PEEL EN MAAS Start nieuwe seizoen De Lochting Kim Thielens mooiste van Limburg Venrayse meiden pakken De Kans 1 Silveren Swaentje voor Gerrit Reintjes. Vijfde Lagerhuis debat in Venray n Veldeke verzorgt weer Dialectmis ontwikkelen en afdrukken alle Jormaten APS film Dansen voor 55+ Verkeer s- gewonde Gewonde geen prijs? Wij geven u nog een kans: gratis staatslot Onder de Boompjes genomineerd Mishandeling Dance from the Human Body wint talentenshow yjer Venrayse meiden waren jelopen zaterdag de grote win- jes tijdens de eerste editie van i Kans, de talentenshow in ,ouwburg Venray. Kim, Mijke, nelieke en Mieke werden voor n Dance from the Human Body «orde vakjury beloond met de rste prijs. De persjury, bestaan- uit vertegenwoordigers van de gjonale media, kende het viertal tde persprijs toe. I waren ontzettend verrast", j niet Kim nog steeds na van het I cces in de Venrayse schouwburg. Ja Ie vonden het al geweldig dat we J persprijs kregen. Toen daar later ik nog de prijs van de vakjury ach- aan kwam, konden we wel door grond zakken. Het was fantas- :ti," De vakjury, die sprak over n mooie, gedurfde dansuitvoe- g, was vol lof over de vier nrayse meiden. Maar Kim is llistisch genoeg om ook de kriti- ie kanttekeningen ter harte te men. "We waren blij dat de vak- fy ons kritisch heeft beoordeeld, ant het was niet helemaal perfect, ims ontbrak de finishing touch, [gevoel met dansen. Maar al met ging het wel goed." Het succes is jm, Mijke, Annelieke en Mieke it komen aanwaaien. De vier dan- ressen, die samen lessen volgen m de Stichting Kunstzinnige irming Noord-Limburg, hebben naf vorig jaar november week in, eek uit keihard gewerkt om een ■rfecte performance neer te zetten. B zijn er terecht trots op dat hun ance from the Human Body in zijn heel een eigen productie is. "We jn uitgegaan van een aantal mooie uziekstukken en daarbij de pas- jde dansen gemaakt. Alles verwe- min een totaal van solo's, duo's, o's en kwartetjes. We hebben les zelf gedaan. Als je dan zoveel aardering krijgt, geeft je dat een orme stimulans. Zoveel zelfver zen." Of De Kans een professioneel rvolg krijgt, is nog niet duidelijk, aar zijn de vier meiden nog niet veruit. Kim: "We nemen nu heel ren rust. We hebben zoveel tijd en lergie in deze productie gestoken, aarna zien we wel welke reacties t winnen van De Kans oplevert, n dag na de finale hebben we (getreden in het Odapark. Kregen eal de vraag of we niet een avond vullend programma konden verzor gen. We zien wel waar alles toe leidt. Dit kunnen ze ons in ieder geval niet meer afpakken." ZESSTUKS De wervelende show van Dizzy Jazzdance, het swingende optreden van de band Luna, met een dijk van een zangeres, en een fantastisch optreden van Majorie Scholtz, vie len zaterdagavond helaas niet in de prijzen. Dat deden wel de zes dames van de cabaretgroep Zesstuks uit Deurne. Tot vreugde van Sandra Manders die na de bekendmaking van de publieksprijs helemaal uit haar dak ging. Als 'domme Toos' werd zij in de ruim twintig minuten durende show voortdurend te kijk gezet door het lange, dunne kreng Priscilla. Aan het einde van de rit lag het publiek echter aan de voeten van de 41-jarige Venrayse, getrouwd en moeder van drie kinde ren. Toos en Priscilla droegen de uitvoering van Zesstuks. "Maar", wuift Sandra Manders alle eer in haar richting resoluut weg, "We doen het met zijn zessen. Zonder de Vier stralende winnaars van De Kans: Kim, Mijke, Annelieke en Mieke met de prijs van de vakjury en de persprijs bijdragen van de andere dames kun je niets neerzetten." Zesstuks begon twintig jaar geleden met sketches op bruiloften. In de loop der jaren werd het 'grote publiek' in Deurne gezocht en gevonden. Komend voorjaar treden ze daar voor de der tiende en tevens laatste keer op tij dens de zittingsavonden. Gaat Zesstuks munt slaan uit het succes tijdens De Kans. "Nee, dat besluit hadden we al voor De Kans geno men. We stoppen ermee nu iedereen in Deurne nog geniet van onze optredens. Voordat men op ons uit gekeken raakt. We gaan nu meer buiten Deurne kijken." Zonder ove rigens op de professionele toer te gaan. De wekelijkse bijeenkomsten op maandagavond blijven de belangrijkste inspiratiebron voor hun optredens. In de show van afge lopen zaterdag werd de vrouw dan ook vol zelfspot op de korrel geno men. "De teksten van de liedjes, op een enkel nummer na allemaal covers, komen van eigen hand. De typische vrouwenpraat op die maan dagavonden komt daarbij goed van pas." Schouwburgdirecteur Peter de Neef was na afloop van de eerste editie van De Kans een tevreden man. "Deze finale, in een tot de laat ste plaats bezette schouwburg, heeft aangetoond dat dit open podium voor talenten levensvatbaarheid heeft." De Neef plaatste, terecht, ook enige kanttekeningen bij de finale-avond. "Er zaten links en rechts vanzelfsprekend een aantal schoonheidsfoutjes. We gaan daar hard aan werken, dat het volgend jaar nog beter gaat. Maar een feit is dat de formule staat als een huis. De Kans moet een traditie te worden, een feestelijke aftrap van het theaterseizoen." In 2002 krijgt De Kans een vervolg met drie voorron des en een finale. Opgeven voor De Kans is nu al mogelijk. Inschrijfformulieren zijn verkrijg baar via de kas'sa van de schouw burg. DONDERDAG 20 SEPTEMBER 2001 - NR. 38 HONDERD TWEEËNTWINTIGSTE JAARGANG H lechts per foto SCHOOLSTRAAT 5 5801 BN VENRAY Tel. 0478-512567 Ook APS in 1 uur meer mensen ontdekken it in beweging zijn en blijven ïzond is voor hart, geest en lede- laten, Een van de leukste en aange- lamste mogelijkheden liggen voor binnen handbereik. Want wat is ker dan bewegen op muziek en zelliger dan dat samen te doen andere leeftijdgenoten in een gename omgeving en zodoende ke contacten te leggen. Ook worden er regelmatig andere viteiten gehouden,zoals de gratis gankelijke dansmiddagen en nden, uitstapjes en meerdaagse n, U leert de meest voorkomen- dansen evenals enkele oude dan- zoals de Waltz, Veleta en Polka, orde liefhebbers is er na afloop de les nog een countrykwartier- e waar u op eveneens deskundige 'ijze een uitleg krijgt over deze opulaire dansvorm. Misschien bent vroeger nooit in de gelegenheid Meest om te leren dansen, wat let dit alsnog te doen; om te leren lent u nooit te oud en voor de kos- J) hoeft u het beslist niet te laten, ij danscentrum Janssen is men nor voortdurende bijscholing vol- idig op de hoogte van de voor u rettigste manier om dansen te iren. Er bestaan mogelijkheden lor paren, maar zeker ook voor en die alleen komen. Binnenkort 'ordt er weer gestart met een nieu- 'e kennismakingseursus van tien issen voor 35 gulden. Voor infor- !?tie en inschrijving kunt u terecht 'J danscentrum Janssen, aadhuisstraaqt 6 te Venray, tel. 510500/511925. Een 40-jarige man uit Venray is in ,e nacht van zaterdag op zondag ros'ig gewond opgenomen in het jadboudziekenhuis i$ Nijmegen. e man verleende op zijn flets op de heuwe Maasheseweg geen voor lig aan een 19-jarige automobilist "'Venray. Deze bleek niet in het pit van een rijbewijs en had de puteis van de auto en de .auto zelf "ekem meegenomen. Tegen hem is toces-verbaal opgemaakt. Het •achtoffer is met ernstig hersenlet- el °Pgenomen in het ziekenhuis. Het bestuur van de Stichting 't Silveren Swaentje heeft de orde voor het jaar 2001 verleend aan Gerrit Reintjes. Gerrit Reintjes heeft op een zeer veelzijdige en bijzondere manier Venray en het Venrays erfgoed uitgedragen, niet alleen in een aantal bestuursfunc ties, maar ook in een groot aantal activiteiten die de gemeenschap ten goede zijn gekomen. Al meer dan twintig jaar vervult hij in de Dorpsraad Veulen de func tie van secretaris. Hij heeft zitting in de Raad van Toezicht van de Coöperatieve Veiling van Venlo. En onlangs zag een boek het licht: 'Toew 't Veule schrowde' (inmid dels uitverkocht), waarin de geschiedenis van de Veulense oor logsjaren is beschreven. Op sociaal en cultureel gebied bracht hij veler lei zaken tot stand voor de gemeen schap van Veulen, Leunen en Heide. En als rozenkweker gaf hij Venray een eigen roos: 't Rooike. De lange lijst van zijn verdere acti viteiten vormt een bont scala dat welhaast op alle facetten van de gemeenschap gericht is: van boeren bond tot het jeugdvoetbal, van ver lichting voor het hele Veulen tot (en met) carnaval en het herleven van Veulens historie. De orde wordt aan deze bijzondere man op 28 septem ber 's avonds om 21.00 uur in Hotel- Brasserie-Café De Zwaan overhan digd. Interessante discussies, (ont spanning met een politiek tintje, geen politiek jargon, maar gewoon in je eigen moers taal, recht voor z'n raap waar het op staat, want politiek is niet alles, maar alles is wel politiekook tijdens het vijfde Lagerhuis-debat dat de Venrayse Vrouwenraad op vrijdag 21 september in de foyer van de schouwburg houdt. Vanaf 20.00 uur is de foyer open voor het publiek. De eerste stelling wordt geponeerd om 20.30 uur pre cies. De entree is gratis. De presen tatie is in handen van journaliste Ellis Wiendels. Zij presenteerde ook de derde Venrayse Lagerhuis-editie in 1999. Er wordt gediscussieerd aande hand van zes stellingen. Per stelling worden vijftien minuten uit getrokken. Een aantal onderwerpen zullen door inleider(s) nader toege licht worden. Onder voorbehoud van wijzigingen volgen hierbij the ma's die aan de orde komen: De boer versus natuurbeheerorganisa- ties; vrouwen botsen tegen glazen plafond-waarom komen meer vrou wen in de wao?; Venray typisch geval van te groot voor servet maar Ramen Deuren Serres Tel: Ü478-571 4B1 te klein als tafellaken- zijn stadse allures in conflict met ruimte, groen en leefbaarheid?; Normen, waarden, respect, rechten en plichten, in het ik-intemet tijdperk; De aanval op amerika roept om wraak en vergel ding, of..? en Hoe serieus is de gemeentepolitiek, wat is het belang van (gemeenteraad) verkiezingen, er gebeurt toch niet wat de burger wil. Gezien de actualiteit van de the ma's verwachten zij een interessan te, spannende discussie. Wie wordt Venray's debator 2001? Dat bepaalt de jury die gevormd wordt door Joke Phillipson (de voorzitter van de Venrayse Vrouwenraad) en Gerard Thijssen (een deskundige die reeds diverse malen betrokken was bij de jurering van het Venrayse Lagerhuisdebat). Muzikaal wordt de avond omlijst door Ad Haans en Octetnog. De afsluiting is rond 22.30 uur. Bij een aanrijding tussen twee personenauto's is dinsdagmorgen een 59-jarige man uit Griendtsveen gewond geraakt en met letsel aan zijn hoofd in het ziekenhuis opgeno men. Het ongeluk gebeurde toen het slachtoffer op de kruising van de Puttenweg en de Paardekopweg geen voorrang verleende aan een 28-jarige automobilist uit Venray. Bij de botsing raakten allebei de auto's zwaar beschadigd. PEEL EN MAAS 'n abonnement waard Heeft u met uw staatslot van september Lever uw staatslot met vermelding van naam, adres en tel.nr. in bij ons in de zaak vóór 13 okt. en misschien bent u één van de vijf gelukkigen die een ontvangen. De trekking wordt verricht door Notaris Paantjens Sigarenhuis Jansen Grote Markt 22 Venray Op 25 oktober a.s. vindt de uitrei king van de Ondernemersprijs Land van Cuijk en Noord-Limburg plaats in de schouwburg te Cuijk. Er wordt niet alleen bekend gemaakt wie de gouden of zilveren ondernemers prijs mee naar huis neemt, ook de meest talentvolle starter wordt deze avond aan het publiek gepresen teerd. De selectie van bedrijven heeft inmiddels plaatsgevonden: de drie genomineerden voor dit jaar zijn bekend. Drie ondernemers maken span nende tijden door: wie is in 2001 de 'gouden' ondernemer, welke veelbe lovende starter sleept de Startersprijs 2001 in de wacht? Wie de starter is, wordt pas op de avond van de uitreiking zelf bekendge maakt. De genomineerden voor de ondernemersprijs zijn inmiddels wel bekend gemaakt. Een leuke bijkom stigheid dit jaar is dat het bij de drie genomineerde bedrijven gaat om drie duo's: Marja en René Brienen van restaurant Onder de Boompjes in Overloon, Piet Janssen en Bart van Roosmalen van Technical Service Lab (TSL) in Boxmeer en Carlien van Bergen en Roger Engelberts van Imagro uit het Noord-Limburgse Ottersum. Op 25 oktober zullen de drie genomineerde bedrijven hun bedrijf presenteren aan het aanwezige publiek. Bovendien hebben zij in een interview nog eens de kans te bewijzen dat ze niet voor niets tot de uitverkorenen behoren. Het publiek heeft daarmee ook een mogelijkheid zich een mening te vormen wie zijn of haar favoriet is van de avond. De genomineerde met de meeste stem men ontvangt de Publieksprijs. Expositie drie kunstenaars in Venrayse galerie Op 23 september begint de eer ste expositie van het nieuwe sei zoen in de Venrayse galerie De Lochting. Zoals gebruikelijk zal er werk getoond worden van drie kunstenaars: Marleen van de Steeg, Wil Friesen en Jan van der Putten. Marleen van de Steeg maakt kera mische mensbeelden. Haar inspira tie hiervoor krijgt zij in het leven van alledag. Allerhande gebeurte nissen kunnen een bron van inspira tie voor haar zijn. Het leven van de mens gaat haar aan het hart en zij legt de gevoelens die dat oproept op een bijzondere manier in haar werk vast. Vreugde, leed en verbonden heid met de medemens zijn te zien in haar beelden. Tijdens de expositie zullen voorbeelden hiervan te zien zijn in beelden over de vrouwen van Afghanistan, een trektocht door Afrika. Het is voor haar de realiteit van alledag, die haar bezighoudt en die ze op een bijzondere manier vorm weet te geven. De beelden worden gekenmerkt door strakke, geabstraheerde vormen. Het is voor haar een uitdaging om haar gedach ten in zo strak mogelijke lijnen uit te voeren. Ze weet in een langdurig proces van opbouwen en bijscha ven, diepmenselijke emoties te 'ver beelden' op een eerlijke manier, zonder vals sentiment of theatrali- teit: de kleuren zijn neutraal. FRIESEN In de fotowerken van Wil Friesen worden geen vragen gesteld. Evenmin antwoorden gegeven. Hij laat simpelweg beelden zien. Ingetogen, bespiegelende beelden die herinneren aan een verdwenen weten... of aan een ontwakend bewustzijn. De fotowerken van Wil Friesen hebben een mystieke sfeer. De veelal vervagende beelden lijken uit een andere realiteit, een andere dimensie te komen. In zijn werken zijn vormen van mensen of dingen te zien maar het is niet duidelijk of ze verdwijnen of verschijnen. De werken hebben een sober, verstild karakter dat wordt benadrukt door de monochrome kleurtonen. Eigenschappen die in weerwil van hun betekenis de inhoud van de werken intensiveren. Hij wil met zijn foto's geen ver haal vertellen. 'Verhalende foto's laten geen ruimte voor individuele interpretatie. Ik wil met mijn wer ken de toeschouwer alleen maar beelden aanreiken die hem of haar tot een moment van innerlijke bespiegeling brengen. Ik wil de individuele beleving niet van de kij ker afnemen door een volmaakte inhoud en een afgerond verhaal te presenteren'. De titel die hij een van zijn series heeft gegeven ('Ein begriffener Gott ist kein Gott') lijkt zijn opvatting te bevestigen. Van de andere kant appelleert de titel ook aan de inhoud van deze werken waarin beelden worden aangereikt met existentiële kenmerken. Voor deze serie heeft Gijs Friesen, zoon van de kunste naar, een compositie van stemmen en geluiden gemaakt. Hoewel in de compositie flarden van woorden en zinnen worden uitgesproken wordt er niets verklaard. Flet stuk bevat een zelfde mystieke sfeer als de fotowerken en vormt daarmee één geheel. VAN DER PUTTEN Al jaren zijn 'pleinen' de inspira tiebron van Jan van der Putten. De laatste tijd is er vooral verandering in de vorm. De pleinen zijn bijna leeg en de omgeving ervan komt steeds meer op zichzelf te staan. De kleuren veranderen en hebben in het werk steeds meer betekenis gekre gen. De doeken worden als het ware opgebouwd en de toepassing van gemengde technieken neemt hand over hand toe. Compositorische horizontale en verticale vlakken zijn duidelijk aanwezig en er is sprake van rust. Het levende plein de actie is steeds meer op de achtergrond getreden. Het plein was ooit getuige van een ingrijpende politieke actie of aanhoorde een levensbedreigende redevoering van een dictator. Het plein als architectuur vertelt haar verhaal. Jan van der Putten werkt met olieverf en gebruikt als onderg- ond verschillende materialen. De drager van de afbeelding is linnen. Het zijn als het ware gebeeldhouw de schilderijen en de gelaagdheid is tevens de verteller van het doorleef de plein. Alles heeft een betekenis gekregen en de kijker heeft zijn han den vol om de restanten te determi neren. De muzikale opluistering tij dens de openingsmiddag gebeurt door het trio 'De Buuv' uit Reek. Zij spelen en zingen een mengeling van folk, country en blues. Tijdens de openingsmiddag van 13.00 - 17.30u zijn de kunstenaars aanwezig. Kim Thielens uit Venray is vrij dagavond in een bomvolle disco theek Time Out in Gemert uitge roepen tot Miss Limburg. De 21-jarige Venrayse was volgens de jury de mooiste van zes deelneem sters uit de provincie Limburg. Op 12 oktober neemt de Venrayse schone deel aan de landelijke fina le, die ook gehouden wordt in Time Out. Maar eerst gaat Kim Thielens dinsdag met de twaalf andere pro vinciale missen op reis naar Turkije, waar een uitgebreide fotoreportage gemaakt zal worden. De jury beoor deelde de missen tijdens drie ron den, vertelt de eerstejaars studente toerisme en recreatie. "We stonden op de bühne in bad-, avond- en vrij- etijdskleding. Ja, ik was ontzettend zenuwachtig, vooral toen ik op moest in badkleding. Want naast veel familieleden, vrienden en bekenden was er namelijk ook gewoon uitgaanspubliek in de zaal." De ambitie om in de voetsporen te treden van fotomodellen als Claudia Schiffer of Naomi Campbel heeft de Venrayse, die opgroeide in Merselo en eerder figureerde in een clip van Georgina Verbaan in de Soundmixshow van Hennie Huisman en assistente was in de Duitse quiz Die Glückspirale, abso luut niet. "Nee, want mijn deelname aan de verkiezing begon als een geintje, en zo zie het nog steeds. Twee jaar geleden stuurde ik een bonnetje uit een roddelblaadje op naar de Miss Nederland-organisatie in Amsterdam, maar pas vorige week woensdag werd ik geselec teerd voor de Limburgse missver kiezing 2001Toen wist ik nog niet precies wat ik met mijn leven wilde, maar nu weet ik dat wel. Ik wil rei zen en in het buitenland werken. Het is prachtig dat ik gewonnen heb en ik ga er ook absoluut van genieten. Maar nee, ik wil geen model wor den." De jury koos unaniem voor Kim. Een 16-jarige bromfietser en zijn evenoude passagier zijn maandagmorgen mishandeld door een onbekende man. Het tweetal uit Blerick en Veulen reed op de Keulerstraat in Venlo en moest plots hard remmen voor een personenauto die opeens voor hen stopte. De bromfietser toeterde, waarop een man al scheldend uit de auto stapte. De bromfietsers reden weg om een confrontatie te voorko men. Even later kwamen de bewuste auto en bromfietser elkaar op de Deken van Oppensingel weer tegen. Dezelfde man stapte uit de auto. Hij rukte de kleding van de bestuurder kapot en stompte hem enkele keren in zijn gezicht. Vervolgens kreeg de passagier een draai om zijn oren. Waarna de man in stapte en de auto wegreed. Getuigen hebben het kenteken van de auto genoteerd en de politie is een onderzoek gestart.. Veldeke Venray verzorgt wederom de inmiddels traditionele, plechtige eucharistieviering in de Venrayse taal. De mis wordt op zaterdag 22 sep tember opgedragen in de Grote Kerk van St. Petrus' banden in Venray. De mis wordt gecelebreerd door Toon Wijnhoven O.F.M. De dialectmis mag zich ieder jaar weer verheugen in een grote belang stelling van de Venrayse bevolking en ver daarbuiten. De grondgedachte van deze dienst is: Welke God wille we diëne? De plechtige eucharistie viering wordt vocaal opgeluisterd door het Venray's Mannenkoor onder leiding van H. Noyens. De lezingen en de mis zullen vrijwel geheel in de Venrayse taal worden opgedragen. Om een en ander zo goed mogelijk te kunnen volgen is er een misboekje samengesteld in de Venrayse taal. Vóór aanvang van de mis zullen deze misboekjes uitgedeeld worden. Degenen die niet in de gelegenheid zijn om de kerk tc bezoeken worden door Omroep Venray in de gelegenheid gesteld deze dialectmis toch tc kunnen volgen. De mis wordt namelijk op zondagochtend om 9.30 uur uit gezonden. Omroep Venray is te beluisteren via de ether op 90.3 Mhz en via de kabel op 87.5 Mhz. "Mijn uitstraling op de bühne was goed en ze hadden niets gemerkt van mijn zenuwen. Ja, natuurlijk zijn ook mijn vriend Camiel en mijn ouders ontzettend trots. Ik heb ont zettend veel leuke reacties gehad." Kim Thielens is gekroond tot Miss Limburg

Peel en Maas | 2001 | | pagina 13