Culturele verenigingen weer welkom in schouwburg "College neemt raad niet serieus" Wethouder wijst Gijsbers als hoofdschuldige aan Dodelijk ongeval Dingus moet voor 1 juli pand verlaten Enkeltje Venray heet voortaan 'de Waan' 'T VENROJS LAEVE GETAEKEND Junhoek Verkeers ongeval met letsel Pap EN MAAS donderdag 14 juni 2001 - Pagina 5 noodkreet van de Venrayse Qo-jjele verenigingen is ver- Als het aan het schouw- lestuur ligt zijn zij weer wei- Na de verbouwing van de ivvburg in 1998 voelden de ligingen zich verbannen uit ultuurtempel. Zij verloren mn recht om gratis voorstel- te geven. e proberen de oude situatie te herstellen", zegt voorzitter anssen van het interim-bestuur, oyer moet weer het gemeen- ishuis van Venray worden. De (;n van Euterpe en anderen wil le inwilligen. We hebben de il-culturele verenigingen weer terug in de schouwburg." der aanvoering van harmonie egj pe trokken acht Venrayse ver- si enigingen (Confetti, de Pielhaas, mannenkoor. Crescendo, showkoips St. Petrus Banden, zangers van St. Frans, Basementband en de Bandelieren) aan de bel bij de poli tiek en schouwburgbestuur. Eutérpe-voorzitter Thomassen wijst op de rechten uit het verleden. Met het verdwijnen van het patronaat zijn er destijds beloften gedaan aan deze verenigingen. "Als tegenpres tatie mochten we gratis gebruik maken van de foyer. De tarieven die echter sinds de verbouwing gehan teerd worden zijn voor ons niet haalbaar. En dat past ook niet in de eerdere toezegging", aldus Thomassen die gelukkig constateer de dat voorzitter Janssen en hij nu op een lijn zitten. "Van de Venrayse culturele tempel kan veel beter gebruik gemaakt worden." Janssen en Thomassen maakten donderdagavond gebruik van de inspreekronde bij de commissiever gadering Cultuur, Onderwijs en Sport (COS) waarin de beleidsvisie van het nieuwe schouwburgbestuur besproken werd. Het CDA was kritisch over de terugkeer van de Venrayse vereni gingen en vroeg zich af wat de financiële consequenties ervan zijn. "Want de foyer is niet goed bruik baar. En wat in het verleden goed geweest is, dat hoeft nu niet meer zo te zijn", vond Henri van de Ven. De fractie Van de Vorle juichte het juist toe. "We staan achter het patronaats- gebeuren. De verenigingen moeten meer aan bod komen en niet tegen absurde prijzen", zei Tom van den Hoek. Ook Samenwerking was enthousiast. "De gratis zondagoch tendconcerten en andere voorstellin gen moeten weer terugkomen. We zijn het daarom ook eens met een investering in de foyer", aldus Peter van der Velden. Mathieu Emonts (PvdA) hield eveneens een pleidooi voor een terugkeer van de zondagochtend concerten. Maar de PvdA'er vond dat het gebruik door de amateurver enigingen verder een zaak van het schouwburgbestuur was. "Dat is hun verantwoordelijkheid die zij samen met de andere culturele par tijen moeten invullen." Ook Fran Janssen (VVD) vond dat de gemeente geen druk op het schouwburgbestuur moest uitoefe nen. "Als het bestuur de verenigin gen gratis wil toelaten, is dat hun eigen verantwoordelijkheid." f "De Hoveniers^31 hovQni voor ontwerp tuinaanleg en onderhoud Venray 0478-571800 ervolg voorpagina si iesekoop vond de begrotingste- ;n zeer fors en pleitte daarom isja/i een inspanning om de begro- n weer sluitend te krijgen. "De i ai steringen kunnen teruggebracht in K len en er moet kritsich naar w beleid gekeken worden", sug- erde hij. "Tevens moet onder- t worden welk werk intern met an kan worden in plaats van steding." Dé PvdA'er wilde 'g Bs öm een overzicht zien van de :n* ouding intern/extern advies- Ook wilde hij weten wat er 'alle externe adviezen van de jaren gedaan is. Zijn partijge- Bert Linskens meende dat er tgeld bespaard kan worden door [kritisch naar te kijken. Als )eeld noemde Linskens het van het bureau BRO uit It over de wijk Brukske. "Dat ie advies van vijf jaar geleden It nu weer door Kolpron in het iplan Wonen opgenomen." van den Heuvel (VVD) had twijfels of de gemeente als 1 kgever wel interessant genoeg om binnen zo'n korte tijd het en oneelsbestand op sterkte te met gen. fY ethouder Houba wees erop dat min 'businessplan' dat de last van miljoen voor personeel en huis ier s ing moet rechtvaardigen er nog »s, "Dat zal er bij de begrotings indeling in oktober wel zijn. 'zullen we' ook de dekking van ekort aangeven. Het zal nog een 'tour' worden om dit recht te en. We beperken de investerin- of zullen andere maatregelen in nemen." nn Jansen meldde dat het agementteam momenteel de ele ambtelijke capaciteit aan het 1 rlichten is. "Daaruit moeten de kke plekken zichtbaar worden, de organisatie en het perso- yjsbeleid moeten worden aange daan de eisen van deze lijd. Er It een breed scala van maatrege- waarvan de contouren dit jaar tbaar worden. Bij de begrotings- W andeling moeten de hoofdlijnen lnidelijk zijn", aldus Jansen die akvan 'een heidens karwei' dat top ks met minimale externe onder- §f liing wordt uitgevoerd. Bom gebarsten tussen Dingus en gemeente (door Henk Willemssen) De tijdbom die al maandenlang tikte is afgegaan. Woensdagavond in de commissie Welzijn barstte de bom tussen Dingus en de gemeente. Voorzitter Pieter Gijsbers van het jongerencen trum zegde publiekelijk het ver trouwen op in de gemeente. Wethouder Driessen schoof op zijn beurt alle schuld in de schoe nen van Gijsbers. Beide partijen stappen naar de rechter om hun gelijk te halen. De politiek weet onderhand niet meer wat het met de volledig uit de hand gelopen relatie tussen gemeente en Dingus aan moet. Na het 'waterpistoolincident' van een maand geleden waren er extra veiligheidsmaatregelen genomen in het gemeentehuis. Een agent hield de wacht bij de hoofdingang terwijl een collega de toegang tot de raad zaal bewaakte. Tassen moesten wor den geopend. "Even kijken of er er geen waterpistool inzit", zei de inspecterende politieman Dijkstra. Ondanks dat de Dingus-aanhang alweer vroegtijdig was vertrokken bleven de beide agenten tot na slui ting van de vergadering. Niet alleen buiten de raadzaal was de sfeer gespannen. Tijdens de inspreekron de schetste Dingus-voorzitter Gijsbers in een notendop de treurige geschiedenis van wat ooit een bloei end jongerenbolwerk was. "Wij f la een aanrijding tussen een ■pS «htwagen en een personenauto is 37-jarige Mark Hendriks uit j, huismeester van de politiebu- 5 in het district Venray, in het jnhuis overleden. De aanrijding 'urde vorige week vrijdag op de 10 (Brugstraat) -in Wanssum, j.'de bestuurder van de perso- lUto rijdend vanuit Well, geen tang kreeg van de chauffeur 'de vrachtwagen. Het slachtoffer De 37-jarige Mart Hendriks over leefde het ongeval niet. raakte bekneld in het wrak van zijn wagen, waar de brandweer hem uit moest bevrijden. Hij werd met ern stig hersenletsel overgebracht van het ziekenhuis van Venray naar het Radboudziekenhuis in Nijmegen en is daar in de nacht van vrijdag op zaterdag overleden. De vriendschapsbeeldjes werden teruggegeven aan de gemeente. hebben ons wel degelijk aan de afspraken gehouden en u juist niet. De gemeente wil eenzijdig het bouwplan uitvoeren dat niet jieugt en zet ons in een kwaad daglicht. We hebben het gehad met dit colle ge. Het is over en uit. Het lot van de jongeren is ons veel te veel waard. Dit is diep triest. We zitten al bij de Raad van State en stappen naar de kantonrechter. We hebben elk ver trouwen in de gemeente verloren", zei Gijsbers die symbolisch de 'vriendschapsbeeldjes' teruggaf die Dingus vorig jaar bij het tekenen van de intentieverklaring op 12 juli en het 35-jarig jubileum in novem ber van burgemeester Waals had gekregen. Henk Elegeert, adviseur van Dingus, veroordeelde de gemeente fel. Hij sprak van Oostblok-praktij- ken. "De jeugd is onderdrukt en misbruikt door politici zie zeggen het beste met ze voor te hebben. De jeugd wil ruimte en serieus geno men worden en geen betutteling", zei Elegeert die meende dat de gemeente en welzij nsinstelling Synthese de 'grondrechten' en de 'rechten van het kind' hebben geschonden. TAKTIEK Niet alleen Dingus is van tactiek veranderd, ook de gemeente heeft zijn vizier verlegd. Pieter Gijsbers is de schuld van alles en alle pijlen worden nu op hem gericht. Het col lege komt al jaren niet veel verder dan loze kreten als zouden de jeugd en jongeren speerpunt van beleid zijn. Dat dit beleid al tien jaar vol komen faalt, wat nu tot enorme excessen heeft geleid, blijft onbe sproken. Als Leonie Cals (VVD) de opmerking plaatst 'waar er twee vechten, hebben er twee schuld' en dan het voorstel doet om niet alleen het Dingus-bestuur maar ook de gemeentelijke ambtenaar te vervan gen, is dit tegen het zere been. Frans Wilms, sectordirecteur maatschap pelijke diensten, vond dat de opmer king van Cals veel te ver ging. "Er zit nu al de zesde of zevende ambte naar op Dingus. En we weten niet hoe we het sinds de intentieverkla ring anders hadden moeten doen", verklaarde Wilms. De starre en arrogante houding van de gemeente is ongepast. Enige zelfkritiek zou meer recht doen aan deze slepende kwestie. Dat er gene raties jongeren al jarenlang in de kou staan en vele vrijwilligers gefrustreerd zijn afgehaakt in een totaal verloederd gebouw wordt simpelweg verzwegen. "De voorzitter van Dingus vormt de blokkade", zo probeerde wethou der Driessen zich nog diplomatiek uit te drukken. "Dit is pijnlijk te constateren. Hoe moeten wè het aan de jeugd uitleggen dat deze blokka de in Dingus zo blijft voortbestaan." Met andere woorden Pieter Gijsbers moet zo snel mogelijk aan de kant geschoven worden. Want Driessen wist te melden dat er genoeg nieuwe bestuursleden voor handen zijn. De welzijnswethouder liet de naam Gijsbers niet vallen maar had het telkens over 'de blokkade'. "Door de blokkade is er nog geen nieuw bestuur. Er zijn mensen die de kar willen trekken maar die absoluut niet met deze persoon in zee wil len." Wiel Michiels (CDA) stond achter de juridische stappen van de gemeente in de hoop een doorbraak te forceren. "We zijn het onderhand spuugzat. Ik hoor van Dingus geen onderbouwde bezwaren. Of zouden er andere bedoelingen in het spel zijn", vroeg Michiels zich af. Driessen: "De blokkade mag niet de frustrerende factor blijven. Het is niet duidelijk welke motieven hij heeft. Mogelijk kunnen financiële motieven van dit individu in het geding zijn." Pieter Gijsbers kreeg er even ver derop in de Vergadering de schuld van dat de nota 'minderhedenbe leid' nog niet af was. "Door de tal loze telefonades van Dingus heeft dit enkele maanden vertraging opgelopen", zei Driessen. Evenals het CDA steunden ook de PvdA en Samenwerking de weg die de gemeente is ingeslagen. VVD, de derde coalitiepartij, dacht daar heel anders over. De in januari afgetre den formateur rnr. Gerard Thijssen, het oud-VVD raadslid poogde tevergeefs een nieuw Dingus- bestuur te formeren, zei bij zijn opstappen meer achter Dingus dan achter de gemeente te staan. Ook dat was tegen het zere been van B en W wat Thijssen in een gepeperde brief ook te horen kreeg. Hij kon fluiten naar zijn vergoeding en zijn opmer kingen waren 'niet geverifieerd, eenzijdig, volstrekt onjuist en ten dentieus'. VVD-commissielid Leonie Cals constateerde dat er een compleet onwerkbare situatie was ontstaan. "Waar zijn we sinds 1997 toch mee bezig? Er zijn alleen maar ontevreden bestuurders, jongeren en ambtenaren. Terwijl we met z'n allen een goed lopend jeugd-en jon gerencentrum willen". Waarna zij pleitte voor een nieuwe start met nieuwe, frisse mensen. Victorine Derks (fractie Van de Vorle) deed een laatste poging om voor begrip en flexibiliteit te vragen. "Want het is te gek voor woorden dat partijen niet eens een afspraak met. elkaar kunnen maken." PEEL EN MAAS on line www.vandenmunckhof.iil/ nieuws Jongerencentrum Dingus moet voor 1 juli het gebouw aan de Hoenderstraat 10 ontruimd heb ben. Per aangetekende brief van Holland Van Gijzen, de advocaat van de gemeente, wordt het Dingus-bestuur gesommeerd de sleutels van het gebouw bij wel- zijnsambtenaar Birgit Kreyken- bohm in te leveren. Tevens wordt in de brief de inten tieverklaring opgezegd. Dingus- voorzitter Pieter Gijsbers: "Dit zijn mafia-achtige praktijken. Je denkt toch niet dat we gek zijn. We gaan in geen geval het pand uit." Als reden voert de advocaat van de gemeente aan dat Dingus een huurachterstand heeft en dat zij niet meer voldoet aan de doelstelling van het gebouw, namelijk open jon gerenwerk. Gijsbers is het met dit laatste eens. "Dat wij niet meer aan de doelstelling voldoen dat klopt inderdaad. Maar dat is wel te wijten aan en veroorzaakt door de gemeen te Venray", aldus Gijsbers die even wel beweert dat er geen huurach terstand is. Mocht Dingus het pand niet voor 1 juli vrijwillig verlaten hebben dat wordt via de rechter een ontbinding van de huurovereenkomst afge dwongen. "Daarbij wens ik ze heel veel succes", aldus Gijsbers. Bij en: verkeersongeval op de Beugenseweg in Boxmeer is zon dag rond 19.00 uur een inwoon ster van Boxmeer gewond geraakt. Een 50 -jarige inwoner van Boxmeer wilde vanaf de A77 de Beugenseweg oprijden en zag daarbij een naderende auto op de Beugenseweg over het hoofd waarin het slachtoffer en haar eobi.sejK'or y/v... n. De vrouw is met onbekend let sel naar het ziekenhuis m Boxmeer overgebracht. CDA haalt fel uit: De politieke partijen hebben hun bedenkingen over de forse financiële injectie die de schouw burg krijgt. B en W willen de jaarlijkse subsidie met bijna drie ton verhogen en de horecaschuld van 375.000 gulden saneren. Daarmee komt het college in grote lijnen tegemoet aan de wensen die het interim-bestuur in haar beleidsvisie heeft neergelegd. In de commissie Cultuur, Onderwijs en Sport (COS) trok het CDA het felste van leer. Na alle commotie rond het vorige schouw burgbestuur, dat precies een jaar geleden aftrad, werd in het afslui tende raadsdebat van 29 augustus 2000 afgesproken dat ook het nieu we bestuur niet op meer geld hoefde te rekenen. Het is het CDA dan ook een doom in het oog dat het college nu die afspraak schendt. "Dit is een kwalijke zaak", foeterde Henri van de Ven. "We worden als raad niet serieus genomen. Als het college buiten de door de raad vastgestelde kaders treedt, dan moet dit naar ons teruggekoppeld worden. Dit is niet het eerste incident. Het lerend ver mogen van het college laat te wen sen over. Het had veel eerder poli tieke rugdekking moeten zoeken voor dit voorstel." Wethouder Kemmelings (PvdA), pas een week in functie, moest bij haar vuurdoop direct schuld beken nen. "Ik ben het honderd procent met het CDA eens. Dit is niet con form het raadsbesluit. Laat dit een les voor de toekomst zijn." Het schouwburgbestuur vroeg in zijn plan 'Visie voor het voetlicht' om een jaarlijkse subsidie verhoging van bijna vier ton. Wat het bestuur niet vroeg was de schuld van circa 375.000 gulden, die de horeca aan het cultuurgedeelte heeft, te sane ren. Leo Janssen en zijn bestuursle den vonden dat deze schuld moest worden verrekend met de pachter van theatercafé De Artiest. Dit zou een punt van onderhandeling zijn met de toekomstige exploitant die per 1 juli 2001 het verzelfstandigde horecagedeelte gaat runnen. B en W hebben echter besloten deze schuld toch te betalen. Als compensatie wordt de gevraagde subsidie niet met 383.000 maai- met 283.000 gul den per jaar verhoogd. De gemeente zegt geen prioriteit te hechten aan de verbouwing van de foyer. Het bestuur mag weliswaar plannen ontwikkelen voor de foyer maar de gemeente vindt dat 'de eer ste jaren alle energie en middelen moeten worden ingezet voor gezondmaking van de huidige exploitatie binnen de nu beschikba re accommodatie'. Dat De Artiest nooit winstgevend is geworden komt mede doordat het jaarlijks zo'n hoge huur (180.000 gulden) moest opbrengen. Het schouwburgbestuur wil van de nieu we exploitant 100.000 gulden pacht geld vragen. Commissielid Van de Ven (CDA) vond dat de verpachting zonder inventaris moest gebeuren. "Het inventaris moet eerst verkocht wor- 'De Waan' is de nieuwe naam van het project kunst en psychiatrie dat van mei tot september 2002 op diverse plekken in Venray wordt gehouden. Daarmee komt de oor spronkelijke naam 'Enkeltje Ven ray' te vervallen. Dat meldde wet houder Kemmelings donderdag avond in commissie Cultuur, Onderwijs en Sport. Het kunstpro ject heeft vertraging opgelopen na het afhaken van de Stichting Kunst in de Openbare Ruimte (SKOR). Deze stichting zou internationale kunstenaars naar Venray halen en het project mede financieren. SKOR trok zich dit voorjaar teleurgesteld terug omdat de gemeente achter haar rug om afspraken had gemaakt met de stichting Odapark. SKOR en de gemeente werkten toen al ruim een jaar samen en zouden gezamen lijk het project uitvoeren. De gemeente is nu in zee gegaan met de stichting Odapark. Kemmelings wilde er niet al te veel woorden meer aan vuil maken. "We konden het op veel terreinen, organisato risch, financieel en personeel niet eens worden. Wat SKOR wilde strookte niet met wat wij voor ogen hadden. Die stichting heeft zich toen teruggetrokken", zei Kemmelings. Omdat de titel 'Enkeltje Venray' vanuit psychiatrisch oogpunt oms treden was is er naar een nieuwe naam gezocht. Wethouder Kem melings kondigde aan dat 'de Waan' meer zal zijn dan alleen een lokale tentoonstelling van beeldende kunst. "Het bestaat nog uit zeven andere kunstvormen en krijgt een regionale uitstraling."Het kunstproject rond het thema psychiatrie gaat circa twee miljoen gulden kosten. De gemeente denkt uit bijdragen van de provincie de helft van dit bedrag te financieren. De gemeente zal zelf ook een miljoen gulden moeten bij passen. De stichting Odapark heeft een projectteam geformeerd dat dit kunstproject gaat uitvoeren. den. Het brengt direct geld op en het vergt dan ook geen vervangings- of onderhoudskosten meer." De CDA'er vreesde voor een 'open- eind-financiering' in het subsidie- contract dat voor vier jaar (2002 tot en met 2005) wordt afgesloten. "Want er zit geen plafond in. Als de schouwburg nog succesvoller wordt met nog meer voorstellingen dat moet er weer meer personeel komen en dus ook meer subsidie." HORECASCHULD De fractie Van de Vorle toonde zich een felle tegenstander van de schuldsanering van De Artiest. "Daar zullen we nooit mee instem men", zei Tom van den Hoek die vond dat De Artiest concurrentie vervalsend was ten opzichte van de reguliere horeca. "Bij de schouw burg wordt de ene na de andere mis stap begaan op kosten van de bur gers. En dat er drie fulltime medewerkers bijkomen, dat is ook niet volgens afspraak." Van den Hoek zei het vreemd te vinden dat het nieuwe bestuur wel meer geld krijgt. "Als het vorige bestuur deze bedragen had gekregen dat was er niets gebeurd en had dat bestuur gewoon kunnen blijven zitten." Samenwerking verzette zich tegen de verpachting van de horeca en de sanering van de schuld. Volgens Peter van der Velden hoeft de nieu we exploitant in het begin slechts 50.000 gulden pacht te betalen. "We moeten de horeca in eigen beheer houden. Dan kan die schuld in ter mijnen afgelost worden. En bij goed beheer kunnen de horecawinsten ten goede komen aan de schouwburg. Want die pachter die weet dat hij winst gaat maken. En dat kunnen we zelf toch ook. De fouten uit het ver leden zullen echt niet meer gemaakt worden", meende Van der Velden. De PvdA dacht daar heel anders over. Mathieu Emonts: "Het is cor rect om de horecaschuld zo weg te werken. Dat maakt ook een einde aan de vermenging met het cultuur gedeelte." Fran Janssen (VVD) was het daar entegen niet eens met de schuldsa nering. "Daar zijn we geen voor stander van. De schuld kan beter in termijnen met de pachtinkomsten verrekend worden." Wethouder Kemmelings verde digde de subsidieverhoging: "Er zijn nieifwe ontwikkelingen waaruit blijkt dat de huidige middelen onvoldoende waren." Zij ziet niets in de koppeling tussen horeca en cultuur. "Dat moeten we niet opnieuw proberen. Het is te gevaar lijk gebleken." In de vergadering van 26 juni neemt de gemeenteraad een besluit. Pas daarna mag het schouwburgbe stuur het contract ondertekenen met de nieuwe horeca-exploitant waar voor zich negen gegadigen gemeld hebben.

Peel en Maas | 2001 | | pagina 5