Betere afspraken tussen horeca en gemeente Riek zónder caens Buurt wil actie tegen scooters Controle verkeersgedrag scholieren EL EN MAAS EZORGEN? an den lijve ervaren Omroep Venray Voorkomen van burnout EL EN MAAS Pa f donderdag 16 augustus 2001 - Pagina 9 ;ele buurtbewoners van de Landweert zijn de overlast wordt veroorzaakt door jende jongeren op scooters Maandagavond maakte Jan jruijn in de commissie lelijk Beheer gebruik van het jkrecht. Hij vroeg de gemeen- snray om de verkeersonvcili- latie op de voetpaadjes ach- n huizen onder de loep te en maatregelen te treffen. loens de bewoners van de Akelei en Bolderik rijden jongeren regelmatig met veel te hoge snel heid over de voetpaadjes om zo een gedeelte van de route af te snijden. Hierdoor kunnen bewoners niet meer veilig gebruik maken van de tegelpaden. "Dit leidt tot verkeers- onveilige situaties", stelde De Bruijn. "We vragen de gemeente Venray of ze op korte termijn snel- heidsremmende maatregelen wil nemen." Ook het fietserstunneltje vanuit De Boog naar de wijk Landweert is voor de buurtbewoners 'een bron van ergernis'. Volgens hen komen de jongeren met hoge snelheid van uit het fietserstunneltje en rijden ze daarna het tegelpad op. De poorten van hun huizen grenzen aan dat tegelpad. "We willen voorkomen dat er ongelukken gebeuren en maken óns grote zorgen. Er zij al heel wat bijna-ongelukken gebeurd", aldus De Bruijn, die wees op de verkeersveilige en verkeers- remmende maatregelen die geno men zijn in De Boog en Brukske. Wethouder Driessen beloofde dat de werkgroep verkeersveiligheid (gemeente, verkeersveiligheidsorga nisatie 3VO, politie) de situatie ter plekke zou bekijken. "De werk groep zal onderzoeken wat er op welke termijn mogelijk is en of de eventuele maatregelen binnen de budgetten kunnen inpassen. U hoort nog van ons." Wil jij of andere bladen /.oals E3 JOURNAAL (CEEKENDLOOP JE TELEGRAAF eem dan contact op met Tel. 582877 iiijfxiorderhof 6 Venray jom inenkort starten er verwer- J igroepen voor vrouwen met een ,u den van geweldservaringen ichamelijke, seksuele en gees- e mishandeling. Het doel hier- is om samen met andere vrou- een kleine groep het ijgen en de beladenheid rond- geweldservaringen te ;ken en eventueel te verwer- jn deze maatschappij is men ir van bewust geworden hoe ïde dreiging van geweld is die vrouwen wordt gebruikt. Veel r'en hebben persoonlijk erva- met mishandeling, verkrach- incest en andere vormen van lid, Deze vormen van geweld :n te maken met machtsmis- Vaak hebben vrouwen om te uul leven deze ervaring weggestopt kan het haar zomaar o verval- Seksueel misbruikte en/of mis- ,g' clde vrouwen lopen vaak jaren rap met haar geheim. Soms naar ±34; Biding van een gebeurtenis of ~r™ tv-programma kan het weer leven. Vrouwen voelen zich schuldig over het gebeurde, of !n zichzelf niets meer waard en Wegstoppen helpt niet, erover in en delen met andere vrou- is een mogelijkheid om het iuw te verwerken. De verwer- jgroep gaat uit van de eigen it van vrouwen en werkt vanuit lie van de vrouwenhulpverle- De kenmerken van deze werk- zijn onder andere: kenning en erkenning. Ik heb niet alleen, het is een maat- ippelijk probleem, ikken van je eigen kracht en iservaring. icht van het positieve denken [geloven in jezelf ^wijkwaardigheid van de bege- «dster die zelf ervaringsdeskun- e is. inatie en preventieve voorlich- ll jij je hierdoor aangesproken fil je hierover een brochure, dan contact op met: laliecentrum Geestelijke idheidszorg, telefoon 1)527066 van maandag t/m irdag van 9.00 tot 17.30 uur of efoon (0478)569069 (Aan den [ervaren). sportprogramma Stopwatch [niet de nieuwe rubriek Onze Het wordt een serie portretten jamateursportverenigingen in lakken van spoilt en die een lie dwarsdoorsnede geven van fitclubs in de Regio Venray. In ftien minuten durende uitzen- krijgt de luisteraar een com- beeld van het reilen en zeilen nde geselecteerde club. Wilt u ub of sportinitiatief ook eens kijker zetten, meldt uw club via stopwatch@omroepven- 1- Bellen mag ook: 1)512362. Mag 26 augustus tussen 13.00 j-00 uur zendt Omroep Venray veede PeelGrass Festival live 'anuit de Witte Hoeve in üy, met optredens van Kees uys, The Barnstompers, W Ox Rodeo Country Duo. ammamaker Rein Wortelboer m live interview met de deel- nde artiesten houden en ook jit u rechtstreeks volgen op uw Maandag 3 september kunt u ren naar een een live interview Old Hat (Jim Forsythe) in Jfass tussen 20.00 en 21.00 Oldtime boldtime backbeat Kent u iemand die zondag 'andag jarig is? Verras hem of met een verjaardagstaart. Bel ag tussen 12.00 en 14.00 naar -zelligste programma dat u zelf nstelt, Verzoekjes op Zondag. Kennis 2001 in Venray: rustig en gezellig "Het is pijnlijk te constateren dat er zonder vergunning terras sen worden geëxploiteerd tijdens de Venrayse kermis." Wethouder Jan Driessen zei dit tijdens de informele evaluatie van de kermis met horeca, politie, kermisexploi tanten en gemeente Venray. Driessen doelde daarmee onder andere op het terras van Het IJshuis op de Grotestraat. "Dit kan dus niet", aldus Driessen. Hij stelde dat er volgend jaar bete re afspraken moeten komen tussen de gemeente en horeca-exploitanten over het aantal meters terras, Driessen: "Er dienen in goed over leg met de horeca markeringen te komen waaraan de ondernemers zich dienen te houden. Tijdig voor aanvang van de kennis 2002 moeten hierover duidelijke afspraken wor den gemaakt tussen gemeente en horeca." Piet Kienhuis, voorzitter van de Venrayse horeca-onderne- mers, was het hier roerend mee eens. Hij plaatste echter een kriti sche kanttekening. "Zeven onderne mers hebben pas heel laat te horen gekregen dat ze terrasruimte moes ten inleveren. Voor de ondernemers die hun inkoop voor de kermis al hadden gedaan heel vervelend. De gemeente is op dat punt niet haar afspraken nagekomen", aldus Kienhuis. Hij was het verder met de wethouder eens dat het gebruik van breekbare glazen een punt van aan dacht blijft. "Als horecavereniging kunnen wij de ondernemers echter alleen stimuleren om onbreekbare glazen te gebruiken. Wellicht kan de gemeente in een terrasvergunning hiervoor een verplichting opleg gen." De kermis in Venray moet vol gens wethouder Jan Driessen aan dacht schenken aan een aantal ver- beterpunten. Ondanks dat er dit jaar weinig klachten zijn geweest, ver dient geluidsoverlast door horeca- en kermisexploitanten de aandacht. Verder moet het volgens Driessen afgelopen zijn met 'het gezeik dat onaanvaardbare vormen aanneemt'. De Venrayse politie deelde onge veer twintig bekeuringen uit aan wildplassers. Driessen pleitte voor meer en gratis toiletwagens tijdens de kermisdagen. Volgens de Venrayse wethouder gebruiken ook nog niet alle horeca-ondememers de onbreekbare glazen en vormen de lege flesjes breezer die rond worden geslingerd een probleem. Ook de tijd tussen het opbouwen voor en het afbreken van de attracties na de kermis moet worden verkleind. Trienus Dijkstra van de Venrayse politie typeerde de kermis 2001 als rustig en gezellig. Naast de onge veer twintig wildplassers die op de bon werden geslingerd, bleef het bij kleine vernielingen en baldadigheid en een enkele mishandeling. Alleen in de laatste nacht van de kermis 2001 kwam het tot een vervelend incident. Bij een vechtpartij raakte een persoon gewond door een mes steek. "De kermis heeft desondanks tot minder overlast geleid dan een regulier uitgaansweekend in Venray", aldus Dijkstra. Zoeë is d'n titel van 't neeje boêk wat Veldeke Venroj göt uutgaeve. 'I Boêk zal ien september iiutkómme, bij gelaegenhejd van 't 75-jörreg bestaon van Veldeke Limburg. 't Is enne streekroman worrien Sjang Hoex vertelt ovver 't plattelandslaeve roond 1900 ien Aostrum. In de kömmcnde uutgaaf van de Peel en Maas zulle regel- maoteg 'n paar uuttreksels uut hoofdstuk ke beschreve werre zoeëdat de laezcr zien aege 'n ideej kan vörme van d'n ienhald van 't boêk. Oeërsprönkelek was 't verhaol öpgetae- kend ien 't Nederlands. Frits Linssen hit gezorgd vur de vertaling ien 't Venrods en 't gehieël, daor waor nuuëdeg en meuge- lek, angevuld mit prachtege Venrodse uut- drukkinge en gezegdes zoeë as Frits dat kan en waorvan hij verwaaclite dat Sjang Hoex dat gezeed zeuj kunne hebbe, 't Gehieël zal angevuld werre mit de nuuëdege taekeninge die verzorgd werre dur Anne Jeuken. Ok zien 'r fotoos uut 't archief van Jan van der Putten ien öpgeno- me. WIE WAS SJANG HOEX? Op 24 fibberwarie 1899 wiër ien Aostrum an d'n aoverweg, Johannes, Lodevicus Hoex, roepnaam Sjang, gebore. Zien vader haaj 'n eksportslechtereej. 't Was 'n laevesluchteg klötje wat daor öpgraöjde en dén mit zien goej verstand, gén moejte haaj mit de Ieggere schól. Mit de twelf jaor was 't schólgaon afge- loeëpe en mós hij bij ennen boêr gón waer- ke urn thuus ok wat te kunne ienbrenge. Nó verschillende boëreplatse te hebbe gehad, goong hij ien verzekeringe, wacrk- te latter an 't waterschap, deuj ontginning van wuuste groond en kieërde óp 't laest toch wer terug nor 't verzekeringsweze. Hij vuulde zien aege hieël aerg ver- boonde mit zien gebórtéplats, de umgae- ving, de netuiïr, de meense uut dees streek en hieël zeker de streektaal. Hij schreef veul stukskes en miëk lied jes. Zoeë is hij ok d'n tekstschriëver Van 't lieflied van "De Piëlhaas" ien Venroj, 't Haze stekt de start 's ien de lócht". Hij schreef twieë Aostrumse revuus: "Rats 'r naeve" en "Kiek ze kiëke". Hij spuide Seremoniemaester óp brullefte en Sjang Hoex parteeje, Hij was lid van de tenieëlklup, de visklup en de hermeneej, waorbeej hij de neeje leeje de uurste meziek beejbröcht. Hij was ennen humoristiese meens. dén aegelek noeët kwoj zin haaj mar alzelaeve lachte en enne smakeleken trant van vcr- telle an d'n dag laej. Öp 10 jannewarie 1967 haaj Sjang, lie- kas men dat toew nog zaej: 'r Mit geda- on". Enne meens van d'n alden stempel was hingegaon en mit 'm veul van 't aide Aostrum. As ienlejding schriëft Sjang Hoex: 't Was aegelek mien bedoeling urn ien alierlejs korte stukskes, ',t laeve óp 't plat teland. (de butingen zó gezeed), roond de ieëwwisseling te beschriëve. Ok de aide gebruke en verplichtinge uut mien jeugd, die ik aeges oondervoonde heb of die ik van aldere meense heb dur verteld gekrege, wooj ik óp pepiêr zette. Hiëruut mós dan de gemoedelekhejd, mar ok d'n aermoej van d'n daghuurder, de kaöterboerkes en de andere waerk- meense blieke. Ok de tiggesworrege wel vaart en de medernen tied, zun dan staerk anspraeke en eur aege aftaekene. Ik haaj dit stuk as titel wille gaeve: "Plattelandslaeve roond 1900", Toew ik dan begös mit de beschriéving van "De Liesterbos", kwaam ik ien miene kop "Grad van Gradus" tege. Ik heb dizze Grad, dén 'n ferteg jaor alder was as ik, goéd gekénd en ik heb 'r alzelaeve tiggenóp gezien en veul mit óp gehad. Ik ziej 'r ien mien "herfshane jaore" óp winteraovende duk en gaer gón buurte. Ik heb 'm lieëre kenne as ennen bieëstege goeje verteller. Hij was iemes, schóns hij menneg zwaor kruus te drage hit gehad, noeët aover kwoj dinger protte, mar alt 't laeve van de lollege kant bekeek. Zienliefh.ebbereej was praote aover "vroeger", aover zien streek die hij uut- gehald haaj, 't waerk wat hij allemól geda- on haaj en de meense ien zien umgaeving. 't Was toew al enne bejaörde meens, mar ge móst 'm ien de smiëze halde en vur 'm óppasse, went 't liefs viët hij iemes bij de piiuct ofbetoepte 'm, waor dén aeges beej- stoond. Ge kóst 't ziën an zien snuut, as hij grunzelde en hoe zien uuëgskes dan glin sterde, as hij vertelde hoe hij iemes ien vroeger tieje gekold haaj. Ien d'n tied dat ik 'm kende, was hij al 'n paar kieër "baes- te vader", mar hij was nog jóng van bmne. Zien ganse laeve hit hij bieësteg hard mótte waerke en veul aermoej gehad, mar ze krege 'm 'r nie oonder. Ziene goejen ienbaorst en zónnege kiëk óp 't laeve, was ziene riekdöm. Iederieën haaj gaer mit 'm te doën en as ik dan, 'n klaen gedélte van zien laeve, zó goéd meugelek prebieër te beschriëve, maen ik gennen baeteren titel te kunne viende as: "RIEK ZONDER CAENS". Aostrum - Venneroj, nówember 1966 Sjang Hoex. Volgende waek zal 'n urste dieël beschre ve werre en dornao waekeleks of aens ien de 14 daag tot midde september. Veldeke Venroj zal 't dan boëk offisjeel prizzen- tieëre. 't Zal 'n moj en kwalitatief goëd boëk werre, waorvan de pries óp dit mement nog nie gans bekend is, mar de verwaachting is, dat 't zal uutkómme óp óngevaer 35,(euro 15,88). Het Mobiel Jeugdteam van de politie Limburg-Noord gaat in het begin van het nieuwe schooljaar frequent het verkeersgedrag van scholieren controleren. Tijdens de laatste twee weken van augustus en in september zullen controles worden uitgevoerd op de aan- en afvoer- wegen naar alle grotere middelbare scholen in Noord-Limburg, Het doel van de controles is het vergroten van de verkeersveiligheid en het terugdringen van het aantal ongevallen waarbij scholieren betrokken zijn. Het Mobiel Jeugdteam gaat de repressieve controles minimaal twee ochtenden en middagen per week in ieder district uitvoeren. Naast het ver keersgedrag: wordt er ook aandacht geschonken aan het weggoeien van afval, zoals lege blikjes en dergelijke, in de bermen langs de schoolroutes, Dit als aanvulling op de projecten StraatMaat en Roer je Mond waarin wordt gewerkt aan het bewustwordingsproces met betrekking tot waarden en normen, N. Foei Hebt u ook zo'n fijne drie-weken- vakantie gehad met veel zon en zo? En hebt u toen u thuis kwam ook zo'n kater gekregen? Nou, anders ik wel. Klokkenluider. Ik gun elke uit bater bij het bedenken van een naam voor zijn nieuwe zaak een geweldig origineel idee. Normaliter is 'de Klokkenluider' ook helemaal geen gekke naam voor een bruin café. Bovendien bekt het lekker. Dus die naam is zo ingeburgerd. Veel succes gewenst en nou maar hopen op een snellere bediening op het terras. Maar wat heb ik dan tegen deze naam? Het heeft te maken met de geschiedenis rondom dit nieuwe café; en dan heb ik het helemaal niet over de wijze van ver koop van dit historische pand. Maandenlang heeft de schoonvader van de betreffende horecaonderne mer, toen die uit de Artiest moest vertrekken, gefulmineerd tegen de gemeente; wekenlang is de schoon vader in Peel en Maas van leer getrokken tegen alles wat maar de schijn had historisch onjuist te zijn in Venray. Denk aan Hensenius wat Henschenius moest zijn, aan hoeve Antoniusveld wat St. Antoniusveld moest zijn, aan Medisch Centrum Antoniusveld dat de naam zou moe ten veranderen, nog steeds volgens de schoonvader, in St. Antoniusveld, aan zijn publicaties over wat in Venray zoal fout is gegaan: het pand van Coenen en het gemis van de Gouden Leeuw. Jarenlang heeft de schoonvader gepubliceerd in Peel en Maas met pagina's grote artikelen over wat hier in het Venrayse in het verleden al dan niet gebeurd is. Allemaal niks mis mee. Ik mag er dus vanuit gaan dat hij historisch besef heeft, een pleidooi wil houden voor het histo risch verleden en het cultureel erf goed wil handhaven. Dan begrijp ik echt niet dat hij zijn schoonzoon er niet van heeft kunnen overtuigen dat de naam Klokkenluider voor dit pand slaat als een tang op een var ken. Misschien was het toch beter geweest om de naam De Latijnse School te handhaven? Je kunt het de uitbater eigenlijk niet kwalijk nemen: weet hij veel, van historie, cultuur en zo? Net zo min kun je hem kwalijk nemen dat er zo'n afzichtelijke puist aan de achterzijde van zijn nieuwe pand is verschenen. De zaak moet toch een bar hebben, nietwaar? Desnoods gedropt als met grof geweld in de historisch omge ving van Latijnse School aan de ene kant en de kathedraal van de Peel aan de andere kant. De Venrayse bevolking heeft deze plek honder den jaren als cultureel erfgoed bewaard en dan in 2001 moet er plots een bunker aan de achterzijde gebouwd worden omdat er zo nodig aan de binnenzijde een bar moet komen. Als je goed kijkt zie je dat het een etterende zwerende puist is. En zo'n ding verschijnt niet zomaar: daar hebben mensen van de gemeente, die menen er verstand van te hebben, zich mee bezigge houden en berekend of het bouw technisch wel allemaal klopt. Maar er is er niet één geweest die gekeken heeft waar het gebouwd moest wor den. Sinds de uitbater de spreuk Vigilat ut quiescant verwisseld heeft voor de eurotekens in zijn ogen is er al heel wat vuil water door de Venrayse Loobeek gegaan en heeft de gemeente Venray bij het stellen van een deugdelijk eisenpakket voor het verbouwen en bewaren van dit cultureel erfgoed zich als een bange angst(peel)haas opgesteld en staat uiteindelijk dus weer te kijk als de cultuurbarbaar van de Peel. Het kloppend gezwel, waar de etterende puist de zichtbare exponent van is, heeft zich genesteld in het gemeen tehuis. Denk daar maar eens over na bij de volgende verkiezingen; dan willen we eindelijk eens een echte gemeenteraad, met ballen. Ik denk Het bekritiseerde bouwsel achter De Klokkenluider. Foto A. den Brok dat het toch begrijp: klokkenluider heeft twee betekenissen. Eén ervan is die van iemand die aan de bel hangt en Jan en Alleman te pas en te onpas laat horen dat er in de gemeenschap iets niet lekker zit. Met deze totaal niet-historische naamgeving heeft Louis, ten koste van zijn geliefde historie, weer zijn persoonlijke gram kunnen halen. Foei! F. van Ree, Venray. Bouwvergunning? De Grote Kerk is het kostbaarste wat de Venrayse gemeenschap bezit. Van heinde en ver komen de mensen naar Venray om deze kerk te bewonderen. De bezoeker, die dit huis van de Heer binnentreedt komt meteen onder de indruk van de ruimte en de grootsheid en de gewij de stilte van het gebouw. De pries ters, de kosters, de schoonmaak sters, de suppoosten doen er ook alles aan dat er alles fijn en verzorgd uit blijft zien zodat het een levende kerk blijft waar rust en vrede en schoonheid over de bezoeker neer dalen. Maar wie rondom de kerk loopt kan zijn ogen niet geloven. Is het al onbegrijpelijk dat in de oude Latijnse school een café mocht wor den gevestigd, terwijl het kerkbe stuur alle moeite heeft gedaan om deze Latijnse school aan te kopen om er een parochiecentrum in te vestigen. De bezoeker van de kerk, die nu even ronde de kerk wil lopen, wrijft zijn ogen uit bij het zien van de verschrikkelijke puist die is aan gebouwd aan de achterkant van de Latijnse school. Dat de ruimte rond om de kerk na de restauratie van het vorig jaar al zo lang zo onverzorgd is blijven liggen is nog daaraan toe maar dat de aanblik van de ruimte tussen de kerk en de Latijnse school door dat wanstaltig aanbouwsel niet meer is om aan te zien is onaan vaardbaar. Hoe kunnen de Rijksdienst voor Monumentenzorg, de gemeentelijke monumentencom missie, de Welstandscommissie en het college van Burgemeester en Wethouders zoiets toestaan? Het is onbegrijpelijk en onaanvaardbaar. Het aanzien en de waardering voor het gemeentebestuur van Venray waren in den lande al tot het punt 0 gedaald. Dit kan er nog wel bij. Moeten we nou helemaal de risée worden van Limburg en Nederland. Waar vinden we het centrum van een gemeente rondom de kerk zó onverzorgd en zó verwaarloosd als in Venray? Je schaamt langzamer hand datje in Venray woont. Toon den Brok, Venray Lachen of huilen? Inwoners van Venray hebt u zich ook al eens afgevraagd, of we moe ten lachen of huilen over het werk van onze gemeentelijke gezagsorga nen? Nu, het wordt hoog tijd dat we de daden van het college van b en w, alsook van de gemeenteraad, de revue laten passeren en er serieus over naden ken. Genoégzaam bekend zijn de financiële blunders: de bouwproble- men Merselo, de rioolproblemen Leunen, parkeerprobleem vrachtau to's op provinciale wegen, probleem Dingus, de vuilnisbelten rond de containers in Veltum en Brukse. Ga zo maar door. Meer ingewijden zul len nog wel een tiental .blunders kunnen opnoemen. Wethouder Driessen -de man van het verkeer in onze gemeente- maakt zich druk over het parkeerprobleem in het centrum van Venray. Er moet geld komen -ten koste van de inwoners van Venray en omliggende dorpen, die tot op heden nog genegen zijn in Venray-centrum hun inkopen te doen- om het volgende (miskleun) prestige project te kunnen starten. Onze bestuursorganen hebben nog steeds niet door, dat in Venray-cen trum in het geheel niet geparkeerd mag worden. Bij het binnenrijden van het centrum komen we eerst een bord tegen betaald parkeren, voorzien van een tekst dat direct na het parkeren een kaartje gekocht moet worden. Daaronder komen we een bord tegen parkeerverbodszone, zonder onderbord met eventuele uit zonderingen. Dan nog een blunder: de prijs van betaald parkeren is per straat of plein verschillend: Dr. Poelsstraat (bij de boss voor de deur) 0,25 per zeven minuten, andere plaatsen een kwartje voor 10 of 15 minuten. De gemeentelijke overheid heeft nog niet door, dat men parkeertijd koopt en niet een parkeerplaats voor een bepaalde tijd. Arrest Hoge Raad. In Venray kun je dus met het goedkoopste kaartje op de duurste plaats gaan staan Voor de beslissing tot de aanleg van parkeerkelders gaat de gemeen te weer af op ononderbouwde con clusies en dagdromen. Wie moet hiervan weer rijker worden? Worden de financiële bloepers van dit waanproject ook weer afgewim peld op de inwoners? Wethouders Driessen dacht enige tijd geleden slim te zijn. Hij wilde de gemeente Meerlo/Wanssum perse inlijven bij Venray. Dan kunnen de inwo ners van die gemeente mede opdraaien voor de mis-kleunen. De inwoners van de voormalige gemeente Vierlingsbeek waren nog slimmer: zij kozen voor Boxmeer. Zij hadden het 'slechte weer' in Venray gelukkig bijtijds zien aanko men. Hopenlijk zijn die van Meerlo/Wanssum ook zo slim. Venrayenaren, denkt eens goed na over alle (financiële) ellende, welke over onze schouders wordt afgewik keld. Zijn we bereid om nog hogere belastingen te gaan betalen? Ik denk, dat we met z'n allen 'neen' moeten zeggen. Neem dan uw kans waar bij de volgende verkiezingen en zeg 'neen.' tegen de 'blèrmoelen' die ons thans nog vertegenwoordi gen in genoemd college en raad. De eerste die zijn biezen moet pakken is de burgemeester. Hij heeft er mogelijk al op gerekend, want bij de Lionsveiling kocht hij alvast een oud koffertje. De gemeente wil nu (nog) meer geld steken in haar amb tenarenkorps. Het moet verbeterd worden. Het ambtenarenkorps is een afspiegeling van de bestuursorga nen, welke boven hen staan; dus eerst het bestuur weg en dan krijgen we -zonder meer geld (hogere belastingen) vanzelf een beter func tionerend ambtenarenkorps." Inwoners van Venray moeten we blijven lachen of blijven huilen met onze gemeentelijke bestuurders? In maart 2002 bij de verkiezingen aan u de keus. Dirk Krouwel, Venray. Lokale televisie? Willen Venrayse politici lokale televisie inschakelen, om zoveel mogelijk stemmen te trekken? Dit zijn enkele berichten in de regionale nieuwsmedia op 6 en 8 augustus 11. Hoe moet dit dan met de buitenge bieden van Venray, waar vanwege de hoge aanlegkosten, nooit kabelte levisie zal komen. Lokale televisie zal veel geld van de inwoners gaan vergen volgens de inhoud van voorgaande berichten. Gemeenschapsgeld wat o.a. via de onroerend zaak belasting door de Venrayse inwoners betaald is. Een aanzienlijk deel van de Venrayse bevolking zal deze pro gramma's wel mee moeten betalen, maar zal ze nooit kunnen ontvan gen, tenzij de Venrayse televisie op de satelliet gaat. Dames en heren politici, als u lokale (verkiezings) televisie wilt, derde dan eerst eens aan deze onbil lijkheid. De oplossing is b.v. een lagere taxatie van de panden voor de onroerend zaak belasting war geen kabel ligt. Bij de vorige taxatie werden de panden waar geen kabel ligt gerela teerd aan huizen o.a. in de kom van Ysselsteyn, waar wel kabeltelevisie is. P. v. Lipzig Johan van Stalbergweg 1 De afgelopen vijf jaar hebben bijna 200 mensen aan de cursus Voorkomen van bumout deelgeno men. Op 25 september 2001 begint weer een nieuwe cursus. Veel men sen blijven te lang met spannings klachten rondlopen. Dat komt, omdat stress nu eenmaal bij 'succes hebben' lijkt te horen. Als je ziek wordt van stress, kun je dat opvatten als een persoonlijk falen. Gelukkig wordt er de laatste tijd op de werk plek meer gepraat over werkstress en over de risico's om burnout te raken. Stressklachten worden niet meer gebagatelliseerd en in de meeste bedrijven Iet men er goed op dat de werkdruk niet te hoog wordt. Bumout is niet goed voor de werk nemer, maar ook niet voor de werk gever. Beter te voorkomen dan te genezen. De cursus is voor mensen die risico lopen burnout te geraken. Ook mensen die klachten hebben die wijzen op een beginnende bur nout kunnen aan de cursus deelne men. Het kan ook helpen voor men sen die al een burnout hebben meegemaakt en hiermee willen voorkomen dat zij weer in zo'n situ atie terecht komen. De cursus duurt 10 weken en wordt wekelijks gege ven op dinsdagavond in VenTo- Blerick. Voor meer informatie en aanmelding kan men contact opne men met Patty Broekman of Ad Burgmans van de Afdeling Preventie van de RIAGG Noord- Limburg, 077-3550222.

Peel en Maas | 2001 | | pagina 9