1 Twee Castenrayse fietsters in jeugdronde Regenachtige jaarmarkt IKL op weg naar 2500 nieuwe hoogstambomen Gehandicapte kinderen op vakantie naar Texel VLG-dag in Venray Milieu-investering Opleidingscheque voor Dominik Bouts z^'De Hoveniers voor ontwerp tuinaanleg en onderhoud Gunhoek "ommunicatie training in Venray PEEL EN MAAS BEZORGEN? Dwerg- nijlpaardjes in Zoo Pare Francesca i APPEL Jongen ernstig mishandeld X jEELENMAAS (Pleuni Peeters (12) en Karin feijsers (11) uit Castenray ver fijnen op maandag 30 juli aan jstart van de 'Ome Joop Tour 01'. Deze jeugdronde door derland wordt dit jaar voor de e keer verreden. 74 kinderen en vijftig vrijwilli gs beginnen maandagochtend om b uur in Arnhem aan hun fiet- mdaagse door Nederland. Joop ierstee uit Arnhem organiseerde iïiftig jaar geleden de eerste fiets- ;ht voor de jeugd uit de omge ving. Vooral om de kinderen tijdens de zomervakantie van de straat te houden en ze een plezierige tijd te bezorgen. Inmiddels is 'Ome Joop's Tour' een landelijk bekend evene ment geworden. De jongens en meisjes van 10 lot en met 13 jaar komen uit het hele land en zelfs van buiten de landsgrenzen. De organi satie wil de sfeer van de echte Tour de France zoveel mogelijk benade ren. De jonge coureurs worden begeleid door een wielerkaravaan met schallende megafoons die voor een gezellige herrie zorgen. De kinderen worden verdeeld in ploegen van zes jongens of meisjes. Iedere ploeg wordt door een bedrijf gesponsord. Sommige etappes duren heel kort omdat er ook iets anders op het programma staat zoals een dagje naar de Efteling. Ook in de aankomstplaatsen worden activi teiten georganiseerd variërend van een bezoek aan de disco tot aan een museum. Het doel van de Jeugdronde is de kinderen een gezellige en afwisselende fietsva kantie te bieden. De eerste etappe gaat maandag 30 juli van Arnhem naar Boxmeer. De twee Castenrayse deelneemsters finishen dan op het parcours waar 's avonds de bekende profronde van Boxmeer, daags na de Tour, verre den wordt. Een dag later komen Pleuni Peeters en Karin Keijsers heel dicht bij huis als de etappe van Boxmeer naar Baarlo voert. De wie lerkaravaan trekt daarna naar Zuid- Limburg en Belgie om via de Efteling in Kaatsheuvel op woens dag 8 augustus rond 14.30 uur te finishen bij de Rijnhal in Arnhem. 4«er,rf HOV@NI De regen viel soms met bakken uit de lucht, maar na de middag kwam dan eindelijk een waterig zonnetje voor de dag. Nee, de jaarmarkt had het dit jaar niet erg getroffen met het weer. Desondanks schuifelden honder den marktliefhebbers door het cen trum van Venray, om bijvoorbeeld een nieuwe zaag. fantastisch won- derdoekje of een mooi koffer aan te schaffen, of op één van de terrassen te genieten van een hapje en een drankje. Net als voorgaande jaren hadden horeca, marktkooplieden en winke liers elkaar weer gevonden om van deze dag een gezellig feest te maken. Ook werd weer het traditio nele standwerkersconcours gehou den. Zo'n 25 standhouders demon- treerden hun beste verkoop technieken met de alleraardigste producten. Venray 0478-571800 j het Leden Service Punt aan It Henseniusplein 10a in Venray {art op 20 september een nietiwe fcsus communicatietraining. Ijgave kan telefonisch, tel; 0478- ■3978; men krijgt dan een aanmel- jngsformulier toegezonden. V Bondgenoten Venray e.o. en Leden Service Punt Venray zijn i 27 juli tot 20 augustus niet eikbaar. Voor dringende zaken i men bellen naar Weert, tel: 15-433000. De Belastingservice van FNV ndgenoten is bereikbaar van landag tot en met vrijdag van .00 tol 19.00 uur en op telefoon- mmer 0478-550625. Wil jij of andere bladen zoals E3 JOURNAAL WEEKENDLOOP DE TELEGRAAF Neem dan contact op met Verspreidingsburo "PERIODIEK" Tel. 582877 Noorderhof 6 Venray Zoo Pare Overloon heeft er een paar hele bijzondere dieren bij: dwergnijlpaartjes. De dwergnijlpaartjes Anton en Sabine zijn over het algemeen goeii ge dieren maar ze kunnen wel af en toe hun buien hebben. In zo'n geval kun je maar beter even uit de buurt blijven want ze hebben hele grote tanden, voor een dier van 1.75 meter lang en 0,75 tot 1 meter hoog. De dieren zijn grijs van kleur en kunnen wel 300 kilogram zwaar worden. Dwergnijlpaartjes komen voor in Liberia in Afrika, maar worden met uitsterven bedreigd. Er is dan ook een speciaal fokpro- gramma voor deze diersoort samen gesteld om herintroductie van dit dier in de natuur te stimuleren. Dwergnijlpaarjes hebben een bij zondere manier om hun territorium af te bakenen, met hun kleine staar tje sproeien ze poep heel hard in het rond. Zelf net in het park en de dwergnijlpaartjes hebben al nieuwe buren gekregen: de zwart-witte vari's zijn halfapen, ze hebben de halve herseninhoud van een aap. Vari's worden ook wel lemuren genoemd. Er bestaan wel circa veer tig verschillende soorten lemuren en deze komen alleen voor op het eiland Madagascar (ten oosten van Afrika) donderdag 26 juli 2001 - Pagina 7 Op 7 november vindt in Venray een bestuurdersdag van de Vereniging van Limburgse Gemeenten (VLG) plaats. In over leg en samenwerking met de VLG neemt Venray het grootste deel van de organisatie van deze dag voor haar rekening. Deze gelegenheid wordt door de gemeente Venray tevens aangegre pen om een nieuwe multimediapre- sentatie te maken, ter vervanging van de uit 1992 daterende video over de gemeente Venray. 'De organisatie van dee VLG-dag vormt een goede gelegenheid om onze gemeente positief weg te zet ten, zowel lokaal, regionaal, provin ciaal als (deels) landelijk', schrijft de gemeente Venray in een nota. 'Het biedt de gelegenheid om Venray weer eens op de kaart te zet ten. Bovendien vormt het aanleiding om een nieuwe multimediapresenta- tie te vervaardigen, waaraan al lan ger behoefte bestaat'. Doel van de professionele presen tatie is vólgens de gemeente om bij de deelnemers 'een positief beeld op te roepen van een ambitieuze stad met bijzondere kwaliteiten waar het gaat om ruimte om te leven en te werken'. 'Dat is goed voor ons imago en heeft ongetwijfeld voor de gemeen schap Venray positieve aspecten', meent de gemeente. 'Die zijn welis waar moeilijk meetbaar, maar ver dienen niettemin de investering die hiervoor nodig is'. De deelnemers aan de bijeen komst maken onder andere een excursie per bus naar bezienswaar digheden in de gemeente Venray en genieten van een aperitiefje in de foyer en van een lunch op het toneel van de schouwburg. Ten behoeve van de organisatie van de VLG-bestuurdersdag stemt het college van B en W van de gemeente Venray in met de aanwen ding van een bedrag van 101.370 gulden uit de bestemmingstem- mingsreserve Economische Ont wikkeling. Door te investeren in een tractor waarvan het hydraulisch systeem gevuld is met biologisch afbreekbare olie levert het Oirlose maatschap Loonen een belangrijke bijdrage aan het milieu. Op deze manier wordt vervuiling van de grond voorkomen indien er olie wordt gelekt. Deze investering is mede mogelijk gemaakt door de Rabobank en het Europees Investeringsfonds (EIF). Het EIF wil met haar Groei- en Milieuprogramma specifiek milieu- investeringen bevorderen. Mcirc Duijf teamleider Agrarisch bij Rabobank Venray Meerlo-Wanssum, reikt het certificaat voor de milieu-investering uit aan de familie Loonen. baan verworven bij Irish Express Logistics in Venray. Er is maar een manier om te ont dekken waar je unieke kansen op de arbeidsmarkt liggen. Het enige wat je te doen staat is de moeite nemen om naar de Start-vestiging aan de Passage 9 in Venray te komen. Belangstellenden kunnen tevens met de vestiging contact opnemen voor het maken van een afspraak. Het telefoonnummer voor Venray is 0478-589344. IJssalon Pr. Bernhardstraat 30a smaak van de week (27 juli t/m 3 augustus) Het is weer vakantietijd en dus gingen opnieuw, zoals ieder jaar, acht Limburgse en Gelderse spierdystrofie-patiëntjes naar het Tesselhuus op Texel. Afgelopen zaterdag keerden zij terug naar de Witte Hoeve in Venray, waar ze door hun ouders en de leden van de Lionsclub Venray na een weekje vakantie op het mooie waddeneiland hartelijk begroet werden. Belangrijk voor de kinderen is dat zij, ondanks hun voortdurende afhankelijkheid van hun ouders, een week lang in de gelegenheid worden gesteld om samen met hun tijdelijke begeleiders een eigen programma vast te stellen en af te werken, die de Venrayse Lionsclub en haar vrien den de kinderen aanbieden. De kinderen kregen in de afgelo pen week onder andere hun 'vlieg- doop' in het paracentrum, gingen met een viskotter de zee op en brachten een bezoek aan Ecomare, het zeehondencentrum. Natuurlijk maakten ze ook gebruik van het strand, dat speciaal voor rolstoelen is ingericht, en bezochten ze de ter rassen en de plaatselijke disco. ZOMERS CADEAU De Venrayse Lionsclub biedt de kinderen deze reis aan uit fondsen, gelden die verzameld zijn bij de in het voorjaar gehouden veiling in het Raayland College in Venray en de recente aspergeverkoop op vijf plaatsen in de Randstad. Ook de Lions Club Venray geniet volop van deze jongeren, die meest al bleek en onzeker hun ouders, hun dag- en nachtverzorging laten inwis selen voor jonge verpleegkundigen, die met liefde een weekje van hun vakantie voor de kinderen 'opoffe ren'. Spierdystrofie is een degeneratie- ziekte van de spieren. Het ziektepro ces is onomkeerbaar en niet te stop pen. De maximale levensverwachting ligt bij dertig jaar, maar gemiddeld ligt dit lager. OUDERS Ook de ouders van de kinderen hebben een weekje vrij. Door de Stichting met raad en daad aan de slag voor natuur Jaarlijkse reis van Lions Club Venray deskundigheid van de begeleiders zijn zij in staat om één keer per week hun eigen plan te trekken en de boel. de boel te laten. Wat de begeleiders betreft: zes van de acht hebben toegezegd ook het volgend jaar weer als begeleider te willen optreden. Eén van de begeleiders is een moeder van één van de eerste pupil len die het Tesselhuus in de loop van de veertien jaar hebben bezocht. Na het overlijden van haar kind is het voor haar een bezigheid om haar traumatische ervaringen in alle rust te verwerken. De Venrayse Lions ervaren deze jaarlijkse happening als een gebeurtenis, die hen eraan herinnert lid van een vereniging te zijn, die als motto heeft: 'We Serve'. nesten. 44 wulpennesten en 41 scholeksternesten. Opvallend in ver gelijking met voorafgaande jaren was de toename van het aantal beschermde gruttonesten met circa 23 procent. VLEERMUIZEN In 2000 werkte de IKL het tweede jaar aan het project vleermuisbe scherming. Het doel van het project is de opbouw van een netwerk van gemeenten en vrijwilligers. Dit net werk i.s in staat tot de afhandeling van klachten die veroorzaakt wor den door vleermuizen in woningen. Inmiddels bestaat het netwerk uit 51 'vleermuiswerkers'. Dat is vol doende om alle voorkomende vleer muismeldingen of -klachten af te handelen. Bovendien is in bijna alle Limburgse gemeenten een vleer muismeldpunt ingesteld. In 2000 zijn 96 meldingen afge handeld, waarbij in totaal 2393 vleermuizen zijn aangetroffen of geteld. Veelal ging het om kraamko- lonies die overlast veroorzaakten. In alle gevallen kon de melding tot tevredenheid van de melder worden afgehandeld, zonder dat het vleer- muisbelang geschaad werd. ERFBEPLANTINGEN Sinds vorig jaar werkt de IKL samen met de LLTB en DLG in het project Het Limburgse Erf. De bedoeling hiervan is meer groen op en rond boerderijen te krijgen. Met subsidie krijgen boeren en andere bewoners van'het buitengebied een beplantingsplan en het benodigde plantmateriaal. De deelnemers beta len een eigen bijdrage van 300 gul den en zorgen zelf voor het plant- werk. De actie leverde in het verslagjaar in totaal 247 nieuwe erfbeplantigen op tegenover 362 in het voorgaande jaar. Er werden meer dan 5.500 bomen en bijna 150.000 stuks bos plantsoen geplant. De instandhouding van de natuur lijke, cultuurhistorisch en land schappelijke waarden is ook van belang voor de dieren die in de pro vincie Limburg voorkomen. Vorige week dinsdagmiddag is een 15-jarige jongen uit Boxmeer bij de skatebaan aan het Weijerplein ernstig mishandeld. Het slachtoffer was aan het skaten en kwam ten val. Een onbekende jon gen bemoeide zich daarmee. Vermoedelijk is er op dat moment een woor denwisseling ontstaan. De dader sloeg daarop hel slachtoffer zodanig hard dat deze een gebroken neus en een hersenschudding opliep. Laatstgenoemde is'opgenomen in het Maasziekenhuis in Boxmeer. V De politie stelt een onderzoek in. J Start helpt je loopbaan ontwikkelen Vroeger waren in de provincie imburg vele hoogstamboom- aarden te vinden. Door allerlei limtelijke ontwikkelingen, zoals oningbouwuitbreiding, wegen- anleg, maar ook onder invloed in rooipremies, verdwenen in de atste veertig jaar veel van die irakteristickc hoogstambomen- iarden. In 1989 is de stichting Standhouding Kleine indschapselementen in Limburg, L, gestart met een actie om die aditionele boomgaarden terug te rijgen. In het jaar 2000 was in 21 emeenten een plan voor herstel en nderhoud van bestaande hoogstam- Domgaarden in uitvoering. lierbij werden 1522 oude bomen noeid en 165 jonge bomen bijge nt. Er werden 126 nieuwe hoog- nboomgaarden aangelegd met in fotaal 2480 bomen. Sinds het begin m an de actie zijn bijna 1300 boom- aarden in hun oude glorie hersteld. Set aantal geplante hoogstamfruit- omen is nu gestegen tot zo'n 4.500. dus in 2001 zal de IKL de srsle 'jubileumgrens' van 25.000 lim overschrijden. ie u VERSCHEIDENHEID Door de jaren heen heeft Start zich weten te ontwikkelen tot een uitzendbureau dat creatief weet om te gaan met het bijzonder grote spanningsveld tussen vraag en aanbod op de arbeidsmarkt. Enkele kernpunten die in deze benadering gelden, zijn een meer branchegerichte aanpak en het actief verlagen van de drempel voor het bedrijfsleven om bekwaam personeel te kunnen plaatsen. Eén van de initiatieven die voor alle partijen een stap in de juiste richting betekende, was de Kantoren Banen Dag. Talrijke werkzoekenden hebben in geheel Limburg Start-vestigingen bezocht en slaagden er bovendien in (tijdelijk) werk te vinden. Maar dat was niet alles. Bij het voldoen aan enkele criteria kwam een aantal van hen in aanmerking voor een oplei dingscheque ter waarde van maar liefst 500 gulden. Met dit gebaar vestigt Start de aandacht voor de Vestiging Start Venray naar Dominik Bouts. Vorig week woens dag ontving hij de opleidingscheque ter waarde van 500 gulden uit han den van Start/Irish inhouse-interce- dent Roel Liljens. RUIM AANBOD Geattendeerd door de diverse mediapublicaties, meldde Dominik Bouts zich op de Kantoor Banen Dag van Start. Dominik kon op de Kantoor Banen Dag zijn keuze maken uit het ruime aanbod admini stratieve vacatures. Nadat hij bij diverse opdrachtgevers gesprekken had gevoerd, viel zijn keuze op de logistieke dienstverlener Irish Express Logistics in Venray. Net als bij onder andere Xerox en de Regio Politie Noord-Limburg verzorgt Start ook bij Irish Express Logistics de totale in- en doorstroom van medewerkers. Dominik Bouts heeft inmiddels, als een van de vele, door de bemiddeling van Start een vaste De IKL is een organisatie die zich Z P duidelijk zichtbare wijze inzet - oor de natuur en het landschap in Limburgse buitengebieden. De ichting richt zich daarbij op het ehoud en de versterking van de arakteristieke verscheidenheid van let landschap. De instandhouding van de natuur- •jke, cultuurhistorische en land schappelijke waarden is daarbij niet Sleen van belang voor de mensen jleer wonen, werken en recreëren, laar ook voor de planten en dieren 'ie er (kunnen) voorkomen. In de werkplannen voor het sei- :oen 1999/2000 lag de nadruk op 'et herstel en onderhoud van zoge- laamde 'lijnvormige elementen', teijzoals houtwallen, -singels, graften ij) holle wegen. In Noord- en Midden-Limburg is Jfrnaast veel gewerkt aan bosjes. |n opzichte van het vorig jaar is aantal behandelde elementen jbt gestegen. De stichting IKL voerde in 2000 uur aan hovenierswerk uit in linen en parken van buitenplaatsen, ^flctgaat hierbij om 21 verspreid in ,Pe provincie gelegen kastelen en '"itenplaatsen. De werkplannen vorden samengesteld door de stich- i'ng tot behoud van Particuliere 'storische Buitenplaatsen, PHB. 'e opdrachtgever betalen een vast lUrtarief voor het uitgevoerde hove ls werk. Het aantal vrijwilligers neemt nog iteeds toe. In 2000 waren dat 4230 tersonen. 177 méér dan in 1999. De gewerkte tijd daalde echter in 2000. Zo nam het aantal dagen af van 1256 in 1999 tol 904 in 2000. Tot de weekendvrijwilligers in 2000 rekent de IKL 62 groepen. Het grootste deel (46 van de 62 groepen) bestaat uit natuur- en milieuvereni gingen. Daarnaast zetten ook niet- natuurorganisaties, zoals scouting- clubs of serviceclubs, zich al jaren in voor het landschap. Het aantal deelnemers aan deze groepen bestond uit 1295 mensen. Dat is een forse toename ten opzichte van het voorgaande jaar, toen nog 1.028 mensen een bijdrage leverden. Maar ondanks de groei van het aantal deelnemers daalde het aantal geor ganiseerde werkdagen van 1005 naar 710, wat ook te zien in in het aantal gewerkte uren. KINDEREN werkelijk onderhoudswerk uit aan houtwallen, kikkerpoelen en andere landschapselementen. Inmiddels doen 63 scholen uit de provincie hieraan mee. Bij de helft van de scholen wor den de werkdagen door IKL bege leid. In de andere gevallen zorgen vrijwilligers, de plaatselijke Educatieve Dienst of de gemeente daarvoor. Het aantal leerlingen daal de in 2000 iets ten opzichte van 1999 (2000:2358, 1999: 2457). Maar net als de voorafgaande jaren steeg het aantal deelnemende scho len licht (2000: 63, 1999:62). Vrijwillige weidevogelbescher ming is in Limburg onderdeel van een landelijk project van land schapsbeheer in Nederland., Dat is uitgewerkt in twee plannen van aan pak voor de periode 1995 tot 2003. In totaal werden 1302 nesten gevon den, gemarkeerd en zo nodig beschermd. Voor het merendeel waren dit kievitsnesten. Daarnaast ging het onder meer om 48 grutto Meer dan tien jaar geleden is de IKL gestart met het 'adoptieproject kleine landschapselementen'. Hierbij voeren .schoolkinderen daad-

Peel en Maas | 2001 | | pagina 7