De beelden van St. Anna Weerzien van pensionaires leizen door de oude Peel Harold B LENSSEN ^sop Gemeenten en Rijk starten vacaturesite Ronde Tafel steunt 'Doe Een Wens' Sfeervolle presentatie Riek zonder caens w Nieuw vervoers systeem in Overloon Zwangerschap en kinderen OJC Dingus jEN MAAS donderdag 20 september 2001 - Pagina 11 laatste foto, een punt, een na zijn geplaatst van het Reizen door de oude Peel. Janssen uit Sevenum, voor districtshoofd bij het sbosbeheer, verzamelde dan dertig jaar verhalen en urhistosche informatie over ide Peel. bundelde deze verhalen. De ling Verleden Peel gaat dit uitgeven. De provincie bestu- an Limburg en Noord-Brabant ende een ruime subsidie om de atie voor een lage prijs moge- maken. Ongeveer de helft van iplande oplage van 2000 boe- rerden reeds gereserveerd. Wilt g gebruik maken van de voor- ening dan moet u zich haasten. 5 september sluit de de voorin- ing. eo Janssen: "Ik wil in deze ering een ode brengen aan al de its die door de Venray se heide ven. Het waren veelal naamlo- ensen die eeuwen lang honder sagen en volksverhalen door- Iden en die ik mijn boek: sndoor de oude Peel,' heb opge- id." herder was in de regel een man jpere leeftijd, met een gezicht wd en doorploegd door het bui ven. Met ogen zo helder als al door het staren in wijde ver- Dag en nacht alleen met zijn en zijn kudde, in regen, wind lonneschijn, dwalend onder ihoge hemel. Hij had de gele- ieid om te mediteren. Hij was ingekeerde, een peinzer, met »rt meerschuimen pijpje en de lionele breikous. Zij werden jls "met de schèève schow- (minderwaardig) angekeke. 5ers waren belezers, het waren jénvoudige luuj, kruidenken- .n veegenezers, alsook goede irs van beeldjes, zonder dat ze 'geschoold waren. PEELNAMEN Irders gaven namen aan gelief- iirden waar zij hun schaapjes [den. Zij bouwden kooien 'en n op de Paardenkop, aan het Inspoor Tilklef. Zij deelden dit |in'e«nationale collectie hmi-kiassiek e I 0100*CKSTR*A1 IS SEVENUM TEL. 077-4671SSS I "'WHIIIIH o„ |7,|, |(.|(a paradijs met de Tillen: Peelkabouters, èrdmennekes en reu zen. De Tilklef was eertijds de grote zuidelijke uitloper van de Paardekop. De Paardekop was een hooggelegen golvend heidegebied. Het volksgezegde luidt, dat de Peerdekop 'hiel aid' is. 'An d'n 'Peerdekop' bedoelde de aloude schiëper, het gedeelte ingesloten door de Drie Bumkes, Olvekoeye, Hommelheike en Tilklef. Het is gelegen ten zuiden van de Litsenberg, de streek die in 1920 de naam Ysselsteyn kreeg. Over de naamgeving van de 'Olvekooi' aan de Paardekop waren vroeger vele verklaringen in omloop. Een zegsman pretendeerde dat de naam 'Wolvekooi' moet zijn geweest. Janssen: "Want hier huus- den vreuger veul wolven. De 'Olvekooi' was een schaapskooi omgeven door aarden wallen en een binnengracht. De aarden wallen en de binnengracht zijn aan drie zijden nog geheel intact. De wallen en grachten moesten de herder en zijn kudde beschermen tegen wolven. Het gebied werd vroeger aangeduid als de 'Schiëperspiël'. Hier stonden vele schaapskooien. Een der mooi ste Peelkooien was de 'Theuwskooi': de schaapskooi van 'Theuwsplats' gelegen in het gehucht 'Volen'." EEN HERDER Een karrenspoor en schaapsdrift verbonden de Schiëperspiel met het gebied van de Pilkuje in de Vredepeel. In het zuidelijke deel van de 'Peelkooyen' stond eertijds de 'Kuilenkooi'. Een kleine verho ging in de hei waar deze kooi had gestaan droeg de naam 'Kulekuuje'. De naam zou ontleend zijn aan een gekke, doofstomme schaapherder die hier een kleine kooi had. De scheper kon geen ander duidelijk geluid voortbrengen dan het imite ren van een haan. De naam 'Kulekooi', 'kukel', of'koekel', is verbonden met 'gek', een clownesk iemand. Een fraaie folder met meer infor matie over de inhoud en vormge ving van 'Reizen door de oude Peel' ligt voor U klaar bij alle VW-vesti- gingen in Noord- en Midden Limburg, Noordoost-Brabant, Kempen en Peel land en restaurant Roelanzia in Ysselsteyn. De slui tingsdatum van voorintekening is verlengd tot 15 september. De inte kenprijs is 49 gulden (winkelprijs 59 gulden). Antwoordkaart zenden aan: Theo Janssen, De Weel 4, 5975 XZ Sevenum. Het boek is na ver schijnen ook verkrijgbaar bij kan toorboekhandel Van den Munckhof aan de Grotestraat in Venray. PEEL EN MAAS on line www.vandenmunckhof.nl/ nieuws "P KEUKENINRICHTING (0478)539020 op afspraak, ook 's avonds Stayerhofweg 2b Wanssum Stichting Stadspark Venray (40) publieke belangstelling voor -—"i erfgoed Sint Anna En met het toene- die belangstelling groeit besef dat een uiterste gevraagd wordt om bezit te beschermen. Anna-inrichting is niet een monument, het is een van grote allure en van betekenis die ver lokale grenzen heengaat, is voor ons land een gaaf voorbeeld viljoenengesticht uit de eeuw. Het zou daarom om bepaalde delen van aan te wijzen als instituutsgezicht". We ons echter moeten haasten, want de bouwers staan klaar in de startblokken en grote bouwcom plexen zullen de inrichting danig van gezicht gaan veranderen. Maar het zijn niet alleen de grote bouw projecten die diepe sporen zullen trekken in het historische instituuts landschap, ook de teloorgang en het verdwijnen van kleine monumenten en relicten vraagt om onze aandacht. Want met het verdwijnen daarvan, verdwijnen ook beelden van onze eigen geschiedenis. De geschiedenis van Sint Anna komt niet alleen tot uitdrukking in dat schitterende parklandschap en de monumentale gebouwen, het zijn ook de vele kunstwerken en relicten die ons een verhaal vertellen. Geschiedenis is ten nauwste met al deze beelden verbonden en maakt die tastbaar en zichtbaar. Daarom horen al die zaken ook thuis daar op dié plek en horen daar ook te blij ven. Helaas denkt niet iedereen daar ook zo over met als gevolg dat al diverse zaken zijn verdwenen. Zoals we eerder reeds hebben bericht, is men bezig geweest om met behulp van een takel het H. Hartbeeld met geweld los te wrikken van zijn voet stuk. Naast de hoofdingang van paviljoen Jozef prijkte jarenlang een keramisch tableau met de afbeel ding van de schutspatroon van de afdeling. Helaas, slechts een lege plek is nog over. Wij vragen de aan dacht voor deze gang van zaken. Zowel van het publiek als ook van de lokale politiek. Ken uw verant woordelijkheid, dames en heren politici, en blijf niet steken in aller lei vage termen. Met de komende gemeenteraadsverkiezingen in zicht verwacht iedereen van u een heldere en eenduidige stellingname. Met enkele politieke partijen hebben wij reeds uitvoerig van gedachten gewisseld over de betekenis en het behoud van ons cultureel erfgoed. Graag willen we deze dialoog blij ven voortzetten. Voor meer infor matie over het werk van Stichting Stadspark Venray of een eventuele rondleiding kunt u zich wenden tot ons secretariaat. Twan van Els, Gasstraat 6, 5801 CT Venray. Telefoon 581191. E-mail: tw.els@wxs.nl Zaterdagmiddag vond in hel Theehuis van het Odapark een reünie plaats van pensionaires van het oude Jerusalem internaat. Zo 'n zeventig jongeda mes van toen waren bijeen om herinneringen op te halen. De oudste reünist was op de respectabele leeftijd van 80 jaar. Het werd.een gezellig onderons je met veel "oh ja 's en andere kreten van herkenning. Kent u op de foto boven Zuster Ursule nog? Binnenkort kan iedereen die een baan zoekt terecht op het internet bij www.werkenbijdeo- verheid.nl voor een overzicht van alle vacatures bij alle overheids sectoren in Nederland. Het doel van de site is om via internet vol doende mensen te boeien en te werven voor een baan bij de over heid en om daarvoor één geza menlijke voordeur te bieden. Hiervoor wordt de loopbaansite van de rijksoverheid de komende maanden uitgebreid met vacatu res van Nederlandse gemeenten. Een gezamenlijke site van de overheid en gemeenten past binnen de landelijke imagocampagne 'De gemeente. Werk dat mensen raakt' van het Arbeidsmarkt- en Opleidingsfonds Gemeenten A O fonds). Deze campagne is opgezet om het imago van de gemeente als werkgever te verbeteren. Alle gemeenten in Nederland die zijn aangesloten bij dit fonds kunnen gratis gebruik maken van de vacatu resite. Deze maand houdt het fonds verschillende regionale informatie bijeenkomsten voor gemeenten over de mogelijkheden van de site en de manier waarop gemeenten hun vacatures kunnen toevoegen. De eerste bijeenkomst vond afgelopen dinsdag in het gemeentehuis van Venray plaats. De carrièresite biedt de bezoekers talloze mogelijkheden. Zo kan elke gebruiker een zoekprofiel opstellen. Zodra een vacature voldoet aan het zoekprofiel wordt dat via e-mail aan de gebruiker bekend gemaakt. Daarnaast geeft de site relevante informatie over het werken bij de verschillende deelnemende organi saties. Er wordt ook aandacht besteed aan onder meer arbeids voorwaarden, sollicitatiemogelijk heden, adressen en links naar meer informatie. Vanaf oktober kunnen de deelnemende organisaties ook gebruik maken van een online cv- bank. Wanneer er cv's worden inge voerd die passen binnen de opge steld zoekprofielen, krijgen de betreffende werkgevers daarvan automatisch bericht. De Ronde Tafel Venray-Horst heeft onlangs in de schouwburg een seminar georganiseerd met als titel 'De toekomst als uitda ging'. Ontwikkelingen op het gebied van de informatietechnolo gie stonden tijdens deze drukbe zochte bijeenkomst centraal. Ook werd duidelijk dat niet de tech niek, maar de mens achter de techniek uitmaakt op welke wijze techniek in de toekomst zal wor den toegepast en welke toegevoeg de waarde dat voor de mens heeft. De opbrengst van deze avond besteedt de Ronde Tafel aan doelen die een sociaal of maatschappelijk belang dienen. Hoofddoel dit jaar was de 'Doe Een Wens Stichting', een stichting die kinderen tussen de 3 en 18 jaar met een levensbedrei gende ziekte de mogelijkheid biedt om hun lievelingswens in vervulling te laten gaan. Aan een vertegen woordiger van deze stichting, de heer Peter van Dijk, werd door tafel- voorzitter Geert Verdellen een che que van 15.000 gulden uitgereikt. Het komend jaar wil de Ronde Tafel speciaal aandacht geven aan regionale doelen. Dit kunnen pro jecten van diverse aard zijn. Zowel projecten met een maatschappelijke, sociale als met een culturele waarde komen in aanmerking om door de Ronde Tafel te worden ondersteund. Inmiddels zijn de voorbereidingen weer in volle gang om ook in de eer ste helft 2002 weer een seminar Voor ondernemers en hun partners organiseren, waarin zowel informa tieoverdracht als humor centraal staat. Geert Verdellen overhandigt de cheque van 15.0000 gulden aan Peter van Dijck Tijdens een gezellige jubileumviering in De Witte Hoeve heeft Veldeke Venray zondag het boek 'Riek zonder caens' gepresenteerd. De presentatie van het boek betekent een van de hoogtepunten in het 75-jarige jubileumjaar van Veldeke Venray. Uit handen van Veldeke-voorzitter Wim Baken mocht Frits Linssen, de vertaler van het oorspronkelijke boek van Sjang Hoex, het eerste exemplaar in ontvangst nemen. Daarna kregen alle zeven kinderen van Sjang Hoex een exemplaar over handigd door Frits Linssen. In de oorspronke lijke versie van Riek zonder caens vertelt Sjang Hoex over het plattelandsleven rond 1900 in Oostrum. Hoex heeft de streekroman opgetekend in het Nederlands. Frits Linssen, bekend als mede-auteur van het Venray's Woordenboek, heeft gezorgd voor de vert aling in het Venrays en het geheel, daar waar nodig en mogelijk is, aangevuld met prachtige Venrayse uitdrukkingen en gezegdes. De schitterende en amusante tekeningen zijn van de hand van Anne Jeuken en de oude foto's uit het archief van Jan v.d. Putten. Riek zon der Caens is te koop bij Boekhandel Van den Munckhof in Venray en kost 32,50 gulden. De zeven kinderen van Sjang Hoex kregen allen een exemvlaar van Riek zonder caens. Nieuw boek Theo Janssen tableau naast de hoofdingang van is verdwenen. Beschermend strekt het H. Hartbeeld zijn armen uit over de gebouwen van Vincent Paulo. Toekomstig beschermd instituutsgezicht? In het gemeentehuis van Veghel tekenen binnenkort vijftien partijen een overeenkomst voor de start van een nieuw vervoerssysteem in Noordoost-Brabant. Voor het sys teem kan gaan rijden vindt er nog een openbare aanbesteding plaats. Vanaf 1 mei 2002 kunnen de inwo ners van de gemeenten Bemheze, Boekei, Boxmeer (waartoe ook Overloon behoort), Cuijk, Grave, Landard, Lith, Maasdonk, Mill, Oss, Ravenstein, Sint Anthonis, Uden en Veghel instappen. Negen gemeente besturen hebben inmiddels besloten om deel te nemen aan dit nieuwe vervoerssysteem. De komende week besluiten nog enkele gemeentebe sturen en de provincie over defini tieve deelname. St. Oedenrode beslist later of het ook deel gaat nemen. Het is een kleinschalige vorm van openbaar vervoer voor iedereen. Het vervoer is comfortabel en veilig en is een aanvulling op het reguliere openbaar vervoer. Het is vraagaf hankelijk omdat reizigers vooraf (telefonisch) doorgeven wanneer ze vervoerd willen worden. Ritten wor den gecombineerd, hierdoor is het betaalbaar en wordt de bereikbaar heid van plaatsen in de omgeving vergroot. Het nieuwe vervoer in Nooroost- Braband heeft als belangrijk ken merk dat het gaat om vervoer van deur tot deur. Daarnaast kan het voor reizigers die langere trajecten afleggen kko dienen als vervoer waarmee kan worden overgestapt op de trein en de bus. De reiziger kan maximaal vij f zones reizen, zo'n 20 kilometer. Hij kan de rit reserve ren door minimaal een uur van tevo ren naar een centraal telefoonnum mer te bellen. Reizen kan van 's morgens vroeg tot 's avonds laat (06.00 tot 01.00), alle dagen van de week. Dus ook op zon-en feestda gen. 's nachts rijdt het vervoerssys teem in principe niet, hoewel dit nog wel als mogelijkheid wordt beke ken. Ook minder valide mensenkunnen gebruik maken van vervoer op aan vraag en van dezelfde voordelen genieten. Daarnaast is de service bij het in- en uitstappen een prettig ken merk. Wvg-geindiceerden betalen minder, namelijk maximaal het OV- tarief. De reden hiervan is dat zij geen goed alternatief hebben om te reizen. Zo kunnen ook zij via dit nieuwe openbaar vervoersysteem het ziekenhuis, zwembad of winkel centrum bereiken. 'Straks kinderen...? Laat je nu informeren'. Dat is het thema van een informatieavond op donderdag 27 september in het auditorium van het st. Maartens Gasthuis in Venlo. Deze avond is bedoeld voor ieder een die denkt over zwangerschap en kinderen. Met goede èn tijdige informatie - nog voor de zwanger schap begint - kunnen risico's op baby's met een min of meer 'ernstige aandoening zoveel mogelijk worden voorkomen. De meeste kinderen komen gezond ter wereld. Toch bestaat er altijd een kans dat een baby geboren wordt met een afwij king. Daar is niet altijd een reden voor aan te wijzen. Echter, wanneer je een gezonde leefstijl hanteert en wanneer je rekening houdt met erfe lijke afwijkingen in de familie, kan het risico daarop aanzienlijk worden verminderd. Nu de meeste zwangerschappen van tevoren worden gepland, is het wenselijk als men van tevoren stil zou staan bij mogelijke risico's. Huisartsen kunnen hierbij een belangrijke rol spelen. Met eenvou dige adviezen en richtlijnen kunnen zij mensen bewust maken en met hen praten over bepaalde effecten op het ongeboren kind. Ook kunnen zij doorverwijzen naar gynaecolo gen of specialisten in de klinische genetica, het vak dat zich bezig houdt met onderzoeken op het gebied van erfelijkheid. Het gaat er dus om dat vrouwen en hun partner goede informatie krijgen, maar ook dat zij zich bewust worden dat zij op tijd beginnen aan een goede voorbe reiding op een zwangerschap. Welke aspecten daar allemaal een rol spelen, komt tijdens de informa tieavond uitgebreid aan .bod. Er staan voordrachten op het program ma van klinisch geneticus, dr. U. Moog, gynaecoloog C. de Rooy, psychiater A. van Nispen tot Pannerden en huisarts A. Mensink. Onderwerpen die aan bod komen zijn gezonde leefstijl, zwangerschap en ziekte, psyche en zwangerschap, preventie vanuit het verloskundig perspectief en erfelijkheid en zwan gerschap. Verder is er een infostand met ondersteunende informatie. De avond begint om 19.30 uur en vindt plaats in het auditorium. Deelname aan deze avond is kosteloos. Wel even aanmelden via het patiënten servicebureau van het ziekenhuis viatel. 0478-522241. Jongerencentrum Dingus in Venray heeft vrijdag 21 september weer een activiteit op het program ma staan. Op deze avond is er onder de titel 'Black deathmetal eve ning' aandacht voor deze muzieks tromingen. Het muzikale feest barst om 19.00 uur los.

Peel en Maas | 2001 | | pagina 11