Een uitdaging om tv van de grond te krijgen, èn te houden Europa's armste land heeft van alles niets" Jongen bedreigt motoragente Drie exposities Luis Penin Donateurs steunen Literair Café Venray Herinrichting Oranjebuurt gestart Bromfietsers bekeurd «Drie miljoen extra voor Frencken nieuwe kwaliteits manager politie 3? Diefstal fiets Omroep Venray pas|EEL EN MAAS donderdag 23 augustus 2001 - Pagina 9 Lokale Omroep besturder Ten Berge: tuzer y- iet: nkan Het is volgens Hans Ten Berge, rd: o', ijtuurslid van de Lokale ïdkar inroep Venray, een grote uitda- ""'k!ngoni lokale televisie van de geweid te krijgen, èn te houden. Berge is als bestuurslid 'trokken bij het verkiezingscom- unicatieplan van Peterink „partners. In dat plan is een rol "jten eggelegd voor lokale televisie, (3( Haar het hoofddoel is de com- 4 ru unicatie tussen politiek en bur- i/oor r te verbeteren, om zo de dkarr itrokkenheid te vergroten" Iaat 'd: o en Berge weten, ner, t "Dat het plan tevens leidt tot een kum onderzoek naar de haalbaarheid van lokale televisie is volgens Ten Berge alleen maar meegenomen. Hij weerlegt daarbij de geluiden dat het hele plan uit de koker van de lokale politiek komt. "Dat is niet juist"aldus Ten Berge. "Het plan is van Peterink en wij spelen met de politiek en o.a. uitgever van den Munckhof een rol in dit verhaal". De grote meerwaarde van het plan is volgens Ten Berge datje aan het eind van de rit kunt evalueren wat lokale televisie gaat kosten en zo een reëel beeld krijgt van de haal baarheid. Over de wijze waarop lokale tele visie gestalte zou kunnen krijgen zijn bij Ten Berge alle opties open. "Je zou incidenteel televisie kunnen maken, bij evenementen of zo, of meer gestructureerd." Of dat dan maandelijks, wekelijks of dagelijks gaat worden, hangt daarbij af van de financiële mogelijkheden." Ten Berge is daarbij een voorstan der van samenwerking tussen de lokale omroep en de andere media. "Zou blijken dat televisie in Venray haalbaar is, dan zou Omroep Venray dat nooit alleen kunnen realiseren. Sterker nog, een samenwerking ver sterkt alleen maar de positie van de betrokkenen. Een en een is dan drie" aldus Ten Berge. Omroep Venray draait nu op een groep van zo'n zeventig vrijwilli gers die allen meer of minder inzet baar zijn. "Het is bewonderenswaar dig hoe die mensen zich inzetten. Zonder hen zou de omroep ook niet kunnen draaien. Voor televisie heb je nog meer mensen nodig. Er zitten bij ons enkele mensen met ervaring op dat gebied maar dat is niet vol doende." In het kader van het project 'Wij gaan weer naar schoof heeft het Mobiel Jeugd Team van de politie Limburg- Noord dinsdag en. woensdag verschillende verkeerscontroles gehouden en daarbij 38 bromfietsers bekeurd. In Gennep. Venray. Horst en Tegelen zijn 29 bromfietsers bekeurd omdat de bromfiets teveei vermogen leverde (opgevoerd). Anderen kregen bekeuringen omdat zij zonder helm reden, geen gele plaat hadden of warentejongy/ imaa iet tuin van soul l( Het korps politieregio Limburg oord krijgt vanaf 1 januari 2002 halir vkeui in extra bijdrage van drie mil age en gulden op grond van regio- idkai ecifieke omstandigheden. Uit 335 onderzoek hiernaar bleek dat grensligging voor het korps mburg-Noord voor meer werk- uk zorgt dan tot nu toe werd ^Eerst werd zo'n drie procent van korpssterkte door de grensligging paald; dat wordt nu vijf procent, 0, oor deze extra tegemoetkoming r Kg ju de financiële problemen van het K,k rps voor een deel opgelost. Het politiekorps Limburg-Noord erd in 2000 geconfronteerd met n nieuwe sterkteverdeling van de 1 b°l! Ëtie in Nederland, met als conseT entie dat de verwachte groei van w t korps niet gerealiseerd kon wor- n. Omdat wervingsinspanningen n de afgelopen jaren wel van joei uitgingen, zou het korps in 01 en volgende jaren interen op (eigen vermogen. Om de financiële huishouding bjik uitend te maken was al duidelijk rlooj it het korps 2,8 miljoen in 2001, va 8 miljoen in 2002 en 0,8 miljoen Ka 2003 nodig had. Een deel van de Itra gelden wordt dan ook voor het lossen van de financiële proble-, in en het selectief oplossen van elpunten gebruikt. Het korps wil komende jaren een ander deel {j|et nde bijdrage gebruiken om men- jken D'e werven uit speciale doelgroe- e. zoals vrouwen en allochtonen. In Venray bedreigde dinsdagmid dag een 17-jarige jongeman uit die plaats een politie-agente van de afdeling jeugdzaken die hem met zijn bromfiets naar het politiebureau wilde dirigeren om gecontroleerd te worden. De verdachte weigerde dat en rende bij het gemeentehuis weg, daarbij gevolgd door de agente. Een getuige zag dat en meldde de politie dat er een collega gemolesteerd werd, waarop circa tien agenten met vier surveillance-auto's te hulp schoten. De politie-agente had de jongeman inmiddels overmeesterd en kon hem aan haar collega's over dragen. Hij is voor verder onder zoek ingesloten. Harrie Fijneman brengt hulpgoederen naar Albanië ntert it m Iet College van Burgemeester Wethouders van Venray heeft ijs Frencken met ingang van 1 «stus benoemd tot Kwaliteits- lager Ruimte. Binnen de gemeente Venray wor- nveel ruimtelijke projecten voor- reid en gerealiseerd die de bele- ig en het gezicht van Venray ♦alen. Het ambitieniveau van :ze projecten wordt door het meentebestuur hoog gesteld Tidat de kwaliteit van de openbare imte van grote invloed is op de leving van de eigenheid van r,. eniay. Ook de samenhang tussen ji ojecten onderling en met Venray y s geheel zijn daarbij belangrijk, m deze ambities waar te maken >eft Venray Gijs Frencken moernd tot nieuwe kwaliteitsma- ger. Vanuit zijn bewezen kennis ervaring met ruimtelijke planvor- ng en zijn huidige functie van )ofd Ruimtelijke Ontwikkeling, itieert en ontwikkelt hij in zijn euwe functie de noodzakelijke leidskaders en adviseert en toetst producten op het gebied van de penbare) ruimte. Verder neemt hij itelijk deel in grotere projecten aarin ruimtelijke aspecten aan de 'de zijn. Op dat vlak gaat hij ook n belangrijke inhoudelijke rol den als schakel tussen externe Iviseurs en de gemeentelijke orga- iatie. Hij richt zich daarbij onder dere op de aansluiting van de 'terne plannen op de eigen karak- ristiek van Venray. Zijn inzet ïperkt zich niet tot het werkveld an de stedelijke ontwikkeling; het luwen. Ook de inrichting van de 'enbare ruimte; het beheer, komen inde orde. Om de onafhankelijk- aid te benadrukken, is de functie skoppeld aan de directeur tedelijke Ontwikkeling met de gelijkheid tot rechtstreekse advi sing aan het College van B&W. c door deze benoeming ontstane icature van hoofd Ruimtelijke ntwikkeling wordt met ingang van azelfde datum tijdelijk ingevuld tor mevrouw Geertje Karstens. Boekarest (Roemenië), Tirana (Albanië) en Warschau (Polen) zijn slechts enkele steden waar Harrie Fijneman (61) uit Venray de afgelopen jaren de noodlijden de lokale bevolking met goederen te hulp schoot. Ook dit jaar reisde de Venraynaar met een humani tair transport naar enkele plaat sen in Albanië, om gedurende vier weken onder andere te helpen bij het distribueren van de hulpgoe deren. "De mensen in Albanië zijn de armsten der armen van Europa", zegt Fijneman. "Sinds 1992 ben ik er bijna jaarlijks geweest. Na de vervelende burger oorlog van 1997 gaat de economie nu gelukkig langzaam vooruit. Hulp is echter nog steeds van harte welkom." Ruim dertien jaar werkt Fijneman nu als vrijwilliger voor de organisa tie Zusters van Moeder-Teresa, die armen in de hele wereld de helpende hand biedt. De voorbereiding van het humani taire transport van dit jaar begon in 1999 in Ouderkerk aan de Amstel, waar Catrien de Kuyper (77 jaar) en Nel Bomars (85) de inzameling en controle van kleding, dekens, schoe nen, lakens en allerlei andere spul len voor hun rekening namen, ver telt de Venraynaar. "De reis ging via Duitsland en Italië over zee naar Albanië. Ik ben. dit jaar met mijn volgeladen minibusje achter een trailer met hulpgoederen aangere den, zodat ik in Albanië kon blijven om te klussen, te helpen bij het dis tribueren en taxi te spelen voor de zusters van moeder Teresa in Tirana." TROTS Nene Teresa (moeder Teresa) is de trots van het Albanese volk, weet Harrie Fijneman. Tien jaar geleden werd haar het ereburgerschap van Albanië verleend door de president. Overal in de tot voor kort nog zéér atheïstische staat merkt men de grote waardering voor de activitei ten van de zusters. "Naast allerlei politic heeft in de nacht van zondag op maandag een 21-jarige inwo ei" van Oirlo aangehouden op verdenking van diefstal van een fiets, genten reden rond 03.45 uur ae Sinnestraat in en zagen op een zandweg ge vier mannen bij een auto staan, waarvan een voorovergebogen stond 'J een fiets. Vlakbij de fiets zagen zij een schroevendraaier liggen. Omdat I* slot van de fiets voor een groot deel verbroken was, vermoedde de geuten dat deze gestolen was. De 21-jarige werd aangehouden en overge- 1 bracht naar het politiebureau voor nader onderzoek. caritaswerk zijn de zusters ook actief in de geloofsverkondiging, zowel aan kinderen als aan jongvol wassenen en ouderen. Door de tele visie kermen velen redelijk Italiaans. Ik heb mogen zien hoe twee kinde ren als vertaler optraden bij de cate chese, gegeven door een zuster van moeder Teresa. In een schooltje in Busat gaf zuster Lucina catechese en naailes en er is ook een opleiding voor kapsters. Bij gebrek aan brei naalden gebruiken ze spijlen van een oude paraplu. Je moet er maar opkomen." Toen het voormalige Oostblokland ruim tien jaar geleden zijn grenzen openstelde, waren de zusters van moeder Teresa er als de kippen bij om er een aantal opvang tehuizen voor onder meer daklozen en wezen op te zetten. "Daarbij zal zeker het feit meegespeeld hebben dat de ouders van moeder Teresa zelf uit Albanië komen. De zusters verrichten enorm goed werk", vindt de Venraynaar. DANKBAAR Na aankomst in de hoofdstad Tirana droeg de Venraynaar de spullen over aan de internationale hulporganisatie Caritas, die de spul len verdeelt onder weeshuizen, lief dadigheidsinstellingen en hulpbe hoevende particulieren. "Dan ben je er tenminste vrij zeker van dat de spullen op de goede plaats terecht komen en dat ze niet verkocht wor den." Ook deze reis heeft Harrie Fijneman weer veel indrukken opgedaan. Zo werd hij uitgenodigd voor een receptie van de Nederlandse ambassade en ook bracht hij een bezoek aan de Nederlandse priester Don Henri (veldkampkanselier van de aartsbis schop). Vooral de armoede in Europa's armste land is schrijnend, vindt Fijneman. "De watervoorziening bijvoorbeeld beperkt zich tot enkele uren per dag. De bomen langs de wegen zijn gekapt voor stookhout en een nieuwe winter staat voor de deur. Zéér urgent zijn kleding en schoeisel, suiker, (sla)olie, babyvoe ding, melkpoeder etc. Binnenkort ga ik weer terug met een hulptransport. Albanië heeft van alles niets. Ja, het is verdomd dankbaar werk." Wie de mensen in Albanië wil helpen kan contact opnemen met Harrie Fijneman, tel: 0478-584578 of een geldbedrag overmaken op giro 3750990. Harrie Fijneman uit Venray gaat binnenkort weer terug naar Albanië. In Venray, Utrecht en Eindhoven De in Venray wonende en wer kende Luis Penin (32) heeft een drukke maand september voor de boeg. De kunstenaar neemt deel aan drie bijzondere exposities: in Venray, Utrecht en Eindhoven. Van zondag 2 tot en met woens dag 5 september exposeert Luis Penin, die vanaf zijn dertiende een kunstopleiding volgde in Madrid en op zijn negentiende met zijn Nederlandse vrouw Ankita in Venray belandde, op de Meubel Vakbeurs in de Jaarbeurshallen in Utrecht. Vorig jaar werd deze beurs, ondersteund door de Vereniging Standhouders Meubelbranche, voor de eerste keer op touw gezet. "Deze editie wordt er ook een zogenaamd Kunstplein opgezet, waarvoor ver schillende bekende en minder bekende kunstenaars uit het hele land zijn uitgenodigd", zegt Spaans Venraynaar Penin. "Het is de eerste keer dat ik op een meubelbeurs exposeer." Van viij dag 7 tot en met zondag 9 september is zijn werk, dat onder andere bestaat uit schilderijen en keramische werken, te bewonderen in het Beursgebouw van Eindhoven, waar ruim vierhonderd professione le kunstenaars tijdens de grootste kunstbeurs van Zuid-Nederland hun eigen werk exposeren en verkopen. "De kunstenaars komen uit alle delen van Nederland met hun schil derijen, beelden, sieraden en derge lijke", vertelt Penin. "De ambiance op de Kunst-Event zal geheel anders zijn dan de vaak wat elitaire sfeer die men op andere grote kunstbeur zen zoals Maastricht, Amsterdam of Den Haag proeft. De bezoekers heb ben rechtstreeks contact met de kun stenaar of kunstenares en kunnen zelf vernemen wat hij of zij met het kunstwerk wil uitdragen." Maar de kunstwerken van de Venraynaar zijn niet alleen in ningstijden van deze expositie zijn van maandag tot en met donderdag van 8.30 tot 17.00 uur en vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur. Kunstenaar Luis Penin poseert bij zijn nieuwste creatie: een tekenkast Eindhoven en Utrecht te zien, want in de hal van het kantoor van Wonen Noord-Limburg aan de Plataanstraat 15 in Venray is van dinsdag 4 september tot en met 31 oktober ook een bijzondere tentoon stelling van Penin ingericht. De ope- Het Literair Café Venray-regio, een vereniging voor mensen die ple zier beleven aan Üterataur zoals het lezen van boeken en het schrijven van gedichten en verhalen, bestaat tien jaar. De vereniging heeft geen eigen café, zoals de naam doet vermoeden, maar organiseert haar acti viteiten in verschillende locaties in Venray. Zo zijn er activiteiten in conferentiecentrum De Witte Hoeve en worden er programma's georganiseerd samen met Schouwburg Venray. Dit jaar worden voor het eerst op de zondagochtend enkele scb rij versbij een kom sten gehouden, met bekende Nederlandstalige schrijvers, in het'Theehuis in het Venrayse Odapark. Daarnaast vindt de openingsbijeenkomst met de Iraanse -schrijver-.Kader Abdolah plaats op donderdag 4 oktober te 20.00 uur in café De Evenaar. Het Literair Café Venray-regio draait hoofdzake lijk op de inkomsten van de ongeveer 150 donateurs en enkele sponsoren. Mensen die interesse hebben kunnen voor 35 gulden per jaar donateur worden. Een donateurskaart is geldig voor het hele gezin. Donateurs krij gen op alle activiteiten van het literair café, ook die in samenwerking met schouwburg Venray worden gehouden, aanzienlijke kortingen. Daarnaast worden de donateurs maandelijks op de hoogte gehouden van nieuwe acti viteiten. In de toekomst wil het literair café meer organisaties en bedrijven bereid vinden dte een of meerdere schrijversavonden met een bekende Nederlandse schrijver of een andere literaire manifestatie willen financie ren. Ook de gemeente Venray en de provincie hébben in het verleden financiële steun gegeven aan bijzondere projecten. Meer info over het Literair Café Venray-regio is te vinden op de éigen website; www.iiterair- cafe-venray.nl Bovendien is het café zondag 30 september op de Venrayse boekenmarkt van de partij. Nadere informatie over het donateurschap bij het secretariaat: 0478-582948) Zondag 26 augustus is het ver- zoekplatenprogramma voor een keer tussen 11.00 en 13.00 uur in verband met het Peelgrass country- festival. De veijaardagstaart zal dan rond 12.15 uur worden overhan digd. Dus kent u iemand die zondag of maandag jarig is? Verras hem of haar met de omroep venray-verjaar dagstaart. Bel zondag tussen 12.00 en 14.00 naar Verzoekjes op zon dag. Tel: 512362. Het programma Rond de tafel zal komende zondag uitgezonden worden tussen 10.00 en 11.00 uur. Zondag tussen 13.00 en 18.00 uur zendt Omroep Venray het 2e PeelGrass Festival live uit vanuit de Witte Hoeve in Venray, met optredens van Kees Versluys, The Bamstompers, W Ox en Rodeo Country Duo. Programmamaker Rein Wortelboer zal een live inter view met de deelnemende artiesten houden en ook dit kunt u rechtst reeks volgen op uw radio. In Waar zijn de troubadours gebleven? komen The Shelton's uit Venlo op 23 augustus naar de studio. Van hen verscheen de cd 't Geit os good. Zij zijn te gast van 21.00 tot 22.00 uur. Maandag 3 september kunt u luiste ren naar een een live interview met Old Hat (Jim Forsythe) in PeelGrass tussen 20.00 en 21.00 uur. Bijna tachtig belangstellenden bezochten dinsdagavond de uit voeringsavond over de herinrich ting van fase 1 van de wijk Oranjebuurt. In een partytent op het Nassauplein verzorgde wet houder Driessen de aftrap van de uitvoering. De werkzaamheden voor fase 1 van de megaklus star ten op maandag 3 september en duren tot en met 22 november 2001. De buurt, omringd door Stationsweg, Oostsingel, Oude Oostrumseweg en Julianasingel, wordt compleet op de schop geno men. Wegverharding, riolering, groen, speelvoorzieningen, pleinen, openbare ruimte en verlichting wor den vernieuwd. Het gehele project gaat 14,1 mil joen gulden kosten en zal eind 2005 helemaal zijn afgerond. De naoorlogse wijk zal dan moe ten ogen als een nieuwbouwwijk. De eerste fase van het project betreft het Nassauplein en het oostelijk gedeelte van de Prins Bemardstraat. "Dinsdagavond zijn tijdens een drukbezochte uitvoeringsavond de laatste puntjes op de i gezet", vertelt wethouder Driessen. "Na overleg met de bewoners komen er nog wat kleine aanpassingen. We gaan er op verzoek van de buurt bijvoorbeeld voor zorgen dat het donkere paadje tussen de Kolkweg en het Nassauplein beter verlicht wordt. De hele buurt zal overigens in ver band met de verkeers- en sociale veiligheid worden voorzien van een kwalitatief goede verlichting." De klankbordgroep, onder leiding van voorzitter Ronald Heesbeen, blijft gedurende de totale herinrich- Mevrouw Spelbos en Ronald Heesbeen werden door wethouder Driessen in het zonnetje gezet. ting van de Oranjebuurt in gesprek met de gemeente Venray. "Want de interactieve werkwijze is beide par tijen erg goed bevallen", weet Driessen. Dinsdagavond werden Ronald Heesbeen en mevrouw Spelbos in het zonnetje gezet, "Mevrouw Spelbos is sinds de beginjaren negentig één van de aan jagers voor het op de schop nemen van de Oranjebuurt. Bij elke gele genheid vroeg ze weer wanneer de herinrichting nu eindelijk ging beginnen. Als ludieke 'startschot' hebben we haar dinsdagavond een oranje schop overhandigd."

Peel en Maas | 2001 | | pagina 9