op Nieuw speeltoestel De Bongerd "We sluiten geen enkele partij uit" •ienstverlening ver beneden de maat vrezen einde rust Huisartsenposten van start Buren Afscheid van juffrouw Nellie Meerlo-Wanssum bij Venray" www.casas.nl/huur Engelse Tuin meer open J? CDA moet drastisch verjongen CDA wil geen nieuw gemeentehuis VOOR Vi DUSIES VAN Francesca CARAMEL >9ir>afeEL EN MAAS De dienstverlening van de meente Venray aan het bedrijfs- ven is ver beneden de maat. Dat ijkt uit een onderzoek dat het ireau Arthur Andersen heeft tgevoerd. De gemeente erkent it probleem en werkt samen met Limburgse Werkgevers reniging, Industriële Club nray, Business Vision, gribusiness en Citymanagement in structurele verbeteringen. Het onderzoek van Arthur ndersen spitst zich toe op het eten van de kwaliteit van de enstverlening op enkele onderde- n. Zoals verkoop bedrij venterrei- n, bedrij venloket en verlening en ndhaving van bouw- en milieu- rgunningen. De ervaringen van het bedrij fsle- ;n zijn niet bijster positief. De iineente wordt een gebrek aan sie verweten waardoor er weinig irtrouwen in is. Het bedrijfsleven :eft het gevoel dat de gemeente et actief meedenkt en zich niet echt inzet voor de ondernemers. Bedrijven hebben er behoefte aan om vragen, problemen en verzoeken op een plek in het gemeentehuis neer te leggen omdat de afstemming tussen de afdelingen niet altijd goed blijkt te zijn. Ook blijkt de samen werking met externe adviseurs op het gemeentehuis niet goed te verlo pen omdat zij te weinig op de hoog te zijn van de plaatselijke omstan digheden. Er heerst ook veel onduidelijkheid omtrent vergunningen die vaak nodeloos vertraging oplopen. Bij complexe vergunningen hebben de bedrijven het idee 'dat ze er alleen voor staan'. De houding van de gemeente wordt niet altijd als pret tig en klantgericht ervaren. De uit gifte van bedrijventerreinen gebeurt teveel ad-hoc. De werving van bedrijven zou veel actiever en gerichter moeten zijn. Naar aanleiding van bovenstaande klachten zijn twee actieteams, com municatie en vergunningen, gefor meerd. In elk team zitten zowel ver tegenwoordigers van de gemeente als het bedrijfsleven. De teams heb ben verbeterpunten uitgewerkt in concrete verbeterplannen. Er is vooral gekeken naar de oorzaak van het ongenoegen en de klachten van de Venrayse ondernemers. De afstemming tussen gemeentebestuur en ambtenarenapparaat blijkt bij voorbeeld veel fricties op te leveren. Arthur Andersen neemt dit verder niet mee in zijn rapport omdat de gemeente het probleem onderkent en inmiddels een intern verbeterpro ject is gestart. Het rapport bevat een integraal plan dat 28 concrete verbetermaat regelen bevat. De meeste punten moeten nog dit jaar of uiterlijk begin volgend jaar gerealiseerd zijn. Er wordt een communicatieplan met een actief promotie- en acquisitiebe leid opgesteld. Er komt een bedrijfs- contactfunctie en er komen proce dures voor een soepelere afwikkeling van brieven, aanvragen en dergelijke. Er moet een standaard werkwijze komen. De interpretatie en uitleg van de regelgeving moet ook eenduidig zijn. Medewerkers volgen opleidingen in gesprekstech nieken, klantgerichtheid, coachings- vaardigheden en een verkorte onder nemingsopleiding. Er moet een heldere communicatie van de visie van de gemeente naar de eigen medewerkers zijn. Het algemeen kennisniveau van de ambtenaren moet verder ontwikkeld worden en nieuwe medewerkers dienen te wor den begeleid door een mentor. Voor externe adviseurs, die namens de gemeente klanten benaderen, moe ten gedragsregels worden opgesteld. De ontwikkeling van een website zal pas op zijn vroegst in 2003 mogelijk zijn. De gemeente verwacht dat inves tering in tijd en geld van dit verbe tertraject zal leiden tot een meer constructieve samenwerking en het herstel van de vertrouwensrelatie tussen gemeente en bedrijfsleven. VAKANTIE SPANJE TE HUUR APPARTEMENTEN Rosas Costa Brava Tel. 06-53317369 Tel. 06-51367458 Wanssum. De herrie van de vrachtwagens zal een eind maken aan de rust. Dit bleek bij de Raad van State in Den Haag. Daar werd de zaak behandeld die de familie heeft aangespannen tegen de gemeente Meerlo-Wanssum. ROC Wanssum heeft een vergun ning gekregen om een logistiek- en distributiecentrum aan de haven van Wanssum op te richten. Op het bedrijf worden containers op- en overgeslagen. De gemeente is blij met de komst van het bedrijf. "De komende jaren wordt het vervoer over water steeds belangrijker. Voor Wanssum liggen er mogelijkheden om een grotere betekenis in de regio te gaan spelen. Containeroverslag past daar goed bij", aldus de woord voerder van de gemeente. De fami lie Jakobs woont pal tegenover de in- en uitrit van het containerover slagbedrijf. Zij zijn minder ingeno men met de komst van het bedrijf. De vele vrachtauto's die af- en aan rijden zullen de rust blijvend gaan verstoren, vrezen zij. "Vrachtwagens moeten op korte afstand van de woning optrekken en afremmen", zegt de advocaat van de familie. De gemeente zegt dat er bij het verlenen van de vergunning zoveel mogelijk rekening is gehou den met de belangen van de omwo nenden. Uit metingen blijkt dat de vrachtwagens geen extra herrie ver oorzaken. De toename van het geluid blijft binnen de normen die gesteld zijn voor het gebied. De gemeente erkent dat de toenemende bedrijvigheid de rust zal verstoren. "Wij beseffen dat het toelaten van het bedrijf een einde maakt aan een rustige woonomgeving. Door het ontbreken van andere geluidsbron nen vallen nieuwe activiteiten die herrie veroorzaken op", aldus de gemeente. ROC Wanssum heeft toe gezegd mee te werken aan het ver plaatsen van de inrit. Dit moet de overlast beperken. Dè Raad van State doet binnen twee maanden uit spraak. Met ingang van zondag 1 juli verandert de huisartsenzorg in Noord-Limburg buiten kantooru ren drastisch. Zondag gaan vanaf 08.00 uur de beide Noord- Limburgse huisartsenposten func tioneren. De posten zijn bedoeld voor de opvang van de acute huisartsgenees- kundige hulp buiten kantooruren. Beide posten bevinden zich in een eigen gebouw vlakbij de Eerste Hulp afdelingen van de ziekenhui zen Venlo en Venray. Hoewel er al op meerdere plaatsen in Nederland dergelijke huisartsenposten functio neren, is er in onze regio toch sprake van een aantal unieke kenmerken: Omvang: Het betreft een geografisch omvangrijk en t.g.v. de Maas niet altijd even snel en gemakkelijk toe gankelijk plattelandsgebied met twee stadskernen. Ligging bij het ziekenhuis: De huisartsenposten draaien onder verantwoordelijkheid van de regionale huisartsen maar zijn vlak bij de Eerste Hulp gelegen, zodat voor acute zaken de patiënten altijd op één locatie terecht kunnen: voor specialistische hulp, grote ongeval len en doorverwijzingen is er de Eerste Hulp afdeling, terwijl de huisartsenposten bedoeld zijn voor patiënten die door de huisarts behandeld kunnen worden. Automatisering: De posten werken vanaf het begin met een volledig geautomatiseerd systeem, welke de hulpvragen regis treert, verwerkt, opslaat en na afloop automatisch naar de eigen huisarts doorstuurt, zodat deze op de hoogte is van patiënten die tijdens de voorafgaande dienst door een waarnemer gezien zijn. Iedereen doet mee: In de stichting HuisArtsenPosten Noord-Limburg (HAP NL) doen zonder uitzondering alle huisartsen mee die onder het werkgebied van de HAP vallen. All in formule: Vanaf de start worden alle aspec ten van de diensten volledig uitge voerd, d.w.z. dat er geen opbouw- of instroomfase is, maar iedereen vol ledig tijdens alle diensten met alle modules en faciliteiten meedraait. De Engelse Tuin, nabij de oofdingang van het gemeente- uis, krijgt een meer open karak- r. Dat blijkt uit de plannen die e door architect Colsen en land- :hapsarchitect Ruyten zijn ■maakt. Zo zal de Tuin vanaf de aadhuisstraat toegankelijk wor- en. Bij de plannen is er van uitgegaan it het karakter van de Engelse Tuin iveel mogelijk bespaard moet blij- en. Het groen blijft grotendeels tact en krijgt een opknapbeurt. Het ebouw waar thans nog de brand eer huisvest zal worden gesloopt, fel zullen enkele waardevolle ele- enten worden bewaard en worden irgebruikt in de tuin. Het gaat aarbij met name om de galerij vloer de galerijkolommen. Die galerij, ordt nu een pad met aan de ene jde banken en aan de andere zijde in hoge muur. Het pad wat gereali- erd wordt, moet hetzelfde karakter ijgen als het Kerkpad. Wel wordt it pad deels overkapt. Naast dit wandelpad willen de innenmakers een Jeu de boules in realiseren. Met de bestaande gebruikers Irandweer, GGD) van het gebouw Qgs de Tuin, zijn regelingen troffen. Alleen voor de opslag- iimte van Museum 't :ulekeshuus is nog geen oplos- De kosten van de plannen bedra- :n fl. 375.000,-, inclusief het creë- in van vervangende ruimtes voor gebruikers en de plan- cq. bege- :idingskosten. De commissie stede - ijke ontwikkeling zal zich op 4 juli iver deze plannen buigen. Basisschool de Bongerd heeft het nieuwe speeltoestel officieel in gebruik genomen. Plaatsing van het speeltoestel was onderdeel van een grote opknapbeurt van het school plein. In het afgelopen halfjaar heb ben ouders, de Wijkraad Zuid en het team zich ingezet om dit allemaal te realiseren. De feestelijke overdracht is bezegeld met het oplaten van bal lonnen. Het huis op stelten, zoals het nieuwe speeltoestel heet, kan De familie Jakobs woont recht tegenover de inrit van het nieuwe containeroverslagbedrijf in Afgelopen vrijdag heeft juf frouw Nellie Wennekers-Keijsers afscheid genomen van basisschool it. Antonius in Maashees. In augustus 1969 werd Nellie aan le St. Antoniusschool benoemd om t vervolgens 32 jaar lang te blijven werken. Vanwege haar steeds toene mende gezondheidsproblemen heeft lij nu afscheid genomen. Met toe- lers, vlaggen, ratels en bellen werd juffrouw Nellie op haar laatste chooldag door de kinderen van huis ifgehaald. Op school kreeg zij van ille kinderen een persoonlijk aan- lenken in de vorm van een tekening if knutselwerkje. Daarna werd een èestelijk programma afgewerkt met .'reatieve en artistieke activiteiten en n de middaguren werd een bezoek ebracht aan het zwembad in lergen. In 32 jaar tijd heeft juf frouw Nellie altijd 'in-het-onder- wijs' gestaan. Ze bleef in al die aren zichzelf. Ze pakte veranderin gen, ontwikkelingen en nieuwe nzichten makkelijk op, maar haar principes, diepste overtuigingen en ook kritische instelling liet ze nooit varen. Zo werd ze in 32 jaar een markante persoonlijkheid op school. En dit ondanks alle fundamentele 'eranderingen in maatschappij en school. In 1969 was er nog geen for matiebudget, geen MR, geen Ib'er, geen normjaartaak, geen remedial teacher, geen leerlingvolgsysteem, geen WSNS, geen handelingsplan, geen rugzakje vol veranderingen. Wel was er pastoor Gerris, die aan het einde van de maand het salaris handje-contantje kwam brengen. In 1969 kwamen de ouders met hun 4- jarige naar school: "Kijk juffrouw, hier is onze Thijs, maak er maar een grote kerel van". En nu, anderhalve generatie verder: "Hier is ons Nicolien, ze is wat introvert, kan zich niet zo goed concentreren en is allergisch voor kleurstoffen in snoepgoed en juffrouw Miriam van de peuterspeelzaal kan je er alles van vertellen." Al die veranderingen pikte juffrouw Nellie op of het de gewoonste zaak van de wereld was. Haar fysiek liet haar in de loop der jaren nogal eens in de steek. Maar juist als de tegenslagen zich aan dienden, kwam een sterke karakter trek van haar naar boven: doorzet tingsvermogen en het vermogen om steeds weer opnieuw te beginnen. Na iedere medische ingreep, kort of lang durend, was ze na een herstel periode weer present en ging ze er weer tegen aan, alsof ze aan een tweede, een derde onderwijsleven begon. Na vrijdag kan ze een nieu we fase in haar leven tegemoet gaan. ook na schooltijd door de kinderen van de Bomenbuurt gebruikt wor den. Het betekent een aanvulling op het speelterrein dat naast de school ligt en het trapveldje dat is aange legd tussen het Marokkaans cen trum en de Springplank. Financiile bijdragen waren er van de fondsen Speel op Zeker, Wiggers van Kerchem en Van den Santheuvel Sobbe. Ook de gemeente heeft uit het budget voor de Bomenbuurt een bijdrage geleverd aan het opknap pen van het schoolplein en de aanleg van het trapveldje. Al met al was het nog niet genoeg en het tekort heeft de school uiteindelijk zelf bij moe ten dragen. Maar het resultaat mag gezien worden. Directeur Mart van Gessel benadrukte dan ook dat alleen een goede samenwerking tus sen school, wijkraad en gemeente heeft kunnen leiden tot dit resultaat. donderdag 28 juni 2001 - Pagina 7 CDA-werkprogramma basis voor nieuwe regeerperiode Als eerste partij presenteerde het CDA het nieuwe verkiezings programma. Evenals vier jaar geleden kreeg het de titel "'n hart voor Venray" mee. Volgens wet houder Jan Driessen, hij is tevens voorzitter van de programma commissie, wil zijn partij in de volgende raadsperiode, van 2002 tot 2006, opnieuw zitting nemen in het college van B en W. Met welke partijen het CDA een coalitie gaat vormen is nog onbe kend. De frontale botsingen tussen VVD en CDA zijn voor Driessen geen aanleiding om de VVD bij voorbaat uit te sluiten. "We sluiten geen enkele partij uit. Dus ook de VVD niet", zei Jan Driessen die nogal luchtig deed over de aanvarin gen tussen de coalitiepartners. "Dat er haarscheurtjes binnen het college zouden zijn daar merk ik helemaal niets van. En ik loop toch al lang genoeg mee. Dat lijkt misschien voor de buitenwacht zo door allerlei berichten in de media." Het CDA is met tien van de 25 zetels de grootste partij in de Venrayse gemeenteraad. Sinds men senheugenis delen de christen democraten de lakens uit in het gemeentebestuur. Tot 1982 was het CDA zelfs alleenheerser in het col lege van B en W. Sinds 1982 zit ook de PvdA in de coalitie en drie jaar geleden kwam daar de VVD bij. "Met drie partijen is er ook meer verschil van inzicht. Maar gelukkig wordt er nooit op de man gespeeld", vertelde Driessen die vond dat er meer vuurwerk in de de raadsverga deringen moet komen. De invoering van het duale stelsel, met een ont vlechting van raad en college, kan uitkomst bieden. Wethouders maken dan geen deel meer uit van een frac tie en de raad krijgt meer bevoegd heden waardoor het zijn controle rende rol beter kan uitoefenen. Het duale stelsel gaat wellicht al bij de volgende raadsperiode in. "Hopenlijk komt het echte debat dan weer terug in de raad. Want dat mis ik nu helaas. Een raadsvergadering is meer een samenspel tussen het college en een raad die in een, twee of drie termijnen zijn zegje mag doen. Er moet veel meer spanning en vuurwerk komen", vindt Driessen. HOT ITEM Het werkprogramma draagt als volledige titel: 'n hart voor Venray, sterk en betrokken. "Het is een De lijst van namen waarmee het CDA de raadsverkiezingen van 6 maart 2002 ingaat is nog niet bekend. Volgens voorzitter Jan Loonen is er een commissie inge steld die zich over de verkiezings lijst gaat buigen. Maar een ding is duidelijk: het CDA moet drastisch verjongen. Want zes van de tien raadsleden zijn voor de komende verkiezingen de leeftijdsgrens van 60 jaar gepasseerd. Dit zijn Frans Janssen, Wiske Koster, Jan Reintjes, Wiel Michiels, Frans Franken en Ed Cadirci. Enkelen hebben al aange geven niet meer beschikbaar te zijn voor een nieuwe termijn. Dat het CDA met zo'n oude frac tie, met een gemiddelde leeftijd van 57 jaar, zit opgezadeld komt door de verkiezingsuitslag van 1998 die de partij danig verraste. Want van de eerste negen van de lijst werden er vier niet gekozen waaronder de jon geren Martin Leenders en Patrick van der Broeck. Lager geklasseer- den als Frans Franken en Ed Cadirci kwamen toen op basis van veel meer voorkeurstemmen in de raad. Jan Loonen zegt dat bij de samenstel ling van de lijst nu wordt gepoogd 'deze ongewenste effecten te voor komen'. Alhoewel hij beseft dat dit niet valt uit te sluiten. "Want de kie zer heeft altijd het laatste woord. Als je weet dat je tien zetels krijgt, dan zou je ook met een lijst van slechts tien kandidaten moeten "komen." realistisch programma. We preken niet de revolutie", oordeelt Driessen. Op 24 bladzijden zijn de voorne mens en standpunten van het CDA op hoofdthema's verwoord. De gemeente, gezins- en generatiebe- leid, participatie, openbare orde en veiligheid, sociaal beleid, de ruimte van Venray, economische ontwikke ling en milieu, water, verkeer en vervoer zijn de titels van de hoofd stukken. Opvallend is dat de gezondheidszorg in dit rijtje ont breekt. Onlangs hielden de CDA- afdelingen Venray en Meerlo- Wanssum nog een thema-avond over 'de gezondheidszorg in de regio'. Want dit onderwerp stond met stip bovenaan op de lijst, zo meldde voorzitter Jan Loonen. In 'n hart voor Venray wordt onder het kopje 'ouderen' slechts een zin gewijd aan het behoud van het zie kenhuis. Een wel erg magere ver melding van dit 'hot item' waarvoor een prominentere plek in het werk programma niet zou misstaan. Ook de gevolgen van de afbouw van het Vincent van Gogh Instituut blijft in het CDA-programma onbesproken. Maandagmiddag op een ingelaste persbijeenkomst lichtte Jan Driessen het programma toe. Hij vertelde dat het interactief tot stand is gekomen want in een vroegtijdig stadium zijn verenigingen en stich tingen benaderd om mee te denken. "Er zijn veel reacties binnengeko men. Het programma komt tot stand na een brede wisselwerking." SPEERPUNTEN De subtitel 'sterk en betrokken' vertolkt de emotie en de passie die het CDA voor de gemeente Venray zegt te hebben. Driessen spreekt zo mooi van 'een betrokken hart'. Het concept-werkprogramma is op don derdag 21 juni aan de leden gepre senteerd. Tot 1 augustus kunnen er nog wijzigingen voorgesteld worden waarna op de ledenvergadering in september het programma definitief wordt vastgesteld. "De gemeente moet haar eigen regels nakomen", zo luidt het eerste actiepunt. Gevolgd door: "de gemeente moet ook regels van andere overheden nakomen". De toonzetting is duide lijk. Het CDA wil voorkomen dat de gemeente nog ooit zo in de proble men komt als rond de bouwkwestie in Merselo, toen het allerlei regels aan de laars lapte. Driessen somt een aantal andere speerpunten op zoals de jeugdhulpverlening, oude renbeleid, stadsgroen dat tot monu ment verklaard moet worden en een strengere handhaving van de regels. Voor het fiets- en autovrij houden van het winkelgebied zullen par keer- en stadswachters meer bevoegdheden krijgen. Tevens krijgt de gemeente voortaan inbreng in het actieprogramma van de politie. Driessen vraagt ook aandacht voor de circa dertig zwervers in Venray. "Daar moet snel iets aan gebeuren. Bijvoorbeeld door het aanbieden van een opstap woning." Het CDA vindt dat de gemeente actiever moet worden in het werven van nieuwe bedrijven. "We moeten veel meer aan acquisitie doen. Daar is in het verleden veel te weinig aan gedaan. Vooral nu het nog hoogconjunctuur is moeten we onze slag slaan. Om voldoende bedrijvigheid en werkge legenheid voor de toekomst veilig te stellen." Driessen over buurgemeente: "Een wensbeeld dat realiteit zal worden", zo omschrijft Jan Driessen een samenvoeging van de gemeenten Venray en Meerlo- Wanssum. In het verkiezingspro gramma zegt het CDA een grote voorstander van een nieuwe gemeentelijke herindeling te zijn. Want rond Venlo zouden vier grote gemeenten moeten komen: Venray, Horst aan de Maas, Helden en de oostelijke Maasoever. Momenteel voert een commissie vanuit de provincie een onderzoek uit naar de bestuurskracht van de Het CDA neemt duidelijk stelling in de discussie over een nieuw gemeentehuis. Want het voormalige klooster voldoet steeds minder aan de eisen van een modem kantoorge bouw. Frans van Hooft (VVD) wierp onlangs een ballonnetje op om helemaal te verhuizen naar een andere locatie. Het CDA is daar geen voorstander van. "Het gemeen tehuis moet op deze plek blijven", reageert wethouder Jan Driessen. "Het gebouw moet ook niet eerst half gesloopt en dan weer opge bouwd worden. Alhoewel er wel iets moet gebeuren. Want er is bij voorbeeld geen airconditioning in. Maar ook een front- of een backoffi ce zie ik niet zitten", aldus Driessen die pleitte voor een betere benutting van de werkplekken en het gebruik van de vleugels van de voormalige scholengemeenschap Jerusalem. De stadstuin rond het gemeente huis noemde Driessen 'een kostbaar goed'. Hij opperde zelfs het idee om de parkeerplaats, tussen raadhuis en Grote Kerk, eveneens 'groen' te maken. De parkeergelegenheid zou dan onder de grond in een parkeer garage moeten verdwijnen. gemeenten Venray, Meerlo- Wanssum en Sevenum. Wethouder Jan Driessen (CDA) vermoedt dat een nieuwe herindelingsronde de uitkomst zal zijn. "En daarin moet Meerlo-Wanssum bij Venray gevoegd worden. Dit is het ideale plaatje om ook in de toekomst een krachtige gemeente te blijven. En ik weet dat de commissie ook in die richting denkt", aldus Driessen. Het CDA schrijft in haar werkpro gramma dat de komst van Meerlo- Wanssum noodzakelijk is om de industriële functie en de agrarische functie van het buitengebied beter te kunnen waarmaken. Vooral de eco nomische groei van de Wanssumse haven is voor Venray interessant. In het nieuw te ontwikkelen bedrijven terrein in De Blakt wordt al reke ning gehouden met de komst van bedrijven waarvoor rond de haven van Wanssum geen plek meer is. Het nieuwe industrieterrein heeft, ten zuiden van de Wanssumseweg, ook een goede ontsluiting naar de haven. Ook op andere terreinen wer ken Venray en Meerlo-Wanssum steeds nauwer samen. Zoals bij de reconstructie van het platteland waarin beide gemeenten een cluster vormen en het project rond de Oostrumsche beek. Daarnaast zijn de Rabobanken in beide gemeenten per 1 januari gefuseerd. IJssalon Pr. Bernhardstraat 30a smaak van de week (29 juni t/m 5 juli)

Peel en Maas | 2001 | | pagina 7