Infectieziekten doodsoorzaak nummer één in Ghana Oirlose dorpsraad zit vol met vragen PEEL EN MAAS Highland Games in Oirlo (Xüt!^ 'De cirkel van het leven' De Fuif Leunen is weer terug Novib buitenlandse muntjesactie Raayland College groeit explosief Peuter speelzaal zoekt vrijwilligers 'Mijn manier van kankerbestrijding' Herstellen doe jezelf Vandaag het vierde verslag van janne en Marcia vanuit Ghana, aar zij als vrijwilligers werken een weeshuis. Zij vertellen over bezoek bij Mariska, ook een lederlandse vrijwilligster in Jhana. 'Hallo Venray. Het interview met i, Timothy dat we vorige keer joofd hadden kan wegens omstandigheden helaas niet door- taan. Het leek ons leuk om deze 'eer iets te vertellen over een inte- jssante dag van de afgelopen week. 'e zijn op bezoek geweest bij [ariska, een andere Nederlandse jjwilligster. Zij is geplaatst in het lorpje 'Ofoase Kokobin', ongeveer ivintig kilometer van Obuasi, de tad waar wij zitten. Mariska heeft lijna de Pabo afgerond en geeft nu a Ofuase Kokobin Engelse les. Zij leeft ons rondgeleid op de school jaar zij lesgeeft. Net als wij moet [ariska dit doen met weinig materi- 1. Buiten een paar afgeleefde boe ten (niet genoeg voor ieder kind) en in schriftje en een potloodje voor iedereen is er niets, in de klasloka len stonden kleine,houten bankjes In tafeltjes die in Nederland al lang (gekeurd zouden zijn. In de klassen raar Mariska lesgeeft is een enorm liveauverschil tussen de kinderen. |De een spreekt en verstaat niet jeer dan twee woorden Engels en |e andere spreekt het beter dan ik" trtelde Mariska. Ze moet dus veel iativiteit gebruiken om toch alle jinderen een beetje op hun niveau te jnen benaderen. De manier van igeven hier in Ghana is net zoals iet enkele tientallen jaren geleden Nederland was: met de stok in de ind. Luisteren kinderen niet dan ijgen ze een pak slaag. Mariska rtelde ons dat haar maag omdraai- ie toen ze zag dat de kinderen jslagen werden. Maar zo gaat het lij ons in het weeshuis ook. Vreten Ie kinderen iets uit of luisteren ze jet dan krijgen ze een flinke draai de oren. De kinderen weten nu naar wie ze toe moeten gaan om ist te vinden, naar ons. In Ghana dit de manier van opvoeden van inderen. Zelfs kinderen doen het lij elkaar. Luistert de jongste niet lan wordt hij door de oudste gesla- jen. Voor ons is het moeilijk om lier mee om te gaan. Wij zijn in Nederland een heel andere manier 'an opvoeden gewend en keuren liaan niet goed. We zijn dan ook 'eel van onze tijd kwijt aan het pro- leren uit te leggen aan de kinderen, lat slaan nergens een oplossing iqor is." ZWANGER "Veel van de kinderen die naar school gaan, gaan alleen omdat het verplicht is en zijn niet bereid om te leren. Hun ouders denken er vaak net zo over. Ze hebben liever dat hun kind meehelpt met het huishou den of het verdienen van geld. Veel kinderen hier in Ghana hebben niet de kans om kind te zijn. Op jonge leeftijd dragen ze de zorg voor hun jongere broertjes en zusjes en moe ten vaak hard werken om geld te verdienen. Sommige hebben zelfs al de zorg voor hun eigen gezin. In één van de klassen van Mariska waren vijf van de twintig meisjes van ongeveer veertien jaar oud zwanger. Maar de leefomstandigheden van de kinderen zijn erg afhankelijk van de grootte van de plaats waar de kinde ren leven. Kinderen in de steden hebben het over het algemeen iets beter dan de kinderen in kleine dorpjes. Tijdens onze rondleiding door de school was er net een christelijke begrafenisceromonie aan de gang. Het hele dorp zal bij elkaar en ieder een was in het rood of zwart gekleed. Rood wordt gedragen door de naaste familieleden van de over ledene. Zwart door de overige men sen. Zelfs onbekenden dorpsgenoten nemen deel aan de ceromonie. Er is altijd één persoon in het wit gekleed, dit is de echtenoot of echt genote van de overledene. Begrafenissen worden groots aange pakt. Er wordt de hele dag gezongen en (veel) gedronken. Mensen zijn niet treurig, want ze geloven dat de ziel van de overledene voortleeft in de gemeenschap en deelneemt in het dagelijkse leven. Iedere begrafenis is speciaal en apart en moet daarom op een bijzondere- manier gevierd worden. De grootte van de begrafe nis is belangrijk voor de status van de overledene en naaste familie. Er wordt daarom zoveel mogelijk geld uitgegeven om het bijzonder te maken. Begrafenissen worden op twee dagen gevierd: een week na het overly den en veertig dagen na het overlijden nog een keertje." INFECTIE "Mariska wist dat de overledene gestorven was door een infectie. Ze was een tijdje terug in een naald gestapt en moest hiervoor een Tetanusspuit halen. Eén maand daarvoor had de vrouw echter een spuit voor iets anders gehad en ze was in de veronderstelling dat dit ook werkzaam zou zijn voor dit ongeval. Infectie is doodsoorzaak nummer één hier in Ghana. Veel mensen lopen op blote voeten en lopen door wanneer zij hun voet openhalen. Het vuil wordt hier gewoon op straat gegooid, dus erg verantwoord is dat niet. Ook gaan veel Ghanezen niet zo snel naar de dokter, omdat dit voor hen onbetaal baar is. Ze kiezen er dan voor om naar een of andere dorpsdokter (medicijnman) te gaan en die weten meestal niet wat ze doen. Ook apo theken hier in Ghana zijn bevoegd om allerlei spuiten te zetten en zet ten soms spuiten met water om geld te verdienen. Na onze rondleiding door de school waren we uitgenodigd door de gastfamilie van Mariska om mee te eten. We kregen stew (tomaten- stoofpot met vlees) met yam. Yam smaakt als aardappel, maar net even anders. We hebben met onze rech terhand gegeten zoals echte Ghanezen dit doen. Het was lekker. Mariska liet ons een hok met cavia's zien. De gastfamilie had twee weken voor de komst van Mariska vier cavia's voor haar gekocht om te eten en nou waren het er meer dan twintig. "En ze vermenigvuldigen zich nog wel verder, want no way dat ik dat ga opeten", vertelde Mariska. Na nog een kijkje te heb ben genomen op een traditionele Ghanese toilet (put in de grond) zijn we weer op huis aangegaan. We hopen dat we deze week het inter view met mrs. Timothy de eigena resse van het weeshuis kunnen afne men, zodat jullie volgende week meer over haar en het weeshuis te weten komen." Groetjes van Sanne en Marcia DONDERDAG 16 AUGUSTUS 2001 - NR. 33 HONDERD TWEEËNTWINTIGSTE JAARGANG Jenniskens n s t a I I a t i e verwarming elektra ventilatie sanitair lirconditioning e Kerkstraat 3 5861 BM Wanssum [Tel. 0478-532441fax 0478-532645 [Email: Jenniskensinstallatie@Jewa.nl Peuterspeelzaal 't Rommelhöf- ie in Oostrum is dringend op soek naar een of meerdere vrij- villige leidsters voor met name de dinsdagmiddag en donderdag morgen. Ondanks diverse pogin- [en om aan vrijwilligers te komen s het de peuterspeelzaal tot op leden nog niet gelukt om nieuwe mensen te werven. Aangezien er steeds meer vrou wen op de arbeidsmarkt actief zijn, Zoeken zij de nieuwe vrijwilligster ook onder vrouwen van middelbare leeftijd (40-80 jaar). Het voortbe staan van de peuterspeelzaal is hoofdzakelijk afhankelijk van de ozet van vrijwillige leidsters. De peuterspeelzaal is een plek waar peuters vanaf 2 tot 4 jaar een mor gen en een middag per week, onder deskundige leiding leren samen spe len. In de ontwikkeling van de peu ter zijn spel en spelen belangrijk, pmdat het hem/haar de mogelijk heid biedt de wereld te verkennen. Al spelenderwijs doet hij/zij erva- ing op en komt hij/zij tot de beheer- s,ng van de dingen; spel geeft de leuter voldoening. Door het spel en spelen ontwikkelt de peuter zich op sociaal-emotioneel, lichamelijk en Verstandelijk gebied. Peuters wor- len creatiever en leren contacten te teggen met speelgenoten en volwas- jsenen, ze leren zich aan te passen of 'e weren, relaties aan te gaan, met spanningen omgaan en gevoelens/verlangens te uiten. Dit f wordt op de peuterspeelzaal gecreëerd met als voorwaarde; een gezellige en plezierige sfeer waarin de peuter zich veilig en vertrouwd Voelt. De leiding van iedere groep bestaat uit minimaal twee leidsters: een beroepskracht en een of twee vrijwilligsters. Heeft u interesse en Wilt u graag meer weten over de peuterspeelzaal, neem dan contact op met Tosca Zeegers, telefoon (0478)51 1194. I l Oirlo is allerminst overtuigd van de noodzaak van de komst van een grootschalig bedrijven terrein. De gemeente wil in het gebied tussen A73, Deurneseweg en Oirloseweg een industrieter rein vestigen van ongeveer 70 hec tare omdat de industriegrond in Venray dreigt op te raken. Eind december vorig jaar werd op het nu nog landelijke gebied de WVG (wet voorkeursrecht gemeen ten) van toepassing. Dit betekent dat grondeigenaren in het gebied hun eigendommen verplicht als eerste aan de gemeente te koop moeten aanbieden. Om ongewenste grond- speculanten te weren. Tijdens het bezoek van B en W aan Oirlo op 5 juni maakten de dorpsbewoners al hun ongenoegen kenbaar over de komst van het industrieterrein. De dorpsraad heeft in de afgelo pen periode alle vragen die leven binnen de Oirlose gemeenschap op een rijtje gezet en in een brief voor gelegd aan het college. Dorpsraadvoorzitter Patrick van der Broeck verzoekt daarin om een schriftelijk antwoord. De 29 vragen hebben betrekking op de aanleiding en noodzaak, welk soort industrie terrein, natuuraspecten, leefbaarheid en verkeer, procedures en betrok kenheid burgers en milieu. De dorpsraad vreest dat de leef baarheid in het gedrang komt. Oirlo ligt namelijk al ingeklemd tussen de A73 en de spoorlijn. Aan de oostzij de van de Oirloseweg is al industrie (ondermeer Frans Maas en Nestle) gevestigd. Door de komst van een industrieterrein aan de westkant van de Oirloseweg wordt het dorp fysiek volledig van Venray gescheiden. Het cultuurhistorische landschap heeft ten noorden van de dorpskern al veel schade ondervonden door de ontgrinding, industrie en A73. Terwijl de Oostrumsche Beek, die door dit gebied stroomt, nu voor veel geld in een natuurlijke staat hersteld wordt. Themamiddagen Venrayse Vrouwenraad Het Internationaal Vrouwen centrum en de Venrayse Vrouwenraad organiseren samen een aantal bijeenkomsten rond de levensloop van vrouwen in diverse culturen. Steeds op zondagmid dag van 13.00 tot 16.30 uur in zaal De Evenaar. Tijdens deze themamiddagen zul len onder andere het huwelijk (26 .augustus), de geboorte (28 oktober), ouder worden (27 januari) en over lijden (14 april) aan de orde komen. Vanuit de verschillende culturele achtergronden zullen deze thema's belicht worden en is er gelegenheid om met elkaar in gesprek te gaan. De eerste bijeenkomst in deze cyclus over 'de cirkel van het leven' gaat over het huwelijk en huwelijks gebruiken. Deze vindt plaats op zondagmiddag 26 augustus aan staande in De Evenaar, Merseloseweg 96 te Venray, van 13.00 tol 16.30 uur. De entree bedraagt vijf gulden, inclusief twee öraszoden-Kweekb DIRECT GAZON v Ook particuliere verkoop eventueel thuis bezorgd. Tel. 0478-54 50 28 Rouwkuilenweg 11Ysselsteyn www.directgazon.nl consumpties. Voor kinderen van 3 t/m 10 jaar is er kinderopvang gere geld in De Toverbal, Pastoor v.d. Gaetstraat te Venray, van 13.00 tot 17.00 uur. Als dagvoorzitter treedt op Mariska Thissen van de stichting Synthese. Drs. Geertje Geilen, antropologe en deskundig op het terrein van ontwikkelingssamen werking, verzorgt een inleiding. Er wordt gesproken over een boeiend onderwerp waarover alle vrouwen kunnen meepraten. Het is de bedoe ling dat alle bezoekers een trouwfo to en/of huwelijksaankondiging (van zich zelf en/of van ouders of familieleden) meebrengen. Het belooft een interessante middag te worden, die nadrukkelijk bestemd is voor zowel Nederlandse als buiten landse vrouwen. Alle vrouwen van Venray zijn welkom. Nadere informatie te verkrijgen bij Joke Phillipson, tel. 0478- 550851. Er zijn talloze manieren om iets te doen aan bestrijding van kanker. Een daarvan is een royale gift aan de collectant van de Nederlandse Kankerbestrijding/'Koningm Wilhelmina Fonds (KWF). Ia de week van 3 tot 8 september gaan de collectanten ook hier weer de deuren langs. Iedereen krijgt tevoren de folder 'Mijn manier van kankerbestrijding' in de bus. Hierin vertellen jonge mensen hoe en waarom zij zich inzetten voor de kankerbestrijding in Nederland. Het KWF besteedt de ontvangen gelden aan onderzoek, opleiding, voor lichting en patiëntenbegeleiding. Al dat werk gebeurt uitsluitend met giften van de bevolking. Het KWF rekent daarom ook dit jaar weer op ieders steun. Wie de collectant mist kan een gift overmaken op giro 26000. Iedere, collectant kan zich legitimeren. Het KWF is te herkennen aan de Rode Krab en aan het Keurmerk van het Centraal Bureau Fondsenwerving. Wie vragenheeft over kanker en kankerbestrijding kan bellen met - T- r- -natielijn van het KWF (gratis): 0800-r"'"*^ ma-vr 10.00-12.30/13.30-16.00 uur) kanker en over ue bestedingen van de ontvangen gelden staat ook op Hulp- en Informatielijn van het KWF (gratis): 0800-0226622 of 0800- KWFKANKER (ma-vr 10.00-12.30/1330-16.00 uur). Informatie over ontvangen gelden staat ook oj www.kankerbestrijding.nl/. Daar kan men via 'Service/Bestellen' ook kos teloos brochures aanvragen over onder meer veelvoorkomende soorten kanker en de behandeling daarvan. Ook u kunt als collectant de collecte \^steunen. Hebt u een paar vrije uurtjes bel dan tel. 586659. y Na een jaar afwezigheid is het vrijdag 17 augustus weer zover: de Fuif Leunen vindt weer plaats, nog altijd onder het elf jaar oude motto 'Fiëste wie de Biëste'. De Leunse Fuif is één van de laatst overgebleven grote eindexamen- fuiven zoals die jaren geleden in vele dorpen werden gehouden. Ook dit jaar tekent de stichting 'Jong Leunen Leeft' weer voor de organisatie van alweer de elfde edi tie van de fuif. De opzet is groten deels hetzelfde als de voorgaande jaren. De gebruikelijke wei aan de Oosterbosweg in Leunen wordt op 17 augustus omgetoverd tot feestter rein, bestaande uit een tent en een openluchtgedeelte dat plaats biedt aan 2500 jongeren. Hierbij is, na betaling van de entree, de drank gra tis en ook is er live muzie. Uiteraard zijn ook de broodnodige eetgelegen- heden aanwezig. PARKEERPLAATSEN Voor de mensen die afhankelijk zijn van fiets of auto zijn er vol doende bewaakte parkeergelegenhe- den nabij het feestterrein. Ook is de aan- en afvoer van taxi's goed gere geld, waardoor het komen en gaan van feestgangers geen enkel pro bleem oplevert. Het van tevoren reserveren van een taxi voor de terugreis is echter wel raadzaam. Het Fuif-podium, dat al door veel bekende namen zoals Volumia, De Zingende Fresia's, Oef en Trade Mark is betreden, zal dit jaar wor den bestegen door de formatie Backwoods. Backwoods is een driemans-rock formatie uit de omgeving van Venray. De bandleden spelen voor namelijk rock uit de jaren '90. Ze coveren onder andere nummers van Bush, Robert Palmer en The Cult. De bezoekers zien een heel geva rieerd programma. De entree bedraagt dit jaar aan de avondkassa 25 gulden en in de voor verkoop 22,50 gulden. De voorver koop is reeds gestart bij Texaco-sta- tion 'de Aide Smidse' in Leunen. Voor het eerst wordt dit jaar gecon troleerd op de minimumleeftijd van 16 jaar. Legitimatie is hierbij ver plicht. Aanvang: 20.30 uur. Meer informatie op de website van Jong Leunen Leeft: www.leunen.nl/jll Stichting Oirlo Leeft en SEP Peeters Uitzendorganisaties orga niseren op zaterdag 18 en zondag 19 augustus voor de tweede maal een spektakel waar weer volop gezelligheid en vertier te vinden zal zijn. Dit jaar staat het evene ment in het teken van de Schotse Highland Games. Zaterdag worden alle teams en vooral de teamcaptains om 20.00 uur verwacht in de feesttent. De avond zal worden geopend met een ludiek spel wat veel weg heeft van het al oude spijkerpoepen. Na deze lachsessie zullen de beentjes van de vloer gaan, want rond 22.00 uur zal dé feestband uit de regio Trade Mark het publiek vermaken met een Tijdens het touwtrekken meten de teams hun krachten daverend optreden van jong en oud. De entree voor deze avond is ƒ7,50. Voor mensen die tussen 20.00 uur en 21.00 entree betalen hebben zij een leuke en toepasselijke verras sing in petto. De zondag staat weer geheel in het teken van vermaak van jong en oud. Voor de kleintjes van de basisschool is er onder andere een springkussen .Vanaf 13.00 uur zullen 170 Oirlonaren (of aanver want) deelnemen aan de Highland Games. Zij zullen gaan strijden om de felbegeerde Deze middag zal muzikaal opgeluisterd worden door echte doedelzakspelers die samen de Maclaren Pipe Band vor men. Zij zullen echte Schotse muziek ten gehore brengen zodat dit evenement niet voor niets de naam draagt Highland Games. Dit mag u absoluut niet missen, want zo'n band ziet men niet iedere dag dus dit is uw kans om het een keer mee te maken. Deze dat is entree vrij. Dit gehele spektakel is weer geor ganiseerd door Oirlonaren voor Oirlonaren en staat geheel in het teken van gezelligheid, plezier en leedvermaak voor jong en oud. Zoals ook vorig jaar wordt dit eve- f nement weer gehouden in de feest- tent op het parkeerterrein van zaal De Ruif. ■T Veel mensen zijn deze zomer weer naar het buitenland geweest om van een welverdiende vakantie te genieten. Samen hebben we heel wat franken, marken, peseta's en andere muntsoorten uitgegeven. Bij terugkeer in Nederland heeft bijna iedereen wel wat kleingeld over. Het buitenlandse muntgeld kan in Nederland moeilijk worden inge wisseld. Het wordt daarom vaak bewaard in een of ander potje, waar het lang in blijft liggen en soms ver geten wordt. Al die potjes bij elkaar vormen een behoorlijke som buiten lands geld. Bovendien is dit het laat ste jaar voordat de euro wordt inge voerd, Alle potten met Europese Unie-muntjes die tot nu toe bewaard zijn, kunnen nu ook geleegd wor den. Na 1 maart 2002 kan er toch niet meer mee betaald worden. De bibliotheek Venray wil zich via Novib inzetten dit geld een goede bestemming te laten krijgen. Vanaf nu tot 31 oktober staat er op de balie van de bibliotheek een bus waarin de bezoekers van de bibliotheek hun overgebleven vakantiemunten kun nen deponeren (papiergeld mag natuurlijk ook). Ook vindt u in de bibliotheek een flyer waarin kort de Novib muntjesactie wordt uitgelegd. De opbrengst van de actie komt ten goede aan het werk van organisaties die zich op diverse manieren inzet ten voor kinderen. De bibliotheek is open dinsdag t/m donderdag van 11.00-18.00 uur, vrijdag van 11.00-21.00 uur en zaterdag van 11.00-14.00 uur. Het Raayland College in Venray niaakt een explosieve groei door. Dat komt voorname lijk door de toestroom van leerlin gen uit het Brabantse Overloon. Het Raayland College heeft nu al ruim 2500 leerlingen ingeschre ven, terwijl dat aantal volgens eerdere prognoses pas in 2005 behaald zou worden. Ongeveer 400 leerlingen zijn afkomstig uit oostelijk Noord-Brabant. Circa 1500 jongeren volgen onderwijs in het nieuwe gebouw aan de Zuidsingel: de bovenbouw van havo en vwo, de hoogste twee klas sen van het vmbo en het praktijkon derwijs. Als het oude schoolgebouw is opgeknapt, stroomt de rest van de 2550 leerlingen in. De groei van het leerlingenaantal wordt onder andere veroorzaakt door het opheffen van de vwo-afde- ling in het Brabantse Stevensbeek. De afdeling gaat verdwijnen in ver band met de voorgenomen fusie tus sen de scholen in Boxmeer, Gennep en Stevensbeek. De directie van het Raayland College gaat in het najaar, als meer bekend is over de leerlin genaantallen vanaf het schooljaar 2002, praten over de toekomst op de middellange en lange termijn. Tel: 0478-571481 Vanaf september start de I Cliëntenbond in de GGZ met een j cursus Herstellen doe jezelf. De cur- j sus bestaat uit tien bijeenkomsten en I J| wordt begeleid door twee ervarings- q i deskundigen. De cursus gaat uit: q van: - eigen wensen en ideeën over de; ij I i eigen toekomst van de cliënt - de eigen kracht en eigen erva- j j ring en gelijkwaardigheid van cliën- r ten - dat de ervaringdeskundige bege- |-| j leiders steun en hulp geven. In de cursus herken je dingen bij j 3 elkaar en je leert eikaars situatie kennen. Zo wordt je één met de groep. De cliënt bepaalt zijn eigen herstelproces. De cursus is niet opgezet om de hulp van de deskun digen af te wijzen, maar wil de: cliënt versterken in zijn aanpak van de problemen. Herstel ligt in de per soon zelf, herstellen doe je zelf. Het doel is door ervaringen uit te wisse len en elkaar feedback te geven, weerbaarder en sterker te worden. Tijdens elke bijeenkomst staat een bepaald onderwerp centraal. Het bij zondere van deze cursus is dat deze lij door ex-cliënten is bedacht en wordt j:;! uitgevoerd. In de Cliëntenbond 1 delen en ondersteunen mensen hun j ervaringen in de GGZ met elkaar. j De Cliëntenbond behartigt de belan- 1 gen van cliënten, zowel individueel j:| als collectief. Heb je interesse voor j deze cursus: telefoon (0478)569069. ;jf

Peel en Maas | 2001 | | pagina 13