Kunstencentrum houdt open dag De legendes van Oda Muziek op schoot vzo De Rabobank: 24 uur per dag open, zeven dagen per week. Marjolein Teepen in 'De Kans' Ton van Reen en Canapé over St. Oda anidröme fietstocht RANDOM ACCES BANKING Rabobank Dorpsfeest Holthees Zangproject Chantilly Lace Wandeling ft JL EN MAAS donderdag 6 september 2001 - Pagina 3 NG Cunstencentrum Jerusalem in ïnray houdt op zondag 9 septem- rhaar open dag. Op deze dag kun- n belangstellenden kennis nemen n het omvangrijke aanbod van unstencentrum Jerusalem. In de jliers zullen demonstraties te zien van lessen schilderen en teke- n en lessen in driedimensionale nstvormen. De leerlingen van de Ietschool zullen laten zien wat er ai in de lessen gebeurt en korte monstraties geven terwijl de iziekschool een volledig pro- imma presenteert waarbij prak- ch alle instrumenten waarin les gegeven wordt op muziekschool aan bod komen. In de mooie aula zijn er optredens van ensembles van de muziekschool en van de kinderen van het Instrumentaal Voorbereidend Muziekonderwijs. Buiten is een open podium, waar de afdeling Lichte Muziek swingende nummers zal spelen. Kom en geniet onder het genot van een drankje. Er is volop informatie te verkrijgen over de diverse cursussen en lessen, men kan, indien gewenst, overleg plegen met één of meerdere docen ten of men kan gewoon een con sumptie komen nuttigen. De open In de ateliers zullen demonstraties te zien zijn van diverse driedimen sionale kunstvormen. dag is ook zeer geschikt om het prachtig gerenoveerde gebouw aan de Heuvelstraat 4 eens van binnen te bekijken. De schitterende ateliers, de perfecte dansstudio, de goed toe geruste leskamers en een zeer fraaie aula. De open dag begint om 12.00 uur en eindigt om 16.00 uur en is een samenwerking tussen Balletschool, Muziekschool en Vrije Academie. De toegang is gra tis. Na het grote succes van de cur- ssen die in januari en in maart irtte, zullen er ook eind septem- weer nieuwe cursussen iek op schoot van start gaan. cursussen worden gehouden donderdag en zaterdag en ren tien weken waarvan de les- voor baby's en dreumesen 35 nuten en de peuterlessen 45 inuten duren. Tijdens de lessen wordt gezon- gedanst, gespeeld met allerlei ialen uit het dagelijks leven en ivoudige muziekinstrumentjes aeeld zoals rammelaars, trom- ltjes, ritmestokjes etc. Sommige liedjes hebben betrek- ngop allerlei dagelijkse activitei- lll i, zoals aankleden, spelen met ikken, wandelen en het opruimen n speelgoed. Andere liedjes zijn tspelletjes bij te doen, zoals ije rijden op schoot, kiekeboe- of doen-als-of spelletjes. Door een weloverwogen keuze van liedjes, luisterspelletjes, dansen en bewe gen, spelen met materiaal wordt er steeds een appèl gedaan op de moto rische, verstandelijke en sociaal- emotionele ontwikkeling. Ook wordt de muzikale ontwikkeling gestimuleerd. Ze krijgen gevoel voor maat en ritme, het gehoor en stem worden geoefend en de taal ontwikkeling gestimuleerd. Ouders die graag met hun kind zingen, en graag weer thuis willen raken in de kinderliedjes of nieuwe liedjes, versjes en spelletjes willen leren, zullen aan de cursus Muziek op schoot veel plezier beleven. Je hoeft zelf geen instrument te kunnen bespelen of goed te kunnen zingen om aan de cursus mee te doen. Voor meer informatie over de cur sus kunt u contact opnemen met de docente Bianka Bijen, tel. 0478- 588247. pv Exclusie! bij Sauidröme Badkamermeubel 110 cm breed met mineraal gegoten wastafelblad. Leverbaar in wit, peraamon of beuken. Voor de droomprijs van (€'•681,-} (excl. kraan en handdoekhouder) perqamon of ƒ3.698,- Keijsers-Manders Sanidröme Keizersveld 40, Venray Tel.: (0478) 55 06 70 www.sanidrome.nl S Op zondag 9 september organi seert de VZO Heide, Leunen, Merselo, Veulen, Vredepeel en Ysselsteyn weer, voor de 15e keer, haar jaarlijkse fietstocht. Er is een prachtige tocht uitgezet, dwars door de Peel richting Milheeze. Er is gekozen voor een recreatieve route van ongeveer 33 km vanaf Ysselsteyn, die naar keuze kan worden uitgebreid tot een route van ongeveer 50 km. Voor de lief hebber. De routebeschrijving wordt bij de start uitgegeven en tevens is de route op het wegdek aangegeven. Gestart kan worden tussen 11.00 en 13.30 uur bij café d'n Tommes in Merselo en bij Herberg de Peel in Ysselsteyn. De startplaats is tevens finishplaats. Onderweg is een rustplaats ingericht waar men, in verband met het 40-jarig jubi leum van de VZO, koffie met vlaai aangeboden krijgt, tegen inlevering van een consumptie bon. Het inschrijfgeld bedraagt ƒ5,- (kinderen tot 12 jaar ƒ2,50) en de opbrengst is dit jaar bestemd voor de plaatselijke toneelverenigin gen. Dus kom zondag allemaal lek ker fietsen in De Peel. Regel uw bankzaken waar en wanneer u maar wilt: met Rabo Internetbankieren of met de Rabofoon. Meer weten over deze moderne manier van bankieren? U bent van harte welkom op www.rabobank.nl of kom bij ons langs. Venray Meerlo- Wanssum Tel: (0478) 530300 e-mail: rabobankvmw@tref.nl In de Schouwburg Venray vindt op zaterdag 15 september de finale plaats van De Kans, de talenten show van regionale artiesten. Tijdens het juryberaad op de avond van de finale is er een professioneel optreden van Marjolein Teepen, danseres/zangeres uit Deume en op dit moment werkzaam nij muziek theatergezelschap Opus One in Amsterdam. Zij treedt samen op met zes dansers en een pianist. De 21- jarige Marjolein Teepen genoot een vooropleiding aan de dans Hogeschool voor de Kunsten in Arnhem en volgde tevens zangles sen bij Lynn Steverink in Venray. Van 1996 tot 1999 volgde zij een opleiding aan het Stedelijk Instituut voor Ballet in Antwerpen en momenteel krijgt zij zanglessen van James Hutchinson in Amsterdam. Sinds twee jaar is de geboortige Deumese werkzaam als zangeres/ danseres bij Opus One. Zij speelde onder andere in de producties 'Klokkenluider van de Notre Dame' en 'Een Midzomer-nachtsdroom'. Fanfare O.L. Vrouwe Gilde Holthees-Smakt houdt in samen werking met het Pelgrimshuis op vrijdag 21 september een dorps feest. Dit feest is aangekondigd als een dorpsreünie, ten onrechte wordt gesuggereerd dat alleen een bepaal de groep uitgenodigd wordt. Het tegendeel is echter waar. Dit feest is bedoeld voor de gehele gemeen schap Holthees-Smakt. Ook oud dorpbewoners, vrienden en familie van bewoners zijn van harte wel kom. De bedoeling is dat we als gemeenschap herinneringen opha len in een gezellige sfeer. De voor verkoop van toegangskaarten maakt het voor u mogelijk om een gereser veerde zitplaats te verkrijgen. U kunt reserveren via 't Pelgrimshuis of door overboeking van 35 gulden per persoon op rek.nr. 15.39.08.300. De organisatie is er in geslaagd om de bekende troubadourgroep 'Mallemoer' te contracteren. De buut van eigen bodem wordt ver zorgd door de fanfare in de persoon van Willie Versleijen. De ontvangst vanaf 19.00 uur wordt opgeluisterd met populaire muziek, gespeeld door de fanfare. Verder muzikaal entertainment door Jos Hoebers en doorlopend koud/warm buffet verzorgd door het Pelgrimshuis. De legendes van Oda zijn vaak mooier dan het ware verhaal en bljjven daardoor langer leven. (Door Ton van Reen) Sint Odilia van de Elzas, Sint Odrada van Milligem, Sint Oda van Amay, Sint Oda van Rivreulle, Sint Oda van Sint-Oedenrode en haar Venray se naamgenote Oda, stuk voor stuk zijn het religieuze heldin nen die, hoe apart ze misschien ook zijn geweest, in de legenden die over hen verteld wor den op een wonderlijke manier tot een persoon zijn geworden. Niemand van de vereerders weet precies wie hij aanbidt, maar wel waarom: Oda of Odilia moet hen genezen van blindheid of van slecht zien. De meeste vereerders is het verder geen zorg: ze laten de legenden over hun naampatroon of aanbeden wonderdoenster links lig gen, vooral als het wonder zich niet voltrekt. De verhalen over deze hei ligen uitpluizend, wordt duidelijk dat hun vrome biografen veel uit eikaars boeken moeten hebben gepikt, zoveel zelfs dat alles wat er op papier staat tot legende moet worden verklaard. Zij het dat er in de vroege middeleeu wen honderden Oda's en Odilia's als werkbijen in kloosters hebben geleefd of bede lend hebben rondgetrokken en in armoede zijn gestorven. Zelfgekozen armoede? Geloof het niet. Vrouwen die geen kinderen konden krijgen of alleenstaande vrouwen werden in deze vroege eeuwen vaak verstoten, als heks ver brand of het bos ingestuurd. Hun latere verering, vaak in een kapelletje in het bos op de plek waar hun armoe dige hutje heeft gestaan, lijkt meer te maken te hebben met ons latere schuldgevoel over hun behandeling dan met bewondering. De honder den verhalen over het leven van deze vaak op een ongelukkige manier aan hun eind gekomen vrou wen, zijn in de volksverhalen in elkaar gevloeid tot een grote legende. Het meest geloof waardige verhaal is dat van Sint Odilia van de Elzas, een blindgebo ren prinses, die door haar vader zou zijn vermoord omdat ze nooit een goede huwelijkspartij kon worden, maar die voor hem verborgen werd gehouden in een klooster. Toen ze twaalf was zag ze plotseling het licht. Maar met dat licht werd waar schijnlijk niet het licht in haar ogen,< maar het licht van het christendom bedoeld. Over haar bestaan er geschreven bronnen. Over de andere Oda's zijn er alleen legendes, maar die zijn vaak mooier dan het ware verhaal en blijven daardoor langer leven. (Ton van Reen heeft dit verhaal geschreven op verzoek van het Literair Café Venray-regio bij gele genheid van de manifestatie 100 jaar Odapark Venray) Ars Musica biedt u gelegenheid om het Gloria van Vivaldi en Dido en Aeneas van Purcell mee te kun nen zingen. Bent u een geoefende zanger, kunt u van bladmuziek stu deren, kunt u snel uw partij (ook thuis) eigen maken of heeft u mis schien deze muziek al eens ingestu deerd of uitgevoerd, dan zijn zij naar u op zoek. Zij zijn vooral op zoek naar sopranen en bassen. Ars Musica voert op 27 oktober beide muziekwerken uit met orkest en solisten. Gedurende een korte perio de, zes weken, kunt u mee repeteren en vervolgens deelnemen aan de uit voering op 27 oktober. Zij bieden u een kort muziektraject aan, wellicht voor u de mogelijkheid om hier eens in te stappen. Ze repeteren onder lei ding van dirigent Cees Wouters en repetitor Hans van den Eijnden. De repetities zijn op dinsdagavond van 20.00 tot 22.30 uur in de Opmaat aan de Oostsingel in Venray. Voor meer informatie kunt u bellen met voorzitter Marjo Kuypers, telefoon 0478-513191. Jera'70 in Ysselsteyn heeft op zaterdag 15 september een rock 'n roll-party. De avond wordt verzorgd door de rock 'n rollformatie Chantilly Lace. Deze vijfmansfor- matie heeft al menig feestje in de regio en landelijk verzorgd. In 1995 is de band opgericht en er was al snel succes, niet alleen in jongeren centra, kroegen, feesttenten en festi vals, maar ook in zalen als Paradiso (Amsterdam), Tivoli en Stairway to Heaven in Utrecht, LVC (Leiden) en Para in Breda. Ook België en Oostenrijk werden bezocht. Verder speelde de band in voorprogram ma's van Rowwen Heze, Skik en de Heideroosjes. In oktober 2000 werd Chantilly Lace gevraagd om Linda Gail Lewis (zus van Jerry Lee Lewis) te begeleiden tijdens haar toer door Nederland. Op 15 septem ber zullen nummers de revue passe ren zoals Great Balls of Fire, Johnny Be Good, Tutti Frutti en Blue Suede Shoes. De avond begint om 20.00 uur. Stadspark Venray verzorgt zon dag 9 september een wandeling over het inrientingsterrein van Sint Anna. De route voert over de bedreigde stuifduinen en langs diverse andere bezienswaardigheden en geeft de bezoeker een goede indruk van de gevarieerdheid van dit grootse monumentale park.. De gids is Twan van Els en hij vertelt over ver leden, heden en toekomst van deze voormalige psychiatrische inrich ting. De wandeling duurt ongeveer 1,5 uur en vertrekt om 14.00 uur vanaf het hoofdgebouw. Deelname is gratis. Voor informatie: secretari aat Stichting Stadspark, Gasstraat 6, 5801 CT Venray. telefoon 0478- 581191. e-mail: tw.els@wxs.nl Het Literair Café Venray-regio start het jubileumjaar 2001-2002 in het jubilerend Theehuis in het Odapark. De literaire organisatie verleent 16 september namelijk haar medewerking aan de festivi teiten rond het 100-jarig jubileum van het Theehuis in het Venrayse Odapark. Voor deze gelegenheid heeft het Literair Café uitgenodigd de beken de Limburgse schrijver en kroniek schrijver van het Roomse zuiden, Ton van Reen. Hij vertelt over de blinde St. Oda en al die andere heili ge Oda's waarover hij ooit schreef en citeert uit zijn boek Een heidin die het licht zag. Van Reen is een markant schrijver: eigenzinnig, bevlogen, betrokken en veelzijdig. Als geen ander kent Ton van Reen de sfeer van het leven in de Peel. Veel van zijn boeken spelen zich af in de streek waar hij opgroeide. Zoals zijn jongste boek Gestolen Jeugd over een Limburgse familie in oorlogstijd. Maar ook over het Rijke Roomse leven heeft Van Reen veel geschreven. De performance van Ton van Reen over St. Oda wordt ondersteund door muzikaal trapeze werk van Canapé. Dit uit Broekhuizenvorst afkomstige trio bestaande uit Nard (saxofoon) en Vonne Reijnders (piano) en Martijn Alsters (fluit) verzorgt kamermu ziek van topklasse met een knap gevoel voor timing, humor en ernst. De drie zijn stuk voor'stuk veelzijdi ge instrumentalisten en speelden samen met onder andere Herman van Veen, Paul van Vliet en Freek de Jonge. Ton van Reen zorgt tij dens de manifestatie Blind van Kunst het literaire gedeelte dat op een geraffineerde wijze wordt voor zien van een pikant sausje kamer muziek. De performance over St. Oda is gepland bij goed weer rond 14.00 uur in de tent en bij slecht weer in het Theehuis om 13.30 uur. HUISARTSENDIENSTEN Voor spoedgevallen waarneming door de Noord-Limburgse HuisArtsenPosten. Via de telefoon van uw eigen huisarts krijgt u te u terecht kunt. horen bij welke post u ZIEKENVERVOER Tel. 077-3575757 ONGEVALLEN Tel. 112 APOTHEKEN VENRAY Openingstijden van Apotheek St. Oda, Apotheek De Monnikskap en Apotheek Antoniusveld Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.30 uur. Op zaterdag is Apotheek Antoniusveld tevens geopend van 17.00 tot 18.00 uur. Stationsweg 60d, tel. 584877 Uitsluitend voor spoedgevallen kunt u buiten deze openingstijden bij Apotheek Antoniusveld terecht via het dienstloket TANDARTSEN WEEKENDDIENST VENRAY-YSSELSTEYN Voor spoedeisende gevallen uitsluitend na telefonische afspraak neemt waar: WEEKENDDIENST DIERENARTSEN DIERENARTSENPRAKTIJK VENRAY Oude Oostrumseweg 26. Voor spoed gevallen zijn wij dag en nacht bereik baar. tel. 581336 of 586457 J.M. van Winden, W.H. de Vocht, R.C. Goedegebuure, V. Geurts, R. Eeldermk, G. Gelling en mevr. H. Loonen DIERENARTSENPRAKTUK OOSTRUM W. LOONEN Mgr. Hanssenstraat 42, Oostrum tel. 582690 DIERENAMBULANCE NOORD LIMBURG 24 uur per dag bereikbaar, tel. 077- 3522088 WEEKENDDIENST VERLOSKUNDIGEN voor de verloskundige praktijk Venray. Vanaf vrijdag 19.30 tot maandag 07.30 uur WEEKDIENST VERLOSKUNDIGEN De weekdienst van de verloskundige praktijk Venray worden vanaf maan dag 07.30 tot vrijdag 19.30 uur waar genomen door: Afspraken maken ma t/m do tussen 18.00 en 19.00 uur, tel. 06-22722996 INFORMATIECENTRUM GEESTELIJKE GEZONDHEIDSZORG Tel. 0478-527066 maandag-donderdag 09.00-17.30 uur MELDPUNT ALGEMENE HULPDIENST VENRAY Tel. 0478-584444 Bereikbaar elke werkdag van 09.00 tot 12.00 uur. Buiten deze tijd is het meldpunt via voice-mail bereikbaar voor hulpvragen van de Algemene Hulpdienst en het Gehandicaptenplatform. VRIJWILLIGE TERMINALE ZORG 24 uur per dag bereikbaar via tel. 06- 55790271 SLACHTOFFERHULP Dinsdag van 10.00-12.00 en donder dag van 10.00-12.00 uur Venray tel. 0478-565155 BUREAU VOOR RECHTSHULP Venlo-Venray, gratis spreekuur op afspraak, tel. 077-3209191 PEEL EN MAAS Nieuwsblad vooi Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 e-mail: peelenm@tref.nl Redaktie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Op bovenstaand adres. Telefonisch, uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur, Nabezorging gebeurt tót uiterlijk dit tijdstip. Advertentietarieven: Op aanvraag verkrijgbaar. Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur Dr°°msanUaii v° Qt vva'l'<ere trig is,

Peel en Maas | 2001 | | pagina 3