Start afvalcampagne in Brukske Verenigingsleven wordt bedreigd" Blind voor kunst Subsidie project i ouderenadviseur Buitenlandse jongeren op herdenking Onderzoek naar verpachting dorpskermissen Wethouder wel of geen lijsttrekker? Officiële opening Huiskamerproject Brukske 'T VENHOJS LAEVE GETAEKEINTD Billboards leiden tot horizonvervuiling. i Verboden aan te plakken. Verkeers ongevallen EEL EN MAAS donderdag 20 september 2001 - Pagina 5 61 Het college van B en W van de [eraeente Venray heeft dinsdag l( '"gestemd met een structurele voorzetting van het project oude renadviseur van Synthese. 71 synthese ontvangt van de emeente in totaal een bedrag van "jna 215.000 gulden om het pro- Jeet in ongewijzigde vorm te kun nen continueren. De ouderenconsulenten hebben in "e afgelopen twee jaar bij 23% van a"e ouderen van Venray een bezoek ann huis gebracht. Ouderen worden geïnformeerd over voorzieningen voor wonen, welzijn en zorg. Dat "aar behoefte aan is, bleek uit de resultaten van de huisbezoeken, vnjwel ieder huisbezoek leverde een aanvraag voor een voorziening $vr^et name gemeentelijke wvG-voorzieningen zijn veelvul dig op aanraden van de ouderencon sulenten aangevraagd. De ouderencónsulenten leveren hiermee voor de gemeente Venray een bijdrage aan het doel om oude ren in staat te stellen zolang moge lijk zelfstandig te blijven wonen. Het is voor zelfstandig wonende ouderen erg belangrijk dat zij gebruik maken van de talrijke voor zieningen die er voor hen zijn. Ouderen vragen de voorzieningen uit zichzelf onvoldoende aan. Informatie, maar soms ook een hel pende hand bij de aanvraagprocedu re, is van groot belang. De gemeente Venray vindt dat Synthese in de afgelopen twee jaar heeft laten zien dat zij met de huisbezoeken door de ouderenconsulenten deze informatie op laagdrempelige wijze biedt. Op donderdag 27 september zal de officiële opening plaatsvinden van een communicatiecampagne in de wijk Brukske over afval scheiding en zwerfafval. De gemeente Venray richt de cam pagne op deze wijk vanwege de vele reacties en vragen en de medewerking vanuit de wijk. De campagne is voornamelijk gericht op het gescheiden aanbieden van afval en de voordelen die hiermee te behalen zijn voor het milieu en de eigen portemonee. In samenwerking met het Wijkplatvorm Brukske en basis school De Flierefluit zal de gemeen te Venray de komende twee maan den extra aandacht aan afval besteden. Er is inmiddels in de wijk een nul meting gedaan. Met een telefoni sche enquête zijn aan 200 huishou dens in de wijk vragen gesteld over afvalscheiding en zwerfafval. Met behulp van de resultaten van de enquête kan de gemeente Venray de huidige situatie schetsen. Na de actie houdt de gemeente weer een enquête om te zien of er een verbe tering is waar te nemen. OPENING De bewoners van Brukske hebben een brief ontvangen, waarin wet houder Heidens (milieuzaken) aan geeft wat er allemaal op het pro gramma staat. De communicatiecampagne start met een openingsactie op 27 september op basisschool De Flierefluit. Via de kindéren hoopt de gemeente ook de interesse van de ouders te krijgen. Zes klassen gebruiken een lespakket van de Stichting Nederland Schoon. Tijdens de openingsdag legt de milieuwachter uit waarom het zo belangrijk is om afval té scheiden en zwerfafval te voorkomen. De kinde ren houden zelf een opruimactie in de wijk en gaan op excursie naar het milieustation. Als afsluiting krij gen ze een leuke attentie POSTERS Tijdens de actieperiode hangen overal in de wijk posters met ludie ke kreten over afval en in het bij zonder zwerfafval. Ook plaatst de gemeente Venray advertenties in wijkkrant 'Info' en in de gemeente krant 'Burgers bij de tijd'. En ze organiseert op 18 oktober een infor matieavond voor alle bewoners van Brukske. De milieuwachter doet dan zijn verhaal en mensen kunnen ook gericht vragen stellen. Tevens wordt aan de hand van rekenvoorbeelden zichtbaar gemaakt waarmee burgers financieel voordeel kunnen behalen. Over ruim twee maanden sluit de gemeente de campagne met een ludieke actie. Als na evaluatie blijkt dat de campagne aanslaat, krijgt ze wellicht een vervolg in andere wij ken van de gemeente Venray. PEEL EN MAAS on line www.vandenmunckiiof.nl/ nieuws V« 0' Vervolg vp: Dorpsraad woedend over komst tienerdisco y De discotheek in de St. Bgtharinastraat kwam nog in flder verband ter sprake. De Keg verhuist namelijk uit de ent jrpskern naar het nieuwe tal edrijventerrein De Hulst II in enray. Burgemeester Waals zei de ver- aatsing te steunen. "Er zal op deze ek geen horeca of een bedrijf meer uii* iinen. We denken aan een woon- 'etfi gemming. Een woon-zorg-com- 'n'n lex voor ouderen zou een goede Heii ptiezijn." In zijn inleidend praatje 'jj haarde Waals Leunen, samen met jen 0strum en Ysselsteyn, onder de du! jetner kansrijke dorpen. "Deze ne dorpen zijn nog groot genoeg eö i hebben zo'n samenstelling van de le" polking dat de voorzieningen er siand kunnen blijven", zei ae bur gmeester. Dorpsraadvoorzitter nniskens merkte ook de keerzijde van op dat Leunen zo dicht bij enray ligt. Leunen is er zelfs hele- aal aan vastgegroeid. "Dat is een bedreiging voor ons verenigingsle ven. En het grote Venray lokt met al z'n voorzieningen. Kansen in Leunen worden daardoor teniet gedaan", meende Jenniskens. Burgemeester Waals benadrukte dat dorpen als Leunen en Oostrum geen wijken van Venray zullen worden. "Alhoewel die dorpen steeds meer verweven raken met Venray. Maar Leunen heeft historisch gezien een eigen sociaal/culturele identiteit. Het dorp moet investeren in deze waarde om het in stand te houden." Waals doelde hierbij vooral op het behoud van een rijk verenigingsle ven. De eerste fase van het uitbrei dingsplan 'De Korenmolen' nadert zijn voltooiing in Leunen-noord. Of en wanneer de volgende twee fases gebouwd kunnen worden is nog maar de vraag. Door de strengere milieuwetgeving is tankstation Texaco van de gebroeders Lucassen een nog grotere sta-in-de-weg geworden. Want eerst mocht er bin nen een straal van vijftig meter van een lpg vulpunt niet gebouwd wor den. Sinds afgelopen voorjaar is dit door de minister verruimd naar 120 meter waardoor verdere woning bouw er vrijwel onmogelijk is geworden. Burgemeester Waals ver klaarde dat de gemeente met Lucassen in onderhandeling is over een verplaatsing van het complete tankstation naar de Hulst II. PLEISTER Het college had Leunen dinsdag avond verder weinig goeds te bie den. De traditionele envelop met 500 gulden, als afsluiting van het bezoek, kwam dan ook over als een pleister op de wonde. Want de her inrichting van het lelijke dorpsplein is op de lange baan geschoven. Tot grote ergernis van de dorpsraad die het plein wil verfraaien. Wethouder Driessen vertelde dat de gemeente het dorpsplein pas wil aanpakken als de riolering aan vervanging toe is. En dat is in de komende vijfjaar nog zeker niet het geval. "Er zijn dorpen die een mooier plein hebben. Dit is kaal en vrij saai. Het kan inderdaad anders", had ook Jan Driessen gezien. De wethouder adviseerde om een bijdrage te vra gen uit de dorpenpot. "U bent zelf aan zet. Er zijn meer dorpen die hun plein verfraaid hebben uit het dor penfonds." En daarmee kon de Leunse dorpsraad het doen. Twee pluspuntjes waren nog dat de straten in Leunen-oost binnenkort worden ingericht als 30-kilometer gebied met verkeersplateaus op de kruis punten. En dat de Albionstraat in Leunen wellicht ook struikjes in de berm krijgt. "Want je kunt aan de Albionstraat precies zien waar Venray begint en waar Leunen ophoudt", merkte gespreksleider Erik Peters op. Wethouder Driessen zei 'zich in te spannen voor sierbe planting in plaats van gras'. Gemeente onderhandelt met kermisexploitant Regter tfPOAf RENOVATIE LEIEN DAKEN -BITUMINEUZE DAKEN f j .LOOD-, ZINK-, iV* KOPERWERKEN 0478-511094 yTop Support dakwerken V.O.FV Stationsweg 124B Venray-Oostrurn zaamheden ten behoeve van de ker missen in de kerkdorpen. In acht van de tien Venrayse kerk dorpen staat jaarlijks een kermis met een zevental vaste kermisattrac ties. Daarnaast staan in de grotere kerkdorpen Leunen, Ysselsteyn en Oostrum nog een vijftal extra attrac ties opgesteld. De driejarige con tracten voor deze attracties lopen tot en met 2001 en zullen daarom voor het volgend jaar verlengd moeten worden. In de afgelopen contractperiode hebben de kermisexploitanten van de rupsbaan, draaimolen en snoep- kraam aangegeven te stoppen met dé exploitatie van hun attractie. De plaats van de rupsbaan in Leunen, Ysselsteyn en Oostrum is in 2000 en 2001 ingenomen door andere exploitanten. Voor Oirlo, Merselo en Castenray is geen vervanger gevonden. De plaatsen van de draai molen en snoepkraam zijn overge nomen door andere exploitanten, waarbij de exploitant van de draai molen begin 2001 aangegeven heeft geen gebruik te maken van de mogelijkheid om de gunning over te nemen, omdat een standplaats op alle acht de kermissen voor hem niet rendabel is. Deze ontwikkeling is volgens de gemeente Venray ook landelijk te zien. In de gemeente Nuth bijvoorbeeld zijn enkele ker missen in de kerkdorpen niet door gegaan omdat er niet voldoende attracties te vinden waren voor deze kermissen. "Wethouders mogen wel op de lijst staan. Maar niet bovenaan. Het CDA vindt dat de verkie zingslijst herkenbaar moet zijn. Met de fractieleider als lijsttrek ker", stelt Maria van der Hoeven. Het Tweede Kamerlid van het CDA was vorige week in Venray om een toelichting te geven aan de plaatselijke partijafdeling over de vernieuwingen in de gemeentelij ke politiek. De opvattingen over de zoge naamde Vemieuwingsimpuls van de commissie-Elzinga lopen uiteen. Zo vindt Maria van der Hoeven dat bij de verkiezingen niet de wethouder de lijst moeten aanvoeren maar de fractievoorzitter. CDA-afdelings- voorzitter Jan Loonen keek beden kelijk. Want de wethouders zijn ten slotte het meest bekend bij het grote publiek. Zij treden ook het meest in de publiciteit. En vooral bij gemeen teraadsverkiezingen wordt vaak op personen gestemd. "We zetten juist bekende gezichten hoog op de lijst om stemmen te trekken. Doen we dat niet, dan kost dat zetels", voor spelde Loonen. Jan Schrijen (CDA), burgemees ter van Venlo, schreef onlangs in Dagblad de Limburger zijn opinie. Hij vindt dat de wethouder juist wel de lijsttrekker moet zijn. Een wet houder wordt gekozen om te werken voor het welzijn en de welvaart van de burgers. De verkiezingen zijn er voor om verantwoording af te leg gen en om afgerekend te worden. Schrijen meent dat in de gemeente politiek, dichtbij de lokale samenle ving, de kiezer meer vertrouwen stelt in een persoon dan in een partij of fractie. "Burgers kiezen graag mensen die ze kennen. Herkenbare en benaderbare volksvertegenwoor digers zullen meer stemmen krijgen. Beoogde wethouders horen boven aan de lijst te staan. Het zorgt ervoor dat de kloof tussen gemeen tebestuur en burgers niet nog groter wordt. En dat de menselijke maat van het lokaal bestuur gehandhaafd blijft", oordeelt de Venlose burge meester. Vervolg voorpagina De provincie was tot voor kort jenaar van de Maasheseweg, het jk bezit de snelweg en de op- en ritten. Venray heeft enkele maan- in geleden de Maasheseweg van provincie overgenomen, maar de /en ton die de gemeente hiervoor ;eg, is niet bedoeld om rotondes af3 m te leggen. De gemeente kan wel gen schikken over 412.000 gulden die ijkswaterstaat opzij heeft gezet ere Dor de aanleg van verkeerslichten m ij de afritten. Resteert 1,6 miljoen li®, olden die de gemeente moet zien eiii pte hoesten voor de twee rotondes. oor een deel daarvan deed au nessen woensdag een beroep op provincie Limburg."Ik doe een lg neekbede aan u om de gemeente enray financieel de helpende hand i" bieden om deze 'black spot' ver- sis ersveiliger te maken. Bij de over al acht van uw eigen weg hebben wij he* amelijk wel een bruid gekregen, 1' laar de bruidschat ontbreekt. Met sfe arse provinciale steun zou heel arr enray u in het kader van de ver- 11 eersveiligheid op dit punt erg j ankbaar zijn", vertelde Driessen, pr; ie Vestjens symbolisch een lege ihatkist én een hondenbot (met aan ia e uiteinden een rotonde) overhan- igde. Gedeputeerde Vestjens toonde ich woensdag weinig scheutig. Hij g erinnerde de wethouder aan de aar miljoen die Venray heeft skregen toen de provinciale wegen an de gemeente Venray zijn over- rjadragen. "Maar ik zal het dossier Jg een keer bekijken", beloofde estjens. JAARVERSLAG Circa achttien procent van de ver- iersongevallen doet zich voor op in 'black spot', zo blijkt uit het larverslag van de ROVL. Met ndere woorden: als alle 'black lots' in Limburg binnen een jaar esaneerd zouden kunnen worden, ou dat in het gunstigste geval tot en reductie leiden van circa 500 erkeersslachtoffers. Daarom roept et ROVL de wegbeheerders op de erkeersveiligheid gezamenlijk aan e pakken. Hoewel het aantal ver- eersslachtoffers in Limburg vorig aar gedaald is, blijft dit aantal ach- er de planning die erop gericht is iet aantal verkeersdoden in 2010 en opzichte van 1998 terug te bren- en met eenderde (naar maximaal 7 verkeersdoden in 2010) en het tantal verkeersgewonden in dezelf- le periode terug te brengen met "jna dertig procent tot maximaal 165. De Bond van Wapenbroeders afdeling Venray hield zondagmor gen voor de zeventiende keer op rij de traditionele herdenking op het Britse Oorlogskerkhof aan de Hoenderstraat. Het is dit jaar 57 jaar geleden dat in oktober 1944 de eerste Britse bevrijders het bezette Venray betra den. Onder de deelnemers van de Cor Bijl van het wijkplatform Brukske verricht op vrijdag 28 september om 14.00 uur de offi ciële opening van het Huiskamerproject Brukske. In deze 'huiskamer' in De Kiosk wordt multiculturele naschoolse opvang geboden aan 10-tot 14- jarigen uit de wijk Brukske. Na maandenlang voorbereiden krijgen de groepen 7 en 8 van de basisscholen in de wijk eindelijk hun eigen plek, vertelt Cor Bijl. "Er kunnen 25 kinderen per middag aan het project deelnemen. Er is nu van uit Synthese mankracht voor twee middagen. We beginnen op dins dag- en donderdagmiddag van 15.00 tot 18.00 uur." Het project is een initiatief van het wijkplatform Brukske, Synthese, bestuur van de Kiosk en de gemeen te Venray, die het project met 52.000 gulden ondersteunt. Het pro ject is niet alleen bedoeld voor allochtonen; de totale jeugd uit de wijk kan aan het project deelnemen. "Het is geen bovenwijkse voor ziening", wil Bijl nog wel even kwijt. "De kinderen uit het Brukske herdenking een gezelschap van Britse bevrijders uit de streek Maidenhead/Windsor. Het werd een indrukwekkende herdenking waar bij vanuit de Bond van Wapenbroeders te kennen werd gegeven dat zij de jeugd meer te willen betrekken bij de herdenking maar ook bij het onderhoud van het kerkhof. De Venrayse jeugd die kunnen er bijvoorbeeld huiswerk maken, spellen en internetten op spiksplinternieuwe computers. Maar er zijn wel huisregels. Als iemand bijvoorbeeld iets kapot maakt, wordt de schade verhaald op de ouders." PROGRAMMA Het programma wordt voor een groot gedeelte in overleg met de jongeren vastgesteld en er is een begeleidingsgroep die de wensen en ideeën samen de Jeugd verder uit werkt. In de huiskamer kunnen tie ners op een zinvolle manier invul ling geven aan hun vrije tijd, contacten leggen met leeftijdsgeno ten en ook kunnen zij door de bege leiders van Synthese geholpen wor den met eventuele vragen en problemen. zondag aanwezig was legde voor het eerst op alle graven een roos. Volgend jaar is het zelfs de bedoe ling om ook buitenlandse jongeren uit te nodigen. Vanzelfsprekend werd er ook stil gestaan bij de slachtoffers van de terroristische aanslagen eerder deze week in de Verenigde Staten. De behoefte aan goede opvang voorzieningen kwam tijdens het jeugddebat in 2000 volgens de gemeente duidelijk naar voren. Het sluit verder volledig aan op het gemeentelijk beleid en de wensen die zowel de gemeente alsook het wijkplatform Brukske, Synthese, bestuur van de Kiosk en de gemeen te Venray. Uitvoering van het pro ject is in handen van beroepskrach ten van Synthese die medewerking krijgen van scholen, politie, Halt, Stichting Samenwerkende Kinderopvang en wijkorganisaties. Programma vrijdag 28 september: 14.00 uur: officiële opening voor sponsoren door Cor Bijl 15.15 uur tot en met 19.00 uur: opening voor kinderen van groep 7 en 8, hun ouders en andere belang stellenden. Er komt een onderzoek naar de mogelijkheden tot uitbesteding van de totale verpachting en uit voerende werkzaamheden voor de kermis in de kerkdorpen. De gemeente Venray is hiervoor in gesprek met de gebroeders Regter, eigenaren van een aantal kermisattracties. De realiteit is volgens de gemeen te Venray dat het in de toekomst steeds moeilijker wordt om exploi tanten te vinden die de kermissen in de kleinere kerkdorpen willen bezoeken. "Deze ontwikkeling is ook landelijk te zien", vertelt wet houder Driessen. "Bij de uitbeste ding van het pakket zal contractueel vastgelegd moeten worden dat het de verantwoordelijkheid van de organisatie is te zorgen dat er een kwalitatief goede kermis komt te staan in de acht kerkdorpen. Er is de gemeente veel aan gelegen om de kermissen in de dorpen te behouden. Als we overeenstemming bereiken met de gebroeders Regter, zijn de dorpskermissen voor de komende jaren veiliggesteld." De gebroeders Regter hebben enkele basisattracties (o.a. auto scooter, boksbal, schietvermaak, lijntrekspel en snoepkraam) in hun bezit. Daarnaast hebben zij veel contacten met andere exploitanten die vooral de kleine kermissen bezoeken, zodat zij er in kunnen sla gen ook in de toekomst een kermis in de acht kerkdorpen in stand te houden. In de kerkdorpen Smakt en Vredepeel worden geen kermissen georganiseerd. De kermissen in de kerkdorpen kostten de gemeente Venray in 2000 87.635 gulden. EXPLOITANTEN In april 1999 is, door het college van B en W besloten de verkeers- en andere technische werkzaamheden ten behoeve van de kermissen in de kerkdoipen uit te besteden. In eerste instantie voor één jaar en bij goed functioneren voor de rest van de contractperiode (2001 en 2001). De opzet was om na deze periode te'- bekijken of het mogelijk is meer werkzaamheden dan alleen de prak tische maatregelen uit te besteden. De afgelopen drie jaar zijn de ver keers- en praktische werkzaamhe den tot volle tevredenheid van de gemeente uitgevoerd door de gebroeders Regter. Nu de contract periode ten einde loopt moet vol gens de gemeente gekeken worden hoe verder te gaan met de werk- Afgelopen zondag werd het feest van het 100 jarig bestaan van het Theehuis afgesloten met de mani festatie Blind voor Kunst. i.s.m. het Cultureel Platform in Venray en bood een scala aan dans, (straat)theater, muziek, zang etc. Enkele duizenden bezochten zondag het park en konden genieten van een geslaagd festival De manifestatie was opgezet

Peel en Maas | 2001 | | pagina 5