Mijntje Wismans exposeert in 't Kasteelke Theehuis 100 jaar Riek zonder caens Uw nieuwbouwhuis is f 418,- waard Rabobank Venray Meerlo-Wanssum (0478) 530 300 Liedjesfestival 2001 Exclusiël bij Sanidröme id rome peel en maas Els Heijmans heeft weer een aantal vrienden uitgenodigd om te exposeren in 't Kasteelke WL Rabobank Nieuwbouwpakket: nu met gratis opieveringskeuring t.w.v. f418,- Als u een nieuwbouwhuis gaat kopen, moet er van alles worden geregeld. Dagrom biedt de Rabobank u het Rabobank Nieuwbouwpakket. Een pakket waarmee u in één keer alle woningzaken perfect regelt. Van een op maat gesneden hypotheek tot en met een afgewogen pakket verzekeringen. En kiest u voor hel gemak van het complete Nieuwbouwpakket, dan krijgt u bovendien de opleveringskeuring door een bouwkundige van de 'vereniging eigen huis' t.w.v. f 418,- helemaal gratis. Meer weten? Maak vandaag nog een afspraak voor LckkCf WOÏÏQth een adviesgesprek. Dan krijgt u terinspi- - ratie ook nog een fraai interieurboek van DGfjlflT ITtGl Jan des Bouvrie cadeau! rekenen en tekenen De statige boerenhoeve 't Kasteelke in Meerlo vormt in het weekend van 1 en 2 september het schilderachtige decor van een bij zondere expositie van een van m haar bewoonsters, Els Heijmans en vrienden. De kunstenares Heijmans exposeert samen met - frank Lambriks (fotografie) uit Broekhuizenvorst, Pim Hieselaar (beeldend kunstenaar) uit Driehuis en Mijntje Wismans (fotografie) uit Venray. Eerdere exposities van Els Heijmans in en op de binnenplaats y van 't Kasteelke werden zo'n groot succes dat ze besloot om vaker werk H van haar en van haar vrienden ten- toon te stellen voor het publiek. 1 Heijmans heeft zich de laatste jaren i vooral toegelegd op het schilderen van bloemen, karakteristieke pan den, landschappen, koeien en man- t nenlijven. Ze zoekt haar onderwer- e pen dicht bij huis, bij 't Kasteelke in 'x Meerlo. s' Zomers tref je Els li Heijmans vaak achter de schilders- ezel aan in haar weelderige planten- j en kruidentuin. Het veelkleurige en uitbundige bloemenassortiment van haar tuin wordt haar fijn met penseel vastgelegd op het doek. Het werk valt de ene keer op door de veelheid van kleuren en dan weer eens door eenvoud en aandacht voor het detail. Tijdens de expositie exposeert ze ook een door haar met bloemen beschilderde bank die door het jubi- lerend Staatsbosbeheer is geschon ken aan de gemeente Meerlo- Wanssum. Els Heijmans heeft de 1 houten bank beschilderd met, zoals ze zelf zegt, haar eigen bloemen. EENVOUD Broekhuizenvorstenaar Frank Lambriks beoefent de 'kunst' van de fotografie als zo'n 15 jaar. Het is voor de eerste keer dat hij zijn werk I exposeert. Eerder verscheen een I millenniumkalender met bijzondere foto's van zijn hand. De foto's geven weer wat iedereen in zijn omgeving kan waarnemen en laten zien hoe mooi de eenvoud van die omgeving is. De in het dagelijks leven voorzit ter van de centrale directie van 9 Onderwijsgemeenschap Venlo Omstreken geniet intens als hij met I zijn camera de natuur intrekt, foto- grafeert en nadien het resultaat ziet in de afdruk. Hij zoekt details in een grotere omgeving, elk een schilderijtje op f) zich. Lambriks vergroot het mooie van de realiteit zo uit dat het abs- 1 tracte om de hoek komt kijken, n Beeldend kunstenares Pim Hieselaar maakt hoofdzakelijk figu ratieve beelden van brons en alumi- jliumcement, waarbij mens en dier centraal staan. Van oorsprong is zij verpleegkundige. Vanuit een latente behoefte iets te doen met haar drang naar creativiteit begon ze zes jaar geleden met beeldhouwen. Ze heeft les van de bekende Nederlandse beeldhouwer Karei Gommes te Badhoeverdorp en is lid van het Velser Kunstenaars Collectief. De afgelopen jaren heeft ze veel van haar werk geëxposeerd, onder ande re in galerie de Stijfselmakersschuur in Oostzaan en in de Vlinderhof, een open tuin in het Noordhollandse Winkel. Het is de eerste keer dat ze in Limburg exposeert. KINDERFOTOGRAFIE Een bijzondere exposant op 't Kasteelke in Meerlo is de nog jonge en ambitieuze Venrayse fotografe Mijntje Wismans (23). Na haar mavo-opleiding heelt zij zich als autodidact ontwikkeld in de fotogra fie. Ze heeft zich in korte tijd gespe cialiseerd in portretten, architectuur, bedrijfsfotografie en reclame. Op twintig jarige leeftijd maakte zij een rondreis door Zuid-Afrika en Zimbabwe. Voor diverse reisbureaus leverde zij toen fotografische reis verslagen. Mijntje Wismans voerde de afgelopen jaren al diverse grote opdrachten uit van gemeenten en bedrijven. Sinds 1998 beschikt zij over een eigen fotostudio in Venray. Onlangs exposeerde ze met veel succes op een wereldexpositie in Schotland en tijdens het bekende fotofestival in Naarden. Tijdens de expositie Els Heijmans and Friends fotografeert ze kinderen die met hun ouders de kunstmanifestatie op 't Kasteelke bezoeken. Ze heeft al aangekondigd dat het geen traditio nele kiekjes worden maar bijzonde re opnames. Bij wijze van aardigheid expo seert dr. Jan van Susante uit Geijsteren (de man achter de Stichting Nieuwland, eigenaresse van 't Kasteelke) een 25-tal kleurrijk beschilderde vlaaikartonnen uit de periode 1970/80. Bovendien zijn tekeningen en schetsen van hem te zien die hij heeft gemaakt tijdens vergaderingen van diverse raden van commissarissen. Van Susante, oud voorzitter van de directie van Océ, is in het verleden o.a. commissaris geweest bij Grolsch, de Nationale Bank en Robeco. Tijdens de vaak lange vergaderingen voorzag hij de uitnodigingen en vergaderstukken van allerlei figuren en portretten. "Een geintje", noemt hij zijn inbreng op deze expositie. De expositie Els Heijmans and friends vindt zaterdag 1 en zondag 2 september plaats in en op de binnen plaats van 't Kasteelke in Meerlo. Zaterdag is de expositie van 14.00 tot 17.00 uur en zondag begint de expositie om 12.00 uur en gaat de manifestatie door tot het begin van de avond. De entree is gratis. Op zaterdag 22 september is het weer zo ver. Om elf minuten over zeven opent De Witte Hoeve de deu ren voor de festivalgangers. De artiesten, het combo en de juryleden staan dan al in de startblokken. Om precies acht uur is de aftrap. In het artiestenverblijf is de span ning dan al weer voelbaar. Er is geloot welke artiest, welk duo of welke groep als eerste mag begin nen. De stembanden worden nog wat gesmeerd (weliswaar voorzich tig aan want ze moeten het wel tot na De bekendmaking van de uitslag volhouden). Her en der aan de tafel wordt nog wat geoefend. Iedereen vraagt zich af'welke liedjes dit sei zoen op ceedee worden uitgebracht. Om ongeveer half. twaalf, bij de bekendmaking van de uitslag, zal dat duidelijk worden. Het belooft dit keer een bijzonder leuk liedjeSfesti- val te worden. Een paar 'oudgedien den' hebben weer een liedje inge zonden. Daarnaast zijn er ook dit jaar nieuwe artiesten te horen. De vernieuwing die zich vorig jaar afte kende heeft zich dit jaar voortgezet. De tien ingezonden liedjes zijn van hoge kwaliteit en de artiesten heb ben er goed voor geoefend. In de pauze wordt u getrakteerd op een optreden van Ojem Zat. Zij zullen een aantal liedjes voor u ten gehore brengen. Verder zal de pauze worden opgevuld door feestmuziek van diskjockey R. Clephas. Overigens zal de Kemissie Liedje alle mogelijke middelen inzetten om de pauzes zo kort mogelijk te hou den. Op veler verzoek zal De Witte Hoeve pas om 01.00 uur de deuren gaan sluiten. Tot dat moment zal diskjockey R. Clephas de stemming er in houden. Alle ingrediënten zijn aanwezig om er een groot muzikaal festijn van te maken. In De Witte Hoeve zijn ongeveer 150 zit- en 250 staanplaatsen beschikbaar. Wilt u er zeker van zijn om dit Liedjesfestival bij te kunnen wonen moet u toch echt wel in de voorverkoop een entreebewijs kopen. De kaartjes kosten ƒ12,50 per stuk. De voorverkoop is op zaterdag 8 september van 10.00 tot 12.00 uur in De Witte Hoeve. U kunt natuurlijk ook wachten tot op de dag van het liedjesfestival zelf. Ben er dan vroeg bij want OP=OP. In het weekend van vijftien en zestien september viert het Odapark het jubileum van het honderdjarig bestaan van het Theehuis. Ruim een eeuw geleden werd in opdracht van het Zedelijk Lichaam 'de Ursula's Zusters' te Venraai, de zogenoem de 'le Notarisberg et la Reyndersbos' aangekocht. Vervolgens veranderde de naam in Odapark, beschermheilige van Venray. Het Odapark wil dit eeuwfeest niet alleen met de inwoners van Venray vieren, maar geeft met dit feestweekend opk aandacht aan al diegenen die zich in de afgelopen decennia betrokken hebben gevoeld bij het Theehuis in het Odapark. De reünie voor de oud-pensionai- res van Jerusalem vormt daarbij één van de hoogtepunten van de feeste lijke activiteiten. Om de herinneringen aan al de Ien september göt Veldeke Venroj enne streekroman uutgae- ve ien de Venrodse taal, worrien Sjang Hoex vertelt ovver 't plat- telandslaeve roond 1900 ien Aostrum. Oeërsprönkelek was 't verhaol öpgetaekend ien 't Nederlands. Frits Linssen hit gezorgd vur de vertaling ien 't Venrods, 't gehieël bewaerkt en daor waor nuuëdeg en meugelek, angevuld mit prachtege Venrodse uutdruk- kinge en gezegdes. Frits Linssen hiêraover: Toew ik jaore geleeje, ien 1986, van iemes 'n getiept boêk vur zó langs kreeg, getiteld: "RIJK ZON DER GELD", heb ik daor kepieje van gemakt en dornao gelaeze. Aostrum ientresieërde mij, umdat mien grótvader van móéders kant daor ok vandan kwaam en is öpgegraöjd. Hij mot "Grad van Gradus nog gekend hebbe. Toew ik nog mar net bezeg was, zette ik 't Hollands van aeges um ien 't Venrods en tusse de regels dur, huuërde ik "Grad van Gradus" ien zien moêderstaal alles vertelle. Wat zun daor iendertied moj weurd bij zien gewist, weurd, waorvan wij 't bestaon en of gebruuk niemér kenne en ok noeët mér aachterkömme. Zó'n dik twinteg jaor, nódat Sjang Hoex anwaerk gemakt hit um 't ieën en ander öp pepiêr te zette, ziej ik begönne mit 't umzette ien os aege spraektaal. Ik heb geprebieërd zien boêk ien dezelfde spraok wér te gaeve, zoeëas hij oongetwiefeld gehuuërd hit en aeges durverteld zeuj hebbe. Um 'n beeld te gaëve hoe d'n ienhald van 't boêk 'r öngevaer uut kumt te zién zal Veldeke Venroj tol 't uutkómme van 't boêk waekeleks of um de vertiên daag 'n paar uut- treksels uut hoofdstukke beschriêve. 't Boêk is iengedaeld ien zeuve hoofdstukke en 'n anhengsel. 1-'n Algemaene beschriêving van de Liesterbos en zien bewoeëners van vur 1900. 2. -Hiêrien duut "Grad van Gradus" zienen ientreej ien 't boêk en make we wat lotgevalle van de bewoeëners mit. 3.- Grad mot ien dienst as rapplesang en is nó ander half jaor wer vreej man. 4.- Grad göt an 't vreeje en hit spiet van zien boe- mele ien dienst. Hij göt wer ópper- voorbijgaande jaren ook visueel levendig te houden, heeft het Odapark voor dit weekend een uit gebreide fototentoonstelling over de geschiedenis van het Theehuis in voorbereiding. Een speciaal team legt op dit moment de laatste hand aan om deze tentoonstelling samen te stel len uit de archieven van het Odapark, foto's van vorige manifes taties, tentoonstellingen, het park, de ruïne, de nieuwbouw etc. Vandaar dat de organisatie van het eeuwfeest hierbij de oproep plaatst aan eenieder die thuis nog ergens in êen fotoalbum een leuke foto van het park tegenkomt, deze beschik baar te stellen aan het Odapark ten behoeve van deze tentoonstelling. De opening van de overzichtsten toonstelling 'Honderd jaar Theehuis' vindt plaats öp zaterdag 15 septem ber en is daarna nog drie weken voor eenieder te bezichtigen. BLIND VOOR KUNST neejt ien dienst. 5.- Grad mot wer achttiên mond soldaot gón speule en wert oppasser bij de Groeët- Mejoeër. 6.- Grad göt trowwe en wert vur d'n uurste kieër vader. 7.- Grad kriegt enne groeëte huushald. Hij verliêst wel zien haör en tand, mar nie zien streek. As laeste zien ien 't boêk nog 'n antal beschriêvin- ge öpgenome van naobèrhölp en gebruke die toen nog ien umloeëp wón. Hiér volgt 'n stukske uut sjapiter I. De Schaelen Toeën waerkte as lieëmstaeker öp de sténaove en daornaeve spuide hij zó'n bitje vur schérbaas en haörsneejer. Vurdat hij dit deuj, was hij daghuurder öp d'n Hazenbös gewist. Toew de Schaelen Toeën 'n haffel jaor getrowd was, en 'r ieder jaor 'n klaen schael kiendje beej kwaam, prótte hij 's mit zienen baas. 't Schowke kös aegelek nie roeëke van zien daghuurders-trakte ment. Heej goong aegelek veul lie ver 'n grótter verdienst nao. D'n baas van d'n Hazenbös gaaf 'm groeët geliek en zoeë begös Toeën an zie nen neeje stiel. Vur schaere en knippe hadde gén pepiêre nuuëdeg en as de boêre eur aege won laote ville dur de Schaele, dan was dat eur zaak. Och de meen- se won nie veul gewend en al gaow haaj hij 'n dél vaste bezükers en 'n haffel losse. De klSnt hiêl aeges 't schérbekske onder de kin bij dees operasie, as Toeën mit ienzieëpe begös. Dan kratste hij zó goéd en kwaod as meugelek, d'n baard van 't gezicht af. Vur twieë caens warde van öw baardhaör verlost, wiel haörknippe vief caens kaoste. Doeërus vertelde oeëts gekschaerend, as hij ien 't dörp ien de defteger kefees kwaam, dat bij de Schaelen Toeën de katte onder de schérstoêl zate te waachte. Zillie dun niks as umhoeëg kiêke, of 'r ok hóst wat van baóve kwaam en zillie vöchte dan um de stukke vel, die nor de legt viêle. Öp zaoterdag- genaovend en ok öp de zöndagge- maerge was 't druk bij de Schaele, waor dan ok de dörpsneejkes, de pölletiek en de roddelprötjes troêf won. Enne vaste klant bij Toeën was "De Proem". De Proem haaj zienen beej naam te daanke an 't fejt, dat hij alzelaeve 'n vette proem achter zien baktand haaj en dat 'r vanaf zien Zondag 16 september wordt begonnen met een H. Mis om 11.00 uur. Bijzonder hieraan is dat deze eucharistieviering in de open lucht in het Odapark plaatsvindt onder begeleiding van het Venray's Mannenkoor. Onder het motto 'Blind voor Kunst' organiseert het Odapark in samenwerking met het Cultureel Platform Venray voor groot en klein vervolgens een scala aan culturele activiteiten, waaraan een groot aan tal artiesten deelneemt. De inwendige mens wordt daarbij niet vergeten, bij diverse kraampjes zijn koffie, thee en broodjes te ver krijgen. De festiviteiten worden op zondag rond 18.00 uur afgesloten. Heeft u materiaal dat past in de fototentoonstelling dan kunt u con tact opnemen met Yvonne Wismans van het Odapark, telefoon 0478 - 513 690. Uw eventuele foto's en/of reacties kunt u ook sturen aan Postbus 40, 5800 AA Venray. moondhuük, twieë vettege pedjes nor beneeje liêpe. 't Gaaf ok meense die 'm wel "Öllieslaegers" nuumde. De Proem haaj al zien darde vrow en schóns hij dus al driej kieër 'n bruudsschat ien huus gekrege haaj, was hij nog zó aerm as 'n kaerkerat. Hij kös ok areg uut d'n hoêk kömme en aens kwame ze te praote ovver d'n himmel, mit al zien vurra- echte en vurdieële. De Schaele bewaerde dat man en vrow daor lat- ter wer bijj én kwame en dan tot ien 't oonejdege gelukkeg zun werre. Doeërus, dén de Proem bij de puuët wooj vatte, vroêg önnuuëzel: „Mar hoe mot dat dan mit al die manskéls zoeëas gij, die 'r twieë of mieër gehad hebbe? Kriêge die dan ien d'n himmel al die vrollie te önderhalde en beej te halde? Dat wert dan wel: "Düvel kom uut", went "Driej wiê- ver ien huus, is 'n düvelskruus!" De Proem deuj zienen naam ieër an en verschoof zien proem 's van d'n ieëne nor d'n andere kant en spiert- ste 'n strölleke tebakssap ien 't speej- bekske. Hij keek Doeërus 's goéd *n en zaej: „Nieë, ieën en mieër nie. We meuge daor de baeste of de moj- ste van uutzüke en 't aoverschot is vur zó'n kéls zoeëas gillie, die 'r nog noeët 'n gehad hebbe!" donderdag 23 augustus 2001 - Pagina HUISARTSENDIENSTEN Voor spoedgevallen waarnemin door de Noord-Limburgs HuisArtsenPosten. Via de telefoo van uw eigen huisarts krijgt u i horen bij welke post u terecht kunt ZIEKENVERVOER Tel. 077-3575757 ONGEVALLEN Tel. 112 WEEKEND- EN NACHTDIENST VENRAYSE APOTHEKEN ANTONIUSVELD Stationsweg 60d, tel. 584877 van vrijdagavond 18.00 uur tot vo gende week vrijdag. Openstelling: zaterdag van 10.00 t< 12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 ui zondag van 10.00 tot 11.00 uu Verder alleen voor spoedgevallen (via het nachtluikje) TANDARTSEN WEEKENDDIENST VENRAY-YSSELSTEYN Voor spoedeisende gevallen uitsluitend na telefonische afspraa neemt waar: D. MANDIC, tel. 586605 WEEKENDDIENST DIERENARTSEN DIERENARTSENPRAKTIJK VENRAY Oude Oostrumseweg 26. Vot spoedgevallen zijn wij dag en nacl bereikbaar. tel. 581336 of 586457 J.M. van Winden, W.H. de Voch R.C. Goedegebuure, V. Geurts, Eelderink, G. Gelling en mevr. I Loonen H. v. WINDEN en V. GEURTS DIERENARTSENPRAKTIJK OOSTRUM W. LOONEN Mgr. Hanssenstraat 42, Oostrum tel. 582690 DIERENAMBULANCE NOOR] LIMBURG 24 uur per dag bereikbaar, tel. 07' 3522088 WEEKENDDIENST VERLOSKUNDIGEN voor de verloskundige praktij Venray. Vanaf vrijdag 19.30 tot maanda 07.30 uur L. SPAN, tel. 06-22922151 WEEKDIENST VERLOSKUNDIGEN De weekdienst van de verloskund ge praktijk Venray worden vam maandag 07.30 tot vrijdag 19.30 ui waargenomen door: H. v. EERTEN, tel. 06-2292215 en L. SPAN, tel. 06-22922151 Afspraken maken ma t/m do tusser 18.00 en 19.00 uur, tel. Of 22722996 INFORMATIECENTRUM GEESTELIJKE GEZONE HEIDSZORG Tel. 0478-527066 maandag-donderdag 09.00-17.3 uur MELDPUNTALGEMENE HULPDIENST VENRAY Tel. 0478-584444 Bereikbaar elke werkdag van 09.0 tot 12.00 uur. Buiten deze tijd is h< meldpunt via voice-mail bereikbat voor hulpvragen van de Algemen Hulpdienst en h< Gehandicaptenplatform. VRIJWILLIGE TERMINAL ZORG 24 uur per dag bereikbaar via te 06-55790271 SLACHTOFFERHULP Dinsdag van 10.00-12.00 en donde: dag van 10.00-12.00 uur Venray te 0478-565155 BUREAU VOOR RECHTSHUL Venlo-Venray, gratis spreekuur o afspraak, tel. 077-3209191 Badkamermeubel 11Ó cm breed met mineraal gegoten wastafelblad. Leverbaar in wit, pergamon of beuken, Voor de droomprijs van ƒ3.698- (=0-681,-) (excl. kraan en handdoekhouder) Keijsers-Manders Sanidröme Keizersveld 40, Venray Tel.; (0478) 550670 www.sanidrome.nl Saa PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotesfiaat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel 0478-582727 Fax 0478-510916 e-mail: peelenm@tref.iil Redaktie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Op bovenstaand adres. Telefonisch, uitsluitend tot vrijdag 17,00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Advertentietarieven; Öp aanvraag verkrijgbaar. Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. °°msanitaH v

Peel en Maas | 2001 | | pagina 3