Verenigingen (BNAFV). "Maar in september I960 is de vereniging inofficieel begonnen", zegt Kees Roodnat van de tentoonstellings commissie. In een houten keet start ten zes enthousiaste amateurfoto grafen met het in georganiseerd verband uitoefenen van hun hobby. De activiteit op de ledenavonden bestond in eerste instantie voorna melijk uit het bekijken van eikaars werk. Het opstarten van de vereni ging verliep uiterst moeizaam. In 1963 bestond de AFV Venray nog uit slechts drie leden. Een informa tieavond in de schouwburg bezorg de de vereniging een nieuwe impuls. Vijftien leden meldden zich spon taan aan en niet veel later bestond de AFV zelfs uit 30 leden. "De ver eniging nam vanaf dat moment ook deel aan bondsfotowedstrijden, wedstrijden in binnen- en buiten land en al vrij snel mochten we de eerste kampioen van Limburg ver welkomen", zegt Roodnat, zelf 40 jaar lid, met gepaste trots. LOCATIES 40 jaar AFV Venray betekent ook een nagenoeg continu zoektocht naar een geschikte locatie. De onderkomens wisselden elkaar in snel tempo op. Met de vestiging in De Kemphaan lijkt de AFV voorlo pig uit ae brand te zijn. De vereni ging beschikt er over een dónkere kamer met vijf vergrotingsappara ten, waardoor het zelfs mogelijk is om cursussen fotografie aan te bie den. Met bijna 30 leden, waaronder drie vrouwelijke hetgeen uniek te noemen is, is het een gezonde ver eniging. De leden worden getrak teerd op sprekers, uitwisselingen met andere clubs, bondswedstrijden en de tweewekelijkse ledenavond op donderdag van 20.00 tot 24.00 uur. In 40 jaar tijd heeft de amateur fotografie zich ook meer en meer ontwikkeld. Roodnat: "Vroeger was de fotografie voornamelijk zwart/wit, maakten we zelf ons 'soepie' (ontwikkelaar, red.) en was het meer het maken van een kiekje. Tegenwoordig werkt bijna iedereen in kleur, alleen de jongens van de oude stempel niet, en wordt er meer in een foto gelegd. Maar wat in al die jaren niet is veranderd, is het feit dat we met z'n allen op een gezelli ge manier onze hobby kunnen uitoe fenen. Dat is in al die jaren overeind blijven staan." Tijdens de expositie zijn ruim 120 foto's te bewonderen. De werken zijn afkomstig van de leden van AFV Venray, twee oprichters van de vereniging. Peter Swenken en Jan van der Putten, leerlingen foto grafie van het kunstencentrum en bevriende fotoclubs uit de regio. IJssalon Pr. Bernhardstraat 30a smaak van de week (21 sept. tfm 27 sept.)

Peel en Maas | 2001 | | pagina 7