c ierstichting overhandigt laptops aan patiënten n rouwbrief en een doodsprentje uit het begin van de 18e eeuw i Gezocht: lotnummer grijs 322! j(zie afdruk). De mens uit as nu eenmaal zuinig en ets weg wat nog eens worden. Kinderkleding beurs ■'agin J MAAS donderdag 23 augustus 2001 - Pagina 11 ople fetin catii npai lieven en doodsprentjes bidprentjes genoemd) jagde dag een alledaags isel. Maar ook weer niet ags dat ze voor vele ver geen gewild 'collectors geworden. Er zijn er j de loop der tijden er 3 enen van verzameld heb- jebie Wij leidin nart;; list! ouis Rutten keer wil ik u kennis laten it een heel oude rouwbrief aar 1709 die naast een ntje uit 1707, in mijn bezit omt uit ons eigen mooie 'icatit Jerusalem. Wij laten hier- ekst volgen (transcriptie): |709 den 28-9-ber (28 1709) convent Jerusalem tot jde Canonikessen regulie- denlleere overleden onze Mede-sus ter Sr (Soeur) fouwels, versien met de MBl CIWienten, die onsen Heer den van de H. Augustinus wig) ghedient heeft, oudt 79 jaer, geprofessit 55 i, flei ior wiens ziele ïaefenisse ting van.de ziel) wij ver- ij,E. (uw) devote gebeden ui Requiescat in pace Oü/jJ rjQ. wbrief is met een mooi omrand en ongeveer 8 bij jot. Hoewel wij van derge- wbrieven nergens andere :n zijn tegen gekomen, indertijd daarvan meerde- jik zijn geweest. Dat con- Vij uit de aanhef van de .in 16later veranderd ons wel, dat de Mater 'erste) zulke rouwbrieven it convent verstuurde. In moet dit Johanna jns zijn geweest, die rond chtildis als mater was Bediend van het laat- \l voorzien) zal haar wel iter Peter Coppens, die 20 jaar rector van lis geweest (gegevens ont liet artikel over klooster ()Th. Jeuken), jaarboek 0 kring Venray e.o.). pene wordt vanzelfspre- 1de rouwbrief genoemd, Johanna Poubbels idat zij volgens de ;79 jaar oud was en in tèden was, moet zij dus j geboren zijn. Omdat in rouw-begraafboeken van Kerk de geboortes goed [houden, moet het dus ieel eenvoudig zijn om irtedatum en haar ouders ïg te vinden. Maar daar enkele problemen voor. lijn dat Johanna de dochter jn zekere N.N. Paulus of tëkerPaulus N.N. Wij heb- ergelijks ook al gezien bij UI hst van de moeder van 0 u us Henschenius, die Bela eette en uiteindelijk toch us Gaerts afkomstig was. deze twee afkomstmoge- bleek echter in het geval ina te passen bij een van ie Paulus-namen. Ons loet Johanna van buiten komstig zijn, dat betekent flink aantal doop-trouw- UI WJj &s Anno -Shlï. IXXjV IN ons Convent Jerufalem tot Venray by de Cano- nikertTen Regulieren is in den Heere overleden on- fe beminde Mede-fufter :yV«wWsv'er- Een met de beylige Sacramenten die onfenHeerin- den Orden van den H. Auguftinus vierich ghedient heeft,oude wefendejaer gheprofefUt S'f voor wiens ziele laefeniffe wy verfoecken 11. E. devote ge beden uyc liefden. Vsjequiejcatinpnce. FOTO 1 In ons convent Jerusalem tot Venray is in den Heere overle den1709. Opvallend is de veran deringvan 16.. in -1709 en begraafboeken van verschillende parochies uit die tijd doorgewor steld moeten worden. Maar mis schien is er nog een andere oplos sing. In de rouwbrief staat, dat ze al 55 jaar geprofessit (geprofest) is, dus moet ze haar professie (eeuwige gelofte) in 1644 afgelegd hebben, nadat ze één jaar als novice in het klooster in opleiding is geweest. Bij de intrede in het klooster moet zij dus ongeveer 23 jaar zijn geweest, wat een klein rekensommetje ons leert. Daarbij was zij waarschijnlijk vergezeld van haar vader, die voor zijn dochter een bruidsschat betaal de. Dat geld belegde het convent daarna in boerderijen en landerijen. Ook werd dikwijls de plaats van afkomst genoemd bij de intrede. Dus dat zou het allemaal gemakke lijker maken om haar familienaam te achterhalen, ware het niet, dat het archief van de Ursulinen (als opvol ger van de zusters Augustinessen) voor niemand toegankelijk is. Jammer! KLOOSTER JERUSALEM Klooster Jerusalem is al zo dik wijls beschreven, dat het eigenlijk een open deur intrappen zou zijn, als wij hier nóg eens het 'levensver haal' zouden vertellen. Kort samen gevat kunnen wij het een klooster noemen met een glorieus verleden, dat graag terug gaat op een 'Oda'- legende. Nou, dat laatste zullen wij dan maar met een korreltje zout nemen. Interessant zijn in mijn ogen de echte ontstaansjaren van het kloos ter, toen enkele jonge meisjes gin gen samenwonen in een stal van boerke Wonder. Het toeval wilde, dat deze boer deel uitmaakte van het grote complex van de Pastorale Laathof en daardoor later er voor zorgde, dat de grondvesting van het toekomstige Jerusalem tot deze Laathof ging behoren, met alle gevolgen verplichte bijdragen) van dien. Deze bijdragen gingen allemaal naar de pastoor (als baas van de Laathof). De eerste was pas toor van der Gaet, die volgens het canonniekrecht ook nog 2 gouden Carolus-guldens kreeg omdat dit klooster in zijn parochie lag. Dat zelfde bedrag kreeg hij ook van het klooster Bethlehem in Oostrum. Zie verder mijn artikel van 7-4-1998 en van 28 april 1998 in de Trompetter. II Het doodsprentje (bidprentje) van Clara Goedelc uit 1707 Het volgende doodsprentje (en als u de tekst gelezen hebt, in dezen met recht zo genoemd) is ongeveer 9 bij 16 cm. De tekst staat op een. eenvoudig stukje papier en ziet er als volgt uit: Anno 1707 den 20 November In ons convent van St. Jozef der Armer clarissen binnen Ruremonde ben ick sr (Soeur) Clara Guedele overleden. Ick heb onse lieven Heere inde H. Oirden van onse H. Moeder Clara, seer versuimelyuck gedient den tyt van 48 jaren, 66 jaeren oudt sinde. Hierom bedde ick (bid) seer oitmoedelyck door de verdinsten van de li. Passie ons liefs Heeren om eenen pater Noster ende Ave Maria met eenen de pro- fundis voor min arme siele ut lifden (uit liefde). Requiescat in pace (R.I.P.) De overledenen heette dus vol gens het bidprentje Clara (orde naam) Guedele. Opvallend is dat zij haar eigen overlijden aankondigt, wat maar heel weinig voorkomt. Wij geloven, dat de hoofdrolspeler in 'het Proces' van Kafka ook iets dergelijks presteert. Het trekt in ieder geval wel de aandacht. Zoals wij zien behoorde deze zuster tot de orde van de Clarissen (H. Clara) en had zij met 17 jaar het nociciaat aangevangen. Daarna had zij met 18jaar haar intrede gedaan in het klooster van St. Jozef te Roermond. Volgens een klein rekensommetje moet zij dus in 1641 geboren zijn. Mijn vriend Ger Pisters uit Brussel maakte mij er op attent, dat de overledene eigenlijk 'requies- cam' in plaats van 'resquiescat' had moeten schrijven, daar zij in de ik vorm schrijft. Dus dat ik in Vrede moge rusten WIE WAS DE H. CLARA? Wij zijn de FT. Clara al enkele keren in Peel en Maas tegen geko men, als men via een advertentie haar bijzondere gunsten aanbiedt (maar je moet er wel om vragen). Clara van Assisi, zoals ze vroeger genoemd werd, was van adellijke afkomst en voelde zich door het ide aal van haar stadgenoot Franciscus van Assisi aangetrokken en ont vluchtte op 18 maart 1212 het ouderlijk huis; zij werd door Franciscus in de Portiuncula-kapel als non ingekleed en later naar het klooster S. Damiano gebracht. Zo begon de tweede orde van de H. Franciscus of die van de Clarissen. Meer dan 40 jaar was Clara abdis van S. Damiano, waar ook haar moeder en twee van haar zusters int raden; de laatste 20 jaar was zijn bedlegerig. Van paus Innocentius III - - j~-'V Ac Jtf/c 9ut* U itit si VTa/a aucjcf cuorJ tx r JtiMcrf (m en/r Jtrjtc/t hccrc o-n - Ckar-x, jeei jjdurrn ,%4/aicc> er Mr K ircrj u t me jj/* Sfrs? v-f yAnfrftc'-*™" £rc&r>rtf "JJIC /-*eJjyJfvercsi cm rceen MC piar-ta maf cczeen ch> firvfuztehf y-zrer- m/st acvfr \li-t ou/ ontving zij het privilege van vols trekte armoede, maar zij moest heel haar leven vechten om het te kunnen behouden. Zij schreef in nauwe aan sluiting bij Franciscus' regel van 1223 een nieuwe regel voor haar zusters, die kort voor haar dood in 1253 officieel werd goedgekeurd. In 1255 werd zij heilig verklaard; haar lichaam werd in 1260 naar de nieuw gebouwde S. Chiara-kerk te Assisi overgebracht. Zij werd op grond van haar naam; Ital. chiaro helder, licht als beschermheilige tegen oog ziekten vereerd; een haar toege schreven visioen was aanleiding, dat Pius XII haar in 195,8 uitriep tot patrones van de televisie. Feestdag 11 augustus. In de beeldende kunst wordt zij afgebeeld met boek, palmtak, ook wel met ciborie of monstrans (herin nerend aan het verhaal van haar tijd genoot Thomas van Celano, volgens hetwelk zij de Saracenen, die haar klooster bedreigden, zou hebben verdreven door hen met het Sacrament tegemoet te treden). Simone Martini heeft haar geschil derd in de S. Francesco (beneden kerk) te Assisi en Giotto in de S. Croce te Florence. DE CLARISSEN IN Roermond (KLOOSTER ST. JOZEF) Om iets meer te weten te komen over de Clarissen in Roermond heb ben wij ons gewend tot het gemeen te-archief van Roennond. Daar ont vingen wij de volgende informatie: op 4 juni 1614 hadden Raad en Schepenen van de stad Roermond, op verzoek van P. Arnoldus ab Ischa, de toenmalige provinciaal der Mindebroeders, toestemming gege ven om een Clarissenklooster te stichten 'onder de expresse conditie dat nu, noch in toekomende tijden, in denselve cloisterken, buyten onsen oft onser naecomelinge con sent ende wille, boven seventhien personen (te weten derthien inge- sloeten jouffr. ende vier buytensus- teren) sullen syn oft aengenoemen mogen werden, daermit die borgerie deser stadt niet te seer belast worden (bedelorde). Twaalf dagen later arriveerden enige Clarissen uit Brussel onder geleide van Catharina Munters, de eerste abdis. Aanvankelijk woonden zij in particuliere woningen of bij de Dominicanessen in Maria wer, tot dat het klooster in de Neerstraat door de goede zorgen van Gilles van Elshout, hoofd van de Geldersche Rekenkamer voltooid was. Op 31 mei 1665 werd het Clarissenklooster door brand ver woest. De Zusters verdeelden zich toen bijna allen over Clarissenkloosters in Brussel, Antwerpen, Mechelen en Leuven. In 1665, toen de brandscha de hersteld was, keerden zij weer terug. In 1786 werden de kloostergebou wen op last van keizer Jozef II publiekelijk verkocht. Van het kloosterarchief is blijkbaar niets overgebleven. Ook het Doodregister van 1707 is volgens de verkregen informatie zeer incompleet en dus is zuster Clara Goedele daarin niet te vinden. Jammer! (c) Louis Rutten Boxmeer, juli 2001. Opgedragen aan Vivienne Dinghs, een verpleegstertje uit dui zend. Met dank aan Trudi en Antoon voor het zetwerk. FOTO 2 Op de achterkant van dit 'bid prentje stond ook nog: deze religi euze heeft verscheyde officien seer loffelijk bedient als OQck het officie van victaria 22 jaer. Urineren De kermis in Venray staat voor een groot feest en bij een groot feest hoort natuurlijk een lekker drankje. Dit heeft alleen één nadeel, al die drankjes komen er ook weer uit. Vooral bij het café De Koets in het Schoutenstraatje is het tijdens de kermis vijf dagen en nachten feest. Honderden mensen hebben lol en deze honderden mensen moeten ook naar de wc. Om aan deze behoefte te kunnen voldoen zijn er natuurlijk wel we's nodig. Her en der vind je er wel een paar, maar sommige cru ciale en strategische punten worden totaal over het hoofd gezien en dan in het bijzonder de uitgang van het Schoutenstraatje naar de Schoolstraat. Je behoefte doen in de Schoolstraat is een beetje te open baar, dus zoeken de feestende men sen met een volle blaas de beschut ting van de Omloop op. De boetes dit jaar waren hoog en de beloftes ook. Helaas zijn geen van deze beloftes waargemaakt. Het ophouden in een portiek zou bestraft worden en het urineren in het open baar ook. Vanaf de galerij kon ik vier agen ten voor het eerst om tien uur 's avonds zien lopen, ze waren twee mensen aan het beboeten. Na deze intensieve bezigheid van de heren in uniform besloten zij om de gezellig heid van de Grotestraat maar weer eens op te zoeken, want daar is het te doen. Een jonge man met een glas bier in zijn hand strompelde voorbij de mannen in functie en groette hen. De agenten groetten terug en liepen door, waarna de jongeman zijn behoefte deed in een portiek notabe- ne. Een dubbele overtreding. Maar met vier man en dus ook vier paar ogen en oren kun je zo iets makke lijk over het hoofd zien. Toch? De volgende dag moest ik bood schappen doen. De stank die mij een goede morgen kwam wensen waas weerzinwekkend. Kokhalzend trok ik de deur achter mij dicht. Letterlijk en figuurlijk. Ik heb er schoon genoeg van om twee keer per jaar te wonen in een gigantische pispot. Zijn een paar toiletten zoals die bij de Albert Heijn, nu echt te veel gevraagd. We moesten de ker mis maar eens gaan verhuizen rond om het gemeentehuis. Over een half jaar is het weer feest, ik kan haast niet wachten. Een pissige bewoner P. Buyssen, Venray Dode kat Om je om 02.30 uur terug van het vliegveld Zaventem bij Brussel in Venray en dan zie je op de Stationsweg een aangereden poes liggen. Ocharm! Je stopt, zetje alarmlichten aan en legt het dode dier in de berm zodat het niet alsnog aan flarden wordt gereden. Je hoopt dat de eigenaar het beest op zal ruimen en anders de gemeente. Echter diezelfde dag rond 17.30 uur ligt het arme dier er nog steeds. Wat te doen? De dierenambulance Venlo gebeld. Daar zeggen ze datje de gemeente of de politie moet bel len. De gemeente zal om 17.45 uur op vrijdag niet meer aanwezig zijn dus je belt het niet-spoed 0900-8844 nummer van de politie. Een vriende lijke dame zegt je dat ze de dieren ambulance gaat bellen. Je zegt datje dat zelf ook al had bedacht én gedaan en je vertelt wat ze gezegd hebben. Maar, zei de vriendelijke dame, als wij van de politie bellen, zullen ze er wel heen gaan. Je hangt op en hoopt dat de poes niet het hele weekend daar in de berm blijft lig gen. Echter zaterdagmiddag rond 15.00 uur kom je langs de plek gefietst en onwillekeurig kijk je naar de plek waar je het arme dier hebt neergelegd en tot je grote ver ontwaardiging ligt het dier er nog net zoals je het neerlegde. Thuis maar weer de niet-spoed-politielijn gebeld. Verhaal verteld en datje dit toch geen stijl vindt. Een andere vriendelijke dame zegt datje gelijk hebt en dat de politie geen dode die ren opruimt maar ze zal wederom contact opnemen met de dierenam bulance en hoopt dat die het dode dier op zuilenhalen. En nu maar hopen dat het beestje (inmiddels kliedemat geregend) als nog wordt opgeruimd. Dit is toch dieronwaardig of niet soms. Van zoiets krijg je haast een asociale instelling. Je zou kunnen gaan den ken: ik bel maar niet meer, want ze doen er toch niets mee. Arme poes! L.M. Langenhuizen-de Wit, Venray. Waanzin Met stijgende verontwaardiging las ik het voorpaginanieuws over de VLG-bestuurdersdag die zo nodig door Venray moet worden georgani seerd en tegen wat voor kosten. Zo kan ik ook wethouder zijn en mezelf bestuurder noemen. Elke keer als er iets mis gaat - en dat gebeurt in Venray helaas met de regelmaat van de klok - hoef je alleen maar te zeggen: "Dit mag niet meer voorko men", in de trant van 'foutje, bedankt" en hoepla, klaar is Kees... op naar de volgende blunder., moet je maar denken (er dient zich alweer één aan, plan Gouden Leeuw). Dat is makkelijk, de bur gers betalen het gelag wel en de lunch daarbij. Mensen in overheids dienst vinden het kennelijk de nor maalste zaak van de wereld, dat anderen moeten opdraaien voor hun fouten en daarbij ook nog eens moe ten betalen voor hun eten en drinken (valt me elk jaar ook weer op bij de afsluitende barbecue van de Tweede Kamer, ze hoeven niet eens zelf de spiesjes om te draaien, het wordt allemaal voor hen gedaan). En wat onze gemeente betreft, de VLG mag dan wel 35 mille doneren voor de lunch, het is maar een bijdrage en het blijft, neem ik aan, wél gemeen schapsgeld. Dat komt dus voor 350 mensen maar liefst neer op honderd gulden de man. Wat mag dat wel voor een lunch zijn? Daar kan ik vorstelijk voor dineren. Het zou goed zijn als overheidsfunctionaris sen zich eens zouden realiseren wat voor indruk, zoiets maakt op de gewone burger en helemaal op de minder bedeelden in onze samenle ving. Een tip: een smakelijk broodje gezond, met ham of kaas en een kop soep daarbij kunnen ook heel goed als lunch dienen. Als de dames en heren bestuurders zo nodig gefê teerd willen worden of luxe willen eten, prima, maar dan wel voor eigen rekening svp. U hoeft verder echt niet bang te zijn om in de ogen van de andere gemeenten af te gaan, het zou u sieren als u het belang van uw eigen burgers wat beter in de gaten zou houden en u aan hun oor deel meer gelegen zou laten liggen, dat hoort uw eerste prioriteit te zijn. Geef in deze provincie maar eens een goed voorbeeld en hou het een voudig. Petra Koopmans Waaihout? 'Wie is het, die zoo hoogh geze ten...' de woorden 'waaihout' durft gebruiken voor de dakconstructie van het laatste stukje authentiek Jerusalem dat ons nog rest van het eens door heel Nederland befaamde klooster? Ja, het kloostercomplex bestaat nogop papier maar het is zodanig verminkt dat oud-leerlin gen, die bij een bezoek aan de Grote Kerk ook nog even naar hun oude internaat gaan kijken, de tranen in de ogen schieten... En als mijn instinct goed werkt voel ik al aanko men dat er in het hart van het gemeentelijk apparaat gebroed wordt op verdere afbraak zoniet totale vernietiging van het hoofdge bouw. Daarom is het van het aller grootste belang dat er tenminste een onderdeel ongeschonden wordt INTERNATIONAL! C LICHT lil I OE DOMCKSTRAAT IB SEVEHUM TEL. 077-4671 555 bewaard. Het kan zo schoon worden opgenomen, geïntegreerd in een stadstuin rond Grote Kerk en gemeentehuis. Zou Venray zelfs dit niet op kunnen brengen? Architect Wielders heeft na de oorlog in Venray het mooiste, origi neelste en rijkste kloostercomplex gebouwd van heel Nederland, waar bij zijn kunstenaarshand zichtbaar was tot in de kleinste details. De lig ging, de tekening, de vloer en het dakwerk van met name de galerij in de Engelse tuin, alles ademt de degelijkheid, het gevoel voor har monie en schoonheid die deze kun stenaar in zijn bouwwerken wist te leggen, nog helemaal uit. En dan komt, volgens berichten in de krant, bij de behandeling van een met zorg en - nota bene - in samenwerking met het ambtelijk apparaat uitge werkt plan van de stichting Stadspark, de voorzitter van de Commissie Stedelijk Ontwikkeling met een uitspraak als 'waaihout'! Wil hij daar mee aan geven dat hij niet zo'n hoge pet op heeft van de waarde van een en ander en torpe deert hij daarmee het mooie plan? Hoe lang zou deze meneer nog in Venray blijven? Eerstdaags vertrok ken, laat hij Venray wel achter met een erfenis, die dan niet meer goed te maken is. Is men vergeten dat er in het vooijaar van 1998 een actie is gevoerd voor het behoud van de Engelse tuin die een kleine 4000 handtekeningen heeft opgebracht, die er nog altijd liggen? Het gaat nu niet om een voor het publiek gesloten tuin maar om een van alle kanten open en nuttige maar wel afsluitbare tuin. Het is tegenwoordig toch niets meer dan normaal dat men stadsparken afsluit tijdens de uren dat er toch geen gebruik van wordt gemaakt door bonafide burgers. Over het gelukkig integreren van unieke, authentieke, oude, waarde volle elementen in een nieuwe stadsstructuur. Kijk naar Horst, Heusden, Weert, Den Bosch, Maastricht om er slechts een paar voor de vuistweg op te noemen. Toon den Brok, Venray. Enkele honderden kermisvierders hebben tijdens de kermisdagen in Venray een trendy uitziend long- neckfles bij een van de horecagele genheden van de evenementengroep Eventjes in Venray ingeleverd. Om klachten van mensen over rondslin gerende flessen Bacardi Breezer, Wodka Ice en Corona te voorko men, zette Twan van Bussel van feestcafé De Koets samen met zijn collega's een inleveractie op touw. Mensen die een longneckfles in een van de horecagelegenheden inlever den, kregen een lotnummer waar mee een tweepersoons reis ter waar de van 1500 gulden te winnen viel. Vorige week werd het winnende lot- .Berkens, directeur van de 1 "|ing, heeft vorige week n laptops aangeboden aan 'ysepatiënten van het St. f Gasthuis in Venlo. Met van het Dialyse-PC- krijgen patiënten de 'V over een laptop ze bijvoorbeeld kunnen en en c-mailen tijdens de Pnten brengen drie maal f zo'n vier uur zittend of F" en dialyseaparaat door. f kunnen ze op dat moment Pt altijd even nuttig beste- Pops worden door de Nierstichting en Amgen BV ter beschikking gesteld om de kwaliteit van leven van nierpatiënten te ver hogen. Er is gekozen voor het St. Maartensgasthuis in Venlo omdat de geestelijk vader van dit project, Max Gaasbeek, als teamleider op de dialyseafdeling van dit ziekenhuis werkzaam is. Volgens hem kunnen de patiënten hun tijd plezieriger besteden door de laptops. "Door verbeterde dialysetechnieken voelen patiënten zich beter en hebben ze tijd voor andere dingen tijdens hun verblijf hier. Sommige mensen zul len de laptop gebruiken om te kun nen werken, maar voor anderen kan dit ook het eerste contact met een computer zijn." ENTHOUSIAST Voordat het officiële startsein van hel Dialyse-PC-Project is gegeven, heeft eerst een proef plaatsgevonden onder patiënten en dialyseverpleeg kundigen om te kijken of er wel behoefte aan was. Er werd onder andere gevraagd wie er van een lap top gebruik zou willen maken en waarvoor (informatie, lotgenoten contact, e-mail, internet etc.). Gaasbeek: "Daarbij hebben we zulke enthousiaste reacties gehad! Ook van diegenen die er eerst geen zin in hadden. Zo was een hoogbe jaarde man verrukt dat hij voor het eerst met zijn kleinzoon had gemaild." Tevens werd aan de ver pleegkundigen gevraagd wat zij van dit project verwachten voor de patiënten en voor bijvoorbeeld de werkdruk. Ook dialyse verpleegkun dige Suzan Jeukèn verwacht dat de patiënten op haar afdeling regelma tig gebruik zullen maken van de lap tops. "Patiënten kunnen hun tijd nuttiger besteden en komen hopelijk met meer plezier. Doordat ze actie ver zijn en minder slapen, kan dit de sfeer op de afdeling absoluut gun stig beïnvloeden." De dialyseverpleegkundigen zijn goed voorbereid op de komst van de laptops. Het Dialyse-PC-Project biedt hen de mogelijkheid om een korte computercursus te volgen. Alhoewel het niet de bedoeling is dat zij als computer helpdesk gaan fungeren, kunnen zij wel eenvoudi ge oplossingen bieden. Voor de dia lysepatiënten is een duidelijke hand leiding beschikbaar waannee ze aan de slag kunnen. Na twee maanden zal een tevre- denheidsonderzoek bij patiënten en dialyseverpleegkundigen plaatsvin den. Bij positieve resultaten zal het gezamenlijke Dialyse-PC-Project van de Nierstichting en Amgen BV in andere dialysecentra opgestart worden. De doelstelling van het Dialyse- PC-Project is om de komende drie jaar tussen de 100 en 150 laptops aan te bieden aan de vijftig dialyse centra in Nederland. De Nierstichting en Amgen BV blijven zich inzetten voor dit aantal nieuwe of gebruikte laptops te ver zamelen. Paul Beerkens, directeur Nierstichting: "Wij zijn druk op zoek naar donateurs voor dit unieke project. Dit jaar hopen we nog één of twee centra te voorzien van lap tops, maar ook daarna hebben we nog nieuwe of gebruikte machines nodig." Donateurs kunnen zich aan melden bij de Nierstichting in Brunssum. nummer getrokken: 322 grijs (zie foto). De gelukkige bezitter van dit lot kan zich in verbinding stellen met Twan van Bussel van feestcafé De Koets om zijn prijs in ontvangst te nemen, telefoon 06-53397682. Peuterspeelzaal Robbedoes houdt een tweedehands beurs voor kinder kleding op zondag 16 september van 11.00-13.00 uur in gemeen schapshuis De Linde in Oirlo. Wilt u winterkleding (kinder-car- navalskleding) of babyartikelen (geen speelgoed) te koop aanbieden met een maximum van 50 stuks, bel dan een van de volgende telefoon nummers: 0478-571216 of 0478- 571835. RENOVATIE LEIEN DAKEN BITUMINEUZE DAKEN LOOD-, ZINK-, KOPERWERKEN 0478-511094 \Töp Support dakwerken V.O.E/ Stationsweg 124B Ve n ray-Oostru m

Peel en Maas | 2001 | | pagina 11