eel haken en ogen aan 'monsterverbond' "Begrip kweken om integratie te bevorderen" Te weinig seniorenwoningen 'Geen hoge muren rond Engelse tuin' Open dag Schouwburg en De Artiest Hermus steunt "liniClowns <in in zingen Gewond Diefstal Frances ca Pa» jd EN MAAS donderdag 23 augustus 2001 - Pagina 7 Politiek wil alle gevallen apart afhandelen 'O/i nabij en s< rijstai Ie leden van de commissie idelijke Ontwikkeling wisten goed wat ze ermee aan moes- In een nota van acht A4-tjes rden enkele al jaren voortsle- ide zaken kris-kras door aar gepresenteerd als zou het samenhangend geheel zijn. De unissieleden zagen door de aen het bos niet meer wat obedrijf Van Haren, Jan ders, rotondes, tankstations, Burgmanstraat, Inalfa en de afwJgenhal van carnavalsvereni- J g de Piëlhaas met elkaar te ken hebben. Van Haren blijkt r ben nwel bij al deze zaken betrok- woniri i te zijn. t opnj lurgemeester Waals verduidelijk- dat de nota slechts een richting die nog uitgewerkt dient te fden. Nadat alle partijen hun boegen over de aanpak hadden 'sproken kon Waals niet anders 'het voorstel terugnemen voor [eroverleg in het college'. John terbeek (VVD) strijdt in vrijwel •re vergadering voor situatie- ;tsen. Om de leesbaarheid van nota's te vergroten. Zijn roep ook deze keer, tot zijn grote nis, niet verhoord. Oosterbeek jtte er tevens voor het voorstel stukken te hakken'. Bert iskens (PvdA) was zelf aan het enen geslagen. "Ik ben er helaas ingeslaagd om alle delen met ar in verband te brengen", lk. ende de PvdA'er. "Een monster- naa° bond met Van Haren lijkt de overlc 6 draad in het hele verhaal te v. ligt i", concludeerde Linskens die viav; irstelde om alle onderdelen in de met ile volgorde separaat te bespre ken. Ook Gerrit Lemmens (fractie Van de Vorle) 'zag de samenhang niet zitten'. Jacques Lamers (Samenwerking) wilde zelfs een geheel nieuw voorstel vanwege 'de zeer onvolledige samenhang'. Hans Teunissen (D66) zei 'er grote moei te mee te hebben'. "De vermeende samenhang wordt ons in brokken door de keel geduwd." Henri van de Ven (CDA) vond het voorstel 'niet rijp voor behandeling'. "Hier kun nen we moeilijk mee instemmen. De onderdelen zijn onvoldoende belicht en moeten ontkoppeld worden. Neem het voorstel terug voor nadere uitwerking", adviseerde Van de Ven. VAN HAREN Een overzicht van de ontwikkelin gen: Autobedrijf Van Haren ver wierf in 1996 een perceel in Keizersveld. Een zichtlocatie naast autobedrijf Van de Weem aan de Maasheseweg in de hoek van de A73. De gemeente is het braaklig gende terrein al jarenlang een doom in het oog en juicht een spoedige bedrijfsverplaatsing van garage Van Haren dan ook toe. Overigens heeft het autobedrijf wel aan de mini mumeisen van de koopovereen komst voldaan door op het perceel een bedrijfshal te bouwen voor Innovate. De huidige plek van de garage in de hoek Raadhuisstraat- Noordsingel wordt herontwikkeld voor een gemengde bestemming wonen, kantoren en beperkte detail handel. Van Haren Autobeheer BV zit als een spin in het web bij allerlei transacties. Want voor de aanleg van de rotondes aan de Leunseweg (het gesloopte BP tankstation) en aan de Noordsingel heeft de gemeente 207 m2 grond van Van Haren in gebruik genomen. De gemeente bezit op haar beurt een groenstrook van 614 m2 aan de Akkerweg grenzend aan het autobe drijf. Van Haren wil deze grond kopen waarbij de reeds afgestane 207 m2 in mindering wordt gebracht. BENZINESTATIONS Met de verplaatsing van de garage verhuist ook het tankstation van de Noordsingel naar de Maasheseweg. De gemeente juicht dit eveneens toe want het wil zo min mogelijk benzi nestations in Venrays centrum. De gemeente is tevens bereid om dan toch een ontsluitingsweg op de Maasheseweg toe te staan. Autobedrijf Van de Weem is daarin eveneens in geinteresseerd. Beide garages en toekomstige buren zou den gezamenlijk en op eigen kosten deze ontsluiting mogen aanleggen. Voor aanvang van de commissie vergadering sprak Martin Wijnhoven namens verkeersorgani- satie 3VO zijn ongenoegen uit over deze keuze gezien de verkeersvei ligheid op de Maasheseweg. Van Gerven, die een tankstation exploiteert aan de Raadhuisstraat, speelt ook nog een rol. Het bedrijf heeft al sinds 1978 een claim om een benzineverkooppunt te vestigen op Keizersveld. "We hebben dit Van Gerven wel 25 keer aangebo den. Maar hij heeft er nooit gebruik van gemaakt", verklaarde burge meester Waals. De gemeente heeft nu aan Van Haren de eis gesteld dat het de claim van Van Gerven afkoopt of overneemt. Waals: "Want een claim is verhandelbaar en Van Haren heeft hiermee inge stemd." Van Haren Autobeheer BV is ook eigenaar van het voormalige BP- tankstation bij de rotonde Leunseweg-Zuidsingel dat onlangs gesloopt is. De grond is gesaneerd en de gemeente ziet hier liever geen nieuw benzinestation. Van Haren is bereid van de rechten tot heroprich ting af te zien en het perceel van 962 m2 te betrekken in een grondruil met Keizersveld. De gemeente wil de vrijgekomen locatie benutten voor reconstructie van het fiets- en voetpad en verder inrichten als openbaar groen. JAN LINDERS De supermarkt van Jan Linders tussen Bongerdstraat en Stationsweg veroorzaakt overlast in de buurt vooral na de komst van de woningen in De Boog. "Er ligt al jarenlang een besluit dat Jan Linders daar weg moet. Op de lange termijn zou de supermarkt een plaats krij gen in nieuwbouwwijk De Brabander. Maar dat heeft nu nog geen zin", stelde Waals. Vandaar dat de gemeente zijn oog heeft laten vallen op de locatie van garage Van Haren. Een beperking voor Jan Linders is dat de tijdelijke winkel daar niet groter mag worden dat de huidige 600 m2 vvo (verkoopvloer oppervlak). De te realiseren par keerplaatsen bij de supermarkt komen onder het betaald parkeren te vallen. Nadat Jan Linders het winkelpand aan de Bongerdstraat heeft verlaten vervalt daar tevens de bestemming detailhandel. De gemeente wil de vrijgekomen locatie gelijktijdig her- ontwikkelen met de nabijgelegen voormalige slagerij Drabbels waar appartementen komen. PAUL BURGMANSTRAAT Deze straat op industrieterrein Smakterheide is overbodig gewor den. Verkeerskundige studies heb ben uitgewezen dat de Nieuwhuisweg, die daarvoor al her ingericht is, er de beste ontsluitings weg is. Sinds 1994 onderhandelt de gemeente met de aan wonenden Van Haren (Rover garage) en Inalfa over overname van de Paul Burgmanstraat. In tegenstelling tot Van Haren wil Inalfa de straat als ontsluitingsweg blijven gebruiken en ziet daarom niets in aankoop van een weggedeelte. De gemeente op haar beurt voelt niets voor een gedeeltelijke verkoop. De bouw van een hal voor carna valswagens van De Pielhaas, op een stuk van de Paul Burgmanstraat dat door Inalfa zou worden aangekocht, is daardoor van de baan. In maart 2001 stemde de gemeenteraad hier nog mee in. Om de carnavalsvereni ging tegemoet te komen wil de gemeente aan De Pielhaas een kavel van de gemeente, gelegen tussen Inalfa en de Paul Burgmanstraat, in erfpacht geven. Indien deze straat straks helemaal verdwijnt dan wil de gemeente een andere weg op Smakterheide noe men naar Paul Burgman die een van de grondleggers is van de naoorlog se industrialisatie in Venray. •wieYeis Vanaf 14 augustus zijn wij voortaan op maandag gesloten iindstraat 12, tel. 581553 ,uc Bertrans, ambassadeur van itichting CliniCIowns, zal op msdag 12 september om 14.00 een symbolische cheque in angst nemen, die wordt uitge- tt door directeur Piet Sebel ,kJ>Hernius bv- Up vrijdag 18 mei 2001 vond de iciële opening plaats van het w uwe pand van Hermus BV aan de taalsweg 12 in Venray. Op 19 i volgde er een open dag voor iilie, vrienden en andere geïnte- iy seerden. n de uitnodigingen had Hermus 'raagd om in plaats van bloemen andere cadeaus een donatie te can en aan de CliniCIowns, een stich- gdie kinderen die langere tijd in ziekenhuis moeten verblijven vrolijkt. Op dit rekeningummer is ia^ nu toe 4600 gulden binnengeko- 31 augustus was de heer J. Ifens 25 jaar bij Hermus. Ook hij «ft familie, vrienden en collega's pocht om in plaats van cadeaus I bijdrage te storten op het reke- Bgnummer van de CliniCIowns. opbrengst hiervan is nog niet Tiend. Bij de uitreiking is naast fccteur Sebel ook het organise- Sd comité van de open dag en J. Tlens aanwezig. te kennismaking met ons nieuwe lerkomcn. Partycentrum De I "e Hoeve, aan dc Raadhuisstraat, I ot ieders tevredenheid geweest. J opstelling in de zaal zal anders 'fden, om het zingen nog meer te 'orderen. en If teel J® tide in Vij verwachten op zondag 2 sep- nber weer een volle zaal zanglus- en. De zaal is al om 19.00 uur en om u van een goede plaats te 'Tekeren en eventueel een zang- 'del te kopen.' Zin in zingenteam heet u van rte welkom. Jij een verkeersongeval op de idsingel in Venray is een 49-jari- vrouw uit Venray lichtgewond taakt toen zij op haar fiets aange- lENjfcn werd door een 30-jarige auto- 'b'üst uit Horst. De vrouw had 1 kneuzing aan haar staartbeen en 'r enkel. Toen de politie ter plaat- wam, leek de automobilist onder ioed. Hij verklaarde een heroïne- rslaving te hebben en medicijnen gebruiken. De automobilist bleek fü geldig rijbewijs te hebben en auto bleek al vier jaar niet meer Z1JU gekeurd. De politie nam de -J11 "?.ee naar het politiebureau, ■aar hij weigerde een bloedproef te 1 ingaan. Tegen de man is proces- fbaal opgemaakt. De auto is in (®'ag genomen. Themamiddagen rond levensloop van vrouwen uit diverse culturen Het Internationaal Vrouwen centrum en de Venrayse Vrouwenraad hebben in het jaar 2000 de theatervoorstelling '5 op je ogen', gespeeld door vier Marokkaanse vrouwen, naar Venray gehaald. Deze voorstelling was zo'n succes dat de vrouwen organisaties besloten om samen een aantal bijeenkomsten te orga niseren rond de levensloop van vrouwen uit diverse culturen. Tijdens deze themadagen zullen onder andere het huwelijk (26 augustus), de geboorte (4 novem ber), ouder worden (27 januari) en overlijden (14 april) aan de orde komen. "Vanuit de verschillende culturele achtergronden zullen deze thema's belicht worden en is er gelegenheid om met elkaar in gesprek te gaan. De vrouwen zullen merken dat ze verschillen, maar ook ontzettend veel met elkaar gemeen hebben", zegt Oesha Sanichar, coör dinator van het Internationaal Vrouwencentrum. Integratie, participatie en emanci patie van vrouwen. Dat zijn de belangrijkse doelstellingen van het Internationaal Vrouwencentrum Venray. De gelijknamige stichting, die in juni 1995 werd opgericht, richt zich op alle vrouwen uit Venray en omgeving. "We willen ook graag autochtone vrouwen bij de activiteiten van het Internationaal Vrouwencentrum betrekken", vertelt Sanichar. "Pas dan kun je concreet aan integratie gaan werken. Het is te hopen dat veel allochtone en autochtone vrou wen naar de themabijeenkomsten in de Evenaar komen." INTEGRATIE Die hoop spreekt ook Joke Phillipson, voorzitter van de Venrayse Vrouwenraad, uit. "Tijdens de voorbereiding van de themamiddagen kwamen wij al snel tot de conclusie dat het belangrijk is om meer begrip te kweken voor elkaar, om op die manier de integra tie van buitenlandse vrouwen te bevorderen. Natuurlijk zijn er ver schillen in traditie en leefwijze, maar er zijn ook ontzettend veel overeenkomsten met onze westerse cultuur. Het is belangrijk om uit te leggen waarom er in 'vreemde' cul turen anders gedacht en gehandeld wordt. Waarom mag een man in sommige culturen meerdere vrou wen hebben? Waarom wordt er in veel Arabische landen met neven en nichten getrouwd? Vaak is daar een logische verklaring voor. De eerste middag gaat over het huwelijk en huwelijksrituelen. Doel van deze middag is een uitwisseling van erva ringen tussen vrouwen met uiteenlo pende culturele achtergronden. Voor alle themamiddagen worden sprekers met verschillende etnische achtergronden uitgenodigd." De themamiddagen zijn uitslui tend toegankelijk voor vrouwen. "Emancipatie van allochtone vrou wen is broodnodig", vindt Sanichar. "In hun cultuur zijn het vaak de mannen die het woord voeren. Als je mannen toelaat, durven de vrou wen niet vrijuit te praten. En zeker Joke Phillipson (voorzitter Venrayse Vrouwenraad) en Oushi Sanichar (coördinator Internatio naal Vrouwencentrum) hopen dat ze zondag veel vrouwen in de Evenaar mogen begroeten. niet als het over typische vrouwen zaken gaat." SUBSIDIE Het is de bedoeling dat de thema middagen een structureel karakter krijgen, vertelt Phillipson. "We heb ben voor de themamiddagen subsi die aangevraagd bij de gemeente Venray en willen ook volgend jaar enkele themamiddagen organise ren." De eerste bijeenkomst in deze cyclus over 'de cirkel van het leven' gaat over het huwelijk en huwelijks gebruiken. Deze vindt plaats op zondagmiddag 26 augustus in De Evenaar, Merseloseweg 96 in Venray, van 13.00 tot 16.30 uur. De entree bedraagt vijf gulden, inclu sief twee consumpties. Voor kinde ren van 3 tot en met 10 jaar is er kin deropvang geregeld in De Toverbal, Pastoor v/d Gaetstraat in Venray, van 13.00 tot 17.00 uur. Drs. Geertje Geilen, deskundig op het terrein van ontwikkelingssamen werking, verzorgt een inleiding. Er wordt gesproken over een boeiend onderwerp waarover alle vrouwen kunnen meepraten. Het is de bedoe ling dat alle bezoekers een trouwfo to en/of huwelijksaankondiging (van zichzelf en/of van ouders of familieleden) meebrengen. Het belooft een interessante middag te worden, die nadrukkelijk bestemd is voor zowel Nederlandse als buiten landse vrouwen. Alle vrouwen van Venray zijn welkom. Nadere infor matie is te verkrijgen bij Joke Phillipson, tel: 0478-550851. Etil onderzoekt huisvesting Het tekort aan seniorenwonin gen in Limburg neemt de komen de jaren toe. Bovendien heeft ruim de helft (53%) van de Limburgse gemeenten nog geen huisvestingsbeleid dat specifiek gericht is op de veranderende woningbehoefte van ouderen. Dat blijkt uit een onderzoek van het Etil in opdracht van de Provincie Limburg naar de woningbehoefte van senioren in de periode 2001- 2003. Op dit moment zijn er in Limburg circa 27.660 woningen. De komen de driejaar zijn 14.020 seniorenwo ningen nogid om aan de vraag tege moet te komen. Uit de bouwplannen van Limburgse gemeenten blijkt dat het aantal woningen voor ouderen de komende jaren met 7290 stijgt. Daardoor stijgt het tekort tot en met 2003 met 6730 woningen. Gedeputeerde Odile Wolfs (Bouwen en Wonen) vindt dat gemeenten meer aandacht zouden moeten besteden aan seniorenwo ningen: "Het is belangrijk dat men sen ook op gevorderde leeftijd in hun eigen omgeving kunnen blijven wonen. Gemeenten zouden daarom meer aandacht moeten besteden aan bouwplannen voor senioren. Wij moeten er alles aan doen om het tekort terug te dringen". De gedepu teerde verwacht dal de samenwer kende gemeenten in hun regionale volkshuisvestingsplannen (RVPs) aangeven in welke kernen de komende vier jaar dit probleem wordt aangepakt. Niet alle gemeen ten hebben namelijk inzicht kunnen geven in het aantal bouwplannen van seniorenwoningen binnen hun gemeente. Om toch een beeld te krijgen van de woningbouwplannen in Limburg heeft het Etil de gege vens die wel beschikbaar zijn opge hoogd. Onder een ouderenwoning verstaat het Etil een woning die bereikbaar en toegankelijk is voor senioren. Het merendeel van de gemeenten (80%) hanteert dezelfde definitie. De stijgende vraag naar seniorenwoningen komt dor de dub bele vergrijzing: het aantal ouderen neemt toe én bereiken een steeds hogere leeftijd. Naast nieuwbouw kan het aanpassen of verbouwen van bestaande woningen een oplos sing zijn om het tekort aan senioren woningen terug te dringen. In de regio Noord Limburg is de behoefte de komende periode 3690 wonin gen, een toename van 1490 wonin gen wordt gerealiseerd, dus blijft er een tekort van 2200 woningen. Het Etil rapport wordt in het Bestuurlijk Overleg Bouwen en Wonen op 20 september aanstaande besproken. Aan dat overleg nemen vertegen woordigers van Limburgse gemeen ten, gewesten, het ministerie van VROM en de Provincie Limburg deel. Daarnaast worden de uitkom sten van dit onderzoek gebruikt bij de beoordeling door de Provincie Limburg van regionale volkshuis vestingsplannen. Uit een supermarkt aan de Kiosk zijn vorige week een hoeveelheid sigaretten gestolen. De waarde ervan is nog niet bekend. De inbre kers hebben met een steen de ruit van de winkel ingeslagen en konden via die weg de zaak betreden. Daar namen zij de sloffen sigaretten weg. De eigenaar heeft aangifte gedaan •en de politie doet onderzoek naar de identiteit van de verdachten. De Engelse tuin wordt binnen kort onder handen genomen. Het kleine parkje aan de Raadhuisstraat, naast de oprit naar het gemeentehuis, wordt als kunsttuin ingericht. De Venrayse architect Chris Colsen en land schapsarchitect Frits Ruyten heb ben hiervoor een plan opgesteld. Bij de ontwikkeling van het bestemmingsplan Jerusalem is des tijds toegezegd dat het besloten gebiedje behouden en opgeknapt zou worden. Een landschapsbureau uit Utrecht kwam met een voorstel dat 470.000 gulden kostte. Omdat er in de begroting van het Jerusalemterrein geen financiële ruimte meer was en de beheerskos ten te hoog waren, is van dit plan afgezien. Het ontwerp van Colsen en Ruyten kost 300.000 gulden plus 50.000 gulden voor vervangende ruimte voor de gebruikers van het pand Mere Ancille. Dit gebouw wordt namelijk gesloopt. Enkele houten kolommen en spanten wor den hergebruikt. Het karakter van de Engelse tuin als groen, intiem gebied in een monumentale omge ving blijft gehandhaafd. Op de plaats van Mere Ancille (brand weerlokaal) komt een groenstrook. Op de plaats van de galerij met de houten kolommen wordt een pad aangelegd in de trant van het kerke- pedje. Met aan een zijde een hoge gemetselde muur en aan de andere zijde een lagere afscheiding in de vorm van gemetselde banken. Centraal in het pad komt een over kapping waarin enkele waardevolle elementen (mooiste delen van de galerijvloer en houten kolommen) worden verwerkt. Langs het pad komt een strook halfverharding voor de aanleg van een jeu de bou- lesbaan. Het bestaande groen met zijn monumentale kastanjebomen blijft grotendeels intact. Er komen afsluitbare hekken en de tuin kan worden ingericht als kunsttuin, zoals opgenomen in het masterplan beeldende kunst. Langs de Raadhuisstraat zullen Het plan voor de Engelse tuin wordt opnieuw aangepast open hekwerken de toegankelijk heid tot de tuin vergroten. De leden van de commissie Stedelijke Ontwikkeling waren vooral tegen het optrekken van hoge muren. "De toegankelijkheid wordt daarmee geweld aangedaan", vond Hans Teunissen (D66). Bert Linskens (PvdA) pleitte voor een nog soberdere en goedkopere oplos sing waarin de galerij gehandhaafd werd. Hij vond dat de muren de doorkijk onder het aangrenzende appartementencomplex naar het gemeentehuis en de tuin toe ont neemt. Tevens was de PvdA'er geen voorstander van het 's avonds afsluiten van de tuin en de aanleg van een jeu de boulesbaan. Hij kreeg daarbij steun van Jacques Lamers (Samenwerking) en John Oosterbeek (VVD). Lamers vond het zonde dat het gebouw afgebro ken wordt. Ook Henri van de Ven (CDA) vond dat de Engelse tuin een opener karakter moet krijgen. "Daar voldoet het plan niet aan." Volgens burgemeester Waals zijn vooral de bomen waardevol. "Het is een mooie plek om er bankjes neer te zetten. Het pand Mere Ancille heeft geen architectonische waarde. En het hout van de galerij' is van net na de oorlog. Het kost een vermo gen om het goed te conserveren." Waals beloofde het plan aan te passen en dan met een nieuw voor stel terug te komen in de commissie. De brandweer die Mere Ancille gebruikt als les- en opvanglokaal krijgt tijdelijk onderdak in de kelder van de Jerusalèmvleugel aan het gemeentehuis. Het CAD, dat er methadon verstrekte, is al langer tevergeefs op zoek naar vervangen de ruimte. Met de komst van de nieuwbouwwoningen is gestopt met methadonverstrekking op deze plek. De clienten moeten nu naar Venlo. Museum 't Freulekeshuus had er een lokaal in gebruik als opslag ruimte waarvoor nog een oplossing gezocht moet worden. Schouwburg Venray en theater café De Artiest houden samen op zaterdag 1 september een open dag. Van 10.00 tot 15.00 uur staan de deuren van de schouwburg en het theatercafé open om u een kijkje achter de schermen te laten nemen. Dit jaar is de open dag in samen werking met theatercafé De Artiest omdat het een uitstekende gelegen heid is om u persoonlijk kennis te laten maken met Wilbert van Waaijenburg, de nieuwe exploitant van het theatercafé en de horeca in de schouwburg. De foyer van de schouwburg is ingericht als brui send hart in en rondom theatervoor stellingen. De toneeltechnici laten zien welke fantastische mogelijkhe den er op het toneel zijn. Op diverse tijden gedurende de dag kunt u in de theaterzaal genieten van speciale shows gemaakt met de theater-, licht-, geluid- en lasertechniek. Deze spectaculaire shows etaleren de technische mogelijkheden van de schouwburg Venray. Er zijn optredens van Venrayse regionale talenten, verzorgd door Theaterzangschool Lynn Steverink. Voor de kinderen is er op diverse tijden een poppenspel - in het Artiestencafé boven de foyer. Er is informatie over de cursus-mogelijk heden bij de theaterzangschool die ook .het komend seizoen gegeven wordt voor de ontwikkeling van eigen talenten. Uiteraard is er volop informatie over de vele program ma's die het komend seizoen voor u gebracht worden. Directeur Peter de Neef staat klaar voor persoonlijk advies bij het samenstellen van uw programma. Er is een stand inge richt waar prachtige affiches van voorstellingen verkocht worden. De opbrengst hiervan gaat naar een goed doel. Natuurlijk blijven er ook nog verrassingen over; in Venray centrum, voor en in de schouwburg lopen artiesten rond die u op ludieke wijze theater presenteren. Theater is gezelligheid. Die gezelligheid wordt nog eens extra onderstreept door de ontvangst met een gratis kopje kof fie en een presentatie van diverse leveranciers die u trakteren op lek kere proeverijtjes. De kassa is open van 10.00 tot 15.00 uur voor de vrije verkoop van het theaterseizoen 2001-2002. PEEL EN MAAS on line www.vandenmunckhof.nl/ nieuws «EREIKB^' IJssalon Pr. Bernhardistraat 30a smaak van de week (24 t.m. 30 augustus) CROC ANGELO

Peel en Maas | 2001 | | pagina 7