"Back to the Future beste reclamespot Bever komt terug in provincie Limburg 'Obruni, Obruni!' de Studio Oldtimer Toertocht in Venray 55 Nieuwe sectordirecteur Vakantie nae DeLorean droomauto van Frank Lommen DONDERDAG 19 JULI 2001 - NR. 29 HONDERD TWEEËNTWINTIGSTE JAARGANG De DeLorean kent natuurlijk iedereen van de populaire speel film Back to the Future uit 1985 met Michael J. Fox in de hoofd rol. In de bijzondere auto 'vliegt' Marty samen met de knotsgekke professor Brown terug in de tijd, een nieuw avontuur tegemoet. "De beste reclamespot voor de auto", vindt Frank Lommen (36) uit Venray. "Jammer was alleen dat de DeLorean in die jaren niet meer gefabriceerd werd. Zou de film vijf jaar eerder zijn gemaakt, dan was de auto blijven voortbestaan. Daar ben ik van overtuigd." Lommen is één van de weinige Nederlanders die een DeLorean in de garage hebben staan. "In sep tember 1993 zag ik de auto voor het eerst en ik wilde hem meteen hebben. Er stonden toen 20.000 mijl op de teller, maar dat zijn er inmiddels heel wat meer gewor den." De DeLorean is een echte blik vanger, weet Lommen uit ervaring. a"De wagen trekt wel wat bekijks op de weg en bij tankstations. Maar dat hoort erbij en is best wel leuk." naam' De naam DeLorean is afkomstig _van John Z. DeLorean, een uiterst 9succesvol manager bij General Motors. Met genoeg geld op zak, besloot hij in 1974 om zijn grote droom, het opstarten van een eigen merk, in vervulling te laten gaan. Met 175 miljoen dollar investe ringskapitaal richtte hij de DeLorean Motor Company op en zocht hij onder andere contact met de Italiaan Giugaru, die onder meer de carrosserie van de Porsche en de WV Scirocco in de jaren zeventig had ontworpen. De fabriekshallen bevonden zich in de beginjaren in Detroit en Puerto Rico. De energieke ondernemer wilde een superveilige auto maken, maar dat doel moest hij al snel laten varen. Vandaar dat ook de beoogde naam, DeLorean Safety Vehicle (DSV). in de prullenmand ver dween. Het gevolg was dat zijn mede werker Bill Collins de laan uit vloog. Vervolgens nam de onder- temer contact op met Lotus. Na et testen van een groot aantal pro totypes, rolde de eerste DeLorean 'i het voorjaar van 1981 de ibriekshal uit. Het eerste en enige model dat gebouwd zou worden FABRIEKEN In een periode van 2,5 jaar werd ïr een voertuig gemaakt naar ïisch Lotus-ontwerp, oderhuids is de auto dan ook wel haast een kloon van de Lotus Esprit", vindt Lommen. "De afme tingen verschillen nauwelijk, zelfs het gewicht van 1280 kg is hetzelf de. De DeLorean werd uitgerust met met een PRV (Renault, Peugeot, Volvo) 2,8 liter motor van 130 pk en een 5-bak." Inmiddels had DeLorean een fabriek uit de grond gestampt in het Noord-Ierse Dunmurry bij Belfast, op de scheidslijn tussen een rooms-katholieke en protestant se wijk in. Hij nam dan ook mensen van beide gezindten aan. In veel opzichten was DeLorean zijn tijd ver vooruit. Zo maakte de fabriek in 1981 al volop gebruik van robots, oftewel computergestuurde carriers. Eind 1982 ging de fabriek echter op de fles, hoewel de interes se onder het publiek in de auto erg groot was. Eén van de redenen voor het faillisement was dat DeLorean als onafhankelijk autoproducent in die jaren door vele partijen werd tegengewerkt. Een zeer belangrijke rol heeft echter de aanklacht van het Drugs Enforcement Agency (DEC) tegen hem gespeeld. Hij werd in verband gebracht met drugs, maar na diverse processen werd hij op alle punten vrijgesproken. Inmiddels was echter wel zijn fabriek failliet. Door de film Back tot the Future werd de DeLorean een redelijk gewilde auto voor liefhebbers. "In totaal zijn er in de periode 1981- 1983 8500 exemplaren van de band gerold", vertelt Frank Lommen. "Een kleine honderd hiervan bevin den zich in Nederland, waarvan veel exemplarem zich nog in het restau ratiestadium bevinden. TECHNISCHE ASPECTEN Het bijzondere aan de DeLorean is dat het model in de loop der jaren geen noemenswaardige veranderin gen heeft ondergaan, zegt Lommen. "Slechts enkele detailverschillen en een grijs of zwart interieur, handge-1 schakeld of automaat. Wel zijn er drie 'goldplated' DeLoreans gemaakt. Net als de rest van roest vrij staal, maar dan wel bekleed met 24 karaats goud." Het roestvrijstalen uiterlijk, gecombineerd met de vleugeldeu ren, maken van de DeLorean een bijzondere auto. Het RVS is slechts gepolijst en niet voorzien van een Frank Lommen: "De DeLorean is een auto met sex-appeal." laklaag. De vleugeldeuren zorgen ervoor dat 40 centimeter ruimte vol doende is om de deur te openen en uit te stappen. Achter de stoelen is een soort hoedenplank, net genoeg ruimte om een tas met golfclubs kwijt te kunnen. Verder is er stan daard airco aanwezig en zijn de stoelen met leer bekleed. De motor ligt achter de achteras, wat nadelig is voor de gewichtsverdeling. Onder de voorklep is er plaats voor het thuisbrengertje. De houdt in, dat een eventuele lekke achterband op de schoot van de bijrijder mee naar huis genomen moet worden, want ergens anders kun je deze niet onderbrengen. Tevens is de auto voorzien van onafhankelijke wiel ophanging en schijfremmen rond om. In een DeLorean kun je volgens de Venraynaar heerlijk relaxed rij den. "Met slippende banden weg scheuren is er niet bij, ook al doe je nog zo je best. Daar zijn de achter banden te breed en het vermogen van 130 PK te laag voor. Bovendien ben ik een rustige rijder en echt geen wegpiraat. De topsnelheid van 215 km/uur heb ik dan ook nog nooit uitgeprobeerd. Zelfs al zou ik die snelheid ooit halen, dan zou ik het nog niet weten. De teller gaat maar tot 140 km/uur. Het is gewoon een leuke toerauto." Uit een onderzoek in de jaren '80 door een Engels, waarbij tevens een Corvette, een Datsun 280ZX, een Ferrari 308 en een Porsche 911 SC meededen, bleek de DeLorean de auto met het meeste sex-appeal. ONDERHOUD Het onderhoud en de reparaties doet Frank meestal zelf. "De meeste problemen heb ik gewoon aange pakt, daarbij geholpen door artike len uit clubbladen en een uitgebrei de werkplaatshandleiding', vertelt hij. "Als je een steeksleutel vast kunt houden, kom je al een heel eind. Verder heb ik veel gehad aan de hulp van diverse automaterialen- leveranciers in de regio. Heel wat uren zijn gestoken in het vinden van de juiste onderdelen." Zo'n driejaar heeft het herstellen van nooit opgeloste kinderziektes en andere kleine defecten geduurd. Motorisch is de auto ijzersterk. Maar mocht er zich een keer iets voordoen, dan komen de onderdelen gewoon uit de Renault, Peogeot of Volvo-garage. In 1995 was de DeLorean van Frank ook te gast in het bekende televisieprogramma 'Blik op de weg'. Niet als overtreder van één of ander verkeersdelict, maar als autoliefhebber. De opna mes werden gemaakt in de omge ving van Venray en de A73. "Het is erg leuk om op die manier een keer onder de aandacht te komen. We werden gefilmd door een camera man, die plaats had genomen achter in de kofferbak van een stationcar en met geopende klep en een vaartje van 80 km/uur filmde", vertelt Frank. "Een paar weken geleden hebben we nog een Duitse clubmee ting gehad in Movie World in Bottrop. We stonden daar met nog zo'n twintig andere DeLoreans. Ja, het is erg leuk als je met andere lief hebbers over je auto kunt praten." Lachend: "Mijn vriending Jolanda was er voor de eerste keer bij, en ze is al meteen een stuk enthousiaster geworden." Frank Lommen is één van de deelnemers aan de Venrayse Oldtimertocht Toertocht, die op zondag 29 juli in Venray wordt gehouden (zie elders op deze pagi na). Mocht u meer over DeLorean willen weten, kijk dan eens op www.delorean.nl.www.delorean.de of www.delorean-owners.org. Het college van B en W van de gemeente Venray heeft met ingang van 1 november 2001 mevrouw drs. Ingrid Starmans benoemd tot sectordirecteur van de afdeling Stedelijke Ontwikkeling. Met ingang van 1 november 2001 is mevrouw Starmans, nu werkzaam als afdelingshoofd Openbare Orde en Veiligheid bij de gemeente Venray, benoemd tot sectordirecteur Stedelijke Ontwikkeling. De sector Stedelijke Ontwikkeling bestaat uit zo'n 30 fte's en is opgebouwd uit de afdelingen Ruimtelijke Ontwik keling en Economische Ontwik keling. Tevens kent de sector een werkeenheid Bedrijfsvoering met daarbinnen de sectorcontroller. De afdeling bedrijfsvoering wordt rechtstreeks aangestuurd door de sectordirecteur. Herstructurering van het buitengebied, de upgrading van het centrumgebied, vormgeving en realisatie van uitbreidingen onder meer door inbreidingsplannen en nieuwbouwlocaties, de ontwikke ling van grootschalige bedrijventer reinen en het stimuleren van de ont wikkeling van toerisme en recreatie zijn belangrijke inhoudelijke thema's voor de sector in de komen de periode, waarbij niet de kwanti teit maar de kwaliteit centraal staat. Het Sociaal Economisch Plan, het Structuurplan en de detailhandels- I nota geven hiervoor belangrijke beleidskaders. Naast haar taken als manager van de sector Stedelijke Ontwikkeling zal mevrouw Starmans zich samen met de gemeentesecretaris en de andere sectordirecteuren richten op de ver dere ontwikkeling van de gemeente lijke organisatie naar een transpa rante, klantgerichte en efficiënte organisatie; een organisatie die een betrouwbare en constructieve part ner is voor de burgers van Venray. Voor dat ontwikkelingstraject is steun gevraagd en gekregen van de gemeenteraad. In de komende maanden zullen de plannen voor de ontwikkeling aan het bestuur wor- J den voorgelegd. Ook dit jaar wordt de Venrayse Oldtimertoertocht weer verreden. Voor het zevende opeenvolgende jaar is de organisatie in handen van MG TTO Department South. De toertocht vindt traditiege trouw plaats op de zondag voor de Venrayse kermis, dit jaar op zon dag 29 juli. Afgaande op het succes van de afgelopen jaren zal dit evenement weer door een groot aantal mensen en auto's bezocht worden. Het afge lopen jaar hadden zich 240 oldti mers ingeschreven. Eveneens aanwezig waren ook een zeer groot aantal toeschouwers die volop hebben genoten van dit mooie schouwspel. Deelname staat open voor klassieke personenauto's met een bouwjaar van 1976 of eer der. De traditionele rit heeft ook dit jaar weer zijn start-, rust- en finish- 4 kodak Ultra Films 29,99 met 7,- retour op ontwikkelen APS Foto's in 1 uur plaats op het Schouwburg- en Henseniusplein in het centrum van Venray. Inschrijven (kosten 10 gul den per auto) kan op 29 juli vanaf 10.30 uur op het Schouwburgplein, waarna het startdefilé zal plaatsvin den om 12.00 uur. Het publiek mag beslissen welke trotse eigenaar de wisselbeker verdient voor de meest mooie en originele oldtimer. Indien u nog aanvullende informatie wiilt over deze toertocht kunt u contact opnemen met Henk Achten, tel: 0478-585140 of Henk Willems, tel: 0478-586329. Zondagmorgen 23 september vindt voor de eerste keer 'The night of te roaring oldies', een nachtrit over 120 kilometer met opdrachten, plaats, 's Morgens om 03.30 uur worden de deelnemers verwacht bij het tankstation Romeinse Put aan de A73, in noordelijke richting gelegen tussen Horst-Noord en Venray, waar ook de briefing zal plaatsvinden. Inschrijving en betaling (27.50 gulden p.p.) voor 12 augustus. Informatie bij Patrick Willems (tel: 0478-586329) of Ben Roelofs (06- 22780463). De bever krijgt in Limburg een herintroductie. Tot 2005 zal het project 'Toekomst voor de Bever in Limburg' beschermingsactivi teiten opzetten voor de acht losse bevers die nu verspreid in de pro vincie leven. Als LNV het goedkeurt worden er bovendien nog tien paren uitge zet in beken en Maasplassen in Noord- en Midden Limburg. Daarmee wordt de beverpopulatie versterkt. Ook zal de Limburgse bevolking uitgebreid worden voorgelicht over dit inheemse knaagdier. Er leven nu weer acht zwervende mannelijke bevers in de provincie. De bever, die in de afgelopen twee eeuwen in Limburg was uitgeroeid, vervult een belangrijke ecologische rol langs beken, plassen en rivieren. Door hun knaag- en bouwactivitei ten hebben bevers een interessante functie in de natuur. Ze zorgen voor meer variatie in de begroeiing van de oeverzone langs rivieren, beken en plassen. Veel andere planten en dieren profiteren hiervan. Langs kleine beken zijn bevers in staat om als dammenbouwers een bijdrage aan de dynamiek van de beek te leveren en lokaal water op te stu wen. Op de ene plaats leidt dat tot minder verdroging van natuurgebie den, op andere plekken kan het overlast geven waarvoor een oplos sing moet worden gezocht. PROJECTAANPAK Via het project 'Toekomst voor de Bever in Limburg' worden bevers de komende jaren nauwlettend in de gaten gehouden. Verder besteedt het project ruime aandacht aan voor lichting van de Limburgse bevol king over bevers, hun leefwijze en hun ecologische rol langs waterlo pen. Dat moet leiden tot een betere bescherming van de leefgebieden van deze soort. In de huidige leefge bieden in Limburg blijken bevers overigens goed te kunnen leven tot dicht in de buurt van menselijke bewoning. Een natuurlijke oever strook van minstens 20 meter breed langs beken en plassen kan eventu ele hinder door het aanvreten van cultuurgewassen tot een minimum beperken. De waterschappen zullen bij het bestrijden van muskus- en beverrat- ten hun vangmethoden aanpassen om bijvangsten van bevers te voor komen. Samen met het Zuiveringschap Limburg zullen de waterschappen bij het onderhoud aan beken rekening houden met de bever en ook enkele beken herin- richten, onder meer voor de soort. Rijkswaterstaat en de drie natuuror ganisaties werken ook mee aan de realisatie van beschermingsmaatre gelen. Dit door het realiseren van natuurlijke oevers met voldoende voedsel, rust en gelegenheid tot het maken van een oeverhol of burcht. Stichting Ark voert het project in opdracht van de Provincie Limburg, in samenwerking met Rijkswaterstaat directie Limburg, Waterschap Peel en Maasvallei, Waterschap Roer en Overmaas, Zuiveringschap Limburg, Stichting het Limburgs Landschap, Staatsbosbeheer en de Vereniging Natuurmonumenten. Sanne en Marcia maken kennis met Ghana Sanné Koenen en Marcia van den Munckhof zijn in Ghana! Drie weken geleden kon u lezen hoe de twee Venrayse meiden hun twee maanden vrijwilligerswerk in een Ghanees Weeshuis kunnen bekostigen. AA Accountants Groep in Venray sponsort de dames voor liefst 8.000 gulden. Ook werd toen aangekondigd dat hun belevenissen in Peel en Maas te lezen zouden zijn. Vandaag dus het eerste reisverslag van Sanne en Marcia vanuit het warme Ghana. "Onze eerste week in Ghana zit er alweer op. Vrijdagavond 6 juli landden we in Accra, de hoofdstad van Ghana. In het vliegtuig kwamen we er pas achter dat de mensen hier twee uur vroeger leven dan in Nederland. Het was daarom langer vliegen dan we hadden gehoopt. Bij aankomst op het vliegveld werden we meteen overvallen door de Ghanese chaos. We hadden onze koffers nog niet gezien of er stonden tientallen mannen klaar om ons met onze bagage te helpen, tegen bet aling natuurlijk! Met veel moeite bereikten we de persoon die ons zou oppikken. We werden vervoerd naar het Pink Hostel waar we de eerste nacht heerlijk hebben gesla pen. De eerste week was er een oriën tatie voor ons georganiseerd door SYTO, de partnerorganisatie van Travel Active in Ghana. De eerste dag zijn we, samen met zes andere Nederlandse vrijwilligers, de omge ving van het hostel gaan verkennen. Overal waar we liepen riepen de kinderen 'Obruni! Obruni!', wat naar wij later vernamen 'blank mens' betekent. Sommige kinderen, maar ook volwassenen hebben dan ook nog nooit een blanke van dicht bij gezien (hooguit zittend in een taxi). De Ghanezen maken heel anders contact met elkaar of met vreemden dan dat wij Nederlanders gewend zijn. Iedereen spreekt je aan en raakt je aan alsof je elkaar al jaren kent en iedereen wil de tijd met je doorbrengen. Zo kwamen we twee meisjes tegen bij de telefoon cel die wilden weten waar we pre cies verbleven, zodat ze konden langskomen. Eén van hen, Princess (21 jaar), heeft ons deze eerste dag enkele bijzondere bezienswaardig heden van Accra laten zien, onder andere: Institute of languages (de school van Princess), de Makola Market, het museum rond Dr. Kwame Nkrumah (die Ghana INTERIEURSTYLISTEN Advies thuis Heeft u een grote metamorfose in gedachten? Op afspraak komen wij graag voor een binnenhuis- of kleuradvies bij u thuis. Met verfrissende ideeën en bruikbare tips brengen wij de leefsfeer die bij past een flinke stap dichterbij! op vrijdag en zaterdag zijn wij open, de andere dagen werken wij op afspraak. tamara martens interieurarchitect cor reijnders kleurenadviseur paterslaan 5 venray tel. 0478-582025 www.studiovenray.nl Marcia en Sanne hebben hun eerste ervaringen in Ghana opgedaan. bevrijdde van de Britten) en het strand." ACHTERBUURTEN "Tijdens deze rondleiding liepen we door de arme achterbuurten van Accra. Mensen leven in echte krot jes, vaak wel een heel gezin met vijf of meer kinderen in een hokje van l,5m bij l,5m. De 'woninkjes' zijn gemaakt van onder andere oude reclameborden, houtresten, karton, golfplaten en bladeren. Toilet of douche heeft men niet, alles gebeurt op straat! In de meeste buurten zijn geen verharde paadjes of wegen te bekennen. Als je niet uitkijkt waar je loopt val je zomaar in een gat van twee meter diep of stap je in de (open) riolering. Ook heeft bijna iedereen zijn eigen (openlucht)shopje voor zijn huis waar Ghanese maaltijden, brood e.d. worden verkocht. Daarnaast zie je overal vrouwen lopen met manden en schalen gevuld met fruit, groente, pinda's en water en ander etenswaar (eigenlijk met bijna alles wat je je kunt bedenken) op hun hoofd. Maar al deze armoede lijkt de mensen niet te deren. Ze zijn vriendelijk en lachen en dansen de hele dag door. De Makola Market vonden we het meest indrukwekkend om mee te maken. We wisten niet wat ons overkwam toen we deze betraden: duizenden mensen, gerookte vis, varkenspoten, eieren, oude en nieu we kleding, slapende kinderen onder tafeltjes of bankjes of bij moeders op de rug, schreeuwende kooplui en overal vliegen en een enorme stank. Iedereen probeertje wat te verkopen of je een hand te geven om je te ontmoeten. Kleine kinderen aaien over je arm om te kijken of het wit er niet afgaat. Overal waar we liepen waren straat kinderen die uren met je meeliepen in de hoop op geld, een adres of zelfs een moeder." RELIGIE "De Ghanezen zijn ontzettend religieus. De meerderheid is Christen en een deel is Moslim. De tweede dag, zondag, zijn we met Princess naar een Methodist-kerkje geweest waar haar vader predikte. We hebben een mis van drie en een half uur bijgewoond. Dit was niets vergeleken bij wat wij gewend zijn in Nederland. Er werd gedanst en gezongen en iedere tien minuten gebeden. Wanneer ze bidden lijken ze helemaal in trance en roepen steeds luider: Halleluja, Praise the Lord, Amen. Er wordt al dansend geld geofferd. Na afloop van de (wel erg lange) mis, werden we per soonlijk door iedereen bedankt. We werden door Princess' vader uitge nodigd om nog wat na te praten, maar voor ons 'niet kerkgangers' was het voor die dag wel genoeg geweest. Die middag zijn we naar het Labadi beach gegaan. Zwemmen in de Golf van Guinee is niet makkelijk. De stroming is zo sterk dat je zelfs, wanneer je slechts tot je knieën in het water staat, met moeite overeind blijft staan. Het was verplicht om in een klein bewaakt deel van de zee te zwem men. Maar gelukkig waren er sterke mannen in de buurt om ervoor te zorgen dat we niet verdronken. De overige dagen in Accra heb ben we oriëntatielessen gehad over de taal, het,schoolsysteem, de tradi ties en gebruiken en het eten in Ghana. Hier hebben we onder ande re geleerd, dat we nier met links mogen groeten, wenken of eten. Dit is niet respectvol. Je wordt gene geerd en verafschuwd wanneer je mensen met links gedag zwaait of een hand geeft of zelfs telefoneert. Maar wanneer wij westerlingen dit doen is het niet zo erg (wij weten immers niet beter). Daarnaast heb ben we een keer Ghanees gekookt en gegeten op een kleine stoofje. Het gerecht heette RedRed en bestond uit een bonenstoofpot met tonijn, tomaat, uien. Bij RedRed wordt hier plantain gegeten. Plantain lijkt op een soort van ban aan die je niet rauw kunt eten, maar moet koken of frituren. Het smaakte best wel lekker (volgens Sanne). Donderdag zijn ,we vertrokken van Accra naar Obuasi, een zes uur lange tocht in bussen en jeeps zon der airco (en het is hier HEET). Net voor onze aankomst begaf de auto het, maar hier moesten we maar aan wennen. Geduld is een schone zaak in Ghana. Er bestaat zoiets als Ghana-time: als je iemand om vijf uur wilt ontmoeten, moet je om twee uur afspreken. Tijd, zoals wij die kennen, is hier niet belangrijk. In Obuasi is het Adullam-wees- huis waai" we gaan werken. We ver blijven bij de oprichtster van het weeshuis, een Australische vrouw genaamd mrs. Louise Timothy en haar gezin, bestaande uit een echt genoot en drie kinderen. We werden hartelijk ontvangen door het gezin. Maar over het gastgezin en het Adullam weeshuis vertellen we vol gende week meer!"

Peel en Maas | 2001 | | pagina 9